[ Aleksandar Marković @ 08.06.2003. 14:18 ] @
Kada je nemačka vojna sila kapitulirala na svim frontovima 8. maja 1945. godine, to nije značilo i kraj Drugog svetskog rata u "Jugoslaviji". Nemačke jedinice pod komandom generala Aleksandera fon Lera, komandanta balkanske grupacije Jugoistok, nastavile su borbe do 15. maja.

Negde u februaru 1949. godine, u OZN-i je saslušavan jedan Austrijanac, koji je tokom rata bio oficir za telekomunikacije u štabu nemačkog vojnog komandanta u NDH, generala Glajze fon Horstenaua. On je izjavio da je šef službe veze u štabu generala Lera bio mladi poručnik Eberhard fon Brauhič.

Do njega je stigla depeša s naredbom o opštoj kapitulaciji nemačke vojske, poslata iz nemačke Glavne komande 8. maja 1945. godine.

– Ovu naredbu – on nije predao Leru, uveren da će se dokopati Austrije, (...home sweet home...) i tamo predati zapadnim saveznicima.

Da bi dokazao svoje tvrdnje, poručnik Brauhič je u jednom trenutku skinuo svoj jegerski kačket, okrenuo ga i iscepao na njemu postavu.

– Ispod nje je izvadio originalni telegram-naredbu za predaju nemačke vojske od 8. maja, primljenu preko teleks mašine. Naredba je bila iskucana na nekoliko teleks-traka, jer je Brauhič nije preneo na tabak hartije.

Bilo kako bilo, posle punih 58 godina, saznajemo da je samovolja poručnika Brauhiča odlučila da Drugi svetski rat u "Jugoslaviji" potraje šest dana duže.

Zarobljen i na kasnijem suđenju u Beogradu osuđen na smrt, Ler je na saslušanju izjavio da do njega uopšte nije stiglo naređenje Vrhovne komande od 8. maja 1945. o predaji svih nemačkih jedinica.

Ostaje, ipak, da lebdi jedna dilema – da li je tih majskih dana 1945. godine ovaj poručnik zaista odlučivao sam ili po nečijem naređenju, izvan linije komandovanja u štabu generala Aleksandera fon Lera?

p.s.

Eberhard fon Brauhič je živu glavu je u Beogradu spasao kada su se 1949. godine u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije pojavila dva nemačka predstavnika. Jedan od njih stigao je iz Berlina, a bili su u pratnji dvojice beogradskih advokata.

– Ponudili su sto novih nemačkih kamiona!!! za otkup Brauhiča. Ponuda je preneta Slobodanu Peneziću Krcunu, ministru unutrašnjih poslova Srbije,koji je rekao: "Tu džukelu treba po kratkom postupku suditi i streljati. Njegovom krivicom izginule su nepotrebno stotine naših, a i nemačkih vojnika", ali su na kraju pregovarači ipak dogovorili da za mladog poručnika dobijemo 150 novih nemačkih kamiona, 50 više od prvobitnr ponude :-).

S.K.

[Ovu poruku je menjao secret dana 04.05.2005. u 18:05 GMT+1]
[ commissar @ 13.12.2004. 04:49 ] @
Neverovatan sadrzaj , tera na razmisljanje . O pomenutom porucniku sam pokusavao da pronadjem bilo sta na netu ali , bez uspeha . Jedini von Brauchitsch na kojeg sam nailazio je artiljerijski general Wlater von Brauchitsch ......
Na pitanje zasto je rat ovde trajao 6 dana duze vec si sam dao odgovor , ali mislim da je daleko bitnije i intrigantnije zasto taj porucnik bio toliko vazan Nemcima (ili kome vec) . Zemlja koja je opustosena ratom daje 150 kamiona za nekog tamo porucnika koji je svojim "zaslugama" (neprosledjivanje naredbe vrhovne komande svom pretpostavljenom , i svime sto je posledica tog cina) vidjen za streljanje pred bilo kojim vojnim sudom , tu nesto smrdi !
Meni jedino pada na pamet masonerija kao nesto sto iole drzi vodu . Mislim da je porucnik bio mason , isto kao i gospoda koja su dosla po njega (2 Nemca i 2 Beogradjanina) nudeci ne bas mali otkup . Zna li se uopste ko su ljudi koji su dosli da pregovaraju o pustanju na slobodu lika sa skoro najnizim oficirskim cinom ? Zasto su nasi uopste prihvatili ponudu ?
Reci mi , molim te , gde si naleteo na ove podatke ?
[ introitus @ 13.12.2004. 08:53 ] @
Citat:
commissar:
Reci mi , molim te , gde si naleteo na ove podatke ?

Pa imas link na dnu poruke:
Citat:
secret: ...
S.K.

[ Nabukodonosor @ 14.12.2004. 02:14 ] @
Pa ocigledno je da link ne radi.
[ MaRaToNcI @ 14.12.2004. 02:56 ] @
izbrisali ga masoni:)

ima jos dosta zanimljivih stvari u vezi 2 sr, cinjenica da su nemci pobili manje ljudi nego mi medjusobno ( bratoubilacki rat)

ili za jedno malo mesto u bosni-teocak , tu je rat zavrsen 1947!! inace teocak se nalazi na takvom zasticenom mestu da mu se nista nije moglo-cak i u ovom zadnjem ratu, nije osvojeno...
[ superbaka @ 14.12.2004. 09:29 ] @
selo Zabrega, opstina Paracin, samo 15-ak km od samog grada je toliko zabito da ni nemci za vreme drugog sv. rata nisu znali za njega... bilo je slobodno sve vreme rata :)
[ introitus @ 14.12.2004. 23:24 ] @
Citat:
Nabukodonosor: Pa ocigledno je da link ne radi.

'ebi ga, nisam proverio :-(
[ electrobuka @ 15.12.2004. 16:24 ] @
pa verovatno je tadasnjim stanovnicima jugoslavije bilo potrebno 6 dana da shvate da je rat zavrsen ili im se nije prestajalo sa ratovanjem
[ superbaka @ 15.12.2004. 18:03 ] @
koliko je samo izginulo mladih ljudi (da ne kazem partizana) jureci nemce preko Srema koji su inace i bezali iz juge na kraju rata!!!???
[ zaraza @ 15.12.2004. 18:16 ] @
ma nije ni samo kod nas 'rat' trajao duze...svuda je bilo nekih zaostalih vodova i jedinica sto nisu hteli da se predaju, sto zbog slabe komunikacije sa komnadom :) sto zbog svog fanatizma (konktretno mislim na nemce)....
[ commissar @ 16.12.2004. 04:45 ] @
Citat:
zaraza: ma nije ni samo kod nas 'rat' trajao duze...svuda je bilo nekih zaostalih vodova i jedinica sto nisu hteli da se predaju, sto zbog slabe komunikacije sa komnadom :) sto zbog svog fanatizma (konktretno mislim na nemce)....

Postoji razlika , vodovi i jedinice o kojima ti pricas su jedno , ali cela armijska grupa pod vodjsvtom generala Lera , to je vec nesto drugo . Oni su formalno i dalje bili u ratu sa svim ljudstvom i opremom , jer nisu dobili naredjenje da kapituliraju (Secret je vec objasnio kako i zasto) .