[ Rocket Roll @ 01.01.2007. 00:36 ] @
I jedni i drugi su, čini mi se, najjeftinije što se može a da se kaže da su monitori - dosada nisam pročitao baš ništa ni o jednom paru. Zna li neko nešto više o njima (nešto objektivno, u stilu "čuo sam ih" ili "čuo sam za njih da su...)

Ediroli su 250 evra par (između četiri i pet inča), Omnitronic su 330 evra par (ali su osam inča). Pri tom Ediroli imaju optički ulaz (i svoje A/D konvertere?)

Edirolov sajt za MA-20D ne mogu da nađem, ali je link za malo manje modele (MA-15D) http://www.rolandus.com/produc...?ObjectId=746&ParentId=114


Na Omnitronicovom se sajtu teško snaći (vrlo nepregledan) ali je za model PMM-8 uputstvo za upotrebu na http://download.showtechnic.de/?id=00009667.pdf , a kataloška strana na http://download.showtechnic.de/?id=00010932.pdf .
[ Rocket Roll @ 02.01.2007. 00:01 ] @
Apdejt: MA-20D se više ne proizvode, a kratak i obeshrabrujuć review MA-15D iz magazima MusicTech je na http://www.musictechmag.co.uk/mtm/download/ma-15d .
[ Rocket Roll @ 09.01.2007. 00:06 ] @
Dobio sam danas odgovor od Omnitronica - impresioniran sam (pogledajte ko ga je potpisao):

Hello!

The Omnitronic PMM-8 are quite similiar to the M-Audio BX8. Both models use the same speakers and have a very similiar technical design.
I don`t know Tapco or Behringer models very well but personally like the PMM much and think they are one of the reference models in their price range.
About the lifespan I only can tell you that I use a pair of pre-production samples since I got them for testing different kinds of audio devices and I often turn them very loud. In about two years of having them I didn`t have any problems at all - and in our workshop it`s quite dusty and they are not handled with very much care.
Usually I run them fullrange without an additional subwoofer.

Their housing is MDF.

Possible subwoofers would be:
11036476 Omnitronic PMS-10
11036468 Omnitronic PSS-12A

Alternative monitors would be:
11036473 Omnitronic PSM-6,5A
11036470 Omnitronic PSM-6,5 (additional amplifier needed)


Best wishes,
Tobias Niedenthal

--

Tobias Niedenthal
Quality Control / Audio
Steinigke Showtechnic GmbH
Phone: ++49/931/4061-431
Mail: [email protected]
URL: www.steinigke.de
[ vindic8or @ 09.01.2007. 01:36 ] @
edirole sam cuo u necijoj spavacoj sobi i vrlo sam neipresioniran. zvuk je bio tanak, a high mids i highs su bili malo prejaki. ne bih preporucio.

ove omnitronic nikad nisam ni video, ali ako su slicni BX8, bolji su izbor od edirola. najbolje je da poneses omiljeni cd u prodavnicu i testiras oba modela, ipak samo subjektivna odluka moze da bude prava kada se kupuju monitori.

Citat:
Rocket Roll:Ediroli su 250 evra par (između četiri i pet inča), Omnitronic su 330 evra par (ali su osam inča). Pri tom Ediroli imaju optički ulaz (i svoje A/D konvertere?)
]


imaju D/A konvertore, ne A/D ;) ako imaju opticki ulaz znaci da primaju nesto sto je vec digitalno.
[ ton_majstor @ 09.01.2007. 12:05 ] @
Ma ja jurim godinama kvalitetnu PLOČU (motherboard) sa integrisanim SP/DIF izlazom (AC3, DTS... akoBogda), pa da to sve vežem na neke takve digitalne, aktivne zvučnike... i da me više ne brine gomila gluposti i degradacija u lancu!

Taj Edirol je zanimljiv, ali nije nimalo referentan... kapiram.

Uskoro očekujem NAVALU USB-monitora, kao i ostalih USB-based uređaja.

Pozdrav!
[ Rocket Roll @ 09.01.2007. 12:27 ] @
Hvala! A dok ne stignu USB-monitori, Behringer ima nešto vrlo slično tim Edirolima ali malo veće: MS40, 2x20 vati, isto tako do 24-Bit/192 kHz D/A konverzija, vufer od 120 mm (2 cm veći nego kod Edirola), možda se bar malo od bassovite Truth serije prenelo na njih, a i malo su jeftiniji (po netu, nisam pitao Artist).

http://www.behringer.com/MS40/index.cfm?lang=ENG
[ ton_majstor @ 09.01.2007. 13:44 ] @
Evo mene uskoro da to istestiram!!!

Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao ton_majstor dana 09.01.2007. u 15:18 GMT+1]
[ vindic8or @ 09.01.2007. 19:49 ] @
behringer bih ovde, a i na svakom drugom mestu zaobisao siroko. postoji dosta razloga zasto su im cene toliko niske.

npr, taj par na slici se sastoji od dva desna monitora.

digitalni ulazi na monitorima su odlicna ideja, ali i njihov D/A conversion kvalitet mora biti bar isti ili veci od onog na audio interfejsu, da bi povezivanje imalo smisla. u suprotnom, uvek ce biti manje cross talka na line levelu do aktivnih monitora ili narocito power levelu do pasivnih monitora.
[ Rocket Roll @ 09.01.2007. 20:14 ] @
Samo da pomenem, što se tiče SP/DIFa na ploči, ne znam za druge ploče, ali moja Gigabyte GA-K8NE rev. 2.0 je došla sa SP/DIF In i SP/DIF out, mada nije baš ne znam koliko kvalitetna... "srednja-niža" ploča kada sam je kupovao (pre oko šest meseci).

Otišao sam danas da čujem Omnitronice u Skyju, imali su prikopčane petoinčne PMM-5 na Mackie Big Knob, a pored njih aktivne Mackie šestice. Ponudili su mi par CDova, odabrao sam ZZ Top "Rhythmeen", pošto ga dosta dobro poznajem. Tu Bili Gibons svira Gretschove magnete na custom gitari (hambakeri, ali "nemasni"), Dasti svog Fendera Precisiona, čika Beard verovatno svoj Tama set. I pustim "Black Fly" (treću stvar sa albuma), jer je producirana kao hit, i kao moderna rokačina (gitare teške, vokal mračan, cela ta moderna heavy priča).

E sad, ja vam uopšte nisam referentan sudija. Ali imam pravo na par reči, pa da kažem samo ono oko čega nema sumnje.

U Omnitronicima sve ode u vokale. Mnogo jasnije od Mackieja, baš mnogo (mora da bude "mnogo" da bih ja to primetio). Čuješ Bilija kako krklja dok peva... Dakle, blisko "kristalnom" zvuku i neprijatno čisto (onako "mršav" čist zvuk, iz najveće daljine nalikuje na elektronsku distorziju - znate ono kao da ste se tek probudili a pored vas neki sopran priča? tako nešto). Boli koliko je čisto. Pored njih, iz Mackieja mnogo manje "ispadaju" vokali, mnogo su više u miksu, ali - smeša, tako mi se učinilo, pomalo smuljano, isntrumenti nisu razdvojeni, teško mi je bilo da kažem šta je bas a šta su bubnjevi. To kada stojim blizu monitora. Iz daljine bolja priča za Mackie (mada su baš mnooogo mračniji), Omnitronici samo malo bolji nego iz blizine.

Da ne dužim... Mogu da zamislim da neko kupi Omnitronice kao druge (treće?) monitore da čuje iz još jednog ugla šta se dešava sa vokalima. I stvarno moram da vam preporučim da odete i čujete ih - ništa ne gubite, a "petice" su 250 evra par. S druge su strane stvarno kao "glavati mršavko" - super čujete sve "gore", manje ono "dole". U tom je smislu Herr Tobias bio u pravu, trebao bi im subwoofer. Allllli, da budem pošten, da i imam toliko para koliko traže za Mackie, ne bih ih uzeo. Možda treba da se razrade, i prostorija nije akustički odrađena, i blizu su zidu, ali kroz njih pesmu stvarno nisam mogao da uhvatim ni za glavu ni za rep. Najveroatnije je to do mene, ali - ako mene pitate, nema šanse da je, na primer, ONO što se kroz njih čuje Dastijev Precision, ONO zvuči kao neck humbucker na nekom Jackson aktivnom basu kroz MORE reverba, a Dasti sigurno nije hteo to.

[Ovu poruku je menjao Rocket Roll dana 10.01.2007. u 09:42 GMT+1]
[ Rocket Roll @ 10.01.2007. 13:46 ] @
Dok čekamo TonMajstora da (nadam se!) posluša Behringere MS-40, par reči - video sam ih danas uživo. Pošto ja nisam TonMajstor, za mene su ih samo otpakovali, da ih pogledam i "izvagam". Tek kad ih vidite shvatite koliki su zaista - dve strane su po cca 30 cm, i baš su poteški. Izgledaju slično onim slatkim malim aktivnim KRKčićima (mada se sigurno po zvuku ne mogu porediti). Lepo dizajnirani, u svakom slučaju... i dosta o tome.

Najlepša stavka im je svakako cena. Devet hiljada i osamsto i nešto... da kažemo 10 000 din... da kažemo da je evro 80 din... 125 evra par. Yeeee!

Pošto su stanovnici Srbije silom prilika u poziciji "vozim Zastavu jer mi je bitno da što brže stignem Odavde Tamo, makar vožnja i bila truckava", onda, da predložim: da se razmisli i o njima sledeći put kada se savetuje neki ljubitelj produkcije (svakako ne pravi producent) šta bi bio jedan skroz minimalistički setup. Prvo, svakako su bar malo referentniji nego 2.1 sistemi koji koštaju više; najzad, skoro su petoinčci. Mogu da zamislim i situaciju u kojoj ih kupuje neko ko hoće da samo sluša muziku na (makar i bledoj) senki studijske opreme, ili prosto hoće što bolji komplet zvučnika za radni kompjuter.

Pre svega izgledaju kao idealan, ako smem tako da se izrazim, "srednjoškolski" komplet - imaš tatu koji bi dao malo para za tvoje bavljenje muzikom, pa - nemoj, brate, baš da mu izbiješ sve iz džepa za nešto što nikada neće služiti pravoj svrsi (zarađivanju para i sticanju slave).

U Artistu trenutno imaju dva seta na lageru. Najzad, evo jedna slika na kojoj je levi monitorčić levi, a desni desni: