[ Neky 92 @ 20.01.2006. 20:16 ] @
Cuo sam da je MTS uvela podrsku za trecu generaciju mobilnih telefona. Pa me zanima koliko kostaju razgovori (video),internet.... Hvala unapred!!!!!!!!!!
[ mizob @ 20.01.2006. 20:51 ] @
Uvela je valda opremu,al nema to jos za nas obicne smrtnike da se koristi..Kada ce biti ne znam.. A jel zna neko hoce li biti neki free promo period kao i za gprs? :)
[ gojnik @ 20.01.2006. 22:05 ] @
Sve je to jos u fazi testa. Ne verujem da ce biti free period za prenos podataka, najverovatnije da ce samo video call biti promotivan, tj za dz neko vreme. Ali ko zna...

[Ovu poruku je menjao gojnik dana 20.01.2006. u 23:09 GMT+1]
[ Veljko @ 22.12.2006. 09:34 ] @
Od jutros na Novom Beogradu sam u 3G mrezi

Na Mondo portalu još nisu promenili access listu tako da kad pristupate kroz 3G ispisuje da nije dozvoljen pristup sa drugih provajdera.

APN: gprsinternet

Svi na: http://www.operamini.com/

Aj nek nam je sa srećom.
[ Jagnjeca brigada @ 22.12.2006. 10:08 ] @
Jel ima negde zvanicno?
[ Veljko @ 22.12.2006. 10:29 ] @
Ništa zvanično još.
Osim bilborda "Šta je to 3G?"
[ Lale Gator @ 24.12.2006. 23:05 ] @
Sad ja da pitam nesto ovako.... Da li zna neko, sta ce nama, omladini srbije, ta novotarija korisnog doneti?
[ Slobodan Miskovic @ 24.12.2006. 23:19 ] @
Vecu propusnu moc kod prenosa podataka ?
[ xtraya @ 25.12.2006. 00:27 ] @
izgleda da ce morati da se menjaju kartice :)
UMTS koristi druge algoritme na USIM kartici
[ Dejan Krstic @ 25.12.2006. 07:54 ] @
Citat:
xtraya: UMTS koristi druge algoritme na USIM kartici


Ne znam odakle ti ova ideja ali definitivno ne postoji nesto sto se zove "USIM kartica".
[ Boe @ 25.12.2006. 19:59 ] @
Citat:
ali definitivno ne postoji nesto sto se zove "USIM kartica"

jesi li ti siguran u to sto so napisao? ja mislim da ti ne znas sta je USIM i mislim da nisi nikad dozivio UMTS.
http://environmental-studies.d...e/SIM-Karte-6/sim-karte-6.html
http://en.wikipedia.org/wiki/USIM
[ Ivan Dimkovic @ 25.12.2006. 20:06 ] @
Citat:

UMTS koristi druge algoritme na USIM kartici


Meni UMTS servisi (video telefonija, veci data rate, 3G radio-spektar) godinama rade sa najobicnijom SIM karticom koju imam jos od vremena pre UMTSa - kako u lokalu, tako i u roamingu.
[ Boe @ 25.12.2006. 21:50 ] @
Citat:
Meni UMTS servisi (video telefonija, veci data rate, 3G radio-spektar) godinama rade sa najobicnijom SIM karticom koju imam jos od vremena pre UMTSa - kako u lokalu, tako i u roamingu.

da, naravno. ali probaj to sa nekom karticom koja je otprilike 5 ili 6 godina stara.
[ Dedarium @ 25.12.2006. 22:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Meni UMTS servisi (video telefonija, veci data rate, 3G radio-spektar) godinama rade sa najobicnijom SIM karticom koju imam jos od vremena pre UMTSa - kako u lokalu, tako i u roamingu.


Kako si podesio tel? Ja imam nokia6280, Telenor, Beograd.
[ Miroslav Jeftić @ 25.12.2006. 22:55 ] @
Ivan ne koristi 3G u Srbiji, tako da ti pitanje nema puno smisla.
[ xtraya @ 25.12.2006. 23:41 ] @
Citat:
MTS: Počinje sa radom 3G mreža
Ponedeljak, 25. decembar 2006. 14:18

Mobilna telefonija Srbije (MTS) u sredu 27. decembra će pustiti u rad mrežu treće generacije mobilne telefonije (3G), koja će omogućiti uvodjenje novih naprednih usluga u mobilnom komuniciranju.

Puštanjem u rad 3G tehnologije, koja pruža brz prenos podataka preko mobilnog telefona, biće omogućeno uvodjenje usluga kao što su video poziv, gledanje TV programa preko mobilnog telefona, slušanje muzičkih i gledanje filmskih sadržaja, brzi internet, nadzor važnih saobraćajnica i drugi multimedijalni sadržaji

MTS je prvi mobilni operater u Srbije koji će omogućiti komercijalu upotrebu 3G mreže.

U pocetku će 3G signalom biti pokriveni Beograd, Novi Sad i Niš, a nove usluge će moći da se koriste uz postojeće "sim" kartice. Procena je da u Srbiji ima oko 80.000 telefona 3G telefona.



mondo
[ Aleksandar Marković @ 26.12.2006. 10:27 ] @
Mobilna telefonija Srbije najavila je da će 27. decembra početi komercijalno korišćenje mreže treće generacije (3G) mobilne telefonije, koja omogućava uvođenje novih usluga kao što je video poziv.

MTS je prvi mobilni operater u Srbiji koji će omogućiti komercijalnu upotrebu 3G mreže, koja omogućava i brzi internet, gledanje televizijskog programa preko mobilnog telefona, slušanje muzike i gledanje video spotova i filmova, nadzor važnih saobraćajnica.

Kako su ranije najavili predstavnici kompanije, u početku će 3G signalom biti pokriveni Beograd, Novi Sad i Niš, a nove usluge će moći da se koriste uz postojeće „sim" kartice. Procena je da u Srbiji ima oko 80.000 3G telefona.

Mrežu 3G će u rad pustiti premijer Vojislav Koštunica.

24sata
[ xtraya @ 26.12.2006. 11:44 ] @
hmm, kazu ovi u korisnickom servisu da telefon sam treba da pokupi video gw broj
jel zna neko mozda koji je broj?
[ Ivan Dimkovic @ 26.12.2006. 12:02 ] @
3G Mreza na MTS-u vec radi za roaming korisnike drugih mreza, sto mogu da potvrdim jer mi je telefon trenutno na istoj ;-)

Kao izuzetne prednosti ove 3G mreze mogu da navedem ocajan signal u Drincicevoj ulici (-100 dBm kaze FieldTest - 3G DCH Status) , kao i UMTS data-rate koji moze da se takmici sa 14400 modemom iz 1991, i to bez korekcije gresaka :-)

Citat:

Mrežu 3G će u rad pustiti premijer Vojislav Koštunica.


Sto je bas prigodno kada se gore navedene prednosti uzmu u obzir ;-)

Nedostaje neko svesteno lice - ako baci blagoslov i poprska vodicom, mozda se data-rate popne i na nivo 33.6k modema :)
[ Dejan Krstic @ 26.12.2006. 21:54 ] @
Ja ne znam koji deo price ti nisi razumeo. USIM kartice ne postoje. To je izmisljena stvar jer u periodu testiranja postoji odredjeni broj kartica koje imaju pristup 3g mrezi dok sve ostale nemaju tu mogucnost pa je onda neko izmislio naziv "USIM kartica". Te kartice se apsolutno ne razlikuju od ostalih ostim sto je za njih _na centrali_ omogucen pristup umts mrezi.
[ Slobodan Miskovic @ 26.12.2006. 22:07 ] @
Ne bi bas rekao da su to obicne kartice i da je neko "izmislio" naziv USIM....

http://www.3gpp.org/ftp/Specs/html-info/31102.htm ---- > USIM standard

Citat:

The USIM card is the heart of most modern mobile phones it enables you to communicate with ease. The computer chip inside not only stores your phone number, address book and other information. If you change your phone, you can move all of this personal information in seconds, simply by installing the USIM card in your new mobile phone.

The information that can be stored on a USIM card is dependant on the handset.

Simply put, this is the world standard. GSM mobile phones used mainly in Europe utilize SIM card. The USIM card is a more sophisticated type that allows you to send and receive calls using your regular phone number in major countries around the world.

USIM card technology provides a high level of security, making it almost impossible for someone to produce or clone cards illegally. Also, a USIM card requires a secret PIN code.
[ Boe @ 26.12.2006. 22:25 ] @
Citat:
USIM kartice ne postoje. To je izmisljena stvar jer u periodu testiranja postoji odredjeni broj kartica koje imaju pristup 3g mrezi dok sve ostale nemaju tu mogucnost pa je onda neko izmislio naziv "USIM kartica". Te kartice se apsolutno ne razlikuju od ostalih ostim sto je za njih _na centrali_ omogucen pristup umts mrezi.

zamisli da je danas oficijelno pustena UMTS mreza i drzis u lijevoj ruci nokiju n70 i u njoj kartica mts-a stara pola godine a u desnoj ruci drzis takodje nokiju n70 ali sa karticom takodje od mts-a koja je stara 5 ili 6 godina. i jos uvjek zamisli da si upalio oba mobilna telefona, lijevi telefon dobije pristup umts mrezi, a desni samo moze da se zabavi sa gsm i nikako nece da pristupi umts-u. centrala ne blokira nikoga! razlika je izmedju lijeve i desne kartice! lijeva je usim a desna sim, pa ti racunaj!
kakva je razlika? kad je usvojen 3G standard? od usvajanja 3G standarda pa do danas je mts u stanju da proizvodi usim kartice, pretvostavljajuci da mts ima recept za proizvodnju usim kartica.
a sada ja tebe pitam sta ti ne razumijes?
[ Dedarium @ 27.12.2006. 07:09 ] @
Kako bi bilo da zaboravimo na to da li je USIM ili UMTS, izbori ili nešto drugo, nego da otvorimo temu gde će se moći naći pomoć, saveti ili nešto treće vezano za uvođenje 3G u Srbiji? Pratim ovu temu od početka ali ništa konkretno da ponudi od početka osim prepucavanja "ja sam u pravu a ti ne" i slično. Ja sam u BG-u, imam nokia6280 i nemam pojma šta da joj radim da bi 3G proradio. (broj kupljen ove godi, prepaid). Ima mogućnost biranja između GSM i UMTS mreže, pronađe nešto što piše "3G YUG03" i na kraju izbaci 'no network access'. Šta raditi?
Pozdrav!
[ Dejan Krstic @ 27.12.2006. 08:06 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Ne bi bas rekao da su to obicne kartice i da je neko "izmislio" naziv USIM....

http://www.3gpp.org/ftp/Specs/html-info/31102.htm ---- > USIM standard


Istina je da USIM postoji ali ne u tom kontektstu o kom svi ovde pricaju. Na kraju krajeva procitaj tekst koji si citirao. U njemu se nigde ne spominje autentifikacija kao i pristup UMTS mrezi. Pristup se moze odraditi i sa obicnim SIM karticama i tu nema dileme. USIM kartice omogucavaju, kao sto pise u citiranom tekstu, bolje i vece skladistenje podataka izmedju ostalog ali nista sto bi se ticalo pristupa mrezi i koriscenja servisa.

Citat:
Boe: zamisli da je danas oficijelno pustena UMTS mreza i drzis u lijevoj ruci nokiju n70 i u njoj kartica mts-a stara pola godine a u desnoj ruci drzis takodje nokiju n70 ali sa karticom takodje od mts-a koja je stara 5 ili 6 godina. i jos uvjek zamisli da si upalio oba mobilna telefona, lijevi telefon dobije pristup umts mrezi, a desni samo moze da se zabavi sa gsm i nikako nece da pristupi umts-u. centrala ne blokira nikoga! razlika je izmedju lijeve i desne kartice! lijeva je usim a desna sim, pa ti racunaj!


A ti bi mogao malo da spustis loptu. Ja kapiram da si ti u Austriji video kako to sve funkcionise uzivo pa sada mislis da niko sem tebe ne zna kako to radi ali moram da te razocaram: nisi jedini i ima nas i u Srbiji koji smo imali priliku to da koristimo i testiramo. Na kraju krajeva nije moja zivotna misija da tebe ubedjujem da nisi u pravu.

Na kraju krajeva moj telefon bez problema pristupa UMTS mrezi sa obicnom SIM karticom:

[ Dedarium @ 27.12.2006. 08:34 ] @
ok, moje pitanje bi moglo i drugačije: Da li da držim tel na UMTS(automatic ili manual network search) pa šta dobijem od signala ili da ostane na GSM (automatic network search)? (nokia6280, mt:s)
Pozdrav!
[ xtraya @ 27.12.2006. 08:35 ] @
pfff, handover... ista prica ko u MTS... meni ispada iz 3g na poslu (jedva radi na prozoru) i nece da se spusti na GSM pa da vrati na 3g
[ Dejan Krstic @ 27.12.2006. 10:49 ] @
Taj handover se sada radi na nivou mreze i mreza automatski salje cell reselect parametre aparatu kako bi ovaj znao sta da izabere.
[ xtraya @ 27.12.2006. 11:21 ] @
hmm, cini mi se da su nesto sredili

po paljenu aparata prelazi prvo u 3G onda ako signal sheta baci na GSM
u toku razgovora mi je presao na gsm, malo je stucnulo i nastavilo je normalno
[ cooler84 @ 27.12.2006. 12:32 ] @
pozvao sam tehnicku, kazu mora da se aktivira usluga 3g (a malopre mi je stigao i sms), u prva tri meseca se placa 99din+pdv (dok se poziv naplacuje standardno), a kasnije...verovatno satiranje, i da omoguceno je samo za postpaid korisnike
[ magics @ 27.12.2006. 13:07 ] @
E ovako da pitam ja nesto konkretno pa ako neko zna da mi odgovori super.

PRVO: Kad kazu besplatan pristup mondu, da li to znaci samo pristup besplatan a placa se protok podataka ili je sve na mondu apsolutno besplatno?
DRUGO: Da li neko provereno zna da li korisnici studentskog paketa(0.99din/min) kad koriste video call isto placaju medjusobne razgovore po toj ceni (0.99din/min) ili ne. I jos da li im se i kad koriste 3g racuna onih 10mb besplatno ?
hvala
[ Ivan Dimkovic @ 27.12.2006. 13:19 ] @
Citat:

kazu mora da se aktivira usluga 3g (a malopre mi je stigao i sms), u prva tri meseca se placa 99din+pdv


Samo u zemlji Srbiji (TM)

Ovo je stvarno jedan od boljih bisera nacionalne telefonske kompanije ;-)
[ Miroslav Ranković @ 27.12.2006. 13:21 ] @
http://www.mtsmondo.com/lifestyle/vesti/story.php?vest=41626
[ Dejan Krstic @ 27.12.2006. 13:22 ] @
Zasto? Pa prva tri meseca se placa 99din a posle toga je 999din :)

Ti na zapadu nikad nisi cuo za promotivni period?
[ fanfon @ 27.12.2006. 15:13 ] @
Kazu da je pokriveno 20-tak najvecih gradova i mesta. Ali nije to toliko vazno, jer se i ocekivalo da ce sporo da zazivljava. Evo jednog danasnjeg teksta o tome:

Citat:
Beograd -- Premijer Srbije Vojislav Koštunica pustio u upotrebu treću generacije mobilne telefonije "Telekoma Srbije".
Koštunica je kazao da tehnologija 3G otvara nove horizonte u telekomunikacijama, nova radna mesta, proizvode i usluge u Srbiji. Srpski premijer je prvi razgovor obavio sa pevačem Zdravkom Čolićem.

Koštunica je kazao da je "Telekom Srbija", koji je prvi mobilni operater u zemlji sa kompletnom tehnologijom 3G, napravio veliki podvig "prelaskom Drine" i kupovinom "Telekoma Srpske" na međunarodnom tenderu, što je doprinos regionalnom povezivanju i saradnji.

"To pokazuje investicionu snagu naše privrede", rekao je Koštunica, naglašavajući da se samo na temeljima jake privrede može imati jaka država.

Direktor "Telekoma Srbija" Draško Petrović je rekao da je ta kompanija danas neprikosnoveni lider u telekomunikacijama, jer kontroliše 65 odsto tržišta i ima više od četiri miliona korisnika.

„Cene se neće menjati, video telefoniranje će biti po ceni običnog poziva, pristup "Telekomovom" portalu Mondo biće besplatan, a brzi Internet po ceni prenosa podataka preko GPRS tehnologije. Cene su 30% jeftinije od zemalja u okruženju", kazao je Petrović.

Svi postpejd korisnici MTS-a mogu da se prijave za servis 3G slanjem SMS poruke, popunjavanjem zahteva u MTS poslovnici, kao i pozivanjem Korisničkog servisa MTS-a. U promotivnom periodu od tri meseca moći će da se obavljaju video pozivi po ceni običnog poziva i koriste brzi bežični interent do brzine do dva megabita u sekundi po ceni GPRS prenosa podataka.


Ono sto bode oci je kolicina licemerja koju ova kompanija pokazuje na svakom koraku. S jedne stranu pricaju kako su najovde i najonde, a sa druge, korisnike docekuje stvarnost koja ih uverava u suprotno.

Citat:
Direktor "Telekoma Srbija" Draško Petrović je rekao da je ta kompanija danas neprikosnoveni lider u telekomunikacijama, jer kontroliše 65 odsto tržišta i ima više od četiri miliona korisnika.

Prava recenica bi bila da je Telekom danas glavni monopolista jer drzi skoro sve konce u svojim rukama. Sto se tice kvaliteta i raznovrsnosti usluge, Telenor je daleko ispred njih. Lopovkom je pravo ime za njih...

Citat:
pristup "Telekomovom" portalu Mondo biće besplatan


Pristup Mondu besplatan, ali zato svaka usluga je deranje koze s ledja korisnika. Neka napadno objave cene mondo usluga kao sto i napadno reklamiraju Mondo, pa da vidimo kako stvar stoje.

Citat:
„Cene se neće menjati, video telefoniranje će biti po ceni običnog poziva

Ovo je recenica iz sredine teksta. A citat ispod je recenica sa kraja teksta:
Citat:
U promotivnom periodu od tri meseca moći će da se obavljaju video pozivi po ceni običnog poziva


Ja ovde vidim neku kontradiktornost...

Cena ce se verovatno razlikovati kad bude omoguceno pripaid korisnicima da koriste ovu mogucnost, jer ce za postpaid korisnike biti jevtinija. A nemam preteranu zelju da zakljucujem pospaid ugovor, jer sam iz iskustva istu uslugu placao skuplje nego kad sam bio na prepaidu. Dzaba sve one reklame o besplatnim minutama kad sam uvek dobijao racun veci nego osnovna cena paketa, ma koliko se trudio da se uklopim. Pa treci operater uskoro ulazi na trziste. Morace da krene sa mnogo nizim cenama. Pametnije je sacekati jos malo...

Btw. Mogli su i nekog drugog naci da pokrene zvanicno ovu uslugu. Sta Kostunica ima da prica sa Colicem...
[ Bachje @ 27.12.2006. 19:02 ] @
3G radi, upravo sam pravio video pozive i funkcionise.
Iz Beograda u Beograd. A moze i shire ;)
[ burex @ 27.12.2006. 19:21 ] @
Šta se desi kada inicijalizuješ video call prema nekom broju telefona u non-3G uređaju (npr. N6630 -> Siemens C35i)?
[ Bachje @ 27.12.2006. 19:50 ] @
Video Call failed
[ burex @ 27.12.2006. 20:01 ] @
Vidi vidi...



Ali zato ništa od 3G ikonice na stand by screen-u (Dual Mode uključen). Svašta...

Citat:
Bachje: Video Call failed

Hvala na informaciji - samo sam bio radoznao

[Ovu poruku je menjao burex dana 27.12.2006. u 21:18 GMT+1]
[ Dejan Krstic @ 27.12.2006. 20:13 ] @
Verovatno pre paidovima nije omoguceno. Probacu malo kasnije sa nekim pre paid-om pa cu javiti.
[ zmajtv @ 27.12.2006. 20:34 ] @
Samo za post paid i to uz popunjenu prijavu ili prijavu pozivom,sms-om.I ne radi u svim gradovima,radi u 10-tak gradova
[ xtraya @ 27.12.2006. 21:37 ] @
a da nam napisete podesavanja?
[ xtraya @ 28.12.2006. 06:11 ] @
sta treba da uradite da bi probali novi APN:

napravite konekciju
APN name 3gmondo
user: mts
pass: 064
proxy: 172.17.88.198
port 8080

i onda na wap.mts064.telekom.yu

udjete na 3g i WOW
slika sa RTS,B92 ili SOS TV u realtime-u,slike iz grada na webcam-ovima takodje

sve u svemu sjajno, sve klizi, nema seckanja, net ide daleko brze (oko 20k/sec)
jedino sto se telefon izuzetno greje kada je u 3g i sto enormno trosi bateriju
u video call modu

bice ovo izuzetno upotrebljiv servis, jos kad kladionicari cuju kako dobro radi
i kako je slika sasvim zadovoljavajuca... ima da se gleda fudbal sve u 16 :)
[ mizob @ 28.12.2006. 08:54 ] @
Btw, jel zna neko zasto nemogu da se konektujem na 3g mrezu u Somboru, odem na manual select, lepo stoji ispred Telekom ikonica 3g, i kad kliknem ok, on i dalje na GSM mrezi bude?
Btw, u Beogradu je uvek bio na 3g konektovan juce :),a danas, nece da se uospte konektuje na 3g, mislio sam da je mozda do signala jer zivim 1 km od samo centra, ali i na glavnoj ulici(citaj sam centar) takodje nece.
[ xtraya @ 28.12.2006. 09:15 ] @
testirao sam malo, na -100 db signala radi TV stream, ne secka

ispod toga secka i ubrzo ispada iz mreze

ako je signal full, sve klizi... nocas sam gledao RTS i radi bez problema, moze filmski titl da se cita bez problema
zvuk od B92 je premodulisan

nisu linkovi namesteni za neke fajlove (namestice valjda)
[ DelTroter @ 28.12.2006. 11:49 ] @
Ovo sto nude mislim da ne vredi ni tih 99 din + PDV a komili jos kad prodje test period.
od stremaninga radi kako treba samo RTS
-b92 i sos nisu bas najcistiji
-live cam je kod mene skoro neupotrebljiv (stalno nesto baferuje i slika nije smoot)
- trejleri ko trejleri jednom vidsi i sta onda....da ponovo gledam

ni na jedan drugi sajt ne mogu da idem osim MONDA (lepo pise u promotivnom periodu mozete da idete samo na mondo wap stranicu )

-video call nisam jos uspeo da obavim, iako sam se jos juce ujutro prijavio putem poruke (iz teh. podrske mi kazu da mora posebno da uputi nalog za aktivaciju !?!?


sve u svemu nista novo
[ magics @ 28.12.2006. 11:55 ] @
Evo da jos jednom ponovim pitanje, da li je gledanje tv-a, i koriscenje ostalih usluga na mondu u potpunosti besplatno ili protok podataka koji se tad obavlja opterecuje racun ?
[ Artz @ 28.12.2006. 12:02 ] @
Probao sam danas prvo Mondo 3G portal. Streaming radi ok, pretpostavljam da download opada s vremena na vreme sto dovodi do preterane mozaicnosti slike. Znate svi kako radi kompresija, tako da se s vremena na vreme pojavljuju artefakti usled slabog bandwidth -a. B92 radi ok, web cam streaming radi prilicno dobro s obzirom da slike koje salje nemaju preterano puno promena tako da artefakta ima manje. Danas su najbolje izgledali stream -ovi sa Terazija i Beogradjanke.

Onda smo probali i video call. U prinicipu ispunio je moja ocekivanja, sve izgleda kao u doba kad je streaming poceo da se radja na kompovima. Znaci mutna slika, puno artefakta usled kompresije i slabog bandwidth -a, mada verujem da iz 3G protoka moze da se izvuce vise i da sve to izgleda lepse.
[ mizob @ 28.12.2006. 13:25 ] @
Citat:
magics: Evo da jos jednom ponovim pitanje, da li je gledanje tv-a, i koriscenje ostalih usluga na mondu u potpunosti besplatno ili protok podataka koji se tad obavlja opterecuje racun ?


U promotivnom periodu je 99din + pdv pa gledaj wap.mondo.co.yu 24h, 30 dana u mesecu, naplatice ti 99din+pdv, znaci ne placa se protok na mondu (imas tamo tv,spotove,i live stream) za sada, dok se za skidanje interneta placa, video pozivi je cena obicnih poziva.
[ niki_90 @ 28.12.2006. 14:49 ] @
Imam Nokia 6680 i poslao sam poruku za aktivaciju 3G-a, dobio sam poruku, zapamtio u telefonu. Ali ne radi mi 3G. Ne mogu da gledam TV, Live Stream... Kada udjem u Mondo idem na 3G i pise ispod KAMERE, spotovi.. Postovani korisnici vas telefon ne podrzava tehnologiju trece generacije. Ne znam kako ne podrzava 6680 je 3G tel. I kad udjem na npr. Live stream, TV (B92, RTS, SOS), cekam (connecting...) i onda izbacu unable to connect server. Ne znam u cemu je problem? Jel moze neka pomoc? Hvala
[ mizob @ 28.12.2006. 18:34 ] @
Citat:
niki_90: Imam Nokia 6680 i poslao sam poruku za aktivaciju 3G-a, dobio sam poruku, zapamtio u telefonu. Ali ne radi mi 3G. Ne mogu da gledam TV, Live Stream... Kada udjem u Mondo idem na 3G i pise ispod KAMERE, spotovi.. Postovani korisnici vas telefon ne podrzava tehnologiju trece generacije. Ne znam kako ne podrzava 6680 je 3G tel. I kad udjem na npr. Live stream, TV (B92, RTS, SOS), cekam (connecting...) i onda izbacu unable to connect server. Ne znam u cemu je problem? Jel moze neka pomoc? Hvala


U kom delu Beograda si probao? Ja sam imao prekljuce 3g signal, a od juce sam u Somboru, i tu ima 3g signal ali sam stalno na gsm mrezi, nece da ode na 3g, zvao sam milion puta, kao upisite apn, ja objasnjavam da sam upisao, ali ne pomazem, kao da odem u njihovu poslovnicu.
Sto kontam da je ili ovde nesto nije u redu sa 3g u somboru, ili je slab signal(mada sam u samom centru pokusavao i isto nece da ode na 3g mrezu).
Mada bi vise voleo da neko iskusniji kaze njegovo misljenje ili pomoc?
[ Slobodan Milivojevic @ 28.12.2006. 19:01 ] @
Hm, trenutno sam u Nisu, i nesto mi je cudno... Koristim Telenor mrezu no nebitno...

Ovde gde sam, (naselje Durlan), ajde da i nema 3g signala, ali moj telefon N 6680, i burazerov 6630 ni u centru nisu pored mreze YUG 03 napisali 3G? Ne znam sta je problem, tj da li treba mts kartica u telefonu da bi telefon detektovao 3g mrezu?


A sto se tice TV-a, ja to ionako ne gledam previse, a i mozda bi gledao dok sam u bus-u, ali van gradova nece uskoro 3G (mislim na vaznije putne pravce). Tako da... Ja cu da sacekam da vidim sta ce Telenor da uradi po pitanju 3G mreza, i cena pristupa internetu putem mobilnog telefona. Ako se cene ne smanje, dobra mi je i GPRS/EDGE varijanta za operu mini, i za chat/IM... Sebi mogu da priustim par MB saobracaja mesecno sa mojim budzetom... A za to je dovoljan i GPRS.


I, da sacekam ja da vidim kolko ce kasnije da se naplacuje mondo tv...


Ja sam barem ocekivao da ce 3G da smanji cenu prenosa podataka bilo kroz UMTS ili GPRS/EDGE komunikaciju.
[ niki_90 @ 28.12.2006. 19:20 ] @
Meni ispod ikonice za mrezu ima ikonica 3G. Pun signal. Ne znam zasto mi ne radi. Ja sam u Filmskom gradu, Blizu Zarkova. Jel imao neko slicne probleme kao ja?
[ Dejan Krstic @ 28.12.2006. 23:11 ] @
Citat:
cicika: Khm, khm... Brzina garantovana korisniku u UMTSu ne prelazi 384kbps.


Telekom tvrdi da su pustili HSDPA.

Na zalost to nisam imao prilku da probam buduci da nisam nasao ni jedan HSDPA enabled aparat.
[ niki_90 @ 29.12.2006. 12:15 ] @
jel sa Nokijom 6680 uopste moze da se gleda tv ili kamere, sa 3G-om? Meni nece pa to ti je.
[ mizob @ 29.12.2006. 14:14 ] @
Niki_90, isti problem kao tvoj, sam od sebe proradio.
Prvo aktiviraj 3g, nazovi 733, namesti jos jedan profil za 3g(tamo gde su i gprs profili)
Ako ti onda ne radi, otidji u centar i radice ti, ovi izgleda iz telekoma, zakasnili2 dana u Somboru s 3g, imao sam isti problem kao i ti( u bg mi je sve lepo radilo prekljuce) i u Somboru do malopre nece uospte 3g signal, sad je sve u redu, zakljucak, nisu jos namestili tu tvoju celiju
[ jovale @ 30.12.2006. 10:35 ] @
Ljudi opusteno bre nisu josh sve to ocigleno namestili kako treba, ja sam i pre nego sto je 3G poceo da radi hvatao 3G signal sa mojom Nokiom N80. Tako da verovatno treba sacekati da to sve ozivi a i sami znate koliko su ovi iz Telekoma azurni.Ne mozete ih dobiti po pola sata kada zovete 787, a da ne pricam o necemu drugom a pogotovu ne o 3G.
Poz
[ niki_90 @ 30.12.2006. 13:30 ] @
Uspeo sam napokon da podesim i sve sad dobro radi. Samo je trebalo jos da podesim u RealOne Playeru, na mob., da default konekcija bude MTS 3G. Sad je sve kako treba. Pozdrav
[ Iksi @ 30.12.2006. 17:11 ] @
nece ni meni kaze d nemam dovoljno veliki bandwith i zatim check network
settings. Sve je podeseno kako treba default acses point mts 3g, u real
player-u default acces point takodje mts 3g i iskljucen proxy.
Kada se nakacim na 3 g pise sledece
postovani korisnice, vas telefon ne podrzava mrezu trece generacije, tako da
ce vam pristup biti vrlo ogranicen. Da li se neko sa ovim izborio ili da ja
odjavljujem lagano taj 3 g?
[ mizob @ 30.12.2006. 18:03 ] @
Citat:
Iksi: nece ni meni kaze d nemam dovoljno veliki bandwith i zatim check network
settings. Sve je podeseno kako treba default acses point mts 3g, u real
player-u default acces point takodje mts 3g i iskljucen proxy.
Kada se nakacim na 3 g pise sledece
postovani korisnice, vas telefon ne podrzava mrezu trece generacije, tako da
ce vam pristup biti vrlo ogranicen. Da li se neko sa ovim izborio ili da ja
odjavljujem lagano taj 3 g?


Meni isto o izbaci, ali mogu da koristim 3g usluge bez problema na mondu, a video call jos nisam probao, ne znam nikog ko jos ima 3g
:|
[ Iksi @ 30.12.2006. 22:06 ] @
bitno je to da ce nama koji smo potrcali da nam ukljuce 3 g a ne radi nam
naplatiti to u racunu za decembar iako ne funkcionise.. strasno.
[ Iksi @ 30.12.2006. 22:21 ] @
ja i to podesio i nece
[ Iksi @ 30.12.2006. 22:42 ] @
ma meni ne zeli da pokrene ni tv ni spotove..
[ Jagnjeca brigada @ 03.01.2007. 10:31 ] @
Da bi mogli da gledate TV i spotove..., potrebno je da udjete u podesavanje playera sa kojim gledate iste, obicno je Real Player u pitanju i u njemu iskljucite proxy i ukljucite da sve ide preko APN-a 3Gmondo.

BTW Za sve ostalo, imate besplatnu 3G tehnicku podrsku na broju 064/733...
[ Deda_Mraz @ 03.01.2007. 15:58 ] @
Meni na 6680 sve radi super, samo što spičkaš pare za tren.

Baš je trip ovaj video call
[ Dr.Gremlin @ 03.01.2007. 18:33 ] @
Osim mesecne pretplate od 99 din. bez PDV,sta se jos naplacuje,koliko kosta jedan video poziv?
Da li moze fon da se poveze sa kompom pa da se opet koristi kao nekad kada smo mogli da surfujemo za DZ.
preko GPRS-a.Pozdrav!!!
[ burex @ 03.01.2007. 19:32 ] @
Korišćenje interneta preko 3G-a nije besplatno, naplaćuje se kao i običan GPRS protok... Cena video poziva je jednaka ceni običnog poziva u zavisnosti koju tarifu koristiš.
[ gojnik @ 04.01.2007. 09:14 ] @
Možeš ako hoćeš jedino da gledaš tv na kompu preko real player-a, i da browsuješ mondo. Ostalo ne.
[ BBS @ 11.01.2007. 22:49 ] @
Iskustva:

Operateri nisu imali podesavanja za telefon samsungov z400 koji se kupuje preko Telekoma. Price koje se ovde iznose da nisu potrebna podesavanja su smesna.

Signal konstantno ispada i prikazije oznaku GPRS umsto 3G.

sta je tu besplatno kod pristupa mondu? Posto signal stalno ispada iako su setovanja na 3G interesuje me da li cu na kraju platiti taj silni protok sa monda kao da sam koristio klasican GPRS

Ove sve je toliko lose da bi jos trebali da placaju korisnicima da koriste ovu uslugu
[ Miroslav Cvejić @ 11.01.2007. 23:05 ] @
Ako koristiš APN 3gmondo samo mondo i možeš da gledaš, i to je besplatno. Bar meni iskače ta stranica redovno pri pokušaju da bilo koji sajt otvorim.
[ BBS @ 12.01.2007. 22:47 ] @
To je tacno jer za sad nisu u mogucnosti da dozvole pristup netu za ostale sadrzaje iako to po novinama reklamiraju (objasnjenje operatora)
prema upustvu oznaka koju dobijam cesto tj skoro stalo prikazuje GPRS umesto 3G, tako da mogu da pristupim sadrzajima MONDA ali ne i da pratim npr tv. jer jednostavno nije u dometu 3G cas ima cas nema. U toj situaciji kad dakle nema 3G a ja sam na MONDU da li taj prenos placam ili ne
[ Slobodan Milivojevic @ 13.01.2007. 11:33 ] @
Ne placas ukoliko koristis APN 3gmondo... Bilo koji protok ostvaren preko ovog APN-a se ne placa... Nezavisno dal za prenos podataka koristis GPRS, EDGE, UMTS ili WCDMA...


Bar bi tako trebalo da bude...
[ Miroslav Cvejić @ 13.01.2007. 11:38 ] @
Oni koji su 3G aktivirali u decembru mogu u listingu da se uvere da jeste tako. Sav saobraćaj preko 3gmondo je tarifiran sa 0.0 dinara.
[ ddz @ 17.01.2007. 18:57 ] @
Meni stigla podešavanja za Nokiu 6233, ali samo za wap, ne i za streaming... I napravim ja streaming nalog, sve ostavim po defaultu - vidi, radi. Sutradan, zaduženje veće za 500 din :(

Naravoučenije, čak i ako ste sigurni da saobraćaj ide preko 3GMondo APNa, proverite tri puta pre nego što se opustite :)

Inače, svaka čast genijalcima koji su podesili streaming kamera po gradu tako da mogu da se gledaju jedino preko Real Playera. A šta je sa nama koji mrzimo Symbian? :)

P. S. Neko bi trebalo da im javi da im je audio signal za B92 prejak na ulazu, dolazi do distorzije tako da jedva razumem šta pričaju :(
[ Slobodan Milivojevic @ 17.01.2007. 21:48 ] @
dzz, sta da ti kazem do 2mbit/s na vasem mobilnom telefonu... pa to nema ni na ADSL-u


a ti jos hoces za dzabe?
[ ddz @ 18.01.2007. 14:38 ] @
Ne bunim se ja za brzinu, problem je u tome što je majstor Pera previše odvrnuo volume, pa je zvuk izobličen. Kvalitet prikaza je sasvim OK i sa postojećim bandwidthom, koji god on bio.

A za zaduženje ću probati da pišem reklamaciju, možda i upali... Mislim, ipak je njihova greška zbog nepotpune konfiguracione poruke :|
[ Artz @ 24.01.2007. 12:43 ] @
Dobro, posle cele euforije jel se neko odjavio sa usluge?

I kako, da li je moguce preko sms -a ili samo preko poziva korisnickog servisa?
[ nmilosev @ 24.01.2007. 17:09 ] @
Hehe evo probah i ja 3G, lepo radi.
Samo sam malo razočaran siromašnom ponudom portala na netu...

Citat:
ddz: Ne bunim se ja za brzinu, problem je u tome što je majstor Pera previše odvrnuo volume, pa je zvuk izobličen.


Painfull truth

Pozdrav.
[ mizob @ 24.01.2007. 19:03 ] @
Da ne otvaram novu temu..

Jel ima neko podesavanja za 3g, ili na koji broj da posaljem da dobije, ja probao opet ono prijava, ali ne dobijem nazad sms sa podesavanjima..pih.. Pa ako ih neko ima Da podeli sa mnom, tj imate svi vi kojima radi, ajde pomazite
Zamenuo sam telefon, a nemam kod sebe podesavanja, i nigde ih na netu ne nadjem..
[ gojnik @ 24.01.2007. 21:20 ] @
Pa isto je kao i za običan wap, samo što se ukucava drugi APN 3gmondo.

http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=22450
[ jecka80 @ 28.02.2007. 19:43 ] @
Veoma prosto,i ja sam se razocharala u 3g i malo pre odjavila. Prvo shto skoro da niko od mojih nema 3g telefon (chini mi se da mnogo lupetaju kad prichaju o broju korisnika sa 3g telefonima), drugo shto samo omogucavaju pristup mondu koji ima inache ochajan sadrzaj i plus nema nikakvih servisa za 3g sem tv-a a i to moze da se gleda preko obichnog gprs-a. Nisu ni pokrili mrezu u Beogradu, u centru gubi prijem.
...mislim da li mozesh jedan na jedan 3g-3d bla bla bla tra la la...to necu ni da komentarishem...sramota!!!
[ Dr.Gremlin @ 28.02.2007. 22:16 ] @
Bravo JECKA,valjda ce se jos neko setiti da se iskljuci sa 3G mreze,ipak ja mislim da telefon treba da sluzi da bi nekog pozvao i da tebe zovu moze i neka poruka i to je to,zvuci malo seljacki ali tako je,puno pozdrava!!!!!!!!!
[ mizob @ 06.03.2007. 09:08 ] @
Promo period je do kraja marta ove godine, i u promo periodu kosta mesecno 99din + pdv pretplata(besplatan pristup mondo portalu).
A da pomocu apn 3gmondo negde drugde da odes, rekao bih da je nemoguce, jednostavno (verovatno) je taj apn namesten, da ima dozvoljen pristup samo serveru gde se nalazi mondo, a sve ostalo se odbacuje ukoliko je taj apn, to ti je isto da na npr eunetu odes u @lite rezim(3 puta manja potrosnja, ali samo domaci sajtovi) i da ides na strane sajtove = nemoguce.
[ renne @ 06.03.2007. 10:17 ] @
Cim prodje promo period iskljucice restrikciju, kao sto je na telenoru od samog starta, jer nema nista besplatno (osim sto nema mesecne naknade)
[ plava_motorola @ 23.03.2007. 11:21 ] @
Pocela je prodaja 3G kartica.300 din. bez PDV-a.Kao imaju puno vecu memoriju i sa njima je brzi prenos podataka.
[ Mobtel @ 03.04.2007. 13:52 ] @
Da li neko od vas koristi Video call
[ renne @ 05.04.2007. 14:28 ] @
Aha :)
[ malada @ 14.05.2007. 23:23 ] @
E ovako posto nisam bas upucen u temu, interesuje me koje usluge prenosa podataka pruza mts (gprs, edge,...). I interesuje me dali je u promotivnom periodu (3g-a) besplatan internet kao sto je ranije bio za gprs.
Hvala unaprijed.
[ gojnik @ 15.05.2007. 08:36 ] @
Naveo si dva, ima još csd, 3G data i kako kažu i hsdpa. Besplatan je saobraćaj samo u okviru Mondo portala ako se pristupa kroz apn 3gmondo.
[ Dexxy @ 09.06.2007. 15:56 ] @
Mene interesuje, da li ce MTS pustiti 3G za pripejd korisnike. Neznam zasto ne bi pustili. Preko radi normalno svima 3G....dok imas kredita na kartici.
[ kostas_bgd @ 13.06.2007. 14:22 ] @
300 dinara mesečno? Dakle, tri puta skuplje nego na postpaidu... Lepo, nema šta. A osećam da neće biti besplatnog 3G portala, već da će i za to da naplaćuju prenete podatke.
[ Boki4u @ 20.06.2007. 16:50 ] @
Ljudi, jesu li to pustili 3G i prepaid korisnicima?
Meni evo vec 2-3 dana stoji u uglu umesto standardne ikonice za mrezu, 3G ikonica.
Preepaid korisnik sam MTS-a!

Ima li neko objasnjenje za ovu pojavu?
[ Jbyn4e @ 20.06.2007. 22:42 ] @
Svasta, ponekad treba i pogledati sajt MT:S-a. Na naslovnoj na standard strani imas link koji vodi do te strane:
http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=22404&Type=1
[ Gosovic @ 21.06.2007. 07:39 ] @
3G servisi omogućeni su svim prepaid korisnicima koji se prijave za korišćenje 3G servisa i koji poseduju 3G telefone.

Za samo 299,00 dinara bez PDV-a možete da koristite 3G servise u narednih 30 dana po sledećim uslovima:

video poziv po ceni običnog poziva, za Vaš tarifni profil,
besplatan pristup 3G sadržajima na Mondo WAP portalu preko jedinstvene pristupne tačke 3Gmondo.
Brzi internet do 2 Mb/s po ceni prenosa podataka GPRS-om za Vaš tarifni profil.
3G servisi omogućeni su svim prepaid korisnicima koji se prijave za korišćenje 3G servisa i koji poseduju 3G telefone.

Za samo 299,00 dinara bez PDV-a možete da koristite 3G servise u narednih 30 dana po sledećim uslovima:

video poziv po ceni običnog poziva, za Vaš tarifni profil,
besplatan pristup 3G sadržajima na Mondo WAP portalu preko jedinstvene pristupne tačke 3Gmondo.
Brzi internet do 2 Mb/s po ceni prenosa podataka GPRS-om za Vaš tarifni profil.



Za korišćenje 3G paketa usluga možete da se prijavite slanjem SMS poruke sa tekstom PRIJAVA na broj 734

Usluga će vam biti ponovo aktivirana i u narednih 30 dana ukoliko imate dovoljno kredita na vašem prepaid računu i ako u međuvremenu niste deaktivirali uslugu. Deaktiviranje usluge možete obaviti slanjem SMS poruke sa tekstom STOP na broj 734, a usluga će Vam biti deaktivirana po isteku 30 dana od poslednje aktivacije.

[ Gosovic @ 21.06.2007. 09:38 ] @
A kako se aktiviraju video pozivi? meni na P990 nece da radi. Pise 3G Attached ali kad probam video poziva pise da nije podrzano od strane mreze. Jel trebaju neka posebna podesavanja mozda?
[ DR83 @ 21.06.2007. 10:29 ] @
a od TV programa imaju samo b92, rts2 i sos..................
[ Gosovic @ 22.06.2007. 16:53 ] @
Izgleda da za prepaid korisnike nije isti 3G kao i za postpaid. Pri tome mislim na kvalitet. Malopre sam bio u korisnickom servisu jer mi ne radi na P990i i nisu uspeli da mi pomognu. Objasnjenje je da je jos signal slab i da je za pripejd korisnike 3G pusten na "drugi nacin" u odnosu na postpejd sto sam ja protumacio kao "bitno da smo vam uzeli pare, ionako su nam postpejdovci bitniji". A 350 dinara za pretplatu je otislo u trenu, bez ikakvih problema. Sa ovakvim ponasanjem ce izgubiti dosta korisnika pogotovo sto je na pomolu novi provajder.
[ Dexxy @ 22.06.2007. 20:48 ] @
I ja sam bio danas da mi "nameste" P990i da radi 3G. Posto sam se 5 puta cuo sa call centrom nisu uspeli da mi omoguce tu opciju. Otisao sam u korisnicki servis i nemaju pojma zasto ne radi na pripejd. Kazu da na post-pejd radi bolje....I to je to, uzeli su mi 350 din...
[ tOwk @ 22.06.2007. 20:49 ] @
Ne znam da li ste primetili, ali Telekom od nedavno ima 10 puta niže cene za prekoračenja protoka u 3g net paketima:

http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=2115&Type=1

Odnosno, sada megabajt nakon utrošenih početnih 1GB košta 5,12 dinara (+PDV).
[ Gosovic @ 22.06.2007. 21:13 ] @
Da, primetili smo da sa opadanjem cena opada i kvalitet. Bolje da vrate cene na staro. Dzaba sto je jeftino ako ne radi.
[ Catch 22 @ 23.06.2007. 00:00 ] @
Iskustvo mog drugara:
Čovek je prvo u mt:s uz ugovor uzeo sinu (na svoje ime) Nokia N70 Music Edition, sa 3G SIM karticom... i sve što pripada i na tom telefonu je sve radilo kako treba (video poziv, TV...)
Nakon mesec dana čovek uzme za sebe (na ženino ime) uz ugovor Sony Ericsson K610i sa 3G SIM karticom, ali uz zadržavanje svog starog broja, koji je do tad koristio kao prepaid. Dobije novu 3G karticu i svoj stari broj, ali u ovom telefonu je od početka 3G radio polovično... TV nije mogao da se podesi ni na koji način. Padali su pozivi korisničkom centru, diktiranje parametara, slanje konfiguracionih poruka, prepisivanje parametara iz sinovljeve Nokije... avaj, bez uspeha!
Čovek posle dva dana mučenja lepo ode u lokalni korisnički centar i tu ponovo krene podešavanje i ubeđivanje do besvesti... na kraju drugar pogubi živce, tresne im njihov telefon o sto i traži pare nazad, kao i raskid ugovora pošto mu 3G ne radi kako treba. Službenici pozovu nekog šefa, krene dalje podešavanje i ubeđivanje... bez rezultata! U nekom momentu, moj drugar izvadi sinovljevu Nokiju i pokaže im kako na njoj sve uredno radi, potom izvadi svoju karticu iz K610i i stavi je u N70 a ono NIŠTA ("ista meta isto odstojanje"), dok sa sinovljevom karticom odjednom sve proradi u SE K610i.
Zaključak: Dobio je novu, NEISPRAVNU karticu. Stručnjaci iz podrške su prihvatili da je kartica neispravna, tek nakon što su stavljali svoju službenu SIM karticu u SE K610i i videli da i sa njom sve radi.
Čovek je konačno dobio drugu, ispravnu karticu i otišao kući sa "5kg živaca manje i životom skraćenim za 5 godina"...

Poenta priče je da je kod nas još uvek sve postavljeno naopačke, po principu: mušterija nikad nije u pravu.... ili mušterija postoji radi nas samo da bi nas nepotrebno davila...
[ Jbyn4e @ 23.06.2007. 00:08 ] @
Citat:
Hahahah, pa koje crno jeftino. 5 din/Mb eeeeej crna zemljo.

Pa kad pogledas prethodne ponude...
http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=80
1KB (kilobajt) podataka koje korisnik prenese iznosi 0,04 dinara za post-paid korisnike i 0,05 dinara za pre-paid korisnike.
Pa ti sracunaj koliko dobijes za 5 dinara... ajde da budem digitron: 0,05*100 = 5 dinara, tj. 1KB * 100 = 100 KB za 5 dinara.
Za 3g je isto:
http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=3433
ali doduse imas tarifni dodatak koji ispada jeftiniji..

Malo bolji je mt:s za gprs (pricam prepaid), ali samo za TOKI tarifu:
TOKI: http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=2100
GPRS prenos podataka, za 100 kB 3,00 3,54
TIPI:http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=2101
GPRS prenos podataka, za 100 kB 5,00 5,90
LAKI:http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=2102
GPRS prenos podataka, za 100 kB 5,00 5,90

Za postpaid bel je 0,04+pdv po KB, u mybel 0,02+pdv, itd itd., imas postpaid extra dodatak pa vidi koliko to kosta, a imas i posebno i 3gnet pakete sa sve data karticama pa vidi i to koliko kosta. A i pritom to sto je covek naveo je 5 din/MB samo za najskuplji paket...

A sto se tice VIP-a, nesto se mislim da ce biti "tresla se gora, rodio se mis" - malo sam skeptican da ce cene biti toliko razlicite, mozda 10-20% nize, maksimalno.
[ -=Caesar=- @ 23.06.2007. 05:36 ] @
Pozdrav svima,
posle cesljanja velikog dela foruma i dosta vremena izgubljenog sa "priucenim" osobljem call centra Mts-a (koje me ubedjuje da ce sve da se resi resetartovanjem telefona?!?),evo da se obratim i vama pa se nadam da ce mi ovde neko naci resenje za problem.
Elem, imam Nokiju N73 ME skidanu sa Tim mreze
softver je prebacen na Balkansku verziju za ME i izvrsen update na najnoviju verziju firmware-a.
Sve parametarske poruke sam sacuvao itd..
Video poziv mi radi "normalno" (ako izuzmemo onoliki lag i artefakte ali ajd..)
ali internet ni da cuje
preko edge-a hoce da se konektuje (na 3g mondo), naravno onda Real Player kaze da nemam dovoljan bandwith za strimovanje.
kada mi se telefon prikaci na 3G (ful domet) i hocu da se konektujem na net (Services) javi mi "packet data:packet data connection not available" i ostaje samo blank ekran brauzera.
Ovo se desavalo i pre nego sto sam "modovao" firmver (zbog toga sam i uradio update)
i da, ne znam da li je bitno.. Sim kartica mi je jos od pre Isusa Hrista ('98).
eto,hvala unapred!
[ bobale @ 23.06.2007. 18:05 ] @
Imam isti problem, ali na telefonu Nokia N70. Kad god telefon predje na UMTS (ispod merača jačine signala se pojavi 3G) internet neće da radi, uz poruku "Packet data connection not available".
Da li neko zna o čemu se radi?
[ Slobodan Milivojevic @ 23.06.2007. 19:37 ] @
Ja sam imao problem sa time 1. marta u Nisu na telenor mrezi. Video call je radio, ali packet data saobracaj ne. Vec kasnije tog dana sve je radilo.

Oni treba da srede to u svojoj mrezi, tj 99% da je problem u mt:s-u.
[ Danko_C @ 26.06.2007. 07:11 ] @
Pozz,


Nakon primljene poruke o aktivaciji 3G servisa telefon mi je "poludeo" (Nokia E61). Nista vise ne radi kako treba,
nema teorije da se konektujem, saljem i primam mailove, a o streamingu da i ne govorim.
Stalno mi se javlja poruka Packet data connection not available (-4145).
Verujem da se radi o podesavanju AP-a
ali nema teorije da provalim u cemu je problem. Telefon je u Dual modu.

Prethodno je sve radilo savrseno.

Ima li neko ideju sta se desava?
[ Slobodan Milivojevic @ 26.06.2007. 10:52 ] @
mt:s ima problema sa prepaid korisnicima koji su se prijavili za 3G, jer jos nisu sve podesili, pa u 3G mrezi nije moguce koristiti packet data servise... Za sad probaj da prebacis telefon u GSM mod, i da pokusas da se konektujes.
[ Gosovic @ 30.06.2007. 18:25 ] @
Za prepaid korisnike

Na P990i postoje tri podesavanja za mrezu:

GSM only
3G only
GSM + 3G

Ako postavite 3G only onda se pojavi ikonica 3G Attached, mozete da primete video pozive, ne mozete ili vrlo tesko mozete sami da zovete video pozive (za sada) i ne rade nikakve konekcije za internet.

Ako postavite GSM only onda nema nista od video poziva, signal je bolji, imate sve internet konekcije (gprswap, gprsinternet i 3gmondo) a ako se nakcite preko konekcije 3gmondo onda imate i mogucnost da pristupate 3G sadrzajima (gledanje tv-a i kamera) - ovo je neki 3G preko GSM-a, da ne poverujes.

Ako postavite GSM + 3G onda je to najgora situacija jer ce telefon sam da odabere mod koji mu dune i najcesce je onaj koji vama manje odgovara.


[ Danko_C @ 02.07.2007. 13:45 ] @
Pozz,

Ja imam slican problem na Nokia E61 telefonu. Sve je savrseno radilo dok nisam
dobio registraciju prepaid 3G servisa. Od tada u dual modu nista ne radi osim slanja poruka i razgovora.
Pri konekciji na net ili ucitavanju e-maila konstantno se javlja poruka

Packet data connection not available...

Kada telefon prebacim u GSM mod sve radi OK. Ovo vec strahovito pocinje da me nervira
kao i Telekomovo objasnjenje da je 3G za prepaid u beta-fazi ( a lepo su za aktivaciju uzeli 350din i to za nesto sto ne radi).
Ima li ideja sta raditi, cekati da sve to jednog lepog dana proradi, uraditi update softvera telefona
ili nesto drugo....

Danko_C
[ -=Caesar=- @ 04.07.2007. 08:43 ] @
Oni stvarno nisu normalni, sada mi radi 3G ali za GPRS (iako prebacim na mts Wap itd..) javlja poruku packet data not available, i kada ga prebacim na GSM isto je.Prakticno, osim njihovog "Fantasticnog" 3G monda nista drugo ne mogu da koristim?!
Nemam reci za MT:ASS
[ -=Caesar=- @ 04.07.2007. 09:42 ] @
Citat:
Gosovic: Za prepaid korisnike


Ako postavite GSM only onda nema nista od video poziva, signal je bolji, imate sve internet konekcije (gprswap, gprsinternet i 3gmondo) a ako se nakcite preko konekcije 3gmondo onda imate i mogucnost da pristupate 3G sadrzajima (gledanje tv-a i kamera) - ovo je neki 3G preko GSM-a, da ne poverujes.


Malo si pogresio. Tacno je da moze da se udje u 3G mondo ali nista osim gledanja kamere ne radi. Jer za strimovanje ti ipak treba 3G konekcija. Isto tako nece raditi ni Video Call,sto je i logicno. Onda se postavlja pitanje,zasto bi neko dao 350 din i stavio telefon na GSM only. Nazalost, MT:ASS je toliko bezobrazan da jedino sto pre paid korisnicima ostaje je da se odjave sa tog 2.5G-a
[ Gosovic @ 04.07.2007. 10:25 ] @
Znam da je cudno ali evo sad sam opet isprobao. Stavim na GSM only, nestane ikonica za 3G, poboljsa se signal i kad odem na mondo preko APN-a 3Gmondo i radi i TV i kamere. Evo sad sam pustio B92.

Sada ta ista konekcija (3Gmondo) radi i u 3G only modu sto je i logicno ali pre par dana nije radila. Morao sam da predjem u GSM da bi radila.

Medjutim, mene i dalje jedna sitnica nervira. Ne rade mi stare konekcije 'gprswap' i 'gprsinternet'. Probao sam i u 3G i u GSM modu. Bez njih ne mogu da skidam mail, ne radi messenger i ne mogu da odem ni na jedan sajt osim monda (jer konekcija 3gmondo dozvoljava pristup samo na mondo sajt). Ovi u korisnickom servisu me ubedjuju da stare konekcije normalno, da skinem nove profile preko broja 4777. I ja naravno skinem nove profile (koji su isti kao i stari) ali nece da rade.

[ mr.paja @ 04.07.2007. 10:41 ] @
Isti problem sa istim telefonom :), zvao sam korisnicki servis, ljubazna devojka me je ispitivala da li je podeseno sve kako treba ..... i tako to ..... i nakon jedno 10 min. cekanja i price zakljucise da mora da nesto ja nisam podesio kako treba (pa se ti raspravljaj i objasni da nisu u pravu)...... Naravno kada prebacis da radi samo na GSM sve fercera ok.

P.s. Ma bitno je da su mi skinuli pare, e sad ko mi je kriv sto sam im verovao kada je pisalo da usluga radi ...
[ mr.paja @ 04.07.2007. 10:49 ] @
Evo posle ovog posta prebacio sam opet na dual, da vidim ima li sta novo, i sada sve fercera !
[ Danko_C @ 07.07.2007. 21:42 ] @
Pozz,

Nakon brisanja svih postojecih AP-a i slanja novih podesavanja od
strane korisnickog servisa, konfigurisanja istih.....telefon je proradio.
Sada radi OK u dual modu.


Danko_C
[ buz @ 27.08.2007. 07:54 ] @
Ni meni neke stvari nisu bas najjasnije.. 3G koliko deluje interesantno, toliko lose radi. Imam P990i i 3g radi, samo tv je spor i ni video pozivi nisu bas korisni. I nije mi jasno sto ne moze da se koristi internet, sem MONDA- koji ne sluzi nicemu. Dali ima neki nacin da se preko 3G surfuje po net-u?
[ rjovica @ 29.09.2007. 22:26 ] @
Interesuje ma kako mogu da podesim nokiu 6280 za telekom 3g?
[ Nesha_bg @ 29.09.2007. 23:05 ] @
Pa jesi prepaid ili postpaid???
za prepaid Posalji poruku PRIJAVA na 734 ( 299 + pdv za mesec dana koriscenja )
za Postpaid PRIJAVA, na broj 733 (99 +pdv)
kad posaljes ovo za aktivaciju dobijes u roku od 24h potvrdu i parametre!



[ Slobodan Milivojevic @ 31.10.2007. 11:04 ] @
Iz nekog razloga pregled sadrzaja na 3G mondo je moguc samo ukoliko ste na 3G mrezi. Ukoliko telefon "ispadne" i predje na GSM, mt:sh vam ne dozvoljava dalji prenos podataka (tj streaming). Ako na telefonu u podesavanjima mreze imas mogucnost da zakljucas telefon da koristi samo 3G, mozda ti i uspe, jer pretpostavljam da imas slab signal, pa ti telefon predje na GSM.

Nesto ovako:
[ avaxxx @ 11.11.2007. 17:31 ] @
Moze li neko da mi pomogne? Imam Sony Ericsson K600i i ne zelim da koristim 3G mrezu. Podesio sam u opciji search mode : manual, ali svaki put kada dodjem na neko mesto u Novom Sadu gde ima 3G signal, on mi strahovito oslabi da ponekad budem i nedostupan. Odaberem standardnu MTS mrezu ali mi telefon nakon nekoliko sekundi ponovo ukljuci 3G. Da poludis! Ima li neko slican problem?
[ gogi100 @ 16.11.2007. 09:34 ] @
Imam nokiu n70
Kupio sam post paid paket bel 100 kod mts-a.
Pokusavam da podesim 3g da bih mogao na primer da gledam TV kanale: RTS, SOS, B92,ali ne ide.
Zvao sam njihov korisnicki centar. Rekli su mi da ce usluga biti aktivan za 24h i da cu dobiti 2 konfiguracione poruke. Naravski uslugu su aktivirali,ali ja poruke nisam dobio. Zvao sam ih jos 2 puta da mi posalju poruke ali nista. Zato sam seo sam da podesim. Nasao sam na sajtu MTS-a parametre

3G podešavanja
Ime konekcije: mt:s 3G
Pristupna tačka - APN: 3Gmondo
User: mts
Password: 064
Home URL: http:://wap.mts064.telekom.yu
Protocol (ako traži vaš telefon): HTTP
IP adresa: 172.017.088.198
Port (ako traži vaš telefon): 8080

ubacio sam ih u moj telefona i podesio sve kako je zahtevano. Odem na njihov sajt izaberem TV kanal B92, startuje se RealPlayer i izbaci mi poruku 'unable to connect to server.not enough bandwith. check in network settings'
Bio sam u opciji RealPlayer settings-connection-network tu sam kao default access point stavio mt:s 3G, zatim sam u option-advanced settings u opciji UMTS bandwidth stavljao prvo maksimalnu vrednost, a zatim i vrednost koju preporucuje mts 384kbps(napomena automatska konfiguracija ne postoji vec samo ponudjene vrednosti i user defined). Takodje iskljucio sam u RealPlayeru Proxy,ali nista.
Ima li ko kakvu ideju kako ovo da resim. Da mozda nije stara verzija mog RealPlayer-a s60.28.16.01D. mada ja ne verujem. Da li mozda ne treba staviti drugi player koji podrzava streaming i koji mi preporucujete.
Hvala
[ Catch 22 @ 16.11.2007. 13:07 ] @
Uz "MTS 3G" profil, treba da imaš i "MTS streaming" profil
[ gogi100 @ 17.11.2007. 00:04 ] @
Da li negde nanetu postoje podesavanja za taj profil rucno. Ocigledno je da ovi likovi iz mts-a imaju problema da mi posalju konfiguracione poruke. Dakle ja sam na sajtu mts-a nasao podesavanja za 3g i to radi,ali nigde nisam nasoa za streaming.Bio bih ti zahvalan kad bi mogao da me uputis gde mogu da nadjem ta podesavanja
Hvala
[ Catch 22 @ 17.11.2007. 01:37 ] @
Nemam 3G telefon ali otprilike ovako:

Connection name: MTS streaming
Data bearer: Packet Data
APN: 3Gmondo
User: mts
Password: 064
Homepage: None

Network type: IPv4
Phone IP address: automatic
DNS adress: automatic
Proxy serv. address: None
Proxy port number: 0 (None)


Podesi i Real Player:

1. Options / Settings / Connection / Proxy: No

2. Options / Settings / Connection / Network:
-Default access point: MTS streaming
-Online time: Unlimited
-Lowest UDP port: 6970
-Highest UDP port: 32000

Javi ako je pomoglo...


[ gogi100 @ 17.11.2007. 09:29 ] @
nam pomoci ista poruka mi se pojavljuje. Moguce je da u mestu odakle sam nema 3g. u gornjem uglu gde mi stoji znak za signal nema 3g
[ Dragan Krstevski @ 22.11.2007. 09:35 ] @
Posalji poruku koja glasi,3g,na 4777,i dobices parametre.pozdrav,javi ako uspe.
[ sledgeh44 @ 09.12.2007. 16:37 ] @
Citat:
gogi100: Moguce je da u mestu odakle sam nema 3g. u gornjem uglu gde mi stoji znak za signal nema 3g

Sam si dao odgovor na originalno pitanje! Ukoliko si u zoni 3G signala, u gornjem levom uglu kod indikatora jačine će ti stajati 3G...
Citat:
gogi100: ... i izbaci mi poruku 'unable to connect to server.not enough bandwith. check in network settings'

Dokaz više da nisi pokriven 3G mrežom...

Evo šta piše na MTS veb sajtu:
"Usluge 3G tehnologije dostupne su u sledećim gradovima:
Beograd, Novi Sad, Niš, Subotica, Kruševac, Kragujevac, Čačak, Užice, Kraljevo, Ćuprija, Paraćin, Požarevac, Smederevo, Bor, Kopaonik, Zlatibor, Pančevo, Vrnjačka banja, Sombor, Zaječar, Sremska Mitrovica, Jagodina, Leskovac, Novi Pazar, Šabac, Vršac, Vranje, Kikinda, Pirot, Zrenjanin, Gornji Milanovac, Valjevo, Aranđelovac i Inđija."
Naravno, da bi imao 3G signal, nije dovoljno biti samo u nekom od ovih mesta nego i u blizini stanice koja ga omogućava! Uglavnom je u pitanju centar sa bližom okolinom :-)

Pozdrav!
[ Duche @ 15.12.2007. 22:48 ] @
Da se na dovezem na ovaj problem oko k600i / K608i i 3G mreze, isto mi se desava. Ili sam cesto nedostupan ili kad ubacim pripaid karticu koja nema 3G ispise mi da nema mreze!!! I nedostupan sam prakticno stalno. KOji softver da nabacim da resava ovaj problem?
[ zderavko @ 17.12.2007. 21:58 ] @
Parametri za 3G uslugu

Connection name: mts 3g (ili slicno kako ko hoce)
Data bearer: Packet Data
APN: 3gmondo (moze i veliko G)
User: mts
Password: 064
Homepage: http://wap.mts064.telekom.yu

Network type: IPv4
Phone IP address: automatic
DNS adress: automatic
Proxy serv. address: 172.017.088.198
Proxy port number: 8080


Podesi i Real Player:

1. Options / Settings / Connection / Proxy: No

2. Options / Settings / Connection / Network:
-Default access point: mts 3g (ili slicno kako ko hoce)
-Online time: Unlimited
-Lowest UDP port: 1024
-Highest UDP port: 65535





Pozdrav
[ aallmm @ 12.04.2008. 12:17 ] @
Na prepaid-u sam juce SMS-om aktivirao 3G...sve je proradilo kako treba, ali kada sam hteo dalje od Mondo-a nisam uspeo - stizala je poruka da posto koristim APN:3GMondo mogu samo na Mondo...

OK, odem u podesavanja i izaberem mts gprs APN koji mi je ostao, ali i dalje ista poruka...posaljem SMS STOP da deaktiviram 3G i stigne poruka da ce ga deaktivirati posle 30 dana.

Potpuno sam izbrisao APN:3GMondo i imam samo mts gprs APN u podesavanjima koji je i aktivan, ali i dalje ista stvar - kada probam dalje od MONDO-a, kaze da ne mogu jer koristim APN:3GMondo...zvao sam 789, kaze da prepaid moze samo na Mondo, a na konstataciju da je juce radio ceo internet sve dok nisam aktivirao 3G operatorka je rekla "mora da se nesto poremetilo" :(

Da li je moguce da:

1. malo bolja varijanta: tek po isteku tih 30 dana kada me "otkace" sa 3G-a cu moci normalan GPRS da koristim kao pre aktiviranja
2. ocajna varijanta: sta je bilo od GPRS-a bilo je...moja kartica ce moci samo po Mondu da "luduje"
[ enthusy @ 12.04.2008. 15:00 ] @
Citat:
aallmm:imam samo mts gprs APN u podesavanjima koji je i aktivan

Za APN stavi gprswap (bez razmaka, kao što sam i napisao). A možeš proveriti i da li su ti ostali parametri ok.
Mt:s podešavanja za gprs možeš pogledati na http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=22450
[ aallmm @ 12.04.2008. 18:59 ] @
Citat:
enthusy: Za APN stavi gprswap (bez razmaka, kao što sam i napisao). A možeš proveriti i da li su ti ostali parametri ok.
Mt:s podešavanja za gprs možeš pogledati na http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=22450


sve je tako namesteno...nisam uopste menjao gprs apn, samo sam dodao 3g apn...i sada kada sam i izbrisao 3g apn, nece full gprs da radi preko izabranog apn-a koji je tu godinama stojao i radio.

ne znam kako su resili to oko 3g-a, ali izgleda da su aktiviranjem usluge moj broj prebacili na taj 3g access point stagod ja radio...zapravo, ista su podesavanja za IP adresu, port i slicno i za gprs i za 3g - ne znam zasto su to tako uradili. Moguce je da ce kroz 30 dana jednostavno da me "degradiraju" na gprs apn i onda ce sve biti kako treba.

ostaje nejasno zasto naprednija usluga koja se dodatno placa smanjuje mogucnosti - dok nisam imao aktiviran 3g lepo sam mogao da surfujem po celom netu, sada sa 3G samo po Mondo portalu...totalno bezveze :(
[ Slobodan Milivojevic @ 12.04.2008. 20:52 ] @
Bilo je i ranije prica po forumu da se takve stvari desavaju na mt:s prepaidu ako se aktivira 3G.

Ako moze neko da potvrdi ili demantuje ovo bilo bi odlicno.
[ Catch 22 @ 13.04.2008. 00:39 ] @
@aallmm: Koji telefon koristiš? Verovatno ti je ostalo negde u posebnim opcijama još uvek upisan taj APN.
APN se podešava u telefonu, operater nema veze s tim...
Pretplata za 3G uslugu je druga stvar, koja opet nema veze da li ti je telefon uopšte pravilno podešen ili ne...

Za pristup Mondu (Konekcioni profili "MTS GPRS WAP MMS", ili "3GMondo") se koristi APN: gprswap i proxy server: 172.17.88.198

Za ostalo surfovanje se koristi APN: gprsinternet bez proxy servera

GPRS, 3G, MMS, Wap, Internet, Email, Java, Streaming - podešavanja parametara
[ aallmm @ 13.04.2008. 10:10 ] @
Citat:
Catch 22: @aallmm: Koji telefon koristiš? Verovatno ti je ostalo negde u posebnim opcijama joÅ¡ uvek upisan taj APN.
APN se podešava u telefonu, operater nema veze s tim...
Pretplata za 3G uslugu je druga stvar, koja opet nema veze da li ti je telefon uopšte pravilno podešen ili ne...

Za pristup Mondu (Konekcioni profili "MTS GPRS WAP MMS", ili "3GMondo") se koristi APN: gprswap i proxy server: 172.17.88.198

Za ostalo surfovanje se koristi APN: gprsinternet bez proxy servera

GPRS, 3G, MMS, Wap, Internet, Email, Java, Streaming - podešavanja parametara


Ipak je do MTS-a i pretplate na 3G...danas, 24h nakon deaktivacije 3G usluge se sve vratilo na staro - imam normalan net i izvan MONDO-a, a nemam livestream koji sam imao dok je bio aktivan 3G - ja ama bas nista nisam radio vise na podesavanjima u odnosu na juce kada nije radilo.
Znaci, kada je aktivan 3G dalje od MONDO-a ne moze uz objasnjenje da je tako za korisnike APN: 3GMondo, a sada kada je deaktiviran 3G onda sve radi i van Mondo-a, radi i MONDO a pri pokusaju livestream-a ide objasnjenje da je to samo za korisnike APN: 3GMondo

Telefon je LG U8330...APN: gprswap i proxy server: 172.17.88.198

Znaci, nevolja je na prepaid-u sto je isti proxy i za wap i za 3G i onda ako je aktivirana 3G usluga jednostavno ne pustaju dalje od MONDO-a bez obzira na izabrani APN na telefonu.

Srecom, nisu cekali 30 dana da mi deaktiviraju 3G kao sto je pisalo u poruci, nego manje od 24h...

Ipak, ostaje nejasno zasto aktivacijom 3G korisnik nema sve sto je imao PLUS livestream i videocall...kako sada stvari stoje, u pitanju je ili/ili...moj glas ipak za GPRS wap jer u livestream-u postoje 3-4 TV stanice, spotovi i live kamere...a "obican" GPRS to ne dozvoljava ali zato npr. te live kamere postoje u vidu slika koje se azuriraju na svakih 30sec, a spotovi i 3-4 TV stanice ipak ne mogu da zamene npr. mogucnost pristupa GOOGLE-u i ostalim wap sadrzajima na netu
pukao sam tih 200din za aktivaciju, nije mi zao - video sam sta ima, ali zato se vracam na staro i necu vise placati 200din/mesecno tu uslugu
[ aallmm @ 13.04.2008. 10:47 ] @
Citat:
aallmm: ...danas, 24h nakon deaktivacije 3G usluge se sve vratilo na staro



aaaaa...opet ne moze - dakle, ne diram nista u podesavanjima, a MTS "tumaci" cas da pristupam preko APN:3GMondo cas preko APN:gprswap
mislim da je sve do toga sto im je isti proxy, pa onda kako sistem "zakljuci" da li imam pravo ili ne na 3GMondo...uzas

Inace, ako probam da izbegnem proxy (izaberem u podesavanjima u telefonu "TCP without proxy" umesto "TCP with proxy"), onda me ne pusta nigde...

Gde probah uopste ovaj 3G ;(
[ zzviktor @ 13.04.2008. 11:13 ] @
Mts 3g. hahahahahahahahah da li oni znaju sta je obican gprs???

Ako koristite gprs,3g onda je naj bolji telenor, ili vip koji i ako koristi
mts b.s. jako dobro radi...
[ Catch 22 @ 13.04.2008. 13:30 ] @
Citat:
aallmm: aaaaa...opet ne moze - dakle, ne diram nista u podesavanjima, a MTS "tumaci" cas da pristupam preko APN:3GMondo cas preko APN:gprswap
mislim da je sve do toga sto im je isti proxy, pa onda kako sistem "zakljuci" da li imam pravo ili ne na 3GMondo...uzas :((

Nekako imam utisak da tebi nisu baš najjasniji pojmovi oko toga šta je konekcioni profil, a šta pristupna tačka (APN) (!?!)
"APN: 3Gmondo" - ne postoji!
Konekcioni profil "3Gmondo" koristi APN: gprswap
Konekcioni profil "MTS Internet" koristi APN: gprsinternet

"3Gmondo" i "MTS Internet" su samo nazivi profila, koji mogu biti i drugačije imenovani, ono što je bitno su postavke (APN, proxy, username, password, homepage...) za kako-god-ih-zvao konekcione profile...

Na raznim telefonima sam to podešavao i to uvek radi kada se pravilno podesi...
Automatska podešavanja generisana SMS porukom od strane operatera, obično ne rade baš na svakom telefonu, posebno ne na telefonima koji su "skinuti" sa inostranih mreža (prisutni inače u ogromnom broju na našem tržištu)...

PS
Donji komentar je više u kategoriji uobičajenog "trolovanja" po forumu, nego korisnog saveta ;)
Citat:
zzviktor: Mts 3g. hahahahahahahahah da li oni znaju sta je obican gprs???
Ako koristite gprs,3g onda je naj bolji telenor, ili vip koji i ako koristi mts b.s. jako dobro radi...
[ Slobodan Milivojevic @ 13.04.2008. 14:45 ] @
Kolega Catch22, moracu da te ispravim malo:

http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=22404
Citat:
3G podešavanja

Ime konekcije: mt:s 3G
Pristupna tačka - APN: 3Gmondo
User: mts
Password: 064
Home URL: http:://wap.mts064.telekom.yu
Protocol (ako traži vaš telefon): HTTP
IP adresa: 172.017.088.198
Port (ako traži vaš telefon): 8080


APN 3Gmondo postoji, i koristi se za pristup 3G sadrzajima na mondo wap portalu.

Na mt:s mrezi postoje jos dva APN-a koje mogu da koriste obicni korisnici, a to su: gprswap (omogucava pristup wap proxy serveru mt:s-a i preko njega je moguce otvarati mondo i ostale wap stranice) i gprsinternet (omogucava pristup celokupnom internetu direktno ali ne omogucava pristup mt:s wap proxy serveru pa samim tim nije moguce otvoriti mondo portal).

Sad imam utisak da pri aktivaciji 3G usluge za prepaid korisnike dolazi do toga da vise nije moguce normalno koriscenje gprswap i gprsinternet APN-ova. Zasto je to tako to treba pitati ljude u mt:s-u.

[ Catch 22 @ 13.04.2008. 15:50 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Kolega Catch22, moracu da te ispravim malo:

http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=22404


APN 3Gmondo postoji, i koristi se za pristup 3G sadrzajima na mondo wap portalu.


U pravu si... pomenuti "APN: 3Gmondo" se koristi isključivo za pristup 3G Mondo sadržajima, a ostali se definišu u opcijama wap i ostalih browsera (ako postoje u telefonu) i trebalo bi da rade bez ikakvih problema ako je sve pravilno upisano... Neki profili se upisuju sa definisanim "home page", a neki bez... (isto važi i za proxy)
[ aallmm @ 13.04.2008. 19:23 ] @
Citat:
Catch 22: ... pomenuti "APN: 3Gmondo" se koristi isključivo za pristup 3G Mondo sadržajima, a ostali se definišu u opcijama wap i ostalih browsera (ako postoje u telefonu) i trebalo bi da rade bez ikakvih problema ako je sve pravilno upisano... Neki profili se upisuju sa definisanim "home page", a neki bez... (isto važi i za proxy)


Upravo je problem u tome sto ne radi...dakle, do aktiviranja 3G usluge sam koristio APN gprswap i radilo je sve korektno...nakon aktiviranja 3G usluge sa u setovanjima telefona dodao novi APN:3Gmondo i u podesavanjim browser-a novi profil u koji sam uneo proxy IP 172.017.088.198 a kao Access Point definisao APN:3Gmondo. U tom trenutku sam u telefonu imao 2 APN-a i profila u browser-u...kada sam video da kada koristim APN:3Gmondo i odgovarajuci profil u browseru ne mogu dalje od Mondo-a, samo sam se vratio na profil u browser-u koji sam dotada i koristio a koji se kaci na APN:gprswap, ali sam i dalje dobijao istu poruku od MTS-a da posto koristim APN:3Gmondo ne mogu dalje od Mondo-a.

Pomislio sam da je telefon negde zaglavio na APN:3Gmondo i potpuno sam obrisao APN:3Gmondo i profil u browser-u, tako da je u telefonu ostalo samo ono sto je godinama pre toga i stojalo i radilo - gprswap.
Ali i dalje sam dobijao poruku da posto koristim APN:3Gmondo ne mogu na net!

Deaktivirao sam SMS-om 3G i stigao je SMS da ce mi usluga biti deaktivirana za 30 dana (zasto?).

Ono sto je najcudnije je sto danas, koristeci APN gprswap i profil u browser-u koji koristi ovaj Access Point, ponekad mogu da odem npr. na Google, a ponekad mi napise opet ono cuveno da posto koristim APN:3Gmondo ne mogu dalje od Mondo-a...i to se desava bukvalno u minut razlike - sada prodje, minut kasnije ne moze.

Bojim se da je problem u tome sto je u oba slucaja proxy IP 172.017.088.198 i da sistem pusta "filtrira" saobracaj samo prema informaciji da li odredjen korisnik ima ili nema aktiviranu 3G uslugu...tako da ce verovatno sve da mi se vrati u normalu tek kada mi definitivno istekne 3G usluga - nakon 30 dana (i dalje ne razumem zasto ne mogu da je deaktiviram kada hocu, novac za ceo mesec je vec skinut sa racuna aktivacijom pa im je to onda svejedno).

A najveca enigma je zasto su to tako napravili da kada se korisnik "upgrade"-uje na napredniju uslugu kao sto je 3G u odnosu na GPRS, gubi mnogo vise nego sto dobija...

Da li postoji na forumu prepaid korisnik sa aktiviranom 3G uslugom, a da moze da promeni profil i da preko APN:gprswap ide dalje od Mondo-a, a zatim da se "vrati" na 3G koristeci APN:3Gmondo?

Samo da napomenem da mi je tehnicka podrska MTS-a ljubazno rekla da prepaid korisnici bilo sa 3G uslugom bilo samo sa GPRS uslugom ne mogu dalje od Mondo-a, ali nisam imao zivaca da se ubedjujem da je preko GPRS-a sve lepo radilo do aktivacije 3G-a...ocigledno je ideja operatorke bila samo da me otkaci konstatacijom da je normalno da mogu samo na Mondo sta god koristio jer sam prepaid ;(
[ Catch 22 @ 13.04.2008. 21:08 ] @
Citat:
aallmm...Bojim se da je problem u tome sto je u oba slucaja proxy IP 172.017.088.198 i da sistem pusta "filtrira" saobracaj samo...


Da ponovimo, pošto i dalje pokušavaš preko proxy...

Za Mondo:
home page: http://wap.mts064.telekom.yu
APN: gprswap + proxy 172.017.088.198

Za sve ostalo:
home page: -
APN: gprsinternet + proxy off (0)
[ Slobodan Milivojevic @ 13.04.2008. 22:05 ] @
Probaj da stavis APN: gprsinternet i da ne definises proxy, trebalo bi da mozes da otvaras bilo sta, ali ne i mondo. Na ovaj nacin bi imao pristup internetu ali ne bi imao mondo portalu.

Pokusaj pa javi kako si prosao.
[ volim mts @ 14.04.2008. 17:07 ] @
Probaj da kada promenis profil obrises "cash" u aparatu , vrlo je moguce da ti ostanu "repovi" od prethodne veze pa da i nakon promenjenog profila aparat prepoznaje stari profil ,iskljucivanje/ukljucivanje aparata resava veliki broj problema

pozz
[ Slobodan Milivojevic @ 14.04.2008. 20:30 ] @
Mene interesuje da li je uopste moguce ici van mondo portala ako na prepaid kartici mt:s-a imate aktiviran 3G?

Citat:
buz:
Ni meni neke stvari nisu bas najjasnije.. 3G koliko deluje interesantno, toliko lose radi. Imam P990i i 3g radi, samo tv je spor i ni video pozivi nisu bas korisni. I nije mi jasno sto ne moze da se koristi internet, sem MONDA- koji ne sluzi nicemu. Dali ima neki nacin da se preko 3G surfuje po net-u?


Tj kao i korisnik:
Citat:
aallmm:
Na prepaid-u sam juce SMS-om aktivirao 3G...sve je proradilo kako treba, ali kada sam hteo dalje od Mondo-a nisam uspeo - stizala je poruka da posto koristim APN:3GMondo mogu samo na Mondo...


Tj ova dva korisnika imaju problem sa tim da nakon aktivacije 3G usluge na prepaidu mt:s-a nemaju mogucnost da pristupe celom internetu vec mogu da pristupe samo mondo wap portalu.

Interesuje me da li radi apn "gprsinternet" bez unetog proxy-ja ako imate aktivnu uslugu 3G na mt:s prepaid broju, jer je preko njega moguce otvarati sve sem mondo portala. Ako i ovo ne radi, onda dolazimo do zakljucka da je glupo bacati pare na 3Gmondo portal, bez mogucnosti da normano nastavite da koristite recimo IM/IRC/E-Mail... kao i da ne mozete surfovati Web i Wap sajtovima.

Molio bi nekoga ko ima iskustva sa ovim da prenese iskustva. Jer mislim da je ovo vrlo bitna stvar.
[ Nesha_bg @ 14.04.2008. 22:44 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Mene interesuje da li je uopste moguce ici van mondo portala ako na prepaid kartici mt:s-a imate aktiviran 3G?



Tj ova dva korisnika imaju problem sa tim da nakon aktivacije 3G usluge na prepaidu mt:s-a nemaju mogucnost da pristupe celom internetu vec mogu da pristupe samo mondo wap portalu.

Interesuje me da li radi apn "gprsinternet" bez unetog proxy-ja ako imate aktivnu uslugu 3G na mt:s prepaid broju, jer je preko njega moguce otvarati sve sem mondo portala. Ako i ovo ne radi, onda dolazimo do zakljucka da je glupo bacati pare na 3Gmondo portal, bez mogucnosti da normano nastavite da koristite recimo IM/IRC/E-Mail... kao i da ne mozete surfovati Web i Wap sajtovima.

Molio bi nekoga ko ima iskustva sa ovim da prenese iskustva. Jer mislim da je ovo vrlo bitna stvar.


Ovako ja koristim nokiju n73, u telefonu imam 3 profila za internet.

1. Mts wap = Koriscenje svih internet stranica preko mobilnog telefona
APN ( acces point name ili pristupna tacka je gprswap)

2.Mts 3g = za sve korisnike koji imaju aktivnu 3g uslugu, moze se pristupiti svim sadrazjima mondo portala u podmeniju 3g video , pristup i pregled svih sadrzaja je besplatan! Nemoze se pristupati ostalim wap i web stranicama!
APN 3gmondo

3. Mts WEB = kada pristupate preko vaseg desktop racunara ili laptopa na internet koristeci konekciju sa vaseg mobilnog telefona...
Brzina ove konekcije zavisi od toga koji protok vas telefon ima, kao i do bazne stanice!
Elem da bi lakse objasnio recimo nokija 6120c koja podrzava HSDPA (hsdapa podrzava brzine od 1.8 , 3.6 , 7.2 i 14,4 Mbit/s , trenutno na mts mrezi mislim da ima baznih stanica koje podrzavaju protok od 3.6 mega, ostale 1.8. Licno sam testirao i brzina je oko 1.5 mega kod mene na baznoj stanici. Ovo iskljucivo vazi da vas telefon podrzava HSDPA (3.5g) i da je bazna stanica 3g .
APN gprsinternet

VAZNO!!! da bi mogli preko 3g da gledate Tv kanale , kao i live kamere, potrebno je u podesavanju Real Playera ( slucaj za nokiju ) da odaberete profil Mts streaming ,kao i Use proxy NO

4. 3gnet
Za sve korisnike 3gnet paketa. Potrebno je definisati APN 3gnet

Sad na mom teledonu u *services* je podesen mts 3g , tako da pritiskom na taster 0 , telefon se konektuje na mondo wap portal koristeci pristupnu tacku 3g , gde pristupam sadrzajima kao 3g korisnik.
Takodje Nokija ima opciju *web* gde je podesen mts wap , pa njega koristim za pristup svim ostalim stranicama.
Mts WEB potrebno je samo da se nalazi u profilima prilikom "kacenja" na racunar i povezivanja....

Razlika u mts wap i mts web je samo u imenu APN. Mozete kreirati kopiju mts wap i u kopiji promeniti apn.
Sad postoje telefoni koji nemaju opciju *services* i *web* , pa morate rucno , u podesavanjima telefona, u internet profilima odabrati profil sa kojim zelite da se konektujete dali na 3g ili za ostale strane.

Nadam se da ste me razumeli, ako nekom nesto nije jasno nek pita.
pozz
[ Nesha_bg @ 14.04.2008. 22:56 ] @
@aallmm

Obrisi sve profile iz telefona pa posalji sms ALL na 4777

sad u podesavanjima browsera odaberi profil Mts wap i pokusaj da koristis net.

Nakon toga pokusaj da promenis u Mts 3g pa pokusaj da pristupis mondo wap portalu.

Ako vidis iz mog prethodnog posta, moras rucno da menjas profile da bi prustupao internetu kao i mondu!!!


pricaj gde koci?
[ Slobodan Milivojevic @ 14.04.2008. 23:08 ] @
@ Nesha_bg

Da li Vi koristite 3G na Vasoj prepaid kartici na telefonu Nokia N73 kako ste napisali? Vrlo vazna stvar je da li je u pitanju prepaid ili postpaid?

Na postpaidu sa HTC Tytn u Pirotu sam na speedtestu izgurao 1.4Mbit/s na HSDPA mrezi, to radi, ali pitam za prepaid?
[ Nesha_bg @ 14.04.2008. 23:19 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: @ Nesha_bg

Da li Vi koristite 3G na Vasoj prepaid kartici na telefonu Nokia N73 kako ste napisali? Vrlo vazna stvar je da li je u pitanju prepaid ili postpaid?

Na postpaidu sa HTC Tytn u Pirotu sam na speedtestu izgurao 1.4Mbit/s na HSDPA mrezi, to radi, ali pitam za prepaid?


Postpaid.... ALi sam koristio i sa prepaid sve isto i sve je funkcionisalo... Ujutru cu ubaciti prepaid pa cu da testiram ....
Iskreno neverujem da ima neke razlike, ali cu ipak testirati.
[ panchevac2006 @ 02.05.2008. 12:32 ] @
Imam n82, i imam problema sa gledanjem programa na mondo 3g portalu.

Naime, mogu da gledam samo live kamere saobracaja, ali kad hocu da gledam live tv, ligu sampiona i onu seriju (nije da zelim, nego sam probao da li radi ) on kaze nije dostupno.

Imam dostupnost 3.5g (hsdpa) kada sam kuci ali jednostavno ne radi.

Ima li neko ideje sta je problem? (u real playeru namesten je ap mts stream, proxy je iskljucen)
[ zderavko @ 07.05.2008. 12:00 ] @
Citat:
panchevac2006: Imam n82, i imam problema sa gledanjem programa na mondo 3g portalu.

Naime, mogu da gledam samo live kamere saobracaja, ali kad hocu da gledam live tv, ligu sampiona i onu seriju (nije da zelim, nego sam probao da li radi ) on kaze nije dostupno.

Imam dostupnost 3.5g (hsdpa) kada sam kuci ali jednostavno ne radi.

Ima li neko ideje sta je problem? (u real playeru namesten je ap mts stream, proxy je iskljucen)



Ako do sad nije proradilo onda je verovatno neki problem u aparatu ili podešavanjima, a moguće je da je bio neki tehnički problem što nije bio dostupan 3G TV, odnosno ostali sadržaji van kamera.
[ Ilic Igor @ 07.05.2008. 16:07 ] @
Meni je telefon bio na gsm, podesi ga na umts,
mozda je to problem.
[ glix @ 04.11.2008. 19:46 ] @
Problem sa nokiom n82 i gledanjem programa na mondo 3g portalu. Radi mi samo live kamere saobracaja, ali kad hocu da gledam live tv i druge opcije ne radi. Mislim da su svi parametri dobro podeseni i da je jacina signala dobra. Vidim da su i drugi imali slican problem pa me interesuje me da li ga je neko resio?
[ enthusy @ 04.11.2008. 21:58 ] @
Citat:
glix: Problem sa nokiom n82 i gledanjem programa na mondo 3g portalu. Radi mi samo live kamere saobracaja, ali kad hocu da gledam live tv i druge opcije ne radi. Mislim da su svi parametri dobro podeseni i da je jacina signala dobra. Vidim da su i drugi imali slican problem pa me interesuje me da li ga je neko resio?


Ja imam iskustvo sa ovim već duže od godinu dana. Imam Sony Ericsson k800i i problemi sa korišćenjem video streaming-a su identični kao gore navedeni. Kako rešiti problem? Nažalost NEMOGUĆE! Peo sam se na glavu mt:s-ovom osoblju zbog ovog problema, ali nije ništa vredelo. To je jednostavno tako sa mt:s-om i najbolje je da se odmah pomirite sa time.

Jedna interesantna stvar: Mondo TV mi ne radi recimo u Novom Sadu, Beogradu... (većim gradovima) čak ni u 4 sata ujutro kada je mreža najmanje opterećena.. Ali radi u manjim, recimo Požega, Priboj...
[ glix @ 06.11.2008. 07:32 ] @
Hvala na savetu, ali ja još nisam otkrio gde mi radi:( Znači radi mi samo prikaz kamera i nista drugo?
[ Dragan Krstevski @ 07.11.2008. 19:12 ] @
Danas sam,pazario 065 prepaid,a u mom podrucju,nema jos uvek 3g signala.
[ bttp @ 12.11.2008. 18:19 ] @
Čitajući ove kometare, stičem utisak da još uvek nisu sredili taj 3G.

Pre godinu i po dana kad sam kupio 3G telefon, imao sam užasnih problema sa običnim korišćenjem telefona - nedostupan, ne prima poruke, neće da šalje itd. Isti simptomi su bili na dva različita 3G telefona sa različitim SIM karticama (obe 064). To sam sredio tako što sam isključio 3G mrežu na telefonima i postavio ih na običan GSM/GPRS jer ionako nisam 3G pretplatnik. Šta će mi kad ionako nemaš 3G data protok a gledanje TVa na telefonu i video pozivi mi nisu posebno interesantni da bih im mesečno plaćao fiksnu tarifu samo da bih imao te mogućnosti.

Ovih dana sam mislio da isprobam da li su sredili to, odnosno da li bi mi normalno radio telefon sa uključenom 3G mrežom iako nisam 3G pretplatnik, ali vidim da najverovatnije ne bi. A dobro, ovako mi barem manje troši bateriju ako ništa drugo, jedino što mi kao indikator mreže ne stoji simbol 3G već "obična antenica" ali mislim da ću to nekako preboleti :)
[ pixister @ 23.11.2008. 21:00 ] @
Nesto ne kapiram. Dobio sam konfiguracijsku poruku za setovanje wapa, 3g i mms. Zapamtio i sve sto ide uz to ali nikako ne mogu da na modu gledam video sadržaje. Dobijam poruku da moram da pristupam preko apn 3gmondo, iako sam registrovan postpaid korisnik 3g već duže vreme i koristio tu uslugu na drugom fonu. Predpostavljam da je telefon sve to odradio kako treba.Radi se o sony ericssonu p1i. DA li potrebno još neko setovanje ili gde grešim?
[ podroom @ 27.11.2008. 20:21 ] @
Ako do sada nisi namestio onda sve sto treba da uradis je da u polje Apn upises "gprsinternet" umesto "3gmondo".

Ah da.. zamalo da zaboravim: ako stavis gprsinternet onda ti se naplacuje prenos podataka po standardnoj ceni u tvom tarifnom profilu, .
ako stavis 3gmondo imas samo mondo sto se tice web sadrzaja. (besplatno za postpaid kolko ja znam).
ako stavis 3gnet mislim da ti nece raditi jer radi samo za postpaid surf pakete (surflight ,easy ...)

[Ovu poruku je menjao podroom dana 27.11.2008. u 21:32 GMT+1]
[ bug killer @ 17.01.2009. 02:32 ] @
interesuje me da li se jos uvek naplacuje pretplata za 3G na postpaidu?
ukoliko se deaktivira 3G pretplata, da li je moguce koristiti 3G mrezu samo za razgovore? da li se dodatno placa ili sta vec?
[ avala100 @ 19.01.2009. 18:31 ] @
Citat:
bug killer: ukoliko se deaktivira 3G pretplata, da li je moguce koristiti 3G mrezu samo za razgovore? da li se dodatno placa ili sta vec?


Moguce je. Ja sam otkazao 3g pretplatu jos pre godinu dana, ali cesto koristim 3g za razgovore, tj stavio sam tel na auto (band) i uvek gde ima 3g ga koristim. Veza je tek tad normalna i cujem sagovornika, a i on mene, nema krcanja, puckanja, sistanja, sustanja i ostalih manifestacija mt:s mreze (kao da npr. koristim gsm telenor).
Medjutim, moze da se desi da im nesto bude "rastimovano", tako sam danas imao problema sa takvim nacinom telefoniranja i vise puta sam bio "nedostupan".
Nikad nisi potpuno siguran, ali u tome je valjda lepota koriscenja 064/5/6 mreze. Ne placa se nista dodatno.