[ zero_83 @ 24.12.2006. 05:45 ] @
Interesuje me sledeca stvar:

Unesem podatak na sledeci nacin:

ISERT INTO tabela(sifra) VALUES
(PASSWORD('neka_sifra'));

Ovo je OK, ali kada odradim SELECT upit, dobijem sifrovan podatak (sto je takodje OK) ...

Zanima me samo da li postoji neka f-ja koja ce pri izvrsenju SELECT upita da vrati desifrovan podatak
UNPASSWORD (da tako kazem) ... :)
[ vilyu @ 24.12.2006. 12:57 ] @
Ne treba ti to. Ako hoces da proveris da li je korisnik uneo dobru sifru, onda uporedjujes sifru iz baze (takvu kakva je) sa PASSWORD(Sifra_koju_je_korisnik_uneo).

To je opsti princip. Funkciju PASSWORD nisam koristio.
[ mulaz @ 24.12.2006. 13:32 ] @
obicno se kod vecine foruma i sl. sra**a upotrebljava md5 umesto PASSWORD() (sad ne znam sta tacno pravis, ali mislim da je i md5 jedna od "standardnih" funkcija koja postoji u zamalo svim okruzenjima. tako da mozes i md5 upotrebljavas
[ zero_83 @ 24.12.2006. 15:15 ] @
Provera ispravnosti sifre ne predstavlja problem ...

Hocu da, kada korisnik zaboravi svoju sifru, otvorim mogucnost da je dobije
preko eMail-a....

Kada bih izvlacio sifru za odredjenog korisnika SELECT upitom dobio bih "neku glupost"
nerazumljivu korisniku ... ako ne moze PASSWORD f-jom, pokusacu sa MD5 ...
[ mulaz @ 24.12.2006. 16:39 ] @
to mozes da izbegnes, kad useru generiras neki nov random password, i ubacis ga u bazu i posaljes, pa onda moze user sam da promeni kako sam hoce

problem je ako enko provali u tvoj server i pokupi bazu, da onda moze i da dobije sve passworde od svih usera, sto ne bi bilo dobro :)
[ zero_83 @ 26.12.2006. 21:06 ] @
E, nije losa ideja !!!

:)

Ja cu ipak sifrovati zapis ....
Korisnik ce dobijati novu random sifru ... neizmenjena stize na njegov mail, a sifrovana se upisuje u bazu !!! :)

Hvala na ideji !!! :)
[ misk0 @ 31.12.2006. 09:51 ] @
Odgovor na prvo pitanje - ne, ne postoji takva funkcija. Password (koliko ja znam, moguce je da grijesim) koristi MD5 algoritam za kriptovanje podataka ali u jednom smjeru, znaci reverzno nije moguce.