[ stefanis @ 03.01.2007. 22:39 ] @
STA MISLITE O OVOM "CUDU" (objavljeno u POLITICI):

Otkriće švedskog Nišlije uskoro na svetskom tržištu
Gluvonemi komuniciraju telefonom

Miodrag Marjanović prvi u svetu proizveo treću generaciju „fiksnih” video-telefona
NIŠ – U ne tako davnoj prošlosti, o video-telefonima smo pričali kao o dalekoj budućnosti. Izgledalo nam je gotovo fantastično da ćemo jednoga dana moći da se gledamo sa svojim telefonskim sagovornikom. Vreme nas je brzo demantovalo, kao i u mnogim drugim slučajevima kada je reč o razvoju nauke i tehnologije, pa su se video-telefoni pojavili mnogo ranije nego što smo ih očekivali.
I dok se ovih dana u Srbiji promoviše treća generacija mobilnih telefona koji omogućuju taj užitak moderne komunikacije, u Švedskoj su proizvedeni prvi aparati „fiksnih” video-telefona treće generacije koji će sliku i ton prenositi preko interneta. Iste večeri kada su Vojislav Koštunica i Zdravko Čolić razgovarali putem mobilnih video-telefona, gledajući jedan drugog, Miodrag Marjanović je u Nišu razgovarao sa svojim prijateljima u Švedskoj preko „fiksnog” video-telefona. Reč „fiksni” stavljamo pod navodnicima zato što su oni fiksni jedino po telefonskom broju koji vam distributer dodeljuje prilikom prodaje. U praksi, oni su prenosivi, kao, recimo laptop. Možete da ih priključite na internet bilo gde i da razgovarate do mile volje, bez telefonskih impulsa i računa.
Niš je prvi grad u svetu u kojem je predstavljeno ovo čudo od telefona. Razlog je zavičajne prirode: proizvela ga je kompanija „Donatel” iz Malmea, na čijem čelu je rođeni Nišlija Miodrag Marjanović.
– Prvih petsto aparata iz fabrike je izašlo 19. decembra i još ih nismo pustili u prodaju. Nisu čak ni slikani za javnost, vi ste prvi u svetu koji ih vidite. Za Niš me vezuju godine detinjstva i odrastanja, jer sam ovde rođen i tu sam živeo do svoje 24. godine. Bavio sam se prodajom lekova, a onda su me posao i radoznalost odveli u Švedsku gde sam kupio fabriku „Donatel” koja je u to vreme bila u nezavidnoj situaciji, predočava nam Marjanović svoj „američki put” do uspeha.
U Švedskoj je već trideset godina i sve vreme se kao privatnik ogledao u raznim branšama, a onda je odlučio da investira u prvi video-telefon u svetu koji funkcioniše preko interneta. Marjanović podseća da su prvi video-telefon napravili Amerikanci još 1989. godine i on je išao preko ADSL-a, priključivan je na klasičnu telefoniju. Posle toga napravljen je još jedan model koji je CNN koristio za direktne TV prenose sa ratišta i on je funkcionisao preko kompjuterske IB mreže. Naime, da bi se taj telefon uključio uživo, ukucavana je Ib adresa. Telefon koji je upravo proizvela Marjanovićeva kompanija je prvi koji ima programiran svoj telefonski broj i jedino koristi internet-mrežu, a u suštini je kao i svaki fiksni telefon u kući.
Kako objašnjava, telefon u sebi sadrži kompjutersku komponentu koja omogućuje internet-komunikaciju. Ima pokretni monitor sa kamerom i može da se priključi i na video-bim, plazmu, projektor, TV ekran, tako da sagovornika možete da vidite i na monitoru telefona, kao i na priključenom uređaju. Njegovo lice pojavljuje se čim okrenete broj.
Kupovinom aparata besplatno se dobije broj i telefon može da se nosi i da se svuda koristi kao kućni. Recimo, u hotelu, gde priključkom vašeg aparata na internet izbegavate telefonske račune. – Ovi telefoni suštinski će promeniti odnos prema komuniciranju i internetu, jer sa minimalnim materijalnim izdacima možete sa bilo kog mesta da zovete bilo koji fiksni ili mobilni broj u bilo kom mestu u svetu i da razgovarate do mile volje, bez bojazni da ćete napraviti veliki račun. I svako može vas da zove ma gde bili. Naravno, možete da se gledate samo sa sagovornikom koji ima isti ovakav aparat, a uskoro i sa imaocem mobilnog telefona treće generacije koji to omogućuje, kaže naš sagovornik.
Minimalna brzina protoka slike i tona je 40 kilobajta u sekundi, a optimalna je 128 KB. Međutim, sagovornici mogu da usklade brzine i da dobiju perfektan prenos slike, tvrdi on.
Razgovor je mnogo jevtiniji od razgovora preko običnog telefona. Sa Amerikom, recimo, minut razgovora košta dinar i po, a sa Evropom i Kinom samo 1,20 dinara. Ovako jevtinu komunikaciju omogućuje švedski provajder koga dobijete prilikom kupovine aparata.
Ciljna grupa ovih aparata su Evropljani. – Švedskoj ću prodati dvesta do trista hiljada aparata, jer će ih država kupiti za gluvoneme koji prvi put mogu preko telefona da razgovaraju svojom azbukom – prstima, kaže Marjanović. On ne želi da precizira koliko je uložio u ovaj projekat, ali kaže da je za te pare mogao da kupi desetak fabrika u Srbiji.
Ovih telefona nema na našem tržištu, ali će uskoro biti određen distributer i za Srbiju. Cena se za sada ne zna, jer će nju odrediti carinski troškovi, PDV i marža, ali prema Marjanovićevim rečima, sa svim tim opterećenjima biće oko 600 evra. Prednost ovih u odnosu na mobilne video-telefone jeste u tome što je razgovor znatno jevtiniji, budući da se plaća samo internet-vreme.
--------------------------------------
I za video-nadzor
Ovi telefoni mogu da se uključe i u sistem internog video-nadzora. Tako gazda hotela, recimo, može da nadgleda svoj personal, a da radnici to i ne znaju.

[ pisac @ 04.01.2007. 03:08 ] @
To je običan marketing, izmišljanje tople vode.

ISDN je nastao pre više decenija, i nudi takođe mogućnost video poziva preko video telefona.

Tako da je ova vest primer kako funkcioniše marketing u promociji novog (starog) proizvoda.
[ gojnik @ 04.01.2007. 09:06 ] @
IB adresa, hehe
[ blagec @ 04.01.2007. 09:07 ] @
Slazem se, cist marketing i reklamiranje.Pa ja sam takav telefon kupio jos prosle godine, model amstrad ali ga jos nisam koristio a ovo sto ovaj lik promovise je cist marketing, cuj molim te prvi video telefon u svetu.