[ hecky @ 10.12.2006. 16:27 ] @
Cuo sam da u ugovoru za ADSL (kod Telekoma i ostalih ISP-ova) stoji da se link ne sme koristiti za VOIP.

Da li neko moze ovo da potvrdi ili demantuje?

Bio bih zahvalan ako bi neko okacio ovde kopiju ugovora.
[ tdjokic @ 10.12.2006. 19:17 ] @
Red bi bio, da na sajtu Telekoma stoji tekst Ugovora, da potencijalni korisnik vidi uslove u detalje. Medjutim, a buduci da ...
[ smsnet @ 12.12.2006. 09:07 ] @

Postoji ta klauzula, ali nije bash najjasnija ( bar je tako bilo pre 1god ) Genralno, smesh da koristish skype, ali ne smes da terminirash pozive iz inostranstva, jer to najvishe boli Telekom. Ne smes da uzmes 756Kbps i dve analogne linije i da radish voip :)

Ukoliko je neko uzeo adsl preko Telekoma neka nam prekuca/skenira taj deo ugovora.
[ Dejan2003 @ 13.12.2006. 08:20 ] @
i ne samo skype, vec sve sto ti hoces, bilo koju opremu, bilo koju applikaciju, samo bez terminisanja poziva na fixnu i od fixne
[ Dejan2003 @ 13.12.2006. 08:22 ] @
mada bih stvarno voleo da vidim u kom telekomovom ugovoru je striktno zabranjeno koriscenje voip-a

terminisanje poziva je veoma shirok pojam u voip-u
[ hecky @ 13.12.2006. 10:20 ] @
Ranije su usluge ala "skype out" bile zabranjene ugovorom.

Vise nisu (proverio sam kod 2 ISP-a).
[ Ivan Dimkovic @ 13.12.2006. 10:29 ] @
Nema nikakve potrebe da Telekom eksplicitno zabranjuje komercijalnu terminaciju sa korisnickih (privatnih) ADSL linija - iz prostog razloga sto je to ilegalno i ovako i onako bez odgovarajuce licence za pruzanje takve usluge - i to po vise osnova.

Tako da i bez klauzule mogu da iskljuce DSL prikljucak jer je u pitanju krsenje zakona o telekomunikacijama, ukoliko postoji osnovana sumnja da neki korisnik radi komercijalnu terminaciju, tj. izigrava telefonsku kompaniju bez licenci i dozvola.

O tome u principu i ne bi trebao da se brine Telekom, vec poreska uprava i trzisna inspekcija :-)

Sto se tice VoIP-a za licnu upotrebu, to svakako ne mogu da zabrane - i bice da su izbacili te klauzule ugovora jer je to ilegalno ogranicavanje usluge korisnicima.
[ hecky @ 13.12.2006. 10:41 ] @
Konacno neko informisan :)

Konkretno me zanima, da li je legalno da internet kafe pruza uslugu VOIP telefoniranja (npr. da naplacuje musterijama koriscenje Skype Out usluge)?

Siguran sam da ih vec dosta ovo radi, ali da li je to legalno?
[ blagec @ 13.12.2006. 12:24 ] @
Lepo ti je covek rekao, terminacija poziva se odnosi na fiksnu i sa fiksne telefonije, dakle...
[ blagec @ 13.12.2006. 12:28 ] @
Da, zaboravih reci, ukoliko Telekom odluci da zabrani koriscenje VoIP-a on ce to svakako da uradi.Jos uvek osecaju da nisu ugrozeni njihovi interesi pa se i ne jede puno oko toga.Uostalom kakav je to zakon o telekomunikacijama koji je u interesu Telekoma.Znaci, monopol je jos uvek tu...
[ hecky @ 13.12.2006. 12:41 ] @
Hoces da kazes da se ista pravila primenjuju za internet kafe i na telekom kompanije?!

Znaci svaki internet kafe treba da ima ISP licencu jer prodaje internet korisnicima?!?

Meni zvuci malo nenormalno...
[ blagec @ 13.12.2006. 14:55 ] @
Malo me nisi dobro razumeo.Terminacija poziva o kojoj mi razgovaramo je na zapadu vec odavno razvijen sistem koji koriste ogroman broj VoIP provajdera, na kraju krajeva i nacionalni telekomi njihovi koriste VoIP za razgovor vani( recimo Callback sistem).Sustina je da tebi u principu u Srbiji nece niko zabraniti da nudis uslugu jeftinog telefoniranja prema inostranstvu i fizickim i pravnim licima a da pri tome ne koristis recimo Telekomove resurse(fiksnu telefoniju ili mobilnu).Dakle, Internet je neogranicen pojam i ustvari nema limita sto se tice nekih stvari.Ako ti (ili neko) koristis fiksni broj telefona kako bi rutirao VoIP pozive vani nece se dobro provesti.Koliko ja znam, a znam nekoliko provajdera koji javno nude VoIP Call Shop sistem jer vec imaju razvijen sistem naplate VoIP poziva svojim korisnicima.Dalje ne bih u detalje ali ako te interesuje to javi se na PP.Nadam se da sam sada bio malo jasniji

Pozdrav
[ hecky @ 13.12.2006. 15:52 ] @
Ljubazni sluzbenik iz Telekoma je odgovorio na moje pitanje :)


Poštovani,

pitanje VOIP usluga se trenutno nalazi u pravnoj proceduri pred nadležnim ustanovama, shodno čemu je Telekom Srbije ad u obavezi da sačeka ishod i eventualno povoljno rešenje.

Čim se ostvare zakonske regulative vezane za VOIP, obavestićemo sve zainteresovane korisnike, do tada korišćenje usluge je nezakonito i podleže krivičnoj odgovornosti.

S poštovanjem,
DIREKCIJA ZA USLUGE
[ ponline @ 17.12.2006. 02:07 ] @
Bas nam ovaj odgovor od telekoma dao nade ...

Nema sumnje da je legalno kad bi internet korisnici sami kupili negde SIP VOIP gateway konfigurisati i platiti kredit sa kredit karticama i upotrebiti VOIP telefoniranje. Zasto bi ih ja ili neko drugi zaustavio da rade tako nesto.

Ali, kad bi im ja olaksao celu proceduru:
Ja sam internet provajder, nudio bih SIP voip gateway svakom mom korisniku, konfigurisanje, naplatu kredita kod mene bez kredit kartice, i bez provizije(a dobio bih proviziju od voip provajdera kao agent).

U principu to nije nista nego olaksanje mojim klientima, uz to i neki mali profit.
Ali gledajuci legalnu stranu iz telekomovog ugla, dali smem to da radim?





[ hecky @ 17.12.2006. 10:55 ] @
Ako sam skapirao dobro, ilegalno je da se firma u Srbiji bavi prodajom VOIP usluge.

Legalno: Korisnik sam kupi uslugu u inostranstvu (Skype Out).

Ilegalno: Firma u Srbiji, koja korisniku (pre)prodaje tu uslugu.


Pomaganje musterijama bi bilo npr traffic shaping i sl... to sto ti hoces da radis je cista preprodaja (primas novac, koji prosledjujes dobavljacu, za proviziju... pa to je definicija preprodaje ).
[ ponline @ 17.12.2006. 11:26 ] @
Citat:
hecky:
Pomaganje musterijama bi bilo npr traffic shaping i sl... to sto ti hoces da radis je cista preprodaja (primas novac, koji prosledjujes dobavljacu, za proviziju... pa to je definicija preprodaje :)).


Ok, mozes i tako da mislis.
Ali sa korisnikove strane to je besplatna usluga, oni nista ne gube nego dobice bolje uslove. Imace iste cene kao da su platili kredit karticom, plus konfiguracija i tehnicka podrska besplatno.
Nema neki profit, dobro sto VOIP provider daje proviziju da prekrijemo te troskove tehnicke podrske i bankarnih transfera.


Citat:
hecky: Ako sam skapirao dobro, ilegalno je da se firma u Srbiji bavi prodajom VOIP usluge.

Legalno: Korisnik sam kupi uslugu u inostranstvu (Skype Out).

Ilegalno: Firma u Srbiji, koja korisniku (pre)prodaje tu uslugu.


Ako je ovo tacno onda moze da se nadje legalno resenje ovoga sto ja hocu da radim:

1. Ja mogu legalno prodavati VOIP gateway ili preporucujem gde da kupe, to spada pod racunarskom opremom neli?
2. Moji korisnici idu u banku da plate kredit, ili otvore kredit kartice.

Niko ne preprodaje uslugu.
Moji korisnici imace provizije za bankarski transfer. Nema svako kredit karticu, dosta vise mucenja.
To ti je ista prica, ali nesto teze za kliente.
Kad oni sve to mogu da urade sami, zasto bi bilo nelegalno da im neka firma pomaze?



p.s
U ovim forumima ima tendencije i paranoje da budemo sto legalni. DOk znam puno firme koje preprodaju voip usluge u srbiji, dali neko ima tacnije podatke dali je neko od njih kaznjen, i zasto, ili samo smo paranoicni i plasimo se od telekoma?




[ hecky @ 17.12.2006. 20:58 ] @
Sta da ti kazem....

Prodavanje VOIP usluge u Srbiji je KRIVICNO delo (to sto si ti smislio je prodaja crno na belo... pitaj advokata).

E sad, postoji sansa da te niko nece dirati.

Medjutim, ako te BUDU dirali, naje*ebao si!
[ mohachi @ 18.12.2006. 13:30 ] @
Ima ovde ljudi i koji su vec prikopcani na Telekomov ADSL pa bi bilo lepo da testiraju VOIP preko Skype-a i Live Messenger-a, cisto radi nas ostalih. Ja sam vec u jednoj drugoj diskusiji zamolio da neko da svoja iskustva ali niko mi nije odgovorio a mislim da bi bilo fer...
[ Ilic Igor @ 18.12.2006. 19:38 ] @
Smelo se i preko dial-upa.

[ blagec @ 19.12.2006. 07:58 ] @
Ljudi zasto mesate babe i zabe vec po ko zna koji put!Ako vec hocete da razbijete famu oko zakonske regulative sto se tice VoIP-a proverite licno kod republicke agencije za telekomunikacije.Pretpostavljam da im ne postavljate dobra pitanja u vezi toga i da Vam veoma brzo zamazu oci.Ja sam dobio konkretan odgovor upravo iz razloga sto sam postavio konkretno pitanje.Sasvim je realno da je koristenje VoIP-a u licne svrhe dozvoljeno inace bi pohapsili oko 100 000 gradjana u Srbiji koji vec koriste VoIP.Ako se u VoIP-u koriste telekomove komunikacione mreze to jos uvek nije dozvoljeno ali se ceka kraj godine kada bi telekom trebao da pocne sa davanjem licenci VoIP operaterima za rad.Do tada je sve ovo prazna prica sto se tice ozbiljnijeg bavljenja VoIP-om.Obzirom da nismo u EU a i pitanje je kada cemo biti, telekom jos uvek drzi monopol sto se tice sve ove price.Ako ti koristis VoIP samo preko Interneta, ne koristeci telekomove resurse, onda je to koristenje interneta po zakonu o komunikacijama EU, a ne telefoniranje i kradja medjunarodnog telefonskog saobracaja.A posto je EU daleko jos uvek smatram da shvatate poentu ove price.Koliko sam ja upucen, veliki broj firmi u Srbiji koristi VoIP, pa im to jos niko nije zabranio.
[ hecky @ 19.12.2006. 09:34 ] @
Ljubazni sluzbenik telekoma mi je odgovorio na jos jedan email:


VOIP našim važećim zakonodavstvom nije definisan kao telekomunikaciona usluga. IP tehnologija, na kojoj se VOIP zasniva (prenos glasa putem mreže bazirane na Internet protokolu), tretira se kao način prenošenja telekomunikacionih usluga, te se i VOIP smatra načinom prenošenja.

U vezi sa tim napominjemo, da je prema članovima 32. i 33. Zakona o telekomunikacijama (Službeni glasnik RS br.44/2003,36/2006) za pružanje telekomunikacionoh usluga potrebna dozvola Republičke agencije za telekomunikacije (RATEL). Ta dozvola može biti u obliku odobrenja ili licence, u zavisnosti od vrste usluge, a prema odredbama Zakona o telekomunikacijama i Opštih akata RATELA. Pružanje telekomunikacione usluge za koju nije izdata dozvola (odobrenje ili licenca) podleže krivičnoj odgovornosti prema odredbama ovog zakona i drugih srodnih zakona.


U prevodu, zakon kaze da za pruzanje VOIP usluge treba licenca. Licence izdaje RATEL (http://www.ratel.org.yu/).

Over and out .
[ ponline @ 19.12.2006. 18:46 ] @
Citat:
blagec: Ljudi zasto mesate babe i zabe vec po ko zna koji put!Ako vec hocete da razbijete famu oko zakonske regulative sto se tice VoIP-a proverite licno kod republicke agencije za telekomunikacije.Pretpostavljam da im ne postavljate dobra pitanja u vezi toga i da Vam veoma brzo zamazu oci.

Hvala bodu sto ima ovakvih clanova foruma koji su toliko sposobni pa da nam razjasne stvari i to mnogo ljubazno.
Forumi su za pomoc i pitanja koja i mogu ponekad biti glupa.

Citat:
blagec:
Ja sam dobio konkretan odgovor upravo iz razloga sto sam postavio konkretno pitanje.Sasvim je realno da je koristenje VoIP-a u licne svrhe dozvoljeno inace bi pohapsili oko 100 000 gradjana u Srbiji koji vec koriste VoIP.Ako se u VoIP-u koriste telekomove komunikacione mreze to jos uvek nije dozvoljeno ali se ceka kraj godine kada bi telekom trebao da pocne sa davanjem licenci VoIP operaterima za rad.Do tada je sve ovo prazna prica sto se tice ozbiljnijeg bavljenja VoIP-om.Obzirom da nismo u EU a i pitanje je kada cemo biti, telekom jos uvek drzi monopol sto se tice sve ove price.Ako ti koristis VoIP samo preko Interneta, ne koristeci telekomove resurse, onda je to koristenje interneta po zakonu o komunikacijama EU, a ne telefoniranje i kradja medjunarodnog telefonskog saobracaja.A posto je EU daleko jos uvek smatram da shvatate poentu ove price.Koliko sam ja upucen, veliki broj firmi u Srbiji koristi VoIP, pa im to jos niko nije zabranio.

Ali nazalost nisi dao nikakve informacije.
VOIP nema veze sa Telekomove komunikacione mreze. Ja bih lako mogao uzeti internet iz makedonie i ne bi koristio nikakve telekomove resurse, ali ipak ne bih smeo da se bavim VOIP biznisom u Srbiju.
Verat ima sopsveni privatni internet link, ali ne sme da pruza komercialne VOIP usluge( ako nema licenciju za to).
Telekom ne moze nikome da daje licencije za VoIP nego to ce da regulise RATEL.

Telekom moze (i hoce )da te tuzi ako koristis njegove resurse za terminisanje internacionalnih poziva u lokalnu telekomovu telefonsku mrezu. ( to je vec druga stvar)

Kao sto u prethodnom postu na mail iz telekoma kazu da je to IP saobracaj, i prema njih nema veze za sta se korisni ako si u legalnim poslovima. Stvar je u tome da budes legalan za VoIP treba da imas licenciju, ne od telekoma nego od RATELA.


[ ikitnok @ 20.12.2006. 21:25 ] @
da da sve to stoji medjutim niko nece da te tuzii neces snositi nikakve posledice ako hoces da se bavis VOIP-om ovde nije definisano zakonom ali naravno ako nemas vezu ( naravno Srbija je to) u telekomu ne mozes da dobijes t1 konekciju ili primarni isdn znachi treba ti od 30 do 100 linija fiksnih da bi mogao da radis recimo dolazne pozive iz inostranstva , naravno i dobar internet link recimo radio sam sa 24 linije na 256 kbita sa fiksnom adresom uz odgovarajucu opremu i softver...ali onda dolaze problemi provajder kao verat vec radi VOIP i onda te oni miniraju ako tamo nemas nikog ista stvar je i u telekomu ne gase ti linije ali ih prigusuju tako da je muchenje
Druga solucija je da se radi sa mobilnom mrezom i tu vec imaju problema od kada je telenor dosao , do sada su gasili kartice za koje su provalili da se koriste za voip i saad rade ali samo za o64 i o65 ali josh uvek se koriste starinskim metodama u otkrivanju voip-a a inache odavno se to radi i to velike firme ovde i naravno da su njihove i zasticene pa kako da se neke stranke finansiraju... tako da to josh nece pustiti da se radi slobodno veliki je novac u pitanju
[ ponline @ 21.12.2006. 01:12 ] @
ikitnok, ti pricas o jos ozbilnijem slucaju - terminisanje poziva - kao da je to nista. A mi dvoumimo se da nudimo preprodaju kredita za neki internacionalni servis (skype voipbuster, poplecall itd) za izlazne pozive prema svetu.



[ blagec @ 21.12.2006. 09:22 ] @
Citat:
ikitnok: da da sve to stoji medjutim niko nece da te tuzii neces snositi nikakve posledice ako hoces da se bavis VOIP-om ovde nije definisano zakonom ali naravno ako nemas vezu ( naravno Srbija je to) u telekomu ne mozes da dobijes t1 konekciju ili primarni isdn znachi treba ti od 30 do 100 linija fiksnih da bi mogao da radis recimo dolazne pozive iz inostranstva , naravno i dobar internet link recimo radio sam sa 24 linije na 256 kbita sa fiksnom adresom uz odgovarajucu opremu i softver...ali onda dolaze problemi provajder kao verat vec radi VOIP i onda te oni miniraju ako tamo nemas nikog ista stvar je i u telekomu ne gase ti linije ali ih prigusuju tako da je muchenje
Druga solucija je da se radi sa mobilnom mrezom i tu vec imaju problema od kada je telenor dosao , do sada su gasili kartice za koje su provalili da se koriste za voip i saad rade ali samo za o64 i o65 ali josh uvek se koriste starinskim metodama u otkrivanju voip-a a inache odavno se to radi i to velike firme ovde i naravno da su njihove i zasticene pa kako da se neke stranke finansiraju... tako da to josh nece pustiti da se radi slobodno veliki je novac u pitanju


Ne rade samo sa 064/065 brojevima, najvise terminacija dolazi sa 063/062 borjeva.I da, ogroman novac je u pitanju a ko se finansira od toga veliko je pitanje...
[ blagec @ 21.12.2006. 09:36 ] @
Citat:
ponline: Ali nazalost nisi dao nikakve informacije.
VOIP nema veze sa Telekomove komunikacione mreze. Ja bih lako mogao uzeti internet iz makedonie i ne bi koristio nikakve telekomove resurse, ali ipak ne bih smeo da se bavim VOIP biznisom u Srbiju.
Verat ima sopsveni privatni internet link, ali ne sme da pruza komercialne VOIP usluge( ako nema licenciju za to).
Telekom ne moze nikome da daje licencije za VoIP nego to ce da regulise RATEL.

Telekom moze (i hoce )da te tuzi ako koristis njegove resurse za terminisanje internacionalnih poziva u lokalnu telekomovu telefonsku mrezu. ( to je vec druga stvar)

Kao sto u prethodnom postu na mail iz telekoma kazu da je to IP saobracaj, i prema njih nema veze za sta se korisni ako si u legalnim poslovima. Stvar je u tome da budes legalan za VoIP treba da imas licenciju, ne od telekoma nego od RATELA.


Zvucis jako ironicno sa ovim porukama, ja sam pokusao da objasnim kako stoji stvar sa terminacijom poziva za VoIP.Da sam stao iza svojih reci sa dokazima mogao bih da progutam tvoj komentar ali ovako ipak ne mogu.Ipak sam pogresio sto sam zamenio Telekom i RATEL, da mislio sam na ove druge.Ne znam samo kako bi ti izveo terminaciju poziva bez telekomovih i Telenorovih resursa, voleo bih da me edukujes malo.A neke vece zarade bez toga nemoj ni da ocekujes.Cinjenica je da je po pitanju VoIP-a nesredjena situacija u Srbiji dok se ne donese zakon o tome i dok ne pocnu da se dele licence a to ce dobiti veoma retki????Rekao sam ti da na pitanje upuceno sluzbeniku RATEL-a da li moze da se koristi VoIP u komercijalne svrhe bez koriscenja tudjih resursa on nije znao da odgovori otvara vrata za jednu dugacku raspravu.U Crnoj Gori je postojala firma koja se bavila VoIP-om preko terminacije pa su zatvoreni!U Bosni takodje!A u Srbiji imas koliko hoces firmi koje rade VoIP i jos niko nije zatvoren, uhapsen ili vec drugo nesto!Sad ja tebe pitam ZASTO?Idi na Google i pronadji te firme...
[ ponline @ 21.12.2006. 13:58 ] @
Citat:
blagec: Zvucis jako ironicno sa ovim porukama....


Moras da prihvatis da i ti ne zvucis bas ljubazno sa tvojom porukom:
Citat:
blagec: Ljudi zasto mesate babe i zabe vec po ko zna koji put!Ako vec hocete da razbijete famu oko zakonske regulative sto se tice VoIP-a proverite licno kod republicke agencije za telekomunikacije.Pretpostavljam da im ne postavljate dobra pitanja...


Citat:
blagec: ... ja sam pokusao da objasnim kako stoji stvar sa terminacijom poziva za VoIP.... Ne znam samo kako bi ti izveo terminaciju poziva bez telekomovih i Telenorovih resursa, voleo bih da me edukujes malo....


Ne moram da te edukujem, nisam rekao da znam nesto bolje od tebe, samo da nisi dato koretne informacije.
Ako si citao sve postove, u zanjdim postovima se prica o preprodaju VOIP usluge ( credit, vaucher , itd) tipa Skype, Voip buster, peoplecall, ili ostallih, a ne za terminisanje poziva, mislim da je svima jasno da terminisanje poziva je protivazakonito bezobzira dali je neko uhapsen ili ne.

Znam da nema neki profit od preprodaje VoIP usluge, ali mene ne interesuje profit od preprodaju kredita, nego da moji klienti ( ja sam ISP) imaju gde da naplate voip kredit (plate 10 eura dobiju 10 eura kredit) tako da ja sa tom uslugom mogu povecati broj mojih korisnika.
Ali ako se i preprodaja VOiP usluge smatra protivzakonitom, razlog da jos niko nije uhapsen zbog ovog biznisa nije dovoljan da se i ja bavim time.









[ hecky @ 21.12.2006. 14:13 ] @
Blagec, molim te nemoj da brljavis po temi. Nisi dao nijednu korisnu informaciju!

Na sajtu RATEL-a ima cenovnk za licence.

http://www.ratel.org.yu/doc062...%20licencu%20i%20odobrenje.pdf

Tu je opisana nadonknada za pruzanje VOIP usluge "bez dodele brojeva iz numeracije" (bez koriscenja telefonskih linija).
[ DusanSukovic @ 25.12.2006. 06:50 ] @
Citat:
O tome u principu i ne bi trebao da se brine Telekom, vec poreska uprava i trzisna inspekcija :-)


Heh! Poresku inspekciju bije glas da je korumpirana, cini mi se da bi oni bili najmanji problem ;-)
[ DusanSukovic @ 25.12.2006. 06:55 ] @
Ocito ovim administrativnim govnarima nije stalo do razvoja radio difuzije i komunikacija. Ko je izmislio ratel?

[ skymusic @ 03.01.2007. 01:20 ] @
mozda telekom?
[ milol @ 26.01.2007. 17:08 ] @
Krivicno delo je ono delo ili postupanje za koje je zakonikom propisana kazna u slucaju izvrsenja i koje je definisano krivicnim zakonikom.Posto u KZ nigde nije pomenuto VOIP telefoniranje, stoga to i nije KD.
Ukidanjem monopola, telekomu je oduzeta ekskluziva i pokusava na sve nacine da odrzi profit.
Znaci, `ne dozvoljavam ti da koristis moje linije za jeftinu uslugu, zato sto to ja hocu da zaradjujem na tome.Ne postoji drugi nacin da te sprecim, osim da , ako te provalim, da ti ukinem liniju zbog nenamenskog koriscenja.`

Sa malo ulaganja, ovde se moze okrenuti ogromna para i telekom ima cerke-firme koje se time bave kako bi, do donosenja zakona o tome /sad je vakuum/ imao poziciju na trzistu.
po mom isljenju, telekom bi trebalo spaliti.
[ crews_adder @ 26.01.2007. 22:41 ] @
Mozda @RRA ne znaju sta je VoIP. Doduse, kako bi znali kad smo mi ostali u 80-im godinama XX veka, kada su telekomunikacije u pitanju. Medjutim, to ce nestati sa nestankom monopola. Jedino je pitanje da li ce to da se desi do kraja 2008. ili kasnije.

Inace, ako me pamcenje ne vara, British Telecom planira da u potpunosti predje na VoIP do 2010 godine. Mora da oni znaju nesto sto ovi nasi "strucnjaci" ne znaju (sumnjam da je moguce da bude obrnuto ).
[ bciric @ 26.02.2007. 19:32 ] @
ja koristim i skype i jos neke programe preko telekomovog ADSL-a i nikakva zabrana ne postoji
[ mstrike @ 07.03.2007. 23:47 ] @
Nakon citanja svih poruka i pretrazivanja po internetu sam izvukao sledece zakljucke:

- Dodela Voip telefonskih brojeva nije moguca (samim tim prava konkurencija telekomu stopirana)
- Izlazak na Telekomove mreze i raditi switch takodje nije dozvoljeno
- Koristiti Skype i ostale kompjuterske programe je dozvoljeno (jer ionako to ne mogu da sprece jer je prakticno u privatne svrhe)

A sta je sa Voip video telefonima ili adapterima (Linksys 3102)?
Da li nudjenje takve usluge u Srbiji bi bilo dozvoljeno?
[ gyrocog @ 29.07.2007. 04:50 ] @
Ja sam korisnik Telekomovog ADSL paketa od marta, i u ugovoru i dalje stoji da je VoIP zabranjen.

Ono sto mene interesuje, da li zabranjeno (iz recimo Yahoo Messenger-a) pozivanje drugog racunara koji je u inostranstvu?
[ mstrike @ 29.07.2007. 09:36 ] @
gyrocog,
zvanje preko bilo kakvog chat programa je dozvoljeno, a i mislim da nema resenja da se to zabrani.
Takodje Skype i VoIP softphone su dozvoljeni sto se tice zakona, jer nista od toga nije raspisano.

Telekom moze da ostavlja sta hoce u svom ugovoru, ali i to je diskutabilno.
Da li mozes da otkucas deo gde pise to u ugovoru?
[ gyrocog @ 29.07.2007. 19:52 ] @
Hahaha
Koji trip... A bio sam ubedjen da sam procitao to u ugovoru, a sada ne mogu da nadjem taj deo.

Hvala za odgovor, to me je samo interesovalo za Yahoo Messenger i MSN Live (VoIM)
[ dejan1972 @ 30.07.2007. 01:53 ] @
clan 7.

obaveze korisnika usluge definisane su clanom 5. opstih uslova ugovora o koriscenju internet usluga.
korisnik usluge se obavezuje:

1. da ce javnu telekomunikacionu uslugu koristiti iskljucivo i samo za svoje potrebe brzog pristupa internetu;

2. da javnu telekomunikacionu uslugu nece koristiti u svrhu pruzanja telefonske usluge primenom bilo koje tehnologije,
a posebno primenom VoIP tehnologije.

ovo je za PTT Net ADSL
[ bachi @ 30.07.2007. 09:02 ] @
... May the force be with you dejan1972 Skywalker, that is your destiny!

Tačno i stvar je skroz jasna. Ne smeš da budeš VoIP provajder a
da koristiš njihov net, ali smeš da koristiš VoIP usluge tipa Skype,
BetamaxVoIP, itd.
[ etoxiuq @ 31.07.2007. 21:35 ] @
Molim da mi neko pomogne u rešavanju konkretnog problema:

Živim u inostranstvu. U Bg mi žive roditelji. Imaju jedan broj "viška". Hoću da ljudi mogu da me zovu na taj broj "viška" a da mi zvoni ovde u inostranstvu tako da rodbina i prijatelji mogu da me zovu kada hoće po ceni lokalnog poziva.

Gledam TA612V uređaj koji bih povezao za ovu liniju "viška". Zatim bih ovde na isti takav uređaj povezao telefonski aparat.

Da li bi to radilo?

Veoma bih cenio pomoć sa ovim, moji su prilično u godinama i korišćenje skype-a koji smo probali ide jako teško (ne vladaju baš najbolje računarom). Osim toga, skype nije mnogo praktičan jer ne mogu da me pozovu kada hoće, nego moramo da se dogovaramo da budemo kod kompjutera... sve u svemu, nije išlo.


Hvala!
[ deha @ 31.07.2007. 22:04 ] @
Moze,

Tvoji u Bg. trebaju imati ADSL ili Cable pristup internetu ,ruter, ATA adapter (racunar nije neophodan, osim kod prvog podesavanja) Ja sam kod sebe tako nesto odradio izmedju Sarajeva i Tripolija i Sr. Mitrovice. Ako ti treba jos detalja javi se
Pozdrav
[ Vladokv @ 31.07.2007. 22:28 ] @
Neka te cimnu na mobilni, pa ih ti preko voipa zovi na fiksni. Ja sam tako radio jedan dan kad su nešto majstorisali oko telefona pa nisam mogao da koristim fiksni, a wireless net srećom uvek radi. To je bilo jos pre, tako da sam ja u čudu kad vidim vaše postove da terminacija nije dozvoljena u Srbiji. Bilo je jeftinije od mobilnog, pa sam se zato i kerebečio sa ovakvim kombinacijama! Jeste da VoIP nije za pozive u lokalu (istom mestu), ali ipak se treba snaći
[ mstrike @ 01.08.2007. 07:44 ] @
Imam resenje za tebe.
Ja sam na Kipru i firma TELOXY (www.teloxy.com) treba uskoro da pocne sa radom i na Balkanu (Beograd prvo kako sam cuo)
Oni odrade celu instalaciju a korisnik samo adapter (u tvom slucaju), telefon ili video telefon poveze sa internetom (kablovski ili adsl) i gotovo.
Ti onda ako hoces mozes da forwardujes pozive sa te linije da ti zvoni gde hoces.

Cena je 22 eur po broju, sto znaci u tvom slucaju 44 eur da pokrijes dve strane.
Takodje mozes da pricas 24/7 sa tim adapterom u BG i da zoves Ameriku i Kanadu besplatno kao i ostale zemlje po niskim cenama (cene kao sto Skype ima)!
Ne treba ti kompjuter uopste i prilikom pricanja nemoras da buljis u ekran!
A video telefon je extra, cak ima da se spoji sa TV-om!
;)
[ etoxiuq @ 02.08.2007. 21:53 ] @
deha,

Da li bi mogao da mi das detalje: koja marka ATA uredjaja provereno rade
sa nasim centralama (prepoznaju signal zauzeta/slobodna linija i slicno)?

Hvala!
[ deha @ 03.08.2007. 08:35 ] @
Evo naprimjer Planet VIP-157 ( sa jednim PTT ulazom) ili Planet VIP-157S sa dva ulaza
[ mstrike @ 03.08.2007. 09:23 ] @
Oni koriste Linksys SPA 3102
Ne znam kako radi Planet i kakav je servis, ali Liksys je prilicno dobar.

Najveca stvar nije oprema, vec VoIP provider i servis koji se nudi.
Instalacija i podrska su takodje bitni!

[Ovu poruku je menjao mstrike dana 03.08.2007. u 11:15 GMT+1]
[ etoxiuq @ 03.08.2007. 13:06 ] @
mstrike,

sta podrazumevas pod VOIP providerom? Ja hocu da imam vrlo jednostavan
sistem (privatan sistem) koji bi radio ovo:

telefonsku liniju u Bg prikljucim na ATA, ATA radi rukovanje linijom, kada
dodje ulazni poziv on preko interneta kontaktira moj ATA ovde u
inostranstvu. Kada ja ovde dignem slusalicu, moja ATA to "javalja" onom
ATA u Bg, on dize slusalicu i zatim vrsi digitalizaciju/i obrnuto i salje
pakete ovom ATA ovde. Isto radi i ovaj za tamo.

Ne razumem tacno sta u ovom scenariu znaci VoIP provider? ATA,
pretpostavljam, ima svoj IP a preko rutera podesim redirekciju i mapiranje
portova po potrebi (naravno, moram da znam koju IP sam dobio od internet
provajdera na obe strane). Opet pretpostavljam da bi ATA imao fleksibilan
izbor portova koje koristi.

Ono sto je izmedju, odnosno Internet, prenosi pakete (udp,tcp ili sta vec
od toga koriste ATA) i nema nista sa time sta ti paketi nose:
digitalizovani kompresovani zvuk, video streaming ili html stranice. Ne bi
trebalo da ima razlike. Jedini problem koji vidim jeste da Internet
provajder u srbiji blokira neke portove, pa bi bilo dobro da je ATA moguce
konfigurisati da koristi samo odredjene portove (koji moraju da ostanu
otvoreni: 80, 443 i sl.)

Jel ja ovo dobro razumem? Ili previse pojednostavljujem?
[ mstrike @ 03.08.2007. 13:22 ] @
Ako si probao da to uradis i sve funkcionise kako treba, onda bi mogao da pustis objasnjenje na forumu oko setup-a.

Stvar je u tome (koliko ja razumem VoIP) sto IP adresa uglavnom kod korisnika nije fiksna.
Da bi se adapteri povezali potreban je server koji kontrolise to i ostale stvari.
Takodje kako se zovu adapteri izmedju (jer samo preko IP adrese)?

Pored toga provajderi VoIP se takmice u dodatnim stvarima poput:
- besplatnih poziva za neke zemlje
- mnogo nize cene medjunarodnih poziva
- zvanje kao u lokalu (poziv okretanjem samo 3 broja)
- sekretarica
- i jos dosta toga

Vidim da menjaju stranicu koju sam pustio, jer dodaju jos jezika, pa kad bude online mogu se videti sve stvari.
;)
[ etoxiuq @ 03.08.2007. 14:37 ] @
Nisam probao, pa zato i pitam :-)

Moj slucaj je daleko prostiji od VoIP provajdera. Ja hocu da tacno jednu
zemaljsku liniju u Bg "mapiram" na tacno jedan telefon u inostranstvu.

Mislim da se ATA uredjaji "nalaze" preko IP adresa. Problem dinamickih IP
adresa se moze relativno lako resiti putem besplatnih servisa kao sto su
www.dyndns.org.

Medjutim, ja nikada nisam radio sa ATA uredjajima pa ne znam kako se sve
to konfigurise. Zato molim one koji jesu radili sa njima, da malo pojasne
kako se sve to podesava.

Hvala!
[ mstrike @ 03.08.2007. 15:05 ] @
etoxiuq,
Pa upravo sam objasnio kako funkcionise.
Mozda i moze nekako da se namesti da samo funkcionise (privremeno), ali mislim da je mission impossible za normalne korisnike.
Treba ti server i posebbbna platforma za to.

www.dyndns.org i serveri poput toga nemogu da se koriste za to.

Mislim da ceo sistem funkcionise kao sve mobilnih.
Mozes da kupis aparat, ali bez provajdera (operatera) nemozes da ga koristis.
[ deha @ 03.08.2007. 16:42 ] @
Evo ukratko kako sam ja to odradio, VIP 157 ima mogucnost terminiranja PTT i VOIP poziva (zavisi sta izaberes). Dakle prikljucis ulaznu liniju u uredaj i podess terminiranje/preusmjeravanje poziva bezuslovno tj. na odredjeni tel broj. Prijavis se na neki od recimo Betamaxovix servisa u zavisnosti u kojoj si zemlji. Koliko sam shvatio ti si u Kanadi a kod njih je kanada besplatna. Na betamaxovom klientu podesis preusmjeravanje poziva na svoj kuci broj i ...

Da pojednostavim, ATA je on line (recimo Voipbuster), neko te zove na postin broj, ATA preusmjerava poziv preko tvog accounta na Voipbusteru na slijedeci Voipbuster account koji je vec na njihovoj stranici ili kljientu prebacen na tvoj kucni broj. Radi i to savrseno vjeruj mi
[ etoxiuq @ 03.08.2007. 17:52 ] @
Hvala na odgovorima.

Ipak jos uvek imam pitanja. Ja necu da mi ovde "zvoni" na zmaljskoj liniji
(ovde = Kanada). Hocu da imam telefonski aparat prikljucen na ATA (ako to
moze) i da onda taj telefon zvoni (ovaj deo ne znam da li je moguc, ali to
je ono sto hocu da postignem). U Srbiji hocu da imam zemaljsku liniju
prikacenu na ATA. Izmedju, internet. Da li je ovo moguce?

Promene IP adresa koje dodeljuje internet provajder bih resavao sam.
[ mrle 011 @ 03.08.2007. 19:27 ] @
@ etoxiuq:

1. nisi rekao kakav internet imaju matorci ovde.
pretpostavljam da je adsl ili neki kabl?
kod nekih kablovskih operatera ovde se ne dobijaju javne IP adrese, pa je onda prava nocna mora namestiti to sto ti 'oces da radi.
btw. mislim da je ovo valjda jedina zemlja na svetu gde mozes da kupis internet, a dobijes NAT.

2. nisu ti potrebna nikakva kasnija periodicna placanja nikakvom VoIP provajderu, osim naravno interneta, koji i ovako placas.
postoji dosta VoIP provajdera na svetu koji nude totalno besplatno usluge koje tebi trebaju.
dakle potrebno je samo pocetno ulaganje u hardware.

3. za hardware ti preporucujem kupovinu nekog routera sa ugradjenim VoIP-om, tj. SIP-om.
zato sto ces u slucaju nekog problema ili menjanja setingsa, lakse pristupiti interfejsu ovog routera kod matoraca, sa SSH na primer.
posedujem jednu takvu "kutiju", pisao sam nesto o njoj ovda ---> http://www.elitesecurity.org/t...Novi-voip-program-www-voip-com i to radi bez ikakvih problema.
postoje i drugi proizvodjaci takvih routera, ovi nemci su valjda samo prvi poceli.

4. ja sam laik, obican kucni user, koji tu i tamo nesto procita i proba, pa nisam bas upucen do detalja, ali znam (sto je i mene uvek cudilo) da je SIP protokol sa kojim nije bas tako jednostavno zvati direktno sa IP-a na IP.
tu podrazumevam i pretvaranje dinamickih adresa u stabilne sa servisima kao sto su dyndns isl.
nikako mi ne ide u glavu zasto to nije ugrdjeno u SIP.
dakle i za to je potrebna usluga nekog servera, ali ovo pisem zbog tvoje znatizelje jer tebi to nece biti ni potrebno iz razloga opisanog gore pod "2.".

.... elem, to ti je to.
[ etoxiuq @ 03.08.2007. 19:56 ] @
mrle 011 hvala!

Sada mi se razjasnjava u glavi, ali POLAKO...

Elem, konacno sam poceo da kapiram po koju stvar:

Naravno, racunam na hardverski VOIP. Na primer nesto kao ovo:
http://www.sipura.com/products/spa3000.htm (mada jos ne znam ni gde moze
da se kupi ni koliko kosta, ali to cu kada prvo razumem sta mi treba).
Nije mi bio jasan deo oko servera ali ocigledno SIP tako radi. Ne znam
detalje. Nasao sam na sourceforge jedan opensource server, ali ne bih se
sa time zavlacio ako radi sa besplatnim servisima.

Sto se tice interneta kod mojih matoraca, jos su na dial-up, ne treba im
vise osim u slucaju da naucim kako ovo radi pa ulozim pare u voip, onda
bih im kupio i ADSL ili cable, sta god da je tamo dostupno.

U svakom slucaju hvala na pomoci.
[ mrle 011 @ 03.08.2007. 20:23 ] @
sa dialup-om to nista nije izvodljivo bez PC-a, a i reko si da skype nije neko resenje.

za pocetak vidi dal' je ovde kod matoraca, uopste moguce uvodjenje nekog interneta.
javna IP adresa i minimum 128Kb/sec upload-a su neophodni.
to je jedina prepreka da izvedes ovo sto si naumio.

a ako slucajno mozes da biras, ja bih ti preporucio adsl, mada bi neki kabl mozda bio jeftiniji ........ ne znam

[ etoxiuq @ 14.08.2007. 04:35 ] @
Do sada sam naucio sledece:

ovo sto hocu nije problem, potrebni su sledeci sastojci:

1. internet konekcija (brza) na oba kraja
2. u Beogradu mi treba PSTN gateway + VOIP adapter (neki uredjaji imaju oba u jednom)
3. ovde mi treba samo voip adapter jer mi ne treba da sada ovde zove preko PSTN neki drugi broj.
4. besplatni voip provajder, ovoga izgleda ima prilicno mnogo.

Danas sam od kolege dobio Linksys PAP2 jer je on odjavio vonage servis (kanadski), ali izgleda da ga Vonage potpuno blokira kada se odjavi servis. Naime ni indikator napajanja nece da upali, iako je napajanje ispravno. Verovatno od toga nista, necu da se sa time zamajavam, ali gledam da kupim "Linksys PAP2T NA", a za Bg stranu verovatno "Linksys SPA3102 NA" (ovo "NA" je vazno jer nije vezan za bilo kakav servis nego se podesi onako kako hoces). Ovaj poslednji ima integrisanu funkcionalnost VOIP adaptera + PSTN gateway.

Mislim da cu skoro sigurno ovo da implementiram u narednim mesecima.
[ misk0 @ 14.08.2007. 13:17 ] @
Ja imam Linksys SPA 3102 (tj instalirao sam ga) i cudo je sta taj uredjaj sve moze da napravi. Jako je pogodan za te VoIP operatere jer ima dozvoljava punoo podesavanja a i mogucnost da se zakljucaju. Nisam siguran da je taj koji si ti dobio uopste ispravan :)