[ nixylive @ 14.12.2006. 21:31 ] @
Pozdrav.

Planiram da sledece 2007. godine idem da radim u Americi na par meseci. Imam par pitanja, pa ako neko zna odgovore, hvala za pomoc.

Jos uvek se nisam odlucio preko koje agencije bih isao, ali posle malo raspitivanja sveo sam izbor na 3: Kouzon (makedonska, ali ima predstavnistvo u Nisu), Karavan, Ayusa. Za Ayusu sam skoro cuo na faksu i na forumu je pominjana, ali ne znam kakva su iskustva. Uglavnom sam cuo pozitivna iskustva za Karavan agenciju, a Kouzon je dugogodisnja makedonska agencija, a od prosle godine imaju predstavnistvo u Nisu i deluju mi ok. Koje je vase misljenje, koja agencija je najbolja, ako postoji neka bolja predlozite.

Student sam 4. zavrsne godine faksa (redovan student, nisam obnavljao nijednu godinu). Da li to predstavolja problem za odlazak u Ameriku. Sto se tice ispita ostalo je jos vise od trecine za polaganje, ne znam koliko to ima veze.

Isao bih sa kolegenicom sa faksa pa me zanima jel znate mozda koja je sansa ili verovatnoca da oboje budemo u istom gradu i smesteni na istom mestu.

Koji su najbolji poslovi i koji se najbolji placaju. Neko je rekao da je konobarisanje najgori posao i da se najmanje placa, a opet, tu su baksisi na koji su Amerikanci naviknuti, to im je kao obaveza da ostave, bar tako vidjam u filmovima, mozda se i to isplati. Ja sam vise za neki povuceniji posao jer ne znam bas extra engleski, znam da se nsajdem, pricam sa ljudima, ali ne sad nesto da razglabam na engleskom pa bih isao nesto tipa nacionalni parkovi, luna parkovi, kosenje trave i tako ti poslovi gde mi nece biti neprijatno ako ne znam da odgovorim coveku ako nesto naruci u kafani (npr. kelnerisanje).

I jos nesto. Cuo sam da bez dodatnog posla nema neke vece zarade, pa me zanima koja je najbolja kombinacija osnovnog posla i dodatnog. Koji je to osnovni posao koji ne oduzima puno vremena i snage da bi mogao da se obavlja jos jedan posao.

Nadam se da nisam mnogo udavio sa pitanjima, ali morao sam sve da postavim jer vec nedelju dana pricam ovoj kolegenici kako cu da se raspitam ovde da bi znali gde da se prijavljujemo jer je vec doslo vreme.

Pozdrav i unapred hvala na odgovorima.
[ igordam @ 19.12.2006. 09:12 ] @
Pogledaj www.americandream.org.yu
[ nixylive @ 23.12.2006. 03:56 ] @
Ok, video sam vec ovu agenciju. Odlucili smo da idemo preko karavana, nekako nam se oni cine kao najpouzdanija agencija. Do sad sam o njima cuo samo preporuke, a i ovako mi ozbiljno deluju.

Zanima me jos nesto, ako neko svrati ovde pa da kaze. Zanima me od ovih koji su vec bili u Ameriku, koje su to nepredvidljive stvari koje mogu da se dese, npr. skup smestaj, plata manja od onoga sto je obecano ili neredovna isplata. Da li se desavaju takve stvari ili je sve idealno kako kazu u agenciji. Ne zelim da verujem agencijama nego onima koji su vec bili i probali.

Pozdrav.
[ maticmilos @ 30.12.2006. 11:52 ] @
Citat:
Student sam 4. zavrsne godine faksa (redovan student, nisam obnavljao nijednu godinu). Da li to predstavolja problem za odlazak u Ameriku. Sto se tice ispita ostalo je jos vise od trecine za polaganje, ne znam koliko to ima veze.


Ja sam morao da im nosim potvrdu o polozenim ispitima, a verovali su mi na rec da imam jos oko 8 ispita u trenutku podnosenja zahteva za vizu. Ne verujem da ce imati probleme oko toga, bar ja nisam imao, a isao sam turisticki...

Sretao sam studente na tom programu, ne znam preko kojih agencija su bili, samo znam da su napustali programe agencije, ne znam iz kog razloga, pa sa istocne obale dolazili u Kaliforniju. Prodavali su majce po ulicama, vozili bajs sa prikolicom - vozaju babe i dede. Kazu da je bolji kes.

Ne verujem da ces biti u minusu, niko se nije vratio bez $5000 u plusu, bar tako kazu, i dodaju da zavisi kako se snadjes.

Poz...
[ nixylive @ 30.12.2006. 21:46 ] @
U agencij Karavan su mi rekli da ne smem da napustim posao koji dobijem, a lik iz Kouzona mi je rekao da smem da napustim posao koji dobijem preko agencije.

Mozda si u pravu to za Kaliforniju. S obzirom da je leto i da tamo ima najvise turista, sigurno je bolja zarada, mada s obzirom da idem prvi put, ne znam dal bih se upustao u tu avanturu, to bih mozda ostavio za narednu godinu.

Sad sam poceo da se premisljam, da li da idem ili ne, ali 90% idem. Jedino sto mi se ne ide da cistim americka g**** jer u svakom poslu se pominje izbacivanje djubreta i ciscenje smeca. Za sta nas bre oni smatraju, za gradsku cistocu. Mi smo valjda neki intelektualci, vecina nas zavrsava faks ili je n postdiplomskim studijama, a oni kakve nam poslove uvaljuju.

To je ustvari glavna fora. Amerikanci nece da rade za 7$ na sat, pa onda uvezu radnu snagu da rade poslove koje Amerikanci nece da rade, a za svoje drzavljanje obezbedjuju fine i visoko placene poslove.

Hm,... bljack,...
[ dekibre @ 31.12.2006. 02:28 ] @
Citat:
nixylive

Sad sam poceo da se premisljam, da li da idem ili ne, ali 90% idem. Jedino sto mi se ne ide da cistim americka g**** jer u svakom poslu se pominje izbacivanje djubreta i ciscenje smeca. Za sta nas bre oni smatraju, za gradsku cistocu. Mi smo valjda neki intelektualci, vecina nas zavrsava faks ili je n postdiplomskim studijama, a oni kakve nam poslove uvaljuju.

To je ustvari glavna fora. Amerikanci nece da rade za 7$ na sat, pa onda uvezu radnu snagu da rade poslove koje Amerikanci nece da rade, a za svoje drzavljanje obezbedjuju fine i visoko placene poslove.

Hm,... bljack,...


Lepo ti piše u opisu Work & Travel programa da su poslovi entry level, samim tim oni nemaju mnogo veze sa onim sto ti studiras i ne trazi se veliki intelektualni kapacitet za obavljanje poslova. Ako mislis da si konkurentan po znanju onda svoj intelektualni potencijal trebas da iskoristis apliciranjem za intership programe gde se dobijaju inteligentni poslovi vezani za tvoje studije ali zaboravi na veliku zaradu.

Moje licno iskustvo sa Work & Travel programom je odlicno, jedina nepovoljnost je ta sto mi u Srbiji i Makedonci ubedljivo najvise placamo da odemo na taj program u odnosu na studente iz drugih zemalja.

Ako te na intervju pitaju da li bi radio posao u kome je potrebno da se isprazne kante i ti im odgovoris negativno, budi siguran da je verovatnoca da ces proci intervju minimalna. Tako da ti je najbolje da dobro razmislis da li si prava osoba za taj program i da li je ovaj program ono sto ti stvarno zelis u svakom slucaju mozes da pokusas i neke druge opcije.
[ dekibre @ 31.12.2006. 02:51 ] @
Citat:
nixylive: U agencij Karavan su mi rekli da ne smem da napustim posao koji dobijem, a lik iz Kouzona mi je rekao da smem da napustim posao koji dobijem preko agencije.


Naravno da ce ti reci u agenciji da nesmes da napustas posao koji dobijes i to iz nekoliko razloga
1. Utice na los imidz kako srpske agencije tako i americke jer ce biti lose ocenjene od americkog poslodavca.
2. Ako narednih godina zelis da apliciras preko istih agencija budi siguran da ces biti odbijen.

Naravno da mozes da napustis posao koji si dobio preko agencije ali razmisljaj o posledicama zbog gore navedenih razloga.

Druga varijanta je da pored posla koji ti je nasla agencija nadjes jos jedan posao kako bi mogao da povecas svoju zaradu sto je potpuno legalno i to se nece tretirati sa nekom negativno konotacijom.

Treca situacija je da dobijes otkaz na poslu onda sigurno neces da se spakujes i ides kuci nego ces preostalo vreme da iskoristis da nadjes drugi posao i zaradis novac kako bi se pokrio za troskove programa. Ovo je realna situacija koju licno nebih nikome pozeleo ali se desila jednom Madjaru koji je radio sa mnom, uhvacen je u kradji i momentalno je dobio otkaz, ali je tip vrlo brzo nasao drugi posao kao raznosac pica.

Ima i drugih situacija o kojima takodje treba voditi racuna a koje nisu vezane za napustanje ili promenu posla. Jedan Litvanac se posle par dana od dolaska povredio na basketu i nije ni poceo da radi a morao je da nosi tri nedelje protezu naravno to vreme nije dobijao platu. Opet jedan Poljak je dobio male boginje i takodje je morao to vreme da odsustvuje sa posla. Jedan nas tip koji je radio u Ocean City je operisao slepo crevo.

[ dekibre @ 31.12.2006. 03:18 ] @
@nixylive
Izbor agencije preko koje ces ici prepustam tebi.

Citat:
Student sam 4. zavrsne godine faksa (redovan student, nisam obnavljao nijednu godinu). Da li to predstavolja problem za odlazak u Ameriku. Sto se tice ispita ostalo je jos vise od trecine za polaganje, ne znam koliko to ima veze.
Najvaznije je da si redovno davao ispite u toku 2006/07 godine i da nemas recimo samo diplomski ili par ispita do kraja. Po ovome sto si naveo trebalo bi da je sve u redu. Moze da se desi situacija da ti agencija ili sluzbenik u konzulatu traze index na uvid. Meni recimo nisu.

Citat:
Isao bih sa kolegenicom sa faksa pa me zanima jel znate mozda koja je sansa ili verovatnoca da oboje budemo u istom gradu i smesteni na istom mestu.
To ti ne moze niko garantovati ali mozes prilikom popunjavanja obrasca da u posebnim zahtevima navedes to da bi radio zajedno sa koleginicom. Ja sam recimo trazio da budem u grupi sa sto vise studenata iz razlicitih zemalja i da mi cimeri budu iz razlicitih zemalja i oni su mi izasli u susret i sve je ispalo super. Bio sam u grupi od 57 studenata i u sobi sa trojicom cimera.

Citat:
Koji su najbolji poslovi i koji se najbolji placaju. Neko je rekao da je konobarisanje najgori posao i da se najmanje placa, a opet, tu su baksisi na koji su Amerikanci naviknuti, to im je kao obaveza da ostave, bar tako vidjam u filmovima, mozda se i to isplati. Ja sam vise za neki povuceniji posao jer ne znam bas extra engleski, znam da se nsajdem, pricam sa ljudima, ali ne sad nesto da razglabam na engleskom pa bih isao nesto tipa nacionalni parkovi, luna parkovi, kosenje trave i tako ti poslovi gde mi nece biti neprijatno ako ne znam da odgovorim coveku ako nesto naruci u kafani (npr. kelnerisanje).
Najbolji poslovi sto se tice plate i baksisa su u mestu gde sam ja radio bili bas to konobar ali je to radila samo jedna poljakinja i parkireri to su radili dvojica nasih i jedan spanac, ali nemogu ni ja da se pozalim jer sam imao dobru satnicu dosta prekovremenih sati i nikakve troskove za hranu.
Sto se tice znanja engleskog nije potrebno da si ekspert mada nece da skodi ali je mnogo vaznije da si interesantan pre svega se tu misli na komunikativnost. Ako brzo ucis onda nece biti problema da za kratko vreme dosta unapredis znanje jezika.

Citat:
I jos nesto. Cuo sam da bez dodatnog posla nema neke vece zarade, pa me zanima koja je najbolja kombinacija osnovnog posla i dodatnog. Koji je to osnovni posao koji ne oduzima puno vremena i snage da bi mogao da se obavlja jos jedan posao.
Ako ti je cilj da zaradis novac onda verovatno osnovni posao ti nece doneti dovoljnu zaradu, naravno na intervju nemoj da kazes da ti je primarno da zaradjujes novac jer ces sebi umanjiti sanse da prodjes isti.
Posto sam radio u kazinu osnovni posao mi je bio u jednom restoranu kazina a dodatni posao po potrebi mi je bio u drugom restoranu istog kazina.
[ nixylive @ 31.12.2006. 08:50 ] @
Hvala na ovako iscrpnim odgovorima, puno ste mi pomogli.

Imam jos samo jedno pitanje. Zanima me da li ovi iz ambasade proveravaju dosije u policiji. Nekada sam radio sa diskovima (piraterija i sl.) pa sam imao tu i tamo malih problemcica i dosije u policiji. Da li ambasada to proverava. Ovi iz agencije kazu da je potrebno samo da nisam osudjivan, sto i nisam, ali ne znam za ovo prvo.

I jos nesto me brine, a to je da li cu dobiti vizu u americkoj ambasadi. Mislim, nema razloga dan e dobijem, ali se plasim da ako ne dobijem, onda sam na gubitku od oko 300$ kad se uracunaju svi poslovi.

Btw. aplicirao bih za east coast, tj. na okeanu. Cenim ga da je tu dobar turizam i zarada zbog okeana i da tu verovatno ima vise turista i bogataa nego na planini recimo. Razmisljam i za velika jezera, ali kazu da je malo hladnjikavo.
[ dekibre @ 31.12.2006. 19:50 ] @
Citat:
Imam jos samo jedno pitanje. Zanima me da li ovi iz ambasade proveravaju dosije u policiji. Nekada sam radio sa diskovima (piraterija i sl.) pa sam imao tu i tamo malih problemcica i dosije u policiji. Da li ambasada to proverava. Ovi iz agencije kazu da je potrebno samo da nisam osudjivan, sto i nisam, ali ne znam za ovo prvo.
Stvarno ne znam da li proveravaju dosije u policiji, ali mogu da te pitaju da li si bio pod istragom ili tako nesto, sto se tice takvog pitanja nemogu da te posavetujem kako da odgovoris. Ja sam isao 99-te u USA odmah posle bombardovanja pa smo za vize aplicirali u Budimpesti tako da su jedino proveravali prezimena, jedan decko je imao prezime Lazarević isto kao i general Lazarević tako da su njega vratili ali posle provere da nije u srodstvu sa dotičnim on je nakon dve nedelje takodje stigao u USA. Drugih provera nije bilo, primetio sam da im je uobičajno pitanje da li imate rodjake u USA ja sam odgovorio ne iako sam imao ali sam znao da nikako nemogu da me povežu sa rodjacima jer nisu ista prezimena.

Citat:
I jos nesto me brine, a to je da li cu dobiti vizu u americkoj ambasadi. Mislim, nema razloga dan e dobijem, ali se plasim da ako ne dobijem, onda sam na gubitku od oko 300$ kad se uracunaju svi poslovi.
To ti ide sve u rizik ovog celog poduhvata ali znam da nisu bili tako rigorozni kada sam ja išao.

Citat:
Btw. aplicirao bih za east coast, tj. na okeanu. Cenim ga da je tu dobar turizam i zarada zbog okeana i da tu verovatno ima vise turista i bogataa nego na planini recimo. Razmisljam i za velika jezera, ali kazu da je malo hladnjikavo.
Ja sam lično sa još trojicom naših najbolje prošao u grupi svih Srba koji su te godine išli u USA kako po pitanju plate tako i uslova rada, života, slobodnog vremena. Radio sam u Kazinu u Severnoj Karolini medju Cherokee indijancima što uopšte nije na okeanu baš naprotiv veoma su blizu planine i to je Smoky Mountain Resort, priroda je predivna. Iako smo do tamo putovali busom 18 sati mogu da kažem da sam malo primedbi imao na celokupno provedeno vreme tamo. Ja ovo nisam direktno birao već je stvar čiste sreće i srećne okolnosti da sam tražio da budem u grupi što više stranaca a kazino je imao potrebu za dosta studenata.

Ako te još nešto interesuje slobodno pitaj.

[ Whassa @ 10.01.2007. 19:46 ] @
Pozdrav svima.
I ja se isto prijavljujem na work&travel program.
Imam pitanje u vezi sa poslovnom preporukom, jer si ona ubraja u obavezna dokumenta.
Dali se proverava firma u kojoj ste navodno radili ili validnost iste (npr. socijalno,kolko ste radili itd...), ili je ta preporuka cisto papir proforme?
Dakle koliko se strogo (ili uopste dali se) proverava koliko ste vremena radili negde?
[ dekibre @ 10.01.2007. 23:33 ] @
Citat:
Whassa: Pozdrav svima.
I ja se isto prijavljujem na work&travel program.
Imam pitanje u vezi sa poslovnom preporukom, jer si ona ubraja u obavezna dokumenta.
Dali se proverava firma u kojoj ste navodno radili ili validnost iste (npr. socijalno,kolko ste radili itd...), ili je ta preporuka cisto papir proforme?
Dakle koliko se strogo (ili uopste dali se) proverava koliko ste vremena radili negde?

99-te kada sam ja išao preporuke su bile obavezne ali ih nisu nešto posebno zagledali niti su nešto pitali u vezi njih. Inače obe preporuke koje sam ja nabavio su bile od postojećih firmi ali ja u njima nisam uopšte radio. To neznači da te savetujem da i ti uradiš isto već sam ja takvo iskustvo imao i nije bilo nikakvih problema.
Ono što je amerima najvažnije, po meni, je: da ćeš se ti vratiti iz amerike po obavljenom poslu, da ćeš se uklopiti u način rada i života u usa i da si na neki način zanimljiv (komunikativan, zabavan, snalažljiv...)
[ Marko Lisinac @ 14.01.2007. 23:21 ] @
Ja sam bio letos (2006.) u Atlanti i generalno gledano odlicno sam prosao. Trebalo je da radim kao spasilac ali sam vec prvog dana dobio unapredjenje, prvo u "Mantenance Supervisor" poziciju a kasnije sam dosao i do "Management Team" pozicije. Ove godine idem ponovo u istu firmu, na Career Training a.k.a. Intership program.. naravno ako dobijem vizu :)

Moj ti je savet da izbrises iz glave snove o velikoj kinti jer ces se verovatno razocarati. Vratices sigurno sta si ulozio i oko 2-3K preko, ali ne ocekuj $10 000 ili tako neke cifre. Naravno, ima sanse da ti se posreci ali to ti niko ne garantuje.
Trudi se da upoznas USA sto vise i da naucis nesto, da se provedes pre svega...

Ako hoces vise informacija o Work&Travel programu, poseti sajt http://www.workandtravelforum.com/forums/ To je jedini nas sajt ove tematike i naci ces teme o svemu sto te zanima...


POz.
[ pindovicv @ 18.01.2007. 17:30 ] @
pozdrav svima.. za ovog momka shto se raspituje za ambasadu, poslove.. ja sam bio tri puta na tom programu.. za ambasadu: spremi sva dokumenta koja ti trazhe, jedino su vazhni ispiti, tj. da ih dajesh na vreme i da si ih davao na vreme.. obnovio, ne obnovio godinu vazhno je da si uglavnom svaki ispitni rok davao po neki ispit.. normalno: nema mucanja, uplashenosti kad budesh bio sa onim sluzhbenikom ochi u ochi.. i uvek zadrzhavaju pravo da nekog odbiju jer ime se jednostavno ne svidja.. vidim tamo neka pitanja da li proveravaju tvoje poslodavce u Srbiji, da li proveravaju policijski dosije...... gluposti.. shto se tiche poslova: ja sam ih menjao sva tri puta i nikad nisam imao neko cimanje.. normalno nemoj da dodjesh shefu i da mu kazhesh cao, necu vishe da shljakam nego mu reci zaljubio sam se, hocu da se preselim... nedostaju mi mama i tata, ne mogu da dam svoj maximum na poslu suvishe mislim na njih...... kinta? ako budesh radio jedan posao, vraticesh kintu i kupicesh lap-top, lupam.. ako budesh shljakao dodatni posao(full time) mozhesh i preko 10 soma da vratish i da se zezash, veruj mi.. samo napred i javljaj shta ima
[ nixylive @ 18.01.2007. 18:36 ] @
Hvala svima za odgovore, naravno i svima koji ce i dalje pisati ovde
svoje utiske i komentare jer dosta pomaze u pripremama za ambasadu,
sam odlazak, biranje poslova i sl.

@Marko Lisinac

Bio sam na tvom sajtu i procitao dosta tema i neke stvari su mi dosta
jasnije. Video sam da si konkretno ti imao dosta srece oko smestaja i
poslodavaca i da ste odlicno prosli. Cak sam negde procitao da su neki
likovi zaradili i po 11 000$ (bili su valjda u Atlanti). Ne znam kako
su to uspeli i sta su radili za tu lovu, ali svaka im cast.

Takodje ako imate neke ideje, predloge kako zaraditi dodatnu kintu i
na kom poslu, tj. sta se placa pisite. Ja sam razmisljao o
iznajmljivanju aparata za sladoled, kokice ili nesto sl. ne znam
koliko to moze da se isplati.

Pozdrav.
[ Marko Lisinac @ 18.01.2007. 18:51 ] @
@pindovicv

reci mi samo koji to posao mozes da radis dodatno i da vratis kuci 10 000?? i da se zezas tamo??
Jedino ako pod zezanjem podrazumevas 2 obroka dnevno u McDonaldsu i Wendy's? :)

Za jedan izlazak ti treba minimum $70-80, a ako hoces da se hranis normalno moraces da izdvojis bar $30-40 dnevno. Ako mislis da se zezas i da ZIVIS tamo ko normalan covek onda zaboravi na drugi posao...

Muka mi je od "mangupa" koji su bili na cetiri meseca, vratili se sa digitalcem ("IXUS brate!") i laptopom od $400 i prosipaju price kako su se tamo zajebavali i zgrtali lovu. Istina je da su nocu radili kao stock-eri a danju prali sudove ili cistili podove, ali bitno je da se vrate ovde i seru rodbini i drugarima o lagodnom zivotu u "toj Americi". Gastrabajteri su cudo, mora da se vrati covek sa velikom lovom inace je osramotio porodicu!!


[Ovu poruku je menjao Marko Lisinac dana 18.01.2007. u 20:03 GMT+1]
[ Marko Lisinac @ 18.01.2007. 19:03 ] @
Citat:
nixylive:
@Marko Lisinac

Cak sam negde procitao da su neki
likovi zaradili i po 11 000$ (bili su valjda u Atlanti). Ne znam kako
su to uspeli i sta su radili za tu lovu, ali svaka im cast.


Pozdrav.


Ne znam gde si nasao tih 11 000 ali po toliko smo (neto) zaradili drugar i ja u Atlanti. S' tim da sam kuci vratio skoro nista, tek koliko sam ulozio... Od tehnike sam doneo MacBook Pro i iPod, a sve ostalo je otislo na provod...
Radio sam, napisah i u ovoj temi, kao "Mantenance Supervisor" a kasnije sam dosao i do "Management Team" pozicije.
Dobro placene poslove ti niko nece ponuditi odavde, ali kada si tamo na tebi je da se snadjes...

I da ponovim jos jednom- idite u USA da se zezate i da prozivite ono sto ste ovde mozda propustili!

[ nixylive @ 18.01.2007. 21:38 ] @
@Marko Lisinac

A ti si znaci zaradio 11 000, mislim ti i tvoj drugar. Ok, nije ni to
lose. Samo ti treba 2500$ da vratis pocetna ulaganja, a za visak me
bas i briga, samo da nisam u gubitku.

Sto se tice Amerike pre svega idem da bih zaradio neku kintu,
ocekivanja su mi bar 2000$, ali i da se malo provedem, da vidim kako
se kod njih zivi i provodi. Pod provodom podrazumevam izlaske 1-2 puta
nedeljno jer planiram da radim dva posla kako bi ustekao sto vise
kinte. Sto se tice ishrane ne planiram da trosim po 70$ dnevno, vec
planiram da se hranim kao i ovde, pa sad videcemo koliko ce da
ispadne. Kad pogledas, dnevnica ti je nekih 60$ za jedan posao, ne ide
da bacam i vise od toga na hranu :)

Sve u svemu, najvaznije je da se prodje ambasada, a za planove i
snalazenje na licu mesta, to polako, sve u svoje vreme ;)
[ Marko Lisinac @ 18.01.2007. 22:59 ] @
Pa ok, ovu cifru sto ocekujes mozes da zaradis sigurno, ne brini.. kazem samo da je nerealno 10 000 i sl..

Normalno da neces davati sve pare na hranu, cifru sam napisao kao primer, a u realnosti 90% ljudi jede brzu hranu, jer je jeftina i dostupna na svakom koraku. Kada sam otisao tamo pitao sam ljude kako se hrane i skoro svi kazu- brza hrana, prvo mi je bilo cudno a posle sam i ja poceo tako. Jednostavno ako si ceo dan na poslu nemas vremena da spremas kuci svakog dana, posebno ako radis dva posla.. Ma, videces :)

[ dekibre @ 19.01.2007. 01:56 ] @
Citat:
Sto se tice Amerike pre svega idem da bih zaradio neku kintu, ocekivanja su mi bar 2000$, ali i da se malo provedem, da vidim kako se kod njih zivi i provodi.
Možda ti pomognu iskustva moja i ljudi koji su bili u vreme kada sam ja išao u nalaženju načina kako se provesti.
Kazino u kome sam radio je obezbedio jedan kombi studentima na korišćenje u vreme slobodnih dana, tako da je u kući gde smo stanovali postojala oglasna tabla sa predlozima gde se kog dana ide i gde ima najviše prijavljenih tamo se tog dana ide, prvih dvanaest koji ustanu tog dana i udju u kombi idu na put. Obično se išlo do nekog velikog grada, neki vašar, Six Flags luna park, Baseball utakmicu, bungee jumping... U početku su bile žurke u samoj kući, kazino je plaćao ozvučenje ali se baltička rasistička stoka napila i vijali jednog tipa sa Mauricijusa pa su ljudi iz kazina ukinuli žurke. Išli smo sa lokalcima na kuglanje, u diskoteke, čak su neki bili i privodjeni zbog bezobzirne vožnje.
Dvojica makedonaca su sa nekim ortacima iznajmili na nekoliko dana kombi i otišli do okeana. Dvojica tipova su iznajmili auto i otišli do Floride. Ortak Nemac je sa svojim bratom po završetku programa iznajmio auto i obišao celu istočnu Ameriku. Tri devojke sa Malte i jedan Madjar su po završetku programa skupili pare na gomilu kupili polovan kombi i putovali po čitavaj Americi mesec dana i na kraju završili u Kanadi, kombi su na kraju ostavili na nekom parkingu. Ja sam poslednjih mesec ipo dana bio sa jednom Amerikankom tako da sam sa njom provodio vreme. Jedan ortak iz Zemuna se povezao sa nekim Indijancima pa je sa njima išao na neki njihov tradicionalni Paw-Wow indijanski (mislim da se tako zove) susret, najviše zbog toga što se tamo dobro duva, a Indijanci su ti najači da smotaju po jednu. Ma za provod ćeš se snaći, ima tamo toliko mogućnosti tako da nemaš problema. Jedino znam da su skoro svi momci koji su kupili auto dok su bili tamo imali problema ili sa vlasnicima ili sa automobilima.
[ Machiavelli... @ 19.01.2007. 11:36 ] @
Ja sam bio 2004 i bilo je OK. Zaradio sam kintu (otprilike ciste zarade 4000$ a imas i posle povracaj placenih poreza i tu mu dodje oko 800$). Bio sam u Philadelphia-i. Sto se tice toga da moras da dajes ispite redovno ja sam vec diplomirao kada sam otisao u Ambasadu i daju mi Vizu na godinu dana. Manje vise za ambasadu nema pravila. Sto se tice pravljenja kinte ja sam radio samo jedan posao - lifeguard i eto koliko sam zaradio moze i vise. Za hranu ti ne treba 40$ dolara dnevno to je mnogo najvise 20-25$ a i to je max, ako bas stalno kupujes brzu hranu.

Sto se tice posla radili smo na pocetku kao cistaci bazena (ebeno da ajaj) i tu nas folirali Ameri- nisu nam placali kako smo se dogovorili, posle raznih 'nesporazuma i rasprava' poceli da placaju kako treba. Kao sto su ti vec napisali, tamo si cobanin poslednji. Radis sta ti kazu, pizdis i pravis pare :-). Ako ti se ne svidja promenis posao i tako dalje...

Planiram opet da idem u martu (prijavio sam se) pa ke da vidimo, samo je viza frka jel sam ja 1977. god. i zavrsio sam faks. Ali vec sam bio, ispostovao vizu pa se nadam da nece biti problema.

A isao sam preko United Work And Travel iz Knjazevca i radio za American Pool Management.
[ pindovicv @ 19.01.2007. 12:33 ] @
jedan momak je pitao kako 10 000? mislim Marko Lisinac.. za vas koji niste bili u USA: dva posla dnevno preko znachi 14-16 sati dnevno ozbiljne shljake.. ne mislim kopanje kanala, ili dzhak na ledja pa uz stepenice ali ipak je to dve trecine dana na nogama, pa makar i jurio pichke umorio bi se.. posle takvog dana retko se odluchujesh na zezanje od 70-80 dol. do 5-6 ujutru.. ja sam najvishe vremena proveo u jednom od jachih izletishta na jugoistochnoj obali(j. karolina, s. karolina, virdzhinija) i ulazi u klubove su 5 dol. i toliko su i pica(ne rachunam koktele..).. Pa gde ti druzhe nadje 70-80 kinti, svaki izlazak? jebem li ga, ja valjda nisam toliki dzhentlmen.. naravno imash i Club Forty u NYC gde je ulaz 30 kinti a pice 10.. kapiram da je Marko tamo bio chest gost.. Hrana? ako radish kao server/busser i ako si dobar sa menadzherom imacesh jedan obrok dnevno za dzh. i ako imash opremljenu kuhinju na gajbi i ako zhivish preko puta hiper-marketa necesh morati da troshish tih 30-40 kinti dnevno.. Slazhesh se? naravno, mora da se odradi dobrih 4, chak 4 i po meseca ako prichamo o toj kinti.. tih 10 000 bi trebalo da vratish, i naravno posle vracash pare kome god.. dakle nekih 7-8 soma su tvoji..
ali ima tu josh jedna stvar.. neki momak reche ovde "provedite se vidite sve ono shto ovde ne mozhete da vidite" ja dodajem: jebite crno makar i platili, idite na bejzbol tekmu.... Znam da je vecina u fazonu: ma idem da odradim sezonu pa cu posle da se zezam u Srbiji.. normalno, ali nemojte da se pretvorite u robote..
tamo cete biti sa Poljacima, Rusima, i to onim Rusima iz pizde materine, Sibira.. videcete koja smo mi kulturica za njih iako su nas je.ali u mozak 10 godina ovde.. a za one debilne Amere cete svi biti isti, nemojte ni da pokushavate da ima objasnite razliku, necete uspeti.. i tako.. pozdrav svima i samo napred...
[ Marko Lisinac @ 19.01.2007. 13:15 ] @
Citat:
pindovicv: i ako imash opremljenu kuhinju na gajbi i ako zhivish preko puta hiper-marketa necesh morati da troshish tih 30-40 kinti dnevno.. Slazhesh se?


Slazem se :) Jedino je frka ako vec radis 15-16h dnevno kada stizes da odes do supermarketa :) Pored toga, kako god okrenes hiper-market ispadne skuplja varijanta od brze hrane, a ako su ti $$$ u planu gledas da prodjes sto jeftinije... Doduse u supermarketu mozes da kupis smrznut obrok za $1 ili pola kila parizera isto za $1, ali pored takve hrane u kombinaciji sa izrabljivanjem od 15h dnevno mozes da se nadjes u gadnim zdravstvenim problemima.. Mislim, ne znam ni sam kakav savet da dam ljudima oko ishrane posto ja licno nisam uspeo da se organizujem dobro, kao ni niko koga znam...
Ja sam se vratio sa 15kg viska a nivo triglecerida mi je bio 9...

[ nixylive @ 19.01.2007. 15:09 ] @
Ljudi, recite mi dal se nisam zajebo sto sam u obrascu stavio rad u
luna parkovima pod broj 1. Cuo sam da je smena po zabavnim parkovima
po 12 sati i racunam da je 8 sati regularno, a da je 4 prekovremeno i
da se vise placa - 1,5 dnevnice, pa sam se preracunao da mi je to
mnogo bolje nego da radim dva posla jer za tih 12 sati imam 14
obracunatih. Tako sam bar cuo. Ko zna nesto vise o ovome nek mi
objasni.

Hvala unapred.


--
Best regards,
Nixy mailto:[email protected]
[ nixylive @ 19.01.2007. 15:20 ] @
A sto se tice ishrane, mogu ja ako treba da zivim na jogurtu, pasteti
i sunki, nije problem. Dobro i pljeskavica tu i tamo, ako to uopste
imaju.

Btw. jel moze moderator da mi skloni iz prethodne poruke ono gde mi
pise email. Odgovarao sam preko maila pa mi otiso i signature. Necu da
me navataju spameri. A nesto mi ne radi login na ovaj zeleni
elitesecurity pa ne mogu da se logujem.

Pozdrav.
[ Marko Lisinac @ 19.01.2007. 16:17 ] @
Jel ti GARANTUJE neko tih 12h dnevno? :) I koliko ces dana u nedelji raditi po 12h? Po kojoj ceni po satu?
Osnovno kod posla je da ti u ugovoru pise koliko ti sati nedeljno GARANTUJU i po kojoj ceni. Ugovor potpisujes ovde i moj ti je savet da na obecanja gledas sa ogromnom rezervom, i insistiras da ti sve ovde potpisu zvanicno. Tako imas osnova da ih tuzis ako ne ispune nesto. Ameri se plase tih tuzbi i sigurno ce ispostovati sve sto pise u ugovoru, a od domacih prevaranata te nista ne moze zastiti jer znas vec kakvo je sudstvo kod nas.. Zato oprez kod izbora posla, insistiraj na sto vise informacija, da se sve potpise, a od obecanja bez pokrica na papiru bezi ko djavo od krsta...
[ nixylive @ 19.01.2007. 19:05 ] @
Pazi, meni je najvaznije da ja znam koliko cu da radim u tom luna
parku i koje je fiksno radno vreme, da ne ispadne posle, 8 sati radno
vreme, a svaki treci dan me cimaju da ostajem po 4 sati prekovremeno,
sto automatski znaci da ne mogu ljudski da radim drugi posao.

Kao drugu opciju sam zaokruzio housekeeping, a kao trecu sales, ono za
hranu. Nadam se da ce mi stici ponude za sve tri vrste posla, a za
sledecu godinu cu da idem na neki kurs za spasioce, necu da se mlatim
u njihovoj prasini nego lepo ko gospodin covek izlezavas se na bazenu
pored vode, cisto i sl.... ;)
[ b166 @ 23.01.2007. 03:04 ] @
jel ima neko malo vise informacija o New Jersey Coast? mislim na Cape May,Beach Haven, Wildwood, Avalon , Ocean city ili u Juznoj Karolini -Murtle Beach ..... posto cu najverovatnije tamo zavrsiti... gde je naj... kes,izlasci....
[ dekibre @ 26.01.2007. 02:27 ] @
Citat:
nixylive: ...nego lepo ko gospodin covek izlezavas se na bazenu
pored vode, cisto i sl.... ;)

Samo nemoj da se iznenadiš ako budeš spasioc na bazenu veličine tri sa pet metara. Pa će ti brzo biti jasno da nisi spasilac nego babysitter za razmaženu američku dečurliju a mama ni iz korova.
Ima naravno i dobrih poslova kao spasilac a naročito ako napreduješ u hijararhiji.
[ entropy @ 28.01.2007. 23:42 ] @
Jel te interesuje rad na bazenima kao spasioc ili rad u hotelima, restoranima, zabavnim i nacionalnim parkovima?
[ nixylive @ 30.01.2007. 14:19 ] @
Ove godine nisam aplicirao za spasioce jer ne studiram dif i nemam neki sertifikat za spasioce, ali do godine cu da idem na neki kurs da dobijem taj sertifikat pa da imam ljudski posao. Ove godine sam na prvom mestu aplicirao za zabavne parkove. Nadam se da nisam pogresio, to cu videti kad odem tamo, samo da nije neki poslednji :( Ostali poslovi su housekeeping i sales food pa cu videti koje cu ponude da dobijem.

Btw. bila je orijentacija za one koji su se prijavili preko Karavana kao i testiranje engleskog jezika. Sad ocekujem ono za uplatu i nadam se ponudu poslova.

To je to od mene.

Pozdrav.
[ The Triva @ 30.01.2007. 16:50 ] @
Ja sam bio prosle godine na programu Work and Travel, isao sam preko agencije Karavan. Inace sam iz Banjaluke tako da je agencija imala svog predstavnika u BL. Aplicirao sam zajedno sa drugom i nesjecam se sta smo stavljali u aplikacijama ali smo dobili sve drugacije, osim sto smo bili zajedno kod istog poslodavca. Kod nas nije bio problem dobiti vizu ako imas sve potrebne dokumente i ako se svidis svimna u ambasadi :) Bili smo u Michigenu na ostrvu Mackinac Island (jezero Huron). Dobili smo posao kao prodavci u nekim kao "slastiscarnama" ali kad smo dosli stavili su nas da peremo sudje u kuhinji hotela (hotel je od iste firme) e onda smo se mi nakon par dana aklimatizacije zalili da neradimo prema ugovoru i onda su nam nasli posao u hotelu da docekujemo goste na dokovima (pristanistima za trajekte) i da im BICIKLIMA ili KOCIJOM (ako je vise kovcega) vozimo stvari u hotel a zatim u sobe. e da na ostrvu se nevoze auta :) Taj smo posao radili za minimala 5,15$ ali smo na TIPSU zaradjivali jako dobro. Na pocetku kad smo dosli bilo nas je 8 a nakon mjesec dana moj drug ja smo rastjerali sve i ostali smo sa jos dvojicom bugara i kako smo mi vec bili iskusni obucavali smo nove radnike (uglavnom amerikance). Inace imali smo solidan smjestaj- nas nekih 40 u jednoj velikoj kuci po troje u sobama. Ostrvo je jako zanimljivo, tu dolaze mladi amreikanci i amerikanke da rade kad neidu u skolu. Da moram napomenuti da smo amerikanakama bili posebna atrakcija :) Takodje ostrvo je puno Jamajcna pa sam stalno slusao reggae :). Ja ove godine necu da idem zbog faxa, ali su mi poslodavci rekli kad god budem htjeo da se vratim samo da im se javim. E da zima je .ebena, vec krajem septembara je bilo jako zima a polovinom oktobra je padao snijeg (a mi vani na biciklima). To je to da neduzim vise... toplo preporucujem ovo ostrvo ako imate priliku da birate gdje bi isli.... eh da zaboravih da napomenem da se drugi posao veoma lako nalazi. Ja ga licno nisam trazio jer nema tih para ko je bi me natjeral da radim 13-15 sati dnevno. Najbolji posao na ostrvu je bio konobar ili sanker, jest da se radi za mini minimalac od 2,?$ ali TIPS je odlican.
za ove koji prvi put idu: posao se moze mjenjati a kako neko rece do je samo radi ugleda agencije. Najbitnije je da ti imas Social Security broj (koji inace traje za cijeloga zivota) i sa tim mozes naci legalan posao kako hoces.

ako koga zanimaju jos detalja oko ove destinaci ili mozda jos necega neka se slobodno javi
[ Ciprijani @ 04.02.2007. 19:11 ] @
Ljudi,koje su cene angazmana i koliko para gubim ako me odbiju?
Jos se dvoumim da li da idem
[ dadazmaj @ 08.02.2007. 20:44 ] @
i mene isto zanima to, zagrejao sam se do ajaj da idem, pa me zanima jos do kad su prijave,, jel ima jos fore..

poz
[ Ciprijani @ 09.02.2007. 13:50 ] @
Citat:
dadazmaj: i mene isto zanima to, zagrejao sam se do ajaj da idem, pa me zanima jos do kad su prijave,, jel ima jos fore..

poz


Nasao sam neku agenciju,prijave su do kraja marta..
Imas pm
[ saboD @ 26.02.2007. 12:44 ] @
Ciprijani,
Kako se zove ta agencija? Pošto agencije koje sam ja gledala ne primaju više prijave. Hvala.
[ desha83 @ 26.02.2007. 20:57 ] @
Obavezno posetite www.workandtravelforum.com !!!
[ Ristaa @ 07.03.2007. 10:15 ] @
ZA dadazmaj
Ja ove godine planiram da idem po prvi put... Idem preko agencije SNAP iz beograda. Imali smo prezentaciju na faxu i lepo su zvucali. Mozes da probas preko njih...imas jos nekih 20-ak dana fore za prijave... Ako imas jos neko pitanje(ponude i tako) slobodno pitaj...
[ marko zivkovic @ 09.03.2007. 02:31 ] @
jel cuo nekad neko za agenciju wizantiana educatonal travel?

ja nisam student ali bih hteo da upisem nesto recimo na godinu dana u USA...jel imate neke preporuke i neko resenje a da imam 24 god...
[ milicica1 @ 09.03.2007. 15:23 ] @
Ja idem preko jedne nove agencije Rinkor ali su mi super,a I jeftiniji u odnosu na druge, a I poslovne ponude su mi primamljive. Evo vam sajt www.rinkor.com Evo sta su mi ponudili:
1. Placement locations are in Hammond, Louisiana area, including Amite and Ponchatoula. Available positions: Crew member in fast food restaurant. Wage: $8.50/hour

2. Placement locations are in New Orleans, Metairie,LaPlace, Kenner, Luling and Avondale, Lousiana area.Available positions: Cashier (work cash register, light stocking hygiene for restroom), Maintenance (outside maintenance) and Clerical (office accounting duties) Wage: $8.50/hour

3. Placement locations are in Metairie and Jefferson,Louisiana area. Available positions: Crew member in fast food restaurant.Wage: $8.50/hour

4. Placement locations are in Missoula, Montana.Housekeeping in a hotel. (Holiday Inn Hotel). Wage: $7.00/hour

5. Placement locations are in Missoula, Montana.Crew member in fast food restaurant. Wage: $7.00/hour. Other benefits: Meal discounts ($50% off). Free drinks. Advancement opportunities

6. Placement locations are in Pensacola, Floridaarea.Available positions: Crew member in fast food restaurant.Wage: $7.50/hour Other benefits: All meals are 50% off, no limitof amount. Free drinks

7. Placement locations are in Slidell, Louisiana area.Available positions: Crew member in fast food restaurant. Wage: $8.50/hour. Other benefits: One free meal for each shiftworked. Free drinks

8. Placement locations are in Norfolk, Virginia area.Available positions: Ice cream trucks drivers: the studentswill sell ice cream and popsicles from the truck.Wage: $7.44/hour

9. Placement location is in Allentown, Pennsylvania area. Available positions: Crew member in fast food store.Wage: $7.25/hour. Other benefits: Free meals and free drinks


10. Placement locations are in Panama City and Pensacola,Florida area Available positions: Hospitality staff like housekeeping and laundry.(Hotel) The distribution is at the hotel manager’s discretion. Wage: from $7.50/hour. Other benefits: End of the season bonus

11. Placement locations are in Panama City, Destinand Pensacola, Florida area and in Hilton Head Island,South Carolina area. Available positions: Crew member in supermarket. Wage: from $8.00/hour

12. Placement locations are in north and south part of the New Jersey State area.Available positions: Ice cream truck drivers: the participants will sell ice cream and popsicles from the truck.Salary: $250/week for 40h worked hours Guaranteed. Avg. hours per week: 50-60. Other benefits: 3% bonus on sales at the end of the term if terms of agreement are fulfilled—Minimum $1000
[ Ristaa @ 11.03.2007. 15:41 ] @
>

------=_Part_20713_15698278.1173627588677
Content-Type: text/html; charset=WINDOWS-1252
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable
Content-Disposition: inline

Marko hvala za preporuku agencije, i ja cu najverovatnije preko Rinkor-a. Predpostavljam da si iz Krusevca jer je i agencija odavde. I ja sam iz krusevca.Koju si ponudu izabrao? Kazi mi ako znas od kad ova agencija radi i da li si bio nekad preko njih u USA???
<br><br>Pozdrav...MILOS<br><br><div><span class="gmail_quote">On 3/9/07, <b class="gmail_sendername">milicica1</b> &lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt; wrote:</span><blockquote class="gmail_quote" style="border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; padding-left: 1ex;">
Ja idem preko jedne nove agencije Rinkor ali su mi super,a I jeftiniji u odnosu na druge, a I poslovne ponude su&nbsp;&nbsp;mi primamljive. Evo vam sajt&nbsp;&nbsp;(<a href="http://www.rinkor.com">www.rinkor.com</a>: <a href="http://www.rinkor.com">
http://www.rinkor.com</a> )&nbsp;&nbsp;Evo sta su mi ponudili:<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Placement locations are in Hammond, Louisiana area, including Amite and Ponchatoula. Available positions: Crew member in fast food restaurant. Wage: $8.50/hour
<br><br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Placement locations are in New Orleans, Metairie,LaPlace, Kenner, Luling and Avondale, Lousiana area.Available positions: Cashier (work cash register, light stocking hygiene for restroom), Maintenance (outside maintenance) and Clerical (office accounting duties) Wage: $8.50/hour
<br><br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Placement locations are in Metairie and Jefferson,Louisiana area. Available positions: Crew member in fast food restaurant.Wage: $8.50/hour<br><br>4.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Placement locations are in Missoula, Montana.Housekeeping
in a hotel. (Holiday Inn Hotel). Wage: $7.00/hour<br><br>5.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Placement locations are in Missoula, Montana.Crew member in fast food restaurant. Wage: $7.00/hour. Other benefits: Meal discounts ($50% off). Free drinks. Advancement opportunities
<br><br>6.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Placement locations are in Pensacola, Floridaarea.Available positions: Crew member in fast food restaurant.Wage: $7.50/hour Other benefits: All meals are 50% off, no limitof amount. Free drinks<br><br>7.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Placement locations are in Slidell, Louisiana
area.Available positions: Crew member in fast food restaurant. Wage: $8.50/hour. Other benefits: One free meal for each shiftworked. Free drinks<br><br>8.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Placement locations are in Norfolk, Virginia area.Available positions: Ice cream trucks drivers: the studentswill sell ice cream and popsicles from the
truck.Wage: $7.44/hour<br><br>9.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Placement location is in Allentown, Pennsylvania area. Available positions: Crew member in fast food store.Wage: $7.25/hour. Other benefits: Free meals and free drinks<br><br><br>10.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Placement locations are in Panama City and Pensacola,Florida area Available positions: Hospitality staff like housekeeping and laundry.(Hotel) The distribution is at the hotel manager's discretion. Wage: from $7.50/hour. Other benefits: End of the season bonus
<br><br>11.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Placement locations are in Panama City, Destinand Pensacola, Florida area and in Hilton Head Island,South Carolina area. Available positions: Crew member in supermarket. Wage: from $8.00/hour<br><br>12.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Placement locations are in north and south part of the New Jersey State
area.Available positions: Ice cream truck drivers: the participants will sell ice cream and popsicles from the truck.Salary: $250/week for 40h worked hours Guaranteed. Avg. hours per week: 50-60. Other benefits: 3% bonus on sales at the end of the term if terms of agreement are fulfilled�Minimum $1000
<br><br><br>--<br><a href="http://www.elitesecurity.org/poruka/1501038">http://www.elitesecurity.org/poruka/1501038</a><br><br>Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/pracenje#233358">http://www.elitesecurity.org/pracenje#233358
</a><br><br>Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>esauth:233358:84f1256f43c97e44256cfa775ea6639a<br>Odgovor pisite *iskljucivo* ispod ove linije:<br></blockquote></div><br>

------=_Part_20713_15698278.1173627588677--
[ ghetto superstar @ 23.03.2007. 16:26 ] @
Jel može neko da stavi spisak (mislim da nije reklama, s obzirom na linkove date do sada) agenija koje još nisu 'zatvorile' rokove za prijeva za work & travel programe za USA. Čini mi se da još ima par agencija koje primaju prijave u sledećih 10-20 dana, pa bi bilo dobro da ako neko zna da što prije odgovori.

Inače, moja situacija je malo specifična. Naime, diplomirao sam prošle godine (viša elektro škola) ali sam u međuvremenu upisao šesti semestar kojim bi dobio bolonjsku diplomu. U pitanju su tri ispita razlike. Tako da na faxu mogu da dobijem potvrdu da mi je ostalo još tri ispita do kraja. Da li neko ima neki savjet/komentar u odnosu na ovo?

Druga stvar koja me interesuje je kolika je mogućnost da probam sam, bez ikakve agencije da apliciram za vizu. Imam prijatelja u NY koji bi mi pomogao oko 'papira'. Da li je neko imao iskustva sa ovim načinom odlaska u USA?

unaprijed hvala
pozdrav
[ ivajlo4a @ 10.05.2007. 12:16 ] @
Mozes jos da se upises ali vidi onu opciju gde sam nalazis posao , to ti je ono self arange.. To ti je jeftinije a imas agenciju American Dream u djure jaksica 4a pored knez mihajlove, oni jos primaju studente a i vizu mozes dobiti sa 3 ispita, to ti ja iz iskustva...
poz
[ NoneVi @ 05.09.2007. 17:01 ] @
Imam jedno pitanje.
Brat je otisao na work&travel varijantu za studente. E sad posto je on u Majamiju kontao je da posle isteka radne dozvole ode na krstarenje Karibima. Problem je sto nije siguran da se moze posle vratiti u USA ( povratna karta mu je iz NY). zna li neko da li se sme napustati usa?
[ Marko Lisinac @ 05.09.2007. 22:38 ] @
Ne moze da se vraca posle isteka radne vize.
[ NoneVi @ 06.09.2007. 11:51 ] @
tnx.
[ mistic571 @ 20.09.2007. 19:47 ] @
Postavio sam ovu temu samo iz jednog razloga-a taj razlog je vemo dobar verujte mi,a vezan je za ogroman broj nase omladine(ukljucujuci i mene)koji ide za USA preko Work and Travel.Moja zamisao ove teme je da svima nama koji odemo u USA,a odemo na radnu sezonsku vizu tj.H2B,a zelimo da ostanemo i promenimo status u recimo H1B tj stalnu radnu vizu,svi ljudi dobre volje i eventualnog iskustva u svemu tome pomognu sa nekim korisnim informacijama.Ogroman broj studenata i ljudi odlazi svake godina da radi po raznoraznim bazenima u USA,a vraca se zbog neznanja i manjka informisanosti.Pa bih molio sve one koji posete ovaj post da kazu barem po nesto iz njihovog iskustva sa promenama statusa i ostanka u USA!!!!!!Pozdrav
[ despotbg @ 25.09.2007. 17:53 ] @
Ljudi kako da se ostane kad se ode tamo...

Molio bi moderatore da dozvole temu

http://www.elitesecurity.org/t...-za-sve-studenete-jos-po-nekog

koju je neko vec postavio, sa malo promenjenim naslovom npr. "kako ostati u USA", ako neko ko je vec tamo navrati da odma vidi o cemu je rec...
Btw. ja sam cuo da je najbolja sansa za ostanak tamo da se zapali za Cikago, kod nasih... I to ni manje ni vise nego u SPC u Cikagu.

Jos nesto jel se ovih Full Service- 900$, vraca ako te odbiju... Odnosno jel ih dajes pre dobijanja vize, jel postoji mogucnost da ti ih uzmu a da ne odes tamo...
[ SerbianRenegade @ 25.09.2007. 18:13 ] @
Ljudi ocu i ja da idem da sljakam malo :D
Daj preporucite neku proverenu agenciju iz NS-a
Citajuci ovu temu zapalio sam se skroz da idem...imam nesto ustedjevine pa kontam.... sto da ne.
Stdiram VTS u NS-u zavrsna sam godina ostalo mi 16 ispita!!! :( :( jel to problem?
[ voj@ @ 24.10.2007. 12:18 ] @
vozdra, ovo je agencija iz Novog Sada, citao sam njihove programe i rade kao partneri sa Wizantianom, valjda dionicarskim drustvom iz bga

http://www.studentskiposlovi.com/

Citao sam ovu temu i zanima me da li neko moze da napise informacije koliki su u stvari realni troskovi prije odlaska, znaci koliko para treba da se iskesira odmah u startu, ko placa avionsku kartu, koja je to caka sa taxama i slicno... (ok znam da cijena zavisi od agencije do agencije), samo me zanima neki prosijek...
[ karudijan x @ 14.11.2007. 21:16 ] @
Pusti mi tvoj mail hocu da ti posaljem nesto o work i travel programu. Ja sam se vratio iz Amerike pre mesec dana. Radio sam dosta ali sam ruku na srce lepo i zaradio. Pozajmio sam od oca novac da bi otisao i vratio mu ga prvo vece kad sam se vratio. Bio sam anonimus i nisam znao nikog, cak nisam bio ni punoletan kad sam stigo u USA ali sam radio vredno i posteno i to mi je otvorilo neka nova vrata. Ja sad radim za istu agenciju preko koje sam otisao kao regruter i koordinator. Moj mail je [email protected], u dokumentu koji cu da ti posaljem imas sve detalje o programu kao i moje podatke, kontakt telefon i td. Slobodno me pozovi i pitaj sta god da te interesuje u vezi programa. Pozdrav!

P.S. pusti mi svoj mail na moj mail
[ karudijan x @ 14.11.2007. 21:23 ] @
Mozes da ides na H2B ili radnu vizu. pusti mi svoj mail na [email protected] i poslacu ti sve detalje.
[ nixylive @ 14.11.2007. 23:47 ] @
Aj sad, posto svi hocete da idete za USA, evo par informacija iz prve ruke posto sam ja bio i vratio se pre mesec dana.

Tamo sam se naslusao raznih jadikovki ljudi koji su otisli preko ranzoraznih sitnih agencija, kako su ih ispalili za posao, dali im vasljive radne ponude i sl. To su sledece agencije: Wizantiana, Euro 26, neki Tisic, Misic, tako neko ime i gomila sitnih agencija sa ranzih strana. Za American Dream ne znam, mozda su i ok, ali ove prve tri sto sam naveo su imale najvise zalbe. Da ne pricam sta sam jos cuo, nadam se da ce takve agencije da zatvore uskoro.

Ja sam isao preko Karavana, a sada bih samo otisao u BG da im razbijem glavu svima od reda. Mene nisu nesto zajebali kao druge, a cuo sam price iz prve ruke, ali sam bio kivan na njih zbog radne ponude. Sta sve oni prihvataju to je cudo jedno. Znaci poslali me kod coveka koji nije ni imao nameru da me zaposli, nego je samo hteo da izdaje kucu da uzima kiriju. Sva sreca je neko dao otkaz pa sam upao na njegovo mesto, inace bih i ja izvisio za posao, a kako je bila predsezona, cekao bih bar 2-4 nedelje za posao kao ostali. Dakle majmuni i ne znaju kad da posalju studente tamo, nego poslali u pred sezonu. Plus da ne pominjem sto sma imao problema sa Karavanom oko radne ponude. Cekao sam 4 meseca na radnu ponudu koju su mi otkazali na dan viziranja, a konacnu ponudu sam dobio 3 dana pred poletanje. To vala necu da im zaboravim.

Jedino sto sam cuo dobre reci i pohvale su za agenciju Ayusa. Oni ljudi lepo, imaju kako takve ponude, imajuogranicen broj koliko imaju i dobrih ponuda i posle nema vise. A ne kao ove vaske sto te salju da peres sudove i kao nasli ti posao. Ma goveda obicna.

Btw. ne radim ni za jednu agenciju, nisam niciji placenik da ovako pricam, pricam iz svog iskustva, a ko hoce neka obrise moj post, pa molim lepo, neka se ponovo 300 studenata zajebe i neka se vrate kuci posle nedelju dana kad nemaju sta da jedu, kao sto je bilo ovog leta u Atlantik City-ju. Mada sam cuo da su svi oni isli na self arange pa su sami sebe ispalili. I nemojte da idete u Atlantic City. To vam je nista drugo do kockarski grad i previse evropljana ide tamo da radi tako da jedva ako dobijete da perete sudove za 7$ budite srecni.

Imate gradove na istocnoj obali kao sto su Ocean City, Wildwood i tako ta mesta koja su kao Atlantic City, ali nisu toliko popularna, a verujem da je bolje. Ja sam bio u Seaside Heights, slican gradic kao AC, samo manji.

Pisacu drugi put opsirnije o boravku u USA, sad moram da se vratim na ucenje.
[ nixylive @ 14.11.2007. 23:48 ] @
Btw. ovaj Karudijan X ne znam ko je, ni za kog radi, nije decko ni napisao, ocigledno zeli da uzme samo proviziju i sl. nebitno. Jos jednom vam kazem, idite preko proverenih agencija. Izbegavajte Karavan, ali je Ayusa bolja. Izbegavajte i onaj sajt www.studentskiposlovi.com iz razloga sto sam citao nesto na tom sajtu i ljudi nemaju pojma o stanju u Americi, pisu svasta sto nije cak ni istina, imaju lepa obecanja,... da ne ulazim sada u detalje.
[ karudijan x @ 15.11.2007. 00:43 ] @
>

Slusaj me sad dobro decko, ja sam se vratio pre mesec dana i namucio
se kao djavo ali bar znam zasto sam se mucio, ako hoces da radis mozes
da zaradis ako neces niko ne moze da te natera. U mailu koji saljem
lepo pise za koju agenciju radim, sta se nudi, koji posao, koji
smestaj, koja plata, moje ime prezime broj telefona, adresa sve. Ja
nisam taj koji ce za saku dolara da prodaje Srbe u roblje. Tacno je
naravno da radim taj posao za pare ali hocu da ga radim kao jedan
posten posao jer to svaki posao moze da bude u zavisnosti od toga ko
ga radi. Ne pada mi napamet bilo koga da lazem jer sam se i sam
namucio, otisao sam sam kao kuce i nisam znao nikog. Svojim imenom i
prezimenom stojim iza svega sto cu licno da kazem tim ljudima a to su
za mene svete stvari. I jos jednu stvar zapamtite: nikad, nigde, niko,
nikom nije poklonio neke pare za dzabe!
[ nixylive @ 15.11.2007. 01:58 ] @
Sta se lozis odmah. Ja sam samo lepo reko da pricas sve javno, forum zato i sluzi, a te ponude i sl. salji na mail, ali ostale stvari mozes javno. Nije drzavna tajna. Lepo je sto ces nasima pomoci da se ne namuce kao mi kad smo prvi put otisli, ali opet, pisi javno da svi vide.

Za koju agenciju radis. Posalji mi pm ako neces javno.
[ Marko Lisinac @ 15.11.2007. 05:51 ] @
karudijan x, ako sam dobro razumeo ti si regruter i koordinator, a ovde prihvatas odgovornost kao da ljude saljes kod svojih rodjaka u Americi. Umesto tih "majke mi" prica bolje obrazlozi kako i zasto mozes da garantijes studentima da nece biti prevareni. Da li znas poslodavce licno, da li si bio u gradovima (u vecini slucajeva: selima) itd.
Cesto se desava da studenti lose prodju jer ne procitaju CEO ugovor tj. job offer, a ni ti njihovi regruteri se ne cimaju previse jer uglavnom ponude dodju na gomili i treba sve to proanalizirati za kratko vreme.

[ nixylive @ 15.11.2007. 06:27 ] @
E ako si mu reko. Mada decko mozda ima veliku rodbinu u Americi, babe, dede i sl. :)

Dreamer-u, sta bi sa tvojim forumom, jel ga azuriras, vidim da ramirezz pomaze opstanku foruma.
[ karudijan x @ 15.11.2007. 12:20 ] @
>
Stara srpska problematika, prozivamo a ne znamo ni koga ni sto ali sto
je sigurno sigurno je, da se ogradimo odmah na pocetku. E ovako momci,
nemam nikakvu rodbinu u americi niti pustam bilo kakve "majke mi
price". Niko ne moze u Krusevcu da ti garantuje da ce nesto da ti se
desi ili nece a kamoli sta ce da ti donese put preko okeana. I ja sam
iz Krusevca i zna me puno ljudi ali vi ocigledno ne. Juce sam pricao
sa tvojim bratom koji je sa mnom na pravnom fakultetu u Beogradu, on
je isao sa mnom i u gimnaziju i moze odlicno da ti kaze ko sam ja i
kakav sam. Brosuru agencije za 2008 sam poslao na tvoj yahoo mail jos
pre nekoliko dana jer mislim da je tvoj work and travel forum jedan od
najboljih tog tipa i meni je puno pomogao pre nego sto sam otisao.
Ono sto ja mogu je da podelim svoja iskustva sa ljudima i da ih ne
lazem ali kad bi pricao sve to na forumu mogao bih da izgubim i posao.
Mogu da garantujem da agencija nije lazna, da imaju jako dobru
prolaznost u ambasadi, da smo decko koji radi sa mnom i ja uredni i da
stojimo iza svojih reci ( ogradjujem se od svih ostalih ), da ce tamo
imati gde da spavaju i da ce imati posao, odnosno da ce im se desiti
ono sto potpisu ovde. Sve drugo je svar nekih sila koje nisu u mojoj
nadleznosti. Nisam zeleo da koristim forum da reklamiram agenciju ali
svako ko mi bude poslao svoj mail na [email protected] dobice
ponudu agencije za ovu godinu u kojoj vec stoje i poslovi koje nudimo
kao i moj broj telefona, otvoren sam za svaki razgovor.
[ Marko Lisinac @ 15.11.2007. 21:05 ] @
Nisam te prozivao nego ti dao dobronameran savet, ne znam zasto si moju poruku tako shvatio..
Ne znam koliko agencija se pojavilo prosle godine kao pecurke posle kise i sve su super obecavale i garantovale, a frka je nastala tek pred sam polazak ili sletanje u Ameriku. Ne verujem da su za svako s***** agencije krive jer se za W&T prijavljuju i ljudi koji ne znaju engleski, ljudi koje je mrzelo da se iscimaju i provere gde idu i kakav ih posao ceka itd. Agencije su u tom slucaju krive jer su im vaznije pare od bilo cega drugog, pa na program pustaju svakoga ko to pozeli i hoce da plati. Onda taj isti student koji ne zna engleski dodje kod poslodavca koji ga odmah vrati kuci. Da li je za ovo kriva agencija- JESTE.
Ovo sto sam napisao je samo jedan primer, a naslusao sam se svakakvih prica, bas zbog toga jer imam taj forum.

@nixylive
Forum radi super, evo sada se sve zahuktava jer polako pocinju prijave za sledecu godinu :)

Pozdrav svima
[ karudijan x @ 15.11.2007. 23:25 ] @
>
Ne ljuti se nisam nista shvatio lose samo odbijam da budem neko ko ce
za neke sitne pare da salje ljude u rupu bez dna. Da je lako nije i
zao mi je sve koji moraju da idu ali je to nazalost trenutno jedini
nacin koji ja znam na koji postenim putem mogu da uzmu neki pristojan
novac za neko krace vreme, da se vrate i pocnu nesto svoje. Mucenje je
ali je i velika zivotna skola. Sto se tice primera koji si naveo ja
mislim da je za to kriva licno ambasada jer pustuju i kurtu i murtu i
za svaki problem koji imaju sami su krivi. Agencija ni jedna pa
narovno ni ova s kojom ja radim nije humanitarna organizacija ni crkva
i radi za pare i njih mozemo samo da mrzimo ali je po meni to skroz
logicno. Pozdrav.
[ Anno Domini @ 18.11.2007. 17:56 ] @
Oni koji razmisljaju o workandtravel programu nek imaju u vidu vrtoglavi pad $ koji nikako ne prestaje.
U najboljem slucaju cete vratiti ulozen novac ali bojim se da je i to pod znakom pitanja.Pronalazenje dodatnog posla je gotovo neophodno i u tom slucaju mozete vratiti koju hiljadu dolara vise.
[ jfakg @ 05.02.2008. 09:40 ] @
Jel zna neko sta se desava sa workandtravel forumom......??????

pozdrav
[ nixylive @ 06.02.2008. 22:27 ] @
Sa forumom je sve u redu koliko ja vidim.
[ Marko Lisinac @ 06.02.2008. 23:49 ] @
Nije radio tri dana zbog "profesionalnosti" hosting kompanije (istekao domen), ali je sada sve OK.
[ krle_zr @ 07.02.2008. 16:55 ] @
Da li mi neko moze reci nesto u vezi agencije Kouzon? Ovako, imam sestru u Makedoniji s kojom bih zeleo idem u USA da radim, i ona mi je predlozila gorepomenutu agenciju, posto je njeno sediste u Skoplju a imaju predstavnistvo u Nisu. Da li je moguce odnosno izvodljivo da nas dvoje zavrsimo na istom mestu tamo?

@Anno Domini
Da li je stvarno ovako nepovoljan odnos troska/zarade, posto svi uglavnom tvrde da se zaradi mnogo vise?
Pozdrav
[ nixylive @ 07.02.2008. 17:33 ] @
Ja sam hteo da idem preko njih prosle godine, ali su imali samo
diznilend program tada. Kod njih mi se ne svidja sto moras da ides na
orjentaciju i proveru engleskog u Skoplje, a to kosta. Bolje izaberi
neku agenciju odavde da odes u USA, a tamo ces se naci sa sestrom. Nek
prica ko sta hoce, ali moze da se napusti posao koji si dobio i odes
gde ti volja, a ako je turisticko mesto, lako ces naci posao u sezoni.

[Ovu poruku je menjao nixylive dana 07.02.2008. u 18:46 GMT+1]
[ nixylive @ 07.02.2008. 17:47 ] @
Dreameru, reguj domen na 5 godina, sta je to, 30$ manje vise, zaradis pre rucka ;)

Poz za Atlantidu :)
[ krle_zr @ 07.02.2008. 21:27 ] @
Hvala! Posto sam relativno nov u ovome, pitao sam par ljudi u vezi agencije i predlozili su mi Karavan. Kazu mi da je kod njih najbolje za pocetak, jer je sve obezbedjeno(sacekaju te na aerodromu, zatim imas dva dana placen hotel, pa neka predavanja u vezi pravila ponasanja u Americi....jednom recju ok. Drugar koji je tamo bio spominje neku cifru od 12000$ da je zaradio cisto (uzeli su mu 1700$ za porez ali i to ce mu vratiti ovde). Po njegovim recima, on je tamo radio jedan posao (dizanje satora) ali kaze da je posao tezak i placen odnosno da nije imao potrebu za drugim poslom. On ove godine zeli da ide preko neke agencije Snap jer, kako kaze, bolje su poslovne ponude. Koju vi agenciju predlazete, posto verovatno Karavan otpada jer je nixylive imao loseg iskustva s njima .
Pozdrav
[ nixylive @ 08.02.2008. 00:47 ] @
Ma nisam imao lose iskustvo sa njima, nego sam se mnogo natezao sa njima. Jurio sam ih 4 meseca da mi nadju posao. Da sam toliko jurio po stranim sajtovima, pre bih sam nasao. Da sam znao da cu do juna da cekam za konacnu poslovnu ponudu, isao bih na self i ustedeo 300$.

Bitno je da odes, provedes neko vreme tamo, npr. mesec dana, da vidis sta je i kako, dok se snadjes i uhodas, a posle je lakse, posle mozes i da se selis u druga mesta ako zelis, menjas poslove. Mnogo je lakse kad se uhodas u njihov sistem, koji se mnogo razlikuje od naseg.
[ krle_zr @ 09.02.2008. 07:41 ] @
Mozete li mi reci koliko je sigurna opcija Self Arranged, posto idem prvi put i koji posao bi ste mi preporucili? Gledao sam ponude Karavan-a, i ja bih probao nesto blizu LA, rad u hotelu, restoranu ili slicno. Izbegavao bih odrzavanje ili rad na terenu, posto verujem da je dosta teze.
Pozdrav
[ nixylive @ 09.02.2008. 12:40 ] @
Ni full aranged nije preterano sigurna. Dodjes tamo, a poslodavac ti uvali neki smrdljivi posao.

Na self poslodavac treba da ti posalje ugovor o poslu ili tako nesto. Nisma isao na self, takod a sacekaj da ti odgovori neko ko je bolje upucen u to.
[ Momcilog @ 18.02.2008. 03:19 ] @
Ma sigurnija ti je varijanta full, ako nista drugo imas posao za pocetak...Nije se tesko snaci, ali nije ni lako!
Ukoliko se vise trudis i raspitujes kad odes tamo nacices bolji posao, tako da ti preporucujem da odvojis 2-3 sata svaki dan za trazanje drugog posle i inace svako slobodno vreme koje imas. Ja sam isao dva puta u Atlantic city preko agencije Matico(NS), Top Travel(BG) i imam dobra iskustva sa njima. Otidji do njih pa se raspitaj, ali vremena je malo za prijavljivanje posto Job Fair ce da bude uskoro!

Inace restorani su najbolje mesto za rad, jos ako budes konobar ili bartender u nekom klubu ubo si jack pot!
[ krle_zr @ 18.02.2008. 17:10 ] @
Hvala . Sa dosta strana (pa i ovde) sam procitao da se tamo posao lako nalazi, mada za prvi put i ja mislim da je bolje da idem na Full. A koliko je komplikovana procedura za Self, posto tamo imam drugaricu koju bih mogao da pitam da mi pronadje odredjen posao? Pitam jer, sa druge strane, ne zelim da je previse opterecujem i slicno. Posto sam procitao da su svi poslovi Entry level, interesuje me da ako bi mi ona tamo nasla neki posao koji ukjucuje rad na racunaru, da li bih mogao da ga radim?
Pozdrav
[ b166 @ 06.03.2008. 11:43 ] @
krle_zr , posto ides prvi put, nemoj ocekivati da ces poceti sa nekim jako dobrim poslom , posebno ne na racunaru.... vidi da radis nesto gde ima tips , npr kao baser u restoranu ili sl. ili kao lendskejper- ovo jeste da nema tipsa,ali je dobra satnica, najgore resenje ti je mek ili u neki supermarket
imaju amerikanci ko ce da im radi na kompjuterima
[ Momcilog @ 08.03.2008. 00:22 ] @
Ja ti Krle želim svu sreću tamo, jer naći posao da radiš na kompu je malo zajebanije...jer oni pretežno zahtevaju da se ostane duže što se tiče takvih poslova...Znam drugar je nasao posao u Californiji nešto da programira, našao je iz Srbije poslao je neki CV i upalilo mu, al su oni zahtevali da dođe preko J1 vize i ostane 1.5dana...Ako si spreman na to pali odma bez razmišljanja...
Pozdrav!!!
[ nixylive @ 08.03.2008. 01:25 ] @
Slusaj, probaj da se zaposlis kao fotograf. Ja sam na craiglists-i nasao posao za fotografa na nekim decjim veseljima, ali covek mu je rekao da mu treba neko za duze vreme od dva meseca, a meni je ostalo samo dva meseca do isteka radne dozvole pa nije bilo nista od toga.

Ti nadji nesto slicno i ne moras odmah da pricas da si tu samo 4 meseca. To bas ako te pita. I to uradi jos dok si ovde, trazi dodatni posao, jer tamo kad stignes neces imati vremena, moraces da radis da bi imao od cega da zivis, a i tamo kad konkurises za bilo kakav posao zovu te tek za 2-3 nedelje, ako te uopste pozovu. Samo im u mailu naglasi da dolazis maja ili juna, kad vec ides i za tad obezbedi posao.
[ krle_zr @ 10.03.2008. 18:27 ] @
Hvala vam na odgovorima Inace poslao sam prijavu postom u agenciju Karavan, pod poslove sam naveo:
1. Sales Help 2. House kepping 3. Kitchen help // hehe...volim Indoor poslove
A kao lokacije sam naveo:
1. West 2. Midwest 3. South // negde kod obale, i da je suncano
Sad cekam da mi se jave, pa cemo videti kakve ponude imaju
Interesuje me koliko je pametno odbijati ponude odnosno dali ce ih biti na pretek ili da odmah uzimam ? Posto sam se malo zainteresovao za ovu temu, slobodno pitajte bilo sta u vezi programa, bice mi drago da pomognem koliko mogu
Pozdrav
[ Andrej013 @ 21.04.2008. 23:00 ] @
Citat:
Oni koji razmisljaju o workandtravel programu nek imaju u vidu vrtoglavi pad $ koji nikako ne prestaje.
U najboljem slucaju cete vratiti ulozen novac ali bojim se da je i to pod znakom pitanja.Pronalazenje dodatnog posla je gotovo neophodno i u tom slucaju mozete vratiti koju hiljadu dolara vise.

to se moze premostiti kupovinom tehnike i putovanjem po USA.
tamo je to, sa ove tacke gledista, jeftino ;)

krle, mislim da mozes samo 3 puta da ih odbijes...mada, nisam 100% siguran.

ja imam pitanje za iskusnije.
ako bih ja sam nasao second job, npr, kupim ono za kokice, ili hot dogove, ili prodajem dzidzabidze po turistickim centrima, koja je procedura?
moram li da placam porez? mislim, moram da kupim kasu i sl? da li je to obavezno? da li se moze izbeci lako, ili bih zavrsio na dozivotnoj :)
poz
[ krle_zr @ 14.05.2008. 10:56 ] @
Evo i ja da se javim
Prosla je cela procedura, prijavio sam se u agenciju Karavan, odmah su mi nasli ponudu (Italijanski restoran Pasta House, mesto Branson, Missouri, posao: Jos se ne zna , smestaj 63$/nedeljno, setnja do posla, mogucnost prekovremenog rada tokom Juna, Jula i prve polovine Avgusta, za drugi posao se ne spominje nista, zato pretpostavljam da mogu da ga nadjem), dobio sam vizu (ako nekog interesuje svoje iskustvo sam napisao ovde: http://www.workandtravelforum....x.php?showtopic=601&st=240 user name:FallenOne) i sad cekam 5 Jun, kada putujem

E sad, imao bih pitanja za one koje su vec bili. U kontaktu sam putem email-a sa poslodavcem i sa jos dve osobe iz tog mesta (izuzetno su ljubazni i rado odgovaraju na pitanja). Poslodavac me pita koja sam prethodna radna iskustva imao ranije i da ih opisem detaljno i koji bih posao voleo da radim. Ja bih najvise voleo da radim kao food server, ili kao waiter a ako ne, bilo koji posao samo da sam u kontaktu sa ljudima, ali ja nemam iskustva sa konobarisanjem a svi mi kazu da su male sanse da dobijem taj posao
Da li da izmislim neko radno mesto i to posaljem ili kazem istinu? Ja radije ne bih posto verujem da se sve sazna, ali da cujem vase misljenje
Pozdrav
[ karudijan x @ 14.05.2008. 11:16 ] @
>

Sta da ti kazem, to su ti najbolji poslovi koji mogu da se rade, naravno pod
uslovom da ti poslodavac odobrava tips. Uvek rad na ovim poslovima direktno
zavisi od poznavanja jezika i karaktera licnosti ( osmeh na lice, prijatna
osoba, efikasna ). Moj ti je savet da ne izmisljas nista, reci istinu i
objasni kako bi to najvise voleo da radis, da za sve postoji prvi put, i da
mislis da si apsolutno sposoban za to. Ako nista drugo poslovan covek ce
znati da ceni iskrenost a Amerika je jos uvek zemlja sansi. Sto se tice mene
i moje agencije UWT, sa zadovoljstvom mogu da kazem da su svi moji kandidati
dobili vize. Pozdrav za sve !
[ krle_zr @ 14.05.2008. 11:30 ] @
Hvala, i ja mislim da je tako najbolje A tamo ce se videti sve (nisu oni od juce, primete oni ko ima iskustva a ko ne, a isto tako moraju da razumeju da ja ne mogu da imam neko radno iskustvo ako sam full-time student).
Pozdrav
[ omega84 @ 21.06.2008. 09:36 ] @
Planiram da idem sledece godine u usa ili preko work&travel programa ili preko h2b vize?

Mozhe li mi neko reci neki nachin za ostajanje u USA kada se ide preko ovih programa?

Cuo sam da moze da se upisu neke skole i da se na osnovu studentskog statusa produzava viza i se nakon toga nadje dobar poslodavac koji bi obezbedio work permit iliti radnu dozvolu....

Zna li neko neshto o ovome i ima li josh kojih nachina (osim zhenidbe) da se ostane u USA legalno?

[ Zeleni zub @ 21.09.2008. 19:46 ] @
Ne mogu kući zbog bankrota kompanije koja ih je angažovala
Studenti bez para i smeštaja u SAD

http://www.blic.rs/drustvo.php?id=57613

[ milanche @ 22.09.2008. 15:55 ] @
Citat:
Cuo sam da moze da se upisu neke skole i da se na osnovu studentskog statusa produzava viza i se nakon toga nadje dobar poslodavac koji bi obezbedio work permit iliti radnu dozvolu....32


Ovakvih slucajeva znam bas mnogo.

Medjutim, ovakva situacija:

Citat:
Zeleni zub: Ne mogu kući zbog bankrota kompanije koja ih je angažovala
Studenti bez para i smeštaja u SAD

http://www.blic.rs/drustvo.php?id=57613

:(


uopste nije zgodna stvar (ako si se zadesio daleko od Chicago-a ili
New York-a i/ili nisi po prirodi snalazljiv tip)
[ YU2DBC @ 03.08.2009. 10:52 ] @
O Work and Travelu nikada dosta


Ja sam bio 2007..vozio kamion prvih mesec dana u jersey-u, malo mesto tacnije ostrvo koje se zove Sea Isle City... Kompanija je Sea Isle Ice i bavila se porodajom i disribucijom - leda. Plata 8 dolara i u proseku 90-100h nedeljno sa placnim prekovremenim. Super satnica al sjeban posao. napolju + 40 a u hladnjaci ispod nule...majica konstantno mokra od znoja:) od ujutru do kasno uvece. Klopa za volanom, wc na brzinu....
E sada, fora je sto mi sa b kategorijom odavde mozemo da vozimo kamion do 26.000pound-a ukupne tezine bez polaganja dodatnih testova:)

Elem, drajvao sam kamion malo vise od mesec dana, zaradio gooomilu para a onda se smorio od svega i resio da zapalim odatle. Susedno mesto Avalon je bilo lepse a i posao je bio bolji..wawa convenient store..tacnije kafe sendvici, sokici.... tik uz ocean drive:) satnica 8dolara i 60tak sati nedeljno...nije bilo cimanja puno. Posto su amerikanke...onako ja sam imao malo vremena, resih da nadjem drugi posao. marabellas familly restaurant..prva dva dana kao bus boy (spremanje stolova) a kada su videli da mi je jezik dobar, dozvolili su mi da radim kao kelner:) i tako docekah novembar. pri kraju je bilo malo manje posal pa je samim time i provod io bolji...upoznao super drustvo sa kojim sam i danas u kontaktu:)


bivsa wat ekipa je napravila sajt na tu temu WWW.WAT.RS Work and Travel Portal
tamo se moze naci puno korisnih saveta i informacija:)


toliko od mene...ako mogu da pomognem nesto, pitajte:)

boogie

[ trooper @ 18.10.2009. 12:34 ] @
Ja sam bio prosle godine u mestu koje je blizu tom Sea Isle City-ju i malo je vece, zove se Ocean City.
Ne bih da zvucim kao rasista ali mesto je belo i prepuno bogatih, a pritom lici na selendru.


Elem dobar posao, dobro zezanje u svakom slucaju preporucujem svima ovaj program. dobar nacin da se udalje od matoraca i vide malo kako ej to ziveti sam, snalaziti se. Ja sam isao preko agencije Euro26 i Global Project i bili su sasvim korentni. Iz iskustava svojih prijatelja znam da mnogi studenti imaju problema sa agencijama preko kojih idu... Nas pet iz grupe smo prosli sasvim dobro.
Jako je vazno ne padati na price o 10 ili 15 hiljada dolara donetih kuci jer to se desava jako retko mozda dvoje ili troje ljudi u generaciji i onda se svi nadaju da ce proci isto tako.

Cela poenta je da odes tamo, dobro se provedes, putujes, kupis neki laptop i garderobu i zaradis toliko da ne dugujes kevi i caletu lovu.
ako ne vratis lovu najebo si, podsecacete do svoje demencije!


[ Dripac @ 25.10.2009. 22:16 ] @
jel postoji neka agencija u bg gde se moze otici licno i videti o cemu se radi??? ipak je lakse da sednete sa nekim i popricate o svemu nego da citam forume
[ karudijan x @ 26.10.2009. 16:23 ] @
>
[ karudijan x @ 02.11.2009. 17:09 ] @
Naravno da postoji. Posalji mi neki svoj yahoo ili gmail da ti pustim mail sa informacijama, onda ti zakazemo razgovor i pricas sa ljudima :-) Poz
[ slobodnoime @ 02.11.2009. 22:20 ] @
Vec duze vreme citam, razmisljam, o work and travel-u. Student sam, zavrsna godina na visoj skoli (3 godina), radim..... E sad to sto radim, da li predstavlja neki problem za dobijanje vize i posla u americi? Namera mi je da uzmem neplaceno u firmi za vreme rada u Americi, naravno ako je izvodljivo.

Realno moj engleski je veoma slab, pa me interesuje kakva i kolika ide provera engleskog jezika pre odlaska? Da li postoje poslovi za "nas" za slabijim znanjem engleskog... iskreno to me najvise brine, tih prvih mesec dana, dok ne udjem u stos s jezikom.

Takodje me interesuje koliko mi treba novca za sve ovo?? Sve ukupno sa agencijom,vizom, povratnom avio kartom, troskovima za prvi mesec ( dok ne dobijem prvu platu) , dodajte ako sam nesto zaboravio....koliko mi treba para za sve to?

Zelim da cujem sto vise misljenja/iskustva o ovome

Hvala

[ karudijan x @ 02.11.2009. 23:07 ] @
Odgovorio sam ti na mail. Tamo imas sve potrebne podatke. Kad je jezik u pitanju videces da se test polaze on line znaci od kuce ili mesta koje ti izaberes, sto znaci da neko kome ide bolje moze da ti pomogne. Jezik nije problem ni kad je u pitanju ambasada, sve su to nama poznata pitanja koja se uglavnom ponavljaju i o tome mozes dosta da nadjes na forumima. Jedino sto ostaje kao problem kad je u pitanju jezik je naravno sam tvoj boravak u USA i nacin na koji ces tamo da funkcionises normalno. Ja sam gledao kako ljudi dosta napreduju u Americi vremenom kad je u pitanju jezik, sto naravno nije pravilo. Sve u svemu kao i sve drugo u zivotu, tvoj napredak u jeziku zavisice od toga koliko si sposoban i koliko si spreman da probas ali ako imas zelju ja mislim da jako brzo moze da se udje u komunikaciju. Poz