[ Marko Bijelic @ 01.06.2003. 13:10 ] @
Treci medjunarodni simpozijum iz oblasti elektronske trgovine
E-potpis iz Komore
Upoznavanje sa savremenijim poslovanjem: Sa skupa na Palicu

http://www.danas.co.yu/20030528/com_media_frame.htm

Podrska razvoju informatickog drustva predstavlja strategiju Ministarstva za nauku, tehnologiju i razvoj, istakao je Misa Ivkovic, predstavnik ovog Ministarstva u Vladi Republike Srbije otvarajuci trodnevni skup o elektronskom poslovanju i elektronskoj trgovini na Pallicu, prosle nedelje, kojem je prisustvovalo oko dvesta ucesnika iz SCG, kao i iz nekoliko zemalja u okruzenju.
Ivkovic je podsetio da je pred parlamentom Srbije usvajanje Zakona o elektronskom poslovanju i zakona o elektronskom potpisu koji bi trebalo da doprinesu intenzivnijoj primeni ovog savremenog nacina poslovanja. Medjutim, kako je naglasio predstavnik republickog ministarstva, osim osnovnih zakona u ovoj oblasti nezamenljivi su i volja, entuzijazam, tehnika i znanje.
Jedan od pokrovitelja ovog skupa bila je i Privredna komora Srbije koja ce nastojati da postane sertifikaciono telo za izdavanje elektronskog potpisa za privredne subjekte, kako je to najavila Radmila Medakovic. Medakovic, sekretar Udruzenja informaticke delatnosti, kaze da se u nasoj zemlji elektornsko poslovanje ne koristi u dovoljnoj meri, a pre svega zbog nedostatka potrebnih osnovnih zakonskih propisa. Kod nas za sada, kaze ona, ne postoji validno definisan elektronski potpis, i zbog toga ce Privredna komora Srbije nastojati da postane certifikaciono telo kao logicna posledica aktivnosti PK Srbije. Prakticno receno, to znaci da bi PK Srbije ubuduce izdavala svojevrsnu identifikaciju firmama na osnovu koje bi se one "legitimisale" u virtuelnom svetu elektronskog poslovanja i trgovine.
Sa dobijanjem svog elektronskog potpisa svaka firma moci ce da obavi zvanicnu, validnu elektronsku razmenu dokumenata i da posluje putem elektronske poste, kaze Medakovic. Za sada, u nasoj zemlji, firme imaju svoju internu elektronsku identifikaciju, dok sa usvajanjem novog zakona, ali i neophodnih pratecih zakonskih akata, poostrili bi se ovi kriterijumi i dobijanje elektronskog potpisa dobilo zvanican, legalan oblik.
Jedan od veoma bitnih cinilaca u prici oko ovog sertifikacionog tela jeste cinjenica da organizacija koja dobije ovaj status, moze da racuna na znacajna sredstva od naplate izdavanja sertifikata. I ovo je razlog zasto se jos uvek kasni s donosenjem zakona o elektronskom potpisu, obzirom da ima vise interesenata za funkciju ovog sertifikacionog tela.

Nagrade E-trgovina AWARD 2003

Strucni odbor Treceg medjunarodnog simpozijuma E-TRGOVINA 2003 dodelio je prvog dana skupa priznanja za doprinos razvoju domaceg elektronskog poslovanja sledecim firmama i institucijama:
- Kompanija Pakom Computers za projekat B2B web sajt Pakom Dilerski servis (dileri.pakom.co.yu)
- Kompanija Delta M za projekat B2C web sajt Maxi online (www.maxi.co.yu)
- Firma Lux Ottica d.o.o za projekat B2C web sajt (www.lux-store.com)
- Kompanija Astra Simit d.o.o. za projekat e-SWITCH - Univerzalni Payment Gateway
Strucni odbor je dodelio i specijalnu nagradu za doprinos popularizaciji elektronskog poslovanja u SCG casopisu Internet Ogledalo (www.ogledalo.co.yu)



Prvog dana nakon dodele nagrada E-trgovina AWARD 2003, izmedju ostalih predavaca, Predrag Tomic iz kompanije Dunav osigurnje, objasnio je ucesnicima ulogu osiguravajucih drustava u elektronskom poslovanju. Koji se specificni rizici pojavljuju sa ovim savremenim nacinom poslovanja i na koji nacin ih osiguravajuca drustva pokrivaju.
Da nije sve u kvalitetno uradjenom i postavljenom sajtu, i da je posebno znacajno obezbediti adekvatnu logisticku podrsku poslovanju na internetu (obrada i realizacija naloga za isporuku, upravljanje zalihama i skladistem upravljanje voznim parkom i dispeciranje...) uverio nas je rad mr Djurdjice Cakic sa FTN.
Drugog dana je posetiocima skupa predstavljen rad u vezi Bolero.net inicijative koja omogucava spoljno-trgovinsko poslovanje putem Interneta.
Kompanija Pliva iz Zagreba predstavila je svoj model B2B poslovanja, a zatim je usledio prikaz savremenih sistema elektronskog placanja koji se trenutno koriste u svetu.
Drugog dana je na okruglom stolu o platnim karticama konstatovano poboljsanje situacije u odnosu na proslu godinu, jer danas vecina domacih banaka izdaje neku od medjunarodnih platnih kartica. Problem jos uvek postoji jer nijedna od njih ne sklapa ugovore sa domacim trgovcima za placanje putem Interneta. Predstavljena je i inicijativa pokrenuta na FON za uvodjenjem Akademik Card studentske platne kartice.
Treceg dana su prisutnima predstavljeni radovi iz oblasti pravnog regulisanja e-poslovnja, a na okruglom stolu je istaknuta neophodnost sto brzeg donosenja zakona o elektronskom potpisu koji je trenutno dat na razmatranje Vladi Republike Srbije.
Medju skoro dve stotine veoma zadovoljnih ucesnika skupa, izmedju ostalih bili su predstavnici iz firmi Diners Club International, Vojvodjanska banka a.d, Komercijalna banka A.D, Nacionalna stedionica, Kompanija Dunav osiguranje, Ernst & Young AD, Makedonski Telekomunikacii MT Net, Kompanija Pliva Zagreb, Telekom Srbije, Ministarstvo za medjunarodne ekonomske odnose SCG, Ministarstvo za nauku tehnologije i razvoj RS, Fakultet organizacionih nauka Beograd, Fakultet tehnickih nauka Novi Sad, razliciti delovi NIS, itd.




Sada jedno pitanje vezano za simpozijum iza nas. Koliko sam ja svatio iz prethodnog clanka, poenta citave price bila je uvodjenje elektronskog potpisa. Upravo moloprije procitah pitanje na Internodium listi, koliko je uopste elektronski potpis vazan (i potreban) za elektronsku trgovinu?

Usput budi receno, Ventura ne spomenu da si jedan od nagradjenih :)

[ Aleksandar Marković @ 01.06.2003. 13:49 ] @
oooo...Ventura...ne hvališ se? :-)
[ ventura @ 01.06.2003. 19:44 ] @
Ma pusti, kakav sam baksuz, dobijem nagradu i u svoj trci-frci zaboravim je na stolici :)
[ miles_davis @ 02.06.2003. 10:42 ] @
Dokle vise ove gluposti sa zakonom o elektronskom poslovanju ?!? Oni koji pazljivo prate ovakve skupove, znaju da se na njima predstavnici ministarstva za nauku i tehnologiju pojavljuju svaki put sa istom pricom.
Ljudi, u svakoj normalnoj zemlji, legislativu o elektronskom potpisu vode oni koji drze šapu na česmi - ministarstva finansija.
Koliko je sve ovo neozbiljno govori informacija da zakon predstavlja taj Misa Ivkovic koji je pre par meseci smenjen sa mesta pomocnika ministra za elektronsko poslovanje !
Citat:

Medjutim, kako je naglasio predstavnik republickog ministarstva, osim osnovnih zakona u ovoj oblasti nezamenljivi su i volja, entuzijazam, tehnika i znanje.

Ovo mi se narocito dopalo - podseca me malo na pre oktobra 2000. Nadam se samo da nece neko da se prevari i zakuka za cuvenim Banetom (ne Ivkovicem).
[ Dragan Varagic @ 06.06.2003. 12:02 ] @
U samom tekstu sam napomenuo...

Citat:
Jedan od veoma bitnih cinilaca u prici oko ovog sertifikacionog tela jeste cinjenica da organizacija koja dobije ovaj status, moze da racuna na znacajna sredstva od naplate izdavanja sertifikata. I ovo je razlog zasto se jos uvek kasni s donosenjem zakona o elektronskom potpisu, obzirom da ima vise interesenata za funkciju ovog sertifikacionog tela.


Cela priča oko ovog Zakona bitna je onima koji bi da uzmu pare od nje, a ne zbog toga da je on uopšte potreban za priču o e-poslovanju. Zato još ne postoji payment provider, gde će neko dobiti verovatno dobru proviziju da se baš neka firma pojavi na tom mestu. Što se tiče poreza na transakcije, to je toliko jednostavno izvesti, da se time samo dokazuje prethodni navod da ovde neko želi da uzme velike pare, a da zbog toga svi mi trpimo.