[ petarm @ 09.12.2006. 09:13 ] @
Zna li neko nesto vise o Teoremi Earnshawa koja kaze da je nemoguce ostvariti stabilnu ravnotezu naelektrisanja u elektricnom polju.

[ R A V E N @ 10.12.2006. 18:16 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/Earnshaw_theorem
[ petarm @ 11.12.2006. 08:52 ] @
Mene u stvari zanima dokaz ove teoreme. P.P. da se u dokazu koristi Gausov zakon.
[ mcetina2 @ 14.12.2006. 10:51 ] @
Da probam za tackasto naelektrisanje.

Ako se doticno naelektrisanje nalazi u stabilnoj ravnotezi u tacki , onda mora da se nadje u minimumu elektrostatickog potencijala koji prave druga naelektrisanja. Onda u izesnom ortonormalnom koordinatnom sistemu x-y-z centriranom na mozemo mozemo pisati:

Medjutim, onda

sto se ne slaze (Gausov zakon) sa cinjenicom da se osim naseg probnog naelektrisanja u tacki nemamo druga naelektrisanja.
[ petarm @ 16.12.2006. 13:36 ] @
Ovo sto si dole napisao bi trebalo da predstavlja Gausov zakon u diferencijalnom obliku. Odnosno divE=ro/epsilon nula. Gde je ro prostorna gustina naelektrisanja. Mislim da je ocevidno da sem probnog nael. nemamo drugih nael. u r0. Mozda si mislio u okolini r0. Odnosno ako posmatram da u okolini tog nael. nema drugih nael. dobijem iz Gausovog zakona da je fluks nula. A da bi postojala stabilna ravnoteza nuzno je da sve linije sila budu uperene ka probnog naelektrisanju. Pa zato nema stabilne ravnoteze akko nema dejstva spoljasnjih sila. Jesam li u pravu? Voleo bih da malo vise prodiskutujes ovaj svoj dokaz. Unapred hvala
[ mcetina2 @ 16.12.2006. 21:58 ] @
Da bih proucio kretanje probnog naelektrisanja u polju drugih, razmatram samo polje tih drugih naelektrisanja (bez probnog).
Onda zakljucujem da bi probno naelektrisanje bilo u ravnotezi u tacki , polje drugih naelektrisanja (koje se nalaze dalje od ) mora biti takvo da u tacki .

Ali, onda po diferencijalnom obliku Gausovog zakona zakljucujemo da se neko od tih ne-probnih naelektrisanja mora nalaziti u tacki . Kontradikcija.