[ Brrrrmko @ 12.01.2007. 19:14 ] @
Pozdrav!

Instalirao sam Debian 30r4. Imam internet nalog kod bezicnog internet provajdera. Imam uputstvo za WindowsXP, a mene interesuje za LINUX. U njihovom uputstvu(za windowsxp) pise "kreiranje PPPoE konekcije". Konekcija se pravi tako sto se izabere: "Connect to the Internet", zatim "Connect using a broadband connection that requires a user name and password" ispod cega je objasnjenje da je to za DSL ili Cable modem, dalje mi trazi samo ime konekcije, username i password i to je to. Da li neko zna kako da ovo podesim u Linux-u.
Hvala unapred!

[Ovu poruku je menjao Brrrrmko dana 18.01.2007. u 17:10 GMT+1]
[ Dusan Marjanovic @ 12.01.2007. 20:54 ] @
Ovako je verovatno najjednostavnije:
# apt-get install pppoeconf

# pppoeconf

I isprati pitanja kroz program.

[ Lutheyus @ 12.01.2007. 20:57 ] @
Zavisi najmanje od:
a) Modela W-Lan kartice (ili jos bolje koji cip)
b) WEP, WPA ili cak WPA2 enkripcije komunikacije
???

EDIT: Verovatno sam pogresno razumeo, zar nisi mislio na W-Lan?
[ Dusan Marjanovic @ 12.01.2007. 22:06 ] @
Nije se interesovao za samo konektovanje wireless kartice na predajnik, pa verujem da je taj korak uspešno prošao. Pitao je samo kako da uspostavio PPPoE konekciju.
[ Brrrrmko @ 13.01.2007. 00:50 ] @
Hvala za predloge!
U jednoj sam od zgrada koje su kablovima povezane na baznu stanicu za ovo naselje, doveden je utp kabl do stana tako da ja nemam nista sa hardverom koji koriste, samo povezujem utp kabl na mrezni adapter na maticnoj ploci, napravim gore pomenutu konekciju, ukucam username i password i to je to. Za LAN upisujem samo IP adresu i subnet mask. Dusane nisam stigao da instaliram pppoeconf, instaliracu ujutru pa se javljam.
[ Brrrrmko @ 13.01.2007. 15:04 ] @
Ok!
Pokrenuo sam pppoeconf i ispratio sve i OP!!! konektovao se, medjutim kada se diskonektujem sa poff, pa ponovo probam sa pon on prijavi:

/usr/sbin/pppd: In file /etc/ppp/peers/provider: unrecognized option '/dev/modem'.

Ponovo pokrenem pppoeconf on iskonfigurise sve i konektuje se. Proverio sam konekciju lynx browser-om i radi.Diskonektujem probam pon, ma jok, ponovo ista greska. Editovao sam taj fajl /etc/ppp/peers/provajder i naisao na :"default modem /dev/modem", tu verovatno treba nesto da promenim,ali sta?.
[ Brrrrmko @ 13.01.2007. 16:13 ] @
Resheno!!!

Hvala Ljudi!!!