[ Wiz@rd @ 05.01.2007. 19:36 ] @
Koja je razlika izmedju Visual Basic 2005 i VB .NET.
Resavam se da predjem sa VB6 , pa da vidim kako cu. :(


Hvala , unapred.
[ Shadowed @ 05.01.2007. 19:55 ] @
Nemoj uopste da se dvoumis, to ti je kao da se dvoumis izmedju VB5 i VB6.
Izmedju VB6 i VB.NET2002 je velika razlika, izmedju VB.net2002 i 2003 mala, izmedju 2003 i 2005 malo veca ali imaju istu osnovu.
Cak nema ni neke potrebe nabrajati razlike (bar ne u tu svrhu prelaska).
[ electroNik @ 05.01.2007. 20:05 ] @
VB2005 je unapređen u odnosu na VB.NET (iz 2003. godine).
VB.NET barata sa .NET Framework-om 1.0 ili 1.1, a VB2005 sa 2.0.
Po sintaksi su skoro identični, ali ipak ima razlike.
Moj savet ti je da izabereš VB2005.
[ mmwlada @ 06.01.2007. 16:12 ] @
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Nisam mogao da se suzdržim.

Sada nazad na topic. Obavezno 2005; nema smisla gubiti vreme sa starim tehnologijama, pogotovo kada se uzme u obzir da uskoro izlazi .NET 3.0 i VB 2007 ili 2008 ako bude kasnio ;)
[ Shevchenko @ 07.01.2007. 02:53 ] @
Visual Basic 2005!!! Definitivno!
Mada za tebe bi najbolje bilo da pocnes da se upoznajes (ukoliko vec nisi upoznat) sa .NET Framework-om
A kada izadje VB2007 da predjes na njega :)
[ Wiz@rd @ 07.01.2007. 17:11 ] @
Sta mi predlazete za pocetak, posto sam ganz-nov u .NET-u.
Mislim na literaturu, i tako to.

Citat:
Shevchenko: Visual Basic 2005!!! Definitivno!
Mada za tebe bi najbolje bilo da pocnes da se upoznajes (ukoliko vec nisi upoznat) sa .NET Framework-om
A kada izadje VB2007 da predjes na njega :)

Sta mislis pod "upoznavanjem", .NET framework-a, da li da krenem da radim sa 2005, ili neki drugi nacin ?

Za kad se planira VB2007 ?
[ electroNik @ 07.01.2007. 17:46 ] @
Evo konkretno neke knjige:
Wrox Begining Visual Basic 2005
Adison Wesley Start-to-Finish Visual Basic 2005
Ima ih na netu gde god 'oćeš. Nadam se da ti engleski nije problem.
Za srpske ne znam. Pogledaj na CET-ovom sajtu, možda imaju neku za VB2005.

A što se tiče .NET Framework-a, nemoj da brineš. Skoro u svakoj knjizi je prvo poglavlje .NET, i šta on znači za VB.
[ Shevchenko @ 08.01.2007. 05:57 ] @
Citat:
Wiz@rd:
Sta mislis pod "upoznavanjem", .NET framework-a, da li da krenem da radim sa 2005, ili neki drugi nacin ?

Kao sto rece elektroNik u svakoj knjizi mozes da nadjes sve o framework-u :)
Citat:
Wiz@rd:
da li da krenem da radim sa 2005, ili neki drugi nacin ?

Da, kreni da radis sa 2005 :)
[ Wiz@rd @ 08.01.2007. 18:35 ] @
Hvala, svima.
[ vladab @ 09.01.2007. 12:13 ] @
Ako si nov, mozda je bolje da uzmes da ucis c#.
[ vladdy @ 09.01.2007. 14:58 ] @
Definitivno se slazem sa prethodnikom iako sam radim u VB2005.

Ako nemas nikakvog VB predznanja (VB6, VBScript) obavezno preskoci VB i uci C#.

Sto se tice v2007 tu nece biti neke velike razlike, verovatno nekoliko novih klasa i sl. Eventualno WPF ilikakosugavecsadanazvali itd. ali do tada ima vremena.
Sto se same teorije tice, ako savladas C#.net moci ces to znanje da primenis i na 2007, Javu itd.
Samo uci C# i OOP i nema zime :)
[ negyxo @ 09.01.2007. 16:15 ] @
Nema mnogo potrebe da se cimas izmedju C# i VB-a, razlika je manje-vise u sintaksi. C# dajem prednost jedino zbog 'a C like' sintakse sto kasnije moze da ti olaksa prelazak na neki drugi jezik (mada u zadnje vreme me sve vise nervira to poredjenje sa C/C++ om, svi se nesto ufurali da poznaju C++ a poznavanje sintakse je, mozda nesto najelementarnije ali ujedno i najamanje pokazuje koliko ko valda sa jezikom)

A sto se tice VS2007 (ako ce uopste tako da se zove, vrlo moguce da ce da bude i 2008 ) razlike ce biti, ne znam da li bi mogao da kazem velike ali sigurno primetne. Sledeci VS po svemu sudeci (->Orcas) treba da podrzi nove kompajlere (C# 3.0 i VB 9.0), mada opet kompjler moze i 2005 da progura ali on nece da boji (valda se podrska sastoji u tome da boji kljucne reci ). Po najavljenim tehnologijama ukoliko se isporuce sa novim VS-om, po meni ce mozda doci do drasticne promenu u dvema tehnologijama. Jedna je tehnologija se odnosi na dva frameworka DLINQ (sada preimenovan u LINQ to SQL) i Entity framework. Obe tehnologije sluze za mapiranje podatka, tacnije ORM alati ali mnogo vise od onoga sto pruzaju sada neki free i komercijalni, pogotovo sto ce oni usko biti vezani za LINQ tj. preko LINQ ce pokazati svoju pravu snagu. Ja najvise nade polazem u EF (entity framework) jer po onome sto su najavili tebalo bi da u mnogome olaksa izradu data aplikacija. Znaci sadasnja tehnologija datasetova i adaptera ce najverovatnije da odpadne, ali da ja ne predvijdam buducnost vreme ce pokazati sta ce od svega ispasti.
Druga tehnologija je u vezi web programiranja. MS je krenuo u razvoj AJAX-a, preuzeli su razvoj Atlasa i sada se moze videti vec prvi RC, ASP.NET AJAX v1.0, pretpostavljam da ce sve vise ici u smeru odvajanja client side od server side programiranja, i nadam se podrsku u VS za client side.
Sto se tice WPF on je vec izasao u .NET Framework 3.0 i ne verujem da ce menjati naziv, jedino sto bi mogli da daju mozda malo bolju podrsku u VS-u za njega a mozda vidimo i jos koju ekstenziju WPF-a. (pogledajte ovo pa koga ne mrzi moze i da downloaduje i proba)