[ MilanMilan @ 22.12.2006. 10:42 ] @
Šta vi mislite, koliku platu bi trebao da ima PHP programer, završna godina fakulteta, bez prethodnog iskustva, puno radno vreme? Ono, početna, kasnije stalna, ... ?
[ ventura @ 22.12.2006. 11:01 ] @
Početna 300-350 evra ... Max...

[ flylord @ 22.12.2006. 11:13 ] @
kako u kom gradu. NIje naveo gde. Nije isto da radi u Nisu, Novom Sadu, Kraljevu, Beogradu...
[ MilanMilan @ 22.12.2006. 11:20 ] @
U Beogradu.

Kontam da je ovo pitanje za 'kasnije stalnu' platu može da deluje kao glupavo, znam da to zavisi od mnogo faktora, ali, eto, ja vas pitam za vaše mišljenje, odnosno za koliko bi ste vi to radili.
[ Jezdimir Lončar @ 22.12.2006. 19:06 ] @
Eh... Pa to varira ...
Mozda negdje od 250 - 400 eura..
Pogledaj forum IT Berza poslova ...
[ centaur @ 22.12.2006. 19:58 ] @
Citat:
Neohacker:
Pogledaj forum IT Berza poslova ...


Tamo sigurno neće naći kolike su plate.
Mada koliko ja mogu da primetim na tom forumu,PHP programeri su tražena "radna snaga".
[ MetalGear @ 26.12.2006. 17:23 ] @
samo da vam kazem za makedonija ne php programen nego c++ php i java zima plata 50eur a za pat trosi 30eur ali navodno toa e privremeno dodeka da stekne iskustvo ali eve vek 4meseca e taka
[ Perica Mali @ 06.01.2007. 16:29 ] @
E bas bih voleo da cujem detaljnije tu logiku po kojoj PHP programer treba da radi za 250, 300 ili 400€. Koliko ja znam PHP poslici se bez ikakvih prepreka rade globalno, a onda su cene rada 4x vece od ovoga sto ste spominjali. No, ako zelite da vas neko cedi mozete raditi i za manje pare, a to verovatno zato sto ne znate tecno engleski pa da sa klijentima mozete raditi voice konsultacije.

Danas se klijenti pale na to kad za par sekundi promenite neki CSS, pa im to izgleda interaktivno sredjivanje sajta. U GB se za 300 funti dobije sajt od 3-5 HTML strana, dizajn headera+kontakt formular. U tu cenu je ukljuceno 1h telefonskih konsultacija pre pocetka izrade, a ja dobijam angazmane samo zato sto pruzam 2x4h konsultacija oko izrade sajta (preko Skype, MSN Messangera ili Gizma).

Naravno, uvek je bitno uciti nove tehnologije koje cete naplacivati tek za dve do tri godine!

[Ovu poruku je menjao Perica Mali dana 06.01.2007. u 21:52 GMT+1]
[ Perica Mali @ 07.01.2007. 09:41 ] @
Zaboravih! Jedan veliki domaci portal je godinu dana trazio PHP programera za 600€ i, naravno, nije ga nasao! Dalje, koliko ja znam, a znam, Telekom Srbija je u razvoj sajta NaDlanu ulozio 6-cifrenu svotu u €!

Bitno je da shvatite da vam skriptasenje niko nece platiti i to je ono za sta se ne moze dobiti preko 400€. Cak i oni koji postavljaju sajtove na Joomla-i ne traze manje od 200 do 250 evra za osnovnu postavku, ali tu cete vrlo lako naleteti na one koji ne znaju cak ni gde se zbog sigurnost postavlja @, nisu culi za escape-ovanje, pa se vi cesite gde vas ne svrbi kad je baza nedostupna, a po sajtu iskacu komentari o greskama.
[ flylord @ 07.01.2007. 13:43 ] @
Citat:
Perica Mali: E bas bih voleo da cujem detaljnije tu logiku po kojoj PHP programer treba da radi za 250, 300 ili 400€. Koliko ja znam PHP poslici se bez ikakvih prepreka rade globalno, a onda su cene rada 4x vece od ovoga sto ste spominjali.


A kolko mislis da treba da ima platu? Ti za svakog programera kad racunas platu treba da mislis na sledece:
- njegova plata
- ako ga prijavljujes, tu je dodatnih minimum 100-200 e za porez i doprinose
- zarada za firmu
- pokrivanje troskova (verovao ili ne, ali programer trosi struju u firmi, haba opremu..., moras svremena na vreme da mu kupis novi komp ili delove za taj komp)

A to znaci, da na platu od 500e, on mora da zaradi jos jedno 500 da bi bio rentabilan za neku firmu.
[ Radovan__III @ 07.01.2007. 14:25 ] @
Mozda nekom plata od 200-500e deluje privlacno ali nemojte to olako shvatiti, programerski posao u vecini firmi nema radno vreme, i nemojte se zacuditi da radite po ceo dan i da dobijete jedan laptop za rad kod kuce ...
[ Perica Mali @ 07.01.2007. 16:12 ] @
Citat:
flylord: A kolko mislis da treba da ima platu? Ti za svakog programera kad racunas platu treba da mislis na sledece:
- njegova plata
- ako ga prijavljujes, tu je dodatnih minimum 100-200 e za porez i doprinose
- zarada za firmu
- pokrivanje troskova (verovao ili ne, ali programer trosi struju u firmi, haba opremu..., moras svremena na vreme da mu kupis novi komp ili delove za taj komp)


Stavke 2. i 4. nisu tacne posto svi mi radimo online. Sto se plate tice vec sam rekao gore da je 600€ minimum za ozbiljne firme i ozbiljne programere.

Citat:
flylord:A to znaci, da na platu od 500e, on mora da zaradi jos jedno 500 da bi bio rentabilan za neku firmu.


Dobar programer moze bez problema firmi da zaradi 1.500€/mes samo je pitanje da li manager ima dobre outsourcing projekte. Ovo je moguce samo ako je i project manager i sam vise godina bio programer te poznaje proces programiranja, ume dobro da normira vreme izrade modula i unit testova, a onda verovatno ima i kredibilitet kod klijenata sa kojima je radio.
[ Perica Mali @ 07.01.2007. 16:15 ] @
Citat:
Radovan__III: Mozda nekom plata od 200-500e deluje privlacno ali nemojte to olako shvatiti, programerski posao u vecini firmi nema radno vreme, i nemojte se zacuditi da radite po ceo dan i da dobijete jedan laptop za rad kod kuce ...


Eto iskustva coveka koji jede programerski lebac! A za 200-500€ dobicete coveka koga morate da ucite 3-5 meseci da bi posle toga, kad misli da je dovoljno naucio, otisao iz firme.
[ Perica Mali @ 07.01.2007. 16:27 ] @
@flylord

Pa ja tek sad videh da ti mislis da se programeri mogu dobiti za dz po unutrasnjosti Srbije. Mogu, ali samo oni koji nemaju mozga i ne shvataju da danas u vreme broadband konekcije i VoIP-a mogu da rade odakle hoce, a da se cena odredjuje prema vrsti posla. Naravno, jos neko vreme ce prolaziti taj fazon! Znas li recimo koliko outsourcing firmi ima u Nisu?
[ flylord @ 07.01.2007. 17:46 ] @
Citat:
Perica Mali: Stavke 2. i 4. nisu tacne posto svi mi radimo online.


stavise, manje ljudi radi outsourcing za strance, nego sto ih radi u firmama.

Citat:
Perica Mali: Sto se plate tice vec sam rekao gore da je 600€ minimum za ozbiljne firme i ozbiljne programere.


Na osnovi cega si to izracunao? Sta su ozbiljni programeri? Ne kostaju isto C++ i PHP programeri. Ne kosta isto programer koji radi knjigovodstvene programe i programer koji radi enterprise aplikacije u EB-ovima. Ne kosta isto programer koji radi sa javom i Oracle-om i programer koji radi sa PHP-om i MySQL-om.
Cena se odredjuje na osnovu trzista, regije u drzavi (u USA ne kostaju isto programeri na Menhetnu i u Texasu, tako isto vazi da nije isto programer u Paracinu i programer u Beogradu).


Citat:
Perica Mali: danas u vreme broadband konekcije i VoIP-a mogu da rade odakle hoce, a da se cena odredjuje prema vrsti posla.


a kako to VOIP povecava zaradu?! Aj mi otkrij tu tajnu.

Citat:
Perica Mali:
Pa ja tek sad videh da ti mislis da se programeri mogu dobiti za dz po unutrasnjosti Srbije.


O boze. Idi u USA i reci to onima sto programiraju u Texasu. Reci im da traze iste plate kao oni na Menhetnu.

Citat:
Perica Mali: Znas li recimo koliko outsourcing firmi ima u Nisu?

Ajde molim te, prosvetli me. Koliko ih ima? 5? 10? 20? 30?

Cisto da znas da su u Nisu, plate programera 250-600e. Malo ko ima vise od toga. I nije isto plata nekog ko radi kao freelancer i nekog ko radi u firmi. Taj u firmi ima i doprinose koji se placaju drzavi. Kolko freelancera uplacuje sebi doprinose? Kolko freelencera placa porez?
[ Perica Mali @ 07.01.2007. 19:39 ] @
Citat:
flylord: Ajde molim te, prosvetli me. Koliko ih ima? 5? 10? 20? 30?

Cisto da znas da su u Nisu, plate programera 250-600e. Malo ko ima vise od toga. I nije isto plata nekog ko radi kao freelancer i nekog ko radi u firmi. Taj u firmi ima i doprinose koji se placaju drzavi. Kolko freelancera uplacuje sebi doprinose? Kolko freelencera placa porez?


Plate programera u Nisu jesu tolike u firmama, ali ima dosta freelancera, a nadam se da ce ih biti jos vise kad iscitaju ovu temu.
A zasto bi i placali porez kad mogu online da otvore LLC firmu u Delaware, USA koja kosta 200-300$/god. Dalje, ako znas da povezes SIP i Gizmo onda mozes (takodje kliktanjem misa) u USA besplatno da dobijes fiksnu telefonsku liniju na koju ti se javlja plavusa u Bgd, Nisu ili Abudabiju.

Citat:
flylord: Sta su ozbiljni programeri? Ne kostaju isto C++ i PHP programeri. ...
Cena se odredjuje na osnovu trzista, regije u drzavi (u USA ne kostaju isto programeri na Menhetnu i u Texasu, tako isto vazi da nije isto programer u Paracinu i programer u Beogradu).


Ozbiljni programeri su oni koji su poceli od C++ i Oracle-a, pa posle mogu da rade stagod! Cena se odredjuje trzisno samo sto je trziste globalno, a najbolji idu u Mountain View po znanju, a ne po tome odakle su.

Citat:
flylord:a kako to VOIP povecava zaradu?! Aj mi otkrij tu tajnu.
Vec sam napisao gore kako radim vioce konsultacije oko izrade sajta. Dodatno, ako si u stanju da im uz VoIP razgovor prikazujes sadrzaj svog Desktopa i tako interaktivno nudis primere onoga sto si vec radio to ih vrlo lako podstakne da sklope posao bas s tobom. Recimo, moje online iskustvo sa Britancima pokazuje da u proseku vrlo slabo obavesteni, pa se tako recimo oduseve kad cuju za moneybookers, Skype, SIP i sl.

Ali, ajde da pustimo i ostale da kazu nesto korisno umesto da politicarimo...
[ Miroslav Ćurčić @ 07.01.2007. 19:40 ] @
Ajd da probam jedan rezime:
platu ne bi trebalo da određuje samo naziv struke (php programer) već ponajviše opis poslova

Nije svejedno šta će taj programer programirati za firmu (održavanje sajta ili pisanje celog CMSa),
sa koliko kolega programera će deliti posao (i prihod),
koliki je stručnjak (negde je potreban osnovno znanje, a negde je bezbednost od vrhunskog značaja).

Recimo da u ovoj zemlji ima 2000 php programera, od toga je recimo 50 izuzetnih poznavalaca.
Neka firma koja traži programera može da ponudi platu od 300€.
Za tu cifru će sigurno naći nekog iz onih 1900, dok će stručnjaci tražiti bolje ponude prema sposobnostima.

I tako imamo ceo spektar plata. I to bi bio odgovor na prvobitno pitanje ove teme.
[ Miroslav Ćurčić @ 07.01.2007. 19:45 ] @
Uzput, može li kratko objašnjenje termina "outsourcing" ?
[ Perica Mali @ 07.01.2007. 20:11 ] @
Citat:
mVeliki: Recimo da u ovoj zemlji ima 2000 php programera, od toga je recimo 50 izuzetnih poznavalaca.
Neka firma koja traži programera može da ponudi platu od 300€.
Za tu cifru će sigurno naći nekog iz onih 1900, dok će stručnjaci tražiti bolje ponude prema sposobnostima.


Hoce, naci ce sve dok je u Srbiji manjak posla za programere, ali sta se desava kad se zaposli tih 1.900? Pa, posto se retko gde preko moze dobiti programer za pomenute pare, a i domaci bizmismeni razmisljaju da je bolje da im sajt, CMS, bazu radi neko ko je iz istog grada (valja da bi mogli da ga povuku za usi) - dolazi do rasta cene rada. Ako se tome doda da je nemoguce u kratkom roku prekvalifikovati nezaposlene u programere, onda se dolazi do toga da ce cena programer/h tada dosta porasti. Slicno se pre par godina nakon pojave brojnih casopisa dogodilo sa DTP-om odnosno cenom rada prelamaca.

Ne dao Bog da me demantujete na istom ovom mestu za, recimo, 500 dana. Podesite cron-ove :P
[ Tyler Durden @ 07.01.2007. 20:17 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/Outsourcing
[ ~Vojvoda @ 07.01.2007. 20:33 ] @
Ne bih zaista da skrecem temu, ali znate li gde se drze kursevi ili nesto slicno za php,mysql itd...(dopunite me ako sam izostavio nesto,posto ne znam sta sve ide u paketu)
I koliko bi kostalo/trajalo?
Posto vidim ja da se od moje skole necu najesti leba.
Hvala unapred i pozdrav !!!
[ Miroslav Ćurčić @ 07.01.2007. 20:48 ] @
@Perica: Tastatura ti se pozlatila! Verujem da će se cena kod domaćih naručioca kretati samo prema opštoj platežnoj moći stanovništva, al ajde, videćemo za 500 dana. Za strance je već druga priča.

@Tyler: Hvala.
[ Perica Mali @ 07.01.2007. 22:17 ] @
Citat:
~Vojvoda: Ne bih zaista da skrecem temu, ali znate li gde se drze kursevi ili nesto slicno za php,mysql itd...(dopunite me ako sam izostavio nesto,posto ne znam sta sve ide u paketu)
I koliko bi kostalo/trajalo?
Posto vidim ja da se od moje skole necu najesti leba.
Hvala unapred i pozdrav !!!


U paketu ide HTML+CSS(5 dana), Photoshop (30 dana), sledi ucenje C sintakse da bi lakse savladao osnove i Javascripta (30 dana), PHP-a (6 meseci) i MySQL-a (15 dana), a potom:

1. kupi TFT da ne ocelavis;
1(alt). ozeni se pre toga;
2. zakupi ADSL da bi lako skidao literaturu, citao forume, lako FTP-ovao fajlove na svoj hosting;
2(alt). Instaliraj WAMP server da bi mogao da testiras na lokalnom racunaru ono sto radis u PHP-u;
3. otvori za dz Visa Electron u Banca Intesa da bi zakupio dobar hosting i da bi ti kasnije klijenti na nju slali pare :) ;
4. Izbegavaj Dreamweaver i ostale sarene laze, koristi neki dobar editor
5. za sve gde zapnes pitaj na ovom forumu ili googlaj

Domace skole izbegavaj posto ces potrositi i vreme i pare. Za godisnju cenu ADSL-a od 210€ i osmocasovni rad, uz sugestije ljudi sa foruma moci ces za godinu dana da isamaras vecinu domacih predavaca u tim skolama.
Btw, ne ocekuj posebno veliku zaradu u prve tri godine, ulazi u svoje znanje, sve sto ucis pazljivo dokumentuj i backup-uj, a posle dve godine pokusaj i da se pridruzis nekom opensource projektu da bi stekao pravu referencu i da ne bi bio jedan od ovih sto rade za 200-500€.

Za kraj, pogledaj moje postove, pa ces videti kako sam poceo i sta sam ovde pitao pre 4 godine...
[ icobh @ 07.01.2007. 22:30 ] @
jest off topic ali moram da kažem, ja sam prije tačno 3 god. prvi put nešto pitao na ovom forumu, tj. tad sam se registrovao...
[ flylord @ 07.01.2007. 22:30 ] @
- O veliki programerski magu. Da li mozete da mi objasnite kako kupujete preko neta bilo sta sa Visom Elektron?

- O presvetli programerski andjele: kakve veze photoshop ima sa programiranjem? Ovde se prica o ceni programera ne dizajnera. Mozda ides po onom principu: od viska ne boli glava. E pa vidis, sto vise stvari poznajes, manje poznajes sustinu bilo koje od tih stvari.

- O veliki php svestrucnjaku: DreamWeaver nije PHP editor. On je odlican za ono za sta sluzi.

- O php masteru A jel bas mora ADSL? Jel moze cable ili WiFi?

- Kazi mi kazi kako da te zovem... Vecina programera nije radila ni na jednom OpenSource projektu. Cak i vecina onih koji odlicno zaradjuju kao programeri (kod nas) nisi radili na tim projektima.


Zakljucak: no comment
[ ventura @ 07.01.2007. 22:34 ] @
Citat:
Perica Mali
Za kraj, pogledaj moje postove, pa ces videti kako sam poceo i sta sam ovde pitao pre 4 godine...


A u današnje vreme radiš šta?

Ako već koristiš before & after fore, onda navedeš i šta je after..
[ icobh @ 07.01.2007. 22:36 ] @
Citat:
E pa vidis, sto vise stvari poznajes, manje poznajes sustinu bilo koje od tih stvari.

The more I see, The less I know!
[ Ivan.Markovic @ 07.01.2007. 23:48 ] @
Citat:
Perica Mali: U paketu ide HTML+CSS(5 dana), Photoshop (30 dana), sledi ucenje C sintakse da bi lakse savladao osnove i Javascripta (30 dana), PHP-a (6 meseci) i MySQL-a (15 dana), a potom: ...


Prvo ovo je smesno, da bi radio neki ozbiljan posao iskustvo od 5, 15, 30 dana ti nista nece pomoci.

Citat:
Perica Mali:
2(alt). Instaliraj WAMP server da bi mogao da testiras na lokalnom racunaru ono sto radis u PHP-u;


Mislim da cemu biti malo vise potrebno od instalacije WAMP-a da bi se upoznao sa platformom na kojoj radi.

Citat:
Perica Mali:
5. za sve gde zapnes pitaj na ovom forumu ili googlaj


+ procitaj brdo knjiga i manuala i potrosi stotine sata na greskama

Citat:
Perica Mali: ...
Koliko ja znam PHP poslici se bez ikakvih prepreka rade globalno, a onda su cene rada 4x vece od ovoga sto ste spominjali. No, ako zelite da vas neko cedi mozete raditi i za manje pare, a to verovatno zato sto ne znate tecno engleski pa da sa klijentima mozete raditi voice konsultacije. ...


Ovo je glavna greska svih koji se zalete u ovom poslu. Imam prilike da saradjujem sa puno stranih zemalja i takodje sam imao priliku da slusam predavanje jednog holandskog (btw, covek je poreklom iz exYU) CEO-a koje se bavi bas ovim problemom. Probacu da nabavim prezentaciju pa cu da je prosledim ...

Dakle, svi zaboravljaju zasto uopste oni rade sa nama a ne sa tamo nekim pakistancima ... odgovor je zato sto je jeftinije (to je svima jasno).
Ukoliko mi postavimo iste ili malo manje cene (vece nema potrebe pominjati) ubrzo se moze desiti da izgubimo sve klijente. Ne treba zaboraviti i otezavajuce okolnosti za strane klijente: druga vremeska zona, drugi jezik, razliciti obicaji i sl ...

Ne kazem da ne treba imati svoj stav, to itekako treba ali ne treba preterivati.
[ Perica Mali @ 08.01.2007. 07:35 ] @
@flylord
Covek je pitao sta ide u paketu, a ja sam mu rekao. Prava si Srbenda - kad nemas argumenata - pikslu u glavu! A kad treba da se programira - vidim nesto ti ne ide (vidi ovde poslednji komentar), pa vidi da ti odrade flashovanje BIOS-a posto onaj ko ne zna da cita tesko moze da programira. Ja bi ti tom prilikom odradio OCR.

@Ivan.Markovic
rekao sam: "...sledi ucenje C sintakse da bi lakse savladao osnove...", a WAMP se u Srbiji koristi kad nemas para i ides na Internet sa 56k i za sam pocetak je sasvim dovoljan za isprobavanje. Za citanje manuala se slazem, ali po blogovima, forumima ima prakticnih saveta, zar ne?

Bilo bi lepo da nastavimo sa temom i vidimo ko to posle godina i godina rada, citanja manuala, programiranja hoce da radi za 500€?
[ Nemanja Avramović @ 08.01.2007. 11:22 ] @
Citat:
Bilo bi lepo da nastavimo sa temom i vidimo ko to posle godina i godina rada, citanja manuala, programiranja hoce da radi za 500€?


Programiram 10ak godina, web programiranjem se bavim 3-4 godine (da, 3-4 godine rada, čitanja manuala, programiranja, ...) i bez pogovora bih radio puno radno vreme (8 sati dnevno) za 500 € (moja keva radi u Telekomu 20 godina pa ima platu manju od 500 €).
[ icobh @ 08.01.2007. 11:43 ] @
U Banja Luci, nije PHP ali jest C# web programiranje, plata 410€.
[ ~Vojvoda @ 08.01.2007. 11:56 ] @
Znam da plate zaista nisu realne, ali ja bih radio za 500 eur(da znam php) bez obzira na bilo sta, kada ljudi na gradjevini imaju jedva 300-do duse sami su krivi sto nisu isli u skolu.
Jos jedno pitanje, posto je vecina vas samouka-kako vi dokazujete svoje znanje poslodavcu?
Buduci da se u svim oglasima frljaju sa izrazima tipa>developer,programmer itd...
Kako se dobijaju ta "fancy" zvanja?
Kako se to znanje potvrdjuje, nekim testom,prakticnim radom,prethodnim projektima????
[ flylord @ 08.01.2007. 12:14 ] @
Obozavam kad se pojavi neko ko svima soli pamet.
Da li ti shvatas uopste neke stvari. Jako malo programera kod nas (procentualno) ima plate preko 600-700e. U Bg-u su vece plate jer su troskovi zivota veci. A 500e u Nisu nije isto sto i 500e u Nishu ili NS-u. U Nisu su plate 250-500 evra. Po neko ima do 700, a mozda njih nekolko da ima vecu od 700e.

I Ivan ti je lepo rekao da to sto su cene za php projekte 3-4x vece u inostranstvu nego ovde, ne znaci da mi odavde mozemo da ih naplatimo vise. Jednostavno, oni rade sa nama zbog nize cene. Jel ima nesto sto ti ovde nije jasno?!

Citat:
Perica Mali: @flylord
Covek je pitao sta ide u paketu, a ja sam mu rekao. Prava si Srbenda - kad nemas argumenata - pikslu u glavu!


Naravno kad lupas gluposti. Postoji opasnost neko da ti poveruje, i zelim da sprecim da dobijemo na esu jos nekog kao sto si ti.

Citat:

A kad treba da se programira - vidim nesto ti ne ide (vidi ovde poslednji komentar), pa vidi da ti odrade flashovanje BIOS-a posto onaj ko ne zna da cita tesko moze da programira. Ja bi ti tom prilikom odradio OCR.


I u cemu je smisao ovog posta na mom blogu. I o cemu sada lupas majke ti. Ja nisam dokon kao ti da pravim skripte koje ce se kace na gmail da forwarduju mailove.

Citat:

@Ivan.Markovic
rekao sam: "...sledi ucenje C sintakse da bi lakse savladao osnove...",


Ovo me podseca na NLProgrup i Zarka, kad je rekao kako on uspe da nauci polaznike da programiraju u C-u za 7 dana. Prvo ih nauci da rade u jeziku koji je trojanski konj za C, i koji se zove pascal, a onda polaznici za 2 dana nauce C.
A zasto onda ne bi naucio i C++ i Javu i C#. Bice mu mnogo lakse da nauci JS i PHP. Sva 3 koriste c-like sintaksu.
Sad imam utisak, da ti tamo radis.


Citat:

a WAMP se u Srbiji koristi kad nemas para i ides na Internet sa 56k i za sam pocetak je sasvim dovoljan za isprobavanje. Za citanje manuala se slazem, ali po blogovima, forumima ima prakticnih saveta, zar ne?

Bilo bi lepo da nastavimo sa temom i vidimo ko to posle godina i godina rada, citanja manuala, programiranja hoce da radi za 500€?


I PHP programeri su i dalje dosta manje placeni nego Java i .NET programeri.

Molim citaoce ove teme da ne uzimaju Malog Perizu za ozbiljno. Decko je jos mlad i ima jos dosta toga da nauci i shvati o zivotu

[ flylord @ 08.01.2007. 12:15 ] @
Citat:
~Vojvoda:
Jos jedno pitanje, posto je vecina vas samouka-kako vi dokazujete svoje znanje poslodavcu?


referencama
[ Perica Mali @ 08.01.2007. 12:16 ] @
Manjak znanja necete nadoknaditi time sto cete se nuditi za sitne novce. Retko ko ce vas primi u firmu, pa da vas za 400-500€ uci dizajnu, programiranju, a jos manje sigurnosti. Zato ucite, pitajte na forumima, ali svakako izbegavajte provokacije Tehničkog Konsultanta koji pravi CMS za Guru-e. A fancy zvanja zaboravite i trazite nishu u kojoj mozete naci svoje klijente (SEO je trenutno dobar primer).
[ flylord @ 08.01.2007. 12:24 ] @
Kakve veze imaju SEO i Dizajn sa platama PHP programera? Jel citas ti sebe sta pises.
I sto je najgore, da postanes dobar u SEO ti treba iskustvo i to veliko. Plus je teze naci klijente kad si pocetnik.

Citat:
Perica Mali: Manjak znanja necete nadoknaditi time sto cete se nuditi za sitne novce.

Da li ti znas da ljudi negde moraju da steknu radno iskustvo. I da ti jednostavno ne stoji tvdrdjenje.

- Ne moze svako da nadje posao preko neta. Inace bi ga svi imali
- Ne zeli svako da radi kao freelancer, inace niko ne bi radio u firmama
- Ne zeli svako da uci dizajn i slicne kerefeke. Ima ljudi koje zanima samo programiranje.

[ flylord @ 08.01.2007. 12:25 ] @
A inace, nemoj da ljudima preporucujes SEO da rade, kad ga ni ti sam ne znas. (inace ne bi pitao ovako nesto: http://www.elitesecurity.org/t212150 )
[ Perica Mali @ 08.01.2007. 12:32 ] @
@flylord
Zanimljivo koliko se upinjes da objasnis ljudima da kao PHP programeri ne ocekuju platu vecu od 500€.

U postu na tvom blogu sam ti rekao da ne postoji problem u skidanju poste sa bilo kog e-mail naloga putem lepo napisane klase ida to predstavlja nivo pocetnickog poznavanja SMTP-a.

Sto se tice NLProgrup, nemam nikakve veze sa njima, a ako sam pomenuo neke rokove za ucenje mislim da sam svugde stavio "osnove".

Sintaksu C jezika sam ucio pre skoro 20 godina iz knjige Brian W. Kernighan and Dennis M. Ritchie, pa zato mozda nisam najbolje preporucio. Ipak definitivno mislim da ako se pocne od JS i PHP onda se teze ide na OO. Vecina tutorijala, a i hosting provajdera ne podrzava PHP5 i OO.

Molim sve citaoce ove teme da flylord-a uzimaju za ozbiljno jer on je Tehnicki Konsultant, sto prilicno jaka referenca

[Ovu poruku je menjao Perica Mali dana 08.01.2007. u 13:45 GMT+1]
[ Perica Mali @ 08.01.2007. 12:35 ] @
Citat:
flylord: A inace, nemoj da ljudima preporucujes SEO da rade, kad ga ni ti sam ne znas. (inace ne bi pitao ovako nesto: http://www.elitesecurity.org/t212150 )


Moje skromno SEO znanje vidljivo je ovde. I mani se tih trikova sa pregledavanjem postova.
[ kelja @ 08.01.2007. 13:12 ] @
Aman ljudi,pa nije vam ovo Mad Zone,pa da se ovako prepucavate! :-)

Nego ozbiljno,ja mislim da se u nekim situacijama ovde moze izvuci veci novac za php projekte nego u inostranstvu(pre svega mislim na freelancerske poslove).Ako pogledate malo po freelance sajtovima,videcete da su ljudi spremni da traze neverovatne stvari,za neverovatne budzete, i da stvar bude gora -to i dobijaju(primer:youtube clone za 100$.pa i manje)...

Ali,za neki redovan,regularan, posao nisam siguran da se moze ocekivati plata mnogo visa od 500$.Jedan moj poznanik,zaista vrhunski programer(asembler mu je uza specijalnost),asistent na ETF-u u Novom Sadu,radi u firmi hm..cuvenog strucnjaka i ima platu oko 1000e...
Takodje, upoznao sam i jednog JAVA programera koji radi za jednu svajcarsku firmu u Beogradu(povremeno ode i tamo na usavrsavanje i izrabljivanje)i mislim da mu plata ne prelazi 600 eura...

[ boccio @ 08.01.2007. 13:38 ] @
Molio bih vas da malo podignete nivo diskusije... Tema je jako blizu /dev/null/ ako mene pitate, jer nista pametno nema da se procita.

@Perica Mali: molim te reci mi da li je ovo tvoj sajt? --> www.ftpcommerce.com
Jako me zanima, pa mozemo posle nastaviti diskusiju kad mi odgovoris.
[ flylord @ 08.01.2007. 13:40 ] @
Pricamo samo o PHP programerima :) i njihovim platama u firmama. Neko ko zaradjuje 800-1000 kao freelancer, ne moze da ocekuje toliku platu u nekoj firmi.

[ boccio @ 08.01.2007. 13:42 ] @
Ma prica je OK, tema je dosta zgodna za kvalitetnu diskusiju, ali fali ono kvalitetna. To je problem. Dobar freelancer moze bez problema usred Beograda da pravi $2000 mesecno, sa 5-7 sati rada dnevno. Ali ne na nacin na koji je ovde u diskusiji prikazano... Sto bi ameri rekli - misleading.
[ Perica Mali @ 08.01.2007. 13:42 ] @
Ne sumnjam da je tako, ali to je verovatno zato sto su pristali na takve pogodbe. Ljudi cesto pristaju na takve pogodbe da bi stekli dobru referencu, ali se nikad ne izvuku iz toga jer se sa referencom cesto moze preneti i podatak o okvirnoj plati. Tako se u USA desava da ljudi recimo u Teksasu rade isti programerski posao skoro za jednu nulu manje i ne mogu se izvuci iz tog zacaranog kruga!
[ Perica Mali @ 08.01.2007. 13:46 ] @
Citat:
boccio: Molio bih vas da malo podignete nivo diskusije... Tema je jako blizu /dev/null/ ako mene pitate, jer nista pametno nema da se procita.

@Perica Mali: molim te reci mi da li je ovo tvoj sajt? --> www.ftpcommerce.com
Jako me zanima, pa mozemo posle nastaviti diskusiju kad mi odgovoris.


Da, slobodno otvorite temu o njemu i prosledite mi. Hvala!
[ boccio @ 08.01.2007. 13:47 ] @
Citat:
Perica Mali: Da, slobodno otvorite temu o njemu i prosledite mi. Hvala!

Ma necu da otvaram nikakvu temu - samo te pitam da li je to TVOJ sajt, odnosno tvoje "firme". Thx.
[ Perica Mali @ 08.01.2007. 13:50 ] @
Citat:
boccio: Ma prica je OK, tema je dosta zgodna za kvalitetnu diskusiju, ali fali ono kvalitetna. To je problem. Dobar freelancer moze bez problema usred Beograda da pravi $2000 mesecno, sa 5-7 sati rada dnevno. Ali ne na nacin na koji je ovde u diskusiji prikazano... Sto bi ameri rekli - misleading.


S tim da Bgd kao Bgd nije bitan! Bilo bi lepo da ispravis sve ove price i dodas na koji nacin to postizes. I hvala na umerenom supermod nacinu diskusije.
[ boccio @ 08.01.2007. 14:28 ] @
Uporno sam hteo da cujem ovo o www.ftpcommerce.com, al nema veze...

Ako zelite da pravite kvalitetan freelance, ovo nek vam bude reper: www.ftpcommerce.com
NIKAD nemojte takav sajt da imate. Bookmarkujte, i ako krenete nesto slicno da pravite - zaustavite se na vreme. Da bi funkcionisali kao dot-kom, odnosno pruzali svoje usluge putem weba, a ne kao lokalni office, vase klijente i potencijalne klijente treba privuci referencama zadovoljnih klijenata, odnosno odradjenih poslova i nekim tragom postojanja i rada - tipa placenog clanstva na nekom od jacih freelance sajtova. Evo par primera od gorepomenutih:

http://www.ftpcommerce.com/o-nama.php
Citat:

Mi smo mlada start-up kompanija koja je, u cilju sticanja referenci, spremna za velike napore te u skladu sa tim pruža brojne pogodnosti kao što je realizacija vašeg Web sajta za samo 24h.

Kompanija? Kakva kompanija? Ja bih se cak dao opkladiti da nemate ni registrovanu agenciju, ili DOO, a o kompaniji da ni ne pomisljam... Osim toga, niko ozbiljan ko je spreman da plati vise od $50 ne zeli website za 24h, veruj mi...
Citat:

Mi smo Web kompanija koja nudi najnovije tehnologije za unapredenje vašeg Internet poslovanja (chat sa posetiocima vašeg sajta, ažuriranje sajta slanjem e-mail poruka i dr.)

Opet "kompanija"... Da, to verovatno moze da prodje kod STR "Mica & sin"... ali njima tesko da ces izvuci vise od $100 za sajt. Ostali kad procitaju da je chat na sajtu najnovija tehnologija, slatko ce se nasmejati i zaobici u sirokom luku.

Primera ima jos dosta, ali sve svodi na jedno... Magla. A to ne pravi profit.

Ovakvih "company" sajtova ima na hiljade. Ako radite freelance, znaci da ste na globalnom marketu, a to opet znaci da se bijete sa Indijcima, pakistancima i ostalim od kojih svako ima po jedan ovakav "company" sajt. A oni rade za $200 mesecno. Sta su njihove karakteristike?
- Sve znaju
- Sve mogu
- Nista nije problem
- Sve moze za juce

A outcome je obicno srednje do umereno jadan. Zato niko ko trazi outsource za svoj projekat ili sajt koji vredi preko $500 nece ni da prica sa ovakvom ekipom, jer se po pravilu barem jednom opekao sa slicnima.

A ko prolazi? Timovi - ne "kompanije" koji imaju jake reference svojih projekata na webu, offline "potpis" a ne kontakt formu i po pravilu posreduju na nekim od jacih freelance sajtova - retko ko ulazi u direktan kontakt sa freelancerom osim ako vec duze vremena ne saradjuje sa njim.

A na freelance sajtovima se nude poslovi tipa "youtube za $100"... Pogledajte samo Rentacoder.com, scriptlance.com i slicne... za $30 ce se javiti 100 klinaca koji vape da urade posao. Naravno - srednje do umereno jadno :) A da bi izgradili svoj portfolio na nekom od jacih sajtova, tipa Elance.com, pored pravog portfolija (a ne magle), potrebno vam je i oko $200 mesecno za clanarinu. Cisto da se odvoji zito od kukolja :)

I gde sad u pricu ulazi ono da u Engleskoj sat rada kosta 50 funtu (ili koliko je vec spomenuto ovde). Pa tacno je, kosta, ali ne za nekog ko prica engleski sa ruskim akcentom preko skype-a, vec za nekog ko zivi i radi u Birmingemu... Zakljucak izvucite sami. Ja trenutno na svojoj MSN listi imam 4-5 indijaca koji su mi povremeno radili sitne poslice, i prica im je ista kao i sto citam na ovoj temi. Nema razlike. E, tako sve nas posmatraju i poslodavci iz razvijenih zemalja, nazalost.

99% freelancera po svojim sajtovima i raznim portfolijima baca maglu. Prica o "web kompanijama" ne pije vodu, to nikog ne zanima. Zanima ih samo sta VI mozete da im uradite, koliko kvalitetno i za koje pare. Tacka.

Postoji jos dosta dobrih tema o freelance-u na ES-u, samo treba koristiti pretragu. Puno toga je vec receno, mrzi me da se ponavljam.
[ Perica Mali @ 08.01.2007. 14:55 ] @
No problem. Idite na Elance.com i borite se sa Indijcima za saku kikirikija, pa kad se umorite i ozenite zavrsicete u nekoj od domacih firmi za max 500€.
[ boccio @ 08.01.2007. 15:05 ] @
A ti tacno predlazes sta? Pogledaj malo na elance "reported earnings" nekih od jacih vendora, pa ces shvatiti koje su cifre u pitanju za ozbiljne igrace. Daleko je to od sake kikirikija.

A neko ko se "iskali" par godina na freelance, i pritom je pametan i usavrsi svoja znanja - daleko od toga da ce raditi za 500 evra. Ali ajde, nek svako veruje sta zeli...
[ Perica Mali @ 08.01.2007. 18:30 ] @
Citat:
boccio: Uporno sam hteo da cujem ovo o www.ftpcommerce.com, al nema veze...

Ako zelite da pravite kvalitetan freelance, ovo nek vam bude reper: www.ftpcommerce.com
NIKAD nemojte takav sajt da imate. Bookmarkujte, i ako krenete nesto slicno ...


Nema potrebe da zatrpavate Bookmarks dovoljno je Google>optimizacija sajta.

Ajde boccio isprsi se i ti sa necim na prvoj strani Google-a!

[Ovu poruku je menjao Perica Mali dana 08.01.2007. u 19:50 GMT+1]
[ Perica Mali @ 08.01.2007. 18:41 ] @
Citat:
boccio: A ti tacno predlazes sta? Pogledaj malo na elance "reported earnings" nekih od jacih vendora, pa ces shvatiti koje su cifre u pitanju za ozbiljne igrace. Daleko je to od sake kikirikija.

A neko ko se "iskali" par godina na freelance, i pritom je pametan i usavrsi svoja znanja - daleko od toga da ce raditi za 500 evra. Ali ajde, nek svako veruje sta zeli...


Koliko ja znam, kao uspeh u freelance-ingu se vodi tek kad te klijent pozove da saradjujete van toga i zaobidjete nepotrebne provizije. Uostalom, bas sam cekao da kazes da su tamo lepe cifre za ozbiljne igrace. Zasto se onda neki ovde zale da ne mogu da plate PHP programera preko 500€.

I daj molim te napisi mi to u assembleru, posto sam izgleda ostao na 8 bita, a vi danasnji sa dva jezgra pokusavate ovde da sprovodite socijalni inzenjering i u domacoj zajednici stvorite lazan utisak koliko vredi neki posao. Slicno se pre par godina dogodilo sa placanjem tekstova u domacih IT casopisima, gazde su se dogovorile oko cena honorara, pa su sad honorari toliko besmisleno niski da gotovo da nema ko da pise.
[ Radovan__III @ 08.01.2007. 20:11 ] @
Citat:
boccio:
A ko prolazi? Timovi - ne "kompanije" koji imaju jake reference svojih projekata na webu, offline "potpis" a ne kontakt formu i po pravilu posreduju na nekim od jacih freelance sajtova - retko ko ulazi u direktan kontakt sa freelancerom osim ako vec duze vremena ne saradjuje sa njim.


Ovo je potpuno tacno i u ovome sto je boccio rekao je resenje za dolzak do veceg profita na duzi period, jer vi lako mozete nekoga da oderete ali ce vam se to kad tad vratiti.

Sto se direktno tice direktno plata , ne isplati se da u grupi 10 programera vi imate 10 vrsnih programera kojima ce te placati po 1000 ili vise evra. Najbolje je da imate npr 3 odlicna i 7 dobrih , koje cete naracno manje placati ali ce imati vise "fizicki posao". Jos jedna zanimljiva stvar je da u firmama koje se bave aplikativnim ( ili web ) programiranjem dosta novca donosi marketig odeljenje ( ako ga imaju ) i takve firme su uspesnije u odnosu na samo programersku grupu ljudi.
[ flylord @ 08.01.2007. 20:54 ] @
Citat:
Perica Mali:
Ajde boccio isprsi se i ti sa necim na prvoj strani Google-a!


kucaj u google: 'iznajmljivanje sajtova'
cisto da znas da se ja uopste ne bavim SEO-om, niti sam radio neku optimizaciju.
[ Perica Mali @ 08.01.2007. 22:38 ] @
E stvarno si pravi tehnicar! Prvi si na Google-u za "iznajmljivanje sajtova" od 2.290 rezultata. Je li, znas li ti uopste sta je SEO i molim te ne bacaj ovu temu u offtopic. Hvala!
[ flylord @ 08.01.2007. 22:44 ] @
Pa ja sam be znanja SEO-a to uspeo, a ti sa znanjem si uspeo za oko 20k rezultata :) Od kojih su 70% dupli. A i rekao sam jasno da ja ne radim seo i da za tu stranicu nije uradjen nikakav SEO. A ti uradi optimizaciju za "site optimisation". Znaci za engleski izraz. I onda se javi. Na srpskom, svako moze da to postigne
[ centaur @ 08.01.2007. 23:02 ] @
@Perica Mali

Predstavio si se kao vrsni poznavalac svega i svacega,a sajt ti je na nivou pocetnika.
Reference na njemu su neke slicice.Nijedna prava adresa.
Kazes da govoris engleski kao maternji,a sajt ti je samo na srpskom.
Tvoja preporuka za ucenje web tehnologija (1,3,5...dana) je apsolutna glupost.
Nacin komunikacije ti je blago receno problematican.
Sve u svemu,delujes totalno neozbiljno,ali ima i nesto pozitivno za tebe.
Verovatno nikad nisi imao vise poseta na sajtu nego danas.
[ Nemanja Avramović @ 08.01.2007. 23:04 ] @
Upropastiste potencijalno jako dobru temu svojim flejmovanjem.
[ boccio @ 09.01.2007. 10:30 ] @
Citat:
Nemanja Avramović: Upropastiste potencijalno jako dobru temu svojim flejmovanjem.

Bas tako... ali da bi se kvalitetna diskusija razvila, potrebno je mnogo vise od "moj je veci od tvog" nacina komunikacije, i zelja da se od sagovornika nesto nauci. A ovde to neki nemaju ni u tragovima... Zato na ovom forumu i nema kvalitetnih diskusija, na moju veliku zalost.

Citat:
Perica Mali: E stvarno si pravi tehnicar! Prvi si na Google-u za "iznajmljivanje sajtova" od 2.290 rezultata. Je li, znas li ti uopste sta je SEO i molim te ne bacaj ovu temu u offtopic. Hvala!

Ne znas ni ti, ocigledno, ali ja ni u jednom trenutku nisam hteo to direktno da ti kazem. Mislio sam da ces shvatiti i ovako, izokola. Zbog cega se uporno guras kao neki znalac, da li razumes da ovde ljudi imaju po 5-6-7 godina iskustva u web developmentu? Jel moras da se svadjas bas sa svima na ovoj temi? Nista ne razumem...
Citat:
Perica Mali: Nema potrebe da zatrpavate Bookmarks dovoljno je Google>optimizacija sajta.
Ajde boccio isprsi se i ti sa necim na prvoj strani Google-a!

Vidis, pre nego krenes da prozivas nekog i izazivas na crtu, savetovao bih ti dve stvari:
1. Razmisli malo da li je to sto si uradio zaista dobro, ili samo ti mislis da je dobro
2. Raspitaj se koga izazivas na crtu

U suprotnom mogu jako nezgodne stvari da se dese. Prvo i osnovno, optimizacija sajtova na srpskom jeziku nije neki posao, prosto iz razloga sto postoji jako mala konkurencija i do zeljenih rezultata je izuzetno lako doci. Takve rezultate niko ko se bavi SEO/SEM-om ne uzima za ozbiljno. Da si izasao na prvo mesto, ispred pretraga.co.yu sajta, moram da priznam da bih ti odao respect. A ovako - nemam bas neko misljenje o tvom SEO umecu... iskreno... A posto me vuces za jezik, evo da ti se "isprsim" (o, brate mili...)
Citat:

http://www.google.com/search?h...publishing+cms&btnG=Search

Term: news publishing cms
Site: www.vivvo.net
Position: #5
Results: 3,650,000

vs.
Citat:

http://www.google.com/search?q=optimizacija+sajta

Term: optimizacija sajta
Site: www.ftpcommerce.com
Position: #4
Results: 26,900

Da li je potreban neki komentar?

//edit: Nemanja, otkljucao sam temu u nadi da ce ipak nesto pametno jos da se kaze, pa da naknadno procistimo temu i pobrisemo flame
[ kelja @ 09.01.2007. 11:54 ] @
Elem,
moj(novi) doprinos ovoj temi nece dakako biti dovoljno kvalitetan za one koji vapiju za kvalitetnim diskusijama,ali nece biti ni flame,nadam se.
Samo usput,nesto o SEO...
@flylord
Ako smem da primetim,kad bih trazio firmu da mi napravi sajt,nikad u google ne bih otkucao reci "iznajmljivanje sajtova"?!?
Pre bi to bilo nesto kao "izrada sajtova",ili "web sajt(ovi)"...Ali dobro,ionako si rekao da nisi radio nikakav SEO...(osim sto imas link na ES-u,a i to radi posao ;-))

[ boccio @ 09.01.2007. 12:29 ] @
Citat:
Perica Mali: Koliko ja znam, kao uspeh u freelance-ingu se vodi tek kad te klijent pozove da saradjujete van toga i zaobidjete nepotrebne provizije. Uostalom, bas sam cekao da kazes da su tamo lepe cifre za ozbiljne igrace. Zasto se onda neki ovde zale da ne mogu da plate PHP programera preko 500€.

Uspeh u freelancingu se "vodi" po tome koliko uspevas da naplatis po satu, i koliko jaki su ti klijenti. Saradnja van posrednickih sajtova je krajnje irelevantan faktor.

A opet, to nikako ne mozes usporedjivati sa platom od 500 evra. Nikako mi ne ide u glavu zasto stalno mesas babe i zabe? Freelance je jedno, zato se za ime Boga tako i zove. Plata i posao u stabilnoj firmi su nesto potpuno drugo. Posto vidim da imamo problema oko toga, evo jednog primera.

Zelim da te angazujem za jedan projekat. Platicu te kao freelancera 10 evra po satu za to. Mene ne interesuje koliko ces ti vremena da potrosis resavajuci iznenadne probleme, otklanjajuci bagove, gledajuci literaturu ne bili uradio zadatak onako kako treba... Ja placam sat tvoje produktivnosti, nista drugo me ne zanima, i nikakve druge troskove oko tebe nemam. Na kraju cu samo od tebe zatraziti timesheet sa preciznom satnicom na cemu si koliko radio, i platiti te na osnovu toga.

Sa druge strane, ako si zaposlen kod mene, od tvojih osam sati dnevno bar 3 ce otici na razne NEPRODUKTIVNE stvari. Moram da osposobim tvoje radno mesto (sto, stolica, racunar, eventualno telefonska linija, etc, etc.) i da placam doprinose za tvoju platu i porez. Znaci, tvoja plata me ne kosta 500 evra, nego 800 evra, plus inicijalni trosak opremanja radnog mesta (cca. 2000 evra). A za sve to moram da ukalkulisem i vreme koje se odbija od tvojih osam sati rada dnevno (citanje dokumentacije, debagovanje, meetinzi, etc.) koje ti provodis u neefektivnom radu. Takodje, placam te i dok si na godisnjem odmoru, i kad si bolestan, i u mnogim drugim situacijama.

Ja ne znam vise sta tu ima nejasno? I nemojmo molim vas uporedjivati zaradu freelancera, i PLATU legalno zaposlenog programera. Tacka.
[ ~Vojvoda @ 09.01.2007. 15:10 ] @
Svadje su kontraproduktivne ovde, i sada mi je veoma zao sto je sve pocelo od mog pitanja.
Nego da se vratimo na temu...
boccio je neveo sasvim realne stavove, e sada zavisi kako kome sta odgovara>
Nekome freelence, nekome stalno radno mesto.
Po meni radno mesto je sigurnije i bolje, pa cak i da je plata manja. Ne bih da zvucim ko penzos, ali ko ce vama na freelance-u da plati zdravstveno, gde je radni staz itd..
Ja, da znam PHP odvalio bih se od rada za 500EUR, i jos bih igrao od srece.
freelance projekti su ok, ali mi se nekako ne svidjaju, i imajte na umu da svako gldeda da prodje sto bolje, poslodavac da manje plati, vi da vise zaraditie. Instina je negde izmedju.
Da ne zapocinjemo svadju opet ali moram da bacim jedan komentar-toliko sam se naslusao uzivo(ne racunam ljude sa foruma) te freelance gospode i njihovih "masnih" plata, samo im se nesto ne vidi ta lova.
I na kraju, moram reci da sve moze stati u jednu rec: iskustvo.

Pozdrav !!!
[ afwt @ 09.01.2007. 18:19 ] @
Uh bre, gde vi odoste? Pocesmo od plate PHP programera, a zavrsismo preko SEO na freelancing-u? wtf? :-)

Pa evo, da se i ja ukljucim, cisto da iznesem informacije koje su meni dostupne: u US normalan programer u PHPu moze da dobije do nekih 70-80k$/y, sve preko toga su izuzeci. Pocetna krece od nekih 35k$, ali pricamo o programerskim kompanijama koje se samo time i bave. Tu ni ne vidis dizajn, SEO i gluposti, samo razvijas aplikacije. Sa druge strane, djumle firmi trazi ljude samo na X meseci (uglavnom da se uradi sajt/projekat), i tada plata ide oko 35$/h.

Ovde, freelancing projekat moze i da izadje i do 60-65$/h, zavisno od iskustva/referenci i slicno. (vole ljudi da daju takve pare, ima bezbroj primera, bas zbog vremenskih razlika i ostalih gluposti, zbog kojih moras da cvikas sve vreme sta ce da bude, dok coveka odavde bacis na fon-tele kad ti zatreba, a i ljudi iz US znaju kako se radi u US, sto se ne moze reci za 99% "developera" iz kaubojskih zemalja (zato i imamo toliko shuma, i na ovoj temi, uostalom).

Ali, ovde pricamo o PLATI, ne o honoraru za projekat, sto je razlika nebo/zemlja, kako to lepo neko rece par postova iznad (ili na prethodnoj strani).

Moze li se dobiti neki okvirni podatak o satnici freelancer-a koji su iz YU? (pazite, sad stvarno postoji postavljeno pitanje koliko kosta freelancing.) Za plate svi znamo kolike su, orijentaciono bar...

(i jeste, PHP programiranje se mnooogo manje placa za razliku od ostalih programskih jezika)
[ flylord @ 09.01.2007. 22:25 ] @

Citat:
afwt:
Moze li se dobiti neki okvirni podatak o satnici freelancer-a koji su iz YU? (pazite, sad stvarno postoji postavljeno pitanje koliko kosta freelancing.)


od 2/2.5 do 8/10 e/h . Naravno zavisi od iskustva i sposobnosti da se prodas, i nadjes posao. Za php, mislim da su satnice, u vecini slucejeva, maximalno do 4-8e/h
[ afwt @ 17.01.2007. 07:31 ] @
Hvala ti, Aleksandre.
[ Perica Mali @ 21.01.2007. 08:58 ] @
Citat:
boccio: http://www.google.com/search?h...publishing+cms&btnG=Search

Term: news publishing cms
Site: www.vivvo.net
Position: #5
Results: 3,650,000


Ajde sad lepo ponovo pogledaj gde ti se zagubilo 1.620.000 rezultata za Google> news publishing cms i molim te, molim te, molim te reci mi na pp koga izazivam na crtu, pa da se smrznem

Google>news publishing cms .... Personalized Results 1 - 10 of about 2,030,000 for news publishing cms
Google>sta je seo ........ Personalized Results 1 - 10 of about 980,000
Google>šta je seo ........ Personalized Results 1 - 10 of about 1,050,000

Edit by flylord: za sve zalbe na rad modova imas ceo forum.

[Ovu poruku je menjao flylord dana 21.01.2007. u 13:26 GMT+1]
[ bmcvetic @ 03.02.2007. 03:16 ] @
Radim u Beogradu kao PHP programer 4 godine, za stalno. Imam platu 500 EUR za taj posao i mislim da je to previse.
Radim i Javu i moram da kazem da mi se PHP gadi. Prosto, za mene je PHP skriptanje i ako za Javu ili C++ ocekujem 1000-1500EUR mislim da je u nasim uslovima sve preko 400-500 EUR za PHP previse. PHP nije ozbiljan programski jezik za rad recimo banke, osiguranja ili telekoma i zato i plata mora da bude manja! Pricam samo o plati cistog programera, znaci ne sef razvojnog tima ili nesto slicno.

Pozzz
[ Milan S. aka Morlak @ 04.02.2007. 14:10 ] @
>
Mislis da je to previse? Znaci, profi (php) programera ima na svakom
cosku? , pa im je zbog toga niska plata?
[ stash @ 05.02.2007. 10:15 ] @
Podrzavam ideju da dobri PHP programeri budu dobro i skupo placeni.
Smatram da cenu izmedju ostalog najvise odredjuju ovi faktori:

1.0 Sta se radi? Kakav je projekat/posao u pitanju odnosno koliko para ceo projekat donosi.
2.0 Nivo znanja samog programera.
3.0 Satnica (ne mora programer da radi extra sate dzaba ako mu je project manager nesposobna guzica).

Ako menadzer uzima veliku kintu za projekat a forsira mazgu da mu sedi po ceo dan/noc onda dodje dan kada mazga ustane i ode a menadzer mora da provede puno vremena da u moru samozvanih PHP strucnjaka nadje nekoga ko radi posao.
Svi ovde koji su omalovazili PHP a digli u nebesa JAVU ili C++ u stvari nikada nisu radili neke ozbiljne projekte u PHP-u.
Znaci nisu ni uspeli da zarade neki malo ozbiljniji novac.
Ja jesam :)

Onaj ko zaista ima dugogodisnje iskustvo nikada ne lupeta u fazonu "PHP je glupost JAVA je super, strava"...ti ljudi samo odaju svoje neiskustvo.









[ ~Vojvoda @ 05.02.2007. 12:40 ] @
Citat:
stash: Podrzavam ideju da dobri PHP programeri budu dobro i skupo placeni.
Smatram da cenu izmedju ostalog najvise odredjuju ovi faktori:

1.0 Sta se radi? Kakav je projekat/posao u pitanju odnosno koliko para ceo projekat donosi.
2.0 Nivo znanja samog programera.
3.0 Satnica (ne mora programer da radi extra sate dzaba ako mu je project manager nesposobna guzica).

Ako menadzer uzima veliku kintu za projekat a forsira mazgu da mu sedi po ceo dan/noc onda dodje dan kada mazga ustane i ode a menadzer mora da provede puno vremena da u moru samozvanih PHP strucnjaka nadje nekoga ko radi posao.
Svi ovde koji su omalovazili PHP a digli u nebesa JAVU ili C++ u stvari nikada nisu radili neke ozbiljne projekte u PHP-u.
Znaci nisu ni uspeli da zarade neki malo ozbiljniji novac.
Ja jesam :)

Onaj ko zaista ima dugogodisnje iskustvo nikada ne lupeta u fazonu "PHP je glupost JAVA je super, strava"...ti ljudi samo odaju svoje neiskustvo.

Podrzavam i potpisujem, iako sam totalni pocetnik!!!
Covek treba da bude placen za svoje vestine i znanje, a sad koje radno mesto je placeno, to vec diktiraju zahtevi i potrebe musterija, odnosno trendovi.
[ BluesRocker @ 05.02.2007. 12:45 ] @
Citat:
bmcvetic: Radim u Beogradu kao PHP programer 4 godine, za stalno. Imam platu 500 EUR za taj posao i mislim da je to previse.

Uvek možeš da tražiš da ti smanje. :)
Šalu na stranu, nema više socijalizma da nam neko određuje platu po ključu, a i onda je plata više zavisila od toga gde radiš nego šta radiš. Plata programera zavisi osim od njegove sposobnosti i iskustva i od ponude i tražnje za tim profilom. Ako neko želi dobrog PHP programera, onda mora i da ga plati.
[ bmcvetic @ 06.02.2007. 07:36 ] @
Citat:
Onaj ko zaista ima dugogodisnje iskustvo nikada ne lupeta u fazonu "PHP je glupost JAVA je super, strava"...ti ljudi samo odaju svoje neiskustvo.


Radio sam i sad radim ozbiljne projekte uskljucivo u PHP-u, u drugim jezicima nisam radio projekte vec manje stvari. PHP je dopadljiv, ali veoma ogranicen programski jezik. Sta si ti to ozbiljno radio u PHP i koliko si to para zaradio ne znam, ali nije ni bitno. Znam samo da nisi pisao drajvere, playere, igre, Photoshop, AutoCad ili nesto slicno. Malo si radio sa bazicom, poneka klasica, mozda neki AJAX ili grafikon i kraj! Zato i moram da kazem PHP je veoma limitiran u odnosu na Javu i C++ i ne mozes porediti komplesnost i znanje potrebno za izradu ozbiljnih projekata u PHP i recimo C++, a samim tim i platu za taj posao. Ako je kod nas plata za Javu (sa iskustvom) oko 1000-1500EUR, za PHP (sa istim iskustvom) max 600-800EUR i plafon.

Znam da projekti u PHP-u projekti mogu da budu veoma kompleksni, ali opet ja tako vidim razlike i na mojoj skali ta je razlika.

Pozzz
[ hecky @ 06.02.2007. 10:32 ] @
Nije PHP limitiran u odnosu na Javu i C++, nego mu je prosto drugacija namena. Ne mozes isprogramirati igricu u PHP, al ajd ti isprogramiraj sajt u C++ . Takodje, u odnosu na JSP, u najvecem broju slucajeva razvoj istog projekta je mnoogo brzi & jeftiniji u PHP-u.

Prosecna PHP plata je 1/2 of prosecna C++ plate, jer se minimum znanja potreban da bi se nesto korisno napravilo u PHP-u, mnogo nizi nego kod C++. Ovo rezultuje da ima mnogo vise "pilicara" u PHP, koji ruse prosek plata.

Prijatelj je 2004-te imao 1,000 eur + bonuse, kao PHP programer u Novom Sadu . Zavisi za koga i sta radis.
[ 1r0nM4n @ 06.02.2007. 20:33 ] @
Šta mislite, kakva će biti budućnost PHP-a za nekih 6-7 godina?
Da li će plata php programera biti slična kao i danas ili će se nešto drastično promeniti u svetu web programiranja i izradi web sajtova?

p0z
[ debeli brka @ 06.02.2007. 23:25 ] @
@Branko

kada si rekao generalno da php strucnjak treba da bude manje placen nego java, c++ itd strucnjak, da li si mislio u sustini na to da je mnogo vise vremena potrebno da neko postane java, c++ strucnjak, nego php?

sta ostali misle o ovome? da li je za dobro (primenljivo, kvalitetno) znanje iz php-a potrebno manje vremena nego za ostale navedene jezike?
[ bmcvetic @ 06.02.2007. 23:47 ] @
Citat:
kada si rekao generalno da php strucnjak treba da bude manje placen nego java, c++ itd strucnjak, da li si mislio u sustini na to da je mnogo vise vremena potrebno da neko postane java, c++ strucnjak, nego php?


Pa da, sam pojam i razvoj klasa i struktura u Javi i C++ je dosta kompleksniji. U Javi i C++ moras da vodis racuna o nekim malo apstraktnijim pojmovima poput interfejsa, alokaije i dealokacije memorije, tipovima podataka, hijerarhiji naskledjivanja itd, itd. PHP je napisan tako da funkcije mogu skoro ceo posao da odrade (pa dobro u ozbiljnom projektu ne bas).

I naravno potrebno je dosta manje vremena da bi se savladao PHP. On je takav - kakav je , usko specijalizovan za web i to je to.
S ovima mozes skoro sve.

Jos jedna stvar, ako radis u recimo C++ neku igru i ili nesto kao Photoshop, AutoCad ili GoogleEarth skoro je sigurno da ces morati da imas vaaaaljaaaanu podlogu iz transformacija koordinata ili sila zatezanja i sl., a to je nesto za sta se ide na fax godinama. Zato je takva razlika.

A, da je PHP jezik Interneta (cuda nad cudima) to nije sporno. I mislim da ce dugi niz godina imati perspektivu.

Pozzz
[ dootzky @ 07.02.2007. 08:13 ] @
yo all

PHP je svakako jezik samo i jedino za net i browsere, ali nekada to moze imati i drugaciji koncept, u smislu mrezne poslovne aplikacije, sa centralizovanom bazom.
koliko je lakse, brze, klasicnije napraviti web servis za neku firmu, koji ce oni da koriste makar samo u LANu, ako ne i na netu, i to se sve napravi sa PHPom relativno brzo i lako, modularno i adaptivno na promene. sta ces vise?

a istu takvu centralizovanu mreznu aplikaciju, u C#, je teze napraviti, sporije, zahteva tim ljudi koji su uigrani i znaju sta rade, dakle imaju programera-koordinatora.

sustina je da su "stariji" jezici kao sto je C++ i Assembler -> mnogo placeniji nego danas PHP. ne zato sto je "PHP bulja", vec zato sto ima puno PHP programera na trzistu, i samim tim cena opada. + je kvalitet rada dosta diskutabilan. neki PHP programeri nemaju ni 6 meseci programiranja iza sebe, a C++ programeri, koji su sada na trzistu, obicno imaju vec po 10+ godina iskustva, a to je samo po sebi neprocenjiv kvalitet koji se svakako vise placa, + nema ko drugi da ti radi, a tebi je cela firma, mreza, cela infrastruktura pisana na C++u. i sad ti kao neces da platis nekoga da nastavi? ma common!

sa druge strane - ja sam mnogo zavoleo PHP i njegovu brzinu, portabilnost, open source standard gde postoji SVE-ZA-SVE, bukvalno, od novih fazona, do starih fazona, (skoro) sve baze su podrzane, a iako nisu, neko ce napisati interfejs za njih u roku od 2-3 nedelje. pa da li moze bolje i bezbednije od toga, ceo community je dosta jak, pa cak i u Srbiji! ja se krecem na 2-3 velika domaca foruma, i stvarno ima ljudi koji pomazu max. a kada bi ja sada pitao neko KOSKA pitanje za C++, za apstraktno nasledjivanje dearanziranih nizovnih klasa, koje su pritom custom made... pa brate - niko ne bi ni citao nit' pomogao! a i manje je ljudi poznaje C++ nego PHP, iako je sematika ista..

ja sad kao ucim javu, bas iz tih razloga, ne samo sto je placenije, nego sto su poslovi "ozbiljniji", i skoro-pa-uvek se podrazumeva da moras da radis u velikom timu profesionalaca, a to je mozda i najbolji put do usavrsavanja. ono: sweat, blood and tears...

uh, al' se ja napricah.

poz svima,
i PHP nikada nece "izumreti", jer je prosto isuvise dobar i besplatan
dootzky
[ Branko Santo @ 07.02.2007. 13:55 ] @
Citat:
bmcvetic...U Javi i C++ moras da vodis racuna o nekim malo apstraktnijim pojmovima poput interfejsa, alokaije i dealokacije memorije, tipovima podataka, hijerarhiji naskledjivanja itd, itd....



Guglaj GC ili ti "garbage collection" za javu. :)
[ TGCVugi @ 07.02.2007. 18:16 ] @
Zakljucak svega ovoga: Plata ovisi o snalazljivosti odredene osobe....
[ smurflander @ 08.02.2007. 21:02 ] @
Ne moze se govoriti o realnoj plati bilo kog programera. Jednostavno ne postoji pravilo koje ce programerski rad staviti na "kantar" i odrediti koliko neciji rad vredi. Bacanje sa ciframa 250, 500, 1000, 2000 evra su prosto nemerodabne. Imam druga koji sa zvanjem diplomirani fizicar radi u telekomu gde prakticno nista ne radi i uzima 85000 dinara. Pa sta to on vise radi od Vas pa da zasluzuje toliku platu. Sve zavisi gde se "gurnes".
[ kiky @ 08.02.2007. 22:25 ] @
Povodom toga koliko jedan programer treba da ima platu glupo je i raspravljati. Sve je stvar toga kako pojedinac uspe da se "proda". A oko one racunice gore koliko treba da zaradi da bi bio isplativ firmi mogu da vam kazem da je cena programerskog sata (firma koja daje usluge programiranja prema korisnickoj firmi) ne manje od 50evra, tako da je sigurno da ako firma ima sposobne menadzere ovaj programer zaraditi dovoljno da se isplati. Posebna je stvar to sto ima dosta ljudi koji misle da je biti programer to sto ume da implementira skripte skinute sa neta (od onih 2000 barem 1500), ponekad je potrebno da se nesto napravi i od nule (od onih 2000 barem 1500). Inace sigurno je jedno . Ako dobijate veliku platu ne znaci da neko tamo mnogo ceni fizikalca nego da ce kicma da vam otpadne sigurno od rada 00-24 a i "za juce" a i kuci a i tehnicka podrska i tako dalje..
[ dootzky @ 09.02.2007. 08:11 ] @
ma bre plata svakog coveka, svake profesije, zavisi prvenstveno od samog pojedinca, koliko ume-moze-oce-zna-zeli-grabi.
nebitni su programeri u celoj toj logici.

zar je logicno da neke arhitekte dobijaju platu 140.000 din?! a sede isto kao i mi programeri za kompom, i samo klikcu i igraju se sa onime sto rade najbolje... ?
a sa druge strane, neke druge arhitekte dobijaju jedva 37.000 din. to je skoro 4x razlika. wtf?! zasto?
zavisi i za koga radis, i da li te *usere* da se ubacis na dobru poziciju, i svakako moras da radis.

one fore -> imam posao, radim 2-3h dnevno, a dobijam 1000 eura platu, to svakako postoji, ali su em bulja poslovi em bulja ljudi em to nije zasluzeno. to mi je skroz gej, a posebno kad se neko jos qrci sa tim parama, kao "gle nisha ne radim a lemam lovu". selja koji ima bogatog tatu, nista spec. toga barem ima.

a svi ostali koji rade, trude se, grce se i grizu, na poslu, kod kuce, honorarno, privatno, na sve moguce nacine, koji gladno i zeljno jurcaju na svaku priliku -> e oni mogu da imaju dobre cifre. ostalom, u srbiji, tako slabo razvijenoj zemlji, gde bre moze da se ocekuje default plata za programera 500 eura. ima, zivi bili, ali judi rade za 200-300 i kao URA!

naravnoucenije: ko se stvarno trudi - moze da sije konkurenciju i da vuce standard nagore

ja se ionako uvek igram kada imam vremena sa "get rich schemes", i kao "sta-mozes-da-uradis-da-bi-zaradio-neke-pare", ali nema leba ako neces da radis.
period.



poz,
d
[ Milan S. aka Morlak @ 09.02.2007. 11:24 ] @
>
Nisam bas siguran da neko nekom daje 500e danas platu u srbiji nekome samo
zato sto taj neko zna da se dobro predstavi ili implementira tudju
skriptu.
[ Milan S. aka Morlak @ 09.02.2007. 11:32 ] @
>
Mogu da prihvatim cinjenicu da neko ko radi php ima platu <300e, ali za
c++, asembler mi je smesno sve ispod 1500e i u srbiji. Kada kazem "radi",
mislim da covek stvarno zna o svom programskom jeziku sve "u prste".

Inace, koliko je vremena zaista potrebno da se ovlada, recimo, asemblerom?
I kako onda da se to plati 300e?

Kad smo vec kod tih odurnih prosecnosti, da li neko zaista, iz licnog
iskustva ovde moze da napise kolike su plate za programere po tipu jezika
u kome programira, po kljucu Srbija/inostranstvo/Beograd/rest/iskustvo ?

Mislim da bi bilo zanimljivo i za one koji zele da uplove u programerske
vode.
[ hecky @ 09.02.2007. 11:46 ] @
Srbija ima premalo IT trziste da bi se neko ozbiljnije pozabavio prosecnim platama.

Stats za UK mozes videti ovde:
http://www.itjobswatch.co.uk/
http://www.jobstats.co.uk/
[ augustus @ 10.02.2007. 17:41 ] @
Poz! Uh, jedva sam docekao kraj teme da ogovorim malom perici!Razlika izmedju freelancera i programera je u tome sto je freelancer i MANAGER!!Sposobnost napraviti posao,naci klijenta nije posao progrmera!Ja sam poceo na rentacoder-u da raduckam...poceo da pogadjam poslove...i sve je zavisilo od moje inspiracije za vodjenje pregovora!Isto tako sam poceo i kod nas da radim..nudim prodajem oduzimam i dodajem..sve je to bilo neko sljakanje..smaralo me je!!Heto sam da se bavim programiranjem u nekom timu da radimo ozbilhe projekte kao sto su: primena AI u poslovom odlucivanju,bioinznjering,veliki informacioni sistemi i njihova optimizacija.Sve su ovo izazovi za inzinjera kome je dusevna hrana resavanje problema!

Naravno, i dalje sljakam ono nabodi posao,samo sto sad drugi ljudi to rade umesto mene iako sam ja poprilicno neiskusan(kao sto neko rece: usralo me malo!).Svoje programersko vreme trosim na usavrsavanje i izradu nekih(trenutno za nas)apstraktnih aplikacija.

Kolega fantastican inzenjer,nema neresivog problema uziva u programiranju i freelance ga ubija...zamolio me je da mu ja nabavljam poslove on ce kaze raditi i za manje jer ne zeli da pregovara i smara sa ljudima!!Jos uvek je student pa ga ne zanima stalan posao.....
Verujem ja da je perica super mega giga i to,ali ne moze neko svez u poslu da postavlja visoke kriterijume!

Svasta sam rekao,nadam se da je neko razumeo sta sam hteo da kazem!
[ gosn_prirodni @ 10.02.2007. 22:08 ] @
Rad u firmi i kao freelancer stvarno ne mogu da se porede.

Rad u ozbiljnoj progremerskoj firmi vrlo često znači da:
... Ti ne pregovaraš sa klijentom - osim ako treba da mu objasništ nešto što prevazilazi znanje onih koji to treba da prodaju
... Imaš odmor za vreme koga ne radiš i uglavnom možeš da isplaniraš kad će to da bude, dok rad kod kuće može da bude vrlo fleksibilan ali i može posao da ti iskrsne i da ti pokvari mnoge planove
... Imaš koliko toliko definisanu oblast kojom se baviš dok neki drugi rade svoj posao. Kao freelancer ili ako radiš neke "tezge" često si prinuđen da se baviš i bazama podataka, flash-om neretko i nekim bazičnim ili kakvim-god design-om (u zavisnosti od talenta)
... Platu dobiješ svakog meseca i posle nekog vremena već stekneš neku rutinu koliko treba da se trudiš da dobiješ istu a povremeno veću, bonuse i sl. I tu ima neizvesnosti u današnje vreme ali ako radiš sam znaš da ti ništa nije sigurno.

Ljudi koji se dobro snađu u tom samostalnom radu mogu i dobro da prođu ali ne treba nikako upoređivati i potcenjivati rad u pristojnoj firmi. Ne očekujte da će početnici tj. junior programeri da imaju bog zna kakve plate - 300/400 EUR je po meni očekivana početna plata za juniora. A kasnije, koliko ja znam plate 1000, 1500 pa i više EUR u BGD već nisu nimalo retke.

Čak i u web programiranju koje je nekad dosta potcenjivano se došlo do toga da se sada i to smatra ozbiljnim poslom i shodno tome može da se zaradi.



[ jerrymouse @ 12.02.2007. 01:23 ] @
sve zavisi od strucnosti, tj. mogucnosti programera. ponekad nije bitno koliko godina ima i da li je junior ili ne. ako neko zna perfektno da obavlja posao u poziciji je da bira. prijatelj radi takav posao 4 sata na dan za punu platu 800 eura mesecno, nema fiksno radno vreme, nema diplomu, radi kad hoce...
ali i razume se u to sto radi, to je ipak bitnije zar ne?
[ bslijepcevic @ 20.02.2007. 09:49 ] @
Potpuno se slazem sa kolegom!
[ ghost2k3 @ 21.02.2007. 23:37 ] @
Gledajte ljudi da se ubacite u DDOR, tamo su plate boli glava, sta god da radis.
[ Zokii1983 @ 22.02.2007. 08:14 ] @
Sto se kanade tice

Nisam siguran za Programing, ali imao sam "co-op" nakon druge godine za Computer Networking.. satnica je bila $14 na sat...

Sa diplomom krece se sa odprilike $17-$20 na sat, kasnije se prelazi na salary ... $35 000-$40 000 godisnje

Sad mi je zadnja godina.. pokazivali su nam neke statistike

80% ljudi koji zavrse NESA program su nasli posao

u prvoj godini 30% zaradjuje 40k+ ... 40% zaradjuje 35k-40k ... a 10% su ispod 35k
[ svedok @ 24.02.2007. 09:03 ] @
Pa u susednoj Hrvatskoj plata programera se krece izmedju 1000 i 1500e. Kod nas toga nece biti jos dugo.
[ Davor Vlajkovic @ 24.02.2007. 15:18 ] @
Naprotiv, senior programeri po Srbiji već sada mogu da se nadaju plati od 1.000€ ili većoj. Bilo je takvih ponuda i ovde, evo jedne kao primer:

http://www.elitesecurity.org/t...Potreban-iskusan-PHP-Programer
[ aludanyi @ 25.02.2007. 02:31 ] @
Mislim da vecina ovde prica u prazno. Iako nisam PHP programer, mogu reci da plata programera skoro nimalo ne zavisi od jezika u kome radi. Danas je programski jezik (ma koji bio i ma koliko ga dobro znao) predstavlja samo jedan mali delic onoga sto je potrebno da bi se uspesno realizovao neki projekat. Sad ne pricam o freelancerima koji u principu nikad ne rade neki projekat za sta je potreban tim a cak i ako gledamo "one man show" retko kad rade neki projekat sto zahteva vise od recimo 500 man hours-a (a i to je izuzetno retko). Znaci pricam o programerima koji u firmama, uglavnom u timovima (jer ako ste one man show i u firmi, situacija je ista kao da ste freelancer, znaci nema nekog smisla pricati o ovome), onda vam plata zavisi od nekoliko bitnih stavki.

1. (I ovo je najvaznije) - od naplacivanja proizvoda na cemu radis / znaci koliko se proizvod (softver, sajt, itd.) realno naplati na trzistu.
2. Od toga koliko si ti ucestvovao u poslu / doprineo - ako si samo goli koder ili tester, ne ocekuj preterano
3. Od toga za koliko si uspeo da prodas svoje usluge (a da pri tome poslodavac bude zadovoljan tvojim doprinosom)
4. Od toga koliko si dobar strucnjak zavisi 2 i donekle 3.

E sad da bi imao sanse da produktivno i kreativno budes deo tima koji RAZVIJA PROIZVOD, moras da znas programski jezik u kome ces raditi ali i gomilu drugih tehnickih i netehnickih stvari, kao sto je recimo projektovanje, verovatno i baze podataka - bar pomalo, poznavanje framework-ova (recimo Symphony u slucaju PHP-a), poznavanje razlicitih protokola, patterna, testiranje, pisanje skripti (za automatizovanje builda i sl.), zatim timski rad je veoma bitan, dogovor oko tehnickih detalja, procenu vremena, pisanje dokumentacije, itd, itd, itd.

I sve to ne znaci nista ako projekat ne moze da se naplati iz nekog razloga ili ako su ostali u timu slabi jer ce projekat u tom slucaju ili puci ili ce se zavrsiti uz dodatne troskove itd. (over time and over budget).

U principu je najvaznije sta proizvodis (nije isto da li razvijas sajt za neku firmu gde ce prezentovati proizvode i eventualno prodavati nesto ili sajt koji ce generisati brdo kesa jer recimo ima gomilu poseta), postoje programeri koji (gledajuci samo kodiranje) recimo nabiju mesecno 1000 linija shit koda koji je bagovit do besvesti, spor ko puz... i traze veliku platu jer drugi programer je napisao samo 400 linija ali jako kvalitetnog koda koji se lako odrzava, nema nepotrebne zavisnosti od nekog drugog koda i sto je najvaznije "bez" bagova. Usput ovaj "sporac" od 400 linija je jos ukazao na previd u arhitekturi koja je ustedela najmanje 2 nedelje (ispravke gresaka) celom timu i zbog cega nije moralo da se baci 5000 linija koda... normalno ako je sistem koji razvijas mission critical (recimo finansijski sistemi itd.) onda stvar postaje daleko komplikovanija, pa prema tome i skuplja.

Znaci postavljanje ovakvih pitanja je potpuno bez veze, narocito ako je neko entry level pa je srecan sto uopste dobije neki posao u razvoju softvera, sajtova i gde zapravo mu placaju da uci (i trpe njegove greske i ostalo).

Vreme je za odrastanje. Znaje coveka i rad ima onoliku vrednost za koliko mozes da naplatis svoj proizvod (zapravo manje od toga jer i cika drzava uzima ogroman deo), i nema veze koliko se neko "znojio", ucio, odricao... nego koju si vrednost stvorio. Cak je i Ronaldo sedeo na klupi (sa smanjenom platom) kad nije igrao, zasto neko misli da je moguce drugacije?

Bez obzira cak i ako je sve super, i projekat i znanje i naplata proizvoda, sve, sve, sve tvoja zarada ce zavisiti od toga kako si se dogovorio kod ulaska da li imas u ugovoru napredovanje (i pozicija i plata) itd. U suprotnom ces dobijati svoju standardnu platu plus neki bonus s vremena na vreme i pre ili kasnije ces ili napustiti firmu ili ako si zaista potreban u firmi onda ce sa tobom napraviti novi ugovor (kad najavis odlazak) od kojeg ce zavisiti tvoja nova plata i uslovi... e sad u Srbiji... pa to ide malo teze i malo drugacije ali sta je tu je, glavu gore

[Ovu poruku je menjao aludanyi dana 09.03.2007. u 03:39 GMT+1]
[ dootzky @ 26.02.2007. 08:10 ] @
wow.

dosta temeljan odgovor, @aludanyi.

neke lepe poente.

svakako bih izdvojio:

1) ZNANJE. moras da znas posao, i to da ga znas bolje od najbolje, da uvek tezis da se usavrsavas, i prosto uvek da guras. tu nema kraja, ali to je skroz ok i zanimljivo, afterall, veci je smor sedeti i fabrikovati isti kod, 14 godina za redom, nego uciti nove stvari, isprobavati nove tehnolgoije, i naravno da ti sve radi

2) TRUD i ZALAGANJE. mozes ti da budes najpametniji i najiskusniji na svetu, ali ako si lenj i "blago nezainteresovan da se cimas" za neki projekat ili tim, tako ces i da prodjes. mozda ne odmah, ali svakako ces ispasti gej na kraju, kao sto i zasluzujes. dakle bitno je da se uvek trudis, dajes svoj max, i da ti je "stalo" do ekipe/projekta/firme. licno mrzim ljude koji dodju da "odrade i beze kuci", kao da ih neko tera. poenta je da volis to sto radis, i svakako treba imati postovanja prema svom vremenu, 8h je skroz korektno da ostanes u firmi, ali uvek se TRUDI, i to ce neko da vidi i da te postavi na poziciju vise u timu.

3) CENA. to je gore lepo receno. koliko se prodas, za toliko si se prodao. ali svakako i tu treba teziti nekoj svojoj zacrtanoj cifri, ali strpljivo. najbolje je da ce neko da ti da odmah povisicu, kad god trazis. to moras da zasluzis. i to obicno ide sporo. ali bolje i tako, pa za godinu dana dodjes tamo gde si hteo (ili barem priblizno), pa onda za jos godinu dana vidis kako stojis i guras i grabis i grebes jos vise i dalje. life.


sve to skupa -> definise platu ^_^

a to sto su srbiji nisu strogo definisani profesionalci, pa ti neko kaze da je za programera 300 eura i PREVISE... to su prosto ljudska posla. ne iskljucivo "srpska posla", vec su ljudi 70% kreteni.

poz,
d
[ aludanyi @ 26.02.2007. 14:10 ] @
E da, usput interesantno je da niko nikad ne pomislja da je neka estradna "umetnica" ili neki precenjeni "fudbaler" preterano placen :)
Ne zelim da me neki krivo shvati, jer sam "pure free market kapitalista" sto se ekonomije tice, i ne mislim da bilo ko moze da bude preterano placen sem u slucaju ako mu se ta plata daje "zakonom" a da pri tome on nije stvorio vrednost koja zasluzuje tu platu. Znaci ako se neki program veoma dobro prodaje onda i "tvorci" tog programa moraju biti placeni kao Ceca kad napuni Marakanu ili proda milion CD-a, jer korisnici su to vrednovali tako sto su ocenili da im to vredi i platili. Isto tako ako se program ne prodaje... pa onda nemam pojma kako i od cega programeri koji su to napisali treba da budu placeni. U principu prva "tura" uvek ide na racun "gazde" jer ti on placa platu bez obzira na ishod projekta, ali svaki projekat koji ima ekonomsku smisao se ne zavrsava nikad, odnosno kad izadje verzija 1.0, tek onda pocinje posao, tek onda moze da se zaradi, i u slucaju da program/sajt ne treba korisnicima, nece niko ni da placa za to, pa prema tome... nema izvora za dobru platu, ma koliko je tehnicki mozda dobro napisan program, njegova vrednost pre svega zavisi od oblasti primene i od toga u kolikoj meri resava neki poslovni ili drugi problem korisnika. U slucaju da je program "pogodak u metu" u tom slucaju moze lepo da se zaradi ali samo ukoliko je tim dobar ako su programeri dobri, jer u protivnom bagovi, problemi, greske itd. ce "zaraditi" veliki deo novca a programerima ce ostati mnogo manje.

Sve u svemu, plata je prilicno "komplikovana" stvar, i u svakom slucaju izjave poput 300 EUR ili do 1500 EUR ili sl., su mozda empirijski podaci sa terena i kao takvi imaju smisla za odredjenu regiju ili cak i industriju (mada je to Marksisticki pogled na svet ili da budem precizniji kolektivisticki - u smislu klase iliti svi koji su pripadnici "iste klase" i.e. PHP programeri, Java programeri i sl. su u istom loncu), ali ako nam je cilj da damo sve od sebe na poslu i da za to budemo i adekvatno placeni, onda ti podaci zaista nista ne (smeju da) znace.

[ stipica1 @ 08.03.2007. 15:46 ] @
Evo vam nešto iz Hrvatske. U nas je prosječna neto plaća 600€, početnici programeri koji rade za informatičke firme imaju oko 1000€, znalci bez problema i 1500-2000€. Dosta je posla i za one koji rade stranice kod kuće, za manje firme, ja za web od desetak stranica, bez nekih posebnih zahtjeva naplatim 150-200€, najzahtjevnije sam radio po 500€. Sve u svemu da se zaraditi, posla ima samo fali stručnjaka. Nažalost ima puno onih koji misle da znaju, pa ruše cijene, bez njih bi sve bilo i bolje.
[ Sinanko @ 08.03.2007. 22:03 ] @
Pogledajte sajt www.sokobanja.org.yu za koji je Skupstina opstine Sokobanja iz budzeta, a na ime izrade, isplatila 292.000 dinara (oko 3.600 eura). Posao je poveren Masinskom fakultetu Nis, odnosno njihovom "programeru" nekom Milanu Zdravkovicu (www.webtopsolutions.net) ,a posao odrzavanja Ljubinku Milenovicu, novinaru lokalne SokoTV.



Zvanična prezentacija Sokobanje (www.sokobanja.org.yu) prilagodila je prikaz svojih stranica najekspanzivnijem turističkom tržištu - kineskom. Domaćim posetiocima (koji su svojim parama iz lokalnog budžeta finansirali izradu ovog sajta - oko 292.000 dinara) razumevanje i navigacija sajtom je umnogome otežana, ali šta je to u poređenju sa armijom novopridošlih turista koje srdačno očekuju.



Međutim, prema najnovijim informacijama, sa targetiranog tržišta stižu primedbe da korišćeni simboli nisu prepoznatljivi ni na novo kineskom ni na mandarinsko kineskom pismu. Takođe žalbe su uložili i posetioci sa saudijskoarapskog i amazonsko plemenskog govornog područja - ni njima pojedini znaci i simboli nisu bili prepoznatljivi. Insajderske informacije govore da nacinalna manjina - AŠKALIJE planira da pojedine simbole iskoristi za kodifikaciju svog pisma.

Evo i dokumenata na kojima lepo pise na koji nacin je napravljen ovaj sajt:










Simpaticna reklama, slozicete se, i za Skupstinu opstine Sokobanja koja bez posluje bez tendera i za Masinski fakultet Nis i njihovog webdesign strucnjaka koji fino naplacuje svoj PHP kod.

Pitanje je:
Sta vi mislite, da li je kvalitet opravdao cenu od 3600 eura ???
[ aludanyi @ 08.03.2007. 23:38 ] @
Da li je cena opravdana je subjektivno pitanje. Cena je UVEK opravdana ukoliko je kupac zadovoljan, problem u ovom slucaju je da je kupac uvek zadovoljan jer placa trece lice (poreski obveznici), generalni problem "socijalizma" i onog starog "sovjetskog" i ovog modernog evropskog. Sve u svemu kada bi taj sajt kupac placao iz svog dzepa, pod uslovom da je zaista i radio da bi dosao do sredstva kojima namerava da plati... verovatno ne bi nikad ni doslo do slicnog aranzmana.

Sto se samog sajta tice, skoro sam 100% siguran da se radi o nekom sajtu (neki PHP engine ili template) koji se moze besplatno skinuti sa neta ili se eventualno placa neku sitnu cifru pa je samo "skin" zamenjen odnosno graficki elementi. Ne verujem da bi takav pristup nazvao "poslom PHP programera".

Ali sta je tu novo

Inace smatram da fakulteti imaju jasno odredjen posao a to je da poducavaju i obucavaju studente a ne da ucestvuju u privrednom sistemu kao proizvodjaci ili pruzaoci usluga... ali to je drugo pitanje zasto zakon to dozvoljava, glavno je da se nasi politicari veoma zrelo dogovaraju oko nicega u nedogled, smesno je sto im recimo treba vise vremena da sloze vladu nego daltonisti sa IQ-om od 20 da slozi zaglavljenu Rubikovu kocku u mraku sa smrznutim i zakocenim prstima... ali to je nazalost i jedini razlog (koji inace nije od juce) sto je plata i programera a i svih ostalih neuporedivo manja nego u zemljama gde su politicari samo malo ozbiljniji.

[ Milan S. aka Morlak @ 09.03.2007. 09:58 ] @
>
"Samo malo ozbiljniji" - je previse blago u nasem slucaju. Bice tako dok
se mnogo ne poradi na opismenjavanju (politickom) mase. Sto je projekt sam
po sebi, sa raznim modalitetima. Nije to nesto sto ce biti zavrseno u
naredne tri godine. Eventualno, kad ova generacija (`90) politicara
bukvalno odumre...ili im se zacepi slavina. Ili im trola padne na glavu.
[ DeeMon @ 09.03.2007. 14:10 ] @
Što se ugovora tiče tu nema nikakvog opravdanja, ali izgled stranice rešava jedan view-character encoding-utf8.Greška "programera" je što ne zna osnove u podešavanju prikaza sajta, a i verujem da je koristio Joomla-u ili neki sličan content management system.
[ Sinanko @ 11.03.2007. 20:01 ] @
Nije Joomla vec SiteGenius 2002.

Administrativnom panelu se pristupa preko adrese: http://www.sokobanja.org.yu/manage/login.php

Tu istu skriptu koristi i Mašinski fakultet Niš, koji se predstavlja kao agencija za izradu web prezentacija (sifra delatnosti: nn?!): http://www.masfak.ni.ac.yu/manage/login.php

[ nowa @ 19.03.2007. 11:56 ] @
evo malo matematike:
dnevnica obicnog fizikalca na gradjevini (u Bg) je 15 eura (ako je lose placen). Ako zna nesto vise
od nosenja cigli, montiranja skele i zvizdanja za devojkama koje prolaze ulicom, dobice
najmanje 20 eura. Pomnozite to sa 22 radna dana mesecno i dobicete platu od 330 - 440 eura.
Potrebno je samo da ima zdrava ledja. Nikakav fax, kursevi, sertifikati, sati provedeni pored kompa,stalno
usavrsavanje, itsl. nisu potrebni.
Zato svi PHP programeri koji zarade manje od ove cifre mesecno, neka se prijave na gradjevinu da i njima
sunce sine. Bar ce smeti da popiju 'ladno pivo kad god im padne na pamet.
[ FreeInHell @ 21.03.2007. 13:12 ] @
Ono tek pocinjem da ozbiljnije ucim web programiranje i dizajn sajtova, ali ovaj sajt Soko banje nije ni za 36 evra a ne za 3600 evra. Masinski fakultet da radi web sajtove pa kod njih i ulazna vrata skripe i tesko se otvaraju....e masinci masinci....
[ europedesign @ 24.03.2007. 11:07 ] @
Pozdrav svima.

Obicno nemam vremena da citam poruke po forumima ali sam slucajno naisao na ovu temu i nisam se suzdrzao da ne postavim svoje mishljenje na ovu temu. Pre svega zbog toga sto je Aca ( Flylord ) jedan od ucesnika . A on je jedan od ljudi sa kojima sam poslovno saradjivao i vrlo dobro znam njegove kvalitete , i ljudske i profesionalne . Pre svega se slazem sa skoro svim sto je izneo ovde.Mozda ce nesto znaciti ljudima koji ovo citaju ako kazem da je Aca radio za moju kompaniju na razvoju kompletnih baza podataka za Harvardski i MIT univerzitet i to u nekoliko etapa i u nekoliko jezika ( PHP / MySQL , JSP /PHP/Oracle ,...) . Takodje je radio za nasu firmu na nekoliko takodje vrlo kompleksnih projekata za berze materijala , americku vladu , itd...
Moja firma i radi odrzavanje online baza podataka za American Airlines , Harvard - MIT , RECARO , 360 Development ( najveca gradjeviska kompanija na svetu kako sama tvrdi) , HSC , Holandsku vladu , ....... Nemogu da nabrojim sve manje vazne klijente. Ovo navodim kao nekakvu referencu za tvrdnje koje cu sada izneti.Nazalost ne radimo za nase trziste.

1. Prvo sta znaci kada zaradite 500 E - 600 E kao frilenseri ( ako nekako uspete da imate u proseku toliko ) ?
Morate da znate da je to BRUTO zarada. Da bi ste postali normalni i ozbiljni ( kreditno sposobni ) clanovi drustva morate platiti porez za obavljanje delatnosti i ako nemate prijavljenu radnju. Zatim sve ostale poreze i doprinose koji iznose oko 70 para za dinar isplate. Sedite pa izracunajte koliko vam ostane. I to pod uslovom da ste stvarno uracunali sve troskove poslovanja , amortizaciju opreme , ulaganja u reklamu , nepredvidjenje troskove , telefon , struju , i sl..... Jos i software ako mora ( a morace verovatno ako se radi za ozbiljnije klijente ) da se plati......
Jos jednom . bez legalno prijavljenje plate nema penzije , kredita za stan , kola ,...... Nema vize za putovanja , nema sanse za ozbiljnije zaposlenje u bilo koj vecoj firmi ako dogurate do 30 te a da nemate ni dana radnog staza ,.... A dolaze novi klinci svakog dana.Freelance je dobar za studente i djake za dzeparac. Sve ostalo je samo tuzna prica.

2. Kako kao vlasnik firme U Novom Sadu da platim nekoga vise od 400 - 500 E ?
Skoro nemam nikakav interes da ovo radim. Takav covek me ustvari kosta oko 1000 E sa doprinosima. ne zaboravite da imamo poslovne prostorije u poslovnom centru u samom centru NS . Pa samo da im obezbedite aparat za vodu i cajeve i kafe ,...struju , vodu i sve ostalo....mashinu , 20 " TFT , anatomske stolice ,stolove , i sve ostalo sto im dajemo zapitajte se da li govorim istinu. Kada dodju praznici ( poslednji je bio 8 mart ) onda se nesto valja dati...a nista se ne radi...
Zato uglavnom angazujemo dobrog coveka u indiji , tamo zkupimo prostor , kupimo im mashine i kostaju nas 15 X manje !!!! Samo sa nekoliko hiljada dolara i par telefonskih razgovora dobijemo 15 X jeftiniji proizvod sasvim normalnog kvaliteta. Ljudi napreduju tamo. Za sada jos uvek ovde drzimo stalno zaposlene dizajnere u nesto vecem broju ( trenutno 6 ) jer to ipak nije za indiju i kinu. Sve sto nam ovde treba je JEDAN dobar PHP programmer da vrsi kontrolu kvaliteta. ( usput konkurs je stalno otvoren pa se javite ako je neko zainteresovan ).

3. I najveci problem od svega.Kljucni problem je neozbiljnost , nestrucnost i neprofesionalnost nasih ljudi. Ja sam inace veliki patriota ali medju nama receno mi smo neznalice i lenchuge generalno. Cast pojedincima, ali takvih je toliko malo da se na prste jedne ruke mogu nabrojati u ovo zemlji ( bar sto se tiche Action Scripta , PHP-a ...). Skolovanje ( i visoko i vise i srednje ) u ovoj oblasti je KRIMINALNO LOSE. Dolaze mi ljudi na praksu koji bukvalno ne znaju NISTA .A imaju diplome univerziteta bas u ovo oblasti. Isto je sa dizajnerima. Nisu ta deca kriva...oni su marljivo ucili..Kriv je ceo sistem skolovanja. Ja sam drzao Predavanja na ovu temu na Harvardu . Tamo uspevaju da proizvedu skoro gotovog profesionalca... A ovde je bolje uciti od kuce. Naravno nesto poput UML , OOP , i sl . termina je za vecinu nasih ljudi nesto sto je potpuno nepotrebno...Sta reci. Osim da to ne mogu da platim puno vise od 300 E .

4. RESENJE
Jedino resenje za sve nas je da ucimo napredne tehnike , da se usavrsavamo i molimo Bogu da vlasnici domacih firmi uspeju da apeluju na fakultete da pocnu da dovode predavace iz inostranstva , da promene citavu metodologiju nastave i mozda jednostavno preoru plugom sve te skole i fakultete i naprave nove sa novim ljudima. Naravno i mi se moramo promeniti ako mozemo :)

5. Sto se tice decijih prica oko otvaranja offshore kompanija i freelance rada , zarada od 500 - 1000 E i ostalih nebuloza nemam sta pametno da kazem.
Svako ko misli da je samo imanje kompanije nesto posebno grdno se vara.Izgubice i to malo para sto zaradi placajuci agente , knjigovodje u USA , banke ( iako US bank account ne moze ni da dobije ), advokate , poslovne prostorije , telefone , postu , i sl...... Ali jedno zapamtite , onaj ko vredi uvek ce naci posao kod nekog drugog ciji je posao da vodi firmu. Imanje svoje firme samo po sebi ne donosi pare. A voditi firmu i programirati su dva odvojena posla i zahtevaju dva radna vremena i dve razlicite vestine.

6. ZAKLJUCAK

Pre nego sto me pitate za platu zapitajte se da li stvarno vredite toliko ? Da li bi ste vise bili placeni ako bi ste znali da uradite adv. integraciju na paypal preko SSL za recimo neku malu radnjicu od 15 proizvoda za nekoliko radnih sati ? Da li bi ste vise vredeli ako bi ste savrseno vladali i jos nekim serverskim jezikom , javascriptom , AS - om ? Koliko vam vremena treba da uradite najprostiji CMS koristeci SMARTY ili sl ? Da li znate sta je MLS , WorldPress , Rubi ,.. Da li to indus i amer urade za 5-6 radnih sati ono sto vi radite 3 nedelje ? O ActionScriptu ne zelim ni da govorim posto ovde nisam osim Srdjana Arsica nasao ni jednog vrednog pomena. Jednostavno ne mozemo se meriti u zaradi sa ljudima koji su daleko bolji od nas. Koji rade i nedeljom i praznikom. I za novu godinu i za 8 mart.
Resenje nije u freelance-u nego u korporativnom pristupu ovom poslu. Ali i menazderi i programeri moraju da se apgrejduju i uhvate knjigu ( interaktivni kurs, manual , ....) u sake + rad ;
If (! resenje ){
trace("budi srecan sto te neko placa i 300 E");
}
else { plata = plata + E + uspeh + napredak +zadovoljstvo_samim_sobom;}

Oprostite mi na gramatickim i ostalim greskama nisam proverio kod pre neko sto sam ga poslao ( Ipak sam Srbin ).

Uzivajte ,

Vladan Kardasevic , Direktor
EuropeDesign d.o.o. Novi Sad
063 541 143


[Ovu poruku je menjao europedesign dana 24.03.2007. u 13:59 GMT+1]
[ aludanyi @ 24.03.2007. 17:21 ] @
U potpunosti se slazem sa eurodesignom.

Inace jedan od problema je i u tome, sto neki ljudi imaju potpuno iskrivljenu sliku o programerskom poslu. Vrlo je interesantna cinjenica, sto zapravo ono sto u Srbiji ljudi navode kao "veliku zaradu" od "programiranja" je u vecini slucajeva "prevara" odnosno prodaju nesto sto ne vredi nista za velike pare nekome ko nema pojma sta mu treba, sta postoji na trzistu i koliko to zapravo kosta (i taj sajt sto je Masinski fakultet uradio je dokaz da je ovo cinjenica). Na zapadu firme uglavnom angazuju konsultante ako nemaju znanje iz te oblasti pa ih je mnogo teze "prevariti" na taj nacin, u Srbiji kao po obicaju svi znaju sve :) pa zasto onda placati konsultante (mada je i to cinjenica da su i postojeci konsultanti u vecini slucajeva foliranti).

Malo iskusniji programeri znaju da je nepobitna cinjenica da sto dublje udjes u IT sektor i radis za "ozbiljnije" igrace (i za vece pare) to je zapravo sve teze i teze zaraditi tu "veliku lovu", jer onda vise nema foliranja i igranja, onda se ono sto se potpise mora i uraditi u dogovorenom roku ili nema nista od zarade, i ne samo to nego dolazi i tuzba ili u boljem slucaju penali i gubljenje klijenta ukoliko se ne uradi dogovoreno. Konkurencija je tu sve veca, ne samo od strane jeftinijih Indijaca, Pakistanaca i sl. nego i od ljudi sa zapada koji imaju vesegodisnje iskustvo, narocito u timskom radu.

Inace smesno mi je kad neki pricaju o 1500-2000 EUR u Beogradu, jer se takva cifra recimo i u novim clanicama EU (Madjarska, Ceska Republika, Slovenija itd.) veoma tesko zaradi (a zna se da su tamo i plate i standard osetno veci), moras biti u nekoj svetskoj firmi (multinacionalna ili zapadna), da budes lead developer ili neki sef i da radis nedeljno bar 50-60 sati Javu, C#, C++, intenzivan OOP, UML i sl. da bi zaradio 2000 neto platu u tim zemljama.

Sve u svemu veoma je tuzno sto se radi generalizacija, i plata i znanja i programera i svega. Postoje u Srbiji pametni ljudi, samo iz iskustva kazem, tesko ih je naci kao sto je tesko naci zlato, jer se niko od njih ne eksponira a niko od ovih sto se "slikaju za novine i vesti" nece da ih angazuje, jer bi se onda videlo koliko oni zapravo (kao sto i europedesign kaze) pojma nemaju. Neki od dobrih programera su se i opekli radeci za "slavu" pa su se jos vise povukli a ko je god mogao pobegao je negde na zapad.

I jos nesto ne smemo izgubiti iz vida (nadam se da ce europedesign da podeli svoja iskustva o ovome sa nama), cinjenicu da u programiranju postoje (u nacelu) dve "rase" programera: Generalisti i Specijalisti, i potpuno su drugacija sorta, potpuno drugacije probleme resavaju i na razlacitim nivoima. I od kompleksnosti projekta zavisi da li su potrebniji generalisti ili specijalisti. Mada u modernom razvoju gde se sve vise usvaja neka od Agile metoda, sve je veca potreba za generalistima, a biti dobar generalista je 100x teze nego biti vrhunski specijalista, pa se shodno tome to i daleko bolje placa. A sto se konkurencije tice, specijalista ima vise nego sto trziste moze da proguta a generalista (bar onih kvalitetnih) ima daleko manje nego sto je potrebno, pa i to utice i na kvalitet i cenu razvoja a zasigurno i na nivo plata.

Znaci potrebno je shvatiti da se mora stvoriti odredjena vrednost (za klijente, za trziste) da bi se nesto od te vrednosti (u obliku plate) nosilo kuci. U tome je cela filozofija, sve ostalo je samo "baby talk" ili ako cemo biti malo strozi, obican "bullshit".
[ aludanyi @ 24.03.2007. 17:53 ] @
E da skoro zaboravih... "PHP programmer" je specijalista i to takav da ne zahteva ni narocitu inteligenciju a pogotovo ne zahteva temeljno poznavanje racunarstva - programiranja (za razliku od recimo C/C++ ili OOP, Java, .NET i sl.) pa je otprilike ravno naucnoj fantastici da zaradi platu od 2000 EUR neto, cak i u USA ili EU a da ne pricamo o Srbiji.
[ hecky @ 24.03.2007. 18:58 ] @
Jedan reality check

http://www.itjobswatch.co.uk/jobs/uk/lamp.do

Prosecna plata za LAMP developera u UK je £34,000 pa, to je £2060 net mesecno (3030 eur).

Za LAMP developera je, po mom misljenju (i iskustvu), najbolje da radi za manju firmu, koja imaju neki online business i zaradjuje od toga. U tom slucaju, jedan-dva programera su najcesce dovoljni za posao, a plata moze biti impozantna (jer su kljucni deo biznisa).

Raditi za firmu koja stancuje sajtove, u Srbiji, je u najmanju ruku, mazohizam .

Dokaz je izjava sefa EuropeDesign-a .
[ aludanyi @ 24.03.2007. 20:23 ] @
OK, samo LAMP developer nije PHP programer :) a i mislim da u taj prosek ulaze i senior developeri i arhitekte i projekt menadzeri na polju LAMP projekata, jer se takva Keynesian statistika uglavnom tako radi - to ti je kao ona fora sa prosecnom platom u Srbiji koja je 2x veca od cifre koju dobijaju skoro svi koje poznajes :)
mada OK neka bude i dalje stoji da su LAMP developer i PHP programer prilicno razlicita "zanimanja". Vise volim MEDIAN cifru pa onda mozes nesto konkretno da razmatras, ovako sa prosekom (AVERAGE) je jako tesko doneti razuman zakljucak.

Usput kazi mi molim te, koliko tih 3000 EUR zapravo vrede u Londonu? Posto imam drugara u Londonu koji se zali da je sve extremno skupo. Ima brata u San Francisku (koji vazi za najskuplji grad u USA) pa kaze da mu se burazer smeje kako London ubija u pojam cak i San Francisko. Narocito ga nerviraju neki lokalni porezi koji su svake godine sve veci i veci...
[ hecky @ 24.03.2007. 22:37 ] @
Ti si cuo da je mozda neko nekome rekao... misim' daaaj

Taj sajt pretrazuje oglase za UK poslove, na netu i na osnovu toga daju statistike.

Senior PHP developer se mora snalaziti u LAMP-u, inace ne bi bio Senior developer, pa tako Senior PHP developer = LAMP developer.

Jeste London skup, al 3k eur je 3k eur

SF nije najskuplji grad za zivot u US, cak je jedan od jeftinijih. Zivot u US je jeftiniji nego u EU, tu nema dileme, ali ne znam kakve to ima veze sa temom.

Plata od 400-500 eur, koju direktor novosadske firme pominje je smesna (za iskusnog PHP developera, cak uvredljiva).
[ aludanyi @ 25.03.2007. 08:31 ] @
Pa pazi snalaziti se u LAMP-u i biti LAMP developer su opet prilicno razlicite stvari. Ja se recimo vise nego snalazim u LAMP-u (Linux OK, Apache OK, MySQL OK, a ono P moze da bude i Perl i Python) a nisam LAMP developer ni pod razno a sto se tice PHP-a tek sam tu nesto vise od gosta :) znaci ova generalizacija nas ne vodi nigde u to sam siguran. Dobar LAMP developer moze da zaradi i to je OK, PHP programer je nesto sasvim drugo pa makar i bio senior. PHP developer opet nije isto sto i PHP programer ali da ne duzimo... developer i programer su sinonimi samo u slucaju da nemaju prefiks. Jesi li programer ili nisi? Uzasavam se od titula tipa "PHP programer", "VB programer" i sl. ako si programer (onda si programer), jezik ti ne znaci ama bas nista, jer em je samo vrh ledenog brega (ima sto stvari koje su bitnije - http://www.elitesecurity.org/t234617-4#1485374) a u svakom slucaju u roku od nekoliko dana ces biti daleko veci master dotle nepoznatog jezika nego priuceni (one book, 24h - 21 day book) "___ programer".

Statistici u principu ne verujem (sem u retkim slucajevima) kako god je radili, "bot" statistici ne verujem ni toliko. Ali neka budu te cifre. Razlog problematicnosti statistike je i to sto recimo ti kazes da SF nije najskuplji a Forbes kaze da jeste (ima par sitnih gradica koji su skuplji ali generalno SF je po njima najskuplji)... sve u svemu plata nije u vakumu pa nije ti sve jedno da li istu sumu dobijas u USA ili u EU, u Londonu ili u Sangaju. Ja sam recimo napustio posao na jednom mestu i prihvatio posao na drugom mestu za znatno manju cifru jer je zivot u predhodnom (Dubai) daleko skuplji pa mnogo manje ti ostane od vece sume. Nije sve jedno da li placas stan 400 EUR ili 1000 EUR, da li te transport kosta 20 EUR ili 300 EUR mesecno i ostale sitnice sto zivot znace, ako imas decicu nije ti sve jedno da li je zabaviste ili skola 100 EUR ili 1000 EUR mesecno... verujem da se u ovome slazemo. Ne zivimo u vakumu nego u realnim sredinama koji se veoma razlikuju jedna od druge pa prema tome i plate su relativne. Znaci 3k EUR nisu svugde ista vrednost. A ne smemo zaboraviti ni na ostale sitnice koji dobar posao znace (mogucnost napredovanja, povezanost sa odredjenom industrijom, ljudima itd.), znaci nije sve u goloj plati.

Plata od 400-500 EUR je smesna u tome se slazemo ali samo pod uslovom da je programer zaradio vecu cifru od toga odnosno stvorio vecu vrednost (za klijenta). Ono sto europedesign kaze je zapravo bas to sto vecina tih sto se uvrede zbog te plate nisu u stanju ni toliko smesnu vrednost da stvore, mada kako europedesign kaze cinjenica je da moraju da stvore vise nego 2x toliku vrednost da bi mogli i tu smesnu platu da dobiju. E u tome je problem. Ako neki PHP programer napise kod koji njegovom klijentu vredi milion dolara, neka ima milion dolara platu (klijent ce drage volje da mu plati toliko ako mu ta aplikacija toliko vredi), ali ako stvara probleme jer nema pojma o poslu i ima produktivnost 10x manju nego indijac ili pakistanac, onda je sramota sto uopste trazi platu vecu od 300 EUR.

Da ne bude zabune ja ovde ne branim malu platu (ni u snu), nego sam protiv toga da se trazi/daje plata veca od realno zaradjenog. Ne smatram da je "strucnost" od presudnog znacaja po platu, jer trzisna vrednost onoga sto se radi u daleko vecoj meri utice na cifru nego skola ili strucnost ili titula. Znaci pokusavam da ukazem da je realnost u vecini slucaja surova, da ponekad pametni i strucni ljudi zaradjuju manje nego prosecni ili cak "glupavi", jer je cinjenica da plata zavisi od stvorene vrednosti, koja je relativna, jer nekad stvoris vrednost koja bi u drugim uslovima i/ili na drugom mestu za druge klijente predstavljala daleko vecu vrednost pa bi mogao i mnogo vise da naplatis/zaradis. Znaci velika je greska gledati na plate, posao ili bilo sta iz jednog ugla. Absolutizam nas nigde ne vodi.



[Ovu poruku je menjao aludanyi dana 25.03.2007. u 13:29 GMT+1]
[ hecky @ 25.03.2007. 18:00 ] @
Kad u oglasu pise da se trazi LAMP developer, misli se na PHP developera sa sirim znanjem oblasti (procitaj par oglasa pa ces i sam videti).

Ako na istom sajtu ukucas PHP developer, nacices da je srednja plata £33.8k, sto je vrlo blizu £34k koje dobija LAMP developer. To sto ti ne verujes oglasima... tu ti ne mogu pomoci . Mozda te oglase daju neki zli ljudi, koji zele da izgleda da PHP developeri dobijaju vise novaca nego sto zapravo dobijaju .

Ako ti nije problem, daj link gde se SF pominje kao najskpulji grad u USA (s obzirom da sve stom sam ja nasao kaze da je NY prvi na listi, a da SF nije ni u prvih 10).

Naravno da se troskovi zivota razlikuju od zemlje do zemlje. Porediti troskove zivota je dosta kompleksan zadatak i prevazilazi ovu temu. Moje subjektivno misljenje je da je 3000 eur u Londonu, uporedivo sa 1200 eur u Novom Sadu.

Ako direktor novosadske firme zaista radi sa klijentima koje je naveo, verujem da svoje usluge vise nego pristojno naplacuje. Samim time sigurno mu ne trebaju ljudi obuceni uz Idiots, Dummy ili 24hr Guides, vec iskusni programeri.

Ako uzmem to u obzir, mislim da je cifra od 400-500 eur mesecno smesna (sem ako ne zaposljava programera cisto fore radi).

Sa ostatkom tvog posta, vezanog za vezu vrednosti koju programer donosi i plate, se slazem u potpunosti (zato bih i preporucio iskusnim PHP programerima, da traze posao u online business-ima, pre nego u firmama koje stancuju sajtove, jer tamo imaju vece sanse da adektavno budu placeni).
[ aludanyi @ 25.03.2007. 19:15 ] @
OK, nisam rekao da ne verujem da LAMP developer u UK nema £34k, ali ruku na srce mislis li da je to velika plata u UK? Usput to sto ne verujem statistici nema veze sa ovim (nisam rekao da ne verujem oglasima nego ne verujem KEYNESIAN statistici). S obzirom da se manje od 10% radnih mesta uopste i oglasava, veoma je veliko pitanje koliko je "tacna" statistika plata bazirana na ponudama u oglasima. Veliki deo tih (a pogotovo onih sa vecom platom) radnih mesta po oglasima se ili ne popuni ili se popuni sa recimo dva slabija programera sa osetno nizom platom, ja bih i to uzeo u obzir. Radna mesta sa vecom platom se daleko teze popune, jer je teze naci kvalifikovane ljude, prema tome bilo bi interesantno videti prosecnu platu primljenih a ne imaginarnu u oglasima. Nema nikakvih zlih ljudi koji pokusavaju da stvore utisak velikih plata, jednostavno je oglas teorija a zivot praksa i tu se nista ne moze.

SF... pa ne znam to sam citao pre 3-4 godine u Forbes magazinu (stampano izdanje) ali verujem da google zna odgovor, ali OK mozda se u medjuvremenu promenila situacija, sve u svemu SF je jedan od skupljih gradova u USA (ovde kaze da je samo NY i LA ispred SF http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most_expensive_cities) cak i u slucaju da vise nije najskuplji (mozda je zbog pucanja dot com balona 2000. postepeno izgubio "pocasno" mesto... mrzi me sad da trazim a i nije mnogo vazno, London je sigurno skuplji

E sve ovo ostalo... u nacelu se slazem, problem je samo gde naci te iskusne programere? I onda dolazi sledeci scenario:


Direktor (vlasnik) firme...

- Imam sanse da dobijem projekat (recimo od amera, lepa kinta,...) trebaju mi programeri, dizajneri...
- Puknem oglas - trazim programere, dizajnere...
- Javi se dosta ljudi ali ni jedan ne zadovoljava ni izbliza kriterijume...
- E sad stvarno mi se ne propusta ova prilika sa amerima...
- Primim one koji su najbolji bez obzira sto su skoro neupotrebljivi...
- Radim sa njima projekat, produktivnost mala, puno gresaka (koji kostaju), zapravo imam "skolu" u kome placam djake...
- Zavrsimo nekako projekat, plate nas, ali posto smo umesto 3 nedelje radili 2 meseca i imali zbog toga ekstra troskove, nema nista od plate od 1000+ EUR, budite srecni sto ima i 400 EUR...
- Nezadovoljni "ucenici" napustaju firmu...

- Imam sanse za drugi projekat sa amerima, ali opet nemam ljude jer su me posle "skolovanja" napustili...
- OK ajm'o ponovo u krug...

U vecini slucajeva ovo se desava. Usput sta mislis da li iskusni programer zna koliko treba da zaradi ili mora da pita neke ljude (recimo ovde u forumu) ? Jako je tesko naci iskusne programere u Srbiji, ili su na zapadu ili su zaposleni pa nisu na trzistu rada. A jos je teze naci one koji imaju zaista profesionalni pristup poslu i poznaju proces razvoja softvera. Fakulteti... e oni ne vrse posao i to je glavni problem.
[ DaliborP @ 25.03.2007. 20:30 ] @
Citat:
aludanyi: S obzirom da se manje od 10% radnih mesta uopste i oglasava, veoma je veliko pitanje koliko je "tacna" statistika plata bazirana na ponudama u oglasima. Veliki deo tih (a pogotovo onih sa vecom platom) radnih mesta po oglasima se ili ne popuni ili se popuni sa recimo dva slabija programera sa osetno nizom platom, ja bih i to uzeo u obzir. Radna mesta sa vecom platom se daleko teze popune, jer je teze naci kvalifikovane ljude, prema tome bilo bi interesantno videti prosecnu platu primljenih a ne imaginarnu u oglasima.

Odakle ti ove informacije, ne znam kako si dosao do toga da se 10% radnih mesta oglasava??? Potpuno netacno. Ne mislis valjda da vise od 90% poslova se dobija po preporuci.
Osim toga, cak i ako je tako, po preporuci sigurno ljudi ne dolaze za minimalne plate, vec za prosecne ili vece. Takodjer, kako obracunavas promociju zaposlenih u firmi? Kad je neko u jednoj firmi 5+ godina, normalno je napreduje i cest je slucaj da je posle 5 godina placen dosta vise od proseka, posebno programeri.
[ hecky @ 25.03.2007. 20:34 ] @
Pa nije £34k velika para, ali je iznad proseka (koji je £30k, a znamo kako se prosek racuna) i sasvim fino od nje moze da se zivi.

Poenta je da programer nikad ne "silazi" sa trzista. Svako ce da vecu platu promeniti firmu. Plata od 400-500 eur nece bas inspirisati iskusan kadar .

Po pravilu, 2 slabija programera urade manje nego jedan dobar (bolje jedan od 1000 eur mesecno, nego 2 od 500 ).

Pa, treba znati gde traziti kadar i prepoznati ga. Ja sam npr. sa ovoga foruma pokupio nekoliko vrlo iskusnih .

Slazem se da je ovu temu je pokrenuo neki entuzijasta , ali ne vidim razlog zasto mu ne bi pojasnili situaciju.

Moje subjektivno misljenje, je da u Srbiji, struktura plata PHP programera izgleda ovako nekako:

- beginner 0 eur (0-1 y iskustva; volontira, nosi kafu i burek... i mozda nesto nauci usput )
- middleweight 400-600 eur (1-3 y iskustva; zna da kodira i osnove LAMP-a)
- heavyweight 1000 eur (3-5 y iskustva; zna da kodira, odlicno se snalazi u LAMP-u, ume da koordinira manjim timom)
- project manager 1000+ eur (5+ y iskustva; heavyweight + ume da sprovede projekat, od pocetka do kraja, people skills se naravno podrazumevaju)
[ aludanyi @ 25.03.2007. 21:44 ] @
Podatak koji se moze procitati na raznim HR portalima, knjigama i sl. Isto spada u "statistiku" pa prema tome ne bih "potpisivao" da je tacno ali svakako je cinjenica da se manji deo radnih mesta oglasava a ne veci. I to sto navodis da ljudi sa 5+ godina u istoj firmi sa vecom platom nego u oglasima, je samo dokaz da statistika na osnovu oglasa ne pije vodu. Ja nisam dokazivao ni da je plata manja a ni da je veca, nego sam pricao o tome da ne verujem statistici. Mada retki su ljudi danas koji su 5+ godina u istoj programerskoj firmi, ima ih ali su u jakoj manjini. (moj subjektivan utisak, bez neke statistike samo sam u zivotu video uzasno mnogo CV-a i kad neko provede 3+ godine i istoj firmi je retkost, narocito mladji programeri veoma cesto menjaju posao.)

I ne obracunavam nista, vise puta sam bas napomenuo da se to i bas ne moze obracunati na nekom proseku, da je generalizacija besmislena i stetna.



[ aludanyi @ 25.03.2007. 21:57 ] @
Pa mislim da se ipak u vecini stvari slazemo

Sto se PHP programera tice, velika vecina spada u beginner to middleweight... a jako malo ima od ovih drugih (1000+ EUR), tako da je prosek blizi 500 EUR nego 1000 EUR bar u Srbiji. Inace poznajem prilicno kvalitetne LAMP programere koji zaradjuju oko 500-600 EUR u Budimpesti, u ostalim manjim gradovima racunaj 30-50% manje. U drugim CE zemljama je situacija slicna, zato treba realno sagledati situaciju. Lepo je sto u UK LAMP developer zaradi preko 3000 EUR mesecno samo Srbija nije UK, treba dosta truda da dodje i na nivo CE zemalja koji su u EU, a UK ili USA su samo san snova.

Dva slabija programera vrede MNOGO manje nego jedan dobar, ali u slucajevima kad je jedan dobar nedostupan onda su i dva slabija bolje nego nista. bar tako misle menadzeri dok se ne opeku

Sve u svemu imam daleko vise poverenja u tvoje subjektivno misljenje (s' obzirom da si u UK i da se bavis programiranjem?) bez obzira sto te licno ne poznajem, nego u "objektivnu" statistiku, narocito onu zvanicnu.
[ stash @ 30.05.2007. 12:36 ] @
Ljudi,
Ako hocete da imate uspeha u ovom poslu onda budite iskreni.
I poslodavci i programeri.
Ako muljate dolazi do nesporazuma i obicno je to onda karta u jednom smeru gde niko na kraju nema koristi.
Poslovi, firme, zivoti...danas je sve tako nestabilno.
Jedino nam ostaje da budemo dobri u svemu sto radimo i u onome ko smo.



[Ovu poruku je menjao stash dana 30.05.2007. u 20:27 GMT+1]
[ aludanyi @ 30.05.2007. 12:58 ] @
Citat:
stash
Ljudi,
Ako hocete da imate uspeha u ovom poslu onda budite iskreni.
I poslodavci i programeri.
Ako muljate dolazi do nesporazuma i obicno je to onda karta u jednom smeru gde niko na kraju nema koristi.
Poslovi, firme, zivoti...danas je sve tako nestabilno.
Jedino nam ostaje da budemo dobri u svemu sto radimo i u onome ko smo.


U potpunosti se slazem sa ovim delom poruke. Najgora stvar u svakom poslu (a i u zivotu) je biti neiskren (i ja sam nazalost jednom imao takvu epizodu u zivotu i znam da sam pogresio), nazalost danas svi pokusavaju da izgledaju "veci, pametniji, bogatiji, vazniji..." nego sto stvarno jesu, ali to je generalni trend u celom svetu (nazalost), a zasto je to tako, e to je tema za razmisljanje.

Pozdrav.
[ spezia @ 22.07.2007. 16:03 ] @
Pitanje za ovog direktora iz NS-a koji kaze da mu se ne isplati da plati programera vise od 400evra:
Ako taj programer uradi projekat za mesec dana i dobije platu 400 evra,koliko vi ukupno zaradite na taj projekat?? :)
A nas pustite da ocenimo da li se ne isplati da dobije vecu platu od 400 evra.Umemo i mi sami da izracunamo.. :)
Niko to se spominje,nego :znas brate doprinosi,kafa ,struja,voda,obrisi za ruke u WC ..ovo ono!!
Moj rodjeni brat radi u BG u firmi za neki prosek koji ovde pokazujete..a gazda kupuje novi dzip i 7 novih kola..
Preko njega znam koliko kosta projekat baze koji su prodali Crnogorskoj firmi..
A vidim da se javnost pokusava ubediti da mora da radi za max300-500 evra(firma u Nisu placa php programere 200-250evra,isto necu da navodim ime)..
A lik se zaposlio u Niskoj mlekari kao vozac(300evra +bonusi),+drzavna firma(a i da je privatna)sigurnije je raditi u njoj,nego u nekoj maloj firmi koja sutra moze da se ugasi..I ko je tu glup?? Ovaj sto je bezao iz skole,i ima istu platu kao vi??
Jos smesniji je onaj koji kaze da ima platu 500 evra,i da je to mnogo..Crveni krst je uvek tu,i neka pomogne nekom ako je u mogucnosti

[ Man-Wolf @ 01.08.2007. 00:41 ] @
Pozdrav,

Imam jedno pitanje koje nema bas veze sa temom, ali nisam hteo da otvaram novu Naime, pocetnik sam u PHP-u ( bavim se istim mozda nekih godinu-dve ), jos uvek idem u srednju skolu, tako da nisam imao prilike da radim za neku firmu/na nekom ozbiljnijem projektu.

Moje pitanje je sledece:

Da li je dozvoljeno da programer pri radu na nekom projektu, koristi manual ( u mom slucaju za PHP ), posto uvek kad radim, moram da se posavetujem sa php.net kako bih video tacne sintaxe odredjenih funkcija, itd .... Po meni, nema logike da moram da znam sve napamet, a i tesko da mogu da se savetujem sa manual-om, ukoliko ne znam da programiram To je neko moje misljenje, mozda i gresim ( molio bih da me ispravite i posavetujete ukoliko nisam u pravu ).

Hvala Unapred,

Mihailo Joksimovic
[ dootzky @ 01.08.2007. 08:12 ] @
yo wolfy! :)

naravno da mozes, smes, i trebas da se konsultujes sa manuelom, tutorijalima, vec dobro, kvalitetno, pouzdano i ozbiljno napisanim primerima, nema tu nista lose.
ja radim u firmi vec 2 godine, i dan danas se referisem na php.net ili na neki svoj primer, ili deo koda, ili trazim neki lepo uradjen kalendar u JSu i sl.

ne moras da izmisljas toplu vodu, i ne moras da "bubas" neke stvari koje ne koristis cesto.
naravno, kao i sve ostalo, vremenom tj. vezbom ces zapravo i NAUCITI sve te stvari, i onda ti nece vise ni trebati tutorijal :) osim za neke nove, ili extra retke stvari.

ali samo ti kidaj, bitno je da radis-radis-i-radis. sve je dozvoljno. nije ovo ispit, pa kao ko ludji, i ko moze da buba - poenta je ko ume da napise bolji, funkcionalniji, kraci, efikasniji, i na kraju bezbedniji kod. :)

uzivaj. dobrodosao u PHP zajednicu ^_^
[ Miroslav Mitrovic @ 12.08.2007. 21:41 ] @
uh uh uh
Koje su ovo price plata 300-400eura?Kao nema racuna vise da ga plati.Ma daj onda zatvori firmu.Preko glave mi je tih prica o tome kako eto vlasnici imaju toliko troskova da se jedva pokrivaju.A eto firmu drze jer su dobrocinitelji.Ej pustite te price.Neko je napisao gazd kupi dzipa i jos automobila.Sta kao lose ide?!KAko da ne!
Jedan moj drugar je dobro rekao dok nisam imao firmu nikako mi nije bilo jasno sta toliko kukaju vlasnici firme.Sada kada imam ( a ima bas uspesnu firmu) jasno mi je.Sto vise kukam sve se manje bune radnici.Njegove reci.Zakljucak?!
[ aludanyi @ 13.08.2007. 09:13 ] @
U principu sve dok ima programera koji prihvate da rade za 300-400 EUR cena ce biti 300-400 EUR. Trziste reaguje tako sto plati uvek minimalnu cenu, znaci ako ima ko radi za 300-400 EUR, platim 300-400 EUR u suprotnom sam budala (tako razmisljaju poslodavci i to je sasvim normalno), jedino oni ispadaju iz ovog sablona koji idu na dugorocne projekte pa im se isplati kvalitet i ne zele za svaki projekat da menjaju programera, oni placaju vece cifre ali to je isto samo zato sto ti kvalitetniji programeri ne rade za 300-400 EUR, da rade i njih bi toliko placali. Znaci ovde se otvara pitanje klase odnosno nije pravilno pitati koliko se placa programer, nego koliko se placa programer odredjenog kvaliteta (znanja, iskustva itd.), prema tome i odgovor tipa 300-400 EUR nema mnogo smisla, jer se uglavnom odnosi na entry level programere, i to samo iskljucivo zaato sto oni prihvataju da rade za toliko a ne zbog toga sto "gazda" uzima novi dzip.
[ Miroslav Mitrovic @ 13.08.2007. 20:43 ] @
definitivno je tako.Sve dok ima ljudi koji ce raditi za te pare tako ce biti.Ali malo je neozbiljno da se pojave neki likovi i pricaju o tome kako je to realna cena zbog nekih troskova.
[ kundak @ 05.09.2007. 07:56 ] @
Prvo, svaki privatnik u Srbiji je sklon kukanju o troškovima bla,bla,bla a u stvari bi hteo sve da dobije za džabe jer ne cene tuđi rad. I zato ne slušajte takve već bežite od njega što dalje.
Ja sam pokupio par informacija o web dizajnerima u Hrvatskoj za kojom kaskamo par godina u svemu pa odlučite da li se isplati raditi za džeparac onima koji prilično dobro zarađuju na tome.

http://www.poslovni.hr/41606.aspx
Investicijski savjetnici, hotelski menadžeri, brend menadžeri, programeri, magistri farmacije, web dizajneri..., to su zanimanja za kojima postoji najveća potražnja i koja će na kraju najviše zarađivati

i ovo...

http://www.danas.co.yu/20070822/commedia1.html
Web dizajner jedno je od najtraženijih i najbolje plaćenih poslova u "zemlji sa tisuću otoka". Neki majstori svog zanata zarađuju do 4.000 evra. Naravno, zahtevali su da ostanu anonimni.
[ aludanyi @ 05.09.2007. 08:38 ] @
Programeri su trazeni to po meni nije ni pitanje, ali samo kvalitetni zaradjuju dobro (i poneki srecnik koji se slucajno zatekao na dobrom mestu u dobro vreme - uglavnom samo u velikim multinacionalnim firmama) svi ostali... pa u principu zaradjuju nesto mozda malo vise od proseka. To ti je ista prica kao sa fudbalerima, prva liga, druga liga itd. neki zaradjuju i desetine miliona EUR - ne mogu da ostanu anonimni :) - ali ni u kom slucaju ne mozemo reci za fudbalere da su milioneri (ima i takvih ali prilicno mali procenat). Prema tome opet upadamo u generalizaciju stvari, plata je uglavnom proporcijalna vrednosti koju programer stvori (u stvari realizovanoj vrednosti, jer vrednost je kao takva relativna i subjektivna stvar) i protiv toga se nista ne moze.

Sto se tice privatnika u Srbiji ni o cemu se ne razlikuju od bilo koga drugog na ovoj planeti, trude se da plate minimalnu mogucu cenu za sve pa tako i za "programersku radnu snagu" (tako to radim i ja i vi i svi ostali na ovoj planeti), razlika je samo u tome sto u Srbiji vecina programera prihvati da radi za 300 EUR (pa zbog toga ta cifra postaje minimalna cena), a na zapadu gde im je kao prvo odavno obezbedjena egzistencija a kao drugo postoji veca potraznja za dobrim programerima nego ponuda (sto u Srbiji nisam siguran da je slucaj), bi od takve ponude verovatno pukli od nekontrolisanog smeha.
[ goran_La @ 13.04.2008. 17:22 ] @
trebala bi da bude bar 600-1000 e
[ momsab @ 13.04.2008. 17:31 ] @
pocetna ili sa n godina psoal u prstima? izjasni se
[ a zo zo @ 11.11.2008. 17:42 ] @
Slazem se, jer programer mora da nauci uvjek jos i jos dosta toga usput, a da ne govorimo koliko taj posao iziskuje i koncetracije i da bi to trebalo vise cijeniti i iz vise drugih razloga tipa /odgovoran posao/, itd.
[ umpirsky @ 01.12.2008. 13:00 ] @
PHP programer je jako širok pojam.
[ kimaa1 @ 18.04.2009. 11:32 ] @
Tema je malo bajata,ali moram da pitam :)
Kolika je trenutna plata PHP programera kod nas, u utorak idem da se upisem na akademiju, pa razmisljam izmedju programera i administratora(kolika je plata admina?)... mada mi je privlacnije PHP programer i polagao bih za Zend,pa me zanima dal se isplati PHP,jer sad imam platu od 200-500e i sam odredjujem kad i koliko cu raditi.
Hvala unapred
[ momsab @ 18.04.2009. 13:03 ] @
od 0 novcanih jedinica do cetvorocifrene sume u evrima, zavisi kako se dogovoris, sta znas i umes
slicno je i za admina...

i,da, za oba ima psola, upisujes ono sto ti vise lezi a ne ono sto ce ti mzoda doneti vise para
pitanje je jos koliko dugo ce se php drzati i koje su tvoje ambicije
[ Skaarj @ 18.04.2009. 15:19 ] @
Opredeli se za ono sto ti se vise svidja i posveti se tome. Ako si strucnjak za neku oblast u ITu uvek mozes da racunas na posao i dobru platu.
[ dootzky @ 18.04.2009. 16:20 ] @
@mombsab

ja se zaista izvinjavam, ali ovo je najgluplja stvar koju sam cuo recently, od profesionalca ili od pocetnika:

Citat:
pitanje je jos koliko dugo ce se php drzati i koje su tvoje ambicije


PHP kao tehnologija je sve jaci i veci, i sve primarniji izbor velikih i malih preduzeca, zbog svoje skalabilnosti, open-source modela, i naravno broja developera koji umeju da programiraju u PHPu.

http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html
http://blog.taragana.com/index...versus-ruby-versus-php-trends/

sa druge strane, ako je to bio lapsus, pa si hteo da kazes "pitanje je jos koliko dugo CE TE php drzati", u smislu da posavetujes kolegu "ako ce PHP uskoro da te smori, nemoj da se cimas..", to je druga stvar, i u tom slucaju povlacim svoj post.

ali to da je PHP kao tehnologija "na ivici propasti" ili "jos godinu-dve i nema ga vise" ... pfff... please.
niko ko je makar pocenik u web vodama ne moze da misli to, ni ozbiljno ni u sali. PHP je dominantan jezik.

a pored toga si dao dosta dobar odgovor: sve zavisi od toga koliko si dobar, sta sve umes, i kako se prodas/dogovoris.

fair enough. :)

pozz! :)
d.

[ momsab @ 18.04.2009. 16:58 ] @
mislio sam na prvo ali nikako ne da je na ivici propasti i/ili da ce nestati za godinu-dve (nece uopste nestati)
ali, recimo, u roku od 5-10 godina sta ce se desiti (ja mislim da ce se daleko manje koristiti php iako sada ima veoma dobrih php resenja) i tu ide deo o ambicijama (sreo sam neke koji programiraju u matorom jeziku koji nije aktuelan za takve potrebe i koji ce veoma tesko moci da promene firmu/posao i da nadju nesto bolje ako sto pre ne predju na nesto savremenije)
sad se dosta gura (Google, M$, Sun...) Python (i ti ga radis, koliko vidim) koji je jednostavniji a (cini mi se, barem meni jeste) mocniji od php-a, npr

dobar je php (dobro je podrzan, dosta dodataka itd itd) :)


jesmo li se razumeli sad?

[ Mister_rap @ 18.04.2009. 18:00 ] @
Citat:

u roku od 5-10 godina sta ce se desiti...


Ako tako gledamo mozda ce i Java, C# i ostali imati slicnu sudbinu ali to nikako nije razlog da neko sada ne krene sa ucenjem nekog od ovih jezika...
[ kimaa1 @ 18.04.2009. 20:52 ] @
Gledao sam program(ucenja) administratora i 70% toga znam da radim odlicno,a sa 30% se nikad u zivotu nisam sreo (baze podataka,mysql...) ali mi je PHP privlacniji (jer volim da kreiram,a ne samo da nadgledam kao admin,ako ne gresim?). Zelim posao koji bih mogao da radim i od kuce i da uzivam u njemu
[ Radovan__III @ 18.04.2009. 21:12 ] @
Citat:
momsab: mislio sam na prvo ali nikako ne da je na ivici propasti i/ili da ce nestati za godinu-dve (nece uopste nestati)
ali, recimo, u roku od 5-10 godina sta ce se desiti (ja mislim da ce se daleko manje koristiti php iako sada ima veoma dobrih php resenja) i tu ide deo o ambicijama (sreo sam neke koji programiraju u matorom jeziku koji nije aktuelan za takve potrebe i koji ce veoma tesko moci da promene firmu/posao i da nadju nesto bolje ako sto pre ne predju na nesto savremenije)
sad se dosta gura (Google, M$, Sun...) Python (i ti ga radis, koliko vidim) koji je jednostavniji a (cini mi se, barem meni jeste) mocniji od php-a, npr

dobar je php (dobro je podrzan, dosta dodataka itd itd) :)


jesmo li se razumeli sad?


Ja bi se slozio sa ovim, ali mislim da da ce samo php zameniti neka bolja resenja u toj grani tehnologije kao sto je ruby ili nesto slicno i da ce php korisititi kao derivat za slicne varijante
[ dootzky @ 19.04.2009. 12:39 ] @
@momsab - mislim da smo se razumeli, kolega Linuxovac ;)

web tehnologije su buducnost.
tu leze pare, i zbog same organizacije/strukture sistema, i zbog portabilnosti, skalabilnosti, zbog platformskih nezavisnosti, problema sa licenciranjem/piraterijom itd itd.

bilo da je to php, python, ruby - it's gonna be good! :)

cheers ppl! :)
[ kimaa1 @ 21.04.2009. 17:35 ] @
Izabrao sam PHP Developer,hvala Vam na pomoci!
[ Mister Big Time @ 15.09.2009. 14:46 ] @
http://www.istrazivanjeplata.com/plata

Odlicna lokacija da se vide neki okviri kada je rec o platama, cak i poredjenje sa komsilukom iz EU.


[ ||NeX|| @ 29.10.2009. 07:47 ] @
Kolika je plata dobrog senior php progamera sa 3-5god. iskustvom u Beogradu?
[ jablan @ 29.10.2009. 09:23 ] @
Oko hiljadarke.
[ ||NeX|| @ 29.10.2009. 09:51 ] @
Čega? EUR? dinara? KM?
[ Skaarj @ 29.10.2009. 10:11 ] @
oko 1k EUR
[ gensher @ 18.02.2010. 21:44 ] @
Predlozio bih svima koji hoce da se bave (PHP) programiranjem da nauce engleski, citaju i isprobavaju to sto citaju, kao i da prate svetske(!)trendove u polju kojim se bave.

I, veoma bitno(!), da se klone ovakvih tema koje trose vreme i ne vode nicemu.

Pozdrav
[ achille @ 25.02.2010. 01:03 ] @
Verovali ili ne, procitah svih 8 strana ovog topica.
Zanimljiva diskusija, a moglo je i da se izvuce dosta zakljucaka. Posebno za pocetnike kao ja.
Moje pitanje vezano za temu, a vidim da ima i ljudi koji mi mogu odgovoriti, je da mi preporuce firmu, kolegu, druga, prijatelja koji ima potrebu za pocetnikom, gde novcana nadoknada bude ekvivalentna mom skromnom znanju a ne inteligenciji. Ne mislim na linkove vec konkretne predloge i preporuke (PM, mail).

P.S. Cudno formulisano pitanje da ne bih otisao u off.
[ spezia @ 28.02.2010. 19:48 ] @
Onda nisi nista skontao citajuci ovih 8 stranica.
:)
Moje subjektivno misljenje da se mnogo nakupilo PHP programera juniora koji traze posao. Granica se pomerila, tako sa tvojim stavom i znanjem vise niko ne zaposljava. Veruj nema posla ni za ljude sa mnogo vecim znjanjem.
A poslodavac moze da bira juniore ( " pa cak i seniore").
Da li je to sve zbog ekonomske svetske krize, ili sto su se svi dali na programiranje...
U svakom slucaju, ovo je moje misljenje, mozda neko pozitivnije gleda :)
[ gensher @ 28.02.2010. 22:31 ] @
Evo jednog linka koji ce nekom mozda pomoci (da shvati neke stvari).

http://msmvps.com/blogs/omar/a...enced-developer-overnight.aspx

Mislim da pricu iz gornjeg linka covek treba prilagoditi sebi, tj. uskladiti prema onome sto zeli da postanete.

Na kraju sigurno nece izostati ni zasluzena plata, koja moze biti i 100.000$ godisnje, pa i vise, a moze biti i 250eura mescno, a covek moze da lezi kuci kod mame i tate i za dzabe i da igra po ceo dan igrice i otpada na Facebook-u. Covek ima mogucnost izbora, samo mora da se shvati stanje stvari i da 'vidi' moguce posledice svog (ne) delovanja.

Dodacu, jos, da ni Nikola Tesla ne bi postigao to sto je postigao da nije radio 20 sati dnevno nekad i vise i spavao 2-4 sata, da je Edison iza sebe ostavio oko 5.000.000 rukom ispisanih stranca raznih razmisljanja, ideja, testova, proba, experimenata...
[ achille @ 05.03.2010. 22:48 ] @
Stav mi je takava kakav jeste i ne planiram da ga menjam samo zato što neko zna 10 linija koda više od mene, a pri tom nosi majcu Ubuntu.

Ovaj link me samo podseća da, kao i sve do sada u životu, moram sve sam i na teži način. Normalno je da na ovim stranicama ne mogu da nađem ono što tražim. Tako da to poručujem i ostalima da ne gube vreme ovde već učeći, učeći .... i rad - samo rad.

Kalodont. :P
[ squirll @ 26.05.2010. 19:44 ] @
ovde su malo starije cene pa ako moze neki update, zanima me
Plate Junior(2+god iskustva) i Senior(5+god) php programera, Beograd/Novi Sad ?
Ako moze neki info bio bih zahvalan :)
[ smurflander @ 28.09.2010. 18:34 ] @
U Nisu, sa 5g iskustva, 500e.
[ kozbi @ 13.10.2010. 18:25 ] @
Za php programere u Engleskoj i Londonu vidi ovo:

http://www.theitjobboard.com/IT-Jobs/PHP/UK/all/0/relevance/en/

Vidi desno"salary".

Od toga odbijes jedno 30% poreza i 20-30% troskove zivota i znas koliko ti ostaje.

Vidi za Holandiju :

"The average salary for a PHP job in The Netherlands ranges between €43,000 and €62,000 per year. "

Vidi ovo:

"183 ponuda za posao u Holandiji za php programere"

http://www.itjobboard.nl/index...e=1286990409&IsNewSearch=1

Utrecht je po tom pitanju jako dobar.Prijatelju otisao aprila ove godine autobusom,imas polaske iz Beograda,karta je nekih 120 evra u jednom pravcu,povratna 160-170,vazi 6 meseci,avionom ti izadje oko 250 evra,otisao samo sa 280 evra u dzepu i povratnom kartom.Nasao sobu za 200 evra,bukvalno sobe su im 2x2 metra ali njemu nije trebalo vise,Engleski je jako dobar,i radio je vec pre toga kao freelancer oko 6 meseci.TRazio posao ne samo na dole sajtu vec i putem lokalnih oglasa.Nikakav CV nije pisao,samo isao od vrata do vrata tipa"Dobar dan dobar dan,javljam se povodom oglasa za php programera".Dali mu da uradi jednu malo duzu skrpiptu i to pred njihovim sefom za ljudske resurse.Dakle nema varanja kao kod nas"kako cemo-lako cemo"Znas-znas.Ne znas-zbogom.

Pocetna plata oko 2900 evra,ali kaze da moze ici i do 5000 kasnije,od ostalih uposljenika u firmi u kojoj radi trenutno.

http://www.itjobboard.nl/index...e=1286990453&IsNewSearch=1

Desno sto pise "salary" je bruto plata,ali kao radnik Van EU imas poreske olaskice"30 rulining" takozvani,tako da brat bratu ne bi trebalo biti ispod 2500 evra cisto na ruke.Imas i 13 platu oko KAtolickog Bozica,25 decembra.



[ kozbi @ 13.10.2010. 18:31 ] @
Nije u bliskoj korelaciji sa naslovom teme ali jeste za one koji bi da zive u Utrechtu kao buduci programeri i budic IT radnici.

http://www.youtube.com/watch?v=IJbQNz-3A4w&feature=related

Srecno svima.
[ spezia @ 21.04.2011. 11:34 ] @
Ako neko ima iskustvo zanima me cisto sledece:
Ako neko radi freelance, i radi na sat, koliko neku agenciju iz zapadne evrope/amerike kosta taj sat ako rade recimo wordpress i recimo zend (posto sam cuo da da je razlika u ceni wp, joomla / zend, cake...)
Cisto me zanima kako se krecu cene rada agencija tamo.
[ kruksmail @ 21.04.2011. 13:00 ] @
Na razgovore na koje sam ja isao kao junior php nudili su u bg 400-600e. Ortak moj radi od kuce za nekog lika 8h dnevno preko ceta za 500e, a kako prolazi veci deo pametnih, a ne snalazljivih ljudi kod nas imate na plata programera u srbiji.
[ spezia @ 21.04.2011. 14:19 ] @
Ja sam mislio na inostrane agencije. A sto se tice plate juniora to je min 2 eura/sat. Sto je negde oko 350 eura. To je za Nis, a manje vise vazi i za BG.
Ima slucajeva u BG gde nude recimo 200 eura prvi mesec dok se ne uklopis malo a kasnije vise, ali obicno je to oko 400e.
Za seniore vec ima svasta, cena bas varira.
Mada i to 2ura je malo :) imajuci u vidu posao.

[Ovu poruku je menjao spezia dana 21.04.2011. u 15:33 GMT+1]
[ mlbrnda @ 05.10.2011. 09:48 ] @
Hajde da ponovo vratim ovu temu sa dna...

Interesuje me da li se stanje malo promenilo od poslednjih većih diskusija o plati PHP programera.
Kolika je sada plata jednog prosečnog PHP programera?

Mene konkretno interesuje da li je realno da jedan junior PHP programer koji samostalno izvršava zadatke u nekom prihvatljivom roku prima mesečno 30k za 8h/d rada?
[ gensher @ 05.10.2011. 12:00 ] @
Najvaznija stvar kad je u pitanju plata je koliko znas i koliko se dogovoris. Iz ovoga koliko znas proizadje i to da te nije "blam" da trazis vecu platu.

U nekim firmama junior moze dobiti startnu 700 eura, senior 1000+.

Licno iskustvo i iskustvno poznanika u poslu.

Pozdrav

Note: (Disklejmer - nije sve u parama ;)
Preporuka za novajlije:
1. Mislim da ti je najbolje, ako si pocetnik, da prvo gledas da nabacis skilove kroz freelance rad.
2. Uradis neke solo projekte (to moze biti zilion stvari, ako ti fali ideja uradi makar neke klon projekte postojecish)
3. Uradis svoj sajt kao cms/blog i update-ujes ga sa projektima koje si radio (portfolio varijanta) i pises na temu onoga sto ucis
4. Napravis svoj MVC framework (citas o dizajn paternima koji cine/prave MVC, pises, refaktorises, odbacis sve kompletno, pa krenes nanovo sa znanjima koje si pokupio)
5. Od nule nanovo uradis svoj sajt (u medjuvremenu si dosta naucio - vidi stavka 4.)
6. Naucis neki poznat postojeci framework (Zend, CodeIgniter, Cake...)
7. Posle jedno 10ak projekata od nule koje si uradio potrazis posao Juniora (trazis min. 500eura - posto pekar junior ima 300 eura)
8. I posle godinu, dve dana rada kao junior trazis posao kao senior pod uslovom da si se zestoko cimao oko gore navedene stavke 4. o pravljenju MVC framework-a (tu ces najvise nauciti - posto na poslu cesto i kao senior neces ni upola komplikovane stvari raditi, o zanimljivosti da i ne pricamo) - (trazis min 800 eura - posto pekar senior ima bar 500 eura - jos ako je burek majstor 600-700 ko nista).

Very important: ucini sebi uslugu i nauci engleski da ti bude na nivou C1 evropskog standarda (to ti je nivo vise od First Certificate in English iliti Certificate in Advanced English) i gledaj da polozis taj sertifikat. To ce te razdvojiti od jedno 90% ljudi koji ce konkurisati na mesto na koje i ti.
[ mlbrnda @ 05.10.2011. 15:47 ] @
@gensher Hvala na opširnom odgovoru i savetima...

Znači za 30k radi pekar junior?.?.
Koliko je značajan sertifikat PHP programera, konkretno mislim na Zend sertifikat.
[ gensher @ 05.10.2011. 17:05 ] @
Meni je pomogao, ali ti je bitnije ono sto sam pomenuo u proslom postu u preporuci, onda ce ti i polaganje sertifikata biti lako uz malo pripreme.
[ spezia @ 11.11.2011. 10:11 ] @
Plata programera zavisi od potraznje... Zbog ove krize, nema bas kvalitetnih oglasa i potraznje za php juniorima.
Zato se na neki oglas javi i do 10 kvalitetnih programera, pa niko bas nece da zaposli juniore. Mislim da je pre par godina situacija bila bolja a da je sad dosta losija.
Manje posla, a vise je ljudi pocelo da uci programiranje jer ne moze da se zaposli u svojoj struci... tako danas imamo milion junior programera koji ne mogu da se zaposle i cude se zasto ne mogu, kada su im svi pricali nauci i ceka te posao. Firme ne zele da se cimaju oko njih, da gube vreme na dodatnu edukaciju, a vec moze da zaposle iskusnije programere.
U Nisu se nije promenilo po pitanju plata, osim sto se nigde juniori ne zaposljavaju. Verujem da je sumorno i u BG.
Sve vise se ljudi baca na android aplikacije, jer tamo imaju vece sanse.
[ miloshzorica @ 17.12.2011. 00:41 ] @
a zasto iko od geek ekipe uopste radi s tim balkanskim kokosarima? freelance ili full time rad na daljinu je bolje. em vise love em te postuju
[ Cabo @ 09.03.2012. 16:52 ] @
Citat:
miloshzorica: a zasto iko od geek ekipe uopste radi s tim balkanskim kokosarima? freelance ili full time rad na daljinu je bolje. em vise love em te postuju


Nažalost, ovo je sasvim tačno. Iz ličnog iskustva znam da domaće firme manje plaćaju programere, ljude tretiraju kao roblje, i dosta njih nema definisanu oblast delovanja, već ako radiš za njih moraš da radiš svakojake poslove tipa tehničke podrške itd. Plus neće da uplaćuju penziono i platu daju u evrima.

Strane firme, na daljinu ili one koje imaju filijale u Srbiji, su daleko civilizovanije prema zaposlenima, što je donekle neočekivano ako se uzme u obzir stereotip o zapadnim firmama koji postoji kod nas.
[ balavi @ 09.03.2012. 17:01 ] @
Citat:
Cabo: Nažalost, ovo je sasvim tačno. Iz ličnog iskustva znam da domaće firme manje plaćaju programere, ljude tretiraju kao roblje, i dosta njih nema definisanu oblast delovanja, već ako radiš za njih moraš da radiš svakojake poslove tipa tehničke podrške itd. Plus neće da uplaćuju penziono i platu daju u evrima.

Strane firme, na daljinu ili one koje imaju filijale u Srbiji, su daleko civilizovanije prema zaposlenima, što je donekle neočekivano ako se uzme u obzir stereotip o zapadnim firmama koji postoji kod nas.


moras biti nindza i supermen za male pare

ja stvarno ne znam da li neko uopste moze dase nadje u tim oglasima ... premnogo traze, kao sto rekoh nindze ....
[ Mister Big Time @ 27.05.2012. 01:50 ] @
Traze i na zapadu. Preko LinkedIN-a mi se javio tip iz USA (amer dakle) kao primetio sam tvoje poruke bla bla, trazimo to i to.... pogledam opis... ono ako nadju nek i meni posalju jednog.
Klasicni bullshitting - da bude ovo, ono... sve full full-ova. I licnost i persona i 'dedicated' i da postuje time frame....... a naravno da Zend drzi u malom prstu a korisno je da zna odlicno i Javu.
Zasto sve ovo kazem - da li je moguce da i u svetu ima takvih naivcina kao kod nas koji kreiraju te oglase koji veruju da zaista postoji 0.01% takvih ljudi kako su opisali tj. trazili? Ali to je neka druga tema sada.

Citat:
gensher: Najvaznija stvar kad je u pitanju plata je koliko znas i koliko se dogovoris. Iz ovoga koliko znas proizadje i to da te nije "blam" da trazis vecu platu.

U nekim firmama junior moze dobiti startnu 700 eura, senior 1000+.


Treba razdvojiti izradu tipicnih sajtova i razvoj poslovnih aplikacija (koje ne moraju da budu toliko nasminkane ali su po pravilu dosta slozenije od tipicnih web projekta tj. sajtova). U skladu sa tim trebalo bi i plata da bude adekvatna ucinku zaposlenog tj. koliko realno doprinosi kompaniji svojim svakodnevnim radom.
Npr. koliko PHP kolega na svom dnevnom poslu ima potrebu da u PHP-u napravi klijent-server protokol komunikacije ali bez HTTP protokola, dakle koriscenjem socket-a i php-cli... nista baza, nista web browser. Itd itd...