[ Sasa Kostic @ 15.12.2006. 18:58 ] @
Neka svi napisu svoja iskustva

Sasa
[ bakara @ 15.12.2006. 22:58 ] @
Eh...nista korisno neces saznati iz ovog podatka, dok ne vidis sliku na monitoru.
Razliciti proizvodjaci na razlicite nacine prikazuju taj podatak, a LG bas voli da pretera
[ Fuzz @ 16.12.2006. 10:54 ] @
Ako se nesto pokazalo u ove dve godine koliko su aktuelni tft monitori, to je da vrednosti kontrasta i odziva koje proizvodjaci navode imaju minimalan znacaj. Znaci poslusaj bakaru i definitivno pogledaj monitor pre nego sto ga kupis.
[ veljadj @ 16.12.2006. 12:13 ] @
Ja sam na samsungu 940bw spustao kontrast i sada se nalazi na 35 tako da ti taj podatak nista ne znaci dok sam ne pogledas monitor.
Inace osvetljenje drzim na 25 pa ti sad vidi.....
[ ton_majstor @ 16.12.2006. 12:34 ] @
Stižu mi za par dana neki LG 16:9 "wide" TFT-ovi (LG L194WT), za koji piše da imaju 2000:1, navodno zbog multimedije ("mlatimudije"), nov model. Čim to vidim, javiću ti.

Inače, mislim da taj podatak i nije presudan. Kao ni brzina odziva, osim ako nije ekstremno loša... danas je to sve poprilično uprosečeno.

Više bih gledao UGAO vidljivosti, ili dal' ima DVI-ulaz, ili tip samog panela. Mrzim ako monitor ima u vrhu svetliju sliku, ako onscreen "crna" nije crna, nego tamno siva... ako su boje prenaglašene ili "isprane", ima tu svašta za premeravanje!

Pozdrav!
[ Nenad Vranjanac @ 16.12.2006. 12:42 ] @
tft monitori su trenutno kao sto je nekad bilo sa mini linijama od 100'000W
kupovinu ne treba da baziras na ciframa nego da prvo to pogledas i probas kakve su boje, narocito crna, ugao vidljivost, ima li duhova... itd.

obicno su jedan los divx film* i quake3 dovoljni za to.

*= neki film sniman u bioskopu, tako da su sve nijanse crne, sive i plave.

[Ovu poruku je menjao Nenad Vranjanac dana 16.12.2006. u 18:18 GMT+1]
[ StORM48 @ 16.12.2006. 13:13 ] @
Kolege, hvala svima što ste mi uštedeli trud i tastaturu! :)

Poređenje za 100000-vatnim linijama je doslovno savršeno!
Nemam šta da dodam.

Na stranu što je, za razliku od zvučnika, karakteristike TFT-a praktično nemoguće proveriti u praksi. Sve se svodi na empirijsko utvrđivanje činjeničnog stanja. Što će reći - vidiš - svidi ti se - kupiš.

Pozdrav
[ bakara @ 16.12.2006. 15:30 ] @
Citat:
ton_majstor: Stižu mi za par dana neki LG 16:9 "wide" TFT-ovi (LG L194WT), za koji piše da imaju 2000:1, navodno zbog multimedije ("mlatimudije"), nov model. Čim to vidim, javiću ti.

Upravo zbog ovih 2000:1 sam gore i pomenuo LG, jer on i unekoj najjeftinijoj klasi ne navode kontrast manji od 1400:1 sto je u najmanju ruku smesno, kad prostim poredjenjem vidis da kod njega slika nije u opste veceg kontrasta nego kod nekog drugog proizvodjaca, po meni LG daje nekako bledu sliku (uprkos fantasticnom kontrastu na papiru), samsung daje presvetlu (ubija za oci)...

Sto rece @ton majstor gledaj boje, ili jos bolje pusti neku sliku sa zivim bojama koju dobro znas, i primetices da se boje na razlicitim monitorima razlikuju...
Ja sam daltonista pa primetim razliku iz aviona...

I DVI obavezno, bez toga ja monitor ne bih ni kupio...
[ banzaiii @ 18.12.2006. 00:58 ] @
Pored oznake za kontrast od 2000:1 trebalo bi da piše da je u pitanju dinamički kontrast. S obzirom da je u pitanju TN panel, deklarisani (tj. nedinamički) kontrast je negde oko 700:1. Kada bi neko uzeo instrumente i izmerio kontrast u relanom radu mislim da bi on bio oko 500:1. Rezultat lošeg kontrasta se vidi kao nedostatak crne, tj. umesto crne se vidi jako-tamno-siva. Ukoliko neko želi baš crnu, moraće da se otvori za monitor sa PVA/MVA panelom.
[ Sasa Kostic @ 15.01.2007. 00:37 ] @
E pa good, hvala svima na sugestijama pre svega a sad da vidimo sta sam kupio :) :

SAMSUNG SyncMaster 205BW 350Eur