[ svi.za.forum @ 14.01.2007. 22:04 ] @
Kako bi svi ucesnici ove teme bili precizniji u odgovorima, postavicu direktno pitanje:


1. Gde uloziti 5.000 EUR-a, ili kako zapoceti biznis sa ovim parama?


2. Gde uloziti 5.000 EUR-a i zaraditi nesto vise od onoga sto banke daju za orocenu deviznu stednju na godinu dana: 5% (od toga -20% za porez)?


Hvala unapred.




[Ovu poruku je menjao svi.za.forum dana 16.01.2007. u 00:42 GMT+1]
[ ventura @ 14.01.2007. 22:38 ] @
Da dupliraš 5000 evra u godinu dana... Svakako...
[ svi.za.forum @ 14.01.2007. 22:55 ] @
Pozdrav ventura!

"Da dupliraš 5000 evra u godinu dana... Svakako..."

Daj mi neki predlog.

Ja vec duze vreme razmisljam i sve se svodi na neku trgovinu.
Ukoliko nema kupaca za proizvod koji se nudi, jeste da si potrosio malo para, ali imas punu gajbu sa stvarima koje ti nisu potrebne. Kasnije poklanjas, kako kome treba, pa neka te bar pamte po dobru.

Ostala ulaganja su rizik.

Imam poznanika koji je prosle godine zaradio 6.000 eura i planira da na kraju godine bude dobar 15.000.

Sta radi? Zelenasi.
Pozajmi ti 1000 eura, ti mu za mesec dana vretis 1100 eura.
Nema sanse da pomislis da ga prevaris, jer ... misici rade svoje, a i metal ti ne gine.

Imam i ja misice, ali nemam zivaca da rizikujem i nemam srca da posle cupam para od nekog jadnika, dok me njegovi klinci gledaju, a creva im krce.

Hvala sto si se javio.

Daj mi neki predlog.
[ svi.za.forum @ 14.01.2007. 23:00 ] @
Molio bih, ako ima neko sa skorasnjim iskustvom neka se javi.

Procitao sam na forumu, da ljudi prodaju stan kako bi zapoceli biznis. To je mnogo, mnogo veci novac do ove crkavice, pa je njima lakse. Imaju novac bar za godinu dana kirije, poreze i samodoprinose ... ako jos posao krene.

Ja bih sa 5000 mogao da budem trgovac na pijaci, da valjam neku kinesku robu.

Ako imate neko iskustvo gde uloziti ove pare, unapred sam zahvalan na odgovorima.



[Ovu poruku je menjao svi.za.forum dana 15.01.2007. u 00:12 GMT+1]
[ Marko_L @ 14.01.2007. 23:18 ] @
Ja ću za 1000 evra da ti kažem gde da uložiš preostale 4000 :)
[ svi.za.forum @ 14.01.2007. 23:28 ] @
Za Marko_L:

Moze! Evo javno obacavam...
Ali, ako od onih 4000 napravim 8000.

Naravno tvoju zaradu od 1000 eura, dobices kada ja dobijem onih 4000.

Nemoj samo da ti je ona fora: Eto ja sam zaradio svoju hijadarku, ti nadji jos cetvoricu pa zaradi cetiri.

Vazi?

p.s. ako neces preko foruma, kontaktiraj me na email: [email protected]
[ prvul1 @ 14.01.2007. 23:58 ] @
Sto da ne? Covek ce imati i 10 puta vise. Treba samo da saceka da ovi sa
TV-a dodju na vlast. Dace mu jos 10.000 do 50.000 bespovratno da razvije
biznis.
[ svi.za.forum @ 15.01.2007. 00:01 ] @
Ponuda vazi i za ostale.

Za savrseno resenje, tj najbolje ulaganje, koje ce biti usvojeno posle ove diskusije na forumu, nakon zarade, predlagacu dajem hijadarku.

Nadam se da ce ova diskusija biti od koristi i za mene i za nekoga od Vas ... ili da podelimo onu hijadarku na nekoliko predlagaca.

Naravno, ovaj zadnji predlog usvojice predlagaci.

Marko_L, svesno ili nesvesno dao mi je dobar predlog.

Pisite.
[ Shadowed @ 15.01.2007. 00:15 ] @
Idi u kazino i stavi sve na crveno.
Ako dobijes, nemoj da zaboravis mojih 1000E.
[ svi.za.forum @ 15.01.2007. 00:18 ] @
prvul1, oposti ali nisam te razumeo:
"Sto da ne? Covek ce imati i 10 puta vise. Treba samo da saceka da ovi sa TV-a dodju na vlast. Dace mu jos 10.000 do 50.000 bespovratno da razvije biznis." ???

Sto se tice ovih sa TV-a, molim te nemoj da mi ih spominjes.
Kome su politicari nesto dali, osim k....?
Da razmisljam da mi i to ne uzmu. A vec su uzeli: pocetkom godine evro je bio 88dinara, a sada je oko 80dinara. Nesto grubo, uzeli su mi 500eura, samo da bi dokazali kako je moguce da se inflacija svede (vestacki) na jednu cifru. Naravno razmisljali su oni jos tada za izbore .. ali moj glas Vise niko nece dobiti.
Sto ne uvedu evro, pa neka onda inflacija bude jedna cifra.

A ovo nije lako zaradjeni novac. Dugogodisnja ustedjevina i novac sakupljan u novcanicama od 20, 50 i najvise 100Eura. Koliko se kada moglo ustediti OD NEKOLIKO PLATA,(citaj: svih ukucana).

A za koji biznis u ovoj zemlji uzeti 10.000 do 50.000, a da u startu na mesecnom nivou nemas 1.500 eura dazbine za drzavu i kiriju.

Ono tvoje: "10.000 do 50.000 bespovratno", nema bespovratno, to ti je neki kredit od 1% i to se samo daje ako imam nameru da uposlim jos radnike i ako je u pitanju proizvodnja.

Hvala ti sto si se javio i veruj mi vise verujem Vama nego onima sa TV-a.

Pozdrav!

[ svi.za.forum @ 15.01.2007. 00:21 ] @
Za Shadowed-a:

ukoliko bude crno, zajmi mi od onu hijadarku stotinak eura, da kupim na crno neko vatreno oruzje i samoga sebe ucrvenim.

Hvala sto si se javio.

[ biotech @ 15.01.2007. 00:22 ] @
pokasaj na berzi, nadji dobrog brokera pa pokusaj...
[ tdjokic @ 15.01.2007. 00:26 ] @
Citat:
svi.za.forum: Hvala ti sto si se javio i veruj mi vise verujem Vama nego onima sa TV-a.
Greska! Oni sa TV su pouzdaniji - od njih GARANTOVANO neces dobiti nista, a ovde neki predlog zna da bude i koristan, dakle - nismo KONZISTENTNI.
[ svi.za.forum @ 15.01.2007. 00:28 ] @
Za biotech:

Ma berzu sam zadnjih dana studirao isto kao i zelenaski posao mog poznanika.

To je posao za velike novce i velike igrace.

Hvala ti sto si se javio.
[ svi.za.forum @ 15.01.2007. 00:35 ] @
Za tdjokic:

bravo majstore!!!

Meni uopse ne smeta sto oni sada pred izbore lazu po kozna koji put ovaj napaceni narod, smeta mi taj narod sto i dalje veruje lopovima.

Da razjasnim: SVI POLITICARI SU ISTI.
Sve stranke imaju lopove i po nekog slucajno zalutalog postenjaka.

Ej necemo vise o politici. Izvinjavam se svima.

VRATIMO SE NA TEMU.

A ona bi mogla da glasi i: dajem 1000 eura za resenje koje mi udvostucuje 5000 eura.

Hvala ti sto si se javio.
[ Ivan Dimkovic @ 15.01.2007. 00:44 ] @
Citat:

Ja vec duze vreme razmisljam i sve se svodi na neku trgovinu.
Ukoliko nema kupaca za proizvod koji se nudi, jeste da si potrosio malo para, ali imas punu gajbu sa stvarima koje ti nisu potrebne. Kasnije poklanjas, kako kome treba, pa neka te bar pamte po dobru.

Ostala ulaganja su rizik.


Zarada od skoro 100% za godinu dana je nemoguca bez visokog rizika - svako ko ti kaze drugacije te zaje*ava, jer da nije tako niko ne bi radio nista u zivotu vec udvostrucavao pare za godinu dana. Svasta.

Za takvu zaradu imas 2 opcije:

* Berza, i to samo ulaganja visokog rizika (jer ni jedno drugo ulaganje ti nece omoguciti 100% zaradu za 12 meseci) ali i potencijalno visokog profita (u Srbiji su to banke za koje se pretpostavlja ce biti kupljene) - ne treba ti velika para niti treba da budes "veliki igrac" , medjutim male su sanse da ces bas da ubodes firmu koja ce da skoci 100% - osim ako nemas insajderske informacije (sto je ilegalno - mada pitanje je da li iko u Srbiji obraca paznju na to ;-)

* Zelenasi, isto posao visokog rizika + polu kriminalan (te price o misicima su bajka, moguce je da i onaj ko uzima pare ima misice - a na sudu oko hipoteke ces se suociti sa tim gospodinom/gospodjom, a onda mogu nastati kojekakva s*anja)

--

Moj ti je savet da batalis to ako su ti to tesko zaradjene pare - postoji mogucnost da uz daleko manji rizik imas profit od 20-40% godisnje (berza sa diverzifikacijom portfolia ili ulaganje u fondove koji imaju visok rast) ili 10-15% uz jos manji rizik preko kojekakvih obveznica ili jos manje rizicnih ulaganja.

Ako ti treba 100% - i spreman si puno da rizikujes, mozda je bolje da odes na rulet i igras na boju :)
[ svi.za.forum @ 15.01.2007. 00:56 ] @
Za Ivan Dimkovic:

izvinjavam se i svima ostalima.
Ma meni ne gori ispod kolena da moram da dupliram iznos. Nego novac stoji godinu dana i kao sto sam naveo ja sam izgubio 500 eura samo na vestacko montiranje inflacije, a da ne pominjem da je u proseku cena zivota skocila 12%, po istrazivanjima zavoda za statistiku.

Jednostavno: novac koji stoji u slamarici je mrtav novac. Ja bih hteo honorarnim poslom da okrenem neku cifru a da ona bude veca nego sto bi bilo da ga orocim: na godinu dana 5% - 20% od zarade = 200 eura zarade.

Molim te ako te ne mrzi daj konkretnije objasni:
"postoji mogucnost da uz daleko manji rizik imas profit od 20-40% godisnje (berza sa diverzifikacijom portfolia ili ulaganje u fondove koji imaju visok rast) ili 10-15% uz jos manji rizik preko kojekakvih obveznica ili jos manje rizicnih ulaganja."


Hvala ti sto si se javio.
[ biotech @ 15.01.2007. 01:47 ] @
pa nesto u fondove nesto u akcije...pa onda kada skupis nesto para sa strane za "igranje" onda fokusiras na nesto rizicnije
ko riskira profitira...(naravno ovo vazi ako imas redovan posao, drugi izvor prihoda)
[ Milutin Cvijetic @ 15.01.2007. 08:34 ] @
Da si u ovo vreme prosle godine ovako lako otpisao berzu propustio bi sledece:

http://www.broker.co.yu/blog/?p=33

Iskreno, mislim da je investicija u znanje najbolja i najsigurnija investicija.
[ prvul1 @ 15.01.2007. 08:34 ] @
Dobro momce, hajde javi se na [email protected] posto ovaj tvoj
[email protected] nesto ne funkcionise trenutno... Onda cu Ti se licno
izviniti sto sam bio malo neozbiljan i reci jos nesto 'u 4 oka i bez
svedoka'. Treba mi, bre i 20 poruka da mogu da saljem na pp..
[ pctel @ 15.01.2007. 11:38 ] @
Citat:
A vec su uzeli: pocetkom godine evro je bio 88dinara, a sada je oko 80dinara. Nesto grubo, uzeli su mi 500eura, samo da bi dokazali kako je moguce da se inflacija svede (vestacki) na jednu cifru.

Ako to kod tebe tako ide, onda super... Prethodno su ti onda dali: pre 3 godine evro je bio 65 dinara, znaci dali su ti 1700 evra do pocetka 2006, pa su ti onda uzeli 500, znaci dobar si 1200 i jos se zalis?!
[ Stefano @ 15.01.2007. 13:25 ] @
U svakom slucaju tesko ces uspeti da udvostrucis vrednost ulaganja za godinu dana, ali i za to ima sanse.

Ja bih se na tvom mestu bavio preprodajom polovnih automobila. Ali u taj posao nemoj da ulazis ukoliko se ne razumes u trzisne prilike i automobile (pod tim mislim da provalis u kakvom je stanju auto, da li je lupan i slicno).
U sustini u tom poslu se sve svodi na to da budes sto vece djubre prema kupcu, i da ga maksimalno zeznes (da ne kazem onaj gori izraz). Pod tim mislim na spustanje kilometraze, kupovine lupanog auta, pa popravka, i "uvaljivanje" takvog automobila naivnom kupcu i slicno.
Zavisi samo imas li obraza da prihvatis takav posao, ali mislim da nemas nazalost, s'obzirom da si sam napisao, da si zelenas, kako bi se sazalio nad onim "jadnikom" koji ti vraca novac dok mu krci stomak.

[ svi.za.forum @ 15.01.2007. 14:59 ] @
Evo mene opet.
Svima hvala na javljanju.
Drago mi je sto ste uzeli ucesce na ovu temu, jer mislim da ce ovog razmisljanja puno njih da se dotaknu. Ljudi ostaju bez posla i u najboljem resenju daju im neku otpremninu, otprilike ovoliko ili manje, pa kada sednu uz komp, otkucaju u google: gde uloziti svoj novac za sut kartu, imace sta da procitaju.

SVIMA NJIMA SAVETUJEM: nemojte da poslusate savet"Shadowed" i nikako nemojte ici u kazino i staviti sve na crveno.

ODGOVOR za: [email protected].
Sredinom februara sam u Nisu, pa bih voleo da odemo na pice i cujem tvoj (Vas) predlog.

VAZNO: Medjutim, ovu temu sam zapoceo sa: svi.za.forum, jer bih voleo da ovde javno izmenjamo misljenja, kako bi ovo bilo od pomoci i drugima. Kao sto rekoh: "Ljudi ostaju bez posla ..."

Molim te "prvul1" ukljuci se i daj predlog na forumu.

Odgovor za "Stefano": kao sto si i sam rekao, to je posao za nekog bez srca.

Hvala svima.
[ prvul1 @ 15.01.2007. 21:41 ] @
> Drago mi je sto ste uzeli ucesce na ovu temu, jer mislim da ce ovog
razmisljanja puno njih da se dotaknu. Ljudi ostaju bez posla i u najboljem
resenju daju im neku otpremninu, otprilike ovoliko ili manje, pa kada sednu
uz komp, otkucaju u google: gde uloziti svoj novac za sut kartu, imace sta
da procitaju.

VAZNO: Medjutim, ovu temu sam zapoceo sa: svi.za.forum, jer bih voleo da
ovde javno izmenjamo misljenja, kako bi ovo bilo od pomoci i drugima. Kao
sto rekoh: "Ljudi ostaju bez posla ..."

> Molim te "prvul1" ukljuci se i daj predlog na forumu.
Kad me vec vuces za jezik... Ljudi su Ti okvirno vec rekli da u svakom poslu
kada se primaknes vrhu po strucnosti i uopste kvalitetu moci ces solidno da
zaradjujes. Dakle, najlakse je ono sto vec umes da radis; vidi sta je
svetski vrh u tome, pa sta je Evropski vrh i znaces sta i kako da usavrsis
da bi se primakao tome. Imas i masu blogova na tu temu. Ne bih nikoga da
favorizujem, ali pogledaj i neke od hrvtskih blogova... Jedan od ciljeva u
biznisu trebalo bi da Ti bude i da uzivas u samom radu (a ne samo u zaradi).
To ce Tebe osloboditi umora i osecaja ropstva. Znaci ono, jedva cekas da
ustanes ujutru i da pocnes da radis. Malo odspavas i ponovo posao. Onda ce
Tvoja okolina imati utisak kako si Ti rob posla. A zapravo Ti ces uzivati u
svemu tome. Potom, odaberes valjane saradnike i napravis takvu atmosferu i
uslove i za njih i Tvojoj sreci nece biti kraja... Ko kaze da je ograzam
najlepsa stvar na svetu? Pa ovako imas utisak da si citav dan u stanju
orgazmicke svesti!

Al sam ga preterao, a?
[ svi.za.forum @ 15.01.2007. 22:08 ] @
Za profesora, tj. "prvul1":

"Kad me vec vuces za jezik... Ljudi su Ti okvirno vec rekli da u svakom poslu
kada se primaknes vrhu po strucnosti i uopste kvalitetu moci ces solidno da
zaradjujes. Dakle, najlakse je ono sto vec umes da radis; vidi sta je
svetski vrh u tome, pa sta je Evropski vrh i znaces sta i kako da usavrsis
da bi se primakao tome."

GRESKA, GRESKA!!!

Tema glasi: Gde uloziti 5.000 eura?

Ja vec imam posao, zadovoljan sam i zaradom i poslom kojim se bavim.

Zasto ova tema?

1. Ljudi su ostali bez posla, uzeli otpremninu i umesto da se zalecu i kupuju polovan auto od 5000 eura koji za neku godinu nece vredeti nista, mozda im ovaj forum pomogne da taj novac uloze u neki biznis.

2. Kao sto sam nekoliko puta rekao: u "slamarici" mi stoji godinu dana 5.000 eura. Tema: Gde uloziti 5.000 eura? i od njih zaraditi vise nego sto bi mi neka banka dala na godisnjem nivou?

p.s. Namerno sam stavio sebe pod rednim brojem 2.

[ Stefano @ 15.01.2007. 22:35 ] @
Citat:
Zarada od skoro 100% za godinu dana je nemoguca bez visokog rizika - svako ko ti kaze drugacije te zaje*ava, jer da nije tako niko ne bi radio nista u zivotu vec udvostrucavao pare za godinu dana. Svasta.

Ja bih rekao da je zarada od 100% godisnje i vise moguca, ukoliko imas pre svega kontakte i ako si sposoban, i naravno ako imas jednu odredjenu svotu novca za ulaganje (taj ne trazi savet po forumima ). Zasto sam boldovao kontakte. Evo navescu ti prost primer. Covek je usao u posao sa 100000 eur, njegov prijatelj radi stanogradnju i po prijateljskoj osnovi coveku prodaje stanove po malo vecoj ceni od one po kojoj on izgradjuje stan. Ustvari dobro ne malo vecoj, ali ipak ceni dosta ispod trzisne. Recimo, preduzetniku treba 600 eur/m2 on coveku prodaje stan za 800-900 eur/m2, a on stan prodaje po 1200-1500 eur/m2. Preduzetnik ima sigurnog kupca, doduse manju zaradu nego da stan direktno proda kupcu, a covek (preprodavac) ima lepu zaradu. U ovom slucaju je moguca zarada i vise od 100% na godisnjem nivou, prilicno galantno, bez nekog preteranog rmbanja.

Tako da uz dobre kontakte i naravno uz novac za ulaganje, moguce je zaraditi i 100% na ulozeno.

Sa tim poslom ne moze se poceti sa 5000 eur, ali recimo sa 20-30000 eur, moze glat da se pocne, naravno uz pouzdane kontakte
[ Ivan Dimkovic @ 15.01.2007. 22:59 ] @
Citat:

Tako da uz dobre kontakte i naravno uz novac za ulaganje, moguce je zaraditi i 100% na ulozeno.


Kontakti, znanje, "umeti napraviti nesto bolje od drugih" su sve jedna vrsta bogatstva -tj. kostaju.

Naravno da je moguce od 100 000 napraviti 500 000 EUR za godinu dana ali:

a) To moze jako mali % ljudi
b) Na jednog sto uspe, dodje dosta njih sto propadnu

Statistika je neumoljiva i zdrav razum kaze da u dobrom delu slucajeva to ne uspeva... e sad, sve zavisi od toga koliko neko zeli da rizikuje i sta zeli od svog zivota - a to je vec daleko komplikovanija stvar.
[ svi.za.forum @ 15.01.2007. 23:54 ] @
Izvini ali mislim da gresis "Stefano".

Kada bi mogao da se zapocne posao sa: "stanogradnju" (tvoja rec) sa 100.000 eura, svi bi to radili. Znas da u Beogradu negde kvadrat ide i 2000eura. Prodas gajbu od 50m2 za 100000 i pocnes biznis. Kamo srece kada bi moglo.
Ono: "Sa tim poslom ne moze se poceti sa 5000 eur, ali recimo sa 20-30000 eur, moze glat da se pocne, naravno uz pouzdane kontakte" necu ni da komentarisem.

Ona tvoja ideja da se sve stavi u kazino na crveno je realnija.

Ivan Dimkovic je u potpunosti u pravu:
"Naravno da je moguce od 100 000 napraviti 500 000 EUR za godinu dana ali:
a) To moze jako mali % ljudi
b) Na jednog sto uspe, dodje dosta njih sto propadnu"

100% zarade uz 99% rizika i samo 1% uspeha postoji.


[ prvul1 @ 16.01.2007. 00:18 ] @
> GRESKA, GRESKA!!!
> Tema glasi: Gde uloziti 5.000 eura?
> Ja vec imam posao, zadovoljan sam i zaradom i poslom kojim se bavim.
Pa dobro, izvinjavam se sto sam promasio temu. Sedam dole i pristajem na
jedinicu :(

> "...Ljudi su ostali bez posla, uzeli otpremninu i umesto da se zalecu i
kupuju polovan auto od 5000 eura koji za neku godinu nece vredeti nista,
mozda im ovaj forum pomogne da taj novac uloze u neki biznis. ..."

Mozda, tj. daj boze. Ima i jedna recenica koja kaze da besplatan savet vredi
onoliko koliko je i placen. Ja se vec niz godina bavim ovom problematikom i
moje iskustvo kaze da je bukvalno svaki slucaj, slucaj za sebe. Postoje samo
neke opste smernice. Dalje, ne mora svako da bude poslodavac, niti svoj
gazda... Taj ko citavu otpremninu ulozi u auto a nema posao moci ce da radi
za nekoga ko je svoju otpremninu pametnije ulozio. Evolucija podrazumeva i
selekciju. Bio sam na prelepoj svadbi gde su mladenci pukli valjda 4 k Eura
a nisu zadovoljni poslovima koje imaju. Posle svadbe mlada se vraca da bude
kasirka a decko na gradjevinu...
Konkretni ad hoc i amaterski saveti se razlikuju od saveta profesionalaca
samo u tome sto profesionalac ne gresi (ili ne bi smeo da gresi). A amater
moze da pogodi, ali i ne mora. Kao i u drugim oblastima zivota. Ocekujem
radjanje i legalizaciju i ovakvih agencija i ovakvih profesionalaca na ovom
podneblju.
[ Stefano @ 16.01.2007. 02:28 ] @
Citat:
svi.za.forum: Izvini ali mislim da gresis "Stefano".

Kada bi mogao da se zapocne posao sa: "stanogradnju" (tvoja rec) sa 100.000 eura, svi bi to radili. Znas da u Beogradu negde kvadrat ide i 2000eura. Prodas gajbu od 50m2 za 100000 i pocnes biznis. Kamo srece kada bi moglo.
Ono: "Sa tim poslom ne moze se poceti sa 5000 eur, ali recimo sa 20-30000 eur, moze glat da se pocne, naravno uz pouzdane kontakte" necu ni da komentarisem.


Pazi ovako. Sam sa 100000 eur mozes da sagradis oko 200 m2 objekta. Sto je u svakom slucaju ne dovoljno za jednu zgradu. Ali vas trojica ili cetvorica sa po 100000 eur, e to je vec nesto. To je 600-800m2, sto je jedna manja zgrada.
Znaci kao suinvestitor mozes glat da zapocenes posao. Problem je sto vecina nema m*da da proda stan i da udje u taj posao.
Inace ja ne bih ni prodavao stan, vec bih stan izdao (ukoliko bih imao drugi stan za zivot) i podigao hipotekarni kredit, ne mogu sad da racunam, ali bih gledao da mi novac od izdavanja stana pokriva ratu za kredit, i od tog kredita bih zapoceo posao sa tim.

A sto se tice gore pomenutog posla, ocigledno nisi detaljno i pazljivo procitao moj prethodni post, pa ti savetujem da to uradis. Ali ako neces, ne bitno. Napisao sam da preduzetnik svom prijatelju prodaje stanove ispod trzisne vrednosti a da on dalje prodaje stanove po trzisnoj vrednosti i na osnovu toga ostvaruje profit. Naravno sve je legalno, prosto-preprodaja stanova. To nije stanogradnja, i u tom slucaju ti je 100000 eur dovoljno i za 2-3 stana, a realno posao se moze zapoceti i sa 30000 eur, posto ako stan dobijes po 800 eur/m2 to je onda jedna garsonjera od 37.5 m2.
Dakle uzmimo primer garsonjere.
Kupis od prijatelja preduzetnika garsonjeru od 37.5m2 za 30000m2 (uracunati svi troskovi), tu istu garsonjeru prodas po ceni od 1500 eur/m2 to je bruto profit 56250 eur. Recimo nek je 3% trosak za agenciju, to smanjuje zaradu na 54563 eur, i na to platis porez od 5% cini mi se ukoliko novac ne ulazes dalje u nekretnine, sto mu na kraju dodje 51835 eur... sto je znaci ukupna zarada od 21835 eur.
Naravno ako si pametan novac ces uloziti dalje i sve vise i vise, naravno ukoliko prijatelj preduzetnik idalje ostane prijatelj, za godinu dana mozes i 2-3 puta da obrnes novac.
Kazem kontakti su za svaki posao najznacajniji. Ne mozes da radis bilo kakav biznis a da nemas kontakte. To je jednostavno ne moguce. Zato se i vecina koji dodju do nekih para i plase da uloze to u privatan biznis, bas zbog toga sto nemaju kontakte i veze, i sto veoma lako tako mogu da propadnu (citaj: da ih *ebe ko stigne i kako hoce).

Oko stanogradnje, ustvari kombinacije stanogradnje i preprodaje stanova navescu ti i jos jedan primer mog dobrog druga koji je sa relativno malo kinte usao u taj posao.
Covek ima plac sa trosnom kucom, koju je srusio. Krenuo je da radi temelje i pokusao da proda stanove u izgradnji i da krene sa izgradnjom zgrade. Uspeo je da proda 2-3 stana i krenuo je sa tim. Dakle bukvalno krenuo je u stanogradnju bez dinara, samo sa svojim placem. Stavio je zgradu pod krov. Ali nedostajalo mu je para za dalju izgradnju. I tu je on preko svog sina nasao mog drugara koji je posle doveo jos nekoliko svojih drugara raspolozenih za ulaganja u nekrentnine i svi su ulozili kao suinvestitori po 10000-20000 eur. I zgrada je sada gotova rade se unutrasnji radovi. Na kraju od prodaje stanova, a cena stanova ce biti 1800 eur/m2 (lux gradnja u sirem centru Beograda), bice dobri za preko 120% na ulozeno.


[Ovu poruku je menjao Stefano dana 16.01.2007. u 03:38 GMT+1]
[ hecky @ 16.01.2007. 09:20 ] @
Stefano, vidi se da nikad nisi zidao zgradu .

Znas li koliko iskustva treba i koliko stvari moze da krene nizbrdo prilikom zidanja zgrade? Da ne pricamo sto ne mozes dobiti dozvolu dok ne pokazes drzavi da imas para da zavrsis celu zgradu (sem ako nisi neki namazani, sa vezama u birokratiji). Samo prikljucivanje zgrade na instalacije (vodu, struju, ...) je cca 200 eur/m2.

Da ne duzim, radije tih 5k eur investiraj u nesto drugo. Za manji povrat (cca 15%pa), sa malim rizikom, ulozi u neko investicioni fond. Ako hoces da se obogatis, imas cak 5k eur i postavljas pitanje na forumu... mis'im bolje si kupi auto .
[ Ivan Dimkovic @ 16.01.2007. 11:14 ] @
Citat:

Naravno ako si pametan novac ces uloziti dalje i sve vise i vise, naravno ukoliko prijatelj preduzetnik idalje ostane prijatelj, za godinu dana mozes i 2-3 puta da obrnes novac.


To mora da je neki bas dobar prijatelj kada stalno ustupa 50% profita koji je mogao sam da pokupi - ajd jednom, ali serijski... :-))

Takvi prijatelji postoje samo u bajkama, Stefano - vecina stvari u ovozemaljskom zivotu kosta, to naucis pre ili kasnije.
[ dalibord5 @ 16.01.2007. 12:01 ] @
Da ali,jos uvek, the best things in life are free... ;-)

[Ovu poruku je menjao dalibord5 dana 17.01.2007. u 10:53 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 16.01.2007. 17:14 ] @
Ovde pricamo o lovi - a ne o best things ;)
[ hecky @ 16.01.2007. 17:47 ] @
Paaa... i za taj se "best thing" covek mora potruditi... ulagati vremena... cak i novaca (i ne mislim na prostituciju ).
[ Stefano @ 16.01.2007. 22:44 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: To mora da je neki bas dobar prijatelj kada stalno ustupa 50% profita koji je mogao sam da pokupi - ajd jednom, ali serijski... :-))

Takvi prijatelji postoje samo u bajkama, Stefano - vecina stvari u ovozemaljskom zivotu kosta, to naucis pre ili kasnije.

Slazem se sa tobom. U prvoj fazi ce ti "ustupati" deo profita, a u sledecoj fazi ces ti postati suinvestitor.

Citat:
Znas li koliko iskustva treba i koliko stvari moze da krene nizbrdo prilikom zidanja zgrade? Da ne pricamo sto ne mozes dobiti dozvolu dok ne pokazes drzavi da imas para da zavrsis celu zgradu (sem ako nisi neki namazani, sa vezama u birokratiji). Samo prikljucivanje zgrade na instalacije (vodu, struju, ...) je cca 200 eur/m2.

Znam. Ali od neceg mora da se pocne. U svakom poslu moze mnogo stvari da krene naopako sto i sam znas. Ali sa takvim pesimistickim nacinom razmisljanja, samog sebe osudjujes na ne uspeh. Ja sam naveo primer coveka koga znam odlicno i za koga znam da je u stanogradnji, kao suinvestitor, glavni investitor je krenuo samo sa placem, prakticno bez dinara, suinvestitori sa ne preterano velikim ulozima, i zgradica je sada skoro gotova, eno je na Vracaru, i stanovi se prodaju. Ne vidim tu nista sumnjivo. Da su oni mislili kako ce sigurno nesto krenuti naopako, ne bi glavni investior ni rusio trosnu kucu niti bi krenuo sa izgradnjom zgradice, niti bi se suinvestitori ukljucili u posao. U svakom slucaju od pesimizma nema nista. Moze te pare koje sada ima i da izgubi, ili da mu ih neko ukrade ukoliko ih drzi u slamarici, i da nista ne uradi. Tako da mnogo stvari svakako moze da krene naopako, ali ne treba samo tako gledati na stvari. Nadam se da se slazemo u ovome.


[Ovu poruku je menjao Stefano dana 16.01.2007. u 23:59 GMT+1]
[ svi.za.forum @ 16.01.2007. 23:14 ] @
Ljudi alal Vam.

Ja zadao temu gde uloziti 5.000 eura, a Vi pricate o ciframa i ciframa.

Ok. Dajte prvo da ja od ovih 5.000 napravim 30.000 (toliko rece Stefano) da mi je dovoljno da udjem u biznis sa stanovima.

Uh lepo ovo zvuci ... ulozis 30.000 kupis garsonjeru 37.5m2 i zaradis 21835 eur.

Stefano, ako treba izvinjenje imas ga, ali veruj mi nekoliko puta sam citao tvoj komentar, ali tada nisi bio precizniji i opsirniji. Evo i one carobne: izvini!

Da se vratim na ono: ulozis 30.000 kupis garsonjeru 37.5m2 i zaradis 21835 eur.

Lepa zamisao ... graditi ... dajte predlog kako od ovih malo para nagraditi jos malo, pa jos malo ... i imati onih 30.000 eura.

A kada sakupim onih 30.000 eura, Stefano tebi dajem onu hijadarku i jos jednu za KONTAKT i kupujem u preprodaji stan od 37.5m2 i zaradicu 21.835eura. Na ovaj predlog "Stefano" mnogi ce dati los komentar, ali ima smisla. Stefano: cista 5.

Mislim da se male pare najteze zaradjulju. Velika lova se ili gubi ili umnozava.
[ Stefano @ 17.01.2007. 01:21 ] @
Jeste sa "malom" lovom je najteze. Vecina onda kada ima neki novac red velicine tvog, radije odlucuje da za taj novac koliko toliko privremeno poboljsa kvalitet zivota (nov tv, bela tehnika, auto), nego da nesto konkretno odradi.

Ja bih ipak na tvom mestu krenuo sa poslom preprodaje automobila. Ne moras biti nuzno ljiga da bi bio uspesan u tom poslu. Da li se razumes oko autolimarije i automehanike? To je preduslov da se bavis time, to ce ti svako reci. Ja bih dodao cak da treba i da volis automobile, koliko god to besmisleno zvucalo.
Vikend ces provoditi na autopijaci. Tokom nedelje ces se truditi da ga prodas preko oglasa.
Bilo bi idealno ako imas nekog automehanicara i autolimara kod koga bi sredjivao automobile. Ako nemas obraz kao djon ne moras recimo da radis kao neki sapcani, da recimo od 2-3 unistena automobila, pravis jedan, i slicne stvari, ali mozes da uzimas ne mnogo havarisane automobile i da ih popravljas i dalje prodajes.
Ako budes uspeo u ovom poslu, lako ces registrovati firmu, i sve obavljati na ozbiljnijem nivou.

[ pctel @ 17.01.2007. 04:37 ] @
Ovde se brkaju 2 razlicite situacije:
1) ulozis 5.000, radis kao konj, dobijes 8.000
2) ulozis 5.000, ne radis nista, dobijes 8.000

Ovo prvo u principu nije problem. Pazljivo izaberes i pokrenes neki privatni biznis, sa velikom verovatnocom mozes ocekivati da ce rezultat biti upravo takav. Medjutim, privatni biznis zahteva da mu se posveti mnogo vremena, dosta vise nego kad radis kod drugog, a koliko tebi vremena ostaje? Da vidimo... prosecno radno vreme traje 8 sati... prosecno putovanje na posao i sa posla 2x45 minuta = sat i po. Spavanje 8 sati. Licna higijena - umivanje, pranje zuba, cesljanje, tusiranje, brijanje, preoblacenje sve to je oko sat vremena. Priprema, hrane, obedovanje, pospremanje i pranje posudja oko sat i po dnevno. Ostali kucni poslovi, minimum sat vremena. Sport, kulturu, umetnost, disable-ujemo u BIOS-u. Ostavljamo jos sat vremena za clanove porodice, prijatelje i sve ostale nepredvidjene aktivnosti. Sve u svemu, ostaje 2 sata dnevno koje u proseku mozemo posvetiti drugom poslu! Ko hoce da mu taj drugi posao donese 3.000 EUR-a godisnje, ako pretpostavi da ce posla imati 300 dana godisnje treba da zaradi samo 5 EUR-a na sat, sto nije nikakav problem, bilo kojom vrstom usluga da se bavite. E, sad, naravno, tesko da cete se baviti necim zbog cega ce vas ljudi sami pronalaziti i stajati u redu, vec treba deo vremena posvetiti organizaciji kontakata, pripremi oglasa, komunikaciji sa ljudima, odgovaranju na telefonske pozive... Po mojim iskustvima, na to otpada minimum 50% radnog vremena. Znaci, ostaje sat vremena efektivnog rada. Uzimajuci to u obzir, znaci sat rada se ne sme naplacivati 5 EUR-a kao sto je gore receno, vec minimum 10 EUR-a. Ovo je vec na granici konkurentnosti vecine usluga, pa dodatni posao treba odabrati takav za koji korisnici pristaju da plate 10 EUR-a na sat. Naravno, sve to ako znate da radite vise poslova, jer ako znate samo jedan o cemu uopste pricamo? E, da, taj dodatni posao ne bi smeo biti daleko od stana ili glavnog posla, jer, brojevi ne lazu, nemate vremena za putovanje.

Ovo drugo jeste problem, to je ono sto kazu "i tata bi sine". Ja sam u svoju firmu pre 5 godina ulozio oko 10.000 EUR-a, posvetio raznim obavezama oko firme 12 sati dnevno i sada kad saberem svoju imovinu opet imam tako oko 10.000 EUR-a. Naravno, ziveo sam, trosio sam novac, mozda recimo 400 EUR-a mesecno... Da sam ziveo od neceg drugog mogao sam sacuvati oko 5.000 godisnje, znaci tek 50%. Meni bi odgovaralo i 50% godisnje, da je 100% sigurno, bas me briga, zaradjivao bih isto a nista ne bih radio. Medjutim, sta da ti kazem... izgleda da nema toga.... ili nije 100% sigurno, ili je dobitak <50% godisnje. Cak i da iam toga ne vredi - kad malo bolje razmislis, postoje ljudi na takvim polozajima da od banke mogu uzeti kredit na prakticno neogranicen iznos. Kolika je kamata na kredit? U najgorem slucaju 25% godisnje. Zasto oni onda ne bi uzeli milione EUR-a i ulozili ih tako da dobiju 50% - 25% za banku = 25% za sebe. Ako postoje dobra mesta za ulaganje, oni su ih vec zauzeli.
[ Stefano @ 17.01.2007. 13:43 ] @
PCTEL slazemo se u neku ruku sa gore navedenim, ali ja cu napisati nesto sa rizikom da me oni koji me ne znaju prozovu da nikad nista nisam radio, i da lupetam gluposti.

Naime, svima nama u podsvesti je cilj da sto manje radimo a da sto vise imamo. Ne znam za nekog kome je cilj da rmba sto vise.

Da se radi, mora. Ali treba praviti razliku izmedju samozaposlenog i vlasnika biznisa. PCTEL ja bih rekao da ti upravo pripadas toj kategoriji samozaposlenih. Ne znam cime se bavis, ali pretpostavljam nesto oko kompjutera.
U svakom slucaju, samozaposlen mora da radi hteo to ili ne, posto ukoliko ne radi, biznis stoji i zarade nema.
S' druge strane ljudi za koje drugi rade, ne moraju da rade u klasicnom smislu te reci. U prethodnih par godina upoznao sam dosta i jednih i drugih, znaci i samozaposlenih i vlasnika biznisa, i dosta vremena sam proveo sa njima, bas "izucavajuci" njihov mentalni sklop.

Zakljucio sam da su samozaposleni negde izmedju zaposlenih i vlasnika biznisa, ali ipak blize su zaposlenim ljudima. Prakticno jedina ozbiljna razlika izmedju samozaposlenih i zaposlenih je u tome, sto zaposleni rade za gazdu a samozaposleni za sebe.
Necu navoditi koje sam vlasnike biznisa licno znam, ali u pitanju su firme za koje verujem da je dosta ljudi culo.
Navescu primer samo 4 osobe koje licno znam.

Covek no1.
Firma je u IT svetu, na posao ide oko podneva, tj. kada se probudi, na poslu njegov posao je samo koordinacija osoblja, nikakvo rmbanje. Posao se satoji i od putovanja u inostranstvo, gde cesto vodi i suprugu, tako da oni spoje lepo i korisno.
U firmi naravno nema fiksno radno vreme. Nekad ostane par sati, nekad 12 sati, nekad uopste i ne ode u firmu nego dan provede na sastancima van firme, a nekad napravi i break od par dana i tih par dana se posveti odmaranju i uzivanju.
Inace covek radi uglavnom 4 dana nedeljno, tako da ima weekend+1 dan odmora.

Covek no2.
Vlasnik firme za proizvodnju namestaja. Na posao ide kad hoce, vrati se kad hoce. "Kancelarija" mu ima preko 120 m2. U okviru kancelarije ima i prostorije za odmor, bilijar sto i neku vrstu dnevne i spavace sobe.
Posao mu se isto sastoji i od putovanja u inostranstvo.

Covek no3.
Mladji lik, ima u vlasnistvu nekoliko firmi, inace veoma obrazovan i inteligentan. Nema fiksno radno vreme, isto na posao ode kad se probudi, ima vremena za sve, i za posao i za porodicu, i za bavljenje sportom, i za nocne izlaske (kazem mladji lik). Zivi nacinom zivota kakvim bi vecina htela da zivi. Znaci svaki dan potpuno ispunjen. Recimo on mi je rekao da sto se tice izlazaka, i provoda, zivot mu se ne razilkuje od studentskih dana.

Covek no4.
Suinvestitor u gradjevni. Radno vreme nema, tacnije sav posao je prepustio gradjevinskoj firmi sa kojom investitori imaju ugovor o izgradnji zgrade. Njegov jedini posao je da povremeno ima sastanke sa ostalim investitorima, i gradjevinskom firmom, ponekad odlazak na stovariste oko materijala. i povremeno obilazak gradilista. Inace covek nema nikakve veze niti obrazovanja i iskustva sa gradjevinom, pa je zbog toga hteo ne hteo posao morao da poveri drugima.

Da li ces postati samozaposlen ili vlasnik biznisa zavisi samo od tvog mentalnog sklopa.
Mozda je biti samozaposlen unosije u pocetnoj fazi izgradnje biznisa, ali biti pravi vlasnik biznisa, gde je bitan timski duh i gde drugi rade za tebe a ti si glavni u timu koji ih kooridinise, sigurno je formula za uspeh na dugi rok.
[ bakara @ 17.01.2007. 14:39 ] @
Al` si ga srocio stefano, svaka cast!

Pretpostavljam da ces ti biti mudar i neces biti samozaposlen vec "vlasnik biznisa"...

Vrlo, vrlo mudro, kako li se mi samo toga nismo setili?
[ Stefano @ 17.01.2007. 14:53 ] @
Citat:
bakara:Pretpostavljam da ces ti biti mudar i neces biti samozaposlen vec "vlasnik biznisa"...

A otkud znas da vec nisam, ili da ne radim na tome.
Citat:

Vrlo, vrlo mudro, kako li se mi samo toga nismo setili? :)

Znao sam da ce posle mog posta biti licemernih odgovora.
Nemam ja nista protiv vas koji ste samozaposleni. Vi to ne bi ste ni bili, da vam se to ne odgovara tako.
Da svi zele i mogu da postanu vlasnici biznisa, onda zaposlenih i samozaposlenih ne bi ni bilo. Naravno da i kao samozaposlen mozes postici izvaredne rezultate i mozes biti situiran mnogo bolje od drugih, pogledaj samo uspesne advokate, stomatologe, i slicno (profesije gde moras biti samozaposlen).

Nema ja nista ni protiv zaposlenih, i medju njima ima izuzetno uspesnih i dobro situiranih ljudi.

Jedini problem kod samozaposlenih po meni je taj sto moras da rmbas mnogo vise nego kao zaposlen kod drugog, i taj sto da bi ti firma radila, neophodno je tvoje fizicko prisustvo.

Tako da kako izgleda biti samozaposlen znam vrlo dobro, zato sto moji roditelji su od 1994 u neku ruku samozaposleni.
[ abishai @ 17.01.2007. 15:09 ] @
Prvo - Da je sve to tako sjajno i bajno svi bi mi imali super ultra kancelarije i ladili bi jaja dok bi drugi radili za nas. Veoma je mali broj ljudi koji dostignu to (na legalan nacin), ali i oni su pre toga rmbali samo tako i pogubili zivce. Za ostatak se zna kako je dosao do svega toga: mucke, prevare itd... itd... lep polozaj ili mama i tata imaju lep polozaj pa malog tosu boli .... ;)

Drugo - I kada si sam svoj gazda... i to ima VELIKIH mana, nije bas toliko dobro.

trece, cetvrto, peto, sesto :), mrzi me dalje da nabrajam jer me smaraju ovakve price. Inace ja sam od malih nogu "samozaposlen", vlasnik ili sta vec, ima svojih velikih prednosti, ali takodje mi nekada dodje da odem da se zaposlim negde i da mi se j... dal su promenili neki zakon, dal se neko zali na nesto, dal mi je neko reklamirao nesto, dal me neko potkrada, dal imam finansijku ili nekog treceg za vratom, jednostavno da kada dodjem kuci u npr.4 zaboravim posao, a ne ovako razmisljam 24/7 o poslu.
[ hecky @ 17.01.2007. 15:33 ] @
Stefano, usled nedostatka iskustva, neverovatno si pojednostavio su vrlo kompleksan proces zidanja zgrade u Srbiji.

Ni u sredjenijim drzavama zidanje nije proces koji ide "po loju", kamoli u Srbiji.

Takodje, kad neki posao "zvekne" (a desava se), u Srbiji se ne ide na sud, vec se salju ljudi ;).

Zar nije bolje poceti od necega jednostavnijeg (npr raditi za nekog investitora), izgraditi iskustvo, pa se onda (za par godina) oprobati sam?
[ Stefano @ 17.01.2007. 15:40 ] @
Slazemo se, u svakom slucaju bolje je oprobati se kod nekog i steci iskustvo. Ali onaj ko ima novac da krene sa tako necim kao suinvestitor, on u svakom slucaju vec ima nekog iskustva. Ne verujem da postoje ljudi koji imaju ma koliko veci novac, a da nemaju bas nikakvo iskustvo ni u cemu. Osim naravno, ukoliko je novac nasledstvo, ili dobitak na lotou.

[ fanfon @ 17.01.2007. 16:10 ] @
Veceras cist kec na PSG. Kvota 2...
[ svi.za.forum @ 17.01.2007. 16:28 ] @
Stefano, ja sam ti vec rekao da ce tvoj komentar naici na kritike, ali ja zaista mislim da ima smisla.
Ponavljam: najteze je zaraditi male pare (znam iz iskustva), velike pare se ili umnozavaju ili gube.

Abishai, "Da je sve to tako sjajno i bajno svi bi mi imali super ultra kancelarije i ladili bi jaja dok bi drugi radili za nas."
Pa zato je i veliki problem gde uloziti 5000 eura (ili bili koja suma).

>>>>>Pametan investitor sto dana razmislja, a samo jedan investira.
Onaj koji propada, jedan dan investira a posle sto razmislja.<<<<<

Ja sam razmisljao na ovu temu i sastavljao biznis planove na ovu temu i uvek na kraju +, - , opet + pa - ... i sve je nelogicno i rizicno. Ulozis kintu koju si tesko zaradio i preko noci em sto si potrosio em i jos dugujes.

Zato, ovo upste nije naivno pitanje.
Ja sam mozgao od prodaje automobila, sadnice lesnika, pijacna prodaja (ispada najisplativija: samo sto ja nemam vremena, a sumnjam da ce to ici valjano ako uposlim nekoga), kupovina akcija i hatija od vrednosti, posao sa kreditiranjem tj zenenasenje ... i svuda ima i zarada a i veliki rizik.

Za gore navedena ulaganja kupci postoje ALI ... ja nemogu da gledam u pasulj da li ce i kad doci kupac automobila, kome sutra prodati lesnik ako je uvoz 90% iz Turske, na pijaci isto, ustajes ujutro i neznas ko ce da dodje da pazari i koliko ....

... ja vise volim varijantu: moj proizvod je x, moji kupci su y (tacno znam kome cu robu prodati), moj dobit je z. Ovo je siroka tema, nadam se da se razumemo.

VAZNO: molim sve koji uzimaju ucesce na ovu temu, da shvate da je svrha ove teme da nekome svojim odgovorom pomazu, a ne da uzmu ucesce samo da bi se svadjali sa nekim. Svadje sam vidjao na dugim temama i iskreno iz tog razloga ucesce na forumu nisam uzeo oko godinu i po dana.

UNAPRED HVALA SVIMA NA RAZUMEVANJU!
[ deki77 @ 17.01.2007. 16:39 ] @
Citat:
VAZNO: molim sve koji uzimaju ucesce na ovu temu, da shvate da je svrha ove teme da nekome svojim odgovorom pomazu, a ne da uzmu ucesce samo da bi se svadjali sa nekim. Svadje sam vidjao na dugim temama i iskreno iz tog razloga ucesce na forumu nisam uzeo oko godinu i po dana.

UNAPRED HVALA SVIMA NA RAZUMEVANJU!


Uvek neko postavi sasvim po meni glupo pitanje "eto ne znam u šta da uložim 2000,5000,10000€"...i krenu ljudi da se gađaju idejama i ciframa i sve na kraju završi na po koji milion i otkup 70% deonica neke jake firme!!!
zato smatram da postavljanje glupih pitanja dovodi do rasprave!!!
A za svaku ideju ili razradu posla treba dosta ulaganja truda i vremena,novca.tako da na IT forumima odgovore na takva pitanja teško dobiti možeš

Sa druge strane...
Što se tiče izgradnje i ulaganja novca u taj posao već smo nekoliko puta komentarisali koliko je to kompleksno-zajebana stvar!!!
Sve to lepo zvuči kada se pojave "par prijatelja" sa po 100000€ pa krenu u Neimare.
Daleko od toga da je to sasvim tako jednostavna stvar kao što rekoh!!!
Mnogi izvođači su "kalili" svoj posao i zanat godinama da bi sada ulagali u izgradnju.
Mnogo novca,vremena živaca,tableta za smirenje,poznastva treba da bi se neko upustio u ovakvu "avanturu".Da nepominjem brdo papira,dokumentacije šetanja po SUD-u,katastru,ganjanje materijala,izvođača podizvođača,preskakanje rokova gradnje,vremenski uslovi...i još 1000 raznih stvari zbog kojih možete poprilično "odlepiti"..
E sad moje pitanje glasi!!!
Kako to da par drugara skupi par 100k/€ pa krene u posao..????
jel to u pitanju
-divlja gradnja..
-rad na crno..
-novac za investicije bez porekla,
-utaja poreza
-pranje novca...i sl.

Da pojednostavim:
Ko može (naravno ima takvih) da nekoliko hiljadarki da nekom,da taj neko uloži te pare u izgradnju nečega ....posle toga svi oni sve to lepo sagrade pa rasprodaju....pokupe pare...pa su svi zadovoljni.
Ja nisam neupućen u ovaj posao ali....
molim objašnjenje od ljudi koji nešto tako mogu da lupetaju!!!
A ja ću njima navesti šta sve jedna firma mora da poseduje koje papire,dokumentaciju i sl. da bi gradila-radila!!!

Ajd pozdrav...




[Ovu poruku je menjao deki77 dana 17.01.2007. u 17:50 GMT+1]
[ svi.za.forum @ 17.01.2007. 16:53 ] @
Za deki77:

Ja zamolih "pametne" da samo citaju i da uopse ne uzimaju ucesce na temu ako nemaju nesto pametno reci, a ti odmah tralala!

Najlakse je kritikovati i neciji predlog razmatrati ...

AJ KAD SI TOLIKO PAMETAN DAJ PREDLOG, tema je: Gde uloziti 5.000 EUR-a?

"Uvek neko postavi sasvim po meni glupo pitanje"
Mislis da je to tako jednostavno, pa ja imam biznis planove na ovu temu i tvrdim da:

>>>>>Pametan investitor sto dana razmislja, a samo jedan investira.
Onaj koji propada, jedan dan investira a posle sto razmislja.<<<<<


HAJDE DAJ U DETALJE TVOJ PREDLOG NA OVU TEMU.

NEMOJ SAMO DA KRITIKUJES NEGO SE IZJASNI PA NEKA I TVOJ KOMENTAR KRITIKUJU.

deki77: CEKAMO ODGOVOR!
[ bakara @ 17.01.2007. 17:24 ] @
@svi.za.forum
deki 77 je dobronamerno skrenuo paznju da te stvari ne idu bas tako, on i nije dao nikakav predlog, a inace je u tom poslu!

Citat:
bakara:Pretpostavljam da ces ti biti mudar i neces biti samozaposlen vec "vlasnik biznisa"...

A otkud znas da vec nisam, ili da ne radim na tome.



Pa ocigledno je!

Citat:
Jedini problem kod samozaposlenih po meni je taj sto moras da rmbas mnogo vise nego kao zaposlen kod drugog, i taj sto da bi ti firma radila, neophodno je tvoje fizicko prisustvo.

@Stefano
Tako da kako izgleda biti samozaposlen znam vrlo dobro, zato sto moji roditelji su od 1994 u neku ruku samozaposleni.

Nemoj pogresno da me shvatis, (ne zelim dA pametujem) ali mislim da ti jednu stepenicu namerno preskaces.
Da bi bio vlasnik nekog bisnisa trebao bi prvo biti "samozaposlen" (vrlo moderan izraz u poslednje vreme), pa kad taj biznis postane dovoljno velik da i drugi imaju direktan interes od njega tek onda postajes vlasnik biznisa koji nesto vredi, sve drugo je samo teorija.

I reci mi jos nesto da ne studiras mozda menadzment na nekom od privatnih fakulteta?



[ deki77 @ 17.01.2007. 17:45 ] @
@svi.za.forum
Predlog:
da bi pravilno koristio citiranje poruka molim te koristi Instant dodavanje:
i quote__citat__ /quote
ili - Citiraj ovu poruku -
da znamo ko je citiran i koga citiraš kroz poruku...ovako je malo konfuzno...
Citat:
svi.za.forum:
Za deki77:
Ja zamolih "pametne" da samo citaju i da uopse ne uzimaju ucesce na temu ako nemaju nesto pametno reci, a ti odmah tralala!

Ti nemaš nikakva ovlašćenja da odobravaš ili zabranjuješ pisanje,odgovaranje bilo kome zato što nisi ni Moderator niti vlasnik ovog foruma.Koliko znam forum je slobodan za sve koji su ulogovani!!!
Citat:
svi.za.forum:
HAJDE DAJ U DETALJE TVOJ PREDLOG NA OVU TEMU.

NEMOJ SAMO DA KRITIKUJES NEGO SE IZJASNI PA NEKA I TVOJ KOMENTAR KRITIKUJU.

deki77: CEKAMO ODGOVOR!

Rado..
Ali da je tvoja tema bila Kako sam i u šta uložio 5000€

Pa to podeliš sa svima...Ovako se samo ponavljaju teme, i da si listao forum mogao si naići na:
-Vodic-za-posao-:
gde ima dosta stvari koje možeš pročitati i naučiti !!!
Bivši posao mi je bio Gradjevinarstvo skoro nekih 15god. već se nesećam kada sam počeo!!!
Sadnašnja preokupacija mi je nešto skroz drugo nevezano za to bivše!!!
Očemu se radi nemogu da kažem jer tek nisam počeo da radim..nadam se kroz koji mesec ako sve bude kako treba!!!
Jer sam "to nešto" ganjao 1,5 godinu.Jer za sve ti treba vreme i ozbiljnost ako stvarno želiš da se posvetiš poslu i nešto da uložiš.A ne da sediš za compom i lutaš po forumima "deleći" nagradu i zahvalnost za super-ideju da zaradiš i obrneš za godinu ogromne pare!!!
Za sve je potrebna ozbiljnost a pogotovo za pokretanje biznisa!!!
U čemu je stvar..
Kada ja to nešto počnem da radim rado ću podeliti sa svima na ovom forumu koga interesuje kako i šta treba...ako nekog zanima.
A sada ja tebi da delim neke ideje stvarno je bezveze..
ili da te zezam na foru stavi sve na CRNO
Prvo nisi napomenu i objasnio šta znaš da radiš i čime se baviš.
Šta bi najradije započeo.Ako imaš i neku naznaku ili ideju a da te to spotiče...ni to nisi rekao!!!
pozdrav...
[ svi.za.forum @ 17.01.2007. 20:56 ] @
za deki77:

kao sto sam par puta napomenuo, ovu temu sam najvise postavio zbog ljudi koji su ostali bez posla, uzeli otpremninu i umesto da se zalecu i kupuju polovan auto od 5000 eura (koji za neku godinu nece vredeti nista), mozda im ovaj forum pomogne da taj novac uloze u neki biznis.

Kao sto sam naveo ja imam vise ideja nego vremena za novi biznis, ali hocu 100 dana da razmislim i svoje razmisljanje i iskustvo podelim sa jos 100 "glava" i onda donesem odluku sta cu raditi sa onih nekoliko hijadarka. Pritom imam u planu da ove godine ustedim jos toliko od plate. Trenutno imam izvanredan posao.
I sam si rekao: "Jer sam "to nešto" ganjao 1,5 godinu. Jer za sve ti treba vreme i ozbiljnost ako stvarno želiš da se posvetiš poslu i nešto da uložiš"
Tebi je trebalo 1,5 godinu a ocekujes da neko preko noci odluci gde da najpametnije uloziti svoj novac.

HOCU DA NAGLASIM, da je na ovu temu bilo ok odgovora i vredelo je postaviti. I oni sto u rekli da sve treba staviti na crveno, ili na PSG 1 - kvota 2.. dali su svoj predlog ma kakav bio ... ali ti deki77, nisi nista predlozio vec si krenuo da kritikujes tudje predloge.

Ukoliko veceras bude PSG 1 - kvota 2, zar mislis da to nije bio pametan predlog? Svaki predlog je pametan i nijedan se nesme odbaciti u pocetnoj fazi razmisljanja.

deki77, tvoje reci: "Ti nemaš nikakva ovlašćenja da odobravaš ili zabranjuješ pisanje,odgovaranje bilo kome zato što nisi ni Moderator niti vlasnik ovog foruma.Koliko znam forum je slobodan za sve koji su ulogovani!!!"

ZATO STO NEMAM OVLASCENJA ZAMOLIO SAM SVE DA SE PRISTOJNO PONASAJU I NE POCINJU SVADJE BESPOTREBNOG DOKAZIVANJA. Ako si primetio, mene nisu napali vec drugog clana.
A DA SAM MODELATOR? SA ZADOVOLJSTVOM BI OBRISAO SVAKU PREPIRKU.

Sto se tice mene samog, ja imam posao da mogu godisnje da ustedim 5000 eura, ali drugi nemaju posao a imaju otpremninu. Njima trebamo pomoci.

Licno ja sam razmisljao (a vec sam naveo) o prodaji automobila, sadnice lesnika, pijacna prodaja, kupovina akcija i hatija od vrednosti, posao sa kreditiranjem tj zenenasenje... i jos par sitnih poslica. Za ovaj novac samo o tome i mogu da razmisljam. Ne mogu zapoceti posao otvorivsi preduzece, jer na mesecnom nivou bi imao izdatke za porez i kiriju oko 1000 eura, a svi dobro znamo da treba vremena da se posao razradi. I dok cekam da se posao razradi, kes je vec otisao i vec sam postao duznik. Iz tog razloga i gore navedena ulaganja su realna. Da ne spominjem da je za kasu i terminal potrebno u startu oko 500 eura.

Naravno ovde ima jos brdo pametnijih od mene, pa ce i oni dati svoje vidjenje i ko zna sta moze ispasti na kraju.

deki77, ocekujem da i ti das svoj predlog na ovu temu.

Evo ja cu da se i tebi izvinem i jos jednom i tebe i druge zamolim da ne bude uzaludnih prebacivanja i prepirki.

Pozdrav!


[ bakara @ 17.01.2007. 21:28 ] @
@svi.za.forum

Neki od nas ovde jednostavno ne zele da daju glupe (nama su glupi) predloge, ali ipak zele da pomognu na jedan drugi nacin:

1. deki77 dobro poznaje taj posao, i samo ti dobronamerno skrece paznju da to nije tako kako decku od 24 godine izgleda...

2. nisam primetio nikakvu svadju, (sigurno je da bi se moderatori vec umesali, jer su neki vec ucestvovali) ovde se to zove diskusija...svadje nisu dozvoljene!

PS: koristi - Citiraj ovu poruku -
[ bags @ 17.01.2007. 21:50 ] @
Citat:
fanfon: Veceras cist kec na PSG. Kvota 2...


FT Paris S.G. 0 - 0 Toulouse
[ svi.za.forum @ 17.01.2007. 22:00 ] @
bakara, deki77 je veoma uspesan poslovni covek, kad ima advokata.

Tvoje reci: "Neki od nas ovde jednostavno ne zele da daju glupe (nama su glupi) predloge".

Ako ti je vec glupo, zasto jednostavno ne procitas i odes na drugu temu. Ovde ih ima na stotine.

Evo i ti se javljas samo da komentarises.

Zapamti: glupi predlozi ne postoji, postoje glupi ljudi.
Ja sam mozda medju njih pa trazim savet za sebe i druge, sta je tu lose?

Da li znas koji ljudi dobijalju otpremninu ove vrednosti?
Ljudi koji imaju 25 do 30 godina radnog staza i sve te godine su radili u velikim preduzecima gde im je drugi govorio sta da rade, drugi im je obezbedjivao prodaju a samim tim i platu i oni osim svoje specijalnosti neznaju nista.

Pretpostavimo da znaju da naprave proizvod, ali neznaju kome i kako prodati. Kako se izboriti na trziste kada uvozimo i ono sto nam ne treba. Lako je reci ja cu da proizvodim namestaj, ali koliki ti je kapitak potreban, kome ces prodavati, kako ces reklamirati sebe ...

... iz komsijskog iskustva znam, da je komsija uzeo pribliznu sumu, posto na gomili nikad nije imao toliki novac, mislio je da je to "velika" para i da ce uspeti u metalostrugarskom biznisu. Novac je potrosio, a nije ni poceo da radi ... strug, adaptacija garaze u radionicu, industrijska struja, cascavanje ... i kada je trebalo para za repromaterijal ... 0 ... a da ne spominjem da i nije imao prestavu koji su njegovi kupci i kako izgleda swot analiza.

pozdrav.
[ svi.za.forum @ 17.01.2007. 22:11 ] @
bags "FT Paris S.G. 0 - 0 Toulouse"

Kao sto sam naglasio:
>>>>>Pametan investitor sto dana razmislja, a samo jedan dan investira.
Onaj koji propada, jedan dan investira a posle sto dana razmislja.<<<<<

Za mnozenje kapitala kocku bi primenio samo u slucaju da mi "mnogo, mnogo gori ispod kolena" i imam kartu u dzepu da odem u manastir i ostavim ovakav nacin zivota. Manastir spominjem jer bi neko rekao "pistolj da se ubijem", a ja ne odobravam samoubistvo kao resenje svih problema.

Meni je moj drug predlagao kocku na principu: izaberes neku jaku ekipu na pocetku prvenstva (pr Celzi), ulozis 100 eura na 0 (uvek kvota preko 2) ... prvo kolo pr puknes ... drugo isto nulu a iznos dupliras ... i sve tako sa dupliranjem.

Kockarska verovatnoca da mora biti 0, bar u jednom kolu. Treba mnogo para i to sve zavisi u kom kolu ce biti (a ja kazem, ako uopste i bude) i mnogo mnogo zivaca.
On mi spominje da neki ljudi zive na tu foru.

Svaka cast, ali ja nisam od tih.
[ bakara @ 17.01.2007. 22:27 ] @
Citat:
svi.za.forum:
Evo i ti se javljas samo da komentarises.

Zapamti: glupi predlozi ne postoji, postoje glupi ljudi.
Ja sam mozda medju njih pa trazim savet za sebe i druge, sta je tu lose?

Nema potrebe za teskim recima, i ja sam kao i deki77 hteo da ti skrenem paznju da nije zlato sve sto sija...

Drugo:
smisao foruma nije samo da se tebi daju odgovori, i tvoja uloga nije da ti vodis diskusiju (i ako si bas ti postavio temu), ja sam se ovde obratio @stefano, a vezano je za ovu temu i tvoj komentar.


Toliko od mene
[ svi.za.forum @ 17.01.2007. 22:40 ] @
evo jos prica na temu: gde uloziti 5000 eura?

U prodavnici komjuterske opreme kao kupac slucajno sam upoznao privatnika koji ima poljoprivrednu prodavnicu. Posto prodavacica (u minicu) nije znala da odgovori na njegovo pitanje u vezi nekih drajvera za stampac, ukljicim se u razgovor dam coveku savet i zapocnemo i drugi vid komunikacije.

Covek proda stan iz nasledstva za 20.000 eura, nezna sta ce sa parama jer vec ima svoj posao i brdo love da mu ne treba za ulaganje (kako se kaze: vec se pokrio i sada je sva njegova prodaja zarada) i ...

... da lovu na 4 druga, po 5000 eura (iznos nije slucajan: svi pocinju sa 5, 10, 15 ... hijada ... ne znam nikoga da je poceo sa 7.500 - primer, nije za razmatranje i Vase kritike).

Naravno da lovu da mu za godinu dana vrate po 6000 eura. Zelenasi.

... od te cetvorice, samo jedan uspe da mu vrati sa kamatom.
Drugog ubedi da mu da neko seosko imanje za taj iznos (mada kasnije sazna da je to ovaj prodavao za 4000 eura).
Ona dvojica nemaju ni za hleba. Ne pomislja vise ni da ide na njihov prag jer ono priljateji dobilo je jos dva slova: nepriljateji.

Sva cetvorica su poceli trgovinu.

E sada matematika: imao je 20000 eura, dobio je 6000 od jednog, imanje od drugog u vrednosti od 4000 = 10000. I naravno stekao 2 nepriljateja. Mada i ona dvojica mu vise nisu neki priljateji.

Zakljucak: njegova investicija je bila sasvim pogresna.

Vec sam napomenuo da se jedan moj poznanik bavi zelenasenjem i da su mu njemu ostali kratki za po 6000 (mada je kod njega 10% na mesecnom nivou), batinama bi ih naterao da se zajme (kad su se vec zajmili od jednog - njega) od njih 20 (rodjaka) i vratio bih novce. Kakav je ludak, zenu bi mu silovao dok ovaj i njihova deca gledaju.

Otici u policiju, prijaviti u sud???

Iz gore navedenog, zaista treba dosta razmisliti, pre nego sto se investira. Verujte mi da je ovaj onih 20000 zaradio (a ne nasledio) nikada ih nebi tako lako dao.

IZ SVEGA GORE NAVEDENOG, ZELENASKI POSAO SAM OSTAVIO ZA NEKE DRUGE MOMKE.
[ svi.za.forum @ 17.01.2007. 22:59 ] @
bakara: "smisao foruma nije samo da se tebi daju odgovori, i tvoja uloga nije da ti vodis diskusiju (i ako si bas ti postavio temu), ja sam se ovde obratio @stefano, a vezano je za ovu temu i tvoj komentar."

STA TE JE NAVELO NA OVAJ KOMENTAR?
Ja u nijednom slucaju nisam navodio da se svaki ucesnik obraca samo meni i odgovara na moj predlog.

Jednom sam naveo: "Ljudi ostaju bez posla i u najboljem resenju daju im neku otpremninu, otprilike ovoliko ili manje, pa kada sednu uz komp, otkucaju u google: gde uloziti svoj novac za sut kartu, imace sta da procitaju."

Moja tema nije bila: ljudi pomagajte treba mi (primer) seminarski na temu .. ako to ne uradim do sutra, kraj sveta je. Ovo sam naveo banalno, ako slucajno postoji to ovde izvinjavam se onome koji je trazio pomoc.

U tom slucaju, mogao bi tvoj komentar da prodje. Ako si primetio ja nisam 24 sata na forumu i samo cekam da neko da odgovor i eto mene (evo jos malo pa idem u krevet, treba se sutra raditi) a Vi nastavite: OVO JE IPAK SAMO FORUM.

Ja sam samo zamolio i u startu zeleo da presecem, tj skrenem paznju da mi je muka kad se neko javi da bi samo nekog kritikovao.
Ok kritika, ali reci: ne slazem se sa tobom, ja mislim da je bolje resenje to i to.

Evo vec nekoliko puta se obracas i nisi dao ni jedan predlog na ovu temu.

bakara, sto se tice: "ja sam se ovde obratio @stefano". Covek je bar dao neki predlog ma kakav bio

DAJ MOLIM TE DAJ BAR JEDAN PREDLOG U NAREDNIH 24 CASOVA: Gde uloziti 5000 eura?


pozdrav.
[ ventura @ 17.01.2007. 23:10 ] @
Citat:
svi.za.forum: Meni je moj drug predlagao kocku na principu: izaberes neku jaku ekipu na pocetku prvenstva (pr Celzi), ulozis 100 eura na 0 (uvek kvota preko 2) ... prvo kolo pr puknes ... drugo isto nulu a iznos dupliras ... i sve tako sa dupliranjem.


I sve dok ti kladionica ne odbije uplatu ;)

[ neca @ 17.01.2007. 23:16 ] @
Ma bre jel znas ti di bijes???O cemu pricas?
Ti hoces da ulozis 5000 eura i da zaradis 100%? :) ma daj bre...gde ti zivis?? Dok ne stavis dupe u procep nema para! i nema lake kinte! svaki posao je tezak na svoj nacin.
Mozda zvuci surovo..ali sta mene briga za nekog ko je uzeo otpremninu i ne zna sta ce sa parama? Ako je malo pametan..nece mu trebati saveti prijatelja vec ce da sedne, razmisli dobro i znace gde da ulozi, a onaj koji je budala ima da potrosi ma koliko ga savetovao.
Izmedju ostalog, zasto bi ja nekome davao savete? Ja ako znam, ulozicu sam pare i zaradicu.
Na kraju krajeva, kazes da mozes da ustedis 5000 eura godisnje od svog posla. Sta onda? Ulozi pare u posao, ako puknes, puko si..pare dodju i prodju, vazno je da si ti ziv i zdrav, a te pare ces zaradti ponovo..u krajnjem slucaju...putuj negde..potrosi tih 5000 eura na drogu i kurve i neces vise da mislis o njima...
Eto ... ja nisam dao nijedan predlog, a po tebi verovatno nisam nista pametno ni rekao (iako ja mislim da jesam)...a ti sad zovi MODELATORE da me obrisu.
[ svi.za.forum @ 17.01.2007. 23:17 ] @
ventura, kako sam ja njega razumeo ti ulog stavljas u nekoliko kladionica sa ukupnim iznosom od primer pocetak 100 eura.

Veruj mi trudio se satima da me ubedi da se to isplati a ja sam mu duplo vise davao primere kako su ljudi zbog kocke ostali bes kuce. Jeste da je bio poker, ali kocka je kocka.

Neki su dali predlog kocke kao resenje zarade ali ja je u nijednom slucaju nebi primenio. Mozda neko i stekne bogastvo kockom, alal mu, ziv bio.
[ svi.za.forum @ 17.01.2007. 23:31 ] @
neca, slabo citas.

"1. Gde uloziti 5.000 EUR-a, ili kako zapoceti biznis sa ovim parama?

2. Gde uloziti 5.000 EUR-a i zaraditi nesto vise od onoga sto banke daju za orocenu deviznu stednju na godinu dana: 5% (od toga -20% za porez)? "

Nigde nije receno 100% zarade.

Citat:
neca
Mozda zvuci surovo..ali sta mene briga za nekog ko je uzeo otpremninu i ne zna sta ce sa parama? Ako je malo pametan..nece mu trebati saveti prijatelja vec ce da sedne, razmisli dobro i znace gde da ulozi, a onaj koji je budala ima da potrosi ma koliko ga savetovao.


Takodje sam dao primer komsije metalustrugara, koji je seo, razmislio i potrosio a nista nije zaradio. Nijedan covek nije budala, samo ima onih koji odmah kapiraju i onih koji nesto dockan shvate. Ukoliko citas ovaj forum za neku godinu, mozda ces i ti shvatiti "gde bijem???I o cemu pricam?

NISAM OD ONIH KOJE BRIGA KAKO JE, SAMO DA KOMSIJI CRKNE KRAVA.

Ako ne zelis nekome da pomognes, nemoj da odmazes.

[ Stefano @ 18.01.2007. 00:19 ] @
Citat:
molim objašnjenje od ljudi koji nešto tako mogu da lupetaju!!!
A ja ću njima navesti šta sve jedna firma mora da poseduje koje papire,dokumentaciju i sl. da bi gradila-radila!!!

Deki, ne volim da neko prica da lupetam, kada sam ja potpuno argumentovano izneo te podatke.
Ne znam koliko si detaljno citao moj postove, ja sam naveo slucaj koji mi je veoma blizak. Napisao sam da covek gradi zgradu na svom placu, na kome je bila trosna kuca koju je srusio, da je poceo gotovo bez dinara (neka pozjamica je upitanju), prodavao stanove u izgradnji, ali to nije bilo dovoljno, preko svog sina je angazovao mog druga i jos neke njegove drugove koji su dosli kao suinvestitori, i zgrada je sada gotova, rade se samo finalni radovi u unutrasnjosti.
Po treci put navodim ovaj primer, i ne vidim sta je sporno u njemu. Tako je kako je. Ti mozes da mi verujes ako hoces, a ako neces ne moras. Mozes da tvrdis da je to ne moguce i da ja lupetam, ali nije tako.

S'obzirom na tvoje iskustvo, zamolio bih te onda da napises sta sve treba da ima firma da bi zapocela izgradnju.

Ulaganje u nekretnine je prilicno siguran posao. Slozices se sigurno u tome. Nisam rekao 100% siguran.

@bakara
Mislim da si me ti pitao da li studiram neki privatni fakultet. Da, ali veruj mi tamo predavanja o ovome ne postoje.
Tamo se uce neke druge stvari. Sve sam ovo pricao "iz svoje glave". U svakom slucaju ako treba da biras izmedju drzavnog i privatnog fakulteta u oblasti ekonomije i menadzmenta, privatni je bolja stvar, ali ne idealna. U svakom slucaju na fakuletu se "obucavas" da budes zaposlen, a da bi bio samozaposlen ili vlasnik biznisa (te izraze nisam ucio na fakultetu), moras da imas nesto sto se ne uci na studijama, bar ne na studijama kod nas.
Takodje mislim da ni moje godine nisu toliko bitne oko svega ovoga (posto naveo nesto u kontekstu 24-godisnji momak), ja ne mogu da cekam 40-tu godinu pa da radim nesto za sebe, po meni sto pre treba poceti sa radom za sebe.

Mozda sam ja davao primere koji su malo lepsi nego uobicajno, mozda sam suvise uprostio, imam neko vidjenje situacije koje ne mora da bude tacno, imam neko iskustvo u svemu ovome o cemu pricam, naravno ono nije veliko, s'obzirom na moje godine, ali bice za 10-tak godina. Osetio sam kako izgleda kad pocnes da zaradjujes i raditi za druge i raditi za sebe.
Sad mi je najbitnije da uklopim studije i rad za sebe, posto necu da odustajem od faksa na 14 ispita do kraja, samo da bih radio, a necu ni da studiram i da nista ne radim. To je po meni glupost.
[ dalibord5 @ 18.01.2007. 09:23 ] @
Covek prvo treba da prepozna svoje sklonosti.
Da oseti sta ume,ili sta bi voleo da radi.
5 000 je malo za bilo kakav ozbiljan posao,ali moze se poceti sa 5000,godina zavrsiti sa 6 000...vremenom se stigne i do 10-15 000...
I to je ono pravo.To je nacin da se kreira stabilan biznis,bez velikih zarada,tipa 80%,i sa malim oscilacijama.
Ko ima malo novca ne sme previse da rizikuje.
Samo zicer.
Konkretnu ideju niko ovde nece dati.
Ili je ne zna.
Ili je zna,ali nije lud da je otkriva...
Ja navijam za proizvodnju.
Nije najlakse,ali je najpostenije.
[ sergio2matrox @ 18.01.2007. 09:42 ] @
Licno, bacio bih komp kroz prozor i kupio mobilnu sušaru za
voće i povrće ( igrom slučaja znam da sušeni luk ide ko alva u izvoz )
[ Ivan Dimkovic @ 18.01.2007. 10:10 ] @
Evo mojih par saveta sta da uradis sa 5000 EUR:

1. Ulozi ih u berzu, po 500 EUR recimo na 10 akcija nekoliko banaka - forsiraj par velikih i nekoliko malih koje ce se prodati najverovatnije.
Sa ovim ces imati vrlo verovatno bar 30-40% na kraju godine...

ili

2. Ulozi ih u svoje obrazovanje... ako imas fax mozda neku biznis skolu ako imas talenta za to - to ce ti omoguciti da kasnije dobijes posao u menadzmentu ili prodaji, i osim plate koja ce pre ili kasnije vratiti tih 5K EUR, dobices mogucnost i za uspostavljanje kontakata za kasnije...

[ Stefano @ 18.01.2007. 13:53 ] @
Citat:
dalibord5Konkretnu ideju niko ovde nece dati.
Ili je ne zna.
Ili je zna,ali nije lud da je otkriva

Upravo tako. Bude i ovde konkretnih ideja, ali to je ono sto je vec "provaljeno". Dobru ideju niko nece dati za dzabe. Ja bih ideju za koju smatram da moze da bude dobra, iskljucivo dao nekom za novac (prakticno prodao), i plus za odredjeni procenat ucesca u profitu u narednih nekoliko godina.
Tako da ne treba se nadati da ce neko na forumu otkriti neku revolucionarnu ideju.

Citat:

Ja navijam za proizvodnju.
Nije najlakse,ali je najpostenije.

Mozda je i najpostenije, svakako nije najlakse, nego je najteze.
[ pctel @ 18.01.2007. 17:45 ] @
Citat:
Da li ces postati samozaposlen ili vlasnik biznisa zavisi samo od tvog mentalnog sklopa.
Tema je "Gde uloziti 5.000 EUR-a?", a da bi bio vlasnik biznisa treba ti takav broj ali sa vise nula.
Citat:
Da svi zele i mogu da postanu vlasnici biznisa, onda zaposlenih i samozaposlenih ne bi ni bilo.
Ako ne bi bilo zaposlenih, vlasnici biznisa bi bili samozaposleni?
Citat:
Ne verujem da postoje ljudi koji imaju ma koliko veci novac, a da nemaju bas nikakvo iskustvo ni u cemu.
Ja naprotiv verujem bas u suprotno - ljudi koji imaju novac najcesce nemaju iskustvo, a koji imaju iskustvo nemaju neki narocit novac. Verovatnoca da neko mlati pare dok stice iskustvo je ravna nuli, takodje verovatnoca da neko ko ima pare stice iskustvo je opet ravna nuli, ako se ne racuna iskustvo u obilazenju kafica i splavova.
Citat:
Napisao sam da covek gradi zgradu na svom placu, na kome je bila trosna kuca koju je srusio

E, pa tu dolazimo do jedne u pocetku izgleda uopste ni vredne pomena sitnice - da biste gradili zgradu treba vam plac sa trosnom kucom za rusenje. Nesto gledam po halo-oglasima, cena prosecnog placa na lokaciji gde je iole moguce prodati stan krece se oko 30.000 EUR-a pa navise. Ja se slazem sa tobom da ako covek ima 100.000 EUR-a i nadje jos nekoliko takvih, da uz dosta truda i malo srece moze da izgradi stambenu zgradu i u roku od 2 godine duplira ulozeni novac. Medjutim, posto se pitanje odnosilo na 5.000 EUR-a, ja ne znam sta dalje pricamo.
[ pctel @ 18.01.2007. 18:00 ] @
A sto se te price sa kladionicom tice, znam coveka koji je izgubio stan na taj nacin. Poslednja uplata mu je bila 800.000 dinara i nije dosao pogodak. Prodao je auto, stavio celokupnu imovinu u dzep, uzeo turisticku sengensku vizu i zapitio se u zapadnu Evropu sa namerom da radi na crno. Posle se nismo culi...
[ dalibord5 @ 18.01.2007. 19:43 ] @
Tiket za kladzi i svaka druga kocka je one way ticket.
Niko pametan,ili samo onaj ko ima para za bacanje.
To su dve kategorije ljudi koji igraju...
Sto se proizvodnje tice,meni je zanimljiva jer ima najmanje jebanja sa ljudima.
Radio sam komercijalu i shvatio da proizvodnja,sto jednostavnija,cuva zivce na duzi rok.
Proizvedi pa prodaj ili plati nekog da se sa tim zeza.
A kada se zavrsi radni dan vidis tacno sta si uradio i koliko.
Znam da nije glamurozno ali za vecinu zivot i nije glamurozan.
Akcije,berza,trange-frange...sve je to jos uvek daleko od obicnog sveta.

[ pctel @ 18.01.2007. 21:54 ] @
@dalibord5
Proizvesti je manji problem nego prodati... Evo ja sad mogu da pozovem saradnike i da za 10 dana sklopimo 1.000 racunara, ali naci kome ih prodati je tezi deo posla. To uopste nije neki specifican primer, kojim god poslom da se bavis, retko je proizvodnja problem, problem je prodaja.
[ Slobodown @ 18.01.2007. 22:04 ] @
Promeni ih u dinare i cuvaj mesec dana pa onda kada euro bude 100din (a bice "zvanicna" informacija) kupi euro i eto tebi 1000€
[ vaske71 @ 18.01.2007. 22:07 ] @
Sacuvaj i stedi pa kad sakupis 50 000 tada pitanje neces ni postavljati znaces sam !!!
[ Slobodown @ 18.01.2007. 22:10 ] @
potrosi na predizbornu kampanju neke stranke
[ Slobodown @ 18.01.2007. 22:14 ] @
Kupi staru kucu u nekom gradu i cekaj da ti je otkupe da bi izgradili zgradu
[ svaxy @ 18.01.2007. 23:46 ] @
Kazes da mozes da ustedis jos 5000 e. za godinu dana i imas u kesu 5000 e.Pa mozes 'ladno da uzmes kredit i da kupis neku garsonjeru u izgradnji i kasnije da je prodas,mozda za 6 meseci i opet ce zarada da ti bude znatno veca od kreditne kamate, zavisi na koliko godina uzmes kredit.Tih 5000 sto ces da ustedis za svaku godinu racunaj u mesecnu ratu kad ih podelis.Kredit na mozda 5-6 godina i eto ti garsonjera.Iznos kredita moci ces da zaradis za, primera radi, 2 godine, vratis prevremeno kredit ako hoces i opet ti ostane zarada u dzepu.
[ Stefano @ 19.01.2007. 00:39 ] @
Ne verujem bas da za 5000 eur moze da kupi staru kucu. Ali svakako podrzavam predlog. Isto to moze da se uradi i na trasi buduceg autoputa Beograd-Pozega, i na buducoj obilaznici oko Beograda Bubanj Potok prema Vinci.
[ pantic68 @ 20.01.2007. 19:38 ] @
Citat:
pctel:
Proizvesti je manji problem nego prodati... Evo ja sad mogu da pozovem saradnike i da za 10 dana sklopimo 1.000 racunara, ali naci kome ih prodati je tezi deo posla. To uopste nije neki specifican primer, kojim god poslom da se bavis, retko je proizvodnja problem, problem je prodaja.

Ipak se ne moze to nazvati proizvodnjom zbog male kolicine ulozenog rada i mnogo ulozenog materijala. delovi 90% rad 10%. To mnogo vise naginje trgovini.
Samim tim ne mozes da snizis cenu na konkurentan nivo da bi se prodalo sve sto se proizvede. Ali proizvodnja direktno iz sirovina bez nabavke polufabrikata je nesto drugo. Ako su troskovi 30% od cene krajnjeg proizvoda mozes da prodajes i duplo jeftinije pa opet da imas neku zaradu. Ne bih sad da navodim bezvezne primere ali recimo da pravis grncariju glinu nakopas i jedino te kosta gorivo za pec. Ostalo je rad.
E sad problem je sto se sa 5000 e ne moze kupiti ni najgluplja masina a manufaktura je odavno prevazidjena. Zato imam jedan drugi predlog. Bavite se poljoprivredom. Ne obracajte paznju na to sto seljaci kukaju oni to rade po navici. Za 5000 e moze da se iznajmi i obradi otprilike 15 ha i zarada da bude skoro duplo ako su u pitanju najobicnije ratarske kulture tipa psenica i kukuruz. Sa necim kao sto je secerna repa zarada moze biti mnogo veca ali su ulaganja i rizik veci i neophodno je imati ugovorenu prodaju.
Za ovo treba malo znanja i pouzdan covek sa poloprivrednim masinama kojem ce te platiti obradu zemljista i koji ce to obaviti na vreme. Svakih nekoliko godina losi vremenski uslovi ce dovesti do toga da zarada bude mala ili da je ne bude. Nadajte se da to nece biti prve godine. Ako se pitate zasto onda seljaci nisu bogatasi razlog je sto retko ko ima i tih 15 hektara zemlje a i to tesko da je dovoljno za zivot jedne porodice.
Posto u onome sto sam pricao nema fizickog rada (placa se sav rad i sve je mehanizovano) povrsina koja se obradjuje moze da se poveca onoliko koliko novac dozvoljava. Tu nastaju problemi sa sitnim i razbacanim parcelama i premestanje mehanizacije zahteva odredjeno vreme i troskove a poljoprivredna proizvodnja ne podnosi odlaganje. Zato ovi nasi bogatasi kupuju drzavna gazdinstva sa ogromnim parcelama.
[ Marko Lisinac @ 20.01.2007. 19:45 ] @
Citat:
Covek no1.
Firma je u IT svetu, na posao ide oko podneva, tj. kada se probudi, na poslu njegov posao je samo koordinacija osoblja, nikakvo rmbanje. Posao se satoji i od putovanja u inostranstvo, gde cesto vodi i suprugu, tako da oni spoje lepo i korisno.
U firmi naravno nema fiksno radno vreme. Nekad ostane par sati, nekad 12 sati, nekad uopste i ne ode u firmu nego dan provede na sastancima van firme, a nekad napravi i break od par dana i tih par dana se posveti odmaranju i uzivanju.
Inace covek radi uglavnom 4 dana nedeljno, tako da ima weekend+1 dan odmora.

Covek no2.
Vlasnik firme za proizvodnju namestaja. Na posao ide kad hoce, vrati se kad hoce. "Kancelarija" mu ima preko 120 m2. U okviru kancelarije ima i prostorije za odmor, bilijar sto i neku vrstu dnevne i spavace sobe.
Posao mu se isto sastoji i od putovanja u inostranstvo.

Covek no3.
Mladji lik, ima u vlasnistvu nekoliko firmi, inace veoma obrazovan i inteligentan. Nema fiksno radno vreme, isto na posao ode kad se probudi, ima vremena za sve, i za posao i za porodicu, i za bavljenje sportom, i za nocne izlaske (kazem mladji lik). Zivi nacinom zivota kakvim bi vecina htela da zivi. Znaci svaki dan potpuno ispunjen. Recimo on mi je rekao da sto se tice izlazaka, i provoda, zivot mu se ne razilkuje od studentskih dana.

Covek no4.
Suinvestitor u gradjevni. Radno vreme nema, tacnije sav posao je prepustio gradjevinskoj firmi sa kojom investitori imaju ugovor o izgradnji zgrade. Njegov jedini posao je da povremeno ima sastanke sa ostalim investitorima, i gradjevinskom firmom, ponekad odlazak na stovariste oko materijala. i povremeno obilazak gradilista. Inace covek nema nikakve veze niti obrazovanja i iskustva sa gradjevinom, pa je zbog toga hteo ne hteo posao morao da poveri drugima.


Stefano, nemoj pogresno da me razumes, ali ovi primeri su autenticni "Serbian dream". Razvijes posao, a onda si sam svoj gazda sto podrazumeva da mozes da dolazis na posao kad hoces i imas vremena za sve. Do skoro sam znao samo domace "gazde" ali sam letos u Americi upoznao i "gazde" drugog sistema koji su teski vise desetina miliona i imaju svoje biznise.
Razlika je...da izvines, ko dupe i oko, u svakom smislu. Svi ti ljudi su posveceni svom poslu, i rade minimum 12h dnevno. Relativno svi su poceli od nule, i BEZ STIDA ce ti iskreno reci kako su dogurali do pozicije gde su sada. Imaju izmedju 35 i 50 godina.
Tu moram da ti postavim jos par pitanja, ne moras da odgovoris i nemoj da shvatas kao neko napadanje...
1. Odakle nekome u Srbiji ko je mladji od 30 godina 100000 evra?
2. Da li je realno da neko mladje generacije u Srbiji ima "u leru" XX 000 evra koje su na racunu i cekaju investiciju?
3. Koliko tih uspesnih ljudi koje znas nije primilo npr. pretece pozive ili koristili pesnice, pesnice drugara, utoke i sl.. prilikom zarade tog "pocetnog kapitala"?
4. Koliko ljudi sme iskreno da kaze odakle mu tolike pare? Posto obino vazi ono "Ne pitaj me kako sam zaradio prvi milion"..

Mislim, nemam pojma, mlad covek moze da navuce komplekse od ovakvih prica. Imam 23 godine, nemam kola, nemam stan, nemam biznis.. Da sam mogao da zaradim velike pare- mogao sam, ali je sve bilo na "mracnoj strani"...

Pozdrav kolega (Megatrend?), ocekujem odgovor.. kad smo vec skrenuli sa teme...
[ Stefano @ 21.01.2007. 00:47 ] @
Kolega (da sa Megatrenda sam), dakle da ti odgovorim, evo tvojih pitanja
Citat:
Tu moram da ti postavim jos par pitanja, ne moras da odgovoris i nemoj da shvatas kao neko napadanje...
1. Odakle nekome u Srbiji ko je mladji od 30 godina 100000 evra?
2. Da li je realno da neko mladje generacije u Srbiji ima "u leru" XX 000 evra koje su na racunu i cekaju investiciju?
3. Koliko tih uspesnih ljudi koje znas nije primilo npr. pretece pozive ili koristili pesnice, pesnice drugara, utoke i sl.. prilikom zarade tog "pocetnog kapitala"?
4. Koliko ljudi sme iskreno da kaze odakle mu tolike pare? Posto obino vazi ono "Ne pitaj me kako sam zaradio prvi milion"..


1.Pa recimo rad u inostranstvu. U primeru no.1 covek je radio u inostranstvu dosao u Srbiju i investirao.
Dalje, moze da bude pomoc roditelja ili njihovih roditelja, recimo prodaja placa na selu, ili prodaja "viska" stana, ili stavljanje nekretnina pod hipoteku.
U primeru No3. lik je inace '72 godiste, ja sam ga upoznao 2004 godine, znaci u njegovoj 32 godini, momak je jos tada imao stan na Dedinju, novog Grand Cherocke-a, i nekoliko firmi. A poceo je u 23 godini po zavrsetku studija, jedno vreme je radio u USA, ali je shvatio da radom u USA moze da radi samo za platu i nista sa strane. Zato se vratio ovde i radio kratko posao za druge, a sa strane je radio svoj biznis. Vrlo brzo od svog biznisa uspeo je da zaradjuje mnogo vise nego od stalnog posla. Naravno napustio ga je, i potpuno se posvetio biznisu. Inace startni kapital je dobio prvo od svojih roditelja, a kasnije su ucestvovali i roditelji njegove supruge.
U primeru no2. iskreno ne znam kako je lik dosao do pocetnog kapitala, a u primeru no4. ne bas legalnim putem.

2. ne naravno. Ali postoji mogucnost za to. Naravno za to treba da pripomognu roditelji/rodbina u inostranstvu ili tako nesto.

3. Za primere no1 i no3 siguran sam da nisu primali pretece pozive, niti da su pretnje ili batine koristili za razvijanje poslova. Za primere no2 i no4 nisam siguran, mozda su primali ranije 90-tih godina, ali sada definitivno ne.

4. Pa bas oko toga momci iz primera no1 i no3 su mi otvoreno to rekli kada sam ih pitao. Naravno nisam ih pitao odmah direktno odakle ti novac, vec smo se u razgovoru dotakli te teme. Lika iz primera no2 nisam to pitao, ali pretpostavljam zbog bliskosti sa proslim rezimom, a momak iz primera no4 priznaje da nije sasvim legalno dosao do tog novca.

Sada ce mi neko napisati sto sam navodio pored 2 legalna primera i 2 primera ljudi za koje ne mozes da budes 100% siguran da su legalnim nacinom stekli novac, jednostavno naveo sam ih kao primer, ne da treba ne legalno doci do novca, posto tema i nije doci do novca, vec kao primer vlasnika biznisa, koji se nisu svog slobodnog vremena odrekli u korist posla.
[ pctel @ 21.01.2007. 13:37 ] @
Citat:
pantic68: Ako su troskovi 30% od cene krajnjeg proizvoda mozes da prodajes i duplo jeftinije pa opet da imas neku zaradu.

Snizenje cene ne vodi uvek povecanju zarade. Dve velike konkurentske kompanije koje se bave proizvodnjom kompjuterskog hardvera su tako propale. Ovde o proizvodnji pricam bas tako kao sto ti pricas - imas pec u koju sipas silicijum, bakar, srebro, aluminijum, polietilen i slicne sirovine, a na drugoj strani ispadaju memorijski moduli.
E, svaka od te dve konkurentske fabrike je htela da poveca zaradu tako sto ce prodavati duplo jeftinije. Medjutim, posto je i konkurencija snizila cene, prodaja nije porasla, samo je zarada bila neuporedivo manja. Sada se nije moglo nazad... Morala se jos spustati cena... Tako je jedna fabrika resila da radi bez zarade neko vreme, kako bi drugu potisnula iz posla. Medjutim, druga je dosla na istu ideju. A onda se prva setila da prodaje ispod cene kostanja proizvodnje, smatrajuci da je jaca od druge i da ce kad druga propadne nadoknaditi sve gubitke. Druga je primenila istu strategiju. Proslo je neko vreme, obe kompanije su veoma oslabljene, dosla je treca inace dosta manja i kupila obe pomenute.
Znaci, pouka za sve, cenu spustaj ispod trzisne jedino ako te proizvodnja kosta manje nego konkurenciju.
Citat:
Za 5000 e moze da se iznajmi i obradi otprilike 15 ha i zarada da bude skoro duplo ako su u pitanju najobicnije ratarske kulture tipa psenica i kukuruz.

Samo da ne zaboravi da ostavi 15 EUR-a za motiku. A, da, motika je prevazidjena a sa njom se ne moze obraditi vise od jednog hektara, znaci trebace traktor. Traktor polovan je oko 5.000 EUR-a. Ali, traktor sluzi samo da prenosi radnu snagu prikljucnim uredjajima - plug, tanjiraca, drljaca, valjak, sejalica, prskalica a treba i jedna prikolica za transport repromaterijala i proizvoda. Ti prikljucni uredjaji, polovni i ne bas u sjajnom stanju kostaju sigurno 5.000 EUR-a. Nesto ce da se pokvari kad je najpotrebnije i ode mast u propast. Svi mi mislimo da godina ima 365 dana, ali kad je poljoprivreda u pitanju, godina ima 15 dana pogodnih da se neki posao uradi, kad obbijemo one kad pada kisa i one posle njih kada je blato, znaci manje od 10 dana, pa ako u sred posla treba da se radi generalna na traktoru, onda mozes nastaviti da se bavis poljoprivredom sledece godine. Iz tih razloga, ozbiljan pristup poljoprivredi zahteva jos jedan traktor i jos jedan komplet prikljucaka. A to je dodatnih 10.000 EUR-a u najjeftinijoj varijanti. To nije nikakav luksuz, jedan traktor i da je u perfektnom stanju ne moze da postigne da obradi 15 hektara useva - oranje traje dan po hektaru, tanjiranje/drljanje/valjanje jos jedan dan, sejanje pola dana. Znaci, za setvu 15 hektara treba 15x2.5=37.5 dana pogodnih za poloprivredne radove, sto je prevelik period, deo zemljista ce biti zasejan ranije nego sto je optimalno a drugi kasnije, sto moze i da prepolovi prinose. Sve u svemu, dodjosmo do 20.000 EUR-a potrebnih za naj osnovniju poljoprivrednu opremu domace proizvodnje staru 10 godina, o novoj savremenoj opremi necemo da govorimo - novi John Deere traktori kostaju oko 150.000 do 300.000 $ + carina i PDV. Dobro, da zanemarimo opremu, da pretpostavimo da ce da se angazuju izvodjaci poljoprivrednih radova sa sopstvenom opremom. Kao sto rekoh, za setvu 2.5 dana po hektaru, za zastitu od korova, stetnih insekata i glodara da racunam 1 dan po hektaru. Za navodnjavanje 4 dana po hektaru. Za zetvu i transport do zgrade za cuvanje proizvoda jos pola dana po hektaru. Manji traktori trose oko 30 litara dizela za 8 sati rada, sto je oko 25 EUR-a, plus ostali troskovi i dnevnica traktoriste, to sve zajedno ne moze biti ispod 50 EUR-a. Trenutno nemam uvid u cene semena, djubriva, pesticida i herbicida, ali uzmimo da to sve kosta oko 100 EUR-a po hektaru. Znaci, sve ukupno rashod 8x50+100=500EUR-a po hektaru. Prihod, prosecan prinos psenice se krece oko 4.000 kg/h, otkupna cena je negde oko 10 dinara, kad se pomnozi znaci 40.000 din ili 500 EUR/h. Mozda se ja ne razumem u matematiku ali zarada izgleda nije dupla? Ovo je sve racunato u idealnom slucaju, za godine kada ima previse kise, suse i poplave racunajte sami kakav je bilans.
Citat:
primer vlasnika biznisa, koji se nisu svog slobodnog vremena odrekli u korist posla.
Mozda si u pravu, ali ja ti ne verujem, ne mozes mi zameriti zbog toga, vise verujem svojim ocima nego tebi. Poznajem mnogo ljudi koji imaju jedan ili vise privatnih biznisa i ni jedan ne odgovara tvom primeru. Znam jednog koji ima 250 radnika u 10 firmi, u poslu je 20 godina, ima pouzdane saradnike koji mogu da urade svaki posao, medjutim, opet je angazovan 14 sati dnevno.
[ pantic68 @ 21.01.2007. 14:41 ] @
Obrada djubrivo preparati i seme je oko 250-300 e po ha sa placanjem zakupa 100 e vise. I ko jos zaliva psenicu? Ako bi je zalivali bilo bi mnogo vise od 4 tone/ha. Prosecna sorta daje 6-7 t a ako je manje to je zbog neadekvatne obrade ili losih vremenskih uslova. Daleko je to od neke dobre zarade ali nije steta kao sto tvrdis.
[ djwibe @ 21.01.2007. 15:08 ] @
STARA PLANINA - BABIN ZUB - MIDZOR

Pazi. Mnogo je dobra investicija, trenutno i verovatno u toku jos 2007 god kupovina/preprodaja
placa po selima padinama Stare Planine.
Moj burazer ima agenciju koja se bavi iskljucivo preprodajom placeva na Staroj Planini.

Upravo za te pare koje si spomenu (5000e) mozes uzeti 5ari placa jer je cena 1000e, opet trenutno jer ce i to porasti zbog ogromnog interesovanja.
Najvise kupuju iz Novog Sada i Beograda i to radi izgradnje i prodaje ili izdavanja pansiona dok lokalno stanovnistvo kupuje radi preprodaje na kojoj se moze zaraditi lepa svota novca, naravno sve u zavisnosti koliko je ulozeno.

Planina je ogromna uveliko se radi (pouzdane informacije jer mi je burazer svakog dana na planini)
i verujte mi bice duplo jaca od kopa i to vrlo brzo jer na izgradnji kompleksa i staza kojih ce biti gomila rade strane firme, sto je neka garancija da ce biti u roku.

Imajte na umu da se valjda za 2012god planira kandidatura za zimske olimpijske igre, sad nebitno da li samostalno ili sa Bugarskom, a da pri tom Kopaonik uopste nije u planu vec samo Stara Planina.

Da bi videli o cemu sam besedio evo jedne mape.


[ pantic68 @ 21.01.2007. 20:57 ] @
Ko zna sta ce biti ako Mladja ode pod led a projekat ostane ni na nebu ni na zemlji. A trebalo bi angazovati i neke vraceve da prizivaju sneg.
[ Marko Lisinac @ 21.01.2007. 21:39 ] @
Stefano, hvala na odgovru :) Posebno mi je zanimljiv ovaj deo oko odlaska u USA, posto za tri meseca odlazim tamo na duze vreme, a plan je da se mozda vratim sa pocetnim kapitalom za posao ovde...
[ ventura @ 21.01.2007. 22:10 ] @
Citat:
djwibe
...i verujte mi bice duplo jaca od kopa...

...Imajte na umu da se valjda za 2012god planira kandidatura za zimske olimpijske igre, sad nebitno da li samostalno ili sa Bugarskom, a da pri tom Kopaonik uopste nije u planu vec samo Stara Planina...


U redu, brati ti prodaje placeve tamo, ali ne moramo ovde sad lovačke priče :)

[ Stefano @ 21.01.2007. 22:29 ] @
Citat:
pctel: Mozda si u pravu, ali ja ti ne verujem, ne mozes mi zameriti zbog toga, vise verujem svojim ocima nego tebi. Poznajem mnogo ljudi koji imaju jedan ili vise privatnih biznisa i ni jedan ne odgovara tvom primeru. Znam jednog koji ima 250 radnika u 10 firmi, u poslu je 20 godina, ima pouzdane saradnike koji mogu da urade svaki posao, medjutim, opet je angazovan 14 sati dnevno.


Pa da...tipican nas covek. To je prijatelju tipican primer balkanskom biznismena. Primeri koje sam ja naveo su isto balkanski biznismeni ali sa evropskim mentalitetom, a to u praxi znaci, da vlasnik biznisa ne mora uvek sve da zna najbolje, pa tako ni posao vodjenja. Tako da posao vodjenja u nekom delu prepusta renomiranom menadzeru. Ali pazi to ne znaci da ti bas nista ne radis oko vodjenja. Ti kao vlasnik postavljas strateske ciljeve a menadzer se trudi da uspesno te strateske ciljeve pretvori u operativne, i da ih ispunjava. Naravno da treba da ti vodis firmu, pa menadzer oko svake odluke treba da se konsultuje sa vlasnikom, a vlasnik treba da bude i dobar menadzer, ali i da prihvati to da ne mora da bude najbolji u svemu i da sve on zna bolje od drugih.

Kljucna stvar u primerima koje sam naveo je tim. Svi oni rade sa svojim timom, sa timom je sve mnogo lakse i efektivnije, 2 glave su pametnije od jedne zar ne? a tek 10 glava ili 20, u tom slucaju cak ni 14 sati rada dnevno nece ti pasti tesko. Ja sam timski igrac, ne znam da li si i ti takav, meni savrseno odgovara timski rad.
[ pctel @ 22.01.2007. 03:56 ] @
Citat:
pantic68: Prosecna sorta daje 6-7 t a ako je manje to je zbog neadekvatne obrade ili losih vremenskih uslova. Daleko je to od neke dobre zarade ali nije steta kao sto tvrdis.

Da ostavimo Ginisa po strani i pricamo o prosecnim rezultatima:
Citat:
Prve procene ovogodišnje proizvodnje pšenice u Srbiji dobijene od strane naučnih instituta i drugih relevantnih institucija, govore da se može očekivati prosečan prinos od oko 3,3 t/ha.

Izvor: Privredna komora
Mislim da je to prinos nesto malo nizi nego inace, sve u svemu 3300*9=29700 podeljeno kursom EUR koji je u vreme otkupa bio oko 85 jednako 350 EUR/h. Sta ostane kad se od toga oduzme:
Citat:
Obrada djubrivo preparati i seme je oko 250-300 e po ha sa placanjem zakupa 100 e vise.

Toliko o poljoprivredi.
Citat:
rade strane firme, sto je neka garancija da ce biti u roku.

Zanimljivo. Ispadosmo mi domaci naj gori na svetu.
Citat:
To je prijatelju tipican primer balkanskom biznismena. Primeri koje sam ja naveo su isto balkanski biznismeni ali sa evropskim mentalitetom, a to u praxi znaci, da vlasnik biznisa ne mora uvek sve da zna najbolje, pa tako ni posao vodjenja. Tako da posao vodjenja u nekom delu prepusta renomiranom menadzeru.

Pa, to je malo kontradiktorno sa ovim:
Citat:
Ali pazi to ne znaci da ti bas nista ne radis oko vodjenja. Ti kao vlasnik postavljas strateske ciljeve a menadzer se trudi da uspesno te strateske ciljeve pretvori u operativne, i da ih ispunjava. Naravno da treba da ti vodis firmu, pa menadzer oko svake odluke treba da se konsultuje sa vlasnikom, a vlasnik treba da bude i dobar menadzer

Znaci, da sumiramo, vlasnik treba da donosi odluke. Kad imas 5 firmi to je za moj mozak horor od odluka - pitanja stizu sa svih strana, a odgovori se ne vade bas uvek iz rukava, vec treba malo proanalizirati situaciju. Da bi vlasnik bio u stanju da donosi pravilne odluke, mora biti odlicno informisan o desavanjima u firmi, mora pazljivo posmatrati zbivanja, mora analizirati trziste i eto, to je vec 14 sati dnevno. Definisanje strateskih ciljeva tesko da moze i stati u tih 14 sati, vec se mora "poneti" kuci pa u miru i tisini definisati. Izvini jos jednom, ali meni se pijancenje po diskotekama i splavovima nikako ne uklapa u tu pricu.
Citat:
Ja sam timski igrac, ne znam da li si i ti takav

Da, u neku ruku, ako se podrazumeva da tim ima vodju. Fudbalski tim moze da uspe jedino ako ima dobrog vodju tima i ako svi ostali bez pogovora rade onako kako vodja kaze. Ako nema vodje vec se fudbaleri sami dogovaraju sta treba da se radi, onda nema nista od tima, uvek ce biti nesuglasica oko kojih ne moze da se postigne dogovor. Nekada to sto on kaze i nije naj bolje moguce resenje, ali, ako dodje do demokratije ili anarhije kako ti se vise svidja, onda nista od tog tima, u timu mora da vlada diktatura. U biznisu imamo slicnu situaciju, samo malo napredniju - vlasnik definise strategiju i deli radne zadatke menadzerima, menadzeri to raspodeljuju na sefove radnih jedinica, sefovi dele radne zadatke radnicima, a onda kontrola vrsenja radnih zadataka unazad po istoj hijerarhiji. Sve u svemu, da se razumemo, covek koji je SAV POSAO prepustio drugim ljudima, tom poslu mora da posveti 14 sati dnevno. Izvinjavam se sto smo se udaljili od teme, ali ovo o cemu raspravljamo je veoma vazno i edukativno.
[ Stefano @ 22.01.2007. 13:42 ] @
PCTEL sa ovim tvojim komentarom se apsolutno slazem. Naravno da sam mislio tim sa vodjom.
[ mtokic @ 23.01.2007. 22:14 ] @
@svi.za.forum
Ma meni ne gori ispod kolena da moram da dupliram iznos. Nego novac stoji godinu dana i kao sto sam naveo ja sam izgubio 500 eura samo na vestacko montiranje inflacije, a da ne pominjem da je u proseku cena zivota skocila 12%, po istrazivanjima zavoda za statistiku.
Jednostavno: novac koji stoji u slamarici je mrtav novac.

@Ivan Dimkovic
Moj ti je savet da batalis to ako su ti to tesko zaradjene pare - postoji mogucnost da uz daleko manji rizik imas profit od 20-40% godisnje (berza sa diverzifikacijom portfolia ili ulaganje u fondove koji imaju visok rast) ili 10-15% uz jos manji rizik preko kojekakvih obveznica ili jos manje rizicnih ulaganja.

Upravo tako. Za razliku od novca u banci koji samo pokriva inflaciju, novac u fondu se i uvecava.

Investicijom u fond kupis deonicu tog fonda, a ljudi koji rukovode fondom dalje investiraju u privredu tj kupuju deonice fabrika koje kotiraju na berzi.

Novac je siguran jer po zakonu rukovodstvo fonda mora da investira u vise preduzeca. Ako jos dodamo tome da je novac najcesce geografski rasprostranjen.

Novac je likvidan u svakom trenutku. Takodje nije potrebno uzeti iz fonda sav novac, vec samo onoliko koliko ti je potrebno, dakle deljivost.

Dobit. Ako pogledamo kroz istoriju prosek je oko 12%. Mada postoje i fondovi koji su "agresivniji" sa 20% - 40% godisnje.

Toliko od mene za ovo javljanje.
Pozdrav.
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2007. 22:20 ] @
Citat:

Novac je siguran jer po zakonu rukovodstvo fonda mora da investira u vise preduzeca. Ako jos dodamo tome da je novac najcesce geografski rasprostranjen.


Ovaj... mislim da je u pitanju greska, novac u fondu nije siguran u smislu osiguranosti od gubitka, kao sto je slucaj sa bankarskom kamatom (ali je obicno daleko sigurniji nego da se covek bavi licnim ulaganjem u berzu, osim ako nije ekspert) - Kratkorocno gledano, fondovi mogu i da padaju (za svaki fond se moze videti max. pad u proteklih 3/6/12 meseci ili 3/5+ godina) - nekad su kratkorocni padovi i 20-30%, a "kratkorocnost" moze da se produzi i na, recimo, 6 meseci... sto znaci da ako nekom pare trebaju za mesec dana, moze da se desi da na fondovima i izgubi nesto para.

Dugorocno gledano, kao sto si rekao, fondovi gotovo uvek skacu - dakle, ako nekom ne trebaju pare u sledecih godinu i vise dana, fond je vrlo jednostavan nacin za plasiranje kapitala jer u principu dajes novac vrlo iskusnom investitoru (fond menadzeru) ciji je posao da ulaze u veliki broj profitabilnih preduzeca, u zavisnosti od vrste fonda.
[ mtokic @ 23.01.2007. 22:26 ] @
Upravo tako. Nisam se mozda dobro izrazio, ali Razumemo se :)
Siguran je u smislu da ne moze da propadne ogroman broj preduzeca u jednom trenutku.
[ misteryns @ 02.02.2007. 01:03 ] @
Daj meni te pare,ja imam ideju i znam sta bih,ali nemam 5000e..a imam super ideju..vracam ti 6000 za godinu dana
[ momsab @ 02.02.2007. 20:22 ] @
znaci, zarada 20% za godinu dana?
hm. nije lose
imas ideju, lepo je to
valjda si stavio tu ideju na papir, tj, uradio kakav-takav biznis plan cim trazis pare
malo mi je to cudno za godinu dana napraviti od pocetne investicije zaradu 20%
10% vec moze

[Ovu poruku je menjao momsab dana 02.02.2007. u 22:24 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 02.02.2007. 20:29 ] @
Zaradu od 20% mozes ostvariti ulaganjem u srednje-rizicne fondove... bez da mrdnes prstom (osim da ulozis i na kraju podignes pare) - dakle, nije nemoguce ;-)
[ momsab @ 02.02.2007. 21:10 ] @
Ivane, nisi me razumeo
nisam napisao da je nemoguce zaraditi 20% za godinu na osnovu ulaganja

ono sto sam hteo da naznacim u prethodnoj poruci jeste da je nerealno dobiti 20% za godinu dana a na necemu sto tek pocinje
covek samo ima ideju i potreban mu je novac (pocetna investicija, tako sam nazvao u prethodnom poruci) i kaze da ce vratiti 20% vise sto znaci da ce investitor zaraditi toliko na necemu sto nije postojalo u trenutku ulaganja. 10% pa da poverujem da je isplativo
ovo pod uslovom da je legalni (nista u vezi ilegalnih stvari) posao u pitanju

da li se sada razumemo?
[ Vasojevic @ 03.02.2007. 16:19 ] @
Evo predloga :
kupiti za to sve obradivu zemlju pored neke rechice...i uslov da je obradjujesh,i :
- bicesh zdraviji
- ........ vitalniji
- ........ lepshi
- duze cesh ziveti
- chistiji vazduh
-......... vodu
-.........hranu
-.........voce
-i za odmor i rekreaciju i malo ribolova
a samim tim bitcesh i puno...puno bogatiji i SRECNIJI...!!!
Pozdrav
[ artificialmind2 @ 03.02.2007. 23:58 ] @
VASOJEVICU...Upravo tako,

Veruj mi da sam u poslednjih nekoliko godina investirao nekih 20k Eura,novac se vratio,sad moram investirati ponovo,
samo sto sad ispod 60k nema smisla i tako u nedogled.I shvatih kroz pitanje postavljeno sebi :"A koji ce ti to"
pa si odgovorih "|pa da bi imao hummera H2,kucu od 140 kvadrata i da neradim nista da drugi rade za mene".I tada
suprotno Stefanovom primeru shvatim (iako se sa vecinom stefanovih ideja slazem)dakle shvatim a koji ce mi to.
Pa dovoljna mi je i kuca od 30-35sqm u osnovi (+ sobe gore) negde na perifieriji jer kao sto znate na zapadu samo
socijala zivi u centru a i stan od 65 kvadrata u centru je 45kEura a za 18k u na periferiji mozes kupiti lepu kucicu i sto
kazu "Bog da te vidi".

Naravno tada se jos prica produbljuje na alternativne izvore energije (solar,wind power etc) pa smanjenje one
fantomske potrosnje (aparati koji u stand buy-u celu godinu vuku)kao sto su nekad bili video reorderi
danas monitori itd,pa tome dodas i zdravu hranu koju sam gajis za tebe i tvoju "babu" odnosno dragu ili kako god...
Licno pecanje nevolim ali se sa tobom slazem.

Primetih takodje da svi ljudi koji su u fazonu da krenu da zaradjuju preko 60k godisnje nekako prolupaju (bejah
medju njima a sa daleko manjim zaradama)i onda se kao sto rekoh zapitah - cemu.

Sad sedim uz elitesecurity,prosoundweb i skidam sa eMula "dezurne krivce"a kao sto rece Vivian Leigh:"Plakacu
sutra" ili tako nekako.

Molim vas ljudi nemojte me ispravljati citirati i slicno.Kad me neko citira ja se iznerviram pa padam u iskusenje
da se raspravljam a dosta sam primitivnog karaktera i kao svaki gazda uvek sam u pravu samo sto sam se smorio
od tog gradskog tripa.

Ljudi sa sela se pale na taj "urbani" trip a ja sam upoznao i licno a i kasnije preko cheta ljude iz Californie,NY-a,
Cariba,Ohia i shvatio da ipak mi i nismo tako urbani...neka se niko nevredja ja krecem od sebe (artificialno-urbanog).

Postovanje

Martin
[ Spavac_na_Chatu @ 04.02.2007. 02:53 ] @
sta raditi sa 5000 evra :). Pa ovako odes u grcku da radis mesec dana u neki kiosk gde se prodaje gyros nebi li naucio kako se to pravi na najbolji nacin onda odes u neki manji grad (30-50k stanovnika) gde nema vec prodavnice koja pravi gyros i otvoris radnju. Aparat za gyros 1000 evra sa kompletnom opremom, lokal 100-200 evra mesecno. i cepaj :)
[ Ivan Dimkovic @ 04.02.2007. 11:35 ] @
Citat:

Primetih takodje da svi ljudi koji su u fazonu da krenu da zaradjuju preko 60k godisnje nekako prolupaju (bejah
medju njima a sa daleko manjim zaradama)i onda se kao sto rekoh zapitah - cemu.


A kako to prolupaju?

@momsab, da razumemo se sad :)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 04.02.2007. u 13:20 GMT+1]
[ artificialmind2 @ 04.02.2007. 15:06 ] @
Citat:
A kako to prolupaju?


to je bilo kratko,jasno i logicno pitanje...mozda je odgovor malo kompleksniji...

pa pod jedan kad vec toliko zaradjujes (60k) onda malo pocnes da se osecas vrednijim i pametnijim od drugih,
sto je jos gore pocinjes druge potcenjivati sve tvoje teme se svode na pe de(r) ve,zakone,olaksice,zaposlene,
staz,socijalno povisice i tako u nedogled i nebi ja to ni primetio da me sve to nije proslo i odem pricati sa mojim
dobrim drugom koji je uspesan zubotehnicar i primetim da su mi (mu,nam) sve teme o radnicima,kako kupiti veliku
kucu,auto i "obezbediti decu"...(A deci jedino treba paznja koju ti totalno u tom ludilu previdis)-op.prev.

A onda sam pre nekoliko godina radio u CG (da nekazem inostranstvu) i upoznao neku ekipu na plazi i dok sam
ja razmisljao o standardnim temama (bigger,higher,stronger,more) oni su igrali jamb i otpadali na plazi (svi smo
sedeli za istim stolom)i tu ja primetim da sam totalno prso.E,to je bilo pre nekoliko godina.Onda sam se vratio
kolotecini u novom sadu i ponovo mojim "napacenim" temama.

I tako posle par godina ponovo se upitah pa u cemu je poenta i tad mi zasmeta to drugarovo stalno potezanje
raznih succesfull poteza prica i slicno i kad sam rekao da se selim na selo svi mi (od onih koji su odrasli na selu
do mojih "urbanih" drugara) rekose da sam puko.

Da se vratim temi kako umnoziti 5000 evra.Necu dati konkretan predlog samo par stvari da motivisu.Potrazite
na mrezi (eMule) Brian Tracey i on ce vas motivisati i dati ne konkretne predloge ali cete svakako uvideti da to
sa cime se mi siroti ovde borimo bore se ljudi u celom svetu.

Takodje primetih:

-Nema lakog novca
-Sto veci novac-veci nivo stresa
-Bilo kojim poslom da se bavite principi su isti

Preporuka:

-Imate neki poseban dar koji drugi nemaju - iskoristite to
-Onoliko vremena koliko vam trebalo da zaradite pare toliko vremena potrosite da ispitate u sta cete investirati
-Ako investirate investirajte u razlicite grane jer mala je sansa da sve pukne odjednom
-Razmisljajte pozitivno postoji zakon privlacnosti i neki ljudi svojim razmisljanjem na sebe "navuku" bedu
-Cinite drugima sto bi zeleli da drugi cine vama (kljuc uspeha kod saradnika)

U Finskoj (ili Holandiji) 80% ima do 10 zapolenih mi smo malo naucili na taj megalomanski nacin razmisljanja (fabrika
je fabrika ako ima 35000 zaposlenih) banke na zapadu nisu bas odusevljene mega kompanijama jer ako pukne neko
tezak nekoliko miliona i na tebe se to gadno odrazi...Sto htedoh ovim primerima samo da ohrabrim na razvoj svesti da
ako neko ima njivu,5 radnika i mehanizaciju - to jeste preduzece,a ne samo ako ima 300 zaposlenih,kancelariju sa
bilijarom i djakuzijem,i sony-ericsson P990...

Ej usput ljudi imam 2000 eura jel neko zna gde bih to mogao uloziti pa da od toga imam dovoljno za ceo zivot da zivim
i placam ADSL


Postovanje

Martin
[ Vasojevic @ 04.02.2007. 18:54 ] @
Evo mene opet navratih...artificialmind2...
Setih se rijechi jednog starog rodjaka..."lako zaradjene pare" brzo nestaju...a shto je najstrashnije - nedaj boze...
utroshe se za lijechenje, jer od nekrecanja sve bolesti dolaze...
A priroda (zelenilo,voda,zemlja)...je najacha - ako ti necesh knjoj...doci ce ona po tebe....a tada biva kasno.
Zato treba biti u njoj ,raditi i ziveti zdravo...uzivati i biti srecan.
A ja ti normalno zelim da za te 5000 eura zaradish 100000 eura....ako se moze !
Pozdrav
Vasojevic
[ ventura @ 04.02.2007. 19:37 ] @
Citat:
artificialmind2:
pa pod jedan kad vec toliko zaradjujes (60k) onda malo pocnes da se osecas vrednijim i pametnijim od drugih


Hmmm.. Pa ako neko zarađuje 60,000 evra mesečno, činjenica je da je vredniji, pametniji i sposobniji od nekoga ko zarađuje 300 evra mesečno.

Hoćeš reći da Bill Gates nije vredniji i pametniji od recimo nekog lika što radi u npr. Komercijalnoj banci za 500 evra? Pa naravno da jeste.

Samo što je to nekima teško da shvate, tj. teško je da shvate ceo taj koncept da nismo svi jednaki, i da na svetu ne postoji jedno carstvo gde caruje drugarstvo... To je bila samo jedna iluzija koja je trajala nekih 40-tak godina...

[ ilija1 @ 04.02.2007. 19:59 ] @
Ja mislim da je on mislio 60k godišnje...
[ ventura @ 04.02.2007. 20:08 ] @
Pa opet je to 5000 evra mesečno, znači 16 puta više nego neko ko zarađuje 300 evra... Sigurno je da tu ima nešto, ne zarađuje neko iz čista mira 16 puta više :)

[ Ivan Dimkovic @ 04.02.2007. 20:53 ] @
Citat:

pa pod jedan kad vec toliko zaradjujes (60k) onda malo pocnes da se osecas vrednijim i pametnijim od drugih,
sto je jos gore pocinjes druge potcenjivati sve tvoje teme se svode na pe de(r) ve,zakone,olaksice,zaposlene,
staz,socijalno povisice i tako u nedogled i nebi ja to ni primetio da me sve to nije proslo i odem pricati sa mojim6
dobrim drugom koji je uspesan zubotehnicar i primetim da su mi (mu,nam) sve teme o radnicima,kako kupiti veliku
kucu,auto i "obezbediti decu"...(A deci jedino treba paznja koju ti totalno u tom ludilu previdis)-op.prev.


Pitanje 1 - Da li ti zaradjujes vise od 60K (pretpostavljam, godisnje?) ?
Pitanje 2 - Ako ne, koliko ljudi znas koji zaradjuju >60K godisnje?

Voleo bih da znam na osnovu cega formiras takav stav ;-)

Mislim da nisi u pravu, naravno - osim u tome da se osecas vrednijim od drugih - da, ako zaradjujem ili zaradjujes, recimo, 100K godisnje od postenog rada, sigurno cu da se osecam/da se osecas vrednijim od onoga ko zaradjuje, recimo. 5, 10 ili 20K godisnje - znanje i umece nisu besplatne stvari i ne vidim zasto bi neko trebao da se stidi ako je sposoban ili obrazovan ili strucan u svojoj struci. Tito je odavno umro - a svi jednaki nismo, niti mozemo da budemo.
[ artificialmind2 @ 05.02.2007. 05:25 ] @
odgovor na prvo pitanje necu dati (smatram neeticnim),odgovor na drugo pitanje je poprilicno.

Naravno ovo su odgovori Ivanu Dimkovicu,a ako ja zaradjujem 60k godisnje to neznaci da sam pametniji,sposobniji
etc mozda samo da sam spremniji na neke stvari na koje prosecni i nadprosecni (500e mesecno) nisu.
Ali to nikako neznaci da bolje vozim auto,da sam lepsi,obrazovaniji,bolji u krevetu (lupam) itd,a takvi veliki ljudi se tako
postavljaju.Iako koristim winxp mislim da je Bill Gates prevarant i da do imetka nije dosao posteno a sad izmedju
posteno i eticno postoji razlika.Jena Jameson,Tracey Lords i Ciccolina su sve dosle do para posteno (bavile se uslugama)a
jeli to eticno...ostavljam svestenicima.

Kad sam uvideo kakav teret nosi veliki novac ja odusto,ali i dalje nemarim ako neko ima drugacije iskustvo.Probajte prici
bilo kom multimilioneru i dati mu neku kritiku tipa "Ta kravata neide uz tu kosulju" dobicete odgovor "Cuti bre klinac sta ti
znas"iako je razlika u godinama 10 a ti imas 35.Sto kaze u kako je propao RNR "Cuti bre Koma da te neudavim u solju"

Ja se bash raspricao...

aj' sad na engleski

Respect

Martin
[ Ivan Dimkovic @ 05.02.2007. 07:44 ] @
Citat:

Kad sam uvideo kakav teret nosi veliki novac ja odusto,ali i dalje nemarim ako neko ima drugacije iskustvo.Probajte prici
bilo kom multimilioneru i dati mu neku kritiku tipa "Ta kravata neide uz tu kosulju" dobicete odgovor "Cuti bre klinac sta ti
znas"iako je razlika u godinama 10 a ti imas 35.Sto kaze u kako je propao RNR "Cuti bre Koma da te neudavim u solju"


Multimilioner koji sedi na par m od mene u kancelariji nosi neku matoru duksericu, i verovatno ce ti se zahvaliti za tvoj komentar o tome sta mislis kako mu stoji bez obzira sta on licno mislio o tome...

Jedini savet koji mogu da ti dam je da krenes da upoznajes vise ljudi u zivotu iz svih slojeva drustva - pomaze u borbi protiv predrasuda ;-)
[ ventura @ 05.02.2007. 07:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Jedini savet koji mogu da ti dam je da krenes da upoznajes vise ljudi u zivotu iz svih slojeva drustva - pomaze u borbi protiv predrasuda ;-)


Odličan savet...

Ta priča mi liči na one što pljuju ameriku, njhov sistem bilo čega, način života i sl. a tu istu ameriku videli samo na slikama...
[ Davor Vlajkovic @ 05.02.2007. 10:23 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Multimilioner koji sedi na par m od mene u kancelariji nosi neku matoru duksericu, i verovatno ce ti se zahvaliti za tvoj komentar o tome sta mislis kako mu stoji bez obzira sta on licno mislio o tome...

Jedini savet koji mogu da ti dam je da krenes da upoznajes vise ljudi u zivotu iz svih slojeva drustva - pomaze u borbi protiv predrasuda ;-)

Zlata vredan savet. Najveće prepreke na putu do uspeha su upravo one mentalne, u vidu 'zatucanosti', tačnije nespremnosti da se prihvati drugačije mišljenje...

Citat:
ventura: Ta priča mi liči na one što pljuju ameriku, njhov sistem bilo čega, način života i sl. a tu istu ameriku videli samo na slikama...

Haha, podsetio si me na onu scenu iz filma 3 karte za Holivud, kad Bata Živojinović iz protesta prema USA izrazi želju da urinira po Ajfelovoj kuli... lol
[ momsab @ 05.02.2007. 16:25 ] @
mislim da artificialmind2 ima pogresan stav po ovom pitanju
Citat:
I shvatih kroz pitanje postavljeno sebi :"A koji ce ti to"
pa si odgovorih "|pa da bi imao hummera H2,kucu od 140 kvadrata i da neradim nista da drugi rade za mene".I tada
suprotno Stefanovom primeru shvatim (iako se sa vecinom stefanovih ideja slazem)dakle shvatim a koji ce mi to.

ne rade drugi za tebe vec za sebe tacnije svako radi za sebe (aj mi nadji zaposlenog kome je na prvom mestu dobrobit firme)
ako ne vodis posao to znaci da si samo investitor i u tom slucaju ocekujes da zaradis na osnovu ulaganja

ja imam stav da se ne radi za kuce, hamere itd itd vec da radis ono sto ti odgovara, sto volis a istovremeno ti omogucuje zivot (hrana, voda, smestaj, prevoz itd itd)
planiram da osnujem firmu kako bih, pored ostalog, realizovao neke svoje ideje koje ja smatram profitabilnim (ne u smisli da odmah donose >20% zarade na osnovu ulozenog) i veoma korisnim. nije mi cilj da pravim posao zbog zarade vec zbog toga sto me zanimaju takve stvari i mislim da mi takav posao odgovara

da se vratimo na Bila Gejtsa i bogatase
pomenuti Bil, ako je verovati novinama, vozi auto koji je proizveden 1990. i neke i ima ne preterano veliku kucu u Sijetlu
smatraju ga za najbogatiju osobu a ne razbacuje se sa parama (moze opusteno da kupi sebi neki od ovih mega giga sportskih automobila koji kostaju oko milion evra ali koji ce mu, izziveo se u mladosti ako je verovati filmu "Pirates of Silicon Valley")
ajd da se osvrnemo na osnivace Google-a: njih dvojica su kupili avion i to ne neki ultra mega giga mali luksuznjak nego Boing 747 (mislim da je taj model) da bi lepo nekoliko njih (verovatno zaposlenih) moglo zajedno da otputuju negde dalje



silom prilika znam gde mozete uloziti 5K€ ali ne znam koliku zaradu biste mogli da dobijete i u kom roku
[ DejanNis @ 05.02.2007. 18:49 ] @
Savet ti je da ne zuris sa ulaganjem, dobro promisli i nikako ne ulazi u jednu te istu banku sav iznos bez obzira na kamate, jer nikada nisi siguran koja banka ce koliko da traje - seti se skore proslosti sa bankama na ovim prostorima!


[ ventura @ 05.02.2007. 20:54 ] @
Citat:
momsab
da se vratimo na Bila Gejtsa i bogatase
pomenuti Bil, ako je verovati novinama, vozi auto koji je proizveden 1990. i neke i ima ne preterano veliku kucu u Sijetlu


Mislim da njegova kuća važi za oficijalno najskuplju kuću na svetu :)


Citat:
momsab:
ajd da se osvrnemo na osnivace Google-a: njih dvojica su kupili avion i to ne neki ultra mega giga mali luksuznjak nego Boing 747 (mislim da je taj model) da bi lepo nekoliko njih (verovatno zaposlenih) moglo zajedno da otputuju negde dalje


Khm :)

Aj sad pročitaj ponovo šta si napisao, pa opet još jednom :)
[ Ivan Dimkovic @ 05.02.2007. 20:56 ] @
Pa sta 'fali da nekoliko zaposlenih putuju u Boeingu 747 ;-)
[ ventura @ 05.02.2007. 23:40 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa sta 'fali da nekoliko zaposlenih putuju u Boeingu 747 ;-)


Ako je Boeing 747 onda u redu... Ne bi valjalo da se luksuziraju u nekom LearJet-u, al Boeing 747 nema frke :)

[ Nedeljko @ 06.02.2007. 14:31 ] @
Citat:
ventura: Hmmm.. Pa ako neko zarađuje 60,000 evra mesečno, činjenica je da je vredniji, pametniji i sposobniji od nekoga ko zarađuje 300 evra mesečno.

Hoćeš reći da Bill Gates nije vredniji i pametniji od recimo nekog lika što radi u npr. Komercijalnoj banci za 500 evra? Pa naravno da jeste.

Hoćeš reći da je Bil Gejts vredniji i pametniji od recimo nekog lika kao što je Grigorije Pereljman, koji je radio na institutu Steklov u Petrogradu za neku platicu, dokazao Poenkareovu hipotezu i poodbijao sve moguće nagrade i priznanja i koga novac uopšte ne interesuje? Pa naravno da nije.
[ Stefano @ 06.02.2007. 22:05 ] @
Zavisi kako gledas na svet oko sebe.
Po meni Bill Gejts jeste vredniji i pametniji od Peljermana. Pogledaj sta je Peljerman stvorio, a sta Bil Gejts.
Ovo je vreme materijalizma, i tvoja sposobnost se meri mogucnosti da unovcis svoje znanje.
Koliko god to tesko bilo nekima da shvate, tako je.

[ momsab @ 06.02.2007. 22:32 ] @
anticka Grcka: bolje znamo filozofe nego neke tamo trgovce (ja ne znam ni za jednog ne samo trgovca vec bogatasa uopsteno)
Bil Gejts je dobar trgovac, da tako kazemo
materijalizam oduvek postoji


divan sam primer dao sa Gejtsovom kucom :D
a tek sa Boing 747 :D:D
ipak, bolje Boing od 250miliona dolara nego neki tamo LearJet (kako im se krecu cene?)

evo, da se iskupim: ona dvojica guglasa stanuju u prosecnim dvosobnim stanovima, ako je verovati novinama
eto, novac nije sve


a sad da se vratimo na temu
hm, koja bese tema?


p.s. dosta vise sa Gejtsom :)
[ ventura @ 06.02.2007. 22:50 ] @
Citat:
momsab: a tek sa Boing 747 :D:D
ipak, bolje Boing od 250miliona dolara nego neki tamo LearJet (kako im se krecu cene?)


Čitavih 20 miliona, i to za neki da se usereš u gaće model :)

[ prvul1 @ 06.02.2007. 22:56 ] @
Ja cu biti iskljucivo lican: Uz svo postovanje prema pomenutom gospodinu
meni to ovako izgleda: Od pomenutog G.Pereljmanova bar do sada nisam video
nikakvu korist, a ne vidim da je ni nekakvu veliku korist od dokaza
Poenkareove hipoteze. Ovo govorim kao diplomirani matematicar, sa najboljim
prosekom u generaciji ... Sto se tice gospodina B.Gejtsa - svaka mu cast.
Mislim da je i mnogima doneo korist, pa i meni. Naravno, i sebi. Uvazavanje
realnosti je nesto sa cime se u Srbiji konstantno susrecemo pa je tako i sa
likom Bila Gejtsa. Daleko od toga da sam njegov fan ali se dobro secam
osamdesetih, pre pojave DOS-a i ulaska Microsofta na scenu... Da biste imali
operativni sistem morali ste imati brdo para, srece i ko zna cega. Onda je
dosao i Microsoft (sa svim svojim nedostacima i manama) ali i jako niskom
cenom za tadasnje uslove. U Nisu je pravljen Honeywel, pa pitaj za cene
takvih OS-a...

U civilizovanom svetu postoje tzv. dominantna i ona druga znanja. Cilj
obrazovnih institucija u razvijenim zemljama je da osposobi ljude da
ovladaju dominantnim znanjima i vestinama. To je ono sto je sto donosi
prosperitet naciji i pojedincu. Ukoliko je debljina novcanika u sto
direktnijoj vezi sa sposobnostima i znanjima pojedinca - drzavni sistem pa i
sam sistem vrednosti je bolji, gura sposobnije pojedince napred.

O 'pametnom' coveku koji uopste nije zainteresovan za novac, koji ne
percipira realnost novca, ne bih diskutovao - to je vec patoloska stvar i
pitanje na cijem razresenju mogu da porade i psihijatri. To ne znaci da
ljudi treba da budu opsednuti novcem. Ali je posedovanje novca i
zainteresovanost za njega do nivoa koji omogucava razresenje nekih zivotnih
situacija - vrlo zdrava stvar. Povezivanje (pravdanje) siromastva postenjem
ili nekom mudroscu je vrlo diskutabilno. Uostalom, zar mislite da su novac
izmislili dokoni 'pametnjakovici'?
[ Nedeljko @ 07.02.2007. 09:28 ] @
Naravno da je Pereljman daleko pametniji od Bila. Ne vidim nikakvu svrhu osporavanja te činjenice, ali dobro. pokušaću da razjasnim ono što sam napisao.

Moj cilj nije bio da "obezvredim" doprinos Bila gejtsa društvu. Ono što sam hteo da kažem je da naravno da je za zarađivanje dosta para (legalnim putem) potreban intelekt, ali da to svakako nije jedini način ispoljavanja inteligencije.
Citat:
Stefano: Zavisi kako gledas na svet oko sebe.
Po meni Bill Gejts jeste vredniji i pametniji od Peljermana. Pogledaj sta je Peljerman stvorio, a sta Bil Gejts.
Ovo je vreme materijalizma, i tvoja sposobnost se meri mogucnosti da unovcis svoje znanje.

Pamet i upornost su potrebni i za neke sasvim beskorisne stvari. A o tome da li je "vreme ove ili one filozofije", možeš govoriti samo iz ličnog ugla. Dakle, preformuliši svoj iskaz u "U ovo vreme je meni najprihvatljivija materijalistička filozofija.", jer to zaista nema mnogo veze sa vremenom, već sa tobom. Drugi možda imaju drugačiju filozofiju i nisu budale zbog toga. Poredeći ono što su pomenuta dva gospodina uradila, mislim da je Pereljman uradio mnogo više od Gejtsa, da preciziram, za ljudsko društvo. Obrazloženje sledi.
Citat:
prvul1: Ja cu biti iskljucivo lican: Uz svo postovanje prema pomenutom gospodinu meni to ovako izgleda: Od pomenutog G.Pereljmanova bar do sada nisam video nikakvu korist, a ne vidim da je ni nekakvu veliku korist od dokaza Poenkareove hipoteze.

Tvoje ograničavanje da su ti stavovi isključivo lični je za svaku pohvalu. No, pogledajmo stvari malo šire. Iza svih sedam problema za kojima je Kejlijev matematički institut raspisao "poternice" na po milion dolara, stoji nešto praktično, u bližoj ili daljoj perspektivi. To su procene komisije koja je sastavljala listu i to je bio jedan od kriterijuma (ne i jedini) pri sastavljanju liste. No, ti kažeš da "do sada" nisi video nikakvu korist od toga. Tvoje ograde jesu na mestu, ali čovečanstvo nikada ne bi dostiglo ovaj stepen razvoja da se nije gledalo i malo dalje.

Zamisli da neki srednjovekovni kralj odluči da razvije TV. Okupi on najmudrije ljude iz svog kraljevstva, da im zadatak, i šta? Naravno, da ne bi uspeli da ga obave. Da bi se razvio TV, bilo je potrebno (u odnosu na srednji vek) doći do jako dugog niza otkrića, do kojih nije mogao doći ni jedan čovek, niti jedan "tim ljudi". Bilo je potrebno doći do velikog broja otkrića za koja se tada nije moglo sagledati kakvu moguću primenu mogu imati. Tek kada se nagomilalo dovoljno znanja da neko može da napravi i poslednji veliki korak, da sve to poveže u jednu celinu, dobili smo TV. Da se razmišljalo samo o onome čemu se primena vidi odmah ispred nosa, do TV-a se nikada ne bi stiglo.

I za kvantovanje su mogli ljudi reći: "Ma ko šiša Planka i ostale čudake, šta društvo ima od toga?", ali nisu, pa zahvaljujući tome, danas imamo poluprovodničke tehnologije, digitalne fotoaparate i kamere (fotoelektrični efekat je kvantni efekat) itd. Možda ne vidiš direktnu korist ni od Galoaove teorije, ali ona takođe postoji i ogromna je. Ona je "otvorila oči" matematičarima, da matematika nije samo nekakva nauka o brojevima, već da se mogu razmatrati i sasvim drugačiji pojmovi, kao što su grupe. To proširenje shvatanja matematike je omogućilo nastanak daleko apstraktnijih matematičkih teorija od onih "predgaloaovskih", od kojih mnoge već danas, imaju vrlo praktičnu primenu.

Takođe, Gedelov rad o teoremama nepotpunosti je otvorio put ka nastanku računara, onakvih kakve danas poznajemo - mašina koje se mogu programirati da rade po ma kakvom algoritmu. Da bi se to ostvarilo, bilo je potrebno dati formalan opis pojma algoritma, kakav je prvi put viđen u pomenutom radu (skup rekurzivnih funkcija). Kasnije je Tjuring dao ekvivalentnu definiciju koja je bila podesnija za praktičnu realizaciju. Nije sve to počelo tokom drugog svetskog rata zbog razbijanja "Enigme", već mnogo ranije iz razloga čisto teorijske prirode, koji su tada bili krajnje apstraktni da bi se naslutila njihova primena. "Enigma" je samo bila povod da se postojeće ideje uobliče u vidu mašine. Da nije bilo tog povoda, našao bi se neki drugi.

Sve u svemu, daleko bi računarstvo doguralo sa Gejtsom, a bez Tjuringa i Gedela. Međutim, ako uporedimo njihove novčanike i njihov doprinos društvu, uočićemo obrnutu proporcionalnost. Isti je slučaj i sa Pereljmanovim doprinosom. Dugoročno, on je daleko veći od Gejtsovog i to ne možda, već izvesno.
Citat:
prvul1: Sto se tice gospodina B.Gejtsa - svaka mu cast. Mislim da je i mnogima doneo korist, pa i meni. Naravno, i sebi. Uvazavanje realnosti je nesto sa cime se u Srbiji konstantno susrecemo pa je tako i sa likom Bila Gejtsa. Daleko od toga da sam njegov fan ali se dobro secam osamdesetih, pre pojave DOS-a i ulaska Microsofta na scenu... Da biste imali operativni sistem morali ste imati brdo para, srece i ko zna cega. Onda je dosao i Microsoft (sa svim svojim nedostacima i manama) ali i jako niskom cenom za tadasnje uslove. U Nisu je pravljen Honeywel, pa pitaj za cene takvih OS-a...

Ako ovo treba da znači da je Gejts dao važan doprinos društvu, sa tim se slažem. Ali, to se ne može porediti ni sa Gedelovim, ni sa Tjuringovim, ni sa Pereljmanovim doprinosom.
Citat:
prvul1: U civilizovanom svetu postoje tzv. dominantna i ona druga znanja. Cilj obrazovnih institucija u razvijenim zemljama je da osposobi ljude da ovladaju dominantnim znanjima i vestinama. To je ono sto je sto donosi prosperitet naciji i pojedincu.

O ovome možemo tek kad kažeš koja su znanja i veštine "dominantna", a koja "ona druga".
Citat:
prvul1: Ukoliko je debljina novcanika u sto direktnijoj vezi sa sposobnostima i znanjima pojedinca - drzavni sistem pa i
sam sistem vrednosti je bolji, gura sposobnije pojedince napred.

Pazi da druge ljude ne pogura na dno, jer ako oni potonu, ni ovi prvi (budući da zavise od njih) neće stići daleko.
Citat:
prvul1: O 'pametnom' coveku koji uopste nije zainteresovan za novac, koji ne percipira realnost novca, ne bih diskutovao - to je vec patoloska stvar i pitanje na cijem razresenju mogu da porade i psihijatri.

Bio bi u pravu, kada bi Pereljman živeo na tuđoj grbači. Ovako, pošto to nije slučaj, povezivanje takvih konstatacija sa njim nije na mestu.
Citat:
prvul1: To ne znaci da ljudi treba da budu opsednuti novcem.

To što si malopre napisao znači upravo to. Čoveka koji se sam brine o sebi i sam izdržava proglasio si ludim samo zato što svoj intelekt nije usmerio ka zgrtanju što većih para.
Citat:
prvul1: Povezivanje (pravdanje) siromastva postenjem ili nekom mudroscu je vrlo diskutabilno.

Ja ne znam ko je ovde govorio o poštenju. Što se ovog drugog tiče, nije materijalno siromaštvo jedina vrsta siromaštva. Ako njemu veće zadovoljstvo pričinjava to što je uspeo da dokaže Poenkareovu hipotezu, to ne znači da je lud, jer preferencije su vrlo subjektivna stvar. Išao je ka onome što ga je vuklo, uspeo je, to ga je učinilo srećnijim nego da je zaradio x miliona dolara (nemoj samo ovo osporavati, jer ti ne možeš umesto njega da tvrdiš štaon više voli, ja se pozivam na ono što je on rekao), nije na teretu društva. Šta tu nije u redu?
[ dalibord5 @ 07.02.2007. 11:39 ] @
Iako je off,ovo je bio jako lep post.
Nedeljko,svaka cast na razmisljanjima...
Ne sporim da i "materijalisti" imaju svako pravo,ali obrazovanje treba da daje sirinu,a novac ne bi smeo da bude jedini cilj ni za koga.
Novac je zdrava kategorija,samo ako sluzi kao sredstvo...i to ne samo sredstvo zadovoljavanja osnovnih potreba.
Niko nije toliko bogat da bi pojeo dva rucka,ili spavao u dve vile...
Ko svoje obrazovanje upravlja ka jedinom cilju-novcu,dzaba je sirio vidike...
[ momsab @ 07.02.2007. 15:20 ] @
koja prica..ovo je za MadZone il' nesto slicno :)

izgleda da je najbolje dati 5K€ u neki investicioni fond
[ Nedeljko @ 07.02.2007. 16:02 ] @
E, da. Zaboravio sam da odgovorim na poslednje pitanje.
Citat:
prvul1: Uostalom, zar mislite da su novac izmislili dokoni 'pametnjakovici'?

Mislim da su novac izmislili mudri ljudi nebi li olakšali razmenu dobara. Uostalom, ja ne mislim ni da čika Bili juri samo za novcem. Ako je smisao tog novca da se lepo živi, on je mogao poodavno da batali posao i ode u penziju, ali nije, jer želi da stvara. To mi se sviđa kod njega. Isto bi njega neko mogao da proglasi ludakom što je i pored tolikih para nastavio da rmbači i što ne troši sve na sebe, već izdvaja i u istraživanja vezana za borbu protiv raka. No, on je tako izabrao i to je njegova stvar. Nije društveni problem, dakle, sve je u redu.
[ prvul1 @ 08.02.2007. 12:11 ] @
>From: "Nedeljko" ' ... ' Da ne citiram mnogo toga jer cu ponovo napisati
predug post... ko ce to sve da cita? Ako nastavis sa takvim nacinom
razmisljanja doci ces do toga da je za sve te pronalaske bila od presudne
vaznosti vatra, el. struja, kosmicki dogadjaji koji su omogucili pojavu
kiseonika u atmosferi... Adam i Eva ili vise spiritualne hijerarhije. Do
cega ce sve dovesti radovi Pereljmanova dovesti mozemo samo da nagadjamo i
pretpostavljamo uz vecu ili manju preciznost. Medjutim za 'prizemljenje' tih
radova mora neko da uradi kljucnu i vrlo materijalnu stvar da bi dobar deo
covecanstva imao realnu korist. I ta sposobnost se onda zove dominantnom.
To sto neko uziva i oseca se lepo dok stvara isl. nije lose. Ipak, iole
civilizovaniji homo sapiens 21. veka trebalo bi da pod svojom kontrolom drzi
emocije isl. Na kraju krajeva, mnogi se lepo osecaju dok duvaju travu, ali
to ne govori o velicini dela koje rade. Hocu reci da to sto neko uziva dok
nesto radi nije garancija vrednosti dela koje trenutno radi.
I na kraju, famozni B.G. je na pitanje sta bi danas radio da nije u
softverskoj industriji odgovorio kako bi se bavio genetskim inzenjerstvom. I
to je, po misljenju mnogih (a i mom licnom) oblast koja ce ljudima doneti
vrlo opipljiva bogatstva (materijalna, fizicka pa verovatno i psiholoska).
> ' ...Išao je ka onome što ga je vuklo, uspeo je, to ga je učinilo
srećnijim nego da je zaradio x miliona dolara (nemoj samo ovo osporavati,
jer ti ne možeš umesto njega da tvrdiš štaon više voli, ja se pozivam na ono
što je on rekao), nije na teretu društva. Šta tu nije u redu?'
Sve je OK, jedino je veliko pitanje da li je koriscenje intelektualnih
sposobnosti (pa ma kako one bile skromne, a pogotovu ako su visoke) na tom
polju najekonomicnija stvar u ovom trenutku. Naravno, i tu ostaje na
licnosti samog coveka da odluci cime ce se baviti. Znas ono 'selo gori a
baba se ceslja'. Primenjivace se malo sutra sve velike teorije ako se ne
urade kljucne prakticne stvari na ovoj planeti. Ponavljam, svakome ostaje
sloboda da odabere oblast gde ce primenjivati svoje intelektualne
sposobnosti. Ja sam, recimo nekim svojim prijateljima koji se bave
odredjenim umetnostima koje im pricinjavaju uzivanje savetovao da osnuju
'klub ljubitelja dugosilaznog akcenta' i da ucine genijalnu stvar
ispravljanja izgovora sa pogresnim akcentom. A kako bi tek bila korisno
udruzenje ljubitelja plavusa sa ciljem da sprece viceve na racun plavusa...
Al karikiram A? Dobro, necu vise.
[ Nedeljko @ 08.02.2007. 13:17 ] @
Hvala Bogu što takvi kao što si ti nisu na vlasti. Nemoj se ljutiti, ali mekši rečnik zaista ne mogu da koristim pored onako neumesnih poređenja koje praviš (najvećih umova, koji su dali doprinose čovečanstvu neprolazne i neprocenjive vrednosti, sa vatrom i narkomanima). Da su takvi vladali poslednjih 500 godina, ne bismo imali ni TV, ni mobilne telefone, ni kompjutere, ni digitalne kamere, ni satelite, pa čak ni mnogo primitivniju tehnologiju. Danas bismo živeli, u najboljem slučaju, kao što se živelo u XVIII veku da se išlo samo za onim što je ispred nosa. A što se Pereljmana tiče, nije on radio nešto levo o državnom trošku, već se bavio poslom za koji je bio plaćen, to jest, ono što je društvo očekivalo od njega. Upravo mu je to u opisu posla. Inače, u fundamentalna istraživanja najviše ulažu najrazvijenije zemlje, upravo zbog povratne sprege koja postoji između njih i razvoja društva u celini. Daleko od toga da su ta društva propala zbog "bacanja para na fundamentalna istraživanja". Čak naprotiv.
Citat:
prvul1: Ipak, iole civilizovaniji homo sapiens 21. veka trebalo bi da pod svojom kontrolom drzi emocije isl.

Sačuvaj me Bože šta bi ti od ljudi napravio... mašine koje služe, ne znam ni ja čemu!

A što se tiče umetnosti, i tu se grdno varaš. Daleko od toga da ona nije odigrala vrlo značajnu ulogu u razvoju ljudske civilizacije i opstanku ljudske vrste. Ljudi su fizički inferiorni u odnosu na većinu životinjskih vrsta (recimo, sisara), ali se iznad njih uzdigla upravo intelektom, i tako opstala. Umetnost je itekako tu odigrala važnu ulogu, kao misaona gimnastika, koja je uzdizala ljudski um. Da, da, nataj način se podiže i nivo opšte inteligencije.

No, kada neko vidi samo ono što mu je odmah ispred nosa i što se sad odmah maže na hleb, sa njim ne vredi ni raspravljati o ovakvim temama. Treba samo pripaziti da takvi ne dođu na vlast.
[ PoStotiPut @ 08.02.2007. 21:35 ] @
mozes i jace od duplo da napravis za godinu dana ako si spreman takvu kolicinu para da ulozis na online kladionicu. Ali ne mislim da se kladis vec da trgujes kvotama. Otprilike to ide ovako: kupis neku kvotu pre utakmice, procenis njen rast ili pad i prodas je pre utakmice i dobar si 1-2%. koji god da je ishod meca.

takodje postoje arbitraze, to ti je kad je razlika u kvotama izmedju dve kladionice pa onda ti to pokrivas i obrces pare u arbitrazama mozes daimas i do 10% na jednoj utakmici i pre nego sto je pocela.

imas i rizik a to je trgovanje dok traje mec, ali ovo je jako tesko i treba biti dosta iskusan.

po meni je ovaj nacin najelegantniji, kod prve varijante postoji mogucnost gubitka od 1-2%, ali vezbanjem dodjes dotle da i pored gubitaka koji se naravno dese imas mnogo vise uspesnih trgovina.

nesto slicno kao berza samo bolje :-D
[ prvul1 @ 08.02.2007. 23:10 ] @
(Nedeljko)> "... Hvala Bogu što takvi kao što si ti nisu na vlasti." Ljudi
kao ja (na primer) nikada nisu izasli na izbore. Ma sta mislili i govorili,
meni je odavno jasno koje su najpre mentalne sposobnosti, a potom i sve
ostale, ovih sto obecavaju lepse sutra ovom narodu u izumiranju. Pre ili
kasnije shvatice da su hohstapleri i oni iz bivse vlasti i ovi sadasnji. S
tom razlikom sto sam ja to pisao i govorio i pre 5-og oktobra. Kvalitativno
bitne razlike ni danas nema.
>'...Nemoj se ljutiti, ali mekši rečnik zaista ne mogu da koristim pored
onako neumesnih poređenja koje praviš (najvećih umova, koji su dali
doprinose čovečanstvu neprolazne i neprocenjive vrednosti, sa vatrom i
narkomanima).
Sto se tvog recnika tice ja drzim svoje emotivno telo pod kontrolom i retko
sta me moze izbaciti iz ravnoteze. Poredjenje narkomana i 'najvech umova
covecanstva' je dato kao ilustracija teze da unutrasnje zadovoljstvo koje
covek oseca pri necemu nije garant velicine posla koji trenutno radi. Ali
sta ces, svako pise a i tumaci u skladu sa svojim sposobnostima.
>'... Da su takvi vladali poslednjih 500 godina, ne bismo imali ni TV, ni
mobilne telefone, ni kompjutere, ni digitalne kamere, ni satelite, pa čak ni
mnogo primitivniju tehnologiju.'
OK Ovo je tvoja ocena i ja ne osecam potrebu da je osporavam. Svako izvodi
zakljucke,
ponavljam, u skladu sa...
>'...Sačuvaj me Bože šta bi ti od ljudi napravio... mašine koje služe, ne
znam ni ja čemu!'
Ako covek ima duboko u sebi neki motiv (necu reci koji, zbog postede tvog
ega) onda moze izvesti i takav zakljucak. Radi neometnog razvoja celokupne
licnosti mudro je staviti pod svesnu kontrolu svoje emocije. Dakako da
postoje i drugacija gledista. To kuda vode gledista po kojima nije dobro
kontrolisati emocije, moze se videti po izvesnim nacijama, pojedincima,
grupama ljudi isl. A i dobar psihijatar sa iskustvom ce ti reci.
>'... A što se tiče umetnosti... odigrala vrlo značajnu ulogu u razvoju
ljudske civilizacije i opstanku ljudske vrste...'Umetnost je itekako tu
odigrala važnu ulogu, kao misaona gimnastika...nataj način se podiže i nivo
opšte inteligencije...'
Ovo zaista nikako ne mogu da razumem i pored ozbiljnih mentalnih napora koje
cinim. Zaista bih voleo da mi ti, ili bilo ko, ovo objasni. Moze i na
private, ako procenite da bi bilo zmorno za ostale, ili ako sam ja jedan od
retkih koji ovo ne razumeju.
>'... sa njim ne vredi ni raspravljati o ovakvim temama. Treba samo
pripaziti da takvi ne dođu na vlast.'
Ne brini, kao sto rekoh. Ljudi poput mene nemaju u sebi duboko potisnutu
zelju da vladaju drugima, pa samim tim i da dodju na vlast.
Ovaj sam put imao visak vremena...
[ momsab @ 09.02.2007. 12:03 ] @
prvul1, koristi tagove za citiranje
ili, jos bolje, pisi preko sajta

tagovi za citiranje:
[_quote_]citirani tekst[_/quote_]

izbacis _ i to je to
a sve ovo pise u FAQ

[ ducka @ 09.02.2007. 12:59 ] @
Iznajmi lokal, kupi par fotokopir mashina, mali neki stampac za pocetak i pare ce ti krenuti vremenom da se obrcu, znaci fina lokacija, malo marketinga i sigurica kesh veruj mi.
ako ti trebaju neke informacije dodatne zovi me na 064200081, reci cu ti sve sto znam o tom poslu jer ga poznajem u brucu :D
Ja novac stekam za to! ;)
[ nesha.co @ 10.02.2007. 20:39 ] @
Procitao sam ovu temu u celosti, jer i ja imam slican problem (pukla firma...). ali nisam shvatio sta ti hoces?!
Ti bi hteo da zaradis pare time sto ces ih jednokratno uloziti, sedeti kuci i cekati prihod.
Moze i tako, ali ti treba 5-6 klinaca iz komsiluka da stoje na coskovima zgrada, mnogo opasan izraz lica i gram mozga i 1kg necega sto se brzo prodaje.
No medjutim, ako hoces da radis, onda ti je dobra ideja preprodaja kola.
Ja radim na pr. sa kolima do 3000eura i po prodaji imam od 200-500eura.
Sve je u tvojoj proceni auta i u umetnosti da nekom skines cenu za tvoju zaradu.
Ne moras da puno znas o kolima, jer ja nisam znao kada sam krenuo ni sta je iberlauf, ali kada si u necemu brzo se nauci.
I nije tacno da moras da pendzetiras obraz za taj posao!
Kada kupujes, kupuj kao za sebe, ali kada skidas cenu budi uporan i za 50eura tvoje zarade.
Moras imati dobru pricu, slobodno vreme preko vikenda i malo zivaca, a pare vidim da imas.
To radim oko 1god. i mogu ti reci da sam u protekloj godini vise nego duplirao novac, trosio ga i opet ga imam, a pre toga sam radio za platu od 200eura.
Na primer najduze sam prodavao auto 3nedelje.
Kinta se brzo okrece, ali kada se zajebes u proceni, ti tada i spusti cenu ispod onoga za koju si kupio, da bi izvukao pare, a na sledecem autu vrati to sto si izgubio i jos malo.
Stalno si u plusu.
Ako se tebi auto na prvi pogled svidj, svidece se i kupcu sledecem, to imaj na umu!

Imam jos jedan predlog za tebe:
Komsija koji je zavrsio masinski fakultet, bez zaposlenja, propala firma, vec 3 god. radi sa otkupom metala, dakle Au, Cu, Fe, bronza i za te tri godine je uspeo da kupi auto od 10000eura i da napravi kucu od nekih 150m2, sto mozes priznati da nije lose.
Ja se na primer ne nalazim u tom poslu, mada znam daa je zarada extra, a ulaganje minimalno.
Ulaganje:
kombi (za pocetak polovan) = 2000eura
obrtni kapital ti je dakle 3000eura

Sto se tice nabavke to je na tebi, a sto se tice prodaje, otkup ti je zagarantovan.
Nekada je to bilo rezervisano samo za "tamnopute", ali danas je bitno plivati na povrsini.
Sta ti je raditi prosudi sam, ovo je samo moj predlog.
A, ako si odustao od biznisa, onda lepo stavi pare u dzep i pali na Kubu, dok je Kastro jos ziv!
[ Stefano @ 12.02.2007. 00:49 ] @
Nesho imam 2 pitanja za tebe? Da li radis prenos vlasnistva kad kupis auto ili ne? I da li proveravas u policiji legalnost vozila kog kupujes za preprodaju.
Sada konstatacije
Citat:
Ne moras da puno znas o kolima

Ja ne bih rekao da je to tacno. Ja mogu samo da zamislim nekog ko pojma nema oko auta da kupuje auto od mene. Takvima mozes da radis sta hoces. Jednostavno moras da znas nesto o autima da bi to islo kako treba, neko minimalno znanje treba da imas.
Citat:
Kada kupujes, kupuj kao za sebe

Ja za sebe kad sam uzimao auto nisam uzeo najjeftiniji, uzeo sam model koji je bio najbolji, mogao sam jeftinije da prodjem u svakom slucaju, ali tako nikad ne bih radio da sam auto uzeo za preprodaju. Tu gledas da zaradis i gledas auto nekim drugim ocima, ne ocima kupca, vec ocima trgovca.
Citat:
Moras imati dobru pricu, slobodno vreme preko vikenda i malo zivaca

Tacno, ali nazalost imati dobru pricu je i najteze. Slobodno vreme preko vikenda za autopijacu, i tokom radnih dana za kupce koji te kontaktiraju preko oglasa, nazalost medju njima ima i ne ozbiljnih kupaca, da moras za to da imas zivce...
Citat:
ali kada se za***es u proceni, ti tada i spusti cenu ispod onoga za koju si kupio, da bi izvukao pare

Bas da se to ne bi desilo, treba da se razumes u auto.
Citat:
Ako se tebi auto na prvi pogled svidj, svidece se i kupcu sledecem, to imaj na umu!

Sa ovim se delimicno slazem, delimicno ne, prava stvar je napraviti od automobila auto koji ce se svideti kupcu.

Najvise se zaradjuje na novijim autima iz uvoza, ali nazalost kod prodaje takvih automobila, najvise se susreces sa kupcima koji nemaju cash vec idu na neku kompenzaciju. Takav auto se i prodaje duze, ali kad se zaradi zaradi se extra cash.
Primer BMW 530d E60, star 3.5 godine, 30000 eur na BG table, u Nemackoj 17000 eur+42% (nije bas tacna racunica za carinu i PDV to mnogo zavisi od toga koliko ti je spediter vican u snizavanju osnovice za carinjenje)+500 eur za dovoz+800 eur registracija i osiguranje, ukupno izaslo oko 25500 eur, pa ti vidi zaradu na takvom automobilu.
I recimo da ih prodas 5-7 godisnje najmanje, pa ti racunaj zaradu.
Na tim automobilima se vrsi prava zarada. Jeste da za njih ima malo kupaca, ali postoji mogucnost super zarade.
Dok nisu uveli obavezu za polovnjake euro3 isplativo je bilo i uvoziti automobile iz USA, i prodavati ih ovde, ustede su bile extra, ali bilo pa proslo, ko je imao srecu i "njuh" dobro je zaradio.
[ sekulicB @ 12.02.2007. 14:28 ] @
evo moja ideja:


Daj pare u crkvu, Bog vraca nekoliko puta! :) ali samo ako verujesh!

Srecno..
[ nesha.co @ 12.02.2007. 18:26 ] @
Za Stefanoa:
Ne radim prenos vlasnistva na sebe, jer bih time izgubio jedan deo zarade,
proveravam samo sumnjive automobile,
a vecinu kupujem od vlasnika.
Tema je bila sta sa 5000eura, a ti pominjes cifru od 25000eura, da bi zaradio 5000eura.
To je lepo, ali ne nameravam da prodajem stan, da bih radio sa kolima.

Covek ako nema inteligencije, ne pomaze mu ni to da poznaje sve oko automobila.
U svakom poslu imas rizika, tako i u ovome, ali upucujem coveka da bude spreman neki put i da malo izgubi, da bi opstao u poslu.
Naravno, to ne sme da mu se desava cesto, jer bi vrlo brzo shvatio da nije za taj posao, na njegovu stetu.
Sto se tice poznavanja automobila, rekao sam da poznavanje totalne materije nije potrebno, jer se vremenom sve uci, ako hoces da ides napred.
Ja nisam imao novca za neki ozbiljniji posao, pa sam se odlucio na ovaj, ali trudim se da zadrzim obraz i da "ne uvaljujem"
kupcima, jer i ja sam nekada davno naleteo na tako nesto slicno i dobro se opekao.
Primera radi, ljudi znaju da radim sa kolima i kada hoce da promene auto ili da prodaju, dolaze sada kod mene, bilo da kupe ili da im prodam, jer sam stekao njihovo poverenje.
Ne moras biti djubre, da bi uspesno radio posao.
Iz principa ne radim sa skupljim kolima, jer nisam megaloman, dovoljno mi je to sto svaki auto prodam najvise za 2nedelje, pa ti gledaj moju racunicu.
2 auta mesecno = zarada od 500 do 1000eura.
U nekoj firmi ne bih mogao da ocekujem toliku platu, za tako malo rada.
Doduse treba ti pun dzak zivaca za koje-kakve kupce koji se "razumeju" u automobile i traze od auta koji je star 10-ak godina da izgleda kao sa trake, ali sve je to deo posla.
Imalo je kada sam prodavao za mesec i 4-5automobila, ali i kada sam za mesec prodao samo 1-2automobila, ali jos uvek drzim dobar prosek.
Voleo bih i ja da radim sa skupljim, ali onda bih morao da predjem na uvoz i naravno mnogo vise da ulozim.
Za sada sam zadovoljan, jer ne zavisim vise od toga kada ce mi leci plata u firmi.
kada mi bude trebao savet za prvu ligu 25.000+ obraticu se tebi za neki pametan savet.
Dotle, srecno i tebi i meni!
[ Digame @ 27.02.2007. 19:44 ] @
Sta bi sa 5000 evra?
Jesi li ulozio?
Probaj ovo: Zlato je sada 680+/- 3$ po troy oz.
Cena sve vise raste jer svi se jos plase da bace pare u berzu a i ekonomska situacija u SAD i u Evropi ce ove godine stagnirati.
Kupi sada i cekaj dok dodje na 700 pa i 710 i prodaj. A to ce biti za mozda tri cetiri meseci. 5% za tako kratko vreme nije lose.
Ako hoces da se angazujes kupuj dukate od komsije ako mozes malko ispod trzisne cene i prodaj kada se poveca cena. Das mu 3-5% ispod trzista I kada poraste mozes I do 10% lako da zaradis.
Sada dali ce doci do 700$ je pitanje ali eto bez rizika nema isplate. Ako ne poraste ipak ces na kraju imati zlato sto necemu vredi ali ako ulozis na trziste moze ti ostati interes u propaloj firmi ):
[ ventura @ 27.02.2007. 20:35 ] @
Citat:
Digame
Ako hoces da se angazujes kupuj dukate od komsije ako mozes malko ispod trzisne cene i prodaj kada se poveca cena. Das mu 3-5% ispod trzista I kada poraste mozes I do 10% lako da zaradis.


A gde tačno da proda?

Da se pojavi na vratima NBS-a i kaže: 'bar dan, ja bi da prodam kilo zlata. :)
[ Digame @ 08.03.2007. 16:58 ] @
Imas pravo. Znaci jos se to nije stabilizovalo, cak ni u Beogradu?
[ AlexSu500 @ 18.03.2007. 14:26 ] @
Ma eto i mene sa istom problematikom imam 5000 i sta sad??? dobro ne treba mi 100% za godinu ali bar 25-30% razmisljam da otvorim kafic sta spredlazete jel ce mi se isplatiti? znam da cu se naraditi ko konj ali bar nesto i da zaradim ako vec imam te pare.
[ srdjan grubic @ 02.05.2007. 15:51 ] @

Ulozi u hartije od vrednosti ali u dinarima ako bude dobra godina niska inflacija i ako dinar ostane na ovom nivou imas oko 20% dobiti
[ srdjan grubic @ 02.05.2007. 15:53 ] @
Ili jos bolje u privatni investicioni fond ili idi igraj rulet lol
[ dragaspg @ 14.05.2007. 11:10 ] @
na BERZU (mislim crnogorsku) jos koji mjesec ili godinu
[ Laki024 @ 22.04.2008. 10:05 ] @
sto kaze nesha.co trgovina autima ovde ima nesto.
Inace dobio sam i ja otpremninu i imao sam svega 4 god staza tako da otpremnina i nije bila nesto jaka nekih 1500eur, a imao sam platu oko 250eur.
Posto da sam ulozio te pare u nov komp, nov TV muzicku liniju ili novu gardarobu ( u sta su ulagali mnogi koji su uzeli otpremninu ) , opet bih za nedelju dana razmisljao tome da po svaku cenu nadjem neki posao i dosao bih u situaciju ( ukoliko bih otisao u firmice koje imaju malo zaposlenih koje mogu da prebrojim na prste da kada vide da mi je neophodan posao i da je tamo plata npr 20000din da kada bi to poslodavac prmetio da bi se cenkao stobom kao na pijaci i ubedio te da pocetna plata od 12000din nije ni tako losa i da vremenom za par meseci ce plata biti i 20000din, i ovako poslodavac samo od tebe jednoga stavlja mesecno u dzep 100eur samo zato sto si u takvoj situaciji da ti treba makar kakav posao.
Ja nisam ovo uradi nego sam jos pre 2 god nego sam uradio sledece kuovao sam telefone koji imaju pojedinacnu vrednost izmedju 30 i 200eur . Tako sam u 2-5 telefona imao 500 eur uloga. Na jednom telefonu sam imao zarade 10-30 eur znaci u proseku 20eur. Posto je bilo do pojave Vipa relativno lako prodati telefon , odnosno postojala je traznja ako sam rodao 2 telefona nedeljno imao sam zaradu od 40ur , sto je zarada od oko 150-200eur mesecno na u proseku ulozenih 500uer. E sada prvo se pojavio telenor i telefoni za 1din, pa Vip i na kraju se doslo do toga da su telefoni izgubili status luxuzne robe, a i presetilo se trziste , pa ovaj posao vise nije isplativ, odnosno sada da biste prodali jedan telefon potrebno vam je mesec i vise dana ( za modele koje idu ), a za to vreme telefon taman tolikio izgubi na ceni koliko cete ga prodati kada sacekate kupca...tako da ovo se vise neisplati tako da se mora nesto novo raditi.
I makar koliko da se razmislja za relativno male pare 100-10000eur jedina opcija koja vam stoji na raspolaganju je trgovina posto je mali iznos za zapocinjanje proizvodnje ili nekog ovzbiljnijeg biznisa.
Sta sam hteo da kazem i sta se moze zakljuciti iz ovog modela zarada koja je isla do juce sa mobilnim telefonima i sa kakvom robom se trgovalo. 1.Atraktivna roba ( postojanje konstantne traznje relativnoi laka prodaja ) 2. moglo se raditi bez osnivanja neke radnje ili bez ozbiljnih materijanlnih ulaganja ) 3. nije skupa roba ( ovo je mogao da radi prakticno bilo ko ko nije imao nesto pametnije ili ko nije imao posao , a nekeda je mogao da pocne sa par stotina eura , ali na telefonima je 99% ljudi gubilo i dalje gubi novac medju kojima sam sada i ja kroz amortizaciju a 1% je razmisljalo logicnijim putem) 4. velika likvidnost ( nekada kada ste imali mobilni telefon pogotovo ako je bio popularnije model je bilo kao da imate pare u dzepu znaci moglo se u svakom trenutku prodati )
Ovu su vam neka 4 uslova koja roba sa kojom trgujete treba da ispunjava , nazalost zlatno vreme mobilnih telefona i slicna roba za kojom je postojala velika traznja vise nece doci tako da na osnovu ovoliko ulozenih sredstva je tesko da se prezivi.

Zato razmisljam dalje ulozim nesto vece pare i trgovina automobilima, za nekoga ko ima vise nekretninama ( iako je likvidnost manja i obrt novca manji nego sto je bilo kod telefona zarada je veca nego kamatne stope) a ko ima jos vise ulozice naravno u stanogradnju i gradjevinarstvo. Po meni barem za sada ovo je o cemu vredi razmisljati ako se zeli cista zarada samo na osnovu uloga ovde sam naveo za svakoga po nesto i za onog ko ima 500 i 5000 i 50000 i 500000eur, naravno ova prva grupa koja ima 500eur i zeli da radi cisto iz trgovine morace da izmisli nesto drugo posto to sto sam ja radio vise nije aktuelno.

I zapamtite nesto bilo da trgujete papirnim maramicama ili sa lokomotivama , kao sto svi znaju cena proizvoda zavisi od STRUKTURE ponude i traznje. Ali u trgovini uvek ce se naci neko da iz ko zna kog raloga ( nedostatak novca, neinformisanost, kupovina novog prozivoda pa prodavanje starog po tipu nepotrebno daj sta das ili neki drugi razlog ), prodati nesto ispod cene, a sa druge strane ponekad se nadje kupac koji zbog neinformisanosti ili zaljubljivanja u bas odredjeni proizvod kupi nesto iznad cene. Zbog ovoga sam napisao da cena se formira ne samo od ponude i traznje , nego i zavisi od strukture ponude i traznje, a tu je na vama da u toj strukturi ponude kada kupujete nadjete nekoga u toj strukturi koji nudi proizvod jeftinije nego drugi i da budete najblizi tom coveku tacnije da vi budete kupac u tom trenutku, ako napravite dobru kupovinu ako date i u ceni vi cete biti dobri!

Ovo su samo predlozi kako da vam kapital , tako da ulozete malo rada ili samo uz minimalan rad donese profit i vidite moguce je kao sto sam bio napisao , ali naravno taj voz je prosao i zato pisem u ovom trenutku.
Ovaj moj post se ne odnosi na ono tipa ulozim 2000eur u ubodnu pilu i za mesec dana zaradim 1000eur cisti , a radim 16h dnevno 50% povrat kapitala na mesecnom nivou , ovo nije tacno posto kada se izracuna vrednost ulozenog rada stigne se do toga da je mozda 50% na godisnjem nivou povrat kapitala , cak i 0% a jedina zarada je ta koliko dobijate na ulozeni rad odnosno nemate povracaj osnovnog sredstva ili minimalno.
Ovde sam davao samo primer kako uz razlicita ulaganja od 500 pa navise samo kapital da donosi zaradu , a to je narocito pri nizim sumama moguce jedino uz trgovinu.

PS razmislite malo za 1 god od otkupa paketa besplatnih akcija od ljudi koji su neinformisani, neobrazovani ili od ljudi koji zive u rularnim podrucljima tu ce zarada da bude verovatno jako dobra ( verovovatno cu i ja tada neki % u zavisnosti od situacije da plasiram u ove svhe )
[ Nikola M @ 23.04.2008. 13:55 ] @
A šta, niko se nije setio da otvori kafanu?

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 24.04.2008. u 09:37 GMT+1]
[ momsab @ 23.04.2008. 14:05 ] @
ako pod kafanom podrazumevas frizider, stoo, dve ili cak cetri stolice, veci frizider, kasu i iznajmljeni prostor onda nije los predlog
[ Digame @ 23.04.2008. 18:44 ] @
Evo jedan predlog.
Idi u neki manji grad gde postoji i neka ekonomija i kupi kucu za izdaju. Kuca moze biti starija (sto ce i verovatno biti slucaj) ali da je solidna i ne u fazi raspada. Ovo je vazno, mora biti udaljena najvise 20 minuta peske do centra. Znaci da mozes peske stici do grada da bi se lako donele namirnice, ici na posao itd itd. Moras da racunas da osobama kojima ces izdavati stan(ove) nece posedovati automobil.
Kako ces i sta ces sa kucom sto se tice izdaje zavisi od kolika je kuca i kakav je raspored. Ako je moguce, jedna varijanta ti je da imas vise garsonjera i da bude zajednicka kuhinja i WC. Ako kuca ima tri sobe izdas svaku sobu za 20-30 evra i eto ti, posle troskova (ne izdato, popravke) imaces skoro 10%. Svak ce ti dati toliko za garsonjeru ako je blizu grada.
Znam sta ce negativci reci:'A gde da nadjes kucu za 5000 evra?' Moze da se nadje ako potrazis i malo se raspitas. Mozda treba da se ulozi jos malo u popravke i farbanje ali eto ti zadatak i malo posla. Ako potrosis i 7-8 hiljada evra na kraju nema veze jer si zavrsio posao i sada samo prikupljas kirije i obavljas sitne popravke.
Samo zapamti ovo, vrednost nekretnine nece nikada biti ovoliko niska. Posle ratno stanje upada u kategoriju katastrofa (sto se tice vrednost nekretnine) kao i zemljotres. Moze da se desi da padne jos vrednost ali za kuce ispod 15,000 evra ne moze pasti vise. Mozda ce proci malo vremena ali vrednost te kuce (zemljista) ce porasti. I tu zaradjujes. Tu zaradu je tesko qvantifikovati jer zavisi od lokalne ekonomije i stanje u Srbiji posle ulaska u EU.
[ žutokljunac @ 23.04.2008. 19:38 ] @
Digame, imaš strašan osećaj za biznis! Ideja ti je odlična. Odavno nisam pročitao nešto ovako dobro.
[ Stefano @ 23.04.2008. 23:21 ] @
Digame, fino zvuci, ali da li si se pitao koliko je lako odnosno tesko naci nekog ko ce iznajmiti kucu u nekoj "vukojebini". Moja baba zivi u Topoli ima kucu od 60 m2 u ok.stanju, ali ipak vredi vise od tih 5000 eur.
[ Laki024 @ 23.04.2008. 23:42 ] @
Citat:
Digame: Evo jedan predlog.
Idi u neki manji grad gde postoji i neka ekonomija i kupi kucu za izdaju. Kuca moze biti starija (sto ce i verovatno biti slucaj) ali da je solidna i ne u fazi raspada. Ovo je vazno, mora biti udaljena najvise 20 minuta peske do centra. Znaci da mozes peske stici do grada da bi se lako donele namirnice, ici na posao itd itd. Moras da racunas da osobama kojima ces izdavati stan(ove) nece posedovati automobil.
Kako ces i sta ces sa kucom sto se tice izdaje zavisi od kolika je kuca i kakav je raspored. Ako je moguce, jedna varijanta ti je da imas vise garsonjera i da bude zajednicka kuhinja i WC. Ako kuca ima tri sobe izdas svaku sobu za 20-30 evra i eto ti, posle troskova (ne izdato, popravke) imaces skoro 10%. Svak ce ti dati toliko za garsonjeru ako je blizu grada.
Znam sta ce negativci reci:'A gde da nadjes kucu za 5000 evra?' Moze da se nadje ako potrazis i malo se raspitas. Mozda treba da se ulozi jos malo u popravke i farbanje ali eto ti zadatak i malo posla. Ako potrosis i 7-8 hiljada evra na kraju nema veze jer si zavrsio posao i sada samo prikupljas kirije i obavljas sitne popravke.
Samo zapamti ovo, vrednost nekretnine nece nikada biti ovoliko niska. Posle ratno stanje upada u kategoriju katastrofa (sto se tice vrednost nekretnine) kao i zemljotres. Moze da se desi da padne jos vrednost ali za kuce ispod 15,000 evra ne moze pasti vise. Mozda ce proci malo vremena ali vrednost te kuce (zemljista) ce porasti. I tu zaradjujes. Tu zaradu je tesko qvantifikovati jer zavisi od lokalne ekonomije i stanje u Srbiji posle ulaska u EU.


Ovo je najgori predlog koji sam ikada negde procitao ( naravno nismo svi isti sto je u neku ruku i dobro ).
Ewo ovako naprimer ja izdajem jednosoban stan koji vredi oko 20000-22000eur u Subotici. Za taj stan mesescno namesten dobijm 100eur sto je 1200 eur godisnje odnosno 6% koliko daju banke na orocenu stednju u eur, ili drugim recima to je varijanta za one koji imaju para , a pritom nece nista da rade i nerazmisljaju ni o cemu, a oni koji imaju para a nece da rade a pritom razmisljaju oni kupe stan u novogradnji u fazi izgradnje sacekaju max 2 god i prodaju 20% skuplje, sto je 10% godisnje, a oni koji imaju nesto para i hoce da rade , i pri tome racionalno razmisljaju oni sigurno zarade vise od ove varijante.

Citat:
žutokljunac: Tih €3000 je lako dobaciti kad čovek ima ovakve ideje. Kupi se šatra, razapne se u dvorište, organizuje svadba i raspali.
Lova do krova a i greota da kod takve investicije dvorište zvrlji neiskorišteno.
;)


Da je ovako onda bi svako kupio kucu u nekom selu za 5000eur i pravio svadbe neka napravi samo jednu godisnje u dvoristu to mu je povrat novca 60% godisnje na ulozeno


Ali moram da se vratim na temu i na ono sto je pisao Digme!

U takvim selima istina je da mozes naci kucu za 5000eur ali samo iz razloga sto ima samo ponude , a na strani traznje nema nikoga ko hoce tamo da kupi kuci , pa kuca vredi toliko koliko je kupac spreman da ponudi , ili na neki nacin to se u ekonomiji zove monopol , posto postoji vise prodavaca a samo jedan kupac, pa po meni ako kupis tamo kucu samo si zarobio kapital posto ces tesko da prodas kuci i ko zna po kojoj ceni mozda ne dobijes ni 5000eur

Izdajes za 30eur mesecno, po meni mozda realna cena za tu kucu ali si zaboravio da ti izdajes kucu a ne i odrzavanje , ako odbijes od te cene troskove odrzavanja mozda ti nece cisto ostati ni 20eur mesecno posto kao sto nam je svima poznato kuca je rupa bez dna

E da zaboravio sam pre ovoga da te pitram kome ces izdati?!!! U takvim selima najcesce svi beze , pa zato i kuce imaju tu trzisnu cenu, tako da postoji visak kuca a ne i manjak.

I na kraju nesto sto nema veze sa ekonomijom, napisao si da je bitno da bude kuca blizu centra posto moras da racunas na neke ljude koji nemaju auto i da te kuca nesme biti udaljena vise od 20 min peske od centra.

Centra???? mozda ako je neko urbano selo u pitanju.
20min peske a ne vise od centra??? Kucu za 5000eur mozes naci u selu u kojem za 10 min ili manje mozes stici sa jednog kraja na drugi ako ides najduzim putem ili dijagonalno.
Sve u svemu kod mene iz ekonomije ne bi imao ni 1 da smo u srednjoj skoli
[ Digame @ 24.04.2008. 08:20 ] @
Citat:
Laki024:Ovo je najgori predlog koji sam ikada negde procitao ( naravno nismo svi isti sto je u neku ruku i dobro ).
Ewo ovako naprimer ja izdajem jednosoban stan koji vredi oko 20000-22000eur u Subotici. Za taj stan mesescno namesten dobijm 100eur sto je 1200 eur godisnje odnosno 6% koliko daju banke na orocenu stednju u eur, ili drugim recima to je varijanta za one koji imaju para , a pritom nece nista da rade i nerazmisljaju ni o cemu, a oni koji imaju para a nece da rade a pritom razmisljaju oni kupe stan u novogradnji u fazi izgradnje sacekaju max 2 god i prodaju 20% skuplje, sto je 10% godisnje, a oni koji imaju nesto para i hoce da rade , i pri tome racionalno razmisljaju oni sigurno zarade vise od ove varijante.


Ih nagori, hehehe, dobro ajde. Pokusacu da ti potvrdim da se moze.


Citat:
Stefano: Digame, fino zvuci, ali da li si se pitao koliko je lako odnosno tesko naci nekog ko ce iznajmiti kucu u nekoj "vukojebini". Moja baba zivi u Topoli ima kucu od 60 m2 u ok.stanju, ali ipak vredi vise od tih 5000 eur.


Vidis tebi daleko je nekome blizu. Ti zelis da zivis u centru ili blizoj periferiji. Nekome ne smeta da se proseta 20-30 minuta da dodje do posla ili centra. Eto u Valjevu ima kuca relativno blizu po povoljnoj ceni. To prodaju starci kome su se deca odselila ili deca sto ne zele da zive tu ili su im matori umrli. Nisu u nekom selu vec su na brdascu posto je Valjevo u kotlini. Sve oko Vlajeva je na nekom brdu. 'E ko ce da se penje na brdo?' Ti neces ali onaj student ili neki mladic sto ne moze da plati stan u dolini blizu centra hoce.

Primecujem da vlada neko razmisljanje ovde da ako ja to ne zelim ili nemam pozitivno iskustvo baveci se tim to nije dobro. Tvoje iskustvo je sitan primerak. Ti si cuo i ovaj to rekao- to su sve price. Dali su ti rekli celu pricu? Dali si cuo od nekog sta i kako se sve dogodilo tacno? A ne neku verziju gde onaj sto ti prica ne priznaje svoje greske. Ti znas da nasi nikada ne priznaju da su pogresili.
Prvenstveno, prestani da razmisljas kao potrosac pocni da razmisljas kao gazda/"prodavac."

Slucajno sam pogledao ovde i pravo da ti kazem nisam spreman jer sam na poslu ostavio vec napisan (Word document) plan kako i sta ces ako mozete da sacekate do preko sutra. Ne mogu sada ponovo sve da ispisem ali imam i racunicu.
U medjuvreme zamisli ovo, I da nema za 5000 evra kuca, sta sada? Ajde, neka je 8000. Odes brate mili u banku i pozajmis 3000. Jel hoces da kazes da je it to nemoguce?
[ Horvat @ 24.04.2008. 12:12 ] @
na osnovu cega ce ti dati banka 3 000 eura? i kakva je ta kuca za 8 000??? koliko jos moras da ulozis da bude funkcionalna

a to na brdu to je 20-30 min od pocetka valjeva ili centra valjeva [ozbiljno pitam,nikad nisam bio tamo u okolini]
[ sasa_vu @ 24.04.2008. 12:32 ] @
Citat:
Odes brate mili u banku i pozajmis 3000

Da, ali te 3000 treba i vratiti banci uz kamatu.......A uz mesecnu zaradu rentiranjem od 20-60e(pa nek bude i 100e) to ce malo da potraje....U prevodu zarobljene(bacene) pare na par godina....
[ Stefano @ 25.04.2008. 02:21 ] @
Citat:
Prvenstveno, prestani da razmisljas kao potrosac pocni da razmisljas kao gazda/"prodavac."

Hehe... ocigledno nisi citao moje postove... jel da jesi provalio bi moj nacin razmisljanja
[ Digame @ 25.04.2008. 16:38 ] @
Citat:
Stefano: Hehe... ocigledno nisi citao moje postove... jel da jesi provalio bi moj nacin razmisljanja :)


Oh ne, ja se izvinjavam, nisam to mislio ekskluzivno tebi niti, sto ti rece, znam kakav ti je nacin razmisljanja. Trebao sam da podelim tu poruku.
[ Digame @ 25.04.2008. 17:52 ] @
Evo sto sam obecao u sredu:

Citat:
Horvat: zar nije rekao da ima PET a ne OSAM hiljada? kako da potrosi nesto sto nema ;)


Imas pravo Horvat. Bilo bi sasvim tesno sa 5000. Mozda u pocetku kupis i sredis samo jedan stan za izdaju pa ove druge polako stedis i sredjujes i izdajes postepeno.
Vazno je da imas neku sumu novca da pocnes i/ili smanjis sumu hipoteke. Koliko je sada interes 6-12%, to bi ti oduzelo svu zaradu.
Ali kao sto sam rekao ranije, uzmes zajam.

Kakvo je sada stanje u Srbiji za zajam kada imas pokrice? Koliko se uzima u obzir ako bi, ajde u ovom slucaju, kuca od 5000 evra sluzila kao pokrice? Da li i uopste uzimaju to u obzir creditori? Ta pitanja istrazujem I ako se neko razume u to vise, naravno, doprinesi razgovoru.
Ja sam uvek sklon fondovima sto se tice zarade na duze periode ali vrednost nekretnine u Srbiji (ne racunajuci BG) je toliko nizak da je to ne moguce. Jedina prednost sto nekretnina ima iznad fondova je sto mozes da pozajmis za nekretninu. Sada ja ne znam kakva je situacija kod nas ali optimalna situacija za ulaganje u nekretninu (za izdaju) je da neprestano uzimas kredit, placas interes i zaradjujes i nek je samo 3%. Sad se mislis:’ih 3% nije to nista.’ Nije nista ako si ulozio sav novac iz tvog dzepa ali ako ti je ucesce 10-25% onda imamo drugu situaciju. Sada zaradjujes sa tudjim parama. Ja verujem da ako uspostavis dobar odnos sa bankarom tj placas na vreme duzi period dace ti jos kredita sa manje pokrice i nize ucesce. Sta ste mislili odvedes ga na rucak, flasu viskija mu tutnes i kupis njegovoj zeni tasnu ne ne ne to ne pali vise. Sada smo u kapitalizmu i njegov posao zavisi od kakvih zajmova on daje. Ako on odobri, u neki kraci period, dva ili tri losa zajma (tj oduzeto od vlasnika ili neprestano kasno placa) ode njemu posao. Mada ne bi smetalo ako ga castis sa vremena na vreme.
Racunica je tu:
prihod: 720/god (prvi pokusaj, kom se kom sa lokacija, 20 evra mesecno kitija)
prazno -10%
popravke -15%
zajam (3000) 264 (6.25% interes)
neto 276
276/5000= 5,5%
Sada cu da planu svi konzervativni: ‘5,5%! Pa ja to dobijem kada orocim devize….’
Slusaj sad.
Sada imas pokrice za drugu kucu. Imas kucu sto vredi, po nezavisnom sudskom vestaku sto je izabrala banka, minimum 8000 evra.
prihod: 1080/god (iskustvo cini svoje,znas sta je u potraznji, 30 evra mes. kitija)
prazno -10%
popravke -25%
zajam 570
neto 240
276 + 240= 516/5800= 8.9%
Dok ti god banka daje kredit uzimaj kupuj i izdaj.

Ali pazi ja sam racunao 25% za prazno i popravke I relativno male kitije. Sada ima tu jos troskova kao osiguranje i naravno moras uloziti tvoje vreme ali nemoj da zaboravis rast cene.
[ Digame @ 25.04.2008. 17:53 ] @
Citat:
sasa_vu: Da, ali te 3000 treba i vratiti banci uz kamatu.......A uz mesecnu zaradu rentiranjem od 20-60e(pa nek bude i 100e) to ce malo da potraje....U prevodu zarobljene(bacene) pare na par godina....


3 x 20-30
tri garsonjere isdajes
[ momsab @ 25.04.2008. 18:09 ] @
da li bese 2000. ili 2001. bliski rodjak mog drugara iz srednje je u Backoj palanci iznajmljviao kucu na spart (ili 2 sprata) za 20ak da li DEM ili EUR ne secam se
CELA kuca iznajmljena za MALE pare

toliko o uspehu iznajmljivanja garsonjera tamo gde kuca kosta 5000e
[ Digame @ 25.04.2008. 18:14 ] @
Citat:
Horvat: na osnovu cega ce ti dati banka 3 000 eura? i kakva je ta kuca za 8 000??? koliko jos moras da ulozis da bude funkcionalna

a to na brdu to je 20-30 min od pocetka valjeva ili centra valjeva [ozbiljno pitam,nikad nisam bio tamo u okolini]


Pa dace ti ako ti je ucesce cak i samo 10%. Sada zavisi koliko zaradjujes, koliko si dugo na tom poslu i koliko imas para u banci. Ne moze ti biti preplata na taj zajam vise od 50% prihoda. Znaci ako zaradjujes 300 evra mesecno ne moze ti biti preplata na kucu vise od 150 evra. Ili ako i ti i zena imate prihod isto saberi prihod i 50% je maksimum za interes/osnovu sto mozes dati. A ovde ti treba koliko, 20 evra mesecno (3000 na 25 godina sa 6% interes) dobices zajam ako zaradjujes i 50 evra mesecno.

Mozda je Valjevo u nekoj nezgodnoj poziciji sto se tice vrednost kuca u uzoj periferiji. Sve u dolini vredi i uvek je vredelo. A cim krenes uz brdo, sto je tu u gradu fakticki, ne pozeljno je valjda sto se mora uz brdo ici.
Svaki Valjevac ce ti reci da najlepsi deo Valjeva je Bajer i tu zive cigani. Sto, ne znam, ima lep pogled a tu je 10 minuta peske do centra. Verovatno sto je na brdu.

Sada koliko ima rada, tu moras traziti da su popravke estetske. Cetku u ruku i farbaj, kantu nosi i cisti, ustedis dosta tu. Moras platiti pregled kuce od strane gradjevinara da ti on kaze da li je solidna. I preporucljivo je da vodoinstalater pregleda kakvo je stanje.

[ Digame @ 25.04.2008. 18:26 ] @
Citat:
momsab: da li bese 2000. ili 2001. bliski rodjak mog drugara iz srednje je u Backoj palanci iznajmljviao kucu na spart (ili 2 sprata) za 20ak da li DEM ili EUR ne secam se
CELA kuca iznajmljena za MALE pare

toliko o uspehu iznajmljivanja garsonjera tamo gde kuca kosta 5000e



Sta sam ono rekao ranije za price?
Ne znas da li je dva ili tri sprata????!!!! Bliski Rodjak!!!??? 2000 ili 2001 godine???!!!
Ti ne znas ni gde se tacno nalazi, kolika je, koliko je daleko od grada, koja je godina bila, u kom je stanju kuca, ne znas da li je bilo u Evra ili Marke, ne poznajes coveka, cuo si pricu preko nekoga.....
I ti sa ovim primerkom formiras misljenje?
[ momsab @ 25.04.2008. 18:58 ] @
poznajem coveka, pitao sam drugara sta je sa njim posto ga nisam video otkako se ozenio (taj covek, ne drugar)
rece mi da se preselio tamo gde sam rekao da se preselio i da iznajmljuje kucu za toliko para (mozda i vise, uglavnom, male pare su u pitanju)
ne mogu da se setim da li je na sprat ili dva sprata, davno smo pricali, uglavnom tu je i drzao elektro-servis (odlican je majstor)
posle se preselio u drugi grad (nije bitno za temu koji je) i kupio je kucu (nisam pitao za koje pare)

uglavnom, ta iznajmljena kuca je ocito bila na dobrom mestu obzirom da je tu drzao servis i da je zaradio parice
sami (supruga i on) su odrzavali kucu, grejali, placali racune i tako to
ne secam se valute zato sto ne mogu da se setim koja je tada bila aktuelna

ono sto hocu da kazem ovim primeriom iz praxe to je da prica za 5000e (iliti 8000) kuca za iznajmljvianje bas i ne drzi vodu ako je tada cela kuca bila iznajmljena za male pare (a ti imas ideju da iznajmis garsonjeru za male pare), sta mislis za koliko bi mogao danas da iznajmis garsonjeru u kuci od 5000-8000e - mnogi ljudi su ostali bez posla ili primaju malu platu
nije sigruno


da li si uradio istrazivanje trzista?
[ žutokljunac @ 25.04.2008. 21:24 ] @
Citat:
Digame:
Mozda u pocetku kupis i sredis samo jedan stan za izdaju pa ove druge polako stedis i sredjujes i izdajes postepeno.
Vazno je da imas neku sumu novca da pocnes i/ili smanjis sumu hipoteke. Koliko je sada interes 6-12%, to bi ti oduzelo svu zaradu.


Je li prijatelju da te pitam... koliko imaš godina?
Znači adaptiraš jednu garsonjeru, pa posle polako sređuješ ostale od novca koji ti pristiže. Od tih €20/mes.
Ni sam sebi nisam jasan zašto ti uopšte odgovaram, ali eto, trenutno sam zaljubljen.... nesrećno, pa neraspoložen, tako da imam vremena da se bavim i ovakvim budalaštinama jer me smiruju. Viski i ovi tvoji postovi mi olakšavaju tugu i ljubavne muke.
Ali pravo zboriš... €20 po €20.... skupi se... za četiri pet godina renoviraš kupatilo, za deset uradiš pregradne zidove, za dvadeset uvedeš grejanje.
[ ventura @ 25.04.2008. 21:34 ] @

Sa 5000 evra možeš da otvoriš pljeskoteku, i prodaješ pljeske na Skopski način ;)

Ja bi ti bio glavna mušterija :)
[ žutokljunac @ 25.04.2008. 21:51 ] @
... ili ugradiš onu papučicu za taksimetar. ;)

:)
[ Horvat @ 26.04.2008. 00:53 ] @
svaka tebi cast na ideji,ali preracunaj se opet ;)
i prvo se raspitaj kod banke da li bi dobio 3000 na 5000 [vise od duplo!]

i ovde nije prica da dizes kredit na racun citave familije,nego biznis sa PET hiljada i NISTA vise eura :)

predlog:zelenasenje ;)
[ Digame @ 26.04.2008. 09:10 ] @
Citat:
momsab:
da li si uradio istrazivanje trzista?


Sto se tice garsonjera cene su od 50-60 evra u gradu.
Kuce sto su blize su od 7-12 ali na brdu. Moram sve redom da ih pregledam. Ne vredi, ovog leta cu otici od jedne do druge i pogledacu i slikacu sta ja vidim. Postavicu na Flikr, photobucket ili snapfish slike pa mi vi dajte vase misljenje.
Vidim da ste ovde vrlo razumni i postavljate dobra pitanja. Glavno pitanje je kakva je to kuca, u sustini, ispod 10.000 evra. Mislim bilo je razgovora o 5000 i 8000 ali moglo bi se reci da je 10000 cifra sto, po nasem trzistu, je prelazak od neupotrebive svracare ili nesto totalno van grada i nesto blize i sto bih se moglo izdati. Jel se moze reci da je glavna prepreka cena kuce u ostvarenju mog plana?
Mislim da se tu slazemo. E preduzecu nesto da dokazem ako ne vama pa makar sebi dali se moze.

Da vam kazem judnu stvar, ovaku grupu ljudi sto razmisljaju napredno je tesko naci u Srbiji ovih dana. Moral je jako nizak. Moji skolski iz poljoprivredne i drugovi uopste od mladjih dana nemaju volju za neki planiran dugo-trajni dobitak. Dali ce biti i koliki ce ti biti penzija je neznatno.
[ Digame @ 26.04.2008. 09:25 ] @
Citat:
žutokljunac: Je li prijatelju da te pitam... koliko imaš godina?
Znači adaptiraš jednu garsonjeru, pa posle polako sređuješ ostale od novca koji ti pristiže. Od tih €20/mes.
Ni sam sebi nisam jasan zašto ti uopšte odgovaram, ali eto, trenutno sam zaljubljen.... nesrećno, pa neraspoložen, tako da imam vremena da se bavim i ovakvim budalaštinama jer me smiruju. Viski i ovi tvoji postovi mi olakšavaju tugu i ljubavne muke.
Ali pravo zboriš... €20 po €20.... skupi se... za četiri pet godina renoviraš kupatilo, za deset uradiš pregradne zidove, za dvadeset uvedeš grejanje.


hehehe e dobar si
Pa ako te nisam ubedio da mi plan moze uspeti makar sam ti malo olaksao tugu. Necemu sam valjao.

Oh da, imam od pre neki dan 36 godina.
[ SileRS @ 26.04.2008. 19:16 ] @
Zakupis odgovarajuci prostor. Postavis nekoliko stolova za stoni tenis i iznajmljujes termine. Investicija sigurno puno manja od 5000 evra.
[ rajco @ 26.04.2008. 21:19 ] @
Ovo sa kucom treba da ide u bisere, odavno se nisam ovako nasmejao.
[ quality @ 27.04.2008. 12:44 ] @
Citat:
SileRS: Zakupis odgovarajuci prostor. Postavis nekoliko stolova za stoni tenis i iznajmljujes termine. Investicija sigurno puno manja od 5000 evra.


Ovo ti je pametno a investicija bi bila daleko manja od 5000 eura. Imas u metrou stolova za oko 100 eura, kupis rekete, loptice, ubacis neki kafe da ljudi piju nesto izmedju partija ili jos bolje da igraju u pice a ti navijas da sto krace traju mecevi... pa da vise piju...
[ žutokljunac @ 28.04.2008. 07:12 ] @
Citat:
Digame: hehehe e dobar si
Pa ako te nisam ubedio da mi plan moze uspeti makar sam ti malo olaksao tugu. Necemu sam valjao.

Oh da, imam od pre neki dan 36 godina.


Majstore, okani se tog posla. Završićeš tako što ćeš da skuckaš više od €10 000, a dobićeš ruinu koju ćeš teško izdavati, u koju ćeš morati stalno da ulažeš, a kada odustaneš, trebaće ti puno vremena da je prodaš.

Veruj mi, imam iskustvo i u prodaji i u izdavanju. Jako je teško prodati nekretninu u provinciji. Tamo stvari drugačije funkcionišu.
[ Davor Vlajkovic @ 28.04.2008. 14:06 ] @
Predlog kao predlog nije loš, samo ne kontam čemu insistiranje na vlasništvu i zarobljavanju para na duži period, kada je za iste pare moguće rentirati kuću u lux stanju na extra lokaciji i re-rentirati je 'na parče'. Poenta je u pravu na korišćenje bez većeg uslovljavanja od strane vlasnika, a ne vlasništvo - zar ne?
[ Digame @ 28.04.2008. 16:43 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Predlog kao predlog nije loš, samo ne kontam čemu insistiranje na vlasništvu i zarobljavanju para na duži period, kada je za iste pare moguće rentirati kuću u lux stanju na extra lokaciji i re-rentirati je 'na parče'. Poenta je u pravu na korišćenje bez većeg uslovljavanja od strane vlasnika, a ne vlasništvo - zar ne?


Jeste, ali da bi dosao to tog nivoa moras nesto da ulozis. Banke vole kada i ti imas neki interes, tj ulozen novac ili neko pokrice.

E sad, taj tvoj predlog zvuci dobro: izbegnes troskove i poreze sto su vezane za kupovinu, bice verovatno u solidnom stanju, ne placas interes banci i mozes bolju i vecu lokaciju da nadjes sa manje para. Jedini gubitak moze biti ako poraste vrednost. Ja jos uvek smatram da su cene niske ali to je moje licno misljenje sto moze biti tacno ali ako pocnu da rastu vrednost tek za 10 godina onda si djabe vezao novac.
Ovu varijantu moram istraziti.
[ tinakg @ 30.04.2008. 21:04 ] @
niste u pravu ljudi,sa 5000 mozes samo da se ubijes jer onda u stvari kapiras koliko ti treba i koliko NEMAS,i u svom tom ocajanju kupi jedan konopac pa.....znas sta dalje da radis
[ Digame @ 30.04.2008. 22:24 ] @
Citat:
tinakg: niste u pravu ljudi,sa 5000 mozes samo da se ubijes jer onda u stvari kapiras koliko ti treba i koliko NEMAS,i u svom tom ocajanju kupi jedan konopac pa.....znas sta dalje da radis


Ako se ubijes kako ces da ukapiras koliko ti treba i koliko nemas? A kako ces da se obesis ako prvo izvrsis samoubistvo?
Nesto me navodi da ovaj tvoj predlog nije bas naj naj.
[ Davor Vlajkovic @ 30.04.2008. 22:29 ] @
Eto ideje, prodaja konopaca po ceni od 5K€/kom

Šalu na stranu, cenim da sa takvim stavom nikad nećeš imati 'dovoljno' novca da nešto promeniš/pokreneš...
[ Stefano @ 01.05.2008. 21:37 ] @
Citat:
tinakg: niste u pravu ljudi,sa 5000 mozes samo da se ubijes jer onda u stvari kapiras koliko ti treba i koliko NEMAS,i u svom tom ocajanju kupi jedan konopac pa.....znas sta dalje da radis

Prijatelju s'duznim postovanjem pitao bih te: da li si ti normalan?
Pa ne znam kako sa takvim nacinom razmisljanja jos nisi kupio konopac. Naravno da ozbiljan real estate biznis ne mozes da pocnes sa 5K eur ali postoje poslici koje mozes. Nemoj da siris negativnu i destruktivnu energiju na forumu.
[ Nikola M @ 06.05.2008. 14:37 ] @
Ma kafana, kad vam kažem...
[ Horvat @ 08.05.2008. 15:43 ] @
mislis zakupiti prostor,kupiti sank,kupiti stolice i stolove,case,flase...pice za 5k?
s tim da prvih par meseci ces sigurno biti u minusu
[ Digame @ 08.05.2008. 17:29 ] @
Citat:
Horvat: mislis zakupiti prostor,kupiti sank,kupiti stolice i stolove,case,flase...pice za 5k?
s tim da prvih par meseci ces sigurno biti u minusu


Koliko kafica se kod nas otvori i zatvori mozes potraziti polovnu stolariju u oglasima. Neki sto izdaju prostor nekada i imaju vec stolariju, frizidere, ringle, itd.
Ako si poznat u svom gradu i imas dosta drustva docice i imaces pazar i ako nije bas najbolja lokacije ili nije nesto unutra. Eto sto ti je to kod nas dok ne izmodi svi su tu i ako ima lepsih mesta. Ako mozes dovedi muziku nocu.
Ili ako nisi mnogo drustven ili poznat otvori ortacki sa nekim sto je poznat po gradu i sto ce doci zbog njega.
Kod nas, hvala bogu, uvek se nade novca za izlazak i pice.
[ quality @ 11.05.2008. 12:39 ] @
Sa 5000 moze da otvori kafic ladno jer novac mu treba za kasu, neke takse, stolove i stolice moze da pojuri od pivara ako je na dobroj lokaciji, case, aparat za kafu, frizidere i jos mnogo sitnica moze da dobije za dz u vidu promocije na koriscenje tako da se ustedi bas dosta.... Ostaje sredjivanje enterijera i da kupi pice...

Ja sada imam 4 frizidera u kaficu zaduzenih od raznih firmi (coca cola, calsberg, apatinska pivara, knjaz) a izracunajte koliko bi me kostalo da sam ih kupovao.
[ jovanldn @ 12.05.2008. 19:19 ] @
Business
--------
Kontam da je za zapocinjanje businessa bitno razmisljanje:(1)"sta ljudima treba a ja bih mogao da im ponudim". Business koji je zapocet sa (2)"sta bih mogao da uvalim masi, pa da zaradim pare" je krakog daha i definitivno ce kad tad da propadne, ako se uopste i pokrene. Isto vazi i za business koji se zapocinje samo da bi se zaradile pare a usluga vlasniku i nije toliko bitna.
Dakle za business je bitna:
1) dobra usluga koja interesuje ljude i potrebna im je (ne vidim da Srbi bas mnogo igraju ping-pong. U kuglanu se ide samo zato sto je fensi..),
2) vizija vlasnika da uslugom koju nudi njegov business, zeli da pomogne ljudima. (graditelj zgrada resava stambena pitanja, kafic omogucava ljudima da se opuste i zabave..)

Takodje u Srbiji je jos uvek zeznuto raditi bilo koji (podrazumeva se legalni) small-business pa da od toga lepo zivis a da se ne satires od rada, jer drzava bas ne pomaze preduzetnicima koliko bi mogla, a banke pogotovo.
(Npr. koliko se meni cini, banke ne prave veliku razliku izmedju loseg kredita (cini im se ne bas profitabilan biznis) i dobrog kredita (veruju da ce biznis lako da vrati ulozeno) koji daju preduzetniku, nego odvale kamatu a ti posle pevajuci vracas "pomoc" godinama - bankama je jos uvek cilj da oderu, a ne da pomognu razvoji businessa i na kraju time i drzave)
- Eh elaborata.:)

Investiranje
-----------
"Investiranje nije rizicno ako znas sa radis" - neko rece. Brokerske kuce se uglavnom zasnivaju na "reci mi da kupim i kupicu/prodacu" akcije itd. Broker po svojoj definiciji zaradjuje procenat od prodaje ili kupovine, sta njega briga da li ti znas sta radis ili ne, dokle god ima prometa broker zaradjuje. Sem toga nasa berza je smehoteka - posle izbora akcije skoce za 20% itd. - pa to nema (skoro) nigde.

Ono sto moze da se uradi za 5000 Eur je da se plati finansijska inteligencija koja zaradjuje obrcuci klijentov novac samo ako klijent zaradjuje. Takodje banke gde se novac ulaze (dok nije u obrtu) garantuju za njega.
Ne znam koliko ljudi je obavesteno da nase banke u Srbiji osiguravaju ulozen novac na max 3000.
(Znaci kod nas ulozis 20000, banka pukne i ti dobijes mozda 3000).

Finansijska inteligencija:
Znam za Austrijsku firmu koja se bavi modernim upravljanjem kapitalom klijenata (koji ne zeli sam da se bakce sa berzom, a ako zeli moze i on sam da ucestvuje u odlucivanju) i prosecan obrt je dupliranje glavnice svakih 5 godina, uz kamatno kamatni racun. Tj. ulozis 5000, za 5 god imas 10000, za 10 god imas 20000 itd. (to je samo primer, od prilike). E sad ako imas i neke prihode svaki mesec, mozes bilo kada da dodato ulazes, npr mesecno vec od 50Eur, sto naravno dodatno veoma utice na brzinu umnozavanja novca koji dalje pravi novac.
Ulozen novac mozes bilo kada da podignes, dakle maksimalna likvidnost. (nema orocavanje i tih zavrzlama).
Potpisuje se ugovor i nema tu da te neko zezne, ti ljudi zive od toga, a zaradjuju samo ako ti naprave pare.


Rezime:
-------
Super je baviti se biznisom, ali postoje i drugi nacini da novac napravi novac. Licno me interesuju oba, mada sam trenutno zaposlen kontam da za koju godinu pocnem svoj biznis. A u ovo sa Austrijancima ulazim cim isplatim troskove ulaganja u svoje najnovije obrazovanje - za mesec, dva.

Pozdrav svima!:)

[Ovu poruku je menjao jovanldn dana 12.05.2008. u 20:53 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 19.01.2009. u 23:23 GMT+1]
[ jovanldn @ 14.05.2008. 19:26 ] @
Nisam bio siguran da li cu ponovo dolaziti na ovaj forum (posto sam do njega slucajno dosao jer sam zalutao trazeci neke info. za UK vize itd., dakle zato sam ostavio mail), al vidim da ima interesantnih tema pa me evo opet. Dakle malo pojasnjenje o austijskoj firmi:

Firma se zove General Investments
(http://www.general-investments.at)

Radi se o upravljanju kapitalom kroz fondove i proizvode (ali ne prevazidjene klasicne fondove koji trenutno pucaju po Americi, i koje cika Misko upravo gura po Srbiji vec moderne fondove koji svojim investitorima omogucuju pristup globalnom trzistu deonicama, opcijama, certifikatima, fjucersima, trzistu plemenith metala i ostalih sirovine itd.)

General Investments saradjuje sa Luxemburskom Bankom (http://www.banquedeluxembourg.com) i jos nekoliko nezavisnih finansijskih konsultantskih kuca koje kontrolisu i nadgledaju investiranje (uglavnom nemacke i austrijske investitorske kuce). Jedna od njih je: Fund Promoter (http://www.fundpromoter.de) koje su ostale trenutno ne znam da kazem.

Prosecan obrt je 15% godisnje, ali je moguce formirati portfolio i sa drugacijim kriterijumima u zavisosti od zelje investitora.
Minimalan iznos da se udje u posao sa Austijancima je 650 Eur, naravno ko udje sa vise postoje i neke prednosti. A dodati se uvek moze.
(Dodavanje nije obavezno, vec po zelji i ne mora se odrzavati kontinuitet u uplatama, a novac se uvek moze podici).

Naravno za ovo u Srbiji je culo malo ljudi jer firma trenutno ne moze da otvori predstavnistvo (ekspozituru) ovde, cika Misko gura svoju pricu i sto bi on i ostale banke dale bilo kome novom i boljem da udje kad narod voli kredite i zadovoljava se i sa nizim stednim kamatama. A zapravo sve te banke rade vrlo slicno sto i ovi Austijanci, samo sto nama narodu daju sicu a sebi zadrze vecinu i onda treba sav srecan da im kazem hvala - e pa malo sutra.

Necu dalje da objasnjavam kako to funkcionise jer mogu samo da zbunim, koga interesuje mogu ga povezati sa nezavisnim predstavnikom Austijanaca ovde koji je i meni pojasnio kako stoje stvari i sta nas tek ceka, a preko nje (zena je) se moze uci u pricu sa Austrijancima, dakle ona poseduje sve informacije i objasnjenja.
(A posto naravno necu staviti njen broj mobilnog telefona ovde, mozete me kontaktirati na mail: [email protected] pa cu vas povezati sa njom)

(proradile emocije pa sam se opet raspisao, slusam svaki dan na poslu radio i izvestaje sa berze i reklame za Delta fondove i banke itd., kao sad ce oni da nam pomognu sa necim prevazidjenim, a mi cemo da budemo sretni i zahvalni - pa mi taj sum nekako ide na zivce - da se kulturno izrazim)

Pozdrav!:)
Jovan
[ ventura @ 14.05.2008. 19:32 ] @
Citat:
jovanldn:
Firma se zove General Investments
(http://www.general-investments.at)

Radi se o upravljanju kapitalom kroz fondove i proizvode (ali ne prevazidjene klasicne fondove koji trenutno pucaju po Americi, i koje cika Misko upravo gura po Srbiji vec moderne fondove koji svojim investitorima omogucuju pristup globalnom trzistu deonicama, opcijama, certifikatima, fjucersima, trzistu plemenith metala i ostalih sirovine itd.)


'Ozbiljna' firma koja ima sajt od 20$ (template), sve sa stock sličicama i counterom na glavnoj stranici, mi opasno smrdi na prevaru, i u svakom slučaju bi preskočio istu... Pogotovo još kad se u priču uplete neki 'revolucionaran' money-making metod...
[ Ivan Dimkovic @ 14.05.2008. 19:54 ] @
Citat:
ali ne prevazidjene klasicne fondove koji trenutno pucaju po Americi, i koje cika Misko upravo gura po Srbiji vec moderne fondove koji svojim investitorima omogucuju pristup globalnom trzistu deonicama, opcijama, certifikatima, fjucersima, trzistu plemenith metala i ostalih sirovine itd.


Fondovi mogu biti klasicni uzajamni i hedge fondovi - upravo ti klasicni nigde "ne pucaju" i predstavljaju jedan od najvise koriscenih metoda plasiranja kapitala i trguju sa svim tim o cemu pricas. Mislim da si ti nesto pogresno procitao negde, posto su mutual fondovi daleko od prevazidjenih, a hedge fondovi su relativno nova stvar.

Hedge fondovi su manje regulisani, nude nekad i veci profit, ali zbog nedostatka regulacije kao investitor hedge fonda imas manju transparentnost i hedge fond manageri mogu da rade vise stvari (pa i da upropaste celu stvar)... U svakom slucaju hedge fondovi i nisu popularni puno.

U svakom slucaju, ne postoji ni jedan "revolucionarni" metod diverzifikovanog ulaganja za vise investitora osim ova 2 - taj ko ti prica o "revolucionarnom metodu" ti zavlaci ruku u novcanik i u najboljem slucaju hoce da ti preproda rupu na saksiji - posto sam mozes da kupis fondove i/ili akcije.

Postoji mali milion uzajamnih investicionih fondova koji upravljaju i vrednim metalima, i sertifikatima i opcijama itd... - i drze ih respektabilne finansijske institucije poput Merrill Lynch-a, HYPO-a, Citibanka, Baring-a, HSBC-a, DWS-a itd.. - a ne neka ekipa za koju niko nije cuo i naziva sebe "general investments".

Da izvines, daleko bih pre poverio pare HSBC-u ili Merrill Lynch-u u nekoliko diverzifikovanih fondova (recimo - kina, brazil, vredni metali, money market, istocna evropa i, recimo, obnovljiva energija) nego nekim likovima koji imaju $20 web sajt i imaju "bucno" ime.

Citat:

Necu dalje da objasnjavam kako to funkcionise jer mogu samo da zbunim,


Da, da - hvala sto nas cuvas od zbunjivanja ;-) Sa template sajtom od $20 i "zvucnim" imenom za koje niko nikad nije cuo - a tek o "revolucionarnom" metodu ulaganja i da ne pricamo.

Bice bolje da trazis "klijente" negde drugde. Po mogucnosti tamo gde ne znaju da se potpisu, i gde pali prica o "zastarelim metodama koje nam uvaljuju u Srbiji"
[ Digame @ 14.05.2008. 21:13 ] @
I ja sam malo skeptican kada cujem za nesto novo. Koja je ova skim uspostavljamo kontakt i zasto njen e-mail nema nastavak @general-investments.at? Jel ona samo dobija neku sumu sto preporucuje kliente?
I ja takode ne verujem eto samo sto imaju sajt sa lepim slikama ali oni jesu registrovani sa nadleznim organom banaka u Austriji:
http://www.fma.gv.at/cms/site/EN/abfragen_liste_kwpdlu.html (klikni "G" i eto ih)


Ali prvo, kao sto sam rekao ranije, cij je taj e-mail? Kakvu ona ima vezu sa ovom institucijom?

[ jovanldn @ 15.05.2008. 09:58 ] @
E ljudi sto odmah padate u vatru!?:)

Ne razumem cemu osudjivanje.:)

Lepo sam rekao da je bolje da ja ne objasnjavam, jer hteo sam samo malo da pojasnim i ispala zbrka.

Nikoga ne ubedjujem ni u sta niti vam kazem "ljudi uradite to, to je prava stvar!", ima daleko boljih nacina da se covek obogati, ali za nekog ko nece sam da se aktivira i uci o investicijama, mislim da je ovo dosta bolje od onog sto se ovde u Srbiji trenutno nudi - eto to sam zeleo da kazem.
Samo sam dao informaciju pa ko zeli moze da se dalje informise, a ko ne zeli super njegov izbor.

Fondovi pucaju kad se uruse tipa pogresan proizvod u koji fond ulaze itd. Mutual fondovi (koliko sam ja shvatio) medjusbno se povezuju pa kad jedan isusuje, onda i drugi moze da bude u problemu. Ko je pratio sta se desavalo u poslednje vreme na berzi, mogao je da vidi da su zbog krize u Americi (posebno sa pojedinim firmama), neki mutual fondovi u drugim zemljama kolabirali. (Citao na netu i u novinama). Dakle stvarno se trenutno ne razumem previse u sve to, ucim, ali lepo sam rekao da ja nisam finansijski strucnjak vec programer. E sad ako nesto nisam dobro shvatio, izvinjavam se, tek ucim.

Naravno da ja mogu da sam kupim stvari na berzi (deonice, opcije... bilo sta), ali cu radije dati nekome ko zna sta radi da mi on kupi. Ja trenutno stvarno ne znam da citam finansijske izvestaje i skontam kako koja firma funkcionise da bih sam kupovao. Ko hoce sam da kupuje - super, svaka cast! Ja bih za sada ipak ulagao sa Austrijancima (npr.).

Kome se prica ne svidja i veruje da se ovo zasniva na nekim "revolucionarnim" metodama onda nek zaboravi na celu pricu i ide dalje sa svojim uverenjima i ja ga podrzavam. A ja garantovano mogu da kazem da onaj ko zna sta radi moze da bez problema na svetskom trzistu kapitala napravi i 40% i vise (moze se proguglati o tome). Sem toga koliko ja vidim covek iz nase Srbije ne bi mogao po zakonu da sam kupuje bilo sta na stranoj berzi vec samo na nasoj.

Rezime: ne kazem uradite, ne kazem nemojte uraditi - svako kako misli. Dodatno informisanje nista ne kosta, a ne kosta ni neinformisanje i kompletno napustanje daljeg razmisljanja o celoj prici. Svako po svojoj zelji, ja sam samo dao informaciju, buduci da je tema kako obrnuti 5000 Eur.

Pozdrav!:)

P.S. ne znam da li sam odgovorio na sve "optuzbe", pokusao sam u jednom da napisem o svemu.

E da, sad sam video Digame, njena veza sa institucijom je to sto je ona nezavisni predstavnik i finansijski savetnik. Email je moj, licni. Ne znam koji je njen mail, imam njen broj telefona. Mislim da je bezveze da ostavljam njen broj ovde (ja ne bih voleo da meni neko to uradi), pa sam zato dao moj mail. Eto.

[Ovu poruku je menjao jovanldn dana 15.05.2008. u 11:10 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao jovanldn dana 15.05.2008. u 13:07 GMT+1]
[ Admiral_1 @ 14.12.2008. 12:04 ] @
Hi svima.

Tema je veoma unteresantna i mogu reci jedna od veoma popularnih u ovom nasem vremenu,ali isto tako i veoma glupa.
Kako mozemo davati savete drugim osobama koje uopste ne poznajemo i ne znamo njihov kvalitet i sposobnost u bilo kom obliku biznisa.
Mozda ce neko da napravi kintu sa poljoprivredom,ili mozda sa zelenasenjem jer je sebe nasao u tom poslu i funkcionise besprekorno iz dana u dan.Dok ce drugi odistati cim pomisli na tako nesto.Zasto bi ljudima nudili razne ideje koje mogu dovesti do brzog bankrota!!??

Ja zivim u Austriji vec 6 godina.Inace sam po profesiji instalater.Taj posao sad trenutno radim i veoma sam zadovoljan sa platom i kvalitetom zivota.
Medjutim,proteklih par godina sam i ja bio u biznisu i to veoma dobrom.Nakon sto sam u jednom lokalu razgovarao sa jednim poznanikom,dosao sam na ideju da otvorim firmu koja je posrednik izmedju banaka i ljudi koji zele kredit.Ulog je bio 500€ na pocetku i na tome se i zavrsio jer mi nista drugo nije ni trebalo osim klasicnih taksi i pecata.Prvih par meseci je bilo tu i tamo,ali se kasnije desilo cudo.Nisam mogao da podignem glavu od posla.Moj posao je bio da sve papire koje dobijem od musterije samo odnesem u banku,i sacekam odgovor u roku od par sati kolika je suma odobrena.Napravim termin za isplatu kredita i na kraju odem do banke i odradim isplatu.

Primer:

Banka odobrava 30 000,-€

Provizija od musterije 5% .......1 500,-€
Provizija od banke 2%............600,-€
Provizija od osiguranja ...........1 000,-€

3 100,-€ oficijalno zaradjenih para za ukupno par sati ``RADA``!!! Prosecna plata u Austriji je oko 1 300,-€.
Biznis je bio fantastican,ali je na kraju sve to propalo jer su posao radili iskljucivo balkanci koji su uzimali i do tri puta vise para itd...

Ja sam bio prezadovoljan svojom zaradom jer sa tri godine nosio samo odelo,radio kad ja hocu,skim hocu i naravno zaradio veoma lepu sumu para.

Da mi je to neko nudio i serviro na neki svoj nacin mozda i ne bih radio taj posao,ali to je bila moja ideja koju sam ja video i realizovao na pravi nacin
u pravo vreme.Nije bilo lako sobzirom da sam sa nemackim bio nikakav i bez ikakvog iskustva i znanja o poslovanju sa bankama.

Izvinjavam se zbog vremena koje sam vam oduzeo,ali hocu da kazem da se u biznis ulazi spontano,bez ikakvog ocekivanja i velikog planiranja.Ali je bitno da
kada vec osetite pravu ideju za dobar posao,to i pokrenete uz dobar koncept i bez previse srljanja.

Za kraj bih predlozio da vasih 5 000€ potrosite na sredjivanju vize i dolazak u inostransvo,jer se ovde lepo zivi i sa prosecnim radom,a ideja i mogucnost
o nekakvom novom ili bolje reci vasem biznisu nikad nije iskljuena,a ima ih sigurno puno.

Prijatan dan i puno srece u bilo kakvom biznisu!!!
[ Digame @ 15.12.2008. 16:25 ] @
Citat:
Admiral_1
Banka odobrava 30 000,-€

Provizija od musterije 5% .......1 500,-€
Provizija od banke 2%............600,-€
Provizija od osiguranja ...........1 000,-€

3 100,-€ oficijalno zaradjenih para za ukupno par sati ``RADA``!!! Prosecna plata u Austriji je oko 1 300,-€.
Biznis je bio fantastican,ali je na kraju sve to propalo jer su posao radili iskljucivo balkanci koji su uzimali i do tri puta vise para itd...



Provizija 5% od musterije???!!!! Pa nije ni cudo sto su to dokrajcili Austrijanci. Ja ne znam kakvu ste vi rupu u zakonu pronasli ali to je po svim svetskim standardima suvise. Ako dobijes 1% sto si posrednik i pripremio zajam, koji je odobren, onda si valjao i to lepo.
[ Digital Signature @ 18.01.2009. 16:05 ] @
ZZZ svima!!!

Po meni najbolji predlog ti je da pare ulozis u sebe (to bih prvo uradio)!!
npr:

Uplatis neki kurs -Microsoft, Cisko...itd kojim ces dobiti validan sertifikat (web dizajn, programiranje, obuka za koriscenje nekih programa,auto cad, itditd....), naravno ako te zanima tako nesto. Tako ces sebi stvoriti vece mogucnosti da se zaposlis u nekoj kompaniji gde bi kao efekat ulaganja imao finu platicu.Naravno, za to bi trebalo isto mnogo truda, ali ZNANJE = BOGATSVO

Ovaj lik Admiral_1 isto mu je dobra ideja, mada to ti je vid zelenastva , ali je ok!!

I na kraju krajeva kreni sa razvijanjem porno inustrije....nadjes neku ribu , nadjes nekog lika...mozes i ti .....platis ih po sto eur, neku gajbu ili neki prostor i eto....mozda bi i postao srpski Hju Hefner )) !!!


zzzz
[ BBS @ 18.01.2009. 17:05 ] @
@Admiral_1

Koja je budala na to nasela? Ili si mozda uzimao reket jer to neverovatno na to lici. A evo i zasto:
1. Dogovor nastao u lokalu sa nekim poznanikom,
2. Islo dobro
3. Poceli ljudi da se hvale
4. Ukljucilo se vise balkanaca (uzgred posluju sa bankama a neznaju ni jezik zemlje u kojoj su)
5. Na kraju preterali za "provizijom"
6. Verovatno neko (nezadovoljan klijent ili neko ko je izleteo iz posla) prijavio muriji i jos jedna lanac prevare prekinut.

Na to mislis?
[ ptak 13. @ 19.01.2009. 20:36 ] @
Evo i ja da se ukljucim malo u raspravu :D
Vidim tema traje dosta dugo, a takodje sam se nasmejao postu gde pise da za jednu godinu zeli udvostruciti 5000 ulozenih eura.
Prva opcija su ti svi ilegalni poslovi da bi to uradio, znaci kreni sa dilerima droge i ima da lete pare :)))))))

E sad malo ozbiljno.....

Mene interesuje koliko je pametno biti preduzimac gradjevinskih poslova, znaci ti upoznas majstore, zidare, fasadere i sl.....keramicare i krenes redom gde ima poso ti ga kupis a njima prodas za manje pare :))))) i tako krenes.....e sad mene zanima koliko je ovo isplativo u Srbiji....?

E evo jedna ideja, ulozis nesto para u kurs engleskog jezika, zavrsis uspesno, odes u BGD ili Kotor i nadjes agenciju za prekookeanske brodove, imas neku srednju skolu, kuvar, konobar, ugostitelj, fotograf, elektrotehnicar, doktor, rad u kasinu, turizmolog i jos milion zanimanja.....i lepo sredis papire sve te moze kostati max ovako po meni :
Kurs ENG jezika ( nemam pojma koliko se krece ) recimo 600 eura ( i ovo je mnogo ali ajde )
Srednja skola ( imate je vecvaljda, jos bolje ako imate fax )
Sredjivanje papira ( 800-1000 eura ) ali to placate na rate odbija se od plata.....
Avionska karta ( odbija se od plata )

Znaci ako ste recimo kao ja elektrotehnicar enegetike....ovaj zanat ima od 3000-3500 eura na brodu za mesec dana....
ugostitelj i imaju oko 1500e za mesec dana
Fotografi ( po ucinku ) ne manje od 1200e
casino oko 1500e

znaci zarade ima sa srednjom skolom
Sa faxom
Kapetan 7000-8000e
Prvi inzenjer elektrotehnike 7000e
Drugi inzenjer 5000e
Treci inzenjer 4000-4500e


Znaci samo jbg rizicno i naporno, ali pare su cudo....stoga trk na brodove :)))))
P.S. Mozda cene nisu bas najtacnije ali su u proseku 20% + -
[ ventura @ 19.01.2009. 21:40 ] @
Nikola,

Promašio si temu... Vidiš da je čovek pitao kako da zaradi, ali ne i da radi...
[ ptak 13. @ 19.01.2009. 21:55 ] @
Nema leba bez motike, i ja sanjam o tom lebu ali ga nesto nema.....
[ quality @ 20.01.2009. 00:38 ] @
Citat:
ptak 13.: Nema leba bez motike, i ja sanjam o tom lebu ali ga nesto nema.....:D


ti onda kad podjes u prodavnicu za hleb i ponesi motiku i eto hleba s' motiku.....xexexe
[ bubalo @ 20.01.2009. 01:40 ] @
Citat:


I na kraju krajeva kreni sa razvijanjem porno inustrije....nadjes neku ribu , nadjes nekog lika...mozes i ti :D.....platis ih po sto eur, neku gajbu ili neki prostor i eto....mozda bi i postao srpski Hju Hefner :))) !!!

zzzz


Sto da placa sve to kad moze i sam.Dok ne stane na noge.
[ Darko Nedeljković @ 20.01.2009. 09:39 ] @
Citat:
ptak 13.: Vidim tema traje dosta dugo, a takodje sam se nasmejao postu gde pise da za jednu godinu zeli udvostruciti 5000 ulozenih eura.

Ne bi me cudilo da u medjuvremenu zeli da zivi od te zarade a da na kraju godine ima duplo...

Treba se malo spustiti na zemlju, gledati na stvari realnije - obveznice sa rokom dospeca za godinu dana donose oko 7% na ulozeno a firme i pojedinci pokazuju prilicno interesovanje za to. Zasto, ako je tako lako udvostruciti ulozeno za godinu dana? Tacno, ima sigurno onih koji kapital udvostruce svake godine, ali ima i onih koji idu u minus... ali prosek je mozda na nivou ovih 7%. I tako, svako malo pojavi se neko ko veruje da ce uz pomoc saveta sa foruma uspeti da se ugura u onih 1% najuspesnijih koji veruju da mogu udvostruciti ulozeno...
[ grobar011 @ 04.08.2009. 15:34 ] @
hahaha ja mislim da je do sada oyrosio te pare i jos toliko
[ zwelle85 @ 02.05.2010. 18:02 ] @
Najbolja moguca investicija:
1. znanje
2. zlato
3. alternativna energija (vetra, solarna...)

Savet: ako imas novac, bezi iz njega... kupuj plemenite metale ili zemlju.

[ Nabukodonosor @ 06.05.2010. 12:44 ] @
Tema je gde uloziti 5000 eura a ne 5 milijardi eura. Ne vidim razlog za filozofiranje.
[ zwelle85 @ 09.05.2010. 23:20 ] @
a razlog za svoj post si video?
[ netomc @ 16.05.2010. 10:50 ] @
Citat:
zwelle85: Najbolja moguca investicija:
2. zlato


Od koga kupiti zlato u Beogradu ili Pancevu?
Ovi u zlatarama u centru Beograda su svi teski prevaranti.
Kako da znam da je kvalitet toga sto oni prodaju kao 22-karatno zlato dovoljno dobar da ga mogu prodati kasnije drugome?
Nije problem i da platim malo vise ako sam siguran da sam kupio kvalitetno.
Pozdrav
[ zwelle85 @ 30.05.2010. 23:03 ] @
mislio sam na kupovinu zlata na berzama...
[ konislav @ 02.06.2010. 09:47 ] @
E bas ce te sa pisljivih 5000 eura napraviti biznis sa zlatom, posebno na berzi. 5000eura su po meni dovoljni samo za pocetak bavljenja nekim zanatom (normalno zanat morate znati), nemoguce je poceti nikakav posao sa 5000eura, cak i da probate da otvorite naj obicniju prodavnicu voca i povrca, za opremanje same radnje potrosicete tih 5000eura.

[ Nedeljko @ 02.06.2010. 09:54 ] @
Ima raznih načina da se ULOŽI novac. Jedan je kupovina akcija npr. Ja bih lično sa 5000 evra odmah zapucao u najbliži "Aleksandar". Nema brže zarade.
[ Slobodan Miskovic @ 02.06.2010. 10:00 ] @
AKo znas da fotografises sa 5000e mozes da kupis komplet opremu za svadbe :) Jedna svadba oko 300e. Za godinu dana vracas investiciju, mozda i pre ;)
[ konislav @ 02.06.2010. 10:09 ] @
Fotografisanje mozemo smatrati umetnoscu, ali i zanatom. Tako da ce to biti jos jedan glas u korist zanata.
[ Digame @ 02.06.2010. 20:55 ] @
Nemoj to djabe Konislav ni sponjinati. Ti znas da kod nas svi hoce na brzaka. Zanat da uci, pa da polozi, pa praksa, pa tek onda otvaras svoje i polako prikupljas musteriju. Pa tu moze proci 3-4 godina dok ne ostvari nesto. Ne daj boze, pomerio se sa mesta.


Ozbiljno receno, ti si sa svim u pravu. Kod nas je tesko naci majstora. Oni sto su dobri su uvek zauzeti i prilicno skupi.
Gradjevina zaradjuje dobro kod nas. Gotov kvadratni metar kod nas kosta oko 250 do 300 evra a u SAD je oko 1000 do 1100 evra. Znaci gradjevinari zaradjuju manje od 1/4 zarade gradevinara na zapadu. A prosecna plata u drugim industrijama kod nas je 10-12 puta manja nego na zapadu.
OK podrazumeva se da vlasnik firme zaradjuje veci procenat te zarade ali nije nemoguce posle nekoliko godina poceti nesto svoje.

Ali moras poceti iz pocetka a ne samo pricati da si "majstor."
[ netomc @ 02.06.2010. 22:02 ] @
Citat:
zwelle85: mislio sam na kupovinu zlata na berzama...


Ja sam mislio na ulaganje u smislu ocuvanja vrednosti monete u buducnosti. Nikako kupovina na berzi i tsl. I onako ce svaki papirni novac bez podloge i HOV da izgubi na vrednosti.
[ zwelle85 @ 09.06.2010. 03:49 ] @
ma uzmi malo prati berzu...
a sta je bese HOV? jel to skracenica za hartija BEZ vrednosti... :P
[ grufic @ 15.09.2010. 18:02 ] @
Neznam bas koliko je pametno spominjati berzu, pogotovu ne sada i pogotovu ne nekome ko jos nikada sa hartijama od vrednosti nije baratao!
Tu se jako brzo moze zaraditi ali i jako brzo sve izgubiti, pricam iz nekog mog skromnog iskustva...

Tesko je naci pravi posao u koji bi rendiralo uloziti novce, treba uleteti u pravi cas na pravo mesto i onda to iz punog zadovoljstva raditi i naravno biti srecan.

Zarada je bitna, ali!
Mislim da je pitanje gde uloziti 5.000 EUR-a pitanje koje treba sam sebi da postavis, ali na drugi nacin.
Sta mi stvara zadovoljsto?
Sta bih radio sa voljom?
Sta umem da radim?
To su najbitnije stvari svakog uspesnog biznismena na svetu.
To moze biti najbanalniji poslic, ali ako je to ono gde si ti KING, znaci nesto iza cega stojis citavim svojim bicem, veruj mi bice i zarade.

Pronadji sebe u ovoj Djungli i prepreke nece postojati.
Javi ako bude neceg novog :)