[ zveckoo @ 11.01.2007. 14:16 ] @
Dali je istina da ukidaju zdravstveno osiguranje ne zaposlenim licima?

To jest tacnije na primer ako domacinstvo po clanu porodice ima prihod iznad 6100 din ... tada ne zaposlena lica nemaju pravo na zdravstveno osiguranje??

Zna li neko nesto vise o ovome?
[ sasa022 @ 11.01.2007. 14:30 ] @
Gde si ovo cuo/procitao ?
[ broker @ 11.01.2007. 14:41 ] @
Kao sto rekoh pre nekog vremena na forumu o Zaposljavanju, drzava radi na toemd a statisticki priakze da su stvari bolje. Jedan od nacina je da na svaki moguci nacin skinu sto vise ljudi sa evidencije nezaposlenih. Koliko videh, vec imaju i projektovano koliko ce ljudi da skinu. Verovatno im to diktiraju uslovi iz Evropske zajednice.

Kada se zavrsi akcija, bicemo zatrpani vestima kako je nezaposlenost smanjena i kakjena zavodu ne znam koliko procenata manje ljudi iako to ustvari uopste nece biti rezultat smanjenja nezaposlenosti nego cistke u evidenciji.

Prvikrug subile akcije da se naviku ljudi da se sami skinu sa evidenije, otvaranjem privatnih firmi i obecavanjem povoljnih kredita i nepovratnih sredstava. Cilj je naravno bio samo da se ti ljudi skinu sa evidencije, jer sredstva koja su mogla jedno da se iskoriste kao lepak za neupucene a kao pomoc unekom konretnom poslu nisu dovoljna.

Sada je krenuo drugi krug, poostravaju kriterijume i gledaju da na svaki moguci nacin skinu nekoga sa evidencije.
[ Java Beograd @ 11.01.2007. 15:46 ] @
Svaki dinar sam zaradio sopstvenom mukom, sopstvnim znojem i radom. Oduvek sam bio protiv onih koji arče Alajbegovu slamu.
Šta reći nego - da se složim. Iako sam svestan da će me mnogi popljuvati.

Ljudi u Srbiji i dalje uglavnom krive državu (?!) zbog svoje nezaposlenosti. Kao da smo u '60-tim. Alo bre ljudi, probudite se. Umro je i Krleža, i Moša Pijade, a i Tito. Koliko puta čujem da je "taj i taj", otac n-toro dece, nezaposlen. (O ovome je bila posebna tema). Jer onda je on, "Gospodin nezaposlen". Zdravstveno, socijalna pomoć, nekad je bila i markica za GSP, čak bude i emisija na TV! A nije dužan da prihvati posao koji mu se ponudi.

Dakle treba, po meni, razdvojiti one koji hoće da rade od onih koji neće da rade. Da zaboravimo podelu zaposlen - nezaposlen. Uostalom, pogledajte svaki broj "Halo oglasa". U svakom je gomila ponuda za plaćeni rad. (Namerno ne kažem "posao" ili "radno mesto").

Šta više, ja bih uveo PRAVO zdravstveno osiguranje. Lepo - kod osiguravajućeg društva. Ovde se ne priča o zdravlju, već o parama. Ja koji imam visoku platu, i izdvajam mnogo u zdravstveni fond HOĆU I IMAM PRAVO na bolju (skuplju) negu od onog ko ne uplaćuje ništa ili jedva nešto malo. Nemoj da neko kaže "imaš privatne lekare". Imam, ali ja kroz obavezni zdravstveni doprinos lekare već plaćam. Neću dva puta da ih plaćam !

Dakle, kao na zapadu: ako uplaćuješ u zdravstveni fond toliko-i-toliko, imaš pravo na bolnice klase xy, na operacije te i te vrste, na toliko-i-toliko pregleda stomatologa. Ako uplaćuješ više, onda imaš pravo ...

Naravno, osnovna lekarska nega, hitnu pomoć, i slično mora biti osigurana svakome.
[ zveckoo @ 11.01.2007. 15:49 ] @
Danas sestri nisi hteli da overe zdravstvenu klnjizicu u zavodu za zaposljavanje nego je to sada prebaceno na siz za zdravstveno..

U zavodu je dobila sledeci papiric.... (slikao sam aparatom posto nemam skener):



Znaci filozofija je sledeca i dalje ces biti u evidenciji zavoda za zaposljavanje ali neces imati zdravstveno osiguranje...

To jest jedino ako primanja po glavi domacinstva se nalaze ispod 6100 din tada ces imati besplatno zdravstveno osiguranje.
(to smo inace saznali u sizu za zdravstveno).

Ko ima vise od 6100 din po clanu domacinstva nema pravo na zdravstveno osiguranje.

Na taj nacin svakako neces imati nikakvu svrhu da se vise pojavljujes u zavod za zaposljavanje... i eto odmah smanjen broj zvanicno nezaposlenih.
[ zveckoo @ 11.01.2007. 15:55 ] @
Citat:
Java BeogradUostalom, pogledajte svaki broj "Halo oglasa". U svakom je gomila ponuda za plaćeni rad. (Namerno ne kažem "posao" ili "radno mesto").


To sto si rekao samo vazi za Beograd, u ostalim delovima Srbije je malo drugacija situacija...

Na nebi bilo da lupam gluposti.. evo na primer u Severno-backom okrugu najveci oglasnik je Vojvodjanska svastara... aj molim te probaj pronaci koliko ima oglasa gde neko nudi bilo kakav posao. http://www.svastara.co.yu/pregled.php

[Ovu poruku je menjao zveckoo dana 11.01.2007. u 17:18 GMT+1]
[ Davor Vlajkovic @ 11.01.2007. 16:46 ] @
Citat:
zveckoo: Na taj nacin svakako neces imati nikakvu svrhu da se vise pojavljujes u zavod za zaposljavanje... i eto odmah smanjen broj zvanicno nezaposlenih.


Ja sam izgleda živeo u zabludi da se preko zavoda za zapošljavanje traži posao. Hvala što si mi otvorio oči
[ broker @ 11.01.2007. 16:56 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ljudi u Srbiji i dalje uglavnom krive državu (?!) zbog svoje nezaposlenosti. Kao da smo u '60-tim. Alo bre ljudi, probudite se. Umro je i Krleža, i Moša Pijade, a i Tito. Koliko puta čujem da je "taj i taj", otac n-toro dece, nezaposlen. (O ovome je bila posebna tema). Jer onda je on, "Gospodin nezaposlen". Zdravstveno, socijalna pomoć, nekad je bila i markica za GSP, čak bude i emisija na TV! A nije dužan da prihvati posao koji mu se ponudi.


Ok je to, i ja podrzavam svako nastojanje da se ljudi koji se grebu o drzavu (to jest sve nas) treba da se skinu sa evidencije, no ovde se radi o necem sasvim drugom, primenjuju se drakonski kriterijumi kojima se sa evidencije sklanjaju ljudi kojima sluzba ne moze da nadje posao.
[ Davor Vlajkovic @ 11.01.2007. 17:04 ] @
Ispravka, primenjuju se drakonske mere za skidanje sa evidencije ljudi koji nisu tu zbog posla.

Najjeftinija varijanta privatnog zdravstvenog osiguranja košta oko 500din mesečno. Ako nemaš toliko, a sposoban si za rad, izvoli pa nađi posao. Simple as that.
[ bakara @ 11.01.2007. 17:19 ] @
Citat:
broker: Ok je to, i ja podrzavam svako nastojanje da se ljudi koji se grebu o drzavu (to jest sve nas) treba da se skinu sa evidencije...

Dobro to je u redu...ali i drzava se dobro "grebe" o one koji placaju zdravstveno...

Oni koji imaju privatne firme znaju koliko je "komplikovano" overiti knjizicu kada ste vlasnik, tj. uvek se lakse overavala knjizica radniku (6 meseci) nego vlasniku (mesec dana)...
Druga stvar:
Evo dobio sam drugo dete, ponadao se novcanoj nadoknadi, dobih resenje...ali drzava me iznenadila dobio sam nesto preko osamdeset hiljada dinara ali na 24 mesecne rate, kada sam pitao zasto je to tako, dobio sam odgovor zato sto roditelji nenamenski trose sredstva:
kupuju automobile, namestaj, televizore i ostalo...Pa sat da rade kad su krevetac vec kupili za prvo?


I tu bi stvari trebale malo da se promene
[ ventura @ 11.01.2007. 18:27 ] @
Citat:
bakara: kupuju automobile, namestaj, televizore i ostalo...Pa sat da rade kad su krevetac vec kupili za prvo?


Pa prepustiš onda tu pomoć onima kojima je to stvarno potrebno... Ta pomoć je namenjena za novorođeno dete, a ne da bi roditelji spucali te pare na gluposti...
[ time @ 11.01.2007. 18:41 ] @
kakv je to kriterijum.znaci ako imam 6100 onda sam covek koji u zivotu ima sve pa mi nije potrebano zdravstveno osiguranje.mada mene na zavaodu za zaposljavanje nema a karton kod lekara mi je jos kod decijeg:) kad sam bolestan samo polim u hitnu:)
[ vlada01us @ 11.01.2007. 18:45 ] @
Ovo sto je @zveckoo slikao je za lica koja ne primaju novcanu naknadu sa biroa za nezaposlene. Sta je sa onima koji su nezaposleni, a primaju naknadu. Kako i gde ce oni overavati zdravstvene knjizice?
[ Ave @ 11.01.2007. 18:50 ] @
Zanima me samo kako su dosli do te magicne cifre od 6100 dindji ili 49 evrica po clanu.
[ broker @ 11.01.2007. 19:36 ] @
Citat:
bakara:
Oni koji imaju privatne firme znaju koliko je "komplikovano" overiti knjizicu kada ste vlasnik, tj. uvek se lakse overavala knjizica radniku (6 meseci) nego vlasniku (mesec dana)...


Sad su to malo sredili, sad je na dva meseca i dovoljno je da doneses izvod sa poslednjom uplatom zdravstvenog.

Citat:
time: kakv je to kriterijum.znaci ako imam 6100 onda sam covek koji u zivotu ima sve pa mi nije potrebano zdravstveno osiguranje.


Ne, oni smatraju da ti treba osiguranje, samo sto moras sam da ga platis. To je meni sve cudno, jer ne znam odakle nekome primanja a da ima pravo na zdravstveno preko sluzbe za zaposljavanja. Ako neko ima primanja, onda nije na zavodu, ako mu neko u porodici ima primanja onda preko tog ko ima primanja ima i zdravstveno osiguranje. Ne znam na koji nacin neko moze da ima primanja a da nema zdravstveno.

Drugi problem je iznos. Sta takvima dodje kao osnovica za zdravstveno? Taj iznos primanja? Zar po zakonu primanja ne mogu da budu manja od minimalca i zdravstveno i doprinosi se obracunavaju na minimalac?

Citat:

mada mene na zavaodu za zaposljavanje nema a karton kod lekara mi je jos kod decijeg:) kad sam bolestan samo polim u hitnu:)


Prijavi se na zavod. Imas pravo na to i nema razloga da to ne koristis, osim ako te uopste ne interesuje da nesto radis.
[ bakara @ 11.01.2007. 21:37 ] @
Citat:
ventura: Pa prepustiš onda tu pomoć onima kojima je to stvarno potrebno... Ta pomoć je namenjena za novorođeno dete, a ne da bi roditelji spucali te pare na gluposti...

Ne razumem sta si time hteo da kazes, mozda nisi dobro shvatio:
Mojoj porodici sleduje osamdeset hiljada dinara (to su oni sami odredili), ali su kasnije preinacili i isplacuju po 3000din mesecno x 24 meseca...
To bi trebala biti nega deteta (ti ga ocigledno nemas), ko ima dete zna da su to smesne pare cak i kad imas sve od opreme, jer recimo samo na pelene i mleko se trosi oko 5000 din mesecno...

I ne razumem onda tvoju izjavu prepusti onome kome je potrebno, pa potrebno je (mom) detetu
[ Triki @ 11.01.2007. 21:57 ] @
pravo pitanje je najpre ima li u Srbiji osiguranje za zaposlene ?

Ja licno mislim da ce socijalna drzava propasti i daj Boze da je nikad nije ni bilo. Neka lepo svako osigura sam sebe kad, koliko i gde hoce.
[ time @ 11.01.2007. 23:58 ] @
meni nije jasno zasto nisu uveli da covek koji ima prosecnu platu u srbiji placa osiguranje a onaj ko je ispod proseka da neplaca , kad se vec stalno hvataju za prosecnu zaradu.verovatno zato sto mnogo ljudi moze samo da sanja o prosecnoj plati :( pa ne bi mnogo ljudi skinuli sa osiguranja.

btw danas sam dobio ovaj mail
Citat:
Predstavnik britanskih lekara izvestava:

"Dosao nam je pacijent bez kicme, presadili smo mu celu kicmu, i nakon
samo jedne nedelje provedene u bolnici, zahvaljujuci naucnim otkricima
britanskih naucnika, taj covek se odlicno oseca, i vec je vani i trazi
posao."


Predstavnik francuskih lekara izvestava:

"Mi smo u Francuskoj ucinili jos znacajniju stvar! Coveku bez pluca
presadili smo samo jedno plucno krilo i nakon tri dana provedena u
bolnici, on se i sa polovinom pluca oseca odlicno, vec je vani i trazi
posao!"


Predstavnik srpskih lekara izvestava:

"Mi smo u tome ipak otisli najdalje. Uzeli smo cetiri coveka bez mozga,
postavili ih na celo drzave i u rekordnom roku vec je vise od polovine
stanovnistva vani i trazi posao! A ona cetvorica su i dalje bez mozga i
odlicno se osecaju!"

PS: Svako ko dobije ovaj mail ima gradjansku i moralnu duznost da ga
posalje dalje na bar deset adresa. Nikad se ne zna ko bi za ovu cetvorku
mogao opet da glasa!!


pozdrav:)
[ Davor Vlajkovic @ 12.01.2007. 02:31 ] @
Citat:
Srbija

Porez na dohodak:
- za sva primanja do 20% prosečne plate, porez je 0%
- za sva primanja od 20% do 3x prosečna plata, porez je oko 12%
- za sva primanja između 3x i 6x prosečna plata, porez je oko 22%
- za sva primanja preko 6x prosečna plata, porez je preko 27%

Do 2007, ovaj porez je bio 14% na sva primanja do 4x prosečna plata, a preko nje 24%.

Na porez se dodaju doprinosi koji iznose 35.8% od bruto plate i njihov deo plaća zaposleni (17.9%), a deo poslodavac (17.9%). Doprinosi se plaćaju na primanja do 5x prosečna plata. Oni plaćaju za sledeće benefite:
- penziju – 11%+11% = 22%
- invalidsko osiguranje
- osiguranje u slučaju gubitka posla 0.75%+0.75%=1.5%
- zdravstveno osiguranje 6.15%+6.15%=12.3%

Ako niste uplaćivali doprinose nema ni penzije.

Zdravstveno osiguranje, umesto iz budžeta, se finansira iz plata.

Ako ne uplaćujete doprinose, nema ni zdravstvenog osiguranja.


[...]

- Porez na dohodak je manji u Srbiji nego u Kanadi i UK i stepenice su manje.
- Doprinosi su ogromni.
- Doprinosi se plaćaju do 5x prosečna plata. U Kanadi u UK do oko 1x prosečna plata.
- Zdravstveno se plaća iz doprinosa, tj. kao procenat plata.
- Doprinosi za penziju su preveliki jer finansiraju državni dug prema penzionerima, tj. nepostojeće fondove penzionog osiguranja.
- Zbir poreza i doprinosa je nerazumno veliki za ogroman broj građana. Posledica: siva ekonomija.
- Porez na imovinu je, kroz olakšice, gotovo nepostojeći.

Odlomak iz teksta Porezi – u razvijenom svetu
[ deki77 @ 15.01.2007. 12:45 ] @
Evo sve što je potrebno za zdravstveno osiguranje za lica koja su na evidenciji nezaposlenih:
Ts. šta je potrebno od dokumentacije za one koji svoja prava ostvaruju a da nisu zaposleni,da imaju zdravstvenu knjižicu,overu i sl.
Od 01.01.2007god. prestalo je da važi ts. da bude bitno da ste na evidenciji nezaposlenih.Već svoja prava zdravstvenog osiguranja možete dobiti ako dostavite :

POTREBNA DOKUMENTA ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA ZDRAVSTVENU ZAŠTITU !!!
-kopija lične karte
-kopija radne knjižice
-izjava dva svedoka overena kod organa (SUD) o mesečnom iznosu prihoda
Prilikom svake naredne overe zdravstvene knjižice,nezaposleno lice je dužno da dostavi na uvid ličnu kartu i radnu knjižicu..

Izjava dva svedoka je bitna i nova stavka jer je ukinuta kako sam nave ona prva koja je dugo vremena važila.A to je da, lice overava,dobija,menja zdravstveni obrazac na osnovu centra za zapošljavanje kod koga je prijavljeno kao "nezaposleno" lice...
Izjavu dva svedoka možete skinuti u prikačenom file-u,i bitno je da ta "dva" svedoka budu prilikom overe u SUD-u (i isključivo sudu vaše opšine...tako bar kažu u "Socialnom")
Ova izjava je Beogradska ne znam da li važi za druge Opštine gradove!!!

[Ovu poruku je menjao deki77 dana 15.01.2007. u 13:56 GMT+1]
[ broker @ 15.01.2007. 13:31 ] @
Boze mili, kakvih gluposti nece smisliti.

Ovim drzava direktno priznaje da je naterala ljdue da rade na crno, jer regularne prihode je lako proveriti, s obziromd asu oni evidentirani u redovnom protoku novca, a za prihode na crno, treba da garantuju Pera i Mika da ih nema.

Sad samo treba nahvatati Peru i Miku da potpisu da Laza nema prihode :) TO ionako nije moguce proveriti, jer ne psotoje pisani tragovi. A Pera i Mika treba da bas budu dobri sa Lazom da mu veruju da ne radi na crno pa da mu to overe u sudu pod krivicnom odgovornoscu.

[ deki77 @ 15.01.2007. 15:12 ] @
Citat:
broker: Boze mili, kakvih gluposti nece smisliti.

Ovim drzava direktno priznaje da je naterala ljdue da rade na crno, jer regularne prihode je lako proveriti, s obziromd asu oni evidentirani u redovnom protoku novca, a za prihode na crno, treba da garantuju Pera i Mika da ih nema.

Sad samo treba nahvatati Peru i Miku da potpisu da Laza nema prihode :) TO ionako nije moguce proveriti, jer ne psotoje pisani tragovi. A Pera i Mika treba da bas budu dobri sa Lazom da mu veruju da ne radi na crno pa da mu to overe u sudu pod krivicnom odgovornoscu.

Ima tu i stavka o poljoprivredi gde se na utrvđenu površinu od ***ha/ari ukida socialno...ne znam kako je bilo pre(verovatno slično za određenu površinu ako posedujete),ali sam čuo da za određenu površinu u nekom mestu u unutrašnjosti treba godišnje izdvojiti preko 20000din u koliko hoćeš da imaš zdravstveno.Koliko je ovo tačno nemogu da potvrdim i okojoj tačno sumi se radi...tako sam nešto načuo!!!

Najžešći primer je bio kada sam se raspitivao na šalteru štaje sve potrebno..(ono što sam napisao u predhodnom postu)..
Za taj list papira,"izjava dva svedoka " reče mi žena:
-pogledaj te na tabi pored kako izgleda...tako treba napisati.
OK nisam ja glup da prepisujem pola sata pa lepo otkinem sa table papir, pa preko puta da foto-kopiram.
Kad... nisu ni oni glupi!!!
Kaže lik koji radi.... dečko nema potrebe da skidate evo imamo mi već naštancovano.
Koliko??
20din list....
Tako da sam vam ispisao da ne morate da plaćate bezveze!!
Po svemu sudeći mora i SUD nešto da zaradi, pa kada budem overio ovu izjavu videću kolika je taxa!!!
[ vlada01us @ 16.01.2007. 12:35 ] @
@deki77
Ta izjava svedoka, da li mora u sudu da se overi, ili moze u opstini?
[ deki77 @ 16.01.2007. 12:43 ] @
Citat:
vlada01us
Ta izjava svedoka, da li mora u sudu da se overi, ili moze u opstini?

Isključivo SUD su naveli meni u Socialnom..
Sad sve zavisi od opštine u kojoj živiš...
[ samilen @ 21.01.2007. 19:09 ] @
Ja sam pre neki dan uzeo zdravstvenu knjižicu.

Izjavu dva svedoka sam overio u opštini i sve je OK. U sudu se overa plaća, a u opštini je besplatna, ali u opštini imaju drugačiji obrazac pa mora ponovo da se popunjava i potpisuje.

Inače je sve OK. Izjava svedoka se odnosi na tačnost podatka iz izjave o visini primanja i da li živite u porodici ili samostalno (za samce primanja trebaju da budu manja od 9016,00 din).

Potrebna je još lična karta i radna knjižica i popunjava se obrazac za upis u registar.

... ništa strašto. Što se tiče svedoka, to može da bude bilo ko, pa čak i neki nepošteni građani Jedino je nelogično kako neko može da garantuje visinu mojih primnja - otkud on to zna ?

[ strule @ 02.02.2007. 22:18 ] @
Jel moze neko da mi kaze sta ja da radim:

- Prijavljena sam i zivim sa majkom koja ima penziju oko 23.000

- Prijavljena sam na Birou, nemam posao, niti bilo kakva primanja


Ovaj prosek njene penzije prelazi "dozvoljeni iznos" (koji bi potvrdili svedoci)


Da li to znaci da ona od svoje penzije treba da placa meni zdravstveno osiguranje??!!


Nista mi nije jasno, samo komplikuju stvari!!
[ broker @ 03.02.2007. 08:00 ] @
Po svemu sudeci id a ima 15.000 poenziju, opet bi morala. Odnosno, ne mora - socijalno za tebe vise nece placati, a da li ces ti da placas to je tvoja stvar.
[ strule @ 03.02.2007. 13:31 ] @
Pa moracu da placam!!!

Jel znas kako se to regulise??

Da li postoji neko privatno zdr.osiguranje, ili placam prilikom svake posete lekaru ( a iako znas koliko se to placa)??!!

Da li cu moci da idem u drzavne ustanove ako nemam to neko priv. opsiguranje koje se placa mesecno/godisnje i da na licu mesta placam??!!

Hvala na odgovoru!!
[ disperadun @ 05.03.2007. 12:58 ] @
Meni ovde nije jasna jedna stvar, zapravo puno stvari mi nije jasno, ali jedna od stvari koja me buni je, ako od 1.1.2007. pravo na zdravstvenu zaštitu ne zavisi od toga da li sam prijavljen na birou ili ne, zašto onda treba podneti i kopiju radne knjižice? Odnosno, u slučaju da se odjavim sa evidencije rada, da li u tom slučaju radna knjižica ostaje kod mene i koliko su tada bitni podaci koji su u nju upisani? Takođe, šta sa onima koji se nikad nisu ni prijavljivali na biro rada, pa samim tim i nemaju radnu knjižicu, a hteli bi da dobiju zdravstvenu? Znači, opet moraju prvo da se prijave na evidenciju rada?
[ deki77 @ 05.03.2007. 16:24 ] @
Citat:
disperadun: Meni ovde nije jasna jedna stvar, zapravo puno stvari mi nije jasno, ali jedna od stvari koja me buni je, ako od 1.1.2007. pravo na zdravstvenu zaštitu ne zavisi od toga da li sam prijavljen na birou ili ne, zašto onda treba podneti i kopiju radne knjižice? Odnosno, u slučaju da se odjavim sa evidencije rada, da li u tom slučaju radna knjižica ostaje kod mene i koliko su tada bitni podaci koji su u nju upisani? Takođe, šta sa onima koji se nikad nisu ni prijavljivali na biro rada, pa samim tim i nemaju radnu knjižicu, a hteli bi da dobiju zdravstvenu? Znači, opet moraju prvo da se prijave na evidenciju rada?

Nema šta da ti nije jasno...
Radi onako kako traže...
A tu foru sa radnim knjižicama,prijave,kopije,priče da nemoraš da budeš na birou kako je navedeno od 1.1.07 da bi ostvarivao svoja soc. prava...je...priča kako bi se prikazala što manje stanje(procenat) onih koji su bez posla ili trenutno na birou čekaju.Kroz razne akcije otvaranja MSP, micro-kredite i ostale gluposti i navlakuše.Malo po malo oni tu ućare koju 100k ljudi.... pa to koriste za razne kampanje,strana istraživanja,prikazivanje "EU dželatima" eto da se nešto pomera i slične akcije već poznate od Srpskih političara ...
[ disperadun @ 05.03.2007. 21:15 ] @
Ma znam ja da moram da radim onako kako traže, ali sam pitao čisto da bih znao, ako za zdravstveno osiguranje nije potrebno da i dalje budem na birou, da onda razmislim da li mi se isplati da se i dalje prijavljujem na taj biro koji ionako već godinama nije mogao da mi nađe nikakav posao.
Zamolio bih i ako je neko dovoljno upućen u ovu proceduru, da pojasni i sledeće stvari:
- Da li je izjava dva svedoka potrebna samo za izdavanje zdravstvene knjižice, ili je potrebno da angažujem dva svedoka svaki put kada treba da produžim (overim) knjižicu?
- Na koje se vreme nezaposlenima overava knjižica (dva meseca, tri meseca, 6 meseci, ili koliko)?
- Za podnošenje izjava se spominje neki krajnji rok 30.6.2007. Da li to znači, da ako do tog roka ne izvadim knjižicu, posle toga gubim svako pravo na zdravstveno osiguranje?
Siguran sam da nisam jedini koga kopkaju ova pitanja, pa bih bio zahvalan za svaki odgovor.
[ deki77 @ 06.03.2007. 06:50 ] @
Citat:
disperadun
Zamolio bih i ako je neko dovoljno upućen u ovu proceduru, da pojasni i sledeće stvari:
- Da li je izjava dva svedoka potrebna samo za izdavanje zdravstvene knjižice, ili je potrebno da angažujem dva svedoka svaki put kada treba da produžim (overim) knjižicu?
- Na koje se vreme nezaposlenima overava knjižica (dva meseca, tri meseca, 6 meseci, ili koliko)?
- Za podnošenje izjava se spominje neki krajnji rok 30.6.2007. Da li to znači, da ako do tog roka ne izvadim knjižicu, posle toga gubim svako pravo na zdravstveno osiguranje?
Siguran sam da nisam jedini koga kopkaju ova pitanja, pa bih bio zahvalan za svaki odgovor.

-Dva svedoka je samo za izdavanje....posle ti služi "ona" radna knjižica koju dostavljaš na uvid za produženje(svaki put kada to radiš uz zdrastvenu knjižicu).Iz prostog razloga da se uvere da nisi počeo negde da radiš ....i na taj način da zaposlenjem ostvaruješ svoja zdav.- soc. prava(eto !!! najprostije)...
-Nezaposlenim se overava na 3meseca.
-Ovaj datum i rok ne znam, ali i ako je tačan onda imaš fore...
[ disperadun @ 06.03.2007. 09:00 ] @
Hvala puno.
[ BBS @ 06.03.2007. 23:19 ] @
Potpunoste zaboravili na nase studente ad kojih vecina sa 26 nema zavrsen fakultet a ukida im se zdravstvena zastita preko roditelja. Na biro po zakonu nemogu da se prijave cak i ako u potpunosti placaju svoju skolarinu. I sta oni da rade.
[ disperadun @ 06.03.2007. 23:31 ] @
Pa po nekoj mojoj logici - isto ono što su radili i od novembra '96. do marta '97. godine. Ja bih im se u tome rado pridružio, iako više nisam student.
[ pipsi @ 08.03.2007. 12:29 ] @
Nazovi studentima sa 26 (dvadesetšest) godina, koji nisu završili fakultet, i treba da se oduzme zdravstveno osiguranje.
Kakav je to student koji studira 7 godina?
Sramota
[ BluesRocker @ 08.03.2007. 12:47 ] @
Citat:
pipsi: Nazovi studentima sa 26 (dvadesetšest) godina, koji nisu završili fakultet, i treba da se oduzme zdravstveno osiguranje.
Kakav je to student koji studira 7 godina?
Sramota

Ko kaže da su upisali fakultet sa 19? Po zakonu možeš da upišeš fakultet kao redovan student do 26. godine. Neko je možda radio da bi sakupio novac za troškove stanovanja, neko studira uporedo na 2 fakulteta. Ima ljudi koji idu na postdiplomske. Njih sve treba da je sramota, a lopove koji kupuju ispite i diplome ne treba da bude jer je to kod nas normalno?
[ pipsi @ 08.03.2007. 13:31 ] @
Citat:
BluesRocker: Ko kaže da su upisali fakultet sa 19? Po zakonu možeš da upišeš fakultet kao redovan student do 26. godine. Neko je možda radio da bi sakupio novac za troškove stanovanja, neko studira uporedo na 2 fakulteta. Ima ljudi koji idu na postdiplomske. Njih sve treba da je sramota, a lopove koji kupuju ispite i diplome ne treba da bude jer je to kod nas normalno?



GREŠKA:
- Po zakonu krajnji rok da završiš,ne da upišeš fakultet kao redovan student, je 26 godina života! Što se tiče post diplomaca oni nisu obuhvaćeni ovim zakonom o zdravstvenom osiguranju.
Ako je neko u srednjoj školi bio odlikaš, njemu i netrebaju pare za školarinu, jer će vrlo lako naći stipendiju neke iole normalne firme ili organizacije. Oni koji nisu imali zapažene rezultate u srednjoj školi, po mome nemaju ni šta da traže na studijama.
O vucibatinama i tatinim sinovima koji kupuju diplome ne vredi se ni raspljavljati, nadam se da razumeš zašto.
[ disperadun @ 08.03.2007. 13:43 ] @
Citat:
pipsi: Ako je neko u srednjoj školi bio odlikaš, njemu i netrebaju pare za školarinu, jer će vrlo lako naći stipendiju neke iole normalne firme ili organizacije.
Ne znam o kojoj zemlji ti to govoriš, ali ako nisi primetio, mi ovde govorimo o (dragoj nam) zemlji Srbiji.
Citat:
pipsi: O vucibatinama i tatinim sinovima koji kupuju diplome ne vredi se ni raspljavljati, nadam se da razumeš zašto.
Ja bih tatinim sinovima nazvao i one što završe fakultet za <7 godina. Imam tu "čast" da poznajem nekolicinu takvih. Džaba im to kad su za sve drugo u životu nesposobni. Ne znam da li si i ti završio faks za <7 godina, ali očigledno je iz tvojih postova da ti pravopis i gramatika srpskog jezika nisu jača strana, pa bi ti moj prijateljski savet bio da na tome malo poradiš.
[ pipsi @ 08.03.2007. 13:50 ] @
Citat:
disperadun: Ja bih tatinim sinovima nazvao i one što završe fakultet za <7 godina. Imam tu "čast" da poznajem nekolicinu takvih. Džaba im to kad su za sve drugo u životu nesposobni. Ne znam da li si i ti završio faks za <7 godina, ali očigledno je iz tvojih postova da ti pravopis i gramatika srpskog jezika nisu jača strana, pa bi ti moj prijateljski savet bio da na tome malo poradiš.


Pripadnik sam nacionalne manjine u Srbiji, i stvarno se izvinjavam na pravopisnim greškama.
Inače završio sam ekonomiju na Karlovom univerzitetu u Pragu, za tačno 50 meseci uz prosečnu ocenu 8.66
[ BluesRocker @ 08.03.2007. 17:17 ] @
Citat:
pipsi: GREŠKA:
- Po zakonu krajnji rok da završiš,ne da upišeš fakultet kao redovan student, je 26 godina života!

Ako ti koji si studirao u Ceskoj znas bolje stanje na nasim fakultetima od mene koji sam studirao ovde, onda svaka cast. Nisam nigde na netu mogao da pronadjem nista o starosti kao uslovu za upis (ni za zavrsavanje), ali imam informator iz vremena kad sam ja upisivao faks da je uslov bio do 26 (ili 27) da se upises kao redovan student.
[ pipsi @ 08.03.2007. 17:21 ] @
Pronađi na netu onda uslove za upis na fakultete, studenata koji će se školovati na teret budžeta RS,i napiši koja je gornja granica završetka studiranja.
[ aleksandaraleksandar @ 09.03.2007. 02:33 ] @
pipsi je u pravu.

27 i kraj.

ali to mi nije jasno već neko vreme. država kaže da učiš, i to ceo život, a osiguranje do 27.

zar nije ok da ako studiraš imaš 3 god. osiguranja po tom osnovu, pa kad upišeš - upisao si.
[ aleksandaraleksandar @ 09.03.2007. 02:36 ] @
Citat:
pipsi:
Ako je neko u srednjoj školi bio odlikaš, njemu i netrebaju pare za školarinu, jer će vrlo lako naći stipendiju neke iole normalne firme ili organizacije. Oni koji nisu imali zapažene rezultate u srednjoj školi, po mome nemaju ni šta da traže na studijama.


joj prijatelju. tužno.
[ aleksandaraleksandar @ 09.03.2007. 02:43 ] @
Citat:
disperadun: Pa po nekoj mojoj logici - isto ono što su radili i od novembra '96. do marta '97. godine. Ja bih im se u tome rado pridružio, iako više nisam student.


are we?
[ BBS @ 09.03.2007. 03:32 ] @
Citat:
Kakav je to student koji studira 7 godina?

To je nadprosecan studen u Srbiji jer je prosek cesto iznad te granice i blizi se dvocifrenom broju

Citat:
Ako je neko u srednjoj školi bio odlikaš, njemu i netrebaju pare za školarinu, jer će vrlo lako naći stipendiju neke iole normalne firme ili organizacije.


Da li ovo vezujes za divnu sredinu kakva je Kovacica i pripadnike slovackog naroda sa jakim medjusobnim vezama koje ih spasavaju asimilacije ili govoris za podrucje cele Srbije. Kads govoris o stipendiji da li mislis na pripadnike nanjina i dobijanje stipendija od nekih organizacija ili govoris za celokupnu studentsku populaciju u Srbiji. Ako je ovo prvo u pitanju u potpunosti se slazemo a ko je ovo drugo onda nisi upoznat sa situacijom u Srbiji

Citat:
Oni koji nisu imali zapažene rezultate u srednjoj školi, po mome nemaju ni šta da traže na studijama.


Postujem tvoje misljenje ali zivot cesto daje sasvim suprotne rezultate. Navescu ti samo jedan primer recimo ja obozavam slovacki jezik, knjizevnost i kulturu a idem u srednju skolu u kojoj su dominantni matematika, fizika, hemija itd, itd. koji me u potpunosti neinteresuju ili sam antitalenat za njih - imam lose rezultate tj. ocajne ocene iz pomenutih i slicnih predmeta a samim tim i prosek. Odlazim na fakultet upisujem slovacki jezik i postizem odlicne rezultate i postajem cenjeni strucnjak za slovacki jezik, poznati prevodilac, knjizevnik isl. Odakle dobar rezultat? jDobio priliku da studiram ono sto volim. Ovakvih primera bi se moglo navesti mnogo
Da je po tvom ja nebi ni bio na fakultetu. Dakle iako je to tvoje misljenje kad neposedujes kompletan uvid u problem nemozes da doneses ni adekvatan zakljucak. Problematika studiranja i trajanja studija u Srbiji je isuvise komleksna stvar



[Ovu poruku je menjao BBS dana 09.03.2007. u 04:48 GMT+1]
[ pipsi @ 11.03.2007. 15:33 ] @
Opština Kovačica svake godine ima otvoren konkurs za dodeljivanje stipendija za nekih 50-80 studenata.Uopšte nije važno dali je student Mađar,Srbin,Slovak...
Kad tu dodam i još nekih 20-30 stipendija koje dodeljuju firme sa područja opštine, dolazimo do cifre od nekih 70-110 studenata, znači odprilike 35-40% svršenih srednjoškolaca. Znači,ako mala opština kao što je Kovačica,sa nekih 28000 stanovnika, stipendira oko 100 studenata godišnje, koliko bi to mogli gradovi kao što su Niš,Kraljevo,Beograd,Užice...
Inače što se tiče Slovaka, od njih malo ko traži ove stipendije, zato što se Slovacima svake godine nude stipendije koje obezbeđuje vlada Slovačke republike preko matice Slovačke u Srbiji, radi studiranja u Srbiji, Češkoj ili Slovačkoj, već po izboru samog studenta.

[Ovu poruku je menjao pipsi dana 11.03.2007. u 19:22 GMT+1]
[ aleksandaraleksandar @ 11.03.2007. 16:24 ] @
Citat:
pipsi: znači odprilike 35-40% svršenih srednjoškolaca.


znači toliko ima odličnih srednjoškolaca? pošto ovi drugi nisu vredni ni studiranja, a kamoli sponzorisanja.

Citat:
Znači,ako mala opština kao što je Kovačica,sa nekih 28000 stanovnika, stipendira oko 100 studenata godišnje, koliko bi to mogli gradovi kao što su Niš,Kraljevo,Beograd,Užice...


to si lepo primetio, ali to ne postoji. ako su ti rekli da je tako u beogradu - lagali su te.
[ BBS @ 12.03.2007. 11:26 ] @
@pipsi

Upravo ono sto sam rekao divna sredina i narod koji u njoj zivi. I kao sto primecujes stipendije daje slovacka vlada za slovacki narod sto po sebi nije lose naprotiv ali se to neodnosi na celokupnu studentsku populaciju u Srbiji
[ palikku @ 13.03.2007. 11:41 ] @
Posto ja moram da platim zdravstveno osiguranje,1400 dinara,interesuje me da li neko od vas zna da li cu morati da placam svakog meseca(na birou sam)?Da li je neko vec imao iskustva s tim?

Hvala!!
[ BBS @ 19.03.2007. 13:12 ] @
Oni koji nisu na birou placaju svakog meseca taj iznos ako zele zdravstveno osiguranja nisam siguran kako je za one koji su na birou
[ pipsi @ 19.03.2007. 19:30 ] @
Citat:
BBS: Oni koji nisu na birou placaju svakog meseca taj iznos.

Upravo tako
[ zraj @ 20.03.2007. 05:18 ] @
Nove Zdravstvene Knjizice:

U toku je zamena starih zdravstvenih knjižica,a sa promenom knjižica menja se i procedura njihove overe, a najveće promene osetiće nezaposleni.

Oni će knjižice ubuduće overavati u filijalama Zavoda za zdravstveno osiguranje umesto u Službi za zapošljavanje.

Za to će im od juna biti potrebne potvrde uključujući i potvrdu iz poreskog odelenja o mesečnim prihodima domaćinstva nezaposlenog lica jer će država zdravstveno osiguranje plaćati samo socijalno ugroženim kategorijama.

Ostali nezaposleni mogu zdravstveno osiguranje da sami uplaćuju a to će ih koštati 1.700 dinara mesečno.
To se odnosi i na nezaposlene koji nisu u evidenciji službe za zapošljavanje.
[ pipsi @ 20.03.2007. 10:58 ] @
Malo da te ispravim: 1400.00 dinara
[ disperadun @ 20.03.2007. 11:14 ] @
Još jedna ispravka, (ili razjašnjenje):
Nezaposleni čiji je mesečni prihod ispod određenog iznosa ne moraju biti prijavljeni na Biro da bi ostvarili pravo na besplatnu zdravstvenu zaštitu.
[ zraj @ 21.03.2007. 18:05 ] @
Citat:
pipsi: Malo da te ispravim: 1400.00 dinara


http://www.rts.co.yu/jedna_vest.asp?belong=&IDNews=180122 :
"Svi nezaposleni kojima država neće plaćati osiguranje, mogu da ga sami uplačuju, što će ih mesečno koštati oko 1.700 dinara. To se odnosi i na nezaposlene koji nisu u evidenciji Službe za zapošljavanje. "

[ pipsi @ 21.03.2007. 19:45 ] @
Citat:
zrajhttp://www.rts.co.yu/jedna_vest.asp?belong=&IDNews=180122 :
"Svi nezaposleni kojima država neće plaćati osiguranje, mogu da ga sami uplačuju, što će ih mesečno koštati oko 1.700 dinara. To se odnosi i na nezaposlene koji nisu u evidenciji Službe za zapošljavanje. "

Izvinjavam se, moja greška.
[ dekonstrukcija @ 24.03.2007. 14:56 ] @
Koliko ja znam, godine zivota ni na koji nacin ne uticu na to da li ce neko upisati fakultet na budzet. Uslovi za upis su- zavrsena srednaj skoal i polozen prijemni. Tacka. Mozes da se upises sa koliko god godina hoces i imas prava da budes na budzetu. Novi zakon samo kaze da moras da ZAVRSIS u roku od 8 godina. Ako si upisao sa 19, to je onda 27, ali ako si kasnije upisao i rok ti se pomera.

Sto se tice studenata preko 26 godina... vise mi je muka od te price- "ko jos studira sa 26 godina!" Pa, na primer, onaj ko je upisao sa 25. Tacka.

Cela prica sa studentima preko 26 je zapravo rupa u zakonu, i oni su svesni toga. Znam da se priprema novi Zakon o radu, po kome studenti imaju puno pravo da se priajve na biro, iako imaju vise od 26 godina. kada ce, i da li ce ovo biti izglasano, ne znam, ali u pitanju jeste rupa u zakonu jer ima mnogo studenata iznad 26 godina.
[ pipsi @ 26.03.2007. 14:35 ] @
U EU student koji se školuje na teret budžeta članice EU, mora da završi fakultet do 25. godine života.Posle toga gubi prava na zdravstveno osiguranje, i pravo studiranja na teret budžeta!!!
[ aleksandaraleksandar @ 26.03.2007. 14:57 ] @
Citat:
dekonstrukcija: Koliko ja znam, godine zivota ni na koji nacin ne uticu na to da li ce neko upisati fakultet na budzet. Uslovi za upis su- zavrsena srednaj skoal i polozen prijemni. Tacka. Mozes da se upises sa koliko god godina hoces i imas prava da budes na budzetu. Novi zakon samo kaze da moras da ZAVRSIS u roku od 8 godina. Ako si upisao sa 19, to je onda 27, ali ako si kasnije upisao i rok ti se pomera.

Sto se tice studenata preko 26 godina... vise mi je muka od te price- "ko jos studira sa 26 godina!" Pa, na primer, onaj ko je upisao sa 25. Tacka.

Cela prica sa studentima preko 26 je zapravo rupa u zakonu, i oni su svesni toga. Znam da se priprema novi Zakon o radu, po kome studenti imaju puno pravo da se priajve na biro, iako imaju vise od 26 godina. kada ce, i da li ce ovo biti izglasano, ne znam, ali u pitanju jeste rupa u zakonu jer ima mnogo studenata iznad 26 godina.


gledam ovu poruku na rss, već nekoliko dana i svaki put mi se učini da je moja.

pisao sam o tome .... 2003.

klasična rupa. ja sam 2003. upisao školu. nisam imao pravo na zdravstveno.

ali nije to kraj. srbija kada se poigra sa nekim, onda to bude baš grubo.... nisam mogao da overim semestar bez lekarskog pregleda
ne želim da vam prepričavam rasprave sa šaltera.

Citat:
pipsi: U EU student koji se školuje na teret budžeta članice EU, mora da završi fakultet do 25. godine života.Posle toga gubi prava na zdravstveno osiguranje, i pravo studiranja na teret budžeta!!!


a čemu služe 3 znaka uzvika? da bolje čujemo? znamo mi kako je u EU. samo ti izgleda nisi dugo bio ovde
[ pipsi @ 26.03.2007. 15:35 ] @
Zar ne težimo i mi da budemo deo EU?
[ aleksandaraleksandar @ 26.03.2007. 17:48 ] @
Citat:
pipsi: Zar ne težimo i mi da budemo deo EU?


što se mene tiče - da.

ali ako se prvo promeni zakon i osiguranju (studenti), a za 4 godine ne ispravi pomenuta greška, onda:

1. moglo je i obrnuto
2. moglo je jedno za drugim
3. onaj prvi zakon nije morao ni da se menja

1. obrnuti redosled se nije dogodio. približavanje EU ne sprečava redosled.
2. moglo je, ali nije - baš ih briga
3. tranzicija je počela da jede, odnosno da ide unazad.

da je ovo odgovorna država, kao što nije, na sajtu vlade bi trebalo da se nalazi "FAQ" za 2007. godinu. "FAQ" za 2008.

a ne da od dobre volje ljudi zavisi da li će neko uspeti sebi da obezbedi zdravstveno osiguranje ili ne.
[ pipsi @ 26.03.2007. 18:19 ] @
Slažem se u potpunosti.
[ dekonstrukcija @ 26.03.2007. 22:28 ] @
Lepo smo teoretisali. A sta prakticno moze da se uradi po pitanju studenata preko 26 godina i zdravstvanog osiguranja?
Da li i dalje moramo da lazemo da nismo studenti?
[ pipsi @ 26.03.2007. 23:03 ] @
Nažalost, da.
[ BBS @ 28.03.2007. 23:43 ] @
Ne mozes da lazes cak i kad bi hteo jer ti u indexu ili pak u licnoj karti stoji godina rodjenja
[ fanfon @ 29.03.2007. 08:37 ] @
A sta je sa situacijom ako placas jedan mesec zdravstveno pa onda jedan ne platis? Sta se desava u tom slucaju? Kakva je procedura?
[ disperadun @ 29.03.2007. 08:49 ] @
Ja pretpostavljam ista kao kad jedan mesec platis struju a drugi ne platis...
[ dekonstrukcija @ 29.03.2007. 21:57 ] @
Mislila sam da lazes na birou da nisi student, da bi te uopste primili na biro.
[ srdjandakic @ 30.03.2007. 04:28 ] @
Ne mozes da lazes jer ti traze dokumenta u birou (diploma srednje skole), koja mozes da imas samo na fakultetu, a oni ce ti ih izdati samo na revers, tako da mozes ili-ili.
[ dekonstrukcija @ 30.03.2007. 11:43 ] @
Mislim da to ljudi rade ovako: daju index studentskoj sluzbi i podignu dokumenta. To odnesu na biro. Birou ne trebaju dokumenta, to je samo na uvid, eventualno daju fotokopije. Prijave se (slazu da nisu studenti) i posle vrate dokumenta na faks.
[ srdjandakic @ 30.03.2007. 13:18 ] @
Ne znam... ja sam pitao u NS i dobio takav odgovor. Na pitanje "da li ovo znaci da kao SAMOFINANSIRAJUCI student ne mogu da budem na birou" - kaze tacno. Od tada nisam odlazio tamo.
[ aleksandaraleksandar @ 30.03.2007. 14:56 ] @
ja sam na diplomi srednje škole imao takozvani pečat upisa na faks.
žena koja je gledala to, nije ništa rekla. koleginica preko puta je sa sve cigarom u ustima dobacila "vidi da li ima pečat ispisa". tog pečata nema.

žena se okrenula ka meni i rekla da nemam pečat ispisa, u tom trenutku ulazi druga osoba u kancelariju i odlazi kod one pušačice
ja nastavljam da pričam sa ovom "...... ako se ne varam ja nisam obavezan da prijavim školsku spremu koju imam, to je moja privatna stvar,.... mogu ionako da se prijavim samo sa srednjom školom..."

ona ubacuje "...ali zdravstveno na fakultetu...."

ja: "...jeste, u pravu ste, ali pogledajte moje godine... ja nemam pravo na to, sada sam u problemu, meni treba zdr. knjizica, moram na preged za šećer (što i jeste istina)...."

i ona odgovara onoj prvoj "AHA! evo ga pečat ispisa!"

to je bilo to
[ disperadun @ 30.03.2007. 15:18 ] @
Ne razumem čemu toliko teoretisanje u vezi prijave na biro, statusa studenta i prava na zdravstvenu zaštitu. Zdravstvena zaštita se ionako više ne ostvaruje preko biroa, to je jasno. A oni koji su u mogućnosti da ostvare pravo na besplatno zdravstveno osiguranje, mogu, ali i ne moraju biti prijavljeni na biro. To je 100% tačna informacija koju sam proverio (telefonski) i u Zavodu za zapošljavanje i u samom RZZO-u.
[ pipsi @ 30.03.2007. 17:42 ] @
Citat:
fanfon: A sta je sa situacijom ako placas jedan mesec zdravstveno pa onda jedan ne platis? Sta se desava u tom slucaju? Kakva je procedura?


Onaj mesec za koji ne uplatiš zdravstveno, nećeš ga ni imati.
[ dekonstrukcija @ 31.03.2007. 16:57 ] @
Sto se tice pecata, ne lupaju ih svi fakulteti.
Ako pripadas onome ko ih lupa, vadis nova svedocanstva iz srednje.
[ voja_pfc @ 10.04.2007. 19:49 ] @
Da li neko zna da li je moguce u pojedinim slucajevima produziti mogucnost zdravstvenog osiguranja za studente za ono vreme kada je bilo skolovanje zamrznuto. I ako je moguce kakva je procedura i kome da se obratim.

Nesto mi je u glavi da sam cuo da moze, ali nisam siguran.
Govorim o pravim zdravstvenim problemima, kada je jedna godina na faxu bila zamrznuta.
Nije bila ona prica izmisljanja zbog ostanka na budzetu kao sto mnogi rade.
Ja imam 25, u septembru punim 26, a do kraja sledece godine cu i zavrsiti (Boze zdravlja), taman mi ta jedna godina nedostaje za osiguranje, a ono mi je neophodno zbog redovnih kontrola i lekova koje i dalje uzimam.

Ili cu morati da placam onih 1400 din mesecno?

Unapred hvala na odgovoru.

Pozdrav




[ pipsi @ 10.04.2007. 20:22 ] @
Imaćeš 100% osiguranje do kraja školovanja, nećeš morati da plaćaš, jer u jednom pasusu zakona postoji paragraf da se zdravstveno osiguranje može plaćati studentu koji je pauzirao najduže 1 godinu.Tako da nemaš frke.
[ voja_pfc @ 10.04.2007. 21:10 ] @
Super, hvala ti puno na jako brzom odgovoru :)

Znaci ne treba nikakve molbe da podnosim i sl. , samo da donesem dokaz da sam pauzirao?

Hvala ti jos jednom!
[ pipsi @ 10.04.2007. 21:20 ] @
http://www.elitesecurity.org/t...veno-osiguranje-za-nezaposlene


Pročitaj drugi i treći post.
[ voja_pfc @ 11.04.2007. 00:12 ] @
Pronasao sam u zakonu, verovatno si na ovo mislio.

"Dete osiguranika ima prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja do
navršene 18. godine života, odnosno za studente do kraja propisanog školovanja, a
najkasnije do navršenih 26 godina života.
Dete iz stava 1. ovog clana koje je zbog bolesti prekinulo školovanje
ima prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja i za vreme trajanja te bolesti, a ako
nastavi školovanje ima prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja i posle starosne
granice utvrdjene u stavu 1. ovog clana, ali najduže onoliko vremena koliko je trajao
prekid školovanja zbog bolesti. Opravdanost prekida školovanja zbog bolesti ceni
lekarska komisija koja se obrazuje u skladu sa ovim zakonom."


Ali zadnja recenica kaze da komisija treba da odobri.
Mislim da ne bi trebalo da bude problema, jedino treba da saznam koja je procedura.
[ pipsi @ 11.04.2007. 14:57 ] @
Citat:

Ja imam 25, u septembru punim 26, a do kraja sledece godine cu i zavrsiti (Boze zdravlja), taman mi ta jedna godina nedostaje za osiguranje, a ono mi je neophodno zbog redovnih kontrola i lekova koje i dalje uzimam.






Redovne studije su do KRAJA 26 godine, ne do početka istih.
[ voja_pfc @ 11.04.2007. 17:07 ] @
Cek cek...


Kada napunim 26 godina ulazim u 27-mu godinu. Dan nakon rodjendana imam punih 26 i jedan dan preko.
Navrsenih 26 je valjda onog dana kada napunim 26, a ne onog dana kad punim 27.

Prvi rodjendan je nakon navrsenih godinu dana zivota.
26 rodjendan je navrsenih 26 godina zivota. Pocetak 26-te godine zivota je onog dana kada sam napunio 25.

trebalo bi da je tako?

:)

pozdrav




[ pipsi @ 11.04.2007. 17:45 ] @
Možda sam ja loše napisao
primer: ti 01.09.2008. puniš 27 god., istog dana (znači 01.09.2008.) gubiš pravo zdravstvenog osiguranja.

[Ovu poruku je menjao pipsi dana 11.04.2007. u 19:31 GMT+1]
[ voja_pfc @ 11.04.2007. 19:48 ] @
Ako je tako onda super.

Hvala!
[ pipsi @ 11.04.2007. 22:14 ] @
Garantujem da je tako.
Pozzz
[ dekonstrukcija @ 16.04.2007. 23:01 ] @
Cekaj, pipsi, da li si bas 100% siguran?

Ja sam uverena da "do navrsene 26. godine" znaci do 26. rodjendana. Ovo tvrdim iz par razloga:
1) Moj drug je imao problema kada je jednom isao kod lekara par meseci posle 26. rodjendana (a jos uvek je imao overenu knjizicu, jer se studentima overava do oktobra), nesto su m rekli u fazonu: "hajde dobro sada mozes, ali sledeci put nemoj, imas vise od 26. godina, nemas vise prava").

2)Ja primam porodicnu penziju za koje vaze potpuno ista pravila ("do navrsene 26.seste") i znam da je gubim za par meseci kada napunim 26. godina, pitala sam na nekoliko mesta i isto su mi rekli- nije do 27. vec do 26. rodjendana.

E sad, moje pitanje je: da li ja mogu da produzim penziju godinu dana posto sam jednu godinu zamsrzla na fakultetu zbog bolesti? Za to vreme sam primala penziju ali mozda imam prava na produzenje? Zna li ko?
[ pipsi @ 17.04.2007. 22:26 ] @
Na penziju nemaš pravo, na zdravstveno imaš.
[ dekonstrukcija @ 20.04.2007. 21:47 ] @
Stvarno ne zelim da zvucim kao da se prepucavam i volela bih da si ti u pravu.... Ali mislim da je taj zakonski rok isti i za penziju i za zdravstveno. Tj. to su godine do kojih se smatras "detetom". U svakom slucjau, i za jedno i za drugo clan uredbe glasi: "do navrsene 26. godine". Kako onda da je penzija do 26. rodjendana, a zdravstveno do 27?
[ pcegar @ 21.04.2007. 00:52 ] @
Resenje je prijava na biro za nezaposlene.
Kod njih 3 mesecno overavas knjizicu.

Pozz
[ disperadun @ 21.04.2007. 07:59 ] @
Očigledno nisi pratio temu od početka.
[ voja_pfc @ 23.04.2007. 12:40 ] @
Preko biroa vise ne moze, tj. moze, ali ne sme prosek primanja po clanu da bude preko 6000 ili sl.

Juce sam bio na nekoj kontroli i rekli su mi da vazi do onoga dana kada napunim 26 godina.
Znaci sada u septembru.
To mi je sestra rekla, voleo bih da nije u pravu.
[ disperadun @ 23.04.2007. 13:42 ] @
Citat:
voja_pfc: Preko biroa vise ne moze, tj. moze, ali ne sme prosek primanja po clanu da bude preko 6000 ili sl.
Nema Biro više nikakve veze sa time. Ako su primanja ispod nekog iznosa, to pravo ostvaruješ preko RZZO-a, bez obzira bio prijavljen na Biro ili ne.
[ pipsi @ 25.04.2007. 14:20 ] @
Citat:
disperadun: Nema Biro više nikakve veze sa time. Ako su primanja ispod nekog iznosa, to pravo ostvaruješ preko RZZO-a, bez obzira bio prijavljen na Biro ili ne.


Baš tako!
[ disperadun @ 08.05.2007. 18:31 ] @
Danas sam zvao preko telefona SIZ za zdravstveno da pitam za neke informacije i žena da druge strane žice mi reče da je izjava dva svedoka potrebna ne samo pri vađenju zdravstvene, neko i pri svakom njenom produžavanju! A to znači, na svaka tri meseca! Ja je pitam, jeste li sigurni, ja sam pre mesec-dva dobio drugačiju informaciju, da je za produžavanje zdravstvene potrebna samo radna knjižica kao dokaz da se nisam u međuvremenu zaposlio, a ona kaže, ne, pogrešnu ste informaciju dobili.

Znam da je suludo da svaka tri meseca cimamo dva svedoka da nam potpisuju te izjave i da čekaju u redu, ali u ovoj zemlji više ništa nije nemoguće, kakvi je moroni vode. Pa da li je još neko čuo istu ovu informaciju koju sam ja čuo, ili je ipak bila u pitanju greška?
[ viden @ 08.05.2007. 23:38 ] @
Citat:
disperadun: Znam da je suludo da svaka tri meseca cimamo dva svedoka da nam potpisuju te izjave i da čekaju u redu, ali u ovoj zemlji više ništa nije nemoguće, kakvi je moroni vode. Pa da li je još neko čuo istu ovu informaciju koju sam ja čuo, ili je ipak bila u pitanju greška?

Na žalost nije greška.
Prošlog meseca sam produžavao (overavao) zdravstvenu knjižicu i PONOVO su mi bila potrebna dva svedoka.
[ ppejic @ 05.08.2007. 12:26 ] @
A zapazite sledecu nebulozu:

nezaposleni ste i pravo na zdravstveno ostvarujete kao ugrozena kategoraija "na svaka tri meseca sa dva svedoka" besplatno. I tada u periodu vazenja overe knjizice Vas neko zaposli. Kakve srece! Bas lepo!

Ali! I kada vas zaposli, vi i dalje nemate pravo na zdravstveno osiguranje, ovaj put kao lice u radnom odnosu (a kako su to najcesce privatnici, rec je o "sexualnom" odnosu), sve dok se ne izvrse 3 mesecne uplate koje podmiruju sve drzavne aparate.

To znaci:
1. ako vas privatnik "vozi" vi opet nemate mogucnost osiguranja.
2. i da vas privatnik na zavlaci, ako vam istekne "besplatna" knjizica vi ili morate placati 1700din mesecno dok se ne navrse ta tri meseca, ili lagati sa dva svedoka da ste nezaposleni.

Ako se odlucite da placate tih 1700 mesecno, onda drzava dobija pare i od vas i od privatnika (ako uplacuje)!

Naravno, čim dobijete knjizicu, u zdravstvenim ustanovama vas ocekuju ljubazne med. sestre i visokostrucni i veoma kvalitetni doktori i specjalisti. Tada, kada bezgrešno, vema efikasno i brzo dijagnostifikuju vas zdravstveni problem, prepisu vam lek, dobijete recept, vi lepo odete u apoteku i tamo potpuno BESPLATNO podignete prepisani lek.

Pitam se, koji kreten je smisljao ovakav zakon? Gde mi zivimo?

Pozdrav.
[ marko_v @ 22.08.2007. 22:24 ] @
Slučajno radim u jednoj od filijala zavoda za zdravstveno osiguranje (ono što vi zovete SIZ za zdravstvo ili "socijalno") i samo bih vas obavestio da je ovde izneto dosta netačnih informacija...

Npr. u pogledu "školovanje do navr. 26 god. života" ne znači - kako je jedan čovek na forumu postovao - da imate osiguranje do 27. rođendana nego do dana kada imate 26. rođendan. Znači, prelaz sa 25-e na 26-u godinu.
Znači čovek rođen 21.08.1981 gubi pravo 21.08.2007. godine....

dalje (citat):

"nezaposleni ste i pravo na zdravstveno ostvarujete kao ugrozena kategoraija "na svaka tri meseca sa dva svedoka" besplatno. I tada u periodu vazenja overe knjizice Vas neko zaposli. Kakve srece! Bas lepo!

Ali! I kada vas zaposli, vi i dalje nemate pravo na zdravstveno osiguranje, ovaj put kao lice u radnom odnosu (a kako su to najcesce privatnici, rec je o "sexualnom" odnosu), sve dok se ne izvrse 3 mesecne uplate koje podmiruju sve drzavne aparate."

kraj citata-


Ovo je potpuno netačno. Kada se zaposlite "kod privatnika" i on vas prijavi na PIO i u RZZO, ukoliko obveznik plaćanja doprinosa ("privatnik" u ovom slučaju) podnese dokaz (PP OD obrazac iz poreske uprave) da je platio doprinose za zdravstvo, vi kao radnik u njegovom preduzeću dobijate odmah zdravstvenu knjižicu (ili u najskorije vreme ako je npr. ogromna gužva u zavodu). Stara (ili nova-stara) se poništi i izda nova ZK...


Više ne važi izjava 2 svedoka. Sad se popunjava posebna izjava i prilaže dokaz iz poreske uprave o visini prihoda (za sebe i članove porodice, ako živite u zajedničkom domaćinstvu. Samo za sebe ako živite sami). Naravno, imamo uvid u to da li na adresi na kojoj živite žive i vaši roditelji i sl... Čak se priča i da će biti vršena provera za ljude koji su naveli da žive sami i nemaju prihoda, a ostvare neko pravo (recimo neku skupu operaciju i sl). Odgovornost za davanje lažnih podataka je krivična, materijalna i moralna (šta god ova zadnja bila).... Novčane kazne su goleme...

Nemam sad vremena da više pišem, pitajte nešto ako želite pa ću pokušati da vam odgovorim







[ Cmaca @ 17.09.2007. 20:17 ] @



Ako mozes, odgovori mi molim te, kako ja kao student sa 26 godina da ostvarim zdravstveno osiguranje. Ako mogu da platim, kome placam i kakva je procedura.

Hvala unapred
[ homerruma @ 06.02.2008. 20:48 ] @
Citat:
U kategoriji nezaposlenih lica postoje četiri grupe, nezaposlena lica koja žive sama i ostvaruju prihode, nezaposlena lica koja žive sama i ne ostvaruju prihode, nezaposlena lica koja žive u zajedničkom domaćinstvu sa članovima porodice i ostvaruju prihode i nezaposlena lica koja žive u zajedničkom domaćinstvu sa članovima porodice i ne ostvaruju prihode. Cenzus se određuje svakog meseca, a za novembar mesec za nezaposlena lica koja žive sama iznosi 11.176 dinara, dok za nezaposlena lica koja žive u zajedničkom domaćinstvu sa članovima porodice iznosi 8.382 dinara po članu domaćinstva. Ukoliko je prihod ispod određenog cenzusa, nezaposleno lice ima pravo na zdravstveno osiguranje preko Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje.


Nasao sam na http://mozaik.campware.org/loo...p;NrIssue=379&NrSection=10 (ukoliko je link nepotreban ili neumesan molim moderatora da izbrise)

Moje pitanje je kojim zakonom je ovo regulisano?
[ katicalatica @ 24.02.2008. 20:54 ] @
Molim za pomoc, citajuci sve ovo potpuno sam se sludela i nista mi vise nije jasno. Naime, od 01. aprila prestajem da radim. Drugi posao nemam i moram se prijaviti na SIZ. S obzirom da ulazim u program besplatne vantelesne oplodnje zdravstvena knjizica mi je jako bitna. Da li, kada se prijavim na SIZ sticem pravo na zdravstvenu zastitu? Inace, zivim u vanbracnoj zajednici sa mesecnim primanjima od 13.000 dinara. Molim vas da mi neko pomogne, hvala.
[ Beli13 @ 24.02.2008. 21:28 ] @
Ako živiš u vanbračnoj zajednici duže od dve godine i pod uslovom da su vam u ličnim kartama iste adrese, a po primanjima bih rekao da ti je suprug (nevenčani) zaposlen, onda bi trebala da se osiguraš preko njega. Vanbračnu zajednicu dokazujete ličnom izjavom i izjavom dva svedoka koju overeava nadležni organ (opština ili sud).

Ako tvoj vanbračni partner ne radi od čega je prihod od 13000? Cenzus za februar mesec je oko 8800 din po članu domaćinstva tako da ne bi trebalo da bude problema.

Da li ćeš imati pravo na novčanu nadoknadu od službe zapošljavanja po prestanku radnog odnosa?
[ mrle 011 @ 25.02.2008. 18:51 ] @
Citat:
katicalatica: Molim za pomoc, citajuci sve ovo potpuno sam se sludela i nista mi vise nije jasno. ................. Molim vas da mi neko pomogne, hvala.


ako si/kad budes nezaposlena, odes u zavod za zdravstveno (ili kako se vec to zove) i sve sto treba tamo da uradis je da popunis jednu izjavu u kojoj pise da zivis sama u svom domacinstvu i da nemas nikakve prihode.

..... i gotovo.

ako te ne mrzi da se smaras sa njihovim papirima, onda mozes i da napises da zivis jos sa nekim u domacinstvu, ali ne smes da napise da su vam prihodi veci od X.XXX (koliko tamo pise) dinara "po glavi" domacinstva.

...... mada je ovo prvo nejjednostavnije.

nemoj da te buni to sto na istoj adresi/u istoj kuci/stanu moze da zivi vise ljudi, cak i da su ista porodica, to uopste ne mora da podrazumeva da su i isto domacinstvo.
dakle, u jednom stanu moze ziveti vise domacinstava.

.... tako da potpisivanjem izjave da zivis sama u svom domacinstvu nista ni ne lazes lopovsku bagru, koja bi da nam ukine i pravo na lecenje, kao da smo zivotinje.

ja jedino ne znam gde se i dal' se domacinstvo uopste prijavljuje.
nekad se to radilo u mesnim zajednicama, ali toga odavno vise nema, barem ovde kod mene.

[ katicalatica @ 25.02.2008. 20:03 ] @
1. Neci imati pravo na nadokandu, u pitanju je sporazumni raskid radnog odnosa.
2. Vanbracna zajednica traje 10 godina, ali nismo na istoj adresi.
3. I on ostaje bez posla jer se firma zatvara, tako da ne mogu preko njega da ostvarim zdravstvenu zastitu, a i da mogu ne mogu da se mlatim da trazim svedoke da zivimo skupa.

Jedina mogu da se prijavim, kako rece Mrle, kao posebno domacinstvo, jedino ne znam kako se ono dokazuje?! Ako se prijavim kod roditelja (to mi je i adresa u LK), pritom oni imaju solidne penzije, koliko mi to moze napraviti problem?!

Imate li jos nekih ideja kako da resim problem...Mrle 011, Beli 13!?

Iskreno, meni samo gori zbog vantelesne i stoga molim pomoc!
[ Beli13 @ 26.02.2008. 11:58 ] @
Na sajtu Zavoda http://www.rzzo.sr.gov.yu/ pogledaj šta je potrebno od dokumentacije http://www.rzzo.sr.gov.yu/inde...view&id=102&Itemid=175 za dobijanje zdravstvene knjižice kao nezaposleni lice. Takodje možeš da skineš izjavu http://www.rzzo.sr.gov.yu/download/cenzus-izjava1.pdf u kojoj se izmedju ostalog kaže "...izjavljujem pod moralnom, materijalnom i krivičnom odgovornošću, da...."

Možeš, dakle, da poslušaš mrle011i da ne navedeš nikog u svojoj izjavi i time olakšaš sebi muke oko papirologije stim da ćeš morati da gaziš moralna i pravna načela ili ćeš da radiš sve kako treba.

Moj savet ti je da uvek imaš ažurnu dokumentaciju (važeća dokumenta sa ispravnim podacima) kako ti se ne bi obilo o glavu. Uglavnom dolazi do problema kada je potrbno izvaditi vizu, podneti zahtev za kredit ili ne daj bože zatreba neka zdravstvena usluga. Onda počne trka, moljakanje a administracija je nemilosrdna ...

A ima i ona star narodna "..ko ne plati na ćuprirji, platiće na mostu"
[ katicalatica @ 26.02.2008. 14:55 ] @
Jos jedno potpitanjce i necu vise gnjaviti. Ukoliko kazem da zivim u vanbracnoj zajednici, ali kracoj od dve godine, da li ce me to osloboditi prikupljanja papirologije, tj. vanbracni partner nije onda duzan da me izdrzava, bez obzira da li radi ili ne radi, i na taj nacin prakticno dokazujem da zivim u odvojenom domacinstvu, bez prihoda. Naime, to bi mi bilo lakse, jer ako se prijavim kod roditelja penzionera oni imaju daleko veca primanja. Sta mislite o tome? Mada u zakonu pisu da pravo na zdravstveno osiguranje imaju zene "...u vezi planiranja porodice, trudnice, porodilje...", i sugurna sam da necu imati problema, samo trazim laksu varijantu, tj. izbegavanje jurcanja papirologije. Hvala Beli13 na odgovoru i linkovima.
[ Nonex @ 26.02.2008. 18:21 ] @
Ja se izvinjavam ali kao i katicalatica ja sam se totalno pogubio u ovoj temi i nista mi nije jasno te molim nekog da mi da konkretan odgovor.
Nezaposlen sam, nisam prijavljen na biro, zivim sa suprugom koje je takodje nezaposlena i majkom koja je penzioner.
Posto nisam na birou da li ja mogu kao nezaposlen da izvadim zdravstvenu knjizicu ili ne i sta mi je potrebno od dokumenata i papira? :(
Puno hvala.
[ pancevac2006 @ 26.02.2008. 18:44 ] @
Ne mozes da izvadis zdravstvenu knjizicu.
Poterbno je da se prijavis na biro i oni ce ti overiti zdravstvenu knjizicu.
[ fanfon @ 26.02.2008. 19:01 ] @
Oni na birou nemaju vise s tim nikakve veze. U socijalnom to rade. Ako si nezaposlen platices zdravstvenu knjizicu nekih 20-tak evra za 3 meseca ili tako nesto.
[ Nonex @ 26.02.2008. 19:08 ] @
Znaci i ako nisam na birou, u zavodu za zdravstveno na mojoj opstini mogu da je izvadim ali moram da je platim i na svaka tri meseca kada je ponovo overavam moram da placam?
[ pancevac2006 @ 26.02.2008. 19:14 ] @
Izvinjavam se, na birou dobijas potvrdu da si na birou i sa tom potvrdom
knjizicu overis u socijalnom.
Ne znam, tako je bilo.
[ Beli13 @ 26.02.2008. 21:59 ] @
AAUUUUU!!!! Pa ne samo sto ste nezaposleni vec vas mrzi i da citate. Ukratko: Svi koji ne prelaze cenzus po clanu domacinstva od oko 8800 din neka uzmu licnu kartu i radnu knjizicu pa nek odu da popune izjavu u tzv socijalno (Republicki zavod za zdravstveno osiguranje) i dobice besplatno zdravstvenu ispravu (knjizicu). Doduse, necete dobiti knjizicu odmah, vec kroz nekoliko dana kad se uradi provera u upravi prihoda.
[ disperadun @ 28.02.2008. 15:02 ] @
Upravo tako. Ja sam zahtev za knjižicu podneo u avgustu prošle godine, čekao sam je nekih desetak dana i dobio je sa rokom važenja od godinu dana. Inače pre toga, u maju mesecu prošle godine, bila je potrebna izjava dva svedoka i knjižica je overavana na samo 3 meseca. Tokom leta su, srećom, uveli te olakšavajuće promene (ne treba više izjava 2 svedoka i zdravstvena važi godinu dana umesto 3 meseca), nadam se da je isto tako i danas.

Što se tiče 20€ za zdravstvenu, kao i toga da je potrebno biti prijavljen na biro, mislim da zaista nije u redu davati ovde na forumu takve netačne i neproverene informacije.
[ Nonex @ 29.02.2008. 14:44 ] @
I na kraju, da li nezaposleno lice moze da izvadi zdravstvenu knjizicu ako nije prijavljen na biro i samim tim ako nemaradnu knjizicu?
[ disperadun @ 01.03.2008. 00:13 ] @
Citat:
Nonex: ako nije prijavljen na biro i samim tim ako nemaradnu knjizicu?

E tu mnogi greše. To da li je neko prijavljen na biro, nema nikakve veze sa time da li ima radnu knjižicu. Radna knjižica se vadi u opštini, a ne na birou rada. Radna knjižica se daje na uvid na biro rada prilikom prijavljivanja ili redovnog javljanja, isto kao što se daje na uvid i u socijalnom, prilikom vađenja zdravstvene knjižice.

Odgovor bi bio: nezaposleno lice može da izvadi zdravstvenu ako nije prijavljen na biro rada, ali mora kod sebe imati radnu knjižicu, kao dokaz da nije u radnom odnosu.
[ LepoPace @ 12.04.2008. 12:53 ] @
Dobih zdravstvenu knjizicu pre 10-tak dana, po osnovu nezaposlenosti i to bez problema. Sustina ja samo sto se, nakon podnosenja zahteva za izdavanje zdr.knjizice ceka 3 nedelje, ali i to brzo prodje.

Naime, procedura je sledeca:
1. treba otici do ispostave Republickog zavoda za zdravstveno osiguranje koje je u opstini u kojoj stanujete (ako ste na Novom Beogradu, to je u ul. Goce Delceva br. 42) i zatraziti odgovarajuce formulare. To je formular M i jos jedan.
Popunite te formulare. U poglavljiv formulara gde treba da oznacite da li su primanja u vasoj porodici ispod propisanog cenzusa, napisite da JESU (ne ustrucavajte se, iako mozda nisu. Naime, kod nas u Srbiji ne postoji adekvatna istitucija u kojoj bi se moglo proveriti koliko clanova porodice imate i kolika su primanja pojedinih clanova vase porodice)
2. sa popunjenim obrascima, 2 overene fotokopije radne knjizice (treba kopirati sve one stranice iz radne knjizice u kojima je nesto napisano; kopije se overavaju u opstini; u opstini ce vas pitati za koju namenu je potrebno da vam se overe kopije, a vi odgovorite da vam treba za zdravstvenu knjizicu, sto je i tacno - overa ce biti besplatna) i sa samom radnom knjizicom odete na salter ispostave pomenute u tacki 1, predate sve to sto treba (osim same radne knjizice, jer ona samo sluzi da referent na salteru proveri istinitost/tacnost kopije) i dobijete ceduljicu za brojem i datumom kad da dodjete po zdrv. knjizicu, sto je za 3 nedelje u odnosu na dan kada ste predali zahtev
3. na zakazani dan se pojavite u ispotsavi i podignete zdr. knjizicu. Ako vam referent na salteru trazi staru zdr. knjizicu, razlog je ponistavanje te stare zdr. knjizice. Ali, ako je nemate, nema veze. Samo tako i recite.

Nadam se da ce ovo pomoci
[ joz27 @ 08.11.2008. 14:07 ] @
Zdravo.
Neznam da li je ovo pravo mesto za moje pitanje, ali evo:
Ja imam zdravstveno osiguranje, preko roditelja, ali iz nekog razloga (to je duga prica) hocu da u jednoj zdravstvenoj ustanovi, na salteru kazem da nemam zdravstveno osiguranje, i da hocu da platim 1000+ dinara, i pretpostavljam da treba i licnu kartu jos da im dam.
E sad, zanima me da li ce oni mozda da proveravaju (jer cu da im dam licnu kartu) da li ja stvarno nemam zdravstveno osiguranje?

Hvala, unapred.
[ bakara @ 08.11.2008. 14:39 ] @
Citat:
joz27:
E sad, zanima me da li ce oni mozda da proveravaju (jer cu da im dam licnu kartu) da li ja stvarno nemam zdravstveno osiguranje?

Nece proveravati, ali bice im jako cudno da neko insistira da plati.
[ Beli13 @ 08.11.2008. 14:40 ] @
Koliko ja znam u planu je da se sve zdravstvene ustanove povežu na sistem Zavoda za zdravstveno osiguranje ali nisam čuo dokle je došlo sa tim projektom i da li je negde počelo sa realizacijom tako da najverovatnije nisu u mogućnosti da znaju da li imaš aktivno zdravstveno osiguranje.

Ako nemaš overenu zdravstvenu knjižicu dužni su da ti naplate uslugu u punom iznosu.
[ joz27 @ 08.11.2008. 16:02 ] @
Hvala na odgovoru.
Zaboravio sam samo da napomenem da sam ja vec jednom bio tamo, sa knjizicom, ali ne na salteru, vec sam usao odmah kod doktorke u sobu, i rekao joj vec koji problem imam, a ona je potom nesto ukucala u racunar, pri tom gledajuci u moju zdravstvenu knjizicu.
E sad, posto se to sve odvijalo na prvom spratu te zgrade, (tu nema saltera, vec se samo knjizica stavi na sto u hodniku, i onda se odmah udje kod doktora kad prozovu), a ja hocu da idem kod jednog specificnog doktora, po preporuci, a on je na drugom spratu tog zavoda, a tamo medjutim ima salter na koji se stavljaju knjizice, i tu mogu da idu samo oni koji su sami nosioci osiguranja, sto znaci da ja nemogu, jer sam student.
Znaci, radi se o tome da ja stvarno hocu kod tog doktora da idem, i pitanje je sad sta je onda doktorka prilikom mog prvog odlaska tamo kucala u racunar (u stvari mozda nije samo ona, vec i sestra koja je pokupila i unela knjizice) , mozda samo ime i problem, radi statistike, ali mozda je kucala i licni broj, koji ima i u licnoj karti, pa prema tome ako nisu povezani sa tim sistemom sa Zavodom za osiguranje, a imaju recimo neku svoju bazu, u kojoj pod tom predpostavkom da je kucala licni broj se nalazim i ja, onda mi moj plan nece uspeti:)
Znaci, zanima me sta mislite da li je to tako, i hocu li uspeti da se "provucem" i da me primi taj doktor?
[ Beli13 @ 08.11.2008. 17:05 ] @
Da li je taj doktor kod kojeg želiš da ideš specijalista? Ako jeste onda ideš kod svog izabranog lekara i tražiš uput za tog specijalistu.

Nije mi samo jasno kako to može da neki doktor prima samo nosioce osiguranja, za tako nešto nisam čuo. Ajde to malo pojasni ako možeš.
[ ivica90 @ 19.03.2010. 10:30 ] @
ako je neko nezaposlen, nema primanja u porodici, znaci 0 po clanu (4 clana porodice), A IMA IMANJE NA SVOJE IME od nekih 2.3 hektara, jel to menja mozda ovu proceduru oko uzimanja zdr.knjiz???
[ Beli13 @ 19.03.2010. 11:32 ] @
Da.

Moraš da dokažeš da se ne baviš zemljoradnjom i da ti to nije osnovni izvor prihoda (izjava sa dva svedoka overena u opštini ili mesnoj kancelariji).

Takodje moraš da doneseš potvrdu iz PIO fonda da se ne nalaziš u njihovoj evidenciji penzionog osiguranja.
[ darecdjo @ 19.03.2010. 12:09 ] @
Citat:
LepoPace: Dobih zdravstvenu knjizicu pre 10-tak dana, po osnovu nezaposlenosti i to bez problema. Sustina ja samo sto se, nakon podnosenja zahteva za izdavanje zdr.knjizice ceka 3 nedelje, ali i to brzo prodje.

Naime, procedura je sledeca:
1. treba otici do ispostave Republickog zavoda za zdravstveno osiguranje koje je u opstini u kojoj stanujete (ako ste na Novom Beogradu, to je u ul. Goce Delceva br. 42) i zatraziti odgovarajuce formulare. To je formular M i jos jedan.
Popunite te formulare. U poglavljiv formulara gde treba da oznacite da li su primanja u vasoj porodici ispod propisanog cenzusa, napisite da JESU (ne ustrucavajte se, iako mozda nisu. Naime, kod nas u Srbiji ne postoji adekvatna istitucija u kojoj bi se moglo proveriti koliko clanova porodice imate i kolika su primanja pojedinih clanova vase porodice)
2. sa popunjenim obrascima, 2 overene fotokopije radne knjizice (treba kopirati sve one stranice iz radne knjizice u kojima je nesto napisano; kopije se overavaju u opstini; u opstini ce vas pitati za koju namenu je potrebno da vam se overe kopije, a vi odgovorite da vam treba za zdravstvenu knjizicu, sto je i tacno - overa ce biti besplatna) i sa samom radnom knjizicom odete na salter ispostave pomenute u tacki 1, predate sve to sto treba (osim same radne knjizice, jer ona samo sluzi da referent na salteru proveri istinitost/tacnost kopije) i dobijete ceduljicu za brojem i datumom kad da dodjete po zdrv. knjizicu, sto je za 3 nedelje u odnosu na dan kada ste predali zahtev
3. na zakazani dan se pojavite u ispotsavi i podignete zdr. knjizicu. Ako vam referent na salteru trazi staru zdr. knjizicu, razlog je ponistavanje te stare zdr. knjizice. Ali, ako je nemate, nema veze. Samo tako i recite.

Nadam se da ce ovo pomoci


Da li je i dalje ista procedura?
[ Joker @ 19.03.2010. 12:54 ] @
Beli13
Imam isti problem kao i ivica90, al to u Subotici nemože tako. Ukoliko si nezaposlen a imas u posedu zemlje, JEDINI osnov po kojem mozes da se osiguras je kao zemljoradnik, sto ce te godisnje izaci 25.000 dinara zdravstveno i ~40.000 penzijisko (ne mozes da platis samo zdravstveno). Bez obzira koliko zemlje imas toliko placas. Ja imam godiisnji prihod od zemlje oko 40.000 dinara, tri clana porodice pa to kada podelis izadje oko 1100 dinara mesecni prihod po clanu domacinstva, da ali ..... cenzus ispod kojeg treba da budes (sto je oko 16.000 mesecno po clanu domacinstva) da bi bio na budzetu se NE ODNOSI na zemljoradnike. Da li mozete to da verujete. Posto se sa ovim problemom "borim" negde od avgusta prosle godine, isao sam redom: salterski sluzbenik, šef, načelnik, ombudsman, pisao ministarstvu zdravlja, nacelnica republickog zdravstva. Od ministarstva zdravlja sam dobio dopis u kojem pise da sa dva svedoka dokazujem da se ne bavim zemljoradnjom ili ako nisam presao cenzus od ~16.000 mogu da ostvarim zdravstveno osiguranje preko budzeta. Kada sam nacelniku odneo to pismo (redovno pismo sam dobio ne mail) on kaze da je to u suprotnosti sa njihovim internim uputstvima i da on mora da se konsultuje sa nacelnicom republickog zdravstva. Posle mesec dana uspeo sam nju da nazovem i od nje sam dobio odgovor, da je ona trazila misljenje od ministarstva zdravlja koje je sada vazece, njihovo uputstvo ili pismo koje sam ja dobio. Trazio sam da vidim njihova uputstva, rečeno mi je da su to interna dokumenta koja nisu javno dostupna. Ja i dalje čekam i plaćam svaki pregled kod privatnih lekara, analize, rengenska snimanja itd. Ukoliko neko ima savet sta da radim bio bih mu veoma zahvalan.
[ Beli13 @ 19.03.2010. 21:14 ] @
@Joker
U pravu si za to da ako imaš zemlje ne možeš biti osiguran preko budžeta. Ja sam kod Ivice90 prevideo da on na svoje ime ima zemlju tako da otpada ono sa dva svedok.

Ne preostaje ti ništa drugo nego da se osiguraš kao zemljoradnik.
Ako se prijaviš na zdrvstveno kao zemljoradnik nisi obavezan da se prijaviš i na PIO što ne važi i obrnuto. Mada onda nećeš moći da ostvariš pravo na penziju.

E sad na tebi ostaje da se opredeliš za zemljoradnju ili da prodaš zemlju, mada po meni nije u redu da se u isti koš stavljaju oni što imaju par hektara i oni što obradjuju zemju na veliko. Dešava se čak da i neko ko ima veću baštu iza kuće bude svrstan u zemljoradnike.

Nisi jedini sa tim problemom ali niko se javno ne buni tako da ako se sami ne izborite ostaćete bez zdravstvenog osiguranja.

@darecdjo

Kopiraj ličnu kartu, radnu knjižicu, originale ponesi na uvid, kupi M obrazac u pošti i ako neko u domaćinstvu ostvaruje prihode ponesi potvrdu o visini prihoda za prethodni mesec. Ako nije neka extremna gužva u tvojoj filijali/ispostavi tebalo bi da dobiješ odmah zdravstvenu knjižicu.
[ Joker @ 20.03.2010. 06:59 ] @
Ka što sam napisao, borim se. Jedino mi niko ne zna objasniti zašto se cenzus za primanja jedino na zemljoradnike ne primenjuje ? Osigurao bi se ja, ali kazu da ne može samo zdravstveno, mora i PIO. I da može samo zdravstveno kako od 40.000 godišnjeg prihoda platiti 22.000 za zdravstveno i sa ostatkom da živi tročlana porodica ? Zašto ja kao zemljoradnik moram da plaćam više od 50% ostvarenog prihoda za zdravstvo, a zaposleni 13.8% ? U nekim opštinama je koliko sam čuo dovoljno prikazati godišnje rešenje za porez i uplatnicu da je porez plaćen i zdravstvena knjižica se overava, kada sam to rekao načelniku, njegov odgovor je bio da svako odgovara za svoj rad.
Ako pročitaš "Pravilnik o mesečnom iznosu prihoda kao cenzusu za sticanje svojstava osiguranog lica" gde u članu 1 i 2 piše:

Član 1
Ovim pravilnikom propisuje se mesečni iznos prihoda kao cenzus za sticanje
svojstva osiguranog lica (u daljem tekstu: osiguranik) za nezaposlena lica i
druge kategorije socijalno ugroženih lica čiji su mesečni prihodi ispod prihoda
utvrđenih u skladu sa ovim pravilnikom.
Član 2
Prihodima koji služe za utvrđivanje mesečnog iznosa prihoda kao cenzusa za
sticanje svojstva osiguranika smatraju se prihodi osiguranika, kao i članova
njegove porodice, ostvareni od:
1) zarade, penzije, kao i ugovorene naknade svih članova porodice, u skladu sa
zakonom;
2) poljoprivrede i šumarstva;
3) samostalne delatnosti;
4) kapitala;
5) nepokretnosti;
6) kapitalne dobiti.
Prihodom, u smislu stava 1. tačka 1) ovog pravilnika, ne smatra se prihod
osiguranika, kao i članova njegove porodice, ako je osnov sticanja tog prihoda
prestao u prethodnom, odnosno u mesecu u kome se podnosi prijava na zdravstveno
osiguranje.

Ovde ja nigde ne vidim da se isključuje zemljoradnik iz ovih članova ? Nezaposleno lice jesam, mesečni prihod imam (3333 dinara na tri člana), prihod je od poljoprivrede. Znači po ovim članovima pravilnika se to odnosi i na zemljoradnike, ali njihov odgovor je da u uputstvima koje oni imaju drugačije piše. Ta uputstva naravno građanin ne može da vidi. Kako uputstva mogu da budu u suprotnosti za zakonom i podzakonskim aktima ?
I naravno NIKO iz moje porodice ne može da bude osiguran jer ja imam zemlju. Sin koji ide u srednju školu takođe ne može da dobije zdravstvenu knjižicu. Kažu do 15 godina bi mogao, ali posle samo preko roditelja, pošto mi nemamo nema ni on. Katastrofa od zakona.
[ ivica90 @ 21.03.2010. 15:48 ] @
E sad tu postoji jos nesto. Cuo sam da knjizica moze da se uzme nekako na mesec, ili tri, plati se nesto malo, mozda dve tri hiljade, ili tako nesto, i ti dobijes knjizicu, ali sam samo cuo to, ne znam detalje??? Ali i bez obzira da li ja radim tu zemlju, ili ne (a radim), ja ne mogu da izvojim te pare (penzijsko 40000, zdravstveno 25000, valjda tako bese, nebitno)...
[ Beli13 @ 31.03.2010. 08:17 ] @
Citat:
Joker
Ka što sam napisao, borim se. Jedino mi niko ne zna objasniti zašto se cenzus za primanja jedino na zemljoradnike ne primenjuje ? Osigurao bi se ja, ali kazu da ne može samo zdravstveno, mora i PIO. I da može samo zdravstveno kako od 40.000 godišnjeg prihoda platiti 22.000 za zdravstveno i sa ostatkom da živi tročlana porodica ? Zašto ja kao zemljoradnik moram da plaćam više od 50% ostvarenog prihoda za zdravstvo, a zaposleni 13.8% ? U nekim opštinama je koliko sam čuo dovoljno prikazati godišnje rešenje za porez i uplatnicu da je porez plaćen i zdravstvena knjižica se overava, kada sam to rekao načelniku, njegov odgovor je bio da svako odgovara za svoj rad.
Ako pročitaš "Pravilnik o mesečnom iznosu prihoda kao cenzusu za sticanje svojstava osiguranog lica" gde u članu 1 i 2 piše:

Član 1
Ovim pravilnikom propisuje se mesečni iznos prihoda kao cenzus za sticanje
svojstva osiguranog lica (u daljem tekstu: osiguranik) za nezaposlena lica i
druge kategorije socijalno ugroženih lica čiji su mesečni prihodi ispod prihoda
utvrđenih u skladu sa ovim pravilnikom.
Član 2
Prihodima koji služe za utvrđivanje mesečnog iznosa prihoda kao cenzusa za
sticanje svojstva osiguranika smatraju se prihodi osiguranika, kao i članova
njegove porodice, ostvareni od:
1) zarade, penzije, kao i ugovorene naknade svih članova porodice, u skladu sa
zakonom;
2) poljoprivrede i šumarstva;
3) samostalne delatnosti;
4) kapitala;
5) nepokretnosti;
6) kapitalne dobiti.
Prihodom, u smislu stava 1. tačka 1) ovog pravilnika, ne smatra se prihod
osiguranika, kao i članova njegove porodice, ako je osnov sticanja tog prihoda
prestao u prethodnom, odnosno u mesecu u kome se podnosi prijava na zdravstveno
osiguranje.

Ovde ja nigde ne vidim da se isključuje zemljoradnik iz ovih članova ? Nezaposleno lice jesam, mesečni prihod imam (3333 dinara na tri člana), prihod je od poljoprivrede. Znači po ovim članovima pravilnika se to odnosi i na zemljoradnike, ali njihov odgovor je da u uputstvima koje oni imaju drugačije piše. Ta uputstva naravno građanin ne može da vidi. Kako uputstva mogu da budu u suprotnosti za zakonom i podzakonskim aktima ?
I naravno NIKO iz moje porodice ne može da bude osiguran jer ja imam zemlju. Sin koji ide u srednju školu takođe ne može da dobije zdravstvenu knjižicu. Kažu do 15 godina bi mogao, ali posle samo preko roditelja, pošto mi nemamo nema ni on. Katastrofa od zakona.


U instrukciji Ministarstva zdravlja koju možeš pogledati na njihovom zvaničnom sajtu LINK na 10 strani pročitaj ovo "5. Koja lica se smatraju osiguranicima iz člana 17. stav 1. tačka 21) Zakona o zdravstvenom osiguranju?"
[ Joker @ 31.03.2010. 12:36 ] @
Hvala na linku, to bi bila njihova instrukcija koju mi nisu hteli dati ?

Kako vidim ( a to sam znao i ranije) ispunjavam jedino uslov da budem osiguran kao zemljoradnik, e sad opet ostaje ono pitanje, zašto se cenzus za primanja ne odnosi na zemljoradnike ?
Ili je rešenje mojih problema ovo :

II. Uslovi pod kojima osiguranicima iz člana 17. stav 1.tačka 21) Zakona može prestati svojstvo osiguranika (član 20. Zakona)

Osiguraniku iz člana 17. stav 1. može prestati svojstvo osiguranika pod uslovom da je:

1) navršio 65 godina života;
2) da je nesposoban za samostalni rad i ostvarivanje prihdoa;
3) da nije ostvario pravo na penziju u skladu sa zakonom;
4) da su mu mesečni prihodi ispod cenzusa koji će se propisati u skladu
sa Zakonom.


Pošto ne mogu da steknem zdravstveno osiguranje po osnovu cenzusa, ali mogu ako sam osiguran kao zemljoradnik koji ne prelazi cenzus, da predjem na budzetsko zdravstveno osiguranje ??

Znači uplatim mesec dana osiguranje kao zemljoradnik, podnesem zahtev za prestanak svojstva osiguranika zemljoradnika jer su mi prihodi ispod cenzusa ??
Strašno kakav zakon imamo.
[ Beli13 @ 31.03.2010. 13:06 ] @
Citat:
Joker
Hvala na linku, to bi bila njihova instrukcija koju mi nisu hteli dati ?

Kako vidim ( a to sam znao i ranije) ispunjavam jedino uslov da budem osiguran kao zemljoradnik, e sad opet ostaje ono pitanje, zašto se cenzus za primanja ne odnosi na zemljoradnike ?
Ili je rešenje mojih problema ovo :

II. Uslovi pod kojima osiguranicima iz člana 17. stav 1.tačka 21) Zakona može prestati svojstvo osiguranika (član 20. Zakona)

Osiguraniku iz člana 17. stav 1. može prestati svojstvo osiguranika pod uslovom da je:

1) navršio 65 godina života;
2) da je nesposoban za samostalni rad i ostvarivanje prihdoa;
3) da nije ostvario pravo na penziju u skladu sa zakonom;
4) da su mu mesečni prihodi ispod cenzusa koji će se propisati u skladu
sa Zakonom.


Pošto ne mogu da steknem zdravstveno osiguranje po osnovu cenzusa, ali mogu ako sam osiguran kao zemljoradnik koji ne prelazi cenzus, da predjem na budzetsko zdravstveno osiguranje ??

Znači uplatim mesec dana osiguranje kao zemljoradnik, podnesem zahtev za prestanak svojstva osiguranika zemljoradnika jer su mi prihodi ispod cenzusa ??
Strašno kakav zakon imamo.


MORAŠ SVA ČETIRI USLOVA DA ISPUNIŠ!!!

Znači kad se jednom prijaviš kao zemljoradnik do 65 god ne možeš da se odjaviš osim ako se ne zaposliš ili eventualno da prodaš svu zemlju.
[ Joker @ 31.03.2010. 18:01 ] @
Onda se i dalje "borim" da dobijem zdravstveno osiguranje, pošto sam od ministarstva zdravlja dobio u pisanoj formi da se cenzus odnosi i na zemljoradnike, samo što to u filijali republickog zdravstva ne prihvataju, nego čekaju da im se dostavi tumačenje iz ministarstva zdravlja.
[ sashadpb @ 23.06.2010. 09:01 ] @
Hmmmm, i ja sam u dosta specificnoj situaciji. Imam neku zemlju na svoje ime, tako da nemam pravo da mi drzava placa zdravstveno osiguranje i nemam knjizicu. Od 1. jula pocinjem da volontiram 3 meseca preko onog Vladinog programa "Prva sansa" i imam pravo na osiguranje na radu u ta prva 3 meseca (nakon toga imam pravo na potpuno osiguranje). Da li neko zna da li je moguce izvaditi zdravstvenu knjizicu za nezaposlene, a da mi je ovi u filijali ne lupe markicu, nego da mi firma lupi markicu?
[ mocnisima @ 20.09.2010. 14:17 ] @
Da li je neko došao do nekih novih saznanja o ovom problemu?
Da li je moguće zaobići ovih 45 ari što imam na svom imenu a da ih ne prodajem?
[ Joker @ 20.09.2010. 19:36 ] @
Ja nisam našao rešenje. Jedino da platiš penzijisko i zdravstveno kao zemljoradnik, što naravno ne mogu sa primanjima od zemlje.
[ mocnisima @ 20.09.2010. 21:26 ] @
Ja sam odlučio da prevedem zemlju nazad na majku i desilo se nešto zanimljivo.Odem u katastar da tražim posedovni list i dobijem ga ali neke stvari nedostaju.Vratim se da proverimo ponovo ali nije bila greška.Kod mene u dokumentima piše negde ime majke a negde oca.Čovek otkuca moje ime uz ime majke i pojavilo se ostalo.Otišao sam malo zbunjen.Zar je moguće da me katastar vodi pod dva različita imena a ne pod matičnim brojem?
U socijalnom sam naveo ime oca i na tom mom imenu se vodi zemlja.Na drugom imenu gde je ime majke ima jedan mali komad zemlje i kuća.Da li je moguće da ove dve službe komuniciraju samo preko imena a ne i matičnih brojeva?
U mom gradu još nije krenuo digitalni katastar, tek od nove godine.Jel me razumeš šta pričam?
Čim stignem idem u socijalno da ponovo podnesem zahtev ali sa malo izmenjenim podacima.
[ Beli13 @ 21.09.2010. 06:41 ] @
Nema veze ime kojeg roditelja stavljaš pored svog jer u RZZO se provera vrši preko JMBG, a provera se ne vrši preko službe katasrta nego preko poreske uprave koja vodi evidenciju o porezu na katastarski prihod. Zadužuju se svi građani koji imaju porez na katastarski prihod veći od 30dinara. U RZZO se takvi gradjani tretiraju kao zemljoradnici i dužni su da imaju zdravstveno osiguranje po tom osnovu osim ako ne ostvaruju prava na neki drugi. Ako želiš da "izbegneš" plaćanje doprinosa kao zemljoradnik trebalo bi da prepišeš kompletnu zemlju na nekog drugog ili da se zaposliš. Postoji i mogućnost da se osiguraš preko supruge ako je u radnom odnosu ili penzioner.
[ Joker @ 21.09.2010. 07:44 ] @
@Beli13
Da li to piše u nekom dokumentu ili se to tako sprovodi u praksi ?
Ja po rešenju plaćam porez 14.14 dinara i naravno tu je još naknada za odvodnjavanje od 3101.96 dinara. Ako je tako kako kažeš onda me ne bi RZZO trebao tretirati kao zemljoradnika.
[ mocnisima @ 21.09.2010. 09:00 ] @
Beli13 to bi tako trebalo biti.Ali da li je? Sve te državne službe se nalaze u stanju blažeg rastrojstva tako da je sve moguće.Ja ovde samo pokušavam ispitati jednu mogućnost.I mislim da se provera vrši preko katastra jer je u pitanju katastarski prihod a ne porez na njega.Ali sve su ovo nagađanja jer je do relevantnih informacija skoro nemoguće doći.Ovo sa različitim imenima roditelja sam lično doživeo ali možda i nije tako, možda je onaj čikica za šalterom pobrkao lončiće.Moram proveriti.
[ Beli13 @ 21.09.2010. 09:05 ] @
To za 30 din sam čuo tako da ti pouzdano ne mogu reći da li negde piše ali kada se pojaviš u RZZO i oni unesu tvoj JMBG sistem proverava podatke koje dobija od poreske uprave. E sad ,primetio sam i ja da kod nekih u uvernju koje daje katastar stoji da imaju manji iznos od 30 din ali onda moraš otići do poreske urave da vidiš zašto kod njih stoji drugačije. Obično je to neki zaostali dug, kamta ili sl a to se reflektuje kod provere u RZZO. Ono što ne mogu tačno da ti kažem je koliko se često osvežavaju podaci koje RZZO svakodnevno preuzima ud poreske uprave jer to zavisi od toga koliko su ažurni u poreskoj. Ti povremeno idi u RZZO pa traži da ti urade proveru poreskih zaduženja. Ako stoji 0 onda ne bi trebalo da imaš problema da overiš ili napraviš knjižicu kao osiguranik preko budžeta.

Sad sam ti svašta napisao pa nisam siguran da li ćeš razumeti. Ako nešto nije jasno pitaj ponovo ;)
[ mocnisima @ 21.09.2010. 09:54 ] @
A šta bi se desilo ako bi iznajmio nekome zemlju? Ugovor overen u sudu i plaćaš porez na zakupninu.Onda više nemaš katastarski prihod već čiste pare.Mislim da ti nemogu naplatiti porez i za jedno i za drugo.Šta se tada primenjuje, katastarski prihod ili cenzus o masečnim primanjima?
[ Beli13 @ 21.09.2010. 10:58 ] @
Nisam siguran 100% ali bi to moglo da prodje ako u ugovoru stoji da si izdao svu zemlju bez naknade. Raspitaj se u svojoj Filijali/Ispostavi da li su imai takav slučaj.
[ Joker @ 21.09.2010. 11:02 ] @
Kod mene je taj slučaj, i onda si zemljoradnik, nema šanse da se zdravstveno osiguraš ako si nezaposlen i imas bilo koliko zemlje na svom imenu. Što je još gore, ni članovi porodice nemogu po drugom osnovu da ostvare zdravstveno osiguranje. Supruga otišla i na šalteru joj kažu, vaš suprug ima zemlje i vi možete samo kao član poljoprivrednog gazdinstava da budete osigurani, isto važi i za sina koji ide u srednju školu. Zakon je verovatno takav da bi što manje ljudi koji su nezaposleni mogli da budu zdravstveno osigurani.
[ Beli13 @ 22.09.2010. 09:09 ] @
Citat:
Joker:  Supruga otišla i na šalteru joj kažu, vaš suprug ima zemlje i vi možete samo kao član poljoprivrednog gazdinstava da budete osigurani, isto važi i za sina koji ide u srednju školu.


Deca mogu biti osigurana. Po Članu 22. tačka 1. stoj da na zdravstveno osiguranje imaju pravo deca do 15 godine života odnosno deca do 26. godine koja se nalaze na školovanju. Znači da za sredjoiškolca možeš da napraviš knjižicu


  

[ Joker @ 22.09.2010. 09:54 ] @
Da, pozvao sam se na taj član, ali su mi rekli da to važi kada dete ne živi sa roditeljima. Sve sam pokušavao i obišao sve ali nisam uspeo da rešim problem. Trenutno mi je supruga na određeno zaposlena pa sam uspeo tako da rešim zdravstveno, ali to nije trajno rešenje. Da li neko ima savet kako najjeftinije rešiti zdravstveno osiguranje ? Mislim na ugovor o delu, ugovor o privremeno povremenim poslovima (valjda se tako zove), autorski ugovori itd. ?
[ mocnisima @ 22.09.2010. 12:05 ] @
Meni je nešto palo na pamet pre par dana.Smejte se ako hoćete nije zabranjeno.Koji je postupak ili procedura utvrđivanja etničke pripadnosti? Mislim da li se uzima DNK ili šta? Koliko znam to je stvar izjašnjavanja.Meni nije teško da budem Rom.
Ako je tačno da Romi moraju imati zdravstvenu zaštitu a država mora da reši način, šta se dešava ako se ja izjasnim kao Rom.Kako se to utvrđuje.
Samo razmatram razne načine.
[ Joker @ 22.09.2010. 12:21 ] @
Mislim da neće moći
Član 22 tačka 11
lica romske nacionalnosti koja zbog tradicionalnog naina života nemaju stalno prebivalište, odnosno boravište u Republici.
[ mocnisima @ 22.09.2010. 14:53 ] @
Znači ako sam Rom i uredno sam registrovan i imam katastarski prihod ne mogu da dobijem zdravstveno.Nemoguće da se na nas Rome primenjuje isti zakon ipak smo mi nacionalna manjina.Trebalo bi da se naša prava uređuju posebnim uredbama.Moraću ovo još da proverim.
[ mocnisima @ 26.10.2010. 23:07 ] @
Pada tema u zaborav a ne bi smelo.
Ja danas dobih moju knjižicu.Kako?
Kada sam u kući izneo nameru da postanem Rom, baba se prekrstila i rekla "budi Bog snama" a mama je ekspresno pristala da snosi troškove prevoda zemlje.Nema drugog načina.Platiš 2,5% porez.
Ovo je sraman zakon i treba pričati o tome.Poslao sam mejlove mnogim televizijama i novinama niko nije odgovorio.Važniji je fudbal i seksualna prava.
[ mocnisima @ 20.02.2011. 16:43 ] @
Pada tema u zaborav a ne bi smelo.
[ Joker @ 21.02.2011. 07:49 ] @
U toku prošle godine sam bio par puta kod opštinskog ombudsmana, verovato je bilo još građana sa istim problemom, da li je ovo rezultat velikog broja žalbi ne znam, ali eto nešto se dešava:
http://www.yueco.rs/vest/ekono...ezaposlenim-poljoprivrednicima
[ Beli13 @ 21.02.2011. 08:44 ] @
Ovde je kompletno saopštenje pokrjinskog ombudsmana ali to je samo poziv RZZO-u da nešto promeni u praksi što znači da još uvek važe ista pravila.
[ mocnisima @ 21.02.2011. 11:27 ] @
Za one koji ne žele da čitaju osam stranica poruka, da rezimiramo problem sa kojim se ovde borimo.
Nezaposleno lice koje ima katastarski prihod veći od 30 dinara nema pravo na zdravstvenu zaštitu o trošku RZZO tj. države.
Istovremeno, nezaposleno lice koje ima katastarski prihod manji od 30 dinara a ukupna mesečna primanja mu ne prelaze iznos minimalnog
ličnog dohotka na nivou republike uvećanog za 50%(što je negde oko 24000 din) ima pravo na zdravstvenu zaštitu o trošku RZZO.

Ili još prostije:
ako imam 20 ari zemlje i mesečno zarađujem 24000 din(ovo može biti od autorskih prava ili honorarno) mogu da se lečim
ako imam 40 ari zemlje(što je dovoljno za malo paradjza i krompira i nekoliko jabuka i šljiva) i zarađujem 0(nula) dinara nemam
pravo na lečenje.Sem da sve platim.
Demokratija, logika, zdrav razum.Šta to bi?
[ Joker @ 21.02.2011. 11:34 ] @
Hvala na linku, kao što sam i napisao nešto se dešava, da li će se i promeniti videćemo. Moje pitanje na koje mi niko nije znao dati odgovor koji ima smisla je bio zašto jedno za nezaposlene koji imaju zemlje ne važi visina cenzusa ?
[ mocnisima @ 21.02.2011. 11:48 ] @
Joker, odgovor je jednostavan.
Visinu cenzusa i ostale uslove za sticanje osiguranja utvrđuju ministar za rad i socijalna pitanja i
ministar zdravstva u internom dogovoru, dva puta godišnje.
Šta se u ludim glavama tada motalo to niko ne može znati.
[ Joker @ 21.02.2011. 13:20 ] @
To znam, ali zašto se taj cenzus ne primenjuje na nezaposlena lica koja imaju u posedu zemlju ?
[ calexx @ 04.10.2011. 12:04 ] @
Nisam čitao starije poruke pošto je verovatno u pitanju cifra koja se povremeno menja, koliki je sada Mesečni iznos prihoda kao cenzus za sticanje svojstva osiguranog lica? Pretpostavljam da je u pitanju zbir nekih prihoda u domaćinstvu pa me zanima koliko je to ... konačno sam rešio da izvadim zdravstvenu knjižicu pa sad gledam i vidim da je potreban dokaz da je mesečni iznos prihoda ispod tog cenzusa ... koji se verovatno povremeno menja.
Gledao sam zakone, uglavnom piše da je iznos regulisan tim zakonom ali nigde detalja o tome ...
[ Beli13 @ 04.10.2011. 12:35 ] @
Cenzus za Oktobar 2011 iznosi 17136.00 po članu domaćinstva odnosno 22276.80 ako osiguranik živi sam.
[ mocnisima @ 04.10.2011. 12:43 ] @
Cenzus određuju usmenim dogovorom ministar zdravstva i ministar za rad i socijalna pitanja ali je obično oko minimalca uvećanog za 30%.
Ako nemaš zemlju.
[ calexx @ 04.10.2011. 12:44 ] @
Hvala. Još samo jedno, majka prima penziju i dodatak za tuđu negu i pomoć, da li se sve računa u prihode? Pretpostavljam da je tako, onda mi ostaje da čekam da se cenzus za malo poveća jer njena penzija za sitno prelazi dva cenzusa. :(
[ mocnisima @ 04.10.2011. 12:48 ] @
Samo navedi u zahtevu da živiš sam i obično nema problema.Problem je samo zemlja.
[ calexx @ 04.10.2011. 13:00 ] @
Nemam nikakve zemlje niti bilo šta preko ali nisam siguran da mogu tek tako da prijavim da živim sam ako je majka sa mnom.
[ Beli13 @ 04.10.2011. 13:20 ] @
Prihodi od tuđe nege i pomoći kao i prihodi od novčane naknade u slučaju nezaposlnosti (od Nacionalne Službe Zapošljavanja), socijalne pomoći, dečijih dodataka, dodataka za 1. 2. 3. dete se NE RAČUNAJU u cenzus.

Možeš da daš izjavu da živiš sam ali se to vrlo lako proveri pa možeš sebi da natovariš nepotrene probleme.

Sve podatke bi trebalo da možeš da nadješ na www.rfzo.rs
[ calexx @ 04.10.2011. 13:45 ] @
Gledao sam svuda ali taj detalj nisam našao ... jedva da ima i neki sitniji info. Možda ne idem na pravu stranu ... da li možeš da mi navedeš odakle ovaj (inače odličan po mene) detalj da znam da navedem ako oni u filijali budu rekli da se računa? Za svaki slučaj, ako mi kažu da se ipak računa pa za koju stotinu dinara prelazim cenzus ... ovako mogu da se pozovem pa će već da provere.

Naravno, ne bih nikako probao sa ovom sitnom prevarom jer se lako dobije info a i ne bih se odrekao majke još uvek. ;)
[ knell @ 04.10.2011. 15:33 ] @
Nece vas niko proveravati niti je to radjeno niti se planira.
[ mocnisima @ 04.10.2011. 15:56 ] @
Druže, napiši da živiš sam i uživaj.Jedinu proveru koju ti ludaci rade je da li imaš zemlju(traže izveštaj od katastra).
Najgore što ti se može desiti je da ponovo popunjavaš zahtev.
[ knell @ 04.10.2011. 16:19 ] @
Ovo cu shvatiti kao salu :)
U RFZO ne rade ludaci nego normalni ljudi.
Opet vam lepo kazem niko nikada konkretno ovo sto je ovde problem
nije proveravao niti ce proveravati. Mozda je i smesno
jer se lagano izbegavaju propisi koji je doneo ne RFZO nego zna se ko, ali je tako.




[Ovu poruku je menjao knell dana 06.10.2011. u 11:12 GMT+1]
[ calexx @ 04.10.2011. 16:26 ] @
Meni bi više značila potvrda poruke da se tuđa nega ne računa nego predlog da pogrešno popunim izjavu o članovima porodice. Ne radim tako i pre ću da odustanem od knjižice ili i da plaćam koliko je potrebno nego da lažno prijavljujem. Šta da radim kad sam takav.
[ mocnisima @ 04.10.2011. 16:26 ] @
Sve što sam napisao je iz LIČNOG višegodišnjeg iskustva."Ludaci" nije ni šala ni uvreda već oslikava stanje u tim službama.
U manjim sredinama je katastrofalno.Službenici su jedva u stanju da pruže osnovne informacije a o nekom detaljnijem
poznavanju pravila nema ni govora.
[ Joker @ 04.10.2011. 16:55 ] @
Citat:
knell: Ovo cu shvatiti kao salu :)
U RFZO ne rade ludaci nego normalni ljudi medju kojima sam i ja.

Možda onda mogu da dobijem info iz prve ruke :) Da li ima neke promene u vezi vlasnika zemlje ? Nezaposleni supruga i ja, sin 17 godina. Ja imam 3,5 hektara zemlje izdate u zakup. Ukupan godišnji prihod od zemlje je oko 77000 dinara, a ja treba da platim penzijisko i zdravstveno oko 70000, pošto cenzus ne važi za poljoprivrednike a po ovome imamo prihod od 2150 dinara mesečno po članu domaćinstva :o :o Niko od nas troje ne može da dobije zdravstvenu knjižicu, pa ni dete od 17 godina koje redovno pohađa srednju školu :o :o
Da li on mora da dobije zdravstveno osiguranje po članu 22 zakona o zdravstvenoj zaštiti koji kaže:

Osiguranicima, u smislu ovog zakona i pod uslovima propisanim ovim
zakonom, smatraju se i lica koja pripadaju grupaciji stanovništva koja je
izložena povećanom riziku obolevanja; lica čija je zdravstvena zaštita
potrebna u vezi sa sprečavanjem, suzbijanjem, ranim otkrivanjem i lečenjem
bolesti od većeg socijalno-medicinskog značaja; kao i lica koja su u kategoriji
socijalno ugroženog stanovništva, ako ne ispunjavaju uslove za sticanje
svojstva osiguranika iz člana 17. ovog zakona, ili ako prava iz obaveznog
zdravstvenog osiguranja ne ostvaruju kao članovi porodice osiguranika, i to:

1) deca do navršenih 18 godina života, školska deca i studenti do kraja
propisanog školovanja, a najkasnije do navršenih 26 godina, u skladu sa
zakonom;

??
[ mocnisima @ 04.10.2011. 19:49 ] @
Jel vam sad jasna upotreba tako jake reči kao "ludaci".I na sve ovo, ako tražite objašnjenje pojavi se lično direktor
ispostave i kaže kako je u pitanju "interni dokument" koji nije dostupan javnosti.Ko ne veruje, ne mora.

Citat:
calexx: Meni bi više značila potvrda poruke da se tuđa nega ne računa nego predlog da pogrešno popunim izjavu o članovima porodice.
Ne radim tako i pre ću da odustanem od knjižice ili i da plaćam koliko je potrebno nego da lažno prijavljujem. Šta da radim kad sam takav.


Ispravan stav.Ali, nismo mi ostali ovde nikakvi kriminalci koji odrađuju neku krupnu prevaru već se sa ovim ljudima, calexx, drugačije ne može.
[ knell @ 04.10.2011. 20:02 ] @
@ Joker
U vezi tvog pitanja bih morao da se raspitam i da ti odgovorim sutra, jer
ne radim na poslovima zdravstvenog osiguranja.
Mislim , a prilicno sam siguran da za dete ne bi imao nikakvih problema da izvadis knjizicu.
U svakom slucaju svakom bih preporucio da se obrati svojoj maticnoj Filijali
na email pr. [email protected], [email protected], [email protected] i tkd. i postave
svako pitanje na koje ne mogu naci odgovor, i na SVAKOM bice odgovoreno
u najkracem roku (kad kazem rok to je nekoliko sati ne dana).
Pogresno je generalizovati ljude, narocito one koji su tu da sprovode
propise KOJE JE NEKO DRUGI DONEO.
Mogu da vam garantujem da je RFZO u radu sa strankama
uveo jedne od najvisih standarda u Srbiji.
I dalje vam preporucujem da se obratite maticnoj filijali na njen
glavni mail za svaku nedoumicu koju imate. Znam mnogo firmi
koji mejlom rade prijave odjave i overe knjizica medju kojima su i
Telenor, Adecco, CIP i sl. koji vrlo cesto se zahvaljuju na ljubaznoscu i
brzini u radu sa RFZO.
Znam da sve nije idealno, ali neko tamo radi da nama bude bolje,
s druge strane sasvim je drugo pitanje ko donosi propise i kakve.
I to se moze promeniti, ali na izborima...
[ Joker @ 04.10.2011. 20:14 ] @
@knell
Bio bih ti zahvalan na odgovoru, pokušaću i mailom dobiti informaciju.
U svojoj "borbi" sam obišao mnoga vrata, okrenuo ne znam ni sam koliko telefonskih brojeva od subotice do beograda, bio kod opštinskog ombudsmana, svi imaju istu priču, ako imaš bilo koliko zemlje na svom imenu možeš biti osiguran jedino kao zemljoradnik (ako nisi zaposlen) i za zemljoradnike ne važi cenzus :o što je više nego smešno, jer je cenzus oko 17000 dinara a ja imam po članu domaćinstva mesečno 2150 dinara što nikoga ne interesuje. Ugovor o zakupu obradive zemlje je overen u opštini, znači sve zvanično, ali džabe oni teraju po svome, jedina mogućnost mi je da platim 70000 dinara godišnje da bi moja porodica imala zdravstveno osiguranje.
[ knell @ 04.10.2011. 20:25 ] @
@Joker
Ja sam tvoj problem vec prosledio metodom copy paste na
moju Filijalu i sutra cu ti pastirati odgovor.
To sam uradio ne iz dosade nego da ne bih zaboravio.
Takodje s obzirom da je 100 ljudi 100 cudi ukoliko vasa Filijala vam ne pruzi
nikakav odgovor mozete se direktno obratiti Direkciji na njihov mail u Beogradu
[email protected].
Ponavljam u nasoj Filijali na svaki mail je odgovoreno u najkracem mogucem roku
a to nije nikad vise od sat dva.

I da ne zaboravim spisak mejlova za sve Filijale ovde
http://www.rzzo.rs/index.php/kontakt-top-menu
[ calexx @ 04.10.2011. 21:00 ] @
Ajd kad proveravaš, nađi i ovo što mene zanima ali bi bilo dobro da navedeš gde to piše da bih eventualno mogao da se pozovem na to. :) Jedan odgovor sam već dobio ali volim da imam napismeno jer možda ni oni koji bi odlučivali ne znaju sve detalje pa da im pomognem.
[ Beli13 @ 04.10.2011. 22:35 ] @
Ufff.... odakle da počnem. Tema stoji mesecima i sad ste svi odjednom navlili, ne mogu da pohvatam šta ko pita :) Šalim se idemo redom:

@callex

Prihodi od tudje nege i pomoći 100% ne ulaze u prihode koji se računaju za cenzus. Na stranici http://www.rfzo.rs/index.php/pravilnici-docs imaš Pravilnik o mesečnom iznosu prihoda kao cenzus za sticanje svojstva osiguranog lica. Tu ti je taksativno nabrojano šta se podrazumeva pod prihodom i nigde ne stoji tudja nega i pomoć. Mislim da je, kako je neko spomenuo, "internim dokumentom" tačno defininisano koji se sve prihodi ne računaju ali tebi je bitno da se prihod od tudje nege i pomoći ne spominje u zvaničnom pravilniku.

@Joker

Koliko sam shvatio, ti si dao zemlju u zakup i ako u tom ugovoru o zakupu stoji da ćeš za uzvrat dobiti nekakvu nadoknadu bilo u novcu ili naturi ti ostavruješ prihode i ne možeš ostvariti osiguranje po drugom osnovu jer ti je to primarni osnov. Nisam pravnik ali koliko vidim zakon stoji iza toga i ne znam šta tu da ti savetujem. I meni je glupo to da neko ko ima malo zemlje od koje realno ne zaradjuje dovoljno da može da plati doprinose i neko ko ima mnoooogo zemlje budu u istom košu. Tu negde bi možda trebalo poraditi na izmeni i preciziranju zakona ali ko će za to da se bori ne znam.

Već sam ranije govorio da deca do 18 (bilo je do 15 ali su skoro pomerili granicu) odnosno studenti do 26 godine MORAJU da budu zdravstveno osigurani bez obzira da li su za njihove nosioce osiguranja izmireni doprinosi. Pored dece tu su i trudnoce i još par ugroženih kategorija. Tako da moraš da insistiraš da ti osiguraju decu.
Citat:


Joker
...jedina mogućnost mi je da platim 70000 dinara godišnje da bi moja porodica imala zdravstveno osiguranje.


U tvom slučaju, da bi dobio zdravstveno osiguranje kao zemljoradnik, možeš da se prijaviš samo na zdravstveno osiguranje, bez PIO i to ti je oko 27000 din za godinu dana koje plaćaš kvartalno.

@knell

Informatička pismenost opada sa brojem godina, hoću reći da stariji službenici slabije stoje sa uptrebom računara i sve što je van aplikacije na kojoj rade svakodnevno (čak i samu aplikaciju poznaju površno) za njih je misaona imenica. Srećom, kadar se u poslednje vreme podmaldio pa se slika malo popravila pa tvoja konstatacija da će ti na mail biti brzo odgovoreno je diskutabina jer ne znaš na koga ćeš da "naletiš". Isto mislim i za ljubaznost mada postoje pravila ponašanja ali drugo je ljudska priroda a drugo su korporativne norme ponašanja.

@mocnisima

Ja sam jedan od ludaka ;) I verujem da 90% stranaka koje je došlo kod mene na šalter je dobilo preciznu informaciju i uslugu najbrže što je moguće. Ovih 10% su došli sa namerom da se svadjaju i da galamom ostvare "svoja prava" koja bi veoma lako mogli da ostvare samo kada bi slušali šta im se govori. Bojim se da ti lako možeš da budeš u ovih 10% sa svojim stavovima :)
[ calexx @ 05.10.2011. 07:37 ] @
Video sam taj dokument ali je kod nas često problem u tumačenju onoga što piše i onoga što ne piše. Dokaz o penziji je penzioni ček koji sada daje banka i na njemu piše invalidska plus tuđa nega i pomoć plus telesno oštećenje ... ali sve to stoji zajedno i zove se primanja. Lako može da se desi da mi kažu ... eto, piše da su primanja toliko i toliko ... i kraj priče. Kao što imam problema u poreskoj upravi gde ne prihvataju zakonsku odredbu da supruzi pokojnika pripada 50% stana ... jeste, tako je ali u rešenju ne piše i onda nije 50 nego 1/3.
Već sam našao drugara koji tamo radi pa će on da se raspita kod nadležnih da znam šta me čeka pre nego odem. E da, na pomenutom čeku ispod navedenih stavki piše .... penzija za avgust i cifra bez tuđe nege, ja ću lepo da popunim onu prijavu, upišem tu cifru i pokažem je, možda neće ni da obrate pažnju na ostalo. ;)

Inače sam nekada i ja imao problema na šalterima, često sam išao da overavam i knjižice i upute i recepte i znam da je bilo i redova i neljubaznih šalteruša i zatvorenih šaltera dok razgledaju bluze i parfeme koje je neko doneo ... ali je poslednjih par puta sve drugačije, šalter sala je renovirana, više i nema šaltera nego stolova sa mlađim osobljem koje deluje izuzetno ljubazno i uslužno. Nadam se da to nije samo prvi utisak i da nisu doveli ćerke, snajke i rođake nego stvarno krene kako sada izgleda.
[ mocnisima @ 05.10.2011. 08:35 ] @
Pokušavam da bez emocija pričam o ovome jer sam ja svoj problem rešio skidanjem zemlje, svih 42 ara, sa svog imena.Vidim da je
i calexx promenio svoje poštenje prema državnim organima i nakon par sati razgovora ovde rešio da ipak malo "mutno" popuni
prijavu(ja ću lepo da popunim onu prijavu, upišem tu cifru i pokažem je, možda neće ni da obrate pažnju na ostalo).
Beli13, sam si u svom odgovoru prelepo rezimirao srž problema

Citat:
Beli13: Mislim da je, kako je neko spomenuo, "internim dokumentom" tačno defininisano...


i to je odgovor sa kojim se često susrećemo."Mislim da je..." ili "trebalo bi da je...".Službenici moraju da znaju, a ne da misle.

Joker se već godinama pati sa ovim, stigao do ombudsmana i ni sam više ne zna kome se sve obraćao i šta mu ti kažeš
na kraju

Citat:
Tako da moraš da insistiraš da ti osiguraju decu.


Mora da insistira.Zašto mora da insistira kad u tom fondu 90% ljudi dobije svoje odgovore i odu kući veseli i razdragani?
Zašto mora da insistira na sprovođenju zakona?
Jasno je da krivicu za sve ovo snose već pomenuta dva ministra koji imaju pametnija posla nego da se bave sa problemima
običnih građana, ali zaposlene u fondu ne bi ubilo da se malo bolje informišu o zakonu.Ja verujem da si ti ljubazan čovek ali
takvih je jedan na svakih sto kilometara.
Sačekajmo šta će knell reći.
[ Joker @ 05.10.2011. 08:51 ] @
Citat:
Beli13: Ufff.... odakle da počnem. Tema stoji mesecima i sad ste svi odjednom navlili, ne mogu da pohvatam šta ko pita :) Šalim se idemo redom:

@Joker

Koliko sam shvatio, ti si dao zemlju u zakup i ako u tom ugovoru o zakupu stoji da ćeš za uzvrat dobiti nekakvu nadoknadu bilo u novcu ili naturi ti ostavruješ prihode i ne možeš ostvariti osiguranje po drugom osnovu jer ti je to primarni osnov. Nisam pravnik ali koliko vidim zakon stoji iza toga i ne znam šta tu da ti savetujem. I meni je glupo to da neko ko ima malo zemlje od koje realno ne zaradjuje dovoljno da može da plati doprinose i neko ko ima mnoooogo zemlje budu u istom košu. Tu negde bi možda trebalo poraditi na izmeni i preciziranju zakona ali ko će za to da se bori ne znam.

Već sam ranije govorio da deca do 18 (bilo je do 15 ali su skoro pomerili granicu) odnosno studenti do 26 godine MORAJU da budu zdravstveno osigurani bez obzira da li su za njihove nosioce osiguranja izmireni doprinosi. Pored dece tu su i trudnoce i još par ugroženih kategorija. Tako da moraš da insistiraš da ti osiguraju decu.

U tvom slučaju, da bi dobio zdravstveno osiguranje kao zemljoradnik, možeš da se prijaviš samo na zdravstveno osiguranje, bez PIO i to ti je oko 27000 din za godinu dana koje plaćaš kvartalno.


Da ostvarujem prihode i ne bežim od toga, zato je i ugovor overen u opštini, problem nastaje što se cenzus ne primenjuje na zemljoradnike, ako imaš 1 hektar zemlje izdao si je u zakup tvoj godisnji prihod je oko 22000 dinara ti moraš da platiš 70000 dinara za penzijisko i zdravstveno. Kao zemljoradnike nemožeš da uplatiš samo zdravstveno osiguranje nego moraš i PIO :(
[ calexx @ 05.10.2011. 08:52 ] @
Dobro, de, nisam rekao da ću na kvarno da popunim nego im donosim izvod iz banke na kome postoji stavka: penzija za avgust (pošto još nema kompletne penzije za septembar) je toliko i toliko ... na papiru piše i šta je tu od ostalog, ja sam prepisao ono što stoji u navođenjima za cenzus pa kako bude. Ne lažem, ne donosim namešten izvod, ne prijavljujem da živim sam ... jedino pratim informacije koje ovde dobijam a to je da ono što mi je problematično ne ulazi u cenzus.
[ calexx @ 05.10.2011. 13:40 ] @
Ja ću da se odjavim iz teme, malopre sam završio posao i uzeo knjižicu. Sve je bilo gotovo za par minuta, nisam ni čekao ni imao nekih problema. Hvala za odgovore.
[ Joker @ 05.10.2011. 14:44 ] @
Ja mislim da još dugo neću da se odjavim iz ove teme
Stvarno sam expresno za nekih 3-4 sata dobio mail sa odgovorom na moje pitanje. Odgovor je sledeći:
Shodno postavljenom pitanju i navedenim podacima, obaveštavamo Vas da shodno odredbama Zakona o zdravstvenom osiguranju (čl. 17. st.1. tačka 21.) i Instrukcije o primeni Zakona o zdravstvenom osiguranju Ministarstva zdravlja od 21.02.2006. i dopunom od 23.03.2006. godine, ispunjavate uslove za zdravstveno osiguranje po osnovu „poljoprivrednik“. Maloletna deca će tada biti osigurani kao članovi Vaše porodice preko vašeg osiguranja. Iz razloga što u Vašem slučaju postoji prioritetni osnov osiguranja kako je navedeno, nema mesta primeni čl. 22. st. 1. tačka 9. Zakona da budete zdravstveno osigurani kao nezaposleno lice, niti primeni čl. 22. st.1. tačka 1. da Vaše maloletno dete bude osigurano samostalno kao dete do navršenih 18 godina života, školska deca i studenti najkasnije do navršene 26. godine života.

Iz čega se zaključuje da maloletno dete čiji roditelj nemože da plati zemljoradničko zdravstveno osiguranje u Republici Srbiji nema zakonski osnov po kojem može da bude zdravstveno osigurano. Čitam i nemogu da verujem.
[ knell @ 05.10.2011. 15:14 ] @
Ne bih rekao jer moj nacelnik slizbe je ovo napisao


Povodom vaseg pitanja vezano za utvrdivanje osnova osiguranja, obavestavamo
> vas da se prema odredbama Zakona o zdravstvenom osiguranju,
> poljoprivrednicima smatraju lica koja su vlasnici poljoprivrednog zemljista
> koji ostvaruju prihod od poljoprivredne delatnosti ili poljoprivredno
> zemljiste daju u zakup i po tom osnovu ostvaruju ugovorenu naknadu.Overa
> isprave o zdravstvenom osiguranju vrsi se na osnovu dokaza da je dospeli
> doprinos za zdravstveno osiguranje placen.
> Deca poljoprivrednika koja su na redovnom skolovanju ostvaruju prava iz
> zdravstvenog osiguranja kao clanovi porodice nosioca osiguranja stim sto se
> zdravstvena knjizica moze overiti bez obzira na uplatu doprinosa.
> Spostovanjem,
>
> Za filijalu
[ Joker @ 05.10.2011. 15:30 ] @
Znači ja nemogu overiti zdravstvenu knjižicu ako ne platim doprinos za zdravstveno osiguranje (koji nemogu da platim bez plaćanja PIO, barem su meni tako rekli), a moj sin može da overi zdravstvenu knjižicu (po kojem osnovu da je napravi, kada ne žele da je naprave ?) bez da sam ja platio doprinose ?
[ knell @ 05.10.2011. 19:31 ] @
Deca do 18 godina, trudnice, stariji od 65, odredjene kategorije bolesnih ljudi i dr. su povlascene kategorije stanovnistva
i kao takvima radi toga sto predstavljaju poseban interes za drzavu isti imaju mogucnost da su
zdravstveno osigurani bez obzira na to dali je doprinos za njih placen.
[ Joker @ 05.10.2011. 20:43 ] @
Načelnik odeljenja za zdravstveno osiguranje koji mi je odgovorio je napisao da postoji prioritetni osnov i dete nemože da bude osigurano drugačije. Kažeš da nemoraju da budu uplaćeni doprinosi da bi se njemu overila knjižica ali ja nemam zdravstvenu knjižicu, tj nisam "poljoprivrednik" nema načina da se detetu napravi zdravstvena knjižica.
[ Beli13 @ 05.10.2011. 22:29 ] @
@ mosnisima
Ono moje "Mislim ...." si izvukao iz konteksta jer sam u prethodnoj rečenici lepo rekao šta je 100% tačno i to "Mislim ..." se ne odnosi na zakon nego na postojanje nekog internog dokumenta koji je samo tumačenje odredjenog zakona.

A zašto mora da insisitra? Valjda si zaključio iz odgovora koji su stigli u medjuvremenu. Ja samo uvek sebe stavljam u kožu Jokera i zamišljam šta bih radio da moje dete ne mogu da osiguram a lepo piše u zakonu da odredjene kategorije moraju da budu osigurane.

@knell
Odgovor za tebe šaljem na PP
[ mocnisima @ 06.10.2011. 07:24 ] @
Joker, ti se moraš prijaviti kao poljoprivrednik.Tek tada važi da deca moraju da budu zdravstveno osigurani bez obzira na to dali je doprinos za njih placen.
Znači ako nisi platio, deca će ipak dobiti knjižice a ti ne.Na to se misli u zakonu.Taj dug će ti naravno pisati i čekati priliku da naplate.Ali ti se moraš registrovati ili odreći zemlje.
[ Joker @ 06.10.2011. 09:15 ] @
Da, to mi je jasno. Da imam taj novac ne bi ni bilo ovog problema. Pošto nemogu taj novac da platim, ne želim da uđem u dugove po osnovu zdravstvenog i penzionog osiguranja. Zato i tražim savet za neki drugi osnov po kojem bi barem sin bio zdravstveno osiguran. Ne mogu da veruje da u Republici Srbiji dete od 17 godina na redovnom školovanju čiji roditelj nema sredstava da plati "poljoprivredno" zdravstveno osiguranje nema osnov za isto. :(
[ Joe Black @ 24.10.2011. 11:10 ] @
Imam sledecu situaciju:
Uplacivao sam samostalno doprinos za ZO oko 2000din mesecno, dok mi se nije knjizica popunila. Kad sam trebao ponovo da odnesem na overu (ili izdavanje nove posto nije vise bilo mesta za pecate), nisam otisao i nisam vise placao (i dalje imam te poslednje tri uplatnice koje se nose kada se overava za sledece tromesecje; dakle platio sam za period kada sam bio osiguran). Od tada je proslo nekih godinu dana.
Interesuje me da li ce mi, ako opet odem da zatrazim izdavanje knjizice, traziti da uplatim mesecne doprinose u periodu kada nisam imao knjizicu, ili cu moci da uzmem novu i placam "od nule"? Znam da je malo komplikovana situacija i da bi mi najlakse odgovorili u samom RZZO, ali nekako mislim da bi mi tamo rekli da uplatim sve iako mozda ne moram. Pa, ako neko ima pouzdanu informaciju...
[ Joker @ 29.10.2011. 12:03 ] @
Samo da napišem, da ništa novo u mom slučaju. Odgovorio mi je pokrajinksi ombudsman da treba da se obratim republičkom ombudsmanu jer jer RZZO republički organ pa pokrajinski ombudsman nema ingerencije za drzavni organ. Republičkom ombudsmanu su potrebni neki dokumenti po kojima se može videti da neće da mi izdaju zdravstvenu knjižicu da bi oni mogli da se uključe u rešavanje ovog (i mnogo sličnih) slučaja. Obratio sam se ministarstvu zdravlja pa čekam neki odgovor od njih. Na adresu [email protected] sam pre dvadesetak dana poslao mail, nisu ništa odgovorili, pre par dana sam uputio još jedan ali sumnjam da će nešto odgovoriti.
[ mrkvojed @ 06.09.2012. 12:33 ] @
Dobar dan svima.

Pokusavam da odaberem izmedju vise nacina da se prijavim na zdravstveno i da se sto vise pripremim pre nego sto odem na saltere.

Vec sam dosta istrazivao po internetu ali uvek ima neka caka, nesto sto mi ne odgovara, bio sam resen da procitam svih 10 stranica ovog topica,
ali nisam stigao do kraja, ne zamerite mi, vidim da je svaki covek maltene poseban slucaj, pa se nadam da ako iznesem svoj da ce mi iskusniji clanovi pomoci.

A mozda se biti i koristi za druge, da se malo updatuju podaci i da se malo uporede opcije.

- Istorija :
Bio sam zaposlen dok moja zena nije, ona se osiguravala preko mene, sve je islo glatko preko moje firme bez problema.
Onda sam promenio posao, nisam prijavljen, oboje smo izjavili da nemamo primanja, opet sve relativno glatko.
Onda se ona zaposlila, onda sam ja isao preko nje, bez problema.

Sad je onda promenila posao, ja sam i dalje neprijavljen, znaci na birou sam.
Ali ovi njeni iz nove firme sve nesto preko volje, kao oce da me prijave ali se mrste, umesto da kazu sta da donesemo od dokumentacije poturaju nam da citamo zakone, imam utisak da ih mrzi da me prijave.
A ne smemo da ih pritiskamo, jedva smo ih i pitali onako stidljivo jer zena nije za stalno, produzavaju joj ugovor svakih 1-3 meseca.

- Podaci :
Zena i ja zivimo sami kao podstanari i naravno nema sanse da se prijavimo tu.
Prijavljeni smo kod njenih roditelja, tu je prijavljena i tasta.
Tasta je nezaposlena kao i ja, ne primamo nikakve naknade od biroa.
To je opstina Zvezdara.

Znaci klasicna srpska zapetljana situacija.

Opcija 1
Da se prijavim kao nezaposlen.
Tu mi treba "Izjava o prihodima za utvrđivanje cenzusa".
A posto zena ima 30.000 a nas je troje, znaci prelazimo cenzus od 6100 po osobi. Da li ova cifra i dalje vazi ?
Ali treba mi brdo papira, od zenine firme potvrda o poslednjoj plati, za mene i tastu fotokopija radne knjizice.
Da li za nas nezaposlene treba i "uverenje uprave javnih prihoda da se ne zadužuje porezom na prihode koji podležu oporezivanju" ?
Onda moram da dokazujem svojstvo sa clanovima domacinstva, izvod iz maticne knjige vencanih imam.
Za roditelje kazu "izvodom iz matične knjige rođenih za podnosioca izjave i roditelje". Ali tasta nije moj roditelj pa ne znam kako bi to islo.
Ako se prijavim ovako, posle koliko vermena moram ponovo da idem, sta tada moram da nosim od papira ?

Sve u svemu jedina prednost je sto ne cimam zeninu firmu mnogo, cimam sebe sto nije problem, ali bih trebalo da cimam i tastu da vadi sve te papire.


Opcija 2
Da placam zdravstveno.
Ovo mi je najmanje poznato, negde sam citao da je to 2000 mesecno, da li je jos uvek ta cifra ?
Da li je osiguranje delimicno ili potpuno, ako delimicno sta podrazumeva ?
Sta treba od papira, ocekujem da je procedura laksa, ali negde sam citao da i tu ima brdo peripetija sa papirima.
Posle koliko vermena moram ponovo da idem, sta tada moram da nosim od papira ?
Ova opcija mi je najmanje draga, jer treba pored svih racuna da odvajam mesecno pare za zdravstveno.

Opcija 3
Da lepo napisem da zivim sam i da nemam prihoda.
Ovo mi je super prosto i jednostavno, fotokopija radne knjzice, da li treba i ono "uverenje uprave javnih prihoda da se ne zadužuje porezom na prihode koji podležu oporezivanju" ?
Problem je sto i u knjizici vec pise da sam osiguran na suprugu, tako da ce ukapirati odmah da ne zivim sam.


Hvala svima unapred na odgovorima i izvinite da dugackom postu.
Vidite i sami da je zamrseno, prava mozgalica :)
Molim vas potvrdite ili korigujte podatke oko cifara i potrebnih papira, a i svi ostali saveti su dobrodosli.
[ bakara @ 06.09.2012. 20:38 ] @
Citat:
mrkvojed
Sad je onda promenila posao, ja sam i dalje neprijavljen, znaci na birou sam.
Ali ovi njeni iz nove firme sve nesto preko volje, kao oce da me prijave ali se mrste, umesto da kazu sta da donesemo od dokumentacije poturaju nam da citamo zakone, imam utisak da ih mrzi da me prijave.
A ne smemo da ih pritiskamo, jedva smo ih i pitali onako stidljivo jer zena nije za stalno, produzavaju joj ugovor svakih 1-3 meseca.

Najjednostavnije (a tako i treba) je da supruga odnese vencani list i mislim potvrdu da si nezaposlen i na osnovu toga se prijavljujes na zdravsteno, nema tu neke mudrolije.
[ mrkvojed @ 07.09.2012. 08:04 ] @
Hvala.

Ok, ici cu na to, koliko znam potrebna mi je fotokopija radne knjizice, izvod iz knjige vencanih ne stariji od 6 meseci, fotokopija licne karte i M obrazac.

Samo cu malo da sacekam da se supruga tamo ustali.
[ bakara @ 07.09.2012. 10:05 ] @
Nema sta da se ustali, kada bude trazila za sebe knjizicu neka izvadi i za tebe (decu?), inace je dupli posao.