[ Aleksandar_A @ 29.12.2006. 16:01 ] @
Znam da je rano (posebno u odnosu na Canon) za sporedjivanje ovih modela ali ako ko ima iskustva sa hjih zamolio bih da svojih iskustva spodeli na sajtu. Dilema mi je koja od ovih modela je bolja, inace sam jako zagrejan da kupim neku od njih. (navijam za Canon, ali fakti su fakti)
Hvala svima koji ce se ukljuciti u diskusiju.
Pozdrav!
[ lord x @ 30.12.2006. 01:45 ] @

Mogu samo teoretski da se priključim temi i dodam još jednu SONY HVR V1E za razmatranje a takođe teoretski eliminišem i FX1 i FX7.
HVR V1E bih dodao zbog progressive scan 25p, XLR ulaza i mogućnosti snimanja na HDD (minus su čipovi od 1/4 inča), a obje FXx otkačio upravo zbog nedostatka preogressive moda i XLR-a.

E sad upoređujući XHA1 i HVE V1E mislim da je Canon bolja varijanta, iako sam ja fan SONY-ja.
Mada mislim da ne treba žuriti sa HD-om, bar ne kod nas.
[ Stefano @ 30.12.2006. 13:18 ] @
Definitivno ne treba zuriti sa HD kamerama. Po meni jos uvek treba ostati na DV-u i uzimati samo kamere koje imaju 16:9 optiku i chipove (kao sto su Panasonic NV GS500, AG DVC32...).

Razocarao sam se novim Panasonicovim AVCHD modelima, s'obzirom da sam od njih ocekivao mnogo, ali izgleda po svemu sudeci kompresija je prejaka da bi snimak bio upotrebljiv, ipak pokusali su da sat vremena snimka u 1920X1080 ubace u 4 gb karticu. Sto je mnogo mnogo je, ustvari bolje reci sto je malo malo je.
Ali sreca u ne sreci je to, sto je to otprilike i neki minimalni bitrate za AVCHD format, koji ima itekako dobru perspektivu, tako da pretpostavljam po implementaciji blueray standarda u kamkordere, ili izlaska na trziste nekog novog kasetnog medija visokog kapaciteta, ili povecanja kapaciteta SD HC kartica na 20-30 i vise Gb, tada ce sigurno kamere u AVCHD formatu snimati sa boljim bitrate-om, i snimak ce biti upotrebljiviji sa manjom kompresijom, tako da cemo tada ozbiljno moci da racunamo na AVCHD modele, posto mislim da ce AVCHD standard biti naslednik DV-a.
[ Aleksandar_A @ 03.01.2007. 09:28 ] @
Zato smo tu da razmenjujemo iskustva :)
Lord, OK mozemo i umesto FX1 razmatrati Z1 (naveo sam FX1 i FX7 jer su jeftinije, a optika i cipovi su identicni).
Stefano, za Panasonic GS500 mislim da je vise amaterska ili eventualno poluprofesionalna kamera a drugi model mi nije poznat. Ja sam vise bio za profi kamere.
Za kompresiju u odnosu na kartice slazem se da na 4Gb 1 sat ne moze bas lepo da izgleda, ali DV kasetice (mini DV) otprilike skupljaju po 10-12GB (otprilike) sto je vise 2.5 do 3x vise od 4Gb sto nije isto.
Nisam razmatrao modele koje koriste memoriske kartice kako glavni medium jer mini DV je mnogo vise standardizovan u odnosu na njih.
[ lord x @ 04.01.2007. 13:39 ] @

Iskreno mislim da u klasi HDV kamera od oko 2500 do 4500 eura ima mnogo dobrih modela. Na ličnim afinitetima je čemu dati prednost. Međutim, iz svega onog što čitam na internetu, iz iskustava mnogih, mislim da je još rano za HD u ovom obliku.
Prvo, povećanje rezolucije na uštrb kompresije mislim da generalno ne daje neku veliku prednost. Čak se ta kompresija i vidi na snimku.
Drugo HDTV je još uvijek jako daleko od nas. Jako malo televizija uopšte emituje program u HD formatu i proći će još puno vremena da se ogromna industrija preusmjeri na HD. Do tada u kojem god formatu da radiš do krajnjeg korisnika stići će u predpotopskom PAL-u. A kupovati kompletnu HD opremu samo za svoj merak, misllim da je suludo.
Moja filozofija po ovom pitanju je procijeniti trenutne potrebe i trenutno dostupne resurse pa odlučiti. Kupovina opreme za neka buduća vremena jako je rizična. Niko ne zna kuda i kako će se stvari odvijati. DV je zaista bio revolucionaran format, po svim pitanjima a HDV danas, u ovom obliku NEMA ni 20 % tog kapaciteta. DV fortmat je trenutno u zenitu i sigurno za još bar pet godina biće upotrebljiv. Šta će se do tada dešavati teško da se može predvidjeti u svijetu elektronike.
[ Stefano @ 05.01.2007. 17:20 ] @
Citat:

Kupovina opreme za neka buduća vremena jako je rizična. Niko ne zna kuda i kako će se stvari odvijati.

Odlicno receno!!! Jedino se kod tehnike ne isplati ulaganje u buducnost, nego treba kupovati stvari koje te trenutno mogu maksimalno zadovoljiti.

Citat:
Stefano, za Panasonic GS500 mislim da je vise amaterska ili eventualno poluprofesionalna kamera a drugi model mi nije poznat. Ja sam vise bio za profi kamere.

Jeste, upravu si, GS500 je (najbolja) amaterska kamera. Inace drugi model je profi model u kompaktnom izdanju, sa odlicnim low light karakteristikama, njegova varijnta "za na rame" je AG DVC 62.

Citat:

Za kompresiju u odnosu na kartice slazem se da na 4Gb 1 sat ne moze bas lepo da izgleda, ali DV kasetice (mini DV) otprilike skupljaju po 10-12GB (otprilike) sto je vise 2.5 do 3x vise od 4Gb sto nije isto.
.
I obican DV kad kompresujes u 4 Gb losije izgleda nego original. BTW. DV traka od 60 min ima kapacitet ~14 Gb.
A zamisli tek onda kad sat vremena HD materijala kompresujes u 4 Gb... to onda tek lose izgleda. Pozurili su sa HD kamerama za masovno trziste. Ne bih se cudio da izadje novi kasetni medijum naslednik DV traka.
Mada ipak, mislim da ce prve upotrebljive HD kamere (pod tim mislim na consumer i prosumer modele posto su profi HD kamere itekako upotrebljive i sada) biti kada implementiraju blueray kao medijum, a to nece biti pre 2008/2009 godine.
Na diskove od 25-50 Gb, moci ce itekako da stane HD video i 5.1 zvuk u punom kvalitetu sa pristojnom kompresijom.
Gotvo sam siguran da ce to biti AVCHD format koji ima veoma lepu perspekitvu.