[ cozmo @ 28.05.2003. 11:12 ] @
Vidim da je interesovanje za pisanje OSa dosta veliko. Ko je zainteresovan za pisanje OSa u asembleru, neka postuje jednostavnu poruku - "zainteresovan" na ovaj forum. Ukoliko ima dosta zainteresovanih, organizovacu team work na sajtu, a za one koji hoce da samo nauce par stvari kako to funkcionise, bice nesto i za njih.

Zasto krenuti u asembleru? Jer daje najbolji uvid u stvarno funkcionisanje. Posle se mozemo prebaciti na C.
[ tOwk @ 28.05.2003. 14:03 ] @
Pretpostavljam da se radi u asembleru za PowerPC procesore?

Ne??? Možda za Intel Itanium 2? Ni to?? Hm... HP PA/RISC? Sun UltraSparc 3?

Ništa od toga? Ko bi rekao... Pa za koji procesor onda?

Mislim da je jasan moj stav po pitanju asemblera: portabilnost mu i nije baš jača strana, a i C je jezik dovoljno niskog nivoa da zaista ne vidim korist od toga.

Ne bih rekao da će „for“ i „while“ ciklus nekom zasmetati pri shvatanju strukture i „kako to sve radi“.
[ tweeester @ 28.05.2003. 14:16 ] @
sto da ne ... samo C je ipak logicniji izbor.
[ Goran Rakić @ 28.05.2003. 22:45 ] @
voljan da učim, nisam imao iskustva
[ Nikola Krivokapic @ 30.05.2003. 13:32 ] @
dobra ideja,samo neko treba da je prvi pokrene i da bude vodja.
[ cozmo @ 30.05.2003. 19:28 ] @
To i pokušavam da razjasnim.... Ja ću pokrenuti projekat i svako će moći da doprinosi, sa ma kakvim sitnicama. Počećemo sa real mode u asm, gradeći jedan školski primer... Očekujte post od mene za nekoliko dana.

Drago mi je da ima zainteresovanih, jer tema nije uopšte banalna.... ;)
[ turncoat @ 31.05.2003. 17:48 ] @
Rado bih učestvovao u projektu (samo kada prođe junski ispitni rok...)
[ Nikola Krivokapic @ 02.06.2003. 23:28 ] @
I ja brate ako se upisem na FON eto mene.
[ antix @ 11.06.2003. 11:15 ] @
VRLO zainteresovan!!!
[ salec @ 19.06.2003. 14:34 ] @
Bez namere da vam kvarim pos'o oko projekta, ali ako jos niste poceli, ima jedan projekat free OS-a u asembleru, V2OS, koji je vec donekle stigao, malecak je i vrlo brz, a lade se vec godinu dana, posustali su i gadno im fale ASM programeri. Osnovni cilj im je brzina i dobra grafika...
[ tOwk @ 19.06.2003. 19:22 ] @
salec, ima mnogo toga (videti i Menuet, ili kako se već zove), ali izgleda da su ljudi rešili da sve pišu od nularice i to u asembleru...

Pa, neka vam je sa srećom ;-)
[ popeye @ 23.06.2003. 01:59 ] @
Pa i Linus je slicno krenuo, samo solo, na 386-ici. :)

Nesto se istina ne secam da je radio u asembleru, zar ne? U principu ako se jednostavno radi o timskom projektu kroz koji bi se upoznao rad OS-a i prosirila znanja ucesnika, to je lepo.

Ali za ozbiljniji projekat, po meni to je no-no...
[ BaCkSpAcE @ 19.07.2003. 03:14 ] @
Bolje da uhvatite neki Oskit ili neki slican "prirucnik" za pravljenje OSa jer stvarno treba punooooo vremena za pisanje OSa od nule. Ja sam poceo pisati os prosle godine nadajuci se da ce izrasti u nesto ozbiljnije, ali me je smorilo na kraju... U svakom slucaju, ako treba pomoci, tu sam...
[ byTer @ 19.07.2003. 03:58 ] @
Mozda za izradu kernela ne bi mogo da ucestvujem jer asm ne znam uopste. Ali kad izradite kernel, ja bi mogao da radim na ostalim stvarima.
[ stalker @ 19.07.2003. 17:52 ] @
ako nesto pravite priljucujem se.da pomognem,a i nesto naucim
[ CyberCode @ 24.08.2003. 14:29 ] @
Pozdrav! I ja sam takoreci neki programer...ali ne znam bas mnogo o pravljenju OSa. Ali rado bih ucestvovao u projektu jer sam i ja sam hteo da napravim takav projekat!

Budite pozdravljeni od Filip!
[ stalker @ 30.08.2003. 12:44 ] @
Sta bi sa ovim???Ima li ista?
[ drdrksa @ 30.08.2003. 14:13 ] @
Izgleda da je sve ostalo na dogovoru ...
[ amel @ 10.09.2003. 12:47 ] @
Veoma sam zainteresovan za pravljenje OS-a, samo ko sto su naveli, treba neko da pocne. Najefikasnije je, kao sto svi znamo, raditi u timovima. Grafika, Networking... bla bla. Da ne lupam previse, IDEMO SA RADOM
[ arsa x @ 10.09.2003. 14:00 ] @
Mozda bih mogao da se ukljucim u izradu kernel-a ako se radi u asembleru.
Mada zadnje sto sam radio u asembleru je bio moj maturski rad(75 strana koda) pre 5 godina. Drugo trebao bi se upoznati sa funkcionisanjem postojecih kernela (ako je to dostupno).
Pa pretpostavljam posto ima zainteresovanih ljudi da ces predloziti okvirnu specifikaciju il kako se vec zove plan projekta za izradu OS-a.
Heh vodja uvek ima najveci posao.

[ vladimir_zecevic @ 15.09.2003. 23:46 ] @
Ukoliko vam zatreba malo mojih dizajnerskih sposobnosti i poznavanja c-a javite...
Ja se ionako nesto sam petljam po Minix-u
Pozdrav!
[ cozmo @ 20.09.2003. 11:33 ] @
Xexe.. Moje izvinjenje, bio sam prilicno zauzet sa faxom od zadnje poruke. Ali kao sto sam i obecao evo nekih kodova. Prilicno su stari, mozda par godina, ali su objasnjeni. U packu se nalazi i program sa snimanje na disketu. Najbolje je pokrenuti batch file da sve to iskompajlira i snimi na disketu. Trebace vam dakle jedna disketa, ciji ce sadrzaj biti unisten! Ukoliko koristite win9x moracete pogasiti prozore koji vam se javljaju prilikom kompajliranja pa doci do onog glavnog... Ma snacicete se vec. Pisite na:

[email protected]


Kodovi su na mom sajtu: http://www.cozmo.co.yu/os.zip

Mnogo toga fali, i treba da se uradi detaljan bugtraq. File sistem je bitnija stvar koju treba uraditi. Unos stringa je bugovit. Gotta go, I am in a hurry!!
[ Mitrović Srđan @ 20.09.2003. 22:09 ] @
brate ako treba sta oko grafike ono neke digital do yay tu sam......programiranje sam tek poceo da ucim tako da tu nema leba od mene ako moze jedan web designer da pomogne i ono nesto oko grafike....zzzz
[ enterx_ @ 23.10.2003. 14:54 ] @
mozda ulećem bez veze, ali ako treba mogu napraviti neki konzolni program u C-u za net tipa portscanner, sniffer, telnet... kontakt

[email protected]

maknite brojeve
[ Free_Sex @ 06.11.2003. 23:44 ] @
Jeli i sta bi sa svim ovim ? Koliko sam video nigde nije napisano da se pise operativni sistem za PC ili ti x86 ali cini mi se da je tako ?

Od pomoci mogu da budem po malo u svemu :) Znam :

assembler (srednje)
C (super)

Ostalo vas bas i neiteresuje (Perl, VB ....).

Dakle jer ste barem nesto uradili ?
[ Enrico @ 19.12.2003. 13:16 ] @
ja sam za, ako mi dopustite da sredim networking i samo pod uslovom da ce biti Unix-like OS.....grafika i ostalo nije bitno, textualni mod vise nego dovoljno
[ stivi @ 08.01.2004. 17:13 ] @
Alo ljudi super stvar ta izrada os-a! Naime ja kad sam se igrao i ucio sistemsko programiranje napisao sam par takvih malih u Asm pod DOS-om (i par virusa) ali se to sve izgubilo kad sam bacio PC u smeće..... ali imam na papiru (onaj virus) a u glavi nesto sto mi je ostalo o izradi OS posto se vec ne bavim programiranjem 4 godine (ni ne nameravam)
Kako sam ja napisao OS?!
Napisao sam CORE verziju (mali terminal, sa help naredbom hahaha) koja naravo koristio BIOS prekide za rad s tastaturom i ekranom, napisao vlastiti "mini" parser i to jednostavno kompajlirao u COM obliku (morao sam naravno da oduzimam 100h od svakog offseta), posle sam napisao boot loader i stavio ga u Boot sector diskete pomoću Norton disk editora, a na 1., 2., itd sektor sam kopirao CORE! I radilo je!!
Nadam se da sam vam dao neku ideju, a ako me zelite kontaktirati
[email protected]
[ Nesha_Burton @ 16.02.2004. 03:12 ] @
Dobro, bre, hocete li da pisemo taj OS ili ne? Ja sam radio u ASM-u i dovoljno ga razumem. E sad, neko treba da preuzme posao koordinatora celog projekta, da se definisu ciljevi, standardi, podele konkretna zaduzenja pa da se pocne posao. Ako konacno krene ova prica, count me in!
[ d3wil @ 10.03.2004. 17:04 ] @
i ja sam za
a najbolje bi bilo da umemo source od Win2k poshto je procurio i onda da prepravljamo, dodamo unix shell......
[ byTer @ 10.03.2004. 22:52 ] @
Code:


a najbolje bi bilo da umemo source od Win2k poshto je procurio i onda da prepravljamo, dodamo unix shell......




Kakava glupa ideja.
[ Mitrović Srđan @ 11.03.2004. 02:02 ] @
Citat:
byTer:
Code:


a najbolje bi bilo da umemo source od Win2k poshto je procurio i onda da prepravljamo, dodamo unix shell......




Kakava glupa ideja.



epsko....za anale..ma za knjigu bisera svih vremena ne uzmite win 3.x
ma da psotoji rec za ovo mislim da nebih stal ovde.....

ma nemogu da verujem cak ni ja neboh napisao teko nesto glupo zar ne???

znaci uzmi dos i dodaj jednu komandu i eto nek se dize sa graficke karte......

ma neneen ajde uzememo npr source od win 2k i samo malo preradimo tako
da bude unix nabacimo jos i neki program ajoj boli glava


a sta naprimer ....da uzmemo pigtije??

au al sam presro ocu reci da je ideja glupa ali nisam nasao prave reci za to!

(izvinjavam se svima koji su morali da preivljavaju ovo)
[ byTer @ 11.03.2004. 22:10 ] @
Vazno da je nick orginal!
[ zvecko @ 18.03.2004. 07:26 ] @
Pozdrav svima....

jos odavno se vodim idejom o jednostavnom OS koji ce moci da stane na jedan floppy (1.44MB) i u skorije vreme sam naisao na jedan slican projekat na NET-u.

Svim zaljubljenicima i entuzijastima u ovoj oblasti predlazem da skoknu do adrese http://www.menuetos.org/ i pogledaju jedan mali, vrlo interesantan, projekat grupe kompjuterasa koji je donekle ispunio moju ideju.

Probajuci ovaj OS na svom racunaru bio sam vrlo iznenadjen, jer jedan tako prost OS radi savrseno. Naravano, ima tu jos mnogo posla kako bi isti postao nesto sto je upotrebljivo siroj grupi korisnika. Kao na primer potrebna je podrska za file sisteme (FAT32 i NTFS pre svega), potreban je file manager i sl. Ali ono sto se dobija na jednoj diskedi je sasvim OK.

Svima onima koji zele da naprave jedan OS (recimo srpskog porekla) dajem punu podrsku, a ovu poruku shvatite kao nesto sto bi mogla da da neku razvojnu ideju. U svakom slucaju ja sam ZA!

Pozdrav...
[ zeus @ 22.03.2004. 23:42 ] @
Jel iko razumije sta blood govori?
[ Mitrović Srđan @ 14.04.2004. 23:30 ] @
Citat:
zeus:
Jel iko razumije sta blood govori?


znam ja
[ filipc @ 11.05.2004. 18:59 ] @
Ja sam zainteresovan za pisanje OS-a .
Posto ne znam programiranje u c++ a zeleo bih da naucim molim nekog ako moze da mi da ovde ili na pp source code jednog prostijeg os-a.
Ja zelim ako je moguce taj source samo copy/paste u c++ i da vidim kako radi.

Molim nekog da mi napise ovde source za OS.

Imam Microsoft Visual Studio C++.

pozdrav
[ Floppy @ 14.05.2005. 19:16 ] @
Ocemo li poceti!
[ Anarki @ 14.05.2005. 21:30 ] @
LOL
Posle godinu dana.... Bas ste organizacija :)
Salim se
[ Floppy @ 14.05.2005. 21:50 ] @
[ yuColoniel @ 27.05.2005. 13:54 ] @
Ljudi verujte mi svi ti operativni sistemi su pisani u C++ -u pogledajte prvu verziju Kernela Linuksa v1.0 i videcete o cemu pricam.Kakve su to gluposti o asembleru i c-u. Covek je samo probleme interrupta i cuvanja konteksta resio asemblerom jer to zavisi direktno od procesora.Sve ostalo je C++ zbog konkurentnosti i enkapsulacije C je jako los izbor.
[ zvrba @ 28.05.2005. 07:48 ] @
Citat:
yuColoniel: Ljudi verujte mi svi ti operativni sistemi su pisani u C++ -u pogledajte prvu verziju Kernela Linuksa v1.0 i videcete o cemu pricam.Kakve su to gluposti o asembleru i c-u. Covek je samo probleme interrupta i cuvanja konteksta resio asemblerom jer to zavisi direktno od procesora.Sve ostalo je C++ zbog konkurentnosti i enkapsulacije C je jako los izbor.


E ako ti je linux kernel argument da se kerneli pisu u C++, onda ga ili nikad nisi pogledao ili ne razlikujes C od C++ sourcea. U svakom slucaju bi bilo preslabo reci da nisi informiran.
[ yuColoniel @ 28.05.2005. 18:04 ] @
Izvini ja sam fork napisao u c++-u sad sam ponovo pogledao kernel posle puno vremena.
[ yuColoniel @ 28.05.2005. 18:05 ] @
A moras priznati da je mnogo bolje i lakse.Jos jednom sorry.,
[ varg @ 30.05.2005. 17:19 ] @
E ovo je jedna extra ideja, naravno ja sam za. Samo nemam toliko iskustva u programiranju, ali bih jako voleo da naucim da programiram.
[ Djordjevic @ 18.01.2006. 14:53 ] @
Kao i dosta ljudi ovde koji su stavili post i ja se solidarisem s tim. Imam malo iskustva u programiranju i sa asemblerom - doduse samo test,emulatorskim asemblerom. Tako da bih voleo pre svega da naucim kako bi to moglo da se uradi. Znanje pre svega!!! Ali ko zna.. Ni ove budze iz IBMa pre mnogo godina nisu predvideli razvoj dosa.
Kad smo vec kod toga, negde sam video da je na nekoj IT poslovnici u Nemackoj na ulazu napisano:

"Things have changed since the last 10 years......"
Bil Gates

[Ovu poruku je menjao Djordjevic dana 18.01.2006. u 15:54 GMT+1]
[ thePOET @ 26.01.2006. 15:08 ] @
Proslo je dve godine od postavljanja teme i nekako mi se cini da od ovoga nista nece biti. Pitam se da li je neko napisao i JEDNU liniju koda? Izgleda da nije, barem nijednu originalnu.

Zasto? Za pocetak, niko nije predlozio kakav bi to OS trebalo da bude (kao, treba da bude sa super grafikom; alii ja stvarno ne verujem da je to bitno za pocetak), sem onih koji su pominjali Unix; sta, pravimo jos jedan Linux? MacOSX?, cemu to? Oni su vec toliko napredni da grupa entuzijasta sa EliteSecurity-a nece moci da ih stigne od nule sve dok ljudi ne prestanu da rade na tim projektima, a ako to i ucine, verovatno ce to uraditi zato sto postoji nesto bolje sto bi trebalo usavrsavati i onda ovo ponovo nece imati smisla.

Oni koji smisao nalaze u ucenju, sve to isto mogu da nauce koriscenjem nekih drugih sorseva, guglanjem i postavljanjem pametnih pitanja na ovom i slicnim forumima (sto sve naravno ne znaci da kada bi rad na projektu zapoceo treba ostaviti novajlije po strani, vec samo to da oni koji ne znaju ne treba da zapocinju projekat).

Znam da je u naslovu teme "simple OS", ali cini mi se da sam objasnio zasto mislim da je to glupo. Hajde sada da se vratimo na smisao takvog projekta. Mislim da bi trebalo praviti nekakav spisak zelja, doduse malo detaljniji od "Zelim da brzo i pouzdano radi sve sto ja hocu i kako ja hocu". Koristeci ga, osvrnuli bi se na mogucnosti dostupnih operativnih sistema, one koje zaista rade savrseno (ima li ih? pa dobro de, skoooro savrseno :) ) bi verovatno trebalo u skoro identicnom obliku implementirati u novi OS; ostalima treba traziti zamenu. Ovakvim pristupom postoji mogucnost (ustrucavam se da kazem 'dobra'), da novostvoreni OS kako celina bude bolji od svega do sada, ili barem da bude bolji u nekim svojim delovima, a drugima da bude isti.

Zar su sve sto se moglo smisliti vec smislili? Ja se uzasavam pomisli da ce moj unuk npr. raditi na sistemima koji su samo upgrade ovih. Nije da su oni losi, ali cvrsto verujem da moze mnogo mnogo bolje.

Oponasanje prirode?

E, da, prica meni cale kada je radio neki projekat za vojsku, koja je imala Mac-ove sa nekim cudnim uredjajem pored tastature, dok je 99% ostalih gledalo u two-tone-text-only (ne bas tako, ali skoro) ekrane. I sad, cale je za sve njih bio kao neki poznavalac racunara; seda za Mac-a, gleda. Ne moze da veruje.

[Ovu poruku je menjao thePOET dana 26.01.2006. u 16:10 GMT+1]
[ z@re @ 04.03.2006. 02:02 ] @
dajte ljudi amo se pokrenuti malo. evo ja konkretno imam par ideja za pocetak, i nacin kako bi se mogle realizirati.

prvo, treba razluciti da li mi pokusavamo iskodirati OS, koji ce biti samo demostrator programiranja, tj. da li ce se on samo koristiti kao nekakva referenca kako izprogramirati bootloader u assembleru, kako implementirati kernel u assembleru i slicno. bez da ima ikakav konkretan cilj i viziju. ako je to tako, odmah cu reci da sam van tog projekta, jer se moze naci na stotine referentnih kodova po internetu koje rade te stvari.

ako nas OS treba cak i raditi nesto produktivno, mislim da ultimate goal koji bi trebali postici je da jednog dana se apache+php+mysql vrte na nasem OS-u, i serviraju ovaj forum. kad to postignemo, ako to postignemo, lako cemo dalje...

dakle, target naseg OS-a je x86/32, koristit cemo ELF arhitekturu izvrsnih datoteka, i pokusat implementirati POSIX standard na njega, da bi portanje vec postojecih opensource aplikacija bilo moguce.

svi mi ovdje, koji nesto znamo o arhitekturi postojecih operativnih sistema, smo barem jednom imali viziju u glavi kako bi se nas scheduler ponasao, kako bi okvirno izveli virtualnu memoriju, kako bi to sve skupa lipo i krasno izgledalo...ali veliki je problem to napraviti od pocetka. upravo je glupo misliti kako se sve to i treba raditi od pocetka! najveci je problem kodiranje sistemskih poziva, i manipulacije harverom kroz assembler. pogledajte malo realnost - linux je nastao iz minixa. macosx je nastao iz mach-a/next-a/bsd-a. freebsd je nastao iz bsd unixa, koji je dijelom nastao iz at&t unixa, pa je netbsd nastao dijelom iz freebsd-a, dijelom iz bsd unixa, pa je openbsd nastao iz njega...sve je to jedan veliki lanac. mi nebi trebali raditi jos jednu distribuciju linuxa sa modificiranim kernelom, ni jos jednu verziju iz familije BSD-a. jednostavno zaobici mukotrpan posao kodiranja osnovnih komponenti u assembleru, i pokusat implementirat glavne stvari OS-a, kroz visi programski jezik, ilivam ga C.

na svu srecu. mozemo koristiti OSKit. http://www.cs.utah.edu/flux/oskit/ . OSKit omogucava programerima OSova upravo ono o cemu ja pricam. njegove biblioteke omogucavaju facilitije za pristup hardveru, POSIX standard, ELF/a.out kompatibilnost, kompatibilnost sa postojecim filesystemima...sta je najbolje, kompletan OSKit je modularan, komponente komuniciraju kroz COM. ako nama nesto ne odgovara, mi bez problema mozemo napraviti nasu komponentu i koristit je zajedno s ostalim OSKit komponentama. kernel koji izbaci OSkit se moze podignuti sa GRUB-om, BSD bootloaderima, i ostalima...eto samo posjetite gornju stranicu, da ja ne pricam sve skupa kad sve pise gore.

prije jedno 4 godine sam dobio tadasnji OSKit, i instalirao ga na Red Hat. procitao sam prvih 30-40 stranica dokumentacije, i napravio nesto sta bi se moglo nazvat kernel. kernel je pri bootanju ispisao na ekran "upisite vase ime :". korisnik bi upisao ime, a kernel bi provjerio jeli ime musko ili zensko i vratio pripadnu poruku (samo provjeri jeli zadnje slovo 'a'. glupo i jednostavno, i ne radi za sve slucajeve). c source kod od tog "kernela", tj programa, je bio velik nekih 25 linija koda. iskompajliran sa linkanjem na OSKit, i prevaljen preko dodatnog utilitia da se moze podignut sa LILOm. eto. sad zamislite koliko bi trebalo linija asm koda da se neka ovakva glupost napravi. puno vise od 25...

i veceras kad sam vidio ovu temu, sjetim se OSKit-a, i vidi srece ono u ports stablu na mom FreeBSD-u 5.4 :). upravo sam ga iskompajlirao, skinio dokumentaciju, pa cemo malo cepkrat iducih dana. dakle, sad imamo bazu - ostaje nam da isprojektiramo kako bi komponente kernela trebale izgledat, i koji bi tip kernela uopce bio, a OSKit ce nam skinut 50% posla u pocetku, tako da mozemo uzivat u C programiranju :)

p.s. a ime OSa? sta kazete na EOS. ESOS ili ES-OS je nekako glupo. bas bi mocno izgledalo kad bootloader prikaze "booting hd0a:/eos-core" :)
[ Borovic @ 07.03.2006. 18:56 ] @
U pravu si.Ja se potpuno slazem - manje price vise programiranja!PA hajde, zasto da ne pocenemo odmah?Od sada neka pocne postovanje source-a!Moj predlog...

P.S.Bicu rad da pomognem UVEK!Hvala.
[ amel @ 11.05.2006. 17:48 ] @
Ljudi, nista izgleda od OS-a zajedno. Imam jedan prijedlog. Ajdemo osnovati jedan tim, grubo receno ko ce sta raditi. Napravimo jednu stranicu tipa foruma gdje cemo se sastajati. Podjelimo forum bas kao ES, stavimo moderatore i onda je lakse sve djeliti i prijavljivati se a i kodirati. Naravno postojat ce veza izmedju ES-ovaca ako bude kakvih problema. Nije problem, rado cu voditi projekat :)
[ rambo2004 @ 19.05.2006. 11:48 ] @

Rado bih ucestvovao u ovoj stvari. Imam solidno iskustvo u programiranju u raznim visim jezicima.
Poznati su mi i principi programiranja u asembleru mada nikada nisam radio neki znacajniji projekat(samo u toku skolovanja).
Poznate su mi i neke stvari iz teorije operativnih sistema, ali nemam pojma o programiranju operativnog sistema.

Kako bilo. Ideja je veoma interesantna i spreman sam da ucim i da dam sve od sebe.

Molim onoga ko ovo organizuje da mi javi ako nesto bude pokrenuo u vezi ovoga.

Pozdrav!
[ genuine @ 25.07.2006. 00:36 ] @
ako je jos uvek aktuelno ja sam za programiranje os-a... od alata bih preporucio gcc + nasm .. literatura intel system programming volume 3 .. emulator moze boosh za linux ili vmware ako ima ali mislim da je boosh jednostavniji.... od karakteristika microkernel arhitektura, posix standard i objektno orijentisani kernel... platforma i386
ja sam zapoceo davno jedan ali sam dosao do modula za memory management i vise me je mrzelo jer ima posla puno....
[ z@re @ 07.08.2006. 03:07 ] @
Mislim da kolega genuine referira na Bochs, a ne Boosh. :)
[ dtcs1 @ 14.08.2006. 21:19 ] @
@cozmo
Pa i UNICS je bio napisan u asembleru, problem je sto nije bio portabilan pa su ga prepisali u C

Sad ti hoces da se vratis u ta doba??
[ Cr4sh Overlord @ 21.08.2006. 11:07 ] @
Koliko ja vidim još nitko nije počeo razvijati OS. Ako je to tako onda bih ja mogao započeti. Prije pola godine ja i moj prijatelj smo napravili OS (XPLORE) služio je za network, imao je sve u sebi (PortScanner,Exploits,Trojance itd...) ali na žalost se oštetio (Virus) ali sada sam počeo novi tako da bih ja vama mogao poslati source-code.

Ja sam mislio da napravimo OS za Hackere odnosno Crackere.

Imao bih sve što je potrebno za hacking. Još bih bio baziran na linuxu.

Uskoro ću vam staviti site gdje će te moći skinuti source-code.

Evo par imena za OS :
-HackOS
-CrackDos
-Exploition
-Hackrix
-LUNIX
....

Ako imate druge prijedloge samo dajte...

Mene možete dobiti na [email protected]
ili MSN [email protected]

[ jeremija85 @ 22.08.2006. 23:28 ] @
Zare, skinuo sam ostoolkit ali imam zestokih problema sa kompajliranjem. On je testiran sa 2.95 gcc-om ukoliko sam dobro zapamtio, a jos da ne napominjem da to vuce i stare biblioteke i ne znam ni sam sta... Kako si ti prevazisao ovaj problem? Nisam siguran da je resenje instalirati sve stare alate ili cak staru distribuciju, jel si mozda prepravio source? Uglavnom bih bih ti vrlo zahvalan za odgovor:)
poz
[ igisar @ 26.08.2006. 12:27 ] @
Jedno bih vas pitao ,sad sam poceo da ucim javu i interesuje me dali sa njim moze da se napravi OS.

pozz
[ jeremija85 @ 27.08.2006. 00:00 ] @
java ti se kompajlira u bytekod koji izvrsava java virtuelna masina (jre). Da bi napisao operativni sistem moras da imas procesor koji podrzava te instrukcije a mislim da samo sun pravi takve procesore i uglavnom se koriste za servere. U svakom slucaju java nije namenjena pisanju low-level aplikacija tako da bi ti to znatno lakse poslo za rukom ukoliko koristis asm, c, c++ kao i svi
Eventualno medjuresenje bi bilo da napises jedan deo kernela sa jre podrskom pa ostatak da odradis u javi. A ako bi cisto da se igras mozda mozes da odradis nesto preko VMware-a, mada sa njim nesto nisam previse upoznat...
[ igisar @ 27.08.2006. 10:32 ] @
Hvala ti na odgovoru!
Nisam jos spreman da pisem OS jer nemam puno iskustva sa C++ samo sam bio znatizeljan.
[ genuine @ 30.08.2006. 12:20 ] @
jedno pitanjce .. da li gcc 2.9x pravi listu ctors- dtors ?

ako bi neko hteo da radi OS trebalo bi prvo da se ljudi okupe i naprave grubi nacrt u UML-u.. pa tek onda da ga razradjuju ( uml nacrt ) i kada svi budu zadovoljni istim onda tek da se posao rasporedi po ljudima.. ovako ja sam ovo radio pa evo vam pa gledajte nema poentu... poenta je da kernel bude objektno orijentisan, da bude lako dogradiv, da bude mikrokernel kako bi se olaksao razvoj server-a tj. drajvera. da se dogovorimo o izvrsnom formatu kako ce da izgleda... kako bi se radilo dinamicko linkovanje i sl.. i naravno trebalo bi da se nadje dobra baza algoritama koji su vec dovoljno razradjeni tipa malloc ( mislim da je sa nekog univerziteta tipa berkli ), skedzuleri i sl...

ovako moze da se napravi nesto sto lici na os , to nije veliki problem ali treba opet postovati neku proceduru...
[ anon75319 @ 29.09.2006. 22:31 ] @
Malo pitanja o OSKitu.

Vec neko vrijeme se bavim programiranjem u Cu i C++ ali ovo mi je prvi kontakt sa razvojem operativnih sustava i zanima me sto ja tocno dobivam koristenjem OSKita ? Sto sve nemoram programirati?

Code:
#include <stdio.h>
#include <oskit/clientos.h>
#include <oskit/startup.h>
#include <oskit/version.h>

int main()
{
#ifndef KNIT
    oskit_clientos_init();
#endif
#ifdef  GPROF
    start_fs_bmod();
    start_gprof();
#endif
    oskit_print_version();
    printf("Bok\n");
        return 0;
}


I sve je tako jednostavno? Nemoram nista raditi u asm-u?
Pocetnik sam u OS programiranju pa su mi neki nazivi nepoznati i ne znam bas sve izraze koji se koriste kod OSova.
[ masah @ 20.10.2006. 08:01 ] @
na sajtu os.etf.bg.ac.yu pa pod "projektni zadatak" ima domaci iz operativnih sistema 1 za etf u beogradu, to je pravljenje malog op. sistema. nazalost meni nista nije jasno u samom tekstu zadatka, ali to je valjda nesto sto vi hocete da uradite. :( da li bi neko mogao najprostijim jezikom d ami objasni sta se trazi
[ abazovic @ 03.11.2006. 07:46 ] @
zainteresovan
[ genuine @ 04.11.2006. 20:27 ] @
treba puno koordinacije izmedju ljudi... ne znam kako bi to moglo da se izvede preko internet-a...
[ TGCVugi @ 04.11.2006. 20:30 ] @
Vi ovo mislite da uradite prek interneta! Pa prek interneta nemozete da uskladite film a kamoli OS!
Its FUNY!!!!!!!!!
[ tOwk @ 07.11.2006. 01:04 ] @
Hahaha, šta li oni zamišljaju. Na šta bi npr. Linuks ličio da su ga tako pravili?
[ Mitrović Srđan @ 07.11.2006. 01:17 ] @
Neko treba lekciju iz istorije :)
[ TGCVugi @ 07.11.2006. 09:38 ] @
blood i tOwk linux svaka budala zna da su ljudi preko interneta samo pomogli ispravit, nadogradit linux ali ne i napravit, linus ga je sam napravio! A i stvarno se usporedujete...mislimmm...
[ Mitrović Srđan @ 07.11.2006. 11:58 ] @
Haha molim te ;-)
Jedino ako si od onih koji linuxom smatraju kernel iskljucivo.
Da ne pricam ono decko je procitao 13gb knjiga ali ipak procitaj ovo
, sa obzirom na tvoje kapacitete verujem da nije mnogo.

http://en.wikipedia.org/wiki/Linus_Torvalds

http://en.wikipedia.org/wiki/Linux

Mislim stvarno.
[ Robinzon Kruso @ 16.02.2007. 17:19 ] @
Dragi prijatelji...

Secam se kada sam poceo sa Comodore 64 i 1990 godine sa AT286na 16MHz... monohromatski amber monitor... nista ama bas nista nisam znao... polako sam isao komanda po komanda dosa, nisam imao nikakvu literaturu, niti koga da pitam a kada sam pozajmio knjigu Basic i nabavio prvi kompajler sreca je bila neopisiva, nocima nisam spavao... itd... i jedno vreme sam sve to prestao samo zbog nedostatka informacija i da dalje ne duzim...

Pa sta bi sa tim projektom... znate sta nije bitno, da li bi taj novi OS uopste i bio nesto... neka samo omoguci citanje sadrzaja sa diskete (moda lupam posto OS poznajem samo spolje) ali bi bio mnogo veseliji i radosniji da sam ovde upoznao tim koji radi zajedno... bar sutra moze unucima da prica o veseloj druzini.... A da vam kazem pravo to sma i ocekivao kada sam poceo da citam ovu temi i sao sam redom kad ono na kraju nista... a od postavljanja teme je proslo oko cetiri godina...

Bas bih voleo da ucestvjem u takvom timu, da nesto uradimo i da se ponosimo time pa makar poceo asembler od pocetka...

Hvala na paznji

pozdrav....

[ Mitrović Srđan @ 16.02.2007. 23:48 ] @
Taj se projekat nazalost nikad nece ostvariti jer nema volje/dobre organizacije.
[ erno @ 28.03.2007. 22:37 ] @
jedan simple OS uradili su studenti na TU u Gracu. ako nekog zanima mogu uploadovati code negdje. kako god. radi se o jezgru os-a koji smo mi kasnije morali prosiriti za odredjene funkcionalnosti. licno mislim da bi takav sistem brzo zavrsio karijeru,a li ono sto bi se naucilo o tome je neprocjenjivo.
[ Mitrović Srđan @ 28.03.2007. 23:20 ] @
To se u vecini slucajeva i svede to "sta su naucili". Lepo je imati i neki prroof
of concept stecenog znanja pa nastaju takvi poduhvati.
[ lammas @ 16.04.2007. 17:31 ] @
Ajde da razvijemo projekat ja cu da se bacim na ucenje C i Asembera.Dajte da napravimo spektakl.
[ Mitrović Srđan @ 17.04.2007. 06:42 ] @
• Niko te nece uzeti ozb sa takvim izjavama
• Jedan u nizu projekata "nebeske Srbije" po principu mi mozemo
najbolje.
• Dok ti naucis C i asm proce godine
• Zar mislis da ce neko ko vec zna C i asm gubiti vreme sa tobom?
[ lammas @ 17.04.2007. 16:32 ] @
C znam i asm malo a i uostalom ja sam 7 razred vi ne znam kolko godina imate ali ja sam vam na usluzi ja vec C ucim 1-u godinu
[ lammas @ 17.04.2007. 16:35 ] @
Vi da gubite vreme sa mnom pitanje dal ce taj projekat da se pokrene.Jel kolko vidim od tog Source Coda nema nista.Nije niko izbacio.
[ Mitrović Srđan @ 17.04.2007. 16:49 ] @
Dete nebih da zvucim grubo al kreni da citas , citas i mnooogoo citas i jos vise radis.
[ lammas @ 17.04.2007. 18:37 ] @
Blood sve to ima da radim zanimame to ali samo da kazem svoj komentar: "Jel neko poco da radi Kernel ovog ovde navedenog operativnog sistema"
[ Mitrović Srđan @ 17.04.2007. 21:59 ] @
Ne.
Onaj ko ima znanja ima svoj posao , radi zaradjuje , ostaju takvi kao ti
sa pustim zeljama :) NHF
[ Mare34 @ 28.04.2007. 23:03 ] @
ja radim kernel za diplomski, tako da ako treba pomoc zovite
[ MixMaster @ 04.07.2007. 18:29 ] @
I tako...
[ etoxiuq @ 25.07.2007. 02:47 ] @
I? Šta sada?

Hajde, ima tu stručnjaka koji bi mogli da započnu jedan domaći "minix". Zašto ne.

Treba nam neko ko će da hostuje, nekoliko majstora koji će da započnu razvoj i određuju ko može da učekira kod, i lagano.


[ Srđan Pavlović @ 01.08.2007. 05:04 ] @
Slazem se da bi pokusaj pisanja nekog i najjednostavnijeg OS-a bio samo u neke
edukativne svrhe, i to bi bilo zanimljivo videti, jer bi se redom postavljala pitanja koja
su bitna da bi se napravio jedan OS, a to je najbitnije, da ljudi uopste znaju koja pitanja
sebi treba da postave kada jedna takva ideja u pitanju....
Znaci, ako hocete tako nesto da uradite pocnite sa definisanjem nekih zahteva sta
taj OS treba da radi, na cemu mora da se izvrsava, kakvo user okruzenje treba da
ima i tako dalje.... Dakle, dajte neke definicije odakle poceti...

(recimo u c-u se moze napisati kratak program koji ce da pristupa nekom
hardveru u low levelu, ali to ne znaci da je to OS...
Znaci, definisite bar neke osnovne postavke prema hardveru i prema
korisniku... a onda se moze razmisljati sta treba da se smesti izmedju, tj,
kakav OS da se pravi)
[ etoxiuq @ 01.08.2007. 15:18 ] @
Iako sigurno nisam stručnjak, izuzetno sam zainteresovan, pre svega da naučim nešto novo.

Evo „kako bih ja to...“  (uzeti uslovno, ovo stvarno samo hipotetički raspravljam, da vidim ko šta misli)

Kernel specifikacija (predlog):

- mikrokernel
- ciljna arhitektura: PC-IA32 (a može da se „misli“ i na druge, ali ne bih gubio vreme pokrivanjem svega, ovo ipak treba da bude hobi projekat).
- Memory model: „flat“. To sam „naučio“... ostale varijante su manje dobre. Potpuno iskorišćenje MMU, sa straničenjem (ali bez virtuelne memorije, odnosno da budem precizan, bez „swapping“). Uobičajena stvar: kernel u 4Mb stranama, aplikacije u 4Kb ili 4Mb, da bude konfigurabilno. Razlikovanje strana sa kodom, stekom, podacima i naravno zaštita.
- Fleksibilni scheduler. Da može da se relativno lako prekonfiguriše, i da može da se bira strategija za različite aplikacije/niti. Ovde samo da stavimo infrastrukturu za proširenja, a implementiramo samo uobičajene „round robin“ ili tako nešto. Možda čak da scheduler bude na nivou drajvera???
- Kompajler: GCC
- Bar 3 nivoa privilegija: kernel, drajveri, aplikacija (drajveri obavezno da budu van kernela, ali bih da ne budu ni na user-nivou... ili se ovime ne dobija mnogo?)
- IPC: ??? da se odredi... MessagePassing, nešto drugo ili i ovo i ono... Sada, da ne bi ponavljali nešto kao MINIX (u protivnom možemo samo da se uključimo u taj projekat), koji bi IPC koristili? „Message passing“ je ono što, kako vidim, najčešće ljudi koriste. Ali da li može bolje (brže) a da drajver/kernel i dalje budu u različitim ringovima, mislim daje to jako važno. Samo, za razliku od MINIX, QNX i slično ne bih stavio drajvere u user space, treba ipak da budu malo teže pristupačni. Intel ima 4 nivoa privilegija, zašto ne bi koristili još jedan osim 0 i 3. Message passing može da bude usko grlo u recimo multimedijalniim aplikacijama gde drajver mora da isporučuje „streaming“ podataka aplikaciji. Kako ovo uraditi?


Glavna razlika od većine ostalih kernela: ono o čemu dosta razmišljam jeste da API ne bude POSIX. Odnosno, da preciziram: POSIX sloj moramo da obezbedimo kasnije da bi mogli da iskoristimo čitav GNU projekat, ali na najnižem nivou bih probao da ponudim objektno-orijentisani API (ovo možda lupam, ali tako „Perica zamišlja kako bi to trebalo“). Vidim da ljudi iza HURD projekta sanjaju o sličnom.

Moja ideja je da kompletan API iz kernela bude preko interfejsa (interfejs u smislu viših jezika kao na primer u C++ abstraktna klasa ili, još bolje, u CORBA simslu ili COM smislu interfejs). I ovo je slično onome što pokušavaju ljudi iza HURD kernela. Do sada nisu uspeli... mada ne znači da nije moguće. Ja sam uveren da jeste.

Interfejsi se definišu u nekoj vrsti IDL (Interface definition language) što sa odgovarajućim kompajlerom (postoje „slobodni“ kompaleri za ovo) prave hedere za C, C++ ili već šta je jezik implementacije. Na najnižem nivou, interfejsi bi radili kao u C++, odonosno bila bi to neka tabela virtuelnih rutina. Sve što „radi“ na ovoj platformi kreće od toga (za POSIX aplikacije ovo bi bilo urađeno jednom, a implementacija POSIX sloja i C-rantajma bi ispod haube koristila interfejse; POSIX aplikacija ne bi toga bila direktno svesna, osim ako programer „zna šta radi“, moći će da koristi ove interfejse direktno).

Dakle, kernel „nudi“ API u vidu objekata. Objektna hijerarhija bi bila zapravo hijerarhija interfejsa.

Pri inicijalizaciji procesa (sve bi bilo po procesima, uključujući i drajvere, mislim da je dokazano da je to dobar pristup), kernel startuje proces sa inicijalizovanim pointerom za određeni interfejs ka kernelu. To je minimum, svaka aplikacija kreće od toga.

Ovo bi verujem dalo fantastične mogućnosti: na primer, za debugovanje možemo u toku rada drajvera da mu „podmetnemo“ proksi koji bi radio logging, kada završimo sa debugovanjem, „izbacimo“ logging proksi iz pozivnog niza a drajver „ne ukapira ništa“ i sve to bez reseta restarta ili sličnog. Tako barem zamišljam. Dalje, mogli bi na ovaj način da napišemo drajver koji bi bio pisan za jednu mašinu, a da kernel u pozadini distribuira rad na više (na primer nekoliko računara koji rade pod timom kooperativnih kernela)... Možda suviše letim, ali eto to bih stvarno voleo da probam. Cena ove fleksibilnosti bi bio ekstra nivo redirekcije jer bi sada aplikacija „zvala“ drajver odnosno API operativnog sistema preko ekvivalenta virtuelnim pozivima u C++. Mislim da je to u redu, da je fleksibilnost vrednija.

Primer kako bi to izgledalo u C++ aplikaciji (hipotetički „obavezni“ interfejs aplikacije bi bio negde deklarisan kako extern, i recimo da se interfejs zove IKernel.. a da se rutina zove SendMessage ):

Code:

extern IKernel *krnl;
void main()
{

  krnl->SendMessage(….)

}


Eto. Mišljenja?


[Ovu poruku je menjao etoxiuq dana 01.08.2007. u 17:42 GMT+1]