[ pctel @ 11.01.2007. 14:30 ] @
Posle euforije nastale uvodjenjem raznoraznih kartica na trzistu Srbije, doslo je do svojevrsnog otreznjenja kada su ljudi uvideli da nije sve tako kako na prvi pogled izgleda, i da se stvari predstavljaju u mnogo lepsem svetlu nego sto zaista jesu.

Primer1: Poslovnom coveku iz Srbije koji cesto putuje po svetu palo je na pamet da bi mu nekada mogao zatrebati novac kad je daleko od kuce, pa je resio da samo za to uzme jednu karticu. Otisao je u banku, odneo 30.000 EUR-a, objasnio im sta mu treba i trazio da moze da trosi novac do iznosa tog depozita. Nosio on tako karticu u novcaniku, posle pola godine zatrebalo mu inostranstvu 5.000 EUR-a, otisao u banku, podigao... Proslo jos pola godine, opet on otputovao, opet njemu zatrebalo 5.000 EUR-a, opet podigao. Proslo jos pola godine, stize dopis iz banke da je to opomena pred tuzbu zbog neplacenih dugovanja u iznosu 13.000 EUR-a. Coveku nikako nije jasno - tamo ima njegovog novca jos 20.000 EUR-a, a oni tvrde da on njima duguje 15.000 EUR-a!!! Ode on naravno da vidi da li mu je neko ukrao novac, kad ono nije! Banka mu je od njegovog novca dala kredit 10.000 EUR-a, a posto nije placao na vreme, kamate se gomilale, tako da na ime tih kamata mora da plati 5.000 EUR-a. On se bunio, mislio da je greska, da su oni nekako zaboravili da on ima novca na kartici, medjutim ne! To nije debitna vec kreditna kartica sa kreditom do visine depozita :-) Sta drugo reci, tako mu i treba, nas narod kaze "ko sa Djavolom tikve sadi, o glavu mu se lupaju", ali takodje kaze i "Svaka se skola placa", tako da je covek naucio da banke treba zaobilaziti u sirokom luku i to ga je kostalo 5.000 EUR-a.

Primer2: Radnik u Srbiji, koji nigde ne putuje, kome kartica realno treba koliko i magarcu kasika, video da je strasno fensi imati tu karticu, stajati uvazeno ispred bankomata kao kakav poslovan covek, placati sa njom po kaficima i splavovima i fascinirati ribe... Spremao se taj za docek Nove Godine, auto oterao u servis da mu se zamene gume, promeni ulje, sipa tecnost za brisace i pregleda sve ostalo da li je spremno za zimu, ali kad je ostavljao zaboravio da pita majstore da li primaju kartice, pa za svaki slucaj svratio do bankomata da podigne novac. Znajuci da tamo ima 32.000 dinara, a limit na bankomatu je 30.000, resi on da uzme svih 30.000 koliko moze. I tako, ukuca on, pise "Molimo sacekajte", on ceka, ceka i na kraju pise "Vase vreme je isteklo". Proba on opet, opet "Molimo sacekajte", opet vreme isteklo i tako iz ko zna kog puta napise mu "Nemate dovoljno sredstava". On ponovo proveri stanje,ono pise 2.000 dinara! On u cudu gleda oko bankomata, zaviruje ispod da nije negde zapao novac... nema nista! I, sta sad da radi, 31.12 popodne, banka ne radi, para nema da preuzme auto, para nema da ide na docek nove godine, a vec sve dogovorio sa devojkom :-) I tako, frka, panika, jurcaj levo desno da mu neko da pare na zajam, na jedvite jade nadje nekog prijatelja koji ima i hoce da mu da 10.000 da prezivi docek i praznike do 3.1. kad banka pocinje sa radom i obeca mu da ce mu milion posto novac vratiti tog dana, kako bi ovaj mogao na zimovanje. I tako, sve prodje u najboljem redu, ode on treceg ujutro u banku, objasni u cemu je stvar, kazu oni "nema problema, bice sve u redu, postoji kamera na bankomatu pa cemo pregledati..." samo mora da bude strpljiv dok prodje ta prodje ta procedura. Tu on ispadne glup pa pita "hoce li dugo trajati, da cekam ovde ili da prosetam" na sta mu sluzbenica odgovori da ce naravno dugo trajati i da nece biti gotovo tog dana, vec da ce ga zvati u roku od 20 dana, koliko je krajnji rok za odgovor na takve zalbe. I tako, proslo vec 10 dana, jos nije gotovo, on ne znam od koga je uzeo da vrati ovom prijatelju, pored sopstvenih para zaduzio se do guse... ispricao mi je to u trenutku kad sam ga ponudio da mi se pridruzi na rucku, zahvaljujuci se i izvinjavajuci kako mu je neprijatno, ali eto od juce nista nije jeo... i uz zalogaj dodajuci kako mu se vise nece desiti da pored plate od 32.000 dinara nema para ni za hranu. Nije precizirao nacin kako ce to postici, ali pretpostavljam da je mislio kako nece pare drzati u banci niti koristiti platne kartice.
[ dalibord5 @ 11.01.2007. 14:38 ] @
A da se taj drugar nije dobro izopijao negde ovih dana,pa te lozi da se ogrebe za rucak? ;-)
Salu na stranu kartice umeju da olaksaju zivot,ali i da ga dobro zagorcaju.
Zamislite nekoga kome na racun u banci stize mesecna uplata od samo 12 000 dinara.
Da!Ma sta mislili neki rade i za toliku platu.
I sada on placa troskove odrzavanja kartice,pa naknadu za skidanje novca sa racuna preko bankomata,pa udje 1000 u dozvoljeni minus,pa mu i tu uzmu odredjen procenat...
I eto.Od crkavice od 10 000 dinara,njemu na troskove banke ode 1 500 do 2000 dinara mesecno.
KArtice ce dobiti pun smisao tek kada prosecna plata ovde bude 700 evra.
Do tada kes mi je najmiliji.
Iako imam 5 razlicitih kartica u 3 razlicite banke.
[ hecky @ 11.01.2007. 14:54 ] @
Jak je biznismen taj iz primera1, kad nije procitao sta potpisuje u banci.

Primer2 toliko malo verovatan, da ga mozemo smatrati kao smesnu anegdotu (nikako kao nekakvo upozorenje).

Sve u svemu, tema je vrlo neinteresantna.
[ bakara @ 11.01.2007. 14:54 ] @
@PC tel
Interesantna prica, ali ne znam bas dal` je istinita...
U svakom slucaju ja sam izvadio karticu jer mi se par puta desilo da nemam pare, a karticu uvek vucem sa sobom, i koristim je samo kad nemam kes ( a trudim se dA ga nemam), jednostavno tako manje para trosim, imam pare a ustvari ih nemam.
Nikada mi nije bilo jasno zasto neki po svaku cenu zele da podignu kes i plate istim, narocito ako postoji varijanta da plate karticom...

Inace nije sve tako sjajno u nasim bankama, ali nadam se da ce sve to doci na svoje mesto...
[ ventura @ 11.01.2007. 15:04 ] @
Naslov treba prepraviti:

Samo zdrav razum Srbina spašava.


Nijedna banka nije kriva što neko ne zna razliku između kreditne i debitne kartice.
[ McKracken @ 11.01.2007. 15:12 ] @
Jak je to biznismen ...

Cime taj "biznisuje"? Gudrovinom, kad mu treba toliko kesa a ne zna razliku izmedju kreditne i debitne kartice?

Kao da si dao primer voveka koji je pokusao da se oceslja dinamitom pa mu neko drugi kriv sto je ili glup ili neinformisan.
[ ilija1 @ 11.01.2007. 15:24 ] @
1 primer totalno je out, mislim da nije istinit....
2 primer je nešto kao bez veze....
[ boccio @ 11.01.2007. 16:24 ] @
Bas tako... Na stranu sto bi pre trebalo da idu u rubriku Politikinog Zabavnika "Verovali ili ne" :D

Uostalom, u svakoj banci postoji savetnik koji radi sa stanovnistvom (fizickim licima), i kome je posao da odvoji 10 minuta i objasni svakom (pa i tom tvom nesretnom gladnom prijatelju) kako se kartice koriste, koja za sta sluzi, i sta moze da ocekuje a sta ne.

I meni je ATM 3-4 puta progutao karticu, ali nikakav minus zbog toga nisam imao, niti sam ostao bez leba. Procedura traje nekoliko dana dok mi je vrate, ali to je to... Uostalom, ako vec imas 20.000 din mesecno, i to je sve sto imas - onda je potpuno besmisleno koristiti kartice a pogotovo drzati svaku crkavicu na njoj. To joj nije ni namena, ni svrha.

Btw...
Citat:
pctel:Ode on naravno da vidi da li mu je neko ukrao novac, kad ono nije! Banka mu je od njegovog novca dala kredit 10.000 EUR-a, a posto nije placao na vreme, kamate se gomilale, tako da na ime tih kamata mora da plati 5.000 EUR-a. On se bunio, mislio da je greska, da su oni nekako zaboravili da on ima novca na kartici, medjutim ne! To nije debitna vec kreditna kartica sa kreditom do visine depozita :-) Sta drugo reci, tako mu i treba, nas narod kaze "ko sa Djavolom tikve sadi, o glavu mu se lupaju", ali takodje kaze i "Svaka se skola placa", tako da je covek naucio da banke treba zaobilaziti u sirokom luku i to ga je kostalo 5.000 EUR-a.

Covek je samo trebalo da se informise kod savetnika u banci kako treba da koristi tu karticu, i sigurno bi mu do usiju dopro izraz "trajni nalog" kojim bi se naplatila potrosnja sa kartice kroz novac koji ima u banci... tih preostalih 20.000 EUR, ili koliko vec... Nikakvog djavola tu nema :)
[ broker @ 11.01.2007. 17:15 ] @
Ja znam za par slucajeva da su ljudi podizali novac na bankomatu a sa racuna im je skidana dvostruka ili trostruka suma od one koju su podigli.

Moja novogodisnja angedota je bila da na racunu imam para ko pleve, krecem u novogodisnju nabavku u drugi grad ali za svaki slucaj, poucen racnijim iskustvom, pre nego sto samkrenuo proverim na bankomati stanej na racunu - kaze nemate para. Udjem u banku da proverim tamo, kad ono cvrc, ne radi im veza sa centralom (Vojvodjanska banka) i ne mogu da vide stanja na racunima. Guzva nevidjena, jer je narod naravno dosao da podigne novac zbog kupovine. STanak je trajala nekih 4 sata a nezvanicno su mi rekli da je problem u tome sto je centrala zatrpana poslom pa jednostavno iskljuce ekspoziture da smanje broj transakcija.

Druga dogodovstina je takodje bila nedavnoi cak se desila dva puta, natocim gorivo napumpi i odem da platim, karticom naravno, kad - ne moze. Prvi put sam srecom imao para kod sebe pa sam platio (a posle sam proverio, naravno da je na racunu bilo dovoljno para), ali sam drugi put morao da ostavim auto, kljuceve i licnu kartu da odem u banku, gde je naravno sa racunom sve u redu, da podignem novac sa istog tog racuna i donesem da platim kesom.

Tako se cesto desava da negde ne mogu da mi naplate sa kartice da je uglavnom i ne koristim, vec se oslanjam na stari dobri kes. KArtica je naravno obicna pltna, elektron, koju moram da imam uz tekuci racun.

A tek kada cujem kako su se sve ljudi zavaljivali sa kreditnim karticama.. to je za plakanje.
[ Davor Vlajkovic @ 11.01.2007. 17:27 ] @
Da zaista čitate šta potpisujete, i da kažnjavate banke koje vam prave probleme tako što prelazite kod konkurencije, ne biste kukali bez preke potrebe.

Citat:
Samo zdrav razum Srbina spašava.

Ili u originalu:
Citat:
It's not rocket science, it's just common sense.
[ pctel @ 12.01.2007. 02:05 ] @
Citat:
boccio: Uostalom, u svakoj banci postoji savetnik koji radi sa stanovnistvom (fizickim licima), i kome je posao da odvoji 10 minuta i objasni svakom (pa i tom tvom nesretnom gladnom prijatelju) kako se kartice koriste, koja za sta sluzi, i sta moze da ocekuje a sta ne.

To je tacno, ali samo ako se u platne kartice razumes bolje od tog radnika. U suprotnom, on ce vrlo ljubazno da ti objasni zasto treba da uzmes tu karticu ali NIKAD ti nece objasniti zasto ne treba da je koristis tj. na koje probleme ces naici ako pocnes da je koristis. Nece pomenuti ni kamatu, ni proviziju, ni kamatu na kamatu koja se vremenom nakupi... uglavnom se prica svodi na to "ovo je ekstra korisna stvar a dajemo je besplatno, niste valjda ludi da ne uzmete". Ipak, bilo kako bilo, ako postavite veoma konkretno pitanje (sto mozete samo ako ste dobar poznavalac problematike platnih kartica), verovatnoca je 95% da cete dobiti konkretan odgovor. Onih 5% su, verovali ili ne radnici koji su pogresno informisani o uslugama koje njihova banka vrsi. Meni se desilo vise puta da nesto kad pitam kazu "moze" pa ispada da ne moze, ili obrnuto, ili da trazim jednu a dobijem neku desetu uslugu. Takodje, evo bas blizu mene, jedna banka mi trazi 4 dokumenta za izvrsenje jedne vrste naloga, dok ista ta banka 2 ulice dalje trazi samo taj nalog bez ikakve dodatne dokumentacije... znaci neki dopis se podeli po filijalama i ako je nedovoljno precizan, svaka filijala ga tumaci na svoj nacin.
Citat:
Procedura traje nekoliko dana dok mi je vrate, ali to je to...

Bankomat Procredit banke, kartica Alko banke, 20 dana u toj kombinaciji. Verovatno nije neki izuzetak.
Citat:
Uostalom, ako vec imas 20.000 din mesecno, i to je sve sto imas - onda je potpuno besmisleno koristiti kartice a pogotovo drzati svaku crkavicu na njoj. To joj nije ni namena, ni svrha.

Pazi ovako... Ako hoces da primas platu moras da otvoris tekuci racun u banci. Ako hoces da otvoris racun u banci, moras imati 2-3 kartice koje ti se po default-u bez pitanja uvaljuju uz tekuci racun. Samo ako insistiras da ne dobijes te kartice, neces ih dobiti, ali prethodno moras da odgovaras na glupa pitanja tipa "ali, zaaasto necete gospodine kad dajemo besplatno". Svaka od tih kartica je vezana za celokupan tekuci racun, znaci ako dodje do greske, onda 20 dana zivis bez para i cekas da podignes svoju platu, sto je za 99% ljudi ovde veliki problem.
[ mulaz @ 12.01.2007. 03:00 ] @
ma sredice se i te kartice... jednom...

recimo tu (u sloveniji) su artice standard... deca od 14, 15 godina dobivaju dzeparac na tekuci racun (koji je naravno besplatan za sve ispod 18g i studente. Maloletna lica nemaju limita (znaci ne mogu da idu 'u minus'), a punoletnim njihov limit zavisi od mesecnih primanja (veca plata, veci limit).
stvarno preko 50% 15godisnjaka ima svoj tekuci racun.

dali je mozda kod stranih banaka bolje? (reifeissen i sl.)? mislim, ovo oko bankomata, i duplih skidanja para?
[ bakara @ 12.01.2007. 10:21 ] @
@pc tel
Sve je to u redu sto kazes, ali istina je da su kartice kod nas nesto novo i da vecina bas i ne zan da ih koristi pa srljaju u minuse, kasirke glasno traze pin kodove, i sl...Ja ipak mislim da ce sve to doci na svoje mesto, jednostavno ce se narod na svojim greskama nauciti...
I da, ja mislim da jos uvek ne postoji banka koja dozvoljava da sa jednom karticom zavrsite sve (vec vas prinude na bar da bi vas ljustili za vecu proviziju), a to sve znaci da to kod nas jos uvek nije na dovoljno razvijenom nivou...
[ OffShore @ 12.01.2007. 12:00 ] @
Primjer 1.

sasvim realan:)
tip naseg BALKANIKUSA bizMismena

Imam pare i to su MOJE pare ( a fino pise KREDIT do visine DEPOZITA-sto u prevodu znaci na depozit DOBIJA kamatu 3-4% a na kredit mu NAPLACUJU 10-15%...)

jos jedan primjer NEPISMENOSTI
Banka iz Bosne koja je prva u IT sektoru, davala svojim radnicima proviziju za UVALJIVANJE E-bankinga i naravno skoro svim firmama su ga i dali i onda se desavaju sljedece scene: jedan mljekadzija dolazi u banku i zali se da mu ne radi E-bank, ovi ga pitaju jel dobro instalirao i veza sa INTERNETOM-a ovaj u cudu pa ja NEMAM racunar:) i takvih scena je bilo bezbroj:)

Primjer 2

i meni se desila ista situacija
imao sam karticu DELTA banke i pokusao sam da dignem novac u Bosni, bilo je identicno molim sacekajte, pa me izbaci, pa ja opet pokusam a drugi put nedovoljno sredstava....nazovem broj sa bankomata UPI banka Sarajevo, oni me upute da pisem zalbu DELTA banci, naravno cujem se i sa njima i sve u svemu nakon mjesec dana dobijem svoj novac nazad i izvinjenje, kao greska u vezama bla bla i da se zna desavati:)
[ ventura @ 13.01.2007. 09:32 ] @
A taj depozitni kredit mi nikada neće biti jasan... To je običan porez na budale...
[ OffShore @ 13.01.2007. 14:19 ] @
pa pazi nije bas toliko los: depozitni kredit

pogledaj stvar ovako (licno iskustvo)

Za firmu mi trebao kredit, a za taj kredit naravno banka trazi garancije (nekretnine,zirante-4 najtrazenija covjeka u Bosni: Karadzic, Mladic i dva ZIRANTA) posto je to komlikacija a ja NE SMIJEM dati pozajmicu svojoj firmi (kako se to nekad radilo, jer nisam ovlasten, niti sam mikrokreditna organizacija niti sam banka) a imam pare, ja fino dam 10 000 KM kao depozit (fizicko lice) i dobijam kamatu 4% godisnje, a banka da mojoj firmi 10 000 KM kredita po kamatnoj stopi 9.75 % i bez ikakvih komlikacija (posto je osigurana mojim depozitom)

i ja fino placam rate kredita otplacujem, otpisujem od poreza, i suma za vracanje je sve manja i manja a ovamo mi ide konstantna kamata sve u svemu brza i dobra stvar (ukoliko neko ima pare:) a i za pranje manjih suma:)


Tako je i kod kreditnih, ukoliko klijent nije zaposlen nema redovna primanja banka se osigurava sa depozitom koji NEMA veze sa limitom:)