[ senti @ 07.06.2003. 15:27 ] @
Moze li mi neko objasniti na sta tacno TELEKOM ima monopol, do 2005.?

Koliko shvatam, ako neko zeli da uzme E1 (npr) do Nemacke, jedino TELEKOM to moze da uradi. Da li je to tacno?

Da li zakon sprecava neku kompaniju da dodje u .yu, i postavi svoju (fiber-optic) infrastrukturu, ili i za to mora da se ceka do 2005.?

Takodje, ako neko zeli da postavi microwave linkove od Beograda to Novog Sada (na primer) - pretpostavljam da je potrebna dozvola od drzave. No, da li u tom slucaju TELEKOM monopol stupa na snagu, i nema sanse da ce drzava dati dozvolu?

Da li je monopol vezan "samo" za fiksnu telefoniju, ili i za prenosnu mrezu (transmission) u drzavi?

Hvala.
[ Veljko @ 08.06.2003. 11:56 ] @
Ima monopol na celu fiksnu telefoniju sto ukljucije i prenosnu mrezu.
Jedino telekom ima pravo da polaze kablove u zemlju!
Ni jedna kompanije nece moci da se bavi fiksnom tel do 2005.
Sto se tice bezzicnih komunikacija telekom nema monopol ali ni ne postoji zakon za uredjaje na 2.4ghz i slicne tako da se smatra ilegalnim na neki nacin. Tj. sve sto nije definisano zakonom smatra se zabranjenim (panduri smatraju).
Ma svi zivi furaju bezzicno ;)

Ono sto najvise zbunjuje ljude je to sto se telekom ponasa kao da ima monopol na telkomunikacije.
[ Ivan Dimkovic @ 08.06.2003. 12:40 ] @
Cek, a ipak Mobtel ima svoju transportnu mrezu, koju koristi za pruzanje govornih telefonskih usluga - kako to? Da li zbog polovinskog vlasnistva od strane PTT-a ili nesto trece?

[ Veljko @ 08.06.2003. 12:55 ] @
Mobtel koristi svoju gsm transportnu mrezu.
Pozive koji idu sa fiksne mreze na 063 i obratno lepo placaju telekomu.
Ne znam na koju si transportnu mrezu mislio ali koliko znam nemaju svoju infrastrukturu u fiksnoj telefoniji.
Za pozive iz inostranstva koriste cak i voip.

Zbog polovinskog vlasnistva mobtel je imao dosta povlastica u predhodnom periodu ali ...
[ senti @ 08.06.2003. 12:58 ] @
Bas sam hteo da pitam "A kako Mobtel onda radi?" :)

Svaki GSM operator ima svoju transportnu mrezu (dobro, u 99% slucajeva), i stalno je siri, sto bi znacilo da i Mobtel *mora* (ako hoce da povecava bazu korisnika) da postavlja stoju 'transmisiju'. Da li oni imaju neku posebnu licencu? Ili koriste microwave, pa tako zezaju Telekom?

Stvarno je zalosno ako je zaista tacno da Telekom ima 100% monopol, cak i na prenos. Sada mi je jasno zasto je sve toliko skupo, i zasto su ljudi besni :)

Ranije sam gledao cene na Telekomu, za iznajmljene linije (ka inostranstvu). Skoro sam srcani udar doziveo, i krenuo da trazim 'konkurenciju'. Eeeeeeh, sta dete zna... :)

Zaista ne znam koja drzava ima skuplje cene. Proveo sam u inostranstvu dosta godina, i bio u svakakvim rupama, nemaju struje po pola dana, ali su im iznajmljene linije jeftinije nego kod nas. U Aziji je, recimo, Tajland uveo vazio za najskuplju drzavu po tom pitanju (isto imaju problem monopoliste), ali su im cene nekih 30-50% nize nego kod nas, a standard visi jedno 500%. U Koreji prodaju bandwidth kao kod nas hleb.

Stvarno je Telekom sramota jedna.

No, hvala na odgovorima.
[ xtraya @ 10.06.2003. 03:07 ] @
transportna mreza mobtela:

dakle kao sto postoji GSM opseg za razgovaranje (BTU-telefon...telefon-BTU) postoji i spektar IZNAD njega (zaboravih tacne freq.) koji se koristi za LINKOVE

mobtel ima svoje liknove i sve mahom ide kroz njih. ako pogledate u mobtel beli (ili sivkasto beli) predajnik obicno cete videti i jedan veci ili manji BELI krug....primopredjno telo za link..
a na zgradi u KATICEVOJ imaju 2-3 OGROMNA linka...ko zna sta sve fura kroz to.

mobtel ima svoju transportnu mrezu neovisno od telekoma....

[ Ivan Dimkovic @ 10.06.2003. 09:50 ] @
Elem, Mobtel ima svoju STM transportnu mrezu (155 Mbps po Beogradu) koju koristi i za streamovanje BKTV programa (MPEG-2 stream), znam jer sam bio par puta u centrali na Novom Bgd-u.

Mozda je to zbog povlastica (jer je PTT delimicni vlasnik), ali svoje transportne mreze u Srbiji imaju i javna preduzeca (NIS, RTS, zeleznica).

Nisam advokat, niti poznajem zakon - ali mislim da uz gradjevinsku i sve ostale dozvole postoji teorijska mogucnost za kabliranje neovisno od telekoma, ali se ta infrastruktura ne sme koristiti za pruzanje govornih telefonskih usluga / spajanje sa javnom telefonskom mrezom.
[ Veljko @ 10.06.2003. 10:55 ] @
Pa da moze da se dobije grdjevinska dozvola, privatne virme koje se bave kablovskom tv bi polagale kablove u zemlju, a ne bi ih razvlacile preko krovova zgrada.
Ovo je zemlja Srbija.