[ jogurt @ 20.12.2006. 02:05 ] @
Zdravo!

Okretao sam sajt www.cic.gc.ca uzduz i popreko, ali nisam nasao odgovore na sledeca pitanja, pa bih molio nekoga sa vise iskustva da me prosvetli

1. Da li obavezno moram da budem u gradjanskom braku sa suprugom da bi dobili bodove na njeno obrazovanje i ako da, koliko dug treba da bude bracni staz?

2. Da li je neko do sada od vas prosao kroz Simplified Applications Process i sta on realno donosi od olaksica?

3. Koliko kosta citav proces? Da li ima skrivenih troskova? Video sam samo za application fee i depozit. Da li postoji jos nesto?

4. Koliko bodova treba racunati za ETF obrazovanje? Ako uzmem da Osn. skola + gimnazija + ETF = 17 godina skole, trebalo bi da mogu da racunam svih 25 poena na Education, ali me zbunjuje sto isto toliko dobija i PhD!?!?

Hvala svima koji odgovore ili bar napisu nesto odredjeno.

Zoran

[Ovu poruku je menjao jogurt dana 20.12.2006. u 03:58 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao jogurt dana 20.12.2006. u 03:58 GMT+1]
[ Filthy McNasty @ 21.12.2006. 18:31 ] @



1. Pa tamo kaze , Spous/Common in Law parter, e sad, ja bih ti preporucio, ako vec planiras da se vencas u skorije vreme, da to uradis pre aplikacije, jer ovo dokazivanje Common partner zna da bude nezgodno i da traje, u slucaju da si zakonski vencan sve je prosto, i onda dobijas odredjene bodove na zenu ako ima nesto od vise/visoke skole.

2. Niko nije ni mogao da prodje po novom Simplified procesu jer je poceo od 1. Septembra, ima slucajeva da se aplikacije rese i za manje od 3 meseca ali to je retko. Taj proces olaksava celu stvar u smislu da ne moras odmah da salejs svu dokumentaciju u palikaciji kao sto je bilo ranije, ne znam tacno, ali mislim da u pocetku smo saljes popunjenu aplikaciju, a kasnije moze biti zatrazeno od tebe da se dosvate odredjeni dokumenti. Jer,pretpostavimo, da si avrsio recimo masinski fakultet u BG-u, nisam siguran a li mislim da imigraciono odeljenje moze lako da proveri u bazi podataka preko interneta, ako je dostupna a postoji mogucnost da jeste. Znaci, zasto bi ti prevodio diplomu i slao je za Bec ako to moze da se proveri za par minuta, razumes. Ovo je samo pretpostavka ali nije nemoguce da se tako provere i neke druge stvari kao sto je tvoj dosije iz MUP-a, tj . da li si bio kaznjavan ili ne. Takodje, u to sam vec 99% siguran da oni imaju dostup bazi podataka IELTS testa, zasto bi im ti slao taj papir, tj cekao na nejga i gubio vreme.
Cela stvar je zemisljena da bi se olaksala cela procedura, ove godine je imigraciono ministrastvo podiglo kvotu na citavih 250,000 novih imigranata, trenutno je u Kanadi ekonomski bum i fali radne snage.

3. Mislim da je Applcation Fee i dalje CAD$500, dodaj Landing Fee kada se sredi cela procedura, to je sada CAD$ 490 ako se ne varam, onda imas lekarski pregled, bio je ranije US$ 100 po osobi, i treba ti CAD$10,000 kada ulazis u zemlju, plus $2000 za svaku narednu osobu, zenu , decu......

4. Ja bih ipak na Bahcelor Degree racunao 22 boda, budi realan u proceni, bolje da ides na minimum minimuma, pa ako tu imas prolaz onda te ne boli glava, ne mora da znaci da ce visa officer na to isto gledati kao ti, razumes. Da li ETF zvanicno traje 10 semestara/5godina? Znas kako, nase i njihovo obrazovanje se razlikuje, ti iako imas 5 godina studiranja jos uvek se racuna kao Bachelor, tako da je ovo trik pitanje.

Srecno sa aplikacijom!
[ elektros @ 28.12.2006. 19:43 ] @
moze li neko da prokomentarise sledece stavke sa can sajta

Provincial Nomination

Temporary Foreign Worker

da li u ovim kategorijama je neophodno da imete ponudu za posao
[ Filthy McNasty @ 29.12.2006. 15:30 ] @
Temporary Foreign Worker
To uopste nije lako srediti, moras naci nekoga u Kanadi ko ce ti ponuditi posao, vrlo tesko na slepo. Drugo, cak i ako nadjes takvog poslodavca on mora prvo da da sluzbeni oglas i ako se niko od kanadskih drzavljana ne javi onda poslodavac moze pokrenuti postupak za tvoju radnu vizu. Vrlo je zayebano i nije onako kako mnogi zamisljaju.
Za takve stvari bi morao ovde da imas nekog imigracionog advokata, mada ih ja nesto ne mirisem, u Srbiji nemoj da ti pada na pamet da uzimas nekog "experta" po tom pitanju jer oni nista ne mogu da ti urade, prazne price za lakoverne.
Kada sve saberes i oduzmes, ova varijanta se ne isplati mnogo jer mislim da mozes maximalno ostati na radnoj vizi 12 meseci, posle toga je sve neizvesno. Doduse, ima ovih ranika na gradevinama , najvise ihjeiz Portugala, koji rade duze vreme ali i njih polako pokusavaju da se otarase. Generalno, postoji manjak radne snage u Kanadi, pogotovu u Alberti, sve zavisi i od toga koje ti je zanimanje, ovde fali zanatlija svih profila od elektricara, varilaca, vodoinstalatera, itd......zaboravi na neke visoko strucne poslove, tu je trziste rada zasiceno i tu ne verujem da mozes ista da uradis.
[ elektros @ 31.12.2006. 20:42 ] @
pa upravo se o tome i radi, ima nas nekoliko elektricara, ali kako da nadjemo ponudu za posao
[ Filthy McNasty @ 02.01.2007. 15:08 ] @
Vrlo tesko da ne kazem skoro nemoguce......problem je sledeci, nijedan poslodavac ti nece ponuditi posao dok ne sredis legalno papire, oni nece da se bakcu sa time. Sa jedne strane razumem ih, postavi se u njihov polozaj, da li bi ti nekome sredjivao vizu ako vec imas u drzavi radnike, das oglas i to je sve, neko ce se vec javiti.
[ jogurt @ 24.01.2007. 15:07 ] @
Filthy McNasty, ako jos uvek pratis ovu temu, hvala ti puno za korisne savete i konkretne informacije, nisam stigao ranije da ti se zahvalim :( Sto se tice zenidbe, to sam zavrsio :-) E sad, zena je zavrsila specijalizaciju (to je vise od fakulteta, a manje od magistra), tako i tu postoji nedoumica koliko poena bi mogla da donese ta cinjenica? Ako i tu racunam minimum minimuma, onda mi ostaje jos samo par godina iskustva, IELTS i da se ustedi ovo malo para sto treba prikazati uz aplikaciju :)

Hvala jos jednom!
Zoran
[ Filthy McNasty @ 24.01.2007. 16:41 ] @
jogurt,

po onome sto kaze CIC sajt, trebalo bi da bude 5 bodova na zenu u tvom slucaju. Ipak, budi strpljiv i prikupi potreben bodove, uvek idi na najmanju mogucu varijatnu kod bodovanja, kao neki faktor sigurnosti, ljudi prave gresku jer uvek sebe precene sa bodovima, ne znaci da i visa officer misli kao i ti, rauzmes sta hocu da kazem. Kada u najgoroj varijanti mislis da imas 67 bodova, onda je stvar oko pozitivnog resavanja aplikacije prilicno izvesna.

Proveri ovo bodovanje za zenu na onoj Google diskusionoj grupi za kanadsku imigraciju, ostavio sam link negde na jednoj od slicnih tema pre neki dan.

Srecno!