[ marija12 @ 19.01.2007. 20:47 ] @
Pre oko dve godine na ovom i drugim forumima sam čitao nezvanične informacije jednog od moderatora da će uskoro i u Srbiji biti omogućeno procesuiranje platnih kartica (nadam se da sam se lepo izrazio mislim na "payment procesore"). Naime radilo se o najavama pojedinih banaka da će i tu uslugu uvrstiti u svoju ponudu, međutim godine prolaze mi pričamo o nekom e-marketingu u Srbiji a još uvek ne možemo da prodajemo bilo šta a da to naši posetioci mogu da plate karticom kao u Hrvatskoj, Sloveniji i ostalim državama.

Zanima me da li ima kakvih informacija o tome hoće li se taj dan ikada dogoditi?


// mod's note: Tema posvećena PakomPay-u. (mungos)



[Ovu poruku je menjao mungos dana 08.03.2007. u 23:51 GMT+1]
[ srlexic @ 19.01.2007. 21:02 ] @
Jedna osoba ciji je prevashodni cilj samoreklamiranje je nekoliko puta u poslednje dve godine najavljivala pocetak rada procesora za elektronsko placanje na Internetu, ali se to jos nije desilo. Prica se ponavlja, ponovo navedena banka treba da uskoro omoguci placanje, ali dok banka ne izadje sa zvanicnim saopstenjem i ponudom za online kompanije, ne verujem u to.
[ marija12 @ 19.01.2007. 21:58 ] @
Citat:
srlexic: Jedna osoba ciji je prevashodni cilj samoreklamiranje je nekoliko puta u poslednje dve godine najavljivala pocetak rada procesora za elektronsko placanje na Internetu, ali se to jos nije desilo.


OK, ja nisam hteo nikoga da prozivam (mada delim mišljenje sa tobom), samo sam malo pretraživao postove i vidim da stvari stoje kao i pre par godina, pa rekoh da malo pokrenem to pitanje opet.
Možda ima bolje informisanih a ne žele da nam jave da će biti nešto.
Šalu na stranu mislim da je svaka pričao o e-marketingu i sve srodne teme kod nas suvišna dok se tako nešto ne omogući.
Baš sam očekivao da se nešto izdešavalo na tom polju a da ja nisam u toku, međutim izgleda da stvari stoje isto kao pre par godina.
Bilo bi lepo da oni koji su te postove postavili 2005-e sad kažu nešto o tome.
[ Davor Vlajkovic @ 19.01.2007. 22:09 ] @
Citat:
marija12: Šalu na stranu mislim da je svaka pričao o e-marketingu i sve srodne teme kod nas suvišna dok se tako nešto ne omogući.


Zašto to misliš? Ne vidim kako to nepostojanje domaćeg payment procesora bitno utiče na razvoj e-poslovanja, a pogotovo e-marketinga kod nas? Ekvivalentna rešenja u ino-produkciji postoje i rade sasvim zadovoljavajuće, to što domaće banke ne žele da se uključe u priču i uzmu deo kolača ide njima na dušu. Možda čekaju da taj kolač naraste, a možda ni ne vole kolače :)
[ srlexic @ 19.01.2007. 22:23 ] @
Ni moja poruka nije bila u cilju čoveka da prozivam, poštujem njegovu kompetenciju, ali te najave zaista više nemaju smisla.

Što se tiče tržišta, teško da će ga uskoro biti - pregovarali smo o zastupništvu jedne hrvatske kompanije u Srbiji, ali su pregovori zaustavljeni jer oni (verovatno) nisu uspeli da nađu zajednički jezik sa bankama u Srbiji. Takođe, pogledajte kakvi su nepovoljni uslovi za uvođenje payment procesora u HR, zamislite koliki bi troškovi u Srbiji bili? Da li znate neki od online servisa u Srbiji koji bi ovo implementirao?
[ marija12 @ 19.01.2007. 22:40 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Zašto to misliš? Ne vidim kako to nepostojanje domaćeg payment procesora bitno utiče na razvoj e-poslovanja, a pogotovo e-marketinga kod nas? Ekvivalentna rešenja u ino-produkciji postoje i rade sasvim zadovoljavajuće, to što domaće banke ne žele da se uključe u priču i uzmu deo kolača ide njima na dušu. Možda čekaju da taj kolač naraste, a možda ni ne vole kolače :)


Neznam... Možda ja i grešim ali iz razgovora sa ljudima kojima internet nije baš preokupacija stičem utisak da kad se pomene tema "web sajt" ili "prodajem preko interneta" "pravim sajt"... (ima toga puno)... ljudi odmahuju glavom kao da pričam o nekom hobiju koji je narodski rečeno "bacanje para" jer kod nas (Srbija) to nema nikakvog smisla.
Iskren da budem sam sam posetio više desetina domaćih sajtova koji navodno nude nekakvu prodaju preko interneta, a da mi se pri svakom pokušaju da nešto kupim dogodi nešto poput: "trenutno nije moguće", ili "u pripremi" ili "ova usluga trenutno nije moguća". Da ne pričam što se na tim sajtovima uglavnom nudi ono čega ni nema ili je cena odavno drugačija. Dobro to je tema za drugi post, ali ipak mislim da je činjenica da je naša e-trgovina ili e-marketing daleko od svetskih standarda. Ne mislim ja da je neophodano postojanje payment procesora da bi stvari bile drugačije, ali mislim da bi se sa njegovim pojavljivanjem trgnule mnoge zamišljene stvari na našem webu.
Ima jedan naš sajt(nije vredno pomena) koji navodno prikazuje rejting naših sajtova, pa u određenoj kategoriji koja se odnosi na prodaju preko interneta sam pogledao one sa najvećim rejtingom, žalosno je da su prvih deset uglavnom sajtovi naših jugovića koji su preko grane našli način da onima koji nisu u Srbiji nešto prodaju preko interneta, što se svakako nemože računati u naše online shopove. Kad se sve sagleda mi ipak pričamo o nečemu što bi tek moglo da nam se desi a u svetu je to realnost već 10 godina.
[ marija12 @ 19.01.2007. 22:57 ] @
Citat:
srlexic: Ni moja poruka nije bila u cilju čoveka da prozivam, poštujem njegovu kompetenciju, ali te najave zaista više nemaju smisla.

Što se tiče tržišta, teško da će ga uskoro biti - pregovarali smo o zastupništvu jedne hrvatske kompanije u Srbiji, ali su pregovori zaustavljeni jer oni (verovatno) nisu uspeli da nađu zajednički jezik sa bankama u Srbiji. Takođe, pogledajte kakvi su nepovoljni uslovi za uvođenje payment procesora u HR, zamislite koliki bi troškovi u Srbiji bili? Da li znate neki od online servisa u Srbiji koji bi ovo implementirao?



Vauuuuu.... pa standard hosting paket im je oko 100€ / god. (ako nisam dobro izračunao ispravite me), jesi ti siguran da je ovaj izvor relevantan?
Pa za 100€ ćeš i u Srbiji dobiti ne standard nego 5 x standard, tako da mislim da je sudeći po ceni hostinga ovaj izvor sa prenaduvenim cenama. To bi isto bilo kao kad bi smo na temu hosting u Sribiji stavili izvor npr. neobee.net, a svi znamo da postoji 10 puta jeftiniji i bolji hosting.
[ ventura @ 19.01.2007. 23:23 ] @
Dosta se zašlo u priču sa tadašnjom Delta bankom, ali tad je krenula procedura oko kupovine, kupila ih Intesa, i to je sve otkazano..
[ marija12 @ 13.02.2007. 20:03 ] @
Izgleda da ima dobrih vesti, pa sam mislio da bi tim povodom trebalo pokrenuti novu temu. Imaće tu o čemu da se diskutuje, tako da svi koji su se za ovo interesovali prethodnih godina ajde da proćaskamo o tome
Naplaćivanje preko sajta (payment procesor - Intesa)
[ dragancesu @ 25.02.2007. 11:46 ] @
Na zalost nisam bio u mogucnosti da pogledam informacije na koje ukazuje prethodna poruka. Ali se nadam da ce takve blagodeti brzo doci. Stvar je da to treba neko da plati.

Problem sa tim placanjem je da to obezbedi velika i sigurna firma. To podrazumeva da ima pristup svim tim racunima (kod banaka koje ih vode), a to ne moze svakom da se pusti. Podrazumeva se sigurna veza, proveren (sertifikovan) softver i slicno. Onda dodje clanarina pa troskovi ispadaju astronomski. Verujte da ni bankama nije lako da se ukljuce u neki sistem (visa, master) jer to kostaaaaa

[ Dejan Bizinger @ 28.02.2007. 22:36 ] @
"Pojava domaceg payment provajdera u Srbiji - samo sto nije" predstavlja jednu od urbanih legendi u Srbiji vec nekoliko godina i cesto se koristi da se sagovornici malo nasale.

Nadam se da ce zaista ove godine da se konacno pojavi domaci payment gateway (da zaista krene u praksi) ali opet ne znam koliko ce ici u korist vlasnicima sajtova posto prve najave koje su se pojavile govore da ce se inicijalno dosta morati platiti za tu uslugu a verovatno i same provizije nece biti male.

Slazem se sa Davorom da nije to neki big deal sto nema domaceg payment gateway kao prepreka razvoju e-poslovanja i e-business-a. Mnogo je bitnije sto Paypal ne radi u Srbiji ili one kompanije koje i rade ili imaju dosta velike provizije ili zadrzavaju pare dosta dugo. Kada bi postojao jedan, dobar i ugledan strani servis koji ce da radi i sa Srbijom e-poslovanje bi krenulo i kod nas, jer i sada vec mnogi koji imaju interesa da kupuju preko Interneta (i koji to vec rade) imaju Visu, Mastercard ili Visu Virtuon/Internet.
[ Dragan Varagic @ 01.03.2007. 12:45 ] @
Evo, "samo sto nije" možete videti u slučaju implementacije Diners kartice na sajtu www.pakom.com. Najavljeno je i pokretanje Pakom Internet Payment Gateway-a.
[ boccio @ 01.03.2007. 17:13 ] @
Moze malo detalja oko toga? Je li ovo samo "testing ground" za sada? Zasto samo Diners (politicki ili tehnicki razlozi), da li se radi sa domacom bankom i kojom, sta konkretno znaci "Pakom Internet Payment Gateway", da li to znaci da Pakom ulazi u partnerstvo za nekom bankom radi realizacije payment gateway-a?
[ marija12 @ 01.03.2007. 21:36 ] @
Mislite da se radi o još jednoj obmani? Mislim na vest koju je objavila Intesa, a trebalo bi da je sad već vreme da krenu sa ispunjenjem obećanja ako nisu ponovo bacili kosku! Par nedelja je prošlo... Do duše samo jedan par (nisu precizirali koliko parova)
[ Dragan Varagic @ 02.03.2007. 08:24 ] @
Više detalja će verovatno biti danas posle objavljenog saopštenja, i sledeće nedelje nakon konferencije za medije.

Za sada, ono što je nagovešteno govori da je Pakom IPG trenutno tehnološki mogao da brzo ostvari sistem direktne konekcije sa Diners procesorom kartica (za ovo nije bila potrebna banka između). Na svom blogu sam sredinom januara ove godine najavio bržu mogućnost implementacije Diners kartice, koji se za ovo spremaju već duže vremena.

Pakom Internet Payment Gateway najverovatnije je deo firme Pakom Internet (koja je trenutno u formiranju, što se može videti u privrednom registru), koja pripada Pakom grupi, koliko znam. Znam da postoje pripreme za procesiranje i drugih kartica, kao i da se formira cenovnik usluga prema online trgovcima koji bi trebalo da je povoljnji od ponude koju je objavila Banca Intesa. Mislim da pregovaraju sa više banaka, a obzirom da iza ovog projekta stoji Pakom kao ne-mala firma, postoji velika verovatnoća da će se IPG za neke druge kartice ostvariti po sličnom sistemu kao 2co - to znači merchant account IPG-a za koji banka dozvoli kreiranje pod-accounta za druge online trgovce. Na ovaj način mogu se praviti dilovi sa većim brojem banaka, ako bude bilo potrebe za to.

U svakom slučaju, ova vest je već "pomutila vodu" na ovom tržištu (očekuje se ulazak još nekih firmi na ovo tržište), a prema mojim saznanjima u narednih mesec dana biće još nekih interesantnih i neočekivanih vesti...
[ Davor Vlajkovic @ 02.03.2007. 08:37 ] @
Citat:
Dragan Varagic: U svakom slučaju, ova vest je već "pomutila vodu" na ovom tržištu (očekuje se ulazak još nekih firmi na ovo tržište), a prema mojim saznanjima u narednih mesec dana biće još nekih interesantnih i neočekivanih vesti...


Hmm... http://www.utp-code.com/users/bluesman/archives/75/75/

Padam u iskušenje da prospem koju psovku ovde, ali suzdržaću se.
[ boccio @ 02.03.2007. 10:19 ] @
Citat:
Dragan Varagic:Znam da postoje pripreme za procesiranje i drugih kartica, kao i da se formira cenovnik usluga prema online trgovcima koji bi trebalo da je povoljnji od ponude koju je objavila Banca Intesa.

Citat:

Naime, u novoj Odluci o Tarifi naknada za usluge Banca Intesa ad Beograd za 2007. godinu od 5. februara 2007. u delu o naknadama za platne kartice za pravna lica stoji:

Prihvatanje platnih kartica na internetu - e commerce:
Naknada za aktiviranje servisa od 40,000.00 do 200,000.00 RSD

Izvor: http://www.mysurfer.biz/vesti/...utem-interneta-iz-srbije-1-238

Povoljnije? Ja ne znam sta znaci "povoljnije" kad vidim ove cifre... $3.200 za "aktiviranje servisa", pa ovo cak vise nije ni smesno. Hoce Pakom biti "povoljniji" tako sto ce imati, recimo, citavih 30% nize cene, i naplacivati aktivaciju "samo" soma dolara? :)

Ma ovo je sprdnja... Izvinjavam se na (mozda) neadekvatnom izrazu, ali jednostavno ne mogu da nadjem neki drugi u ovom trenutku... Samo mi je zao sto sam se poradovao kao dete kad sam video prethodni post i pomislio da ce zaista biti nesto od ovoga...
[ Dragan Varagic @ 02.03.2007. 13:41 ] @
Obzirom da Pakom ipak neće izlaziti sa saopštenjem dok ne implementiraju sve što su zamislili, ne bih ulazio u kalkulacije šta će se desiti i kako - dok se ne desi. Mislim da je tako i najbolje.

Što se tiče tarifa, koliko sam obavešten, biće primerene mogućnostima većeg broja privrednika.
[ marija12 @ 02.03.2007. 17:09 ] @
Pokrenuo sam ovu temu iz mrtvih a nisam se nadao da će se stvarno nešto na tom polju dogoditi tako brzo. S' obzirom da se o ovoj temi pričalo već godinama a da nikakvog pomaka nije bilo.
Iskren da budem jako mi je drago da je napravljen i prvi korak u tom smeru, ono što me je zabrinulo je da će nas jedna institucija monopolski uslovljavati da za taj luksuz izdvajamo ogroman novac (ako ga imamo). E sad najave da će Pakom ponuditi bolje uslove od Intese treba komentarisati tek kada i jedni i drugi objave zvanično saopštenje. Moje lično mišljenje je da će i jedni i drugi dati prihvatljivu ponudu, što neverujem da bi bilo da je samo jedana strana bila u igri. U svakom slučaju jedan veliki korak za Srbiju.
[ Dejan Bizinger @ 02.03.2007. 22:22 ] @
Prava svrha payment procesora je da sto svi zainteresovani mogu da koriste te usluge, bez da je cena faktor koji ce da utice da se servis ne koristi. Ne treba se radovati payment procesoru koji ce da naplacuje velike pare samo za setup. Pod velikim parama mislim na sve preko 100 evra. Jer ako nekom nije dovoljno da zaradjuje samo putem provizija makar to trziste bilo malo kao sto je Srbija onda zaista ne vidim logiku. Treba se samo ugledati po kom principu rade strane servisi.
[ marija12 @ 02.03.2007. 22:30 ] @
100% se slažem sa ovim:
Citat:
Dejan Bizinger: ... Pod velikim parama mislim na sve preko 100 evra. Jer ako nekom nije dovoljno da zaradjuje samo putem provizija makar to trziste bilo malo kao sto je Srbija onda zaista ne vidim logiku. Treba se samo ugledati po kom principu rade strane servisi.

Ostaje samo da se nadamo da će oni koji nam uvode ovu uslugu razmišljati na isti način.
[ Dejan Bizinger @ 05.03.2007. 15:53 ] @
http://www.b92.net/tehnopolis/internet.php?nav_id=235164
[ Guardian OfThe Blind @ 05.03.2007. 21:56 ] @
Ja ovde ne vidim glavni deo - kolika je provizija po transakciji?

PS. http://www.webstudio.hr/v3_paketi/WSpay.htm

[Ovu poruku je menjao Guardian OfThe Blind dana 06.03.2007. u 01:35 GMT+1]
[ avujic @ 06.03.2007. 09:38 ] @
Prva mogucnost je da provizije nema posto su cene ukljucenja na sistem visoke
pa bi cena ukljucivanja mogla sadrzati i neki flat rate do izvesnog broja
transakcija.

Druga mogucnost je da su provizije iznenadjenje za trgovce koji se prijave.
[ Dejan Bizinger @ 06.03.2007. 15:28 ] @
http://www.pakom.com/IPG/PakomPaymentGateway.aspx

Postavljene su cene i troskovi provizije.
[ boccio @ 06.03.2007. 15:32 ] @
Citat:
Guardian OfThe Blind: Ja ovde ne vidim glavni deo - kolika je provizija po transakciji?

PS. http://www.webstudio.hr/v3_paketi/WSpay.htm

Cek, cek... pa Pakom je izgleda "pokupio" kompletan solution? I to fura kao svoj? Ajoj... :) A jos su Hrvati jeftiniji...
[ dragancesu @ 06.03.2007. 18:01 ] @
Citat:
Cek, cek... pa Pakom je izgleda "pokupio" kompletan solution? I to fura kao svoj? Ajoj... :) A jos su Hrvati jeftiniji...


Mislim da ne. To sto mnogo lici je normalno, i jedni i drugi su u stvari kupili resenje koje nude ti sistemi da bi neko uopste radio s njima. Oni u stvari ne mogu da naprave svoje resenje, verovatnije je da moraju da kupe sertifikovan softver.

[ apex @ 06.03.2007. 18:06 ] @
Citat:
Pod velikim parama mislim na sve preko 100 evra. Jer ako nekom nije dovoljno da zaradjuje samo putem provizija makar to trziste bilo malo kao sto je Srbija onda zaista ne vidim logiku. Treba se samo ugledati po kom principu rade strane servisi.


Citat:
Prva mogucnost je da provizije nema posto su cene ukljucenja na sistem visoke
pa bi cena ukljucivanja mogla sadrzati i neki flat rate do izvesnog broja
transakcija.


Mislim da su ovi u pakomu promasili sustinu Payment Procesor-a totalno. Kojom se oni logikom vode, meni nije jasno, ali ocigledno smo takva drzava, u kojoj se uvek prvo ide po principu dok konkurencije nema "deri" masu.
[ Thetaworld @ 06.03.2007. 18:21 ] @
Riješenje ne zavisi od softvera već zavisi od ugovora sa svakim pojedinačnim procesorom VISA, Master Card, American Express, Diners Club, JCB i eventualnim ostalima.

Da neko nudi samo Diners kartice za procesiranje, možda prolazi u Srbiji, ali to je vrlo neprofesionalno ako neko želi da naplaćuje kartice širom svijeta, jer je potrebno prvenstveno imati VISA, MasterCard, American Express, pa tek onda sve druge vrste kartica koje se vrlo vrlo malo koriste širom svijeta.

Poznajem preduzeće u Švicarskoj, ali postoje uslovi za primanje kreditnih kartica

Uslovi za korištenje računa za primanje kreditnih kartica su:

* Da imate neko preduzeće ili registrovano poslovanje
* Da imate kontakt podatke, adresu, telefon faks i e-mail
* Da imate svoj vlastiti domen
* Da imate bankovni račun u IBAN formatu
* Da platite minimalnu licencu od 200 EUR za VISA, American Express i MasterCard procesiranje.

Za druge vrste kartica bi se platila dodatna licenca.

Isplata sa računa za primanje kreditnih kartica

Novac se sa računa za primanje kreditnih kartica prebacuje na Vaš bankovni račun dva puta mjesečno, prvoga i 15-og u mjesecu. Sve uplate koje stignu putem kreditnih kartica u roku od 1. do 14. u mjesecu se isplaćuju za 15 dana, to jeste početkom slijedećeg mjeseca (1. u mjesecu). Sve uplate koje stignu u roku od 15. do kraja mjeseca se isplaćuju za slijedećih 15 dana, to jeste 15-og od slijedećeg mjeseca. Za slanje novca sa računa za primanje kreditnih kartica na Vaš bankovni račun se naplaćuje od banke u Švicarkoj 5 CHF ili otprilike 3.50 EUR, dok Vi plaćate u Vašoj banci te troškove. To znači da je transfer iz banke u Švicarskoj na Vaš račun u IBAN formatu urađen na Vaše troškove i te troškove Vam naplaćuje Vaša banka.

Primanje kreditnih kartica možete da koristite za koliko god želite vlastitih domena ili različitih vlastitih biznisa. Ovaj račun možete da dobijete sa svojom offshore kompanijom ili sa kompanijom registrovanom bilo gdje na svijetu.

Naravno nije moguće primati kartice za nemoralne proizvode!

Postoje slijedeći troškovi za primanje kreditnih kartica VISA i MasterCard:

* 5.5% po svakoj uplati, ako ne želite da plaćate mjesečno minimalnu sumu od 30 EUR
* ili 3.9% po svakoj uplati ako se odlučite da plaćate mjesečno minimalno 30 EUR

Za kreditne kartice American Express, Diners Club i JCB se naplaćuju slijedeće provizije:

* 6% po svakoj uplati, ako ne želite da plaćate mjesečno minimalnu sumu od 30 EUR
* ili 4.8% po svakoj uplati ako se odlučite da plaćate mjesečno minimalno 30 EUR

Minimalna transakcija ili cijena neke robe ili usluge mora da bude 1.15 USD.

Moguće je primati više valuta i prva valuta je besplatna i Vi je birate. To može da bude na primjer USD, EUR, CHF, CAD ili JPY. Za instalaciju dodatne valute se plaća 100 EUR i 14 EUR mjesečno ako ne plaćate minimalnu sumu od 30 EUR mjesečno za održavanje računa. Ako se odlučite da plaćate mjesečno 30 EUR za održavanje računa nema mjesečnih plaćanja za dodatne valute. Dalje, ako Vaše uplate dolaze u jednoj valuti onda se u toj valuti obično i isplaćuje na Vaš račun. Ako Vaš račun nije u mogućnosti da prima više valuta istovremeno, onda će Vaša banka da promjeni određenu valutu recimo EUR u Vašu lokalnu valutu, recimo u Slovačku krunu ako se Vaš račun nalazi u Slovačkoj.

Sa tim specijalnim računom u Švicarskoj, moguće je primati kreditne kartice na slijedeće načine:

* Putem Interneta i sigurnog linka (SSL) koji se nalazi na sigurnom serveru u Švicarskoj
* Putem Interneta tako što primate kreditne kartice na svom serveru i upisujete ih ručno
* Putem telefona
* Putem faksa
* Putem POS terminala; to je mali uređaj koji se nalazi fizički u prodavnoj prostoriji

[ boccio @ 06.03.2007. 19:45 ] @
OK, samo polako... sistem je tek poceo sa radom. Tehnoloski je ocigledno sve tu, sacekajmo da se pojavi i podrska za Visu/Master/AmEx pa da pricamo dalje.
[ marija12 @ 06.03.2007. 20:51 ] @
Slažem se apsolutno da treba sačekati da se prašina slegne, jedino što mi trenutno nije jasno da li svakog dana treba ponovo posećujem njihove stranice kako bi se upoznao sa novim cenovnikom. Da ne pominjem da sam bar ja prično zbunjen poslednjom verzijom koja se pojavila. SSL je nestao kao opcija od 15,000.00 din + PDV, cena je sa 45,000.00 + PDV za setup pala na 29,800.00 + PDV i pojavila se provizija od: 6%, 1.90%, 0.90% i 0,00%. Zadnja opcija Vam je omogućena ako ste za tako nešto spremni da se u startu odreknete skromnih 5,500€ + PDV (oko 460€/mesečno... kao iznajmljivanje solidnog lokala u užem centru grada).
Neću ni da komentarišem ovu cifru, ako budemo čekali da dođe trenutak da nam se prodaja preko interneta isplati čak i sa ovim Pakom-ovim Payment Gateway-om, moraćemo dugo da čekamo... bar još 10 godina.
[ madamov @ 07.03.2007. 09:46 ] @
Cena jeste malko visoka, ali mene nervira što je API dostupan samo onima koji se registruju za servis. Na primer, AuthorizeNet, a i većina ostalih svetskih servisa, te informacije drži slobodno na sajtu (http://developer.authorize.net/). Ja neću da imam prodavnicu, ali želim da moji klijenti za koje razvijam aplikacije imaju u njima podršku za PacomPay. Šta da im kažem, prvo vi platite Pacomu, a onda tražite od njih specifikacije i API, pa mi dajte jedno mesec-dva da ja to implementiram i testiram? Teško da će to proći kod klijenata.
[ ventura @ 07.03.2007. 09:56 ] @
Pa ako im uputiš mail, siguran sam da će biti i više nego raspoloženi da ti pomognu.
[ madamov @ 07.03.2007. 10:24 ] @
Upravo ga pišem pa ću preneti odgovor. B)
[ elektroplusns @ 07.03.2007. 13:29 ] @
Ja sam hteo da im postavim par pitanja, ali nisam uspeo da pošaljem mail.
Delivery Status Notification (Failure)
[ madamov @ 07.03.2007. 14:35 ] @
Isti slučaj i kod mene.
[ Pakom @ 07.03.2007. 15:17 ] @
Malo strpljenja, email će biti u funkciji od sutra.
Citat:
Šta da im kažem, prvo vi platite Pacomu, a onda tražite od njih specifikacije i API, pa mi dajte jedno mesec-dva da ja to implementiram i testiram?

Za implementaciju ćeš koristiti XML (SOAP) i neće ti trebati više od 8h radnog vremena za sve.
[ madamov @ 07.03.2007. 15:49 ] @
Citat:
Za implementaciju ćeš koristiti XML (SOAP) i neće ti trebati više od 8h radnog vremena za sve.

Ovo je super vest, s tim da će mi u alatu koji koristim biti potrebno i manje vremena za implementaciju, možda samo pola sata. B) U svakom slučaju, hvala na odgovoru. Hoćete li postaviti specifikacije za API tako da budu dostupne i onima koji nemaju nameru da koriste vaš servis?
[ mile22 @ 08.03.2007. 07:54 ] @
Dobro jutro,
ukljucio sam se na ovaj forum da pomognem u sagledavanju e-poslovanja u Srbiji jer sam (jedan od dvojice) protagonista posla koji se zove Pakompay IPG - Internet Payment Gateway. Naime, ja sam ICT Director u Diners Club International Beograd i putem Diners Club kartice od 28. februara moze se na www.pakom.com kupiti sve ono sto prodaje Pakom.com.. Ali stvarno... (Žika i ja kad krečimo, krečimo, ali stvarno...)
[ elektroplusns @ 08.03.2007. 12:22 ] @
Citat:
mile22: Dobro jutro,
ukljucio sam se na ovaj forum da pomognem u sagledavanju e-poslovanja u Srbiji ...

Pa hajde otvori nam oči... Drago nam je zbog Pakoma, ali kako mi da dobijemo to zadovoljstvo?
Ima tu još gomila pitanja, da ih ne postavljamo svi pojedinačno, protagonisti iznesite detalje oko ove usluge.

[ marija12 @ 08.03.2007. 20:28 ] @
Da li će gospoda mile22 i Pakom biti ljubazni da iznesu detalje oko PakomPay usluge na ovom forumu ili da mi svakog dana saznamo po jednu novinu sa ovog ili onog foruma? Ili da na Pakomovom sajtu svakodnevno pratimo izmene (poslednja novina je trenutno Fee po transakciji od 30.00 din.)?
Da li je email adresa na Pakomovoj stranici aktivna, da i ja priupitam nešto?
Ne bih da popujem, ali nekako mi je ovo sve nedefinisano i na neki način neprofesialno, čemu objavljivanje stranice sa informacijama o pomenutoj usluzi, ako još uvek nije definisan cenovnik i način rada. Ako je Pakom samo hteo da digne prašinu oko ove novine pre nekog drugog onda je to svakako i uspeo. Mada ne vidim razlog za tako nešto, zar nije bilo jednostavnije napisati “Uskoro startuje PakomPay Internet Payment Gateway” i da kad se definišu pravila igre sve to i objavi.
[ legend @ 08.03.2007. 21:09 ] @
zna li se kada ce biti podrzane i druge kartice? ..visa...master....itd...
[ Marko Bijelic @ 08.03.2007. 22:49 ] @
Pakom i Mile, dobrodošli na ES e-poslovanje :)
[ DelBoy.yu @ 09.03.2007. 06:29 ] @
Za mile22 i Pakom:
Da li ovo sto je navedeno na Pakom sajtu predstavlja ukupne troskove ? ili se jos nesto placa Dinersu i sklapa neki ugovor sa Dinersom ?
Verovatno da kada dodju i druge kartice UKUPNI troskovi (PAKOM + banka) za trgovca ce se razlikovati u zavisnosti od tipa kartice ?
[ Pakom @ 09.03.2007. 07:45 ] @
Citat:
Ne bih da popujem, ali nekako mi je ovo sve nedefinisano i na neki način neprofesialno, čemu objavljivanje stranice sa informacijama o pomenutoj usluzi, ako još uvek nije definisan cenovnik i način rada

Stranica uopšte nije bila oficijalna kada je nekako procureo link, zato ste i primetili razne promene.

Mejl na Pakomovom sajtu je aktivan, odgovorićemo na sva Vaša pitanja u najkraćem roku.


Ugovori sa ostalim kartičnim kućama se očekuju u najskorijem periodu i sve relevante informacije biće blagovremeno objavljene na sajtu.
[ marija12 @ 09.03.2007. 11:04 ] @
Citat:
Pakom: Stranica uopšte nije bila oficijalna kada je nekako procureo link, zato ste i primetili razne promene.
Da li je sad oficijalna i konačna ili i dalje nešto curi, pošto Vam kapne po neka novina svaki dan? Taman sam hteo da Vam pošaljem email, kad već nećete da iznesete detalje na ovom forumu - kad sad ni sajt ne radi. Dajte ljudi uozbiljite se i objavite informacije koje imate, vidite koliko ljudi ima koji postavljaju dodatna pitanja na vašu šturu informaciju koju ste objavili na sajtu.
[ Pakom @ 09.03.2007. 11:14 ] @
Stranica je važeća, sajt radi, mejl je aktivan i sve funkcioniše.
[ DelBoy.yu @ 09.03.2007. 11:33 ] @
Za mile22:
A da li moramo da se javimo, registrujemo na neki nacin ili potpisemo ugovor sa Dinersom pre prijave na PakomPay ?
i jos jednom, nije mi jasno da li se i Dinersu nesto placa pored ovoga sto je navedeno na Pakomovom sajtu ?

Hvala
[ DelBoy.yu @ 09.03.2007. 18:20 ] @
Pokusao sam sam da dodjem do nekih odgovora i pogledao www.diners.co.yu
kad na:
http://www.diners.co.yu/faq.htm#12

12. Korišćenje kartice na internetu:

• Može li se kartica koristiti na internetu?
Da, na svim sajtovima koji imaju naznačenu mogućnost plaćanja i DCI karticama.

......

• Koliko je sigurno korišćenje kartice ovim putem?
Prilično je sigurno na proverenim sajtovima , ali ne postoji stoprocentna zaštita. Preporuka je da vašu kreditnu karticu ne koristite putem interneta.

Sad mi tek nista nije jasno, primamo kartice, ali samo na proverenim sajtovima, i koristite to samo ako bas bas morate ali ne preporucujemo :) ??????

Sta su kriterijumi za "proveren sajt" ????
[ torbica @ 09.03.2007. 21:43 ] @
Citat:
elektroplusns: Pa hajde otvori nam oči...


Čemu tako loš stav? To nije standardna ES dobrodošlica, pogotovu što su članovi Pakom i Mile22 stariji ljudi, malo poštovanja u komunikaciji i strpljenja. Siguran sam da ćete dobiti iscrpna objašnjenja narednih dana!
[ marija12 @ 09.03.2007. 23:17 ] @
Standardno je na ovom forumu da neko baci kosku a da se mi ostali pecamo i lomimo dok je onaj ko je objavio vest i par ljudi oko njega u toku sa dešavanjima. Ja sam ovu temu pokrenuo ponovo pre par meseci jer su informacije slične ovoj objavljivali ljudi koji su najbolje informisani o svim dešavanjma u E-poslovanju u Srbiji još pre par godina i te informacije su kao i ova bile nedorečene i nedefinisane i samo su bespotrebno privlačile pažnju a onaj koje čitao o čemu se radi nije mogao da sazna nijednu konkretnu informaciju. Gospodine torbica nevidim ništa negativno u ovom citatu "elektroplusns: Pa hajde otvori nam oči..."
Čovek hoće preciznu informaciju a ne trač. Svaka čast gospodi mile22 i pakom, ali kakve veze imaju njihove godine sa ovim o čemu diskutujemo, mi samo tražimo informacije od kako sami za sebe rekoše "protagonista".

Očigledno je a to sam danas i zaključio da pomenuta gospoda još uvek nemaju precizne informacije o Pakom usluzi i o tome kako će sve to funkcionisati. Mada mi i dalje nije jasno zašto su dozvolili da informacija procuri u javnost pre zvaničnog utvrđivanja pravila igre, al' ajd sad šta je tu je.

[Ovu poruku je menjao marija12 dana 10.03.2007. u 01:20 GMT+1]
[ mile22 @ 11.03.2007. 11:11 ] @
Za DelBoy-a:

Da bi neki WebShop primao Diners Club kartice, mora najpre potpisati Ugovor o prijemu u kome se definiše provizija i rok plaćanaja, a tek onda Ugovor sa PakomPay o registraciji Internet Shop-a.

Svi koji žele postati Diners Club prodajna mesta neka pišu na: [email protected]
[ torbica @ 11.03.2007. 18:43 ] @
Citat:
marija12: Gospodine torbica nevidim ništa negativno u ovom citatu "elektroplusns: Pa hajde otvori nam oči..."
Čovek hoće preciznu informaciju a ne trač.
[Ovu poruku je menjao marija12 dana 10.03.2007. u 01:20 GMT+1]


Pričamo o načinu obraćanja, o poslovnom vaspitanju i komunikaciji. ps. Nevidim se piše ne vidim, odvojeno.
[ marija12 @ 12.03.2007. 00:54 ] @
Citat:
torbica: Pričamo o načinu obraćanja, o poslovnom vaspitanju i komunikaciji. ps. Nevidim se piše ne vidim, odvojeno.

I šta ste Vi tu gospodine @torbica videli nevaspitano osim jedno prazno mesto manje? Ako treba da ispravljamo jedni drugima gramatičke greške pri kucanju na forumu onda i Vaše "ps." svakako nije gramatički ispravno i ne znači ništa. Međutim ovo sve izlazi iz konteksta cele ove diskusije kao i Vaša opaska na obraćanje pa bih Vas molio da ne zaplićemo dalje ovu raspravu već da se vratimo temi o kojoj se diskutuje.
U prilog onome što sam ja potencirao a to je iznošenje detaljnijih informacija ide:
Citat:
mile22: Za DelBoy-a:

Da bi neki WebShop primao Diners Club kartice, mora najpre potpisati Ugovor o prijemu u kome se definiše provizija i rok plaćanaja, a tek onda Ugovor sa PakomPay o registraciji Internet Shop-a.

Svi koji žele postati Diners Club prodajna mesta neka pišu na: [email protected]

Što je opet još jedna novina!!!
[ Pakom @ 12.03.2007. 07:54 ] @
Gospodine Marija12,

molio bih Vas da prvo detaljno pročitate stranicu na Pakom-ovom sajtu jer su preduslovi definisani već nedelju dana i preduslov za ugovor sa Diners-om nije nikakva novina.
Stavka 2 kod preduslova:
Citat:
kao registrovano pravno lice (d.o.o.) potpisati ugovor sa kartičnim kućama čije kartice želite koristiti u on-line poslovanju


Naravno, Pakom zadržava pravo da vrši izmene strane ali u ovom slučaju toga nije bilo...

[ Dragan Varagic @ 12.03.2007. 08:39 ] @
Mislim da je ovde problem činjenica da veoma mali broj ovdašnjih osoba ima iskustvo sa posedovanjem legalnog Merchant account-a. To znači da svako ko direktno koristi ovakva rešenja online naplate pravi posebne ugovore sa kartičarima i sa payment procesorom, što je sasvim normalna praksa u razvijenijim zemljama. Isto tako je činjenica, na koju se uglavnom ne obraća pažnja, da većina cenovnika inostranih online payment procesora sadrži uslove i cene samo za uslugu tog procesinga. Na tu cenu se pri transakciji dodaje i provizija kartičara (u ovom slučaju Diners), ali i provizija banke (ako naplata leže na račun neke banke).

Ako koristite neke od inostranih sistema online naplate, pa podignete pare u nekoj od domaćih banaka, one vam lepo zaračunaju proviziju za tu transakciju. Činjenica je da su obično provizije kartičara na Internetu niže nego na POS terminalima, ali uzmite malo i proverite sve ovo.
[ D.i M.e @ 12.03.2007. 14:38 ] @
Koliko ja znam, prodavnice koje instaliraju POS terminal ne potpisuju ugovore sa kartičarima, već samo sa bankom (a opet primaju sve kartice). Kakva je onda ovde razlika da sajtovi moraju lično da potpisuju?
[ dragancesu @ 15.03.2007. 17:12 ] @
Citat:
Koliko ja znam, prodavnice koje instaliraju POS terminal ne potpisuju ugovore sa kartičarima, već samo sa bankom (a opet primaju sve kartice). Kakva je onda ovde razlika da sajtovi moraju lično da potpisuju?


Verovatno stvar poverenja. A moze biti da ce diners traziti da se uzme kartica sto ce doprineti sirenju kartice i doneti neku zaradu.
[ marija12 @ 24.03.2007. 00:50 ] @
Citat:
Pakom: Gospodine Marija12,

molio bih Vas da prvo detaljno pročitate stranicu na Pakom-ovom sajtu jer su preduslovi definisani već nedelju dana i preduslov za ugovor sa Diners-om nije nikakva novina.
Stavka 2 kod preduslova:


Naravno, Pakom zadržava pravo da vrši izmene strane ali u ovom slučaju toga nije bilo...

Informisao sam se ja već i nisam pitanje postavio zbog sebe već zbog ostalih koji čitaju ovaj forum, kako bi svima bilo jasno šta treba da plate i šta za to dobijaju. Što se tiče izmena tu ste u pravu zakonski gledano, ali gde je tu poverenje budućih korisnika ako zadržavate pravo promena pravila igre u toku igre. Evo beležim trenutnu situaciju kako bi dalje pratili promene.

Ja se iskreno nadam da će se uslovi prizemiti (prilagoditi našim uslovima) kako bi i mi obični smrtnici našli isplativost investicije u PakomPay - Internet Payment Gateway. Dok se ne uključe u ponudu i obećane Visa i Master card meni ovo sve nije interesantno.
[ cangla @ 27.03.2007. 01:31 ] @
Citat:
marija12:
Ja se iskreno nadam da će se uslovi prizemiti (prilagoditi našim uslovima) kako bi i mi obični smrtnici našli isplativost investicije u PakomPay - Internet Payment Gateway. Dok se ne uključe u ponudu i obećane Visa i Master card meni ovo sve nije interesantno.


Dok se to ne desi, mozes da koristis strane provajdere ovih usluga koji primaju sve kartice i setup im je free.
[ marija12 @ 27.03.2007. 16:01 ] @
Citat:
cangla: Dok se to ne desi, mozes da koristis strane provajdere ovih usluga koji primaju sve kartice i setup im je free.

Hoćeš mi reći kako to da realizujem na legalan način?
[ Davor Vlajkovic @ 27.03.2007. 16:08 ] @
http://www.elitesecurity.org/p1208175
[ marija12 @ 27.03.2007. 18:54 ] @
Čak i da je ovo moguće (previše mi je da sad čitam ceo forum o temi koja me ne zanima), to svakako nije ono o čemu se ovde diskutuje, već neka alternativa legalnom rešenju - ja neću da prodajem "navodno" tamo nekom , pa da on kao prodaje mom kupcu. Ja imam način da zaradu od svojih usluga naplatim preko interneta, ovo me ne zanima da bi lično primenio. To je priča koja ne potpada pod ovaj naslov. Da se razumemo ja nisam trgovac, o ovome diskutujem iz sasvim drugih razloga i zanima me legalno rešenje problema kada čovek koji ima "XXXX" d.o.o. koji prodaje masne kolače i te iste hoće da proda sasvim legalno preko interneta, a da transakcija novca ide od kupčevog računa na račun prodavca uz posrednika ali bez preprodavca. I da kupac za tako nešto dobije račun i eventualnu prateću dokumentaciju (mislim na fiskalni račun i garanciju).
A kako ćeš da daš kupcu račun i garanciju npr. za TV koji si mu prodao preko svog online shopa (a zna se da garancija važi samo uz priložen račun), ako si račun za taj TV dao firmi "2Checkout.com, Inc" a ta ista firma je artikl prosledila kupcu bez garancije i računa (bar ne fiskalnog).
A legalno rešenje jeste ovo što nudi firma Pakom, e sad što su cene to je druga stvar. To nije na nama da raspravljmo o njihovoj poslovnoj politici, ako im tako odgovara da im niko ne prihvati ponudu neka tako rade. Hteo sam samo da zabeležim trenutnu situaciju i da se na nju pozovem za par meseci kada iz Pakoma budu prinuđeni da zbog slabog interesovanja ili eventualnog ulaska konkurencije u igru, prizeme cene.
Hvala ti na odgovoru ali takvu metodu je moguće primeniti u slučaju da prodaješ usluge (maglu), ali kod prodaje opipljivih i oporezovanih dobara, stvari nisu baš tako jednostavne.
[ McKracken @ 27.03.2007. 21:42 ] @
@Marija12:
Citat:
Hvala ti na odgovoru ali takvu metodu je moguće primeniti u slučaju da prodaješ usluge (maglu)


Zasto je prodavanje usluga magla? U cemu se razlikuje prodaja sa posrednikom? I odakle ti, pogresna, ideja da "tako ne moze"?

Ovi komentari su ocigledno potekli od prilicno uskog i povrsnog posmatranja problematike :( Zasto ocekujes da stvari moraju da budu komplikovane?

Lepo je to sto je Pakom poceo da radi procesiranje, ali ovi uslovi su u najmanju ruku smesni.
[ Davor Vlajkovic @ 27.03.2007. 22:14 ] @
@marija12

Danas je sasvim normalno da kupac ne plati direktno već posredstvom nekog payment provajdera. Da li je to banka, lizing kuća, PTT, Telekom, Pakom, 2CO... tebi kao prodavcu je totalno nebitno, tj. bar bi tako trebalo da bude. Jedino o čemu bi trebalo da povedeš računa je koliki su troškovi transakcije, i da li ti se to isplati.
[ marija12 @ 27.03.2007. 22:25 ] @
@McKracken
Ako je sledeći problem izvodljivo rešiti ja se izvinjavam:
"XXXX" d.o.o. koji prodaje npr. TV preko svog online shopa, Payment Gateway je omogućen preko 2Checkout-a, TV ima garanciju od 3 god. uz priloženi fiskalni račun, kupac očekuje TV na kućnu adresu uz priloženi račun i garanciju. Sad kako da pomenuti d.o.o. istovremeno izda fiskalni račun i kupcu i 2Checkout-u za jedno te isto dobro. Ako sam ja dobro razumeo novac na račun stiže od 2Checkout-a kojem je potrebno izdati račun
@Davor Vlajkovic je napisao ovako:
Citat:
Fakturu-račun izdaješ onome ko ti je uplatio pare (logično, zar ne?). Konkretno, napraviš račun na ime 2Checkout.com, Inc., 1785 O'Brien Road, Columbus, OH 43228, USA na iznos koji su ti uplatili i tretiraš ga isto kao i bilo koji drugi račun (recimo priložiš uz bankarski izvod na kome se vidi ta uplata), s tim što u ovom slučaju ne izrađuješ duplikat računa koji bi inače slao svom klijentu.

Za Pakom ponudu sam već rekao svoje mišljenje i u tome se slažemo.
[ McKracken @ 27.03.2007. 22:50 ] @
Potpuno je moguce i cak relativno jednostavno.

Da ne budem sitnicav, ali ako XXX doo proda nesto preko potrosackog kredita, jel to problem? Zasto bi izdavao fiskalni racun payment provideru?

Takodje, cela ta konstrukcija kda se koristi 2CO je korisna za pocetnike koji zele da prodaju robu/usluge izvan Srbije uz minimalne troskove. Postoji jos puno resenja :)

Ljudi, ipak je 2007. :)
[ Davor Vlajkovic @ 27.03.2007. 23:04 ] @
Ja bih samo želeo da pojasnim da se moja poruka koju je marija12 citirao nije odnosila na fiskalne račune, već na old-fashion fakture koje su za firme obavezni dokumenti koji prate svaku promenu na tekućem računu...
[ marija12 @ 27.03.2007. 23:33 ] @
Citat:
McKracken: Potpuno je moguce i cak relativno jednostavno.

Da ne budem sitnicav, ali ako XXX doo proda nesto preko potrosackog kredita, jel to problem? Zasto bi izdavao fiskalni racun payment provideru?

Takodje, cela ta konstrukcija kda se koristi 2CO je korisna za pocetnike koji zele da prodaju robu/usluge izvan Srbije uz minimalne troskove. Postoji jos puno resenja :)

Ljudi, ipak je 2007. :)

Postajem sam sebi dosadan a ne drugima, međutim sve ove tvoje tvrdnje mi deluju apsolutno nelogične. Kako objasniti promenu na računu koja je nastala uplatom od strane payment providera ako ne prilaganjem računa i ko je rekao da se radi nekim početnicima i o prodaji bilo šta izvan.... Mene zanima relacija između ozbiljne d.o.o. firme u Srbiji i ozbiljnog kupca u Srbiji i isključivo prodaja robe, jer kad se o uslugama radi tu uvek ima mesta za neku foru. Ispada sad da sam ja neuki početnik koji hoće da sazna kako da u foliju zavije maglu i proda nekom kinezu i sve to preko sajta, a da mu pare legnu legalno na račun u Srbiji. Već sam napisao da sam ja taj problem odavno sebi rešio i da me nešto sasvim drugo zanima (mada mi to nije bio problem...)!

//edit: bold tag

[Ovu poruku je menjao boccio dana 28.03.2007. u 10:29 GMT+1]
[ McKracken @ 27.03.2007. 23:43 ] @
Citat:
Kako objasniti promenu na računu koja je nastala uplatom od strane payment providera ako ne prilaganjem računa



Citat:
Ispada sad da sam ja neuki početnik


Meni tako deluje ;)


(hint: racun i fiskalni racun nisu isto i ne sluze za istu stvar. Payment provider i merchan account nisu ista stvar kao sto ni usluga processinga i third party processsinga nisu ista stvar)


(ono gore je bilo saljivo, bez uvrede: ) )

Ajmo back na topic
[ marija12 @ 27.03.2007. 23:59 ] @
Ha, ha, ha svi smo se slatko nasmejali i šta sad? Došao neko nov na ovaj forum pročitao sve ovo što ste Vi dobro upućeni i ja siroma neuki početnik napisali i sve mu jasno!!! I čemu ove napomene za razlike između računa i fiskalnog računa, koristite zamenu teze da bi ste ubacili klipove u točkove umesto da Vi koji ste dobro upoznati sa problematikom otvorite oči "nama neukim početnicima"
Slažem se da se vratimo temi, jer ova rasprava sa vređanjem gubi smisao. Žalosno je to da moderator foruma sebi daje za pravo da piše i ovakve komentare!
[ McKracken @ 28.03.2007. 00:10 ] @
Gde sam nekoga vredjao?


Kao ilustracija: Ako ja napravim chargeback na transakciju koja je izvrsena preko tvog mrch naloga, kako ce se to "pravdati" ?

Kao povratak temi, pitanje za Pakom je kako zamisljaju da naprave 3Dsecure ako omogucavaju slanje zahteva za charge gde je broj kartice unet izvan njihovog okruzenja. 3d secure je preduslov za "Verified by"

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 28.03.2007. u 01:43 GMT+1]
[ boccio @ 28.03.2007. 09:49 ] @
Citat:
marija12:Žalosno je to da moderator foruma sebi daje za pravo da piše i ovakve komentare!

Ne preteruj, nigde te nije vredjao. Ljudi pokusavaju nesto da ti objasne, ali i ja moram da primetim da imas prilicno arogantan stav... Spusti loptu malo, nije ovo salter na posti, pa da se prepucavas sa sluzbenikom preko stakla. Ovde ti ljudi na dobrovoljnoj bazi dele informacije, postuj malo to.

Citat:
marija12: I čemu ove napomene za razlike između računa i fiskalnog računa, koristite zamenu teze da bi ste ubacili klipove u točkove umesto da Vi koji ste dobro upoznati sa problematikom otvorite oči "nama neukim početnicima"

Prvo, ovde nema nikakve zamene teza. Moras shvatiti jednu tuznu i prostu cinjenicu - nasa drzava nema regulisane zakone po pitanju internet poslovanja. To ne znaci da se ovde baca magla, i prodaje rog za svecu, vec prosto da se neke stvari primenjuju fleksibilno. I to NIJE alternativa legalnom resenju - vec jedino MOGUCE legalno resenje.

Citat:
marija12: zanima me legalno rešenje problema kada čovek koji ima "XXXX" d.o.o. koji prodaje masne kolače i te iste hoće da proda sasvim legalno preko interneta, a da transakcija novca ide od kupčevog računa na račun prodavca uz posrednika ali bez preprodavca. I da kupac za tako nešto dobije račun i eventualnu prateću dokumentaciju (mislim na fiskalni račun i garanciju).
A kako ćeš da daš kupcu račun i garanciju npr. za TV koji si mu prodao preko svog online shopa (a zna se da garancija važi samo uz priložen račun), ako si račun za taj TV dao firmi "2Checkout.com, Inc" a ta ista firma je artikl prosledila kupcu bez garancije i računa (bar ne fiskalnog).

Svasta. 2Checkout nista nije prosledio kupcu. Ti si. Tebi niko ne brani da uz svoj proizvod uredno spakujes i fiskalni racun krajnjem kupcu, i sve to zajedno posaljes, zar ne? I gde je tu problem? Racun NISI napisao 2checkoutu, napisao si ga kupcu. 2Checkout nije preprodavac, nego posrednik u bezgotovinskoj transakciji kojeg ti kao prodavac MORAS da imas, jer nisi ovlascen za bankarske poslove i procesiranje elektronskih uplata. I to opet ponavljam, nije nikakva ALTERNATIVA legalnom resenju, vec LEGALNO resenje.

Drugo, 2checkout niti je jedini oblik posredovanja u elektronskom placanju, niti je primeran ovome sto ti zelis. Koristi Pakom, i mirna Backa...

Ili se vratite na topic (Pakom IPG), ili ako nameravate da nastavite ovu diskusiju da se lepo splituje.
[ Thetaworld @ 28.03.2007. 10:08 ] @
Citat:
Svasta. 2Checkout nista nije prosledio kupcu. Ti si. Tebi niko ne brani da uz svoj proizvod uredno spakujes i fiskalni racun krajnjem kupcu, i sve to zajedno posaljes, zar ne? I gde je tu problem? Racun NISI napisao 2checkoutu, napisao si ga kupcu. 2Checkout nije preprodavac, nego posrednik u bezgotovinskoj transakciji kojeg ti kao prodavac MORAS da imas, jer nisi ovlascen za bankarske poslove i procesiranje elektronskih uplata. I to opet ponavljam, nije nikakva ALTERNATIVA legalnom resenju, vec LEGALNO resenje.


Na žalost 2Checkout nije posrednik u transakcijama već je preprodavač, što piše na njihovom sajtu i ugovoru. Znači preko 2checkout prodavač ne prima kreditne kartice niti prodaje krajnjem kupcu već preduzeće u Srbiji prodaje prvo 2checkout-u, a oni krajnjem kupcu.

A fiskalne račune nije potrebno nikome izdavati, već je za primanje novca od 2checkout potrebno možda napraviti fakturu, ali i bez fakture, u svakom je slučaju potrebno uknjižiti takav prihod. A faktura se ne mora slati na 2checkout, jer su je oni primili automatski u sistemu, jer je sve definisano: roba, usluga, datum, isporuka, prema tome sistemska 2checkout faktura je već izdana i 2checkout plaća 2 puta mjesečno i to se onda knjiži i gotova stvar. Inače takva pitanja sredi svaki knjigovođa za 5 minuta.

Za direktno primanje kreditnih kartica potreban je drugi način naplaćivanja, taj koji ti navodiš, samo što 2checkout ne nudi takav način.
[ vradovanovic @ 28.03.2007. 10:30 ] @
Citat:
boccio: Svasta. 2Checkout nista nije prosledio kupcu. Ti si. Tebi niko ne brani da uz svoj proizvod uredno spakujes i fiskalni racun krajnjem kupcu, i sve to zajedno posaljes, zar ne? I gde je tu problem? Racun NISI napisao 2checkoutu, napisao si ga kupcu. 2Checkout nije preprodavac, nego posrednik u bezgotovinskoj transakciji kojeg ti kao prodavac MORAS da imas, jer nisi ovlascen za bankarske poslove i procesiranje elektronskih uplata. I to opet ponavljam, nije nikakva ALTERNATIVA legalnom resenju, vec LEGALNO resenje.


boccio,

Bojim se da nisi upravu. Očigledno je da postoji neko nerazumevanje između marija12, Davor i McKracken, pa je diskusija otišla off topic. Međutim, nikako se diskusija ne može zaključiti tako - što se konstatuje da je naplaćivanje robe i usluga domaćih firmi preko ino procesora domaćim kupcima legalan način rada. Ilustrovaću na primeru zbog čega to tvrdim:

Domaća firma XXXX d.o.o. prodaje robu ili uslugu domaćem kupcu Peri Periću. Pera plaća svojom karticom, koju procesira recimo 2Checkout. Peri se šalje roba ili pruža usluga, firmi XXXX d.o.o. legne na devizni račun novac (umanjen za za razne provizije) - i sve je OK po vama. Međutim nije tako.
Pera Perić kao fizičko lice po domaćem zakonodavstvu mora da dobije fiskalni račun sa načinom plaćanja: kartica. To nije problem, kao što kažete, uz robu može da mu se pošalje fiskalni račun. Međutim za to zaduženje u fiskalnoj kasi, mora da legne uplata na dinarski račun XXXX d.o.o. u istoj vrednosti kao što je zaduženje (ako to nije slučaj kazniće vas Tržišna inspekcija zbog neispravne Trgovačke knjige). To se neće desiti jer je uplata legla na devizni račun.
To što je uplata legla u devizama to je poseban problem. Jer za svaku uplatu morate da imate dokument (račun, fakturu) koja je kontra stav toj uplati. Ako se radi o robi, onda uz takav dokument mora da ide klasična izvozna dokumentacija. Uz to, ako je 2Checkout samo posrednik u transakcijama, ne možete da fakturišete 2Checkout jer nikakvu robu njima ne šaljete - i tu je odmah problem. Ako je, pak, 2Checkout preprodavac, onda roba zaista mora da izađe pa uđe u zemlju, da bi sve bilo po Zakonu (uz svu izvoznu, pa uvoznu dokumentaciju, i stvarni prelaz preko granice).

Sve u svemu, ovaj problem može da se "zaskače" na različite načine, ali ne postoji način da se reši naplata domaćeg prometa robe i usluga preko ino procesora (i nema mirnog sna za onog ko to radi). Ako hoćete online naplatu domaćim kupcima, treba vam domaći payment gateway. Ako hoćete online naplatu ino kupcima, onda vam je svejedno da li ćete koristiti domaći ili ino payment gateway.

Nadam se samo da je PakomPay samo inicijalna kapisla za ostale internet procesore kartica koji će se uskoro pojaviti u našoj zemlji. Jer samo je konkurencija zdravo podneblje :)

Pozdrav,
Veljko Radovanović
www.logik.co.yu
[ marija12 @ 28.03.2007. 19:53 ] @
Da krenem redom:
@boccio, odgovor na prvu opasku.
Citat:
Ne preteruj, nigde te nije vredjao. Ljudi pokusavaju nesto da ti objasne, ali i ja moram da primetim da imas prilicno arogantan stav... Spusti loptu malo, nije ovo salter na posti, pa da se prepucavas sa sluzbenikom preko stakla. Ovde ti ljudi na dobrovoljnoj bazi dele informacije, postuj malo to.

Dobro, nije me vređao već kulturno ponižavao, a ja se izvinjavam zboga arogancije. ako ste Vi to tako protumačili.

Drugo:
Citat:
Prvo, ovde nema nikakve zamene teza.

Bilo je zamena teza, ja sam naglasio da se radi o izdavanju fiskalnog računa što su neki menjali sa računom (razlika je velika).

Treće neću da citiram biće predugačko. Srećom našao se neko ko je razumeo o čemu se radi. Ako je ovo što @Thetaworld i @vradovanovic napisali tačno,a isto sam i ja pokušavao da dokažem prethodno onda nema potrebe da se zahvaljujem ikome za pogrešnu informaciju:
Citat:
Spusti loptu malo, nije ovo salter na posti, pa da se prepucavas sa sluzbenikom preko stakla. Ovde ti ljudi na dobrovoljnoj bazi dele informacije, postuj malo to.


@Thetaworld hvala ti što si objasnio dobro upućenima šta je i kako funkcioniše 2checkout. O tome ne bi trebalo dalje da raspravljamo.

@vradovanovic ovo što si ti napisao je uparvo to o čemu svo vreme govorim i slažem se sa tobom da je to suština problema, možda se ja nisam dobro razumeo sa ostalom gospodom, ali zato sam dao primer koji bi trebalo da ilustruje suštinu problema. Na taj primer se niko nije obazirao već su mi svi savetovali neku zaobilaznu varijantu. Ako je to što @boccio tvrdi da "XXXX" d.o.o. u Srbiji može da ima čiste knjige i da istovremeno proda robu 2checkout-u i da za tu istu robu da fiskalni račun kupcu, onda dajte napišite koje su to poznatije firme u Srbiji koje na taj način prodaju nekom "opipljiva dobra" da vidimo gde grešimo.
[ Marko Bijelic @ 28.03.2007. 21:13 ] @
Citat:

Dobro, nije me vređao već kulturno ponižavao


Spusti tu loptu više da može kulturno da se diskutuje ;)
[ McKracken @ 28.03.2007. 22:08 ] @
Citat:
onda dajte napišite koje su to poznatije firme u Srbiji koje na taj način prodaju nekom "opipljiva dobra" da vidimo gde grešimo.


Ok izvinjavam se sto sam nekoga ponizavao.

Naravno, sacekacemo "poznate" firme da prve urade jer su one "pametnije". Ok onda cekajte




[ vradovanovic @ 28.03.2007. 22:39 ] @
Citat:
McKracken:Naravno, sacekacemo "poznate" firme da prve urade jer su one "pametnije". Ok onda cekajte


Drago mi je da svi polako spuštaju loptu. To je u duhu ES-a.

'Ajde da ne čekamo
Baš me briga da li to rade poznati ili nepoznati, jedino me interesuje da li postoji potpuno legalan način naplate preko interneta (gde domaća firma prodaje domaćem kupcu). Za jedan znamo, to je PakomPay. Verovatno će uskoro biti još domaćih internet procesora kartica, a i PakomPay će uvesti procesiranje drugih kartica.

Ako postoji primer sa ino procesorima koji je potpuno legalan, dajte navedite ga, opišite ga
Verujem da će ceo ES community biti zahvalan!
Možete i sajt da otvorite sa naplatom preko ino procesora, gde ćemo svi mi da doniramo ovaj konsalting

Pozdrav,
Veljko Radovanović
www.logik.co.yu
[ dragoljub_le @ 28.03.2007. 23:09 ] @
Citat:
vradovanovic: Ako postoji primer sa ino procesorima koji je potpuno legalan, dajte navedite ga, opišite ga :)

Ne postoji !
[ cangla @ 29.03.2007. 01:11 ] @
VISA kartica kojom se placa preko interneta je devizna. Koliko ja znam, ako kao firma iz Srbije hoces da prodajes robu kupcu iz Srbije, ne mozes da joj prodajes robu u starnoj valuti. Ne mozes sa firmom iz svoje drzave da poslujes devizno.
Ako prodajes robu kupcu iz Srbije, taj PakomPay ti vazi ako kupac kupuje dina karticom ili VISA electron, koja je u stvari vezana za dinarski racun (bar zakonski to tako stoji).

Ili shta?

Bug je u nasem zakonu.

Tebi za domace kupce treba jedna fiskalna kasa (ako ces poslovati sa fizickim licima) i kada ti naruce robu i plate lepo otkucas racun i upakujes u kovertu ili paket sa robom), ili pravis redovnu fakturu ako poslujes sa firmama.

Pakomu svaka cast sto je prva nasa firma koja je krenula sa ovim poslom.

Dakle, dok se lepo zakonski sve ovo ne regulise, neka radi ko se kako snadje, kao i do sada u Srbiji.
Mi nemamo jos uvek ni skupstinu, pa cemo za zakon jos malo pricekati.
[ Thetaworld @ 29.03.2007. 02:36 ] @
@dragoljub_le

Citat:
Ne postoji !


Pošto praviš tako blatantno glupe izjave kako je ilegalno da se radi sa ino procesorima, preporučujem ti da promjeniš websajt: http://disney.go.com/

Jedno preduzeće u Srbiji ima prava poslovanja sa svim preduzećima u inostranstvu, pa tako i sa procesorima kreditnih kartica. Prestani da širiš ovde lažne informacije, idi prvo kod advokata i informiši se i ne odmaži ljudima željnim poslovanju i normalnom poslovnom naplaćivanju sa svojim izjavama, kad nisi napravio domaći zadatak i dobro provjerio stvar.


[Ovu poruku je menjao Thetaworld dana 29.03.2007. u 04:11 GMT+1]
[ Thetaworld @ 29.03.2007. 03:08 ] @
Citat:
VISA kartica kojom se placa preko interneta je devizna. Koliko ja znam, ako kao firma iz Srbije hoces da prodajes robu kupcu iz Srbije, ne mozes da joj prodajes robu u starnoj valuti.


Kakve izmišljotine se sreću na ovom forumu, to je za povraćanje. Kako možeš tako nešto da izvališ, a da ne uradiš domaći zadatak i da ne provjeriš zakone. Bez veze pričaš tu i praviš neke izjave, ko si da možeš tako da tvrdiš? Jesi otišao kod advokata za pravni savjet, pa onda pišeš na ovom forumu i izjavljuješ takve gluposti što mogu da otežaju rad nekom u Srbiji ko naplaćuje kreditne kartice nekom?

Sasvim je normalno da srpsko preduzeće može da radi ugovore sa bilo kim drugim preduzećem ili fizičkim licem o bilo čemu i ako unajmi stranog procesora kreditnih kartica koji naplaćuje kreditne kartice nekome u Srbiji, ne krši s time nikakav zakon.

Linkovi za devizna poslovanja i zakone:

Narodna banka Srbije: http://www.nbs.yu/export/internet/cirilica/20/index_dev.html

Odluka o plaćanju, naplaćivanju, uplati i isplati koji se mogu vršiti u efektivnom stranom novcu novo:
http://www.nbs.yu/export/inter...plac_upl_ispl_strana_efekt.pdf

Pa ti lijepo piše:

3. Rezident - pravno lice, (zarez, znači nabraja se), preduzetnik i ogranak stranog pravnog lica, mogu... vršiti naplatu u efektivnom stranom novcu...kada pružaju usluge rezidentima, fizičkim licima i nerezidentima u međunarodnom robnom i platnom prometu.

A pored toga, kad radiš sa stranim procesorom, praviš ugovor sa procesorom i za taj ugovor imaš puno pravo jer oni naplaćuju za tebe, a ne ti direktno, a od njih tražiš i dobivaš svoj novac, a ne od preduzeća u Srbiji. Ako je potrebno izdaš preduzeću u Srbiji fakturu kakva je potrebna i dogovoriš uslove plaćanja kreditnom karticom i gotovo. Samo ne vidim zašto bi neko plaćao u Srbiji kreditnom karticom, kad može da ti prebaci novac na račun što dođe jeftinije i sigurnije.

Citat:
Ne mozes sa firmom iz svoje drzave da poslujes devizno.


Pa kad radiš sa procesorom u inostranstvu, već si prešao granicu i nalaziš se u međunarodnom poslovanju i kako ćeš drugačije da posluješ u međunarodnom poslovanju nego devizno. I ako ti je stalo da naplatiš u dinarima, onda se dogovoriš sa procesorom u inostranstvu da ti otvori valutu u dinarima. Ne znači da su uslovi procesiranja kreditnih kartica propisani na takav način da ne možeš da utičeš na te uslove, jer sve komercijalne ponude proizilaze ujedno iz potražnje za njima.

Citat:
Tebi za domace kupce treba jedna fiskalna kasa (ako ces poslovati sa fizickim licima) i kada ti naruce robu i plate lepo otkucas racun i upakujes u kovertu ili paket sa robom), ili pravis redovnu fakturu ako poslujes sa firmama.


Jeste da za nekoga treba fiskalna kasa, a to je velika glupost jer se na takav način nigdje u svijetu ne kontrolišu poslovne osobe niti se na takav način otežava poslovanje.

http://www.mfin.sr.gov.yu/html...p;req=viewpage&pageid=1090

Citat:
Lice koje je upisano u odgovarajući registar za promet dobara na malo, odnosno za pružanje usluga fizičkim licima, dužno je da vrši evidentiranje svakog pojedinačno ostvarenog prometa preko fiskalne kase.

Obaveza iz stava 1. ovog člana postoji i u slučaju kada se usluga pruža fizičkom licu, a naknadu za pružene usluge snosi pravno lice, odnosno preduzetnik, i to nezavisno od načina plaćanja (gotovina, ček, kartica i bezgotovinsko plaćanje).


Samo što naplatu preko procesora ne vrši direktno prodavač, već procesor, a procesor izdaje fakturu usluga prodavaču koji onda plaća te usluge u procentima i dobiva svoj novac na račun. Nema tu ništa zabranjeno i ne treba prodavača da brine kome je prodao svoj proizvod dok god uredno pošalje robu i nikoga ne prevari. Kupac u Srbiji ima račun od procesora ili od prodavača, može da dobije i taj račun sa fiskalne kase, u svakom slučaju mora da dobije jedan račun kao potvrdu i gotova stvar.

Procesora ima u svijetu koliko hoćeš, nema potrebe za izmišljanjima i šarenim lažama; a ovaj Pakom se ovde masivno reklamira, maltene se ne dozvoljava pokazati da postoje međunarodni procesori kod kojih svako može da se prijavi.

http://www.asianpay.com/
http://www.instabill.com/services.html
http://www.telekurs-multipay.c...ch_index/tkmpch_acceptance.htm
http://www.aduno.ch/de/ueberuns/index.php (potrebno samo prijaviti srpsko preduzeće u Švicarskoj - obradi se za kratko vrijeme i nema poreznih problema)
http://world.ccavenue.com/content/quick.jsp
http://www.klixxx.com/resources/billing.shtml
http://www.mbda.gov/?section_i...ket_id=125&content_id=3043

Za svako preduzeće, bez obzira da li iz Srbije ili druge zemlje, moguće je pronaći riješenje koje će da bude i jeftinije i brže i mnogo fleksibilnije nego što je trenutno riješenje sa Pakom-om, sudeći po njihovoj reklami i web sajtu i to bez obzira šta se prodaje i kome se prodaje.
[ boccio @ 29.03.2007. 10:37 ] @
Bez teskih reci, molim.

Ovde se dosta igramo "gluvih telefona", i to je jedan razlog nesporazuma.

Drzimo se teme: prodaja domacim licima (pravnim i fizickim) putem interneta. Ako je u pitanju ino-kupac, placa se devizama, i to nije sporno. Sporna je situacija prodaje domacem kupcu.

Ja sam na prosloj strani hteo da uprostim stvari, i rekao da je 2co "posrednik" a ne "preprodavac", jer fakticki vi ne saljete robu njemu, a on kupcu. Medjutim, onaj ko me ispravio je u pravu - pravno gledano on jeste preprodavac, ja sam samo hteo malo da pojednostavim stvari.

Ono sto mislim da je osnovni problem nerazumevanju ovde je razlika pojmova "3rd party payment processor" i "merchant account". Zato sam i rekao da za primer koji @marija12 trazi 2CO nije odgovarajuce resenje, jer 2co je samo posrednik u radu sa pravim merchant-om. Zasto? Iz razloga sto 99% vas (i nas) ne bi moglo da se kvalifikuje za pravi merchant account, ili nema dovoljnu finansijsku podlogu za to, pa koristi usluge "trecih lica", odnosno "preprodavaca". A to su upravo 2checkout, PayPal, iBill, ClickBank, i ostali.

Dakle, prodavac iz Srbije moze legalno da posluje sa domacim kupcem preko inostranog gatewaya (uz jezive muke), ali da bi to uradio mora da ima pravi merchant account, tj. "specijalan" racun u banci koji vam dozvoljava/omogucuje online procesiranje transakcija. Pozeljno je (iako ne i neophodno) da koristi i usluge tzv. "gateway-a", kao sto je Authorize.net za procesiranje uplata, ukoliko ne zelite da sami pravite ceo sistem :) Da li to omogucuje neka nasa banka? Iskreno - ne znam. Nisam ulazio u to, ali sumnjam da je moguce. Dakle, tu nije problem "dinarska transakcija", jer vi mozete realizavati scenario da vama leze uplata u bilo kojoj valuti. Sad, da li uz dve konverzije dinar - dolar/evro - dinar, to bas i nisam siguran.

Problem je gde otvoriti merchant account, jer vi onda morate to uraditi u nekoj ino-banci, recimo odete u Barclays u London. Oni vas pitaju gde vam je firma? Firma nije registrovana u UK, ili jednoj od zemalja koje su podrzane (Srbija, naravno nije). Znaci nista od merchant accounta. Etc, etc... problemi se gomilaju. I onda shvatite, who gives a fuck, otvoricu 2checkout i idemo dalje... :)

Bottom line - ko hoce da tera mak na konac, nek koristi Pakom, ili ceka da na vrbi rodi grozdje. Ko hoce da posluje juce, danas i sutra - zna se koje opcije ima i na koji nacin moze da ih realizuje. Uz manji ili veci hassle.
[ Thetaworld @ 29.03.2007. 11:24 ] @
Citat:
Ono sto mislim da je osnovni problem nerazumevanju ovde je razlika pojmova "3rd party payment processor" i "merchant account". Zato sam i rekao da za primer koji @marija12 trazi 2CO nije odgovarajuce resenje, jer 2co je samo posrednik u radu sa pravim merchant-om. Zasto? Iz razloga sto 99% vas (i nas) ne bi moglo da se kvalifikuje za pravi merchant account, ili nema dovoljnu finansijsku podlogu za to, pa koristi usluge "trecih lica", odnosno "preprodavaca". A to su upravo 2checkout, PayPal, iBill, ClickBank, i ostali.


Hmm.

Uopštavanje u smislu "99% Vas ne bi moglo da se kvalifikuje" nije prikladno, a te postotke definitivno nisi uradio na osnovu ankete ili pravilne analize. Neko preduzeće u Srbiji može da se kvalifikuje ako je preduzeće i ako ima bankovni račun da prima novac. Nije problem u kvalifikaciji, problem je u nedovoljnim informacijama koje kulaju na sve strane, ljudi pišu činjenice, ali nisu istražili te činjenice. Bitno je samo da se nađe procesor koji radi na međunarodnom osnovu i koji prihvata srpsko preduzeće, a takvih procesora ima naravno. I svakom procesoru je u interesu da radi sa preduzećima koja prodaju, a ne sa onima koja ne prodaju. Tako ako neko ima hiljadu eura prodaje mjesečno, to se procesoru ne isplati, a ne isplati se ni prodavaču, pa je i bolje da radi sa 2checkout.com i da tamo plati nešto veće procente, nego da radi direktno sa procesorom kreditnih kartica.

Citat:
Dakle, prodavac iz Srbije moze legalno da posluje sa domacim kupcem preko inostranog gatewaya (uz jezive muke), ali da bi to uradio mora da ima pravi merchant account, tj. "specijalan" racun u banci koji vam dozvoljava/omogucuje online procesiranje transakcija.


Gateway i procesor nisu ista stvar. Ako je prodavač u Srbiji (D.O.O. ili drugo preduzeće) zainteresovan da naplaćuje kreditne kartice, onda je najgore ako treba da traži i plati posebno gateway i posebno procesora za naplatu kreditnih kartica. To definitivno nije preporučeni način. Preporučuje se da se radi sa procesorom koji pruža kompletnu uslugu, tako da prodavač ne mora da misli o tome šta je gateway.

Gateway je samo softver koji u stvarnom vremenu provjerava kreditnu karticu kupca, povezuje se sa računarima procesora i povezuje online trgovinu sa procesorom. Za tu vezu i softver se u nekim drugim zemljama plaća posebno, a usluge procesora posebno. To se u svakom slučaju ne preporučuje i smatra se običnom otimačinom. Jer se ili uzima kompletna usluga ili se nađe procesor koji nudi kompletnu uslugu.

Merchant account - prodavački račun za primanje kreditnih kartica, obično nije račun kod bilo kakve banke, jer vrlo rijetko banke nude takvu uslugu. I kad banke nude takvu uslugu, onda je to obično posebno odijeljenje ili posebno preduzeće koje pripada banci. Uobičajeno, takav prodavački račun se dobije kod preduzeća koje obrađuje uplate kreditnim karticama (procesor) i kod tog preduzeća se nalazi taj račun, a novac šalje to preduzeće na Vaš račun u intervalima po dogovoru.

Da bi se dobio merchant account, nije potrebno praviti komplikacije, dobiva se jednostavno ako neko ima preduzeće, ima usluge i proizvode koje prodaje i očekivani promet i ako ima bankovni račun.

Citat:
Pozeljno je (iako ne i neophodno) da koristi i usluge tzv. "gateway-a", kao sto je Authorize.net za procesiranje uplata, ukoliko ne zelite da sami pravite ceo sistem :)


Zašto bi to bilo poželjno ne znam i ne vidim. Poželjno je da se ima što jeftinija ali kompletna usluga bez posebnih usluga kao "gateway" i poželjno je da se prima što veći broj kartica sa što manjim procentima.

Citat:
Da li to omogucuje neka nasa banka? Iskreno - ne znam.


Banke većinom nemaju ništa s obradom naplate kreditnih kartica, pa to pada u vodu.

Citat:
Problem je gde otvoriti merchant account, jer vi onda morate to uraditi u nekoj ino-banci, recimo odete u Barclays u London. Oni vas pitaju gde vam je firma? Firma nije registrovana u UK, ili jednoj od zemalja koje su podrzane (Srbija, naravno nije). Znaci nista od merchant accounta. Etc, etc... problemi se gomilaju. I onda shvatite, who gives a fuck, otvoricu 2checkout i idemo dalje... :)


Ne znam za koga radiš, ali kad spominješ Barclaycard Busines onda je jasno da pošto su oni u UK da rade pretežno sa UK preduzećima. Znači ne nude procesiranje za međunarodna preduzeća. Upravo sam nazvao Barclaycard Business i lijepo su mi rekli da rade samo sa UK preduzećima, a nema nikakvih problema ako je direktor preduzeća u nekoj drugoj zemlji. Osnivanje UK preduzeća je mnogo jednostavnije i brže nego osnivanje srpskog preduzeća, nema potrebe za kapitalom, otvori se bankovni račun u UK i kartice mogu da se primaju iz bilo kojih zemalja. Preduzeće može da ima ogranak u Srbiji i može tamo da posluje sa istim pravima kao i jedno D.O.O. http://www.barclaycardbusiness.co.uk/accepting_cards/index.html I prvo upišu podatke o preduzeću i podatke o direktorima i ako direktori i preduzeće nemaju negativne kreditne poene u Velikoj Britaniji, onda nema razloga da Vas ne prime. Prema tome ko kuka i žali se kako ne može ovo i ne može ono, a nije napravio domaći zadatak i provjerio situaciju lično, zašto onda iznositi takve lažne podatke?

Pored toga, postoji mnogo raznih procesora kojima je skroz svejedno gdje se vaše preduzeće nalazi. Takvi procesori mogu da budu i jeftiniji i skuplji od Barclaycard Business procesora ili Worldpay-a koji se nalazi u UK. Prema tome ko želi takvu uslugu može i da je dobije, ako zna da se informiše na pravom mjestu.

Citat:
Bottom line - ko hoce da tera mak na konac, nek koristi Pakom, ili ceka da na vrbi rodi grozdje. Ko hoce da posluje juce, danas i sutra - zna se koje opcije ima i na koji nacin moze da ih realizuje. Uz manji ili veci hassle.


Bottom line - nisi informisan pa ne širi lažne podatke.
[ Vitafon @ 29.03.2007. 11:31 ] @
bitno je da je lavina krenula i da je neko konacno poceo:)

a sto se tice stranaca koji rade sa Srbijom , tj nude kompletnu uslugu SAMO firmama je www.allpay.eu Poljaci
[ boccio @ 29.03.2007. 12:16 ] @
Citat:
Thetaworld:Gateway i procesor nisu ista stvar.

A gde sam rekao da jesu, izvini?
Citat:
Thetaworld:Merchant account - prodavački račun za primanje kreditnih kartica, obično nije račun kod bilo kakve banke, jer vrlo rijetko banke nude takvu uslugu.

Nije?

http://www.google.com/search?h...account&btnG=Google+Search
Citat:

- A special business bank account that is used to receive the funds of credit card transactions.
- A specialized bank approved and issued account to process credit card transactions.
- An account with a bank that allow you to process credit cards online.

Dobro, ako ti kazes... Ne prepucava mi se, lakse mi je da citiram gugl... Ne kazem da nema scenarija koji ti opisujes, ali po difoltu - zna se sta je pravi merchant account.
Citat:
Thetaworld:Osnivanje UK preduzeća je mnogo jednostavnije i brže nego osnivanje srpskog preduzeća, nema potrebe za kapitalom, otvori se bankovni račun u UK i kartice mogu da se primaju iz bilo kojih zemalja.

Apsolutno se slazem, tu si potpuno u pravu. ALI, samo da podsetim - ovde ne pricamo o osnovama e-commerca, vec o scenariju da SRPSKA firma prodaje SRPSKOM kupcu preko ino-procesora i da sredstva lezu na dinarski racun u domacoj valuti. Ok? Znaci varijanta "ja registrujem UK firmu" ili "ja registrujem off-shore" nije nesto o cemu pricamo ovde... Taj scenario je kristalno jasan, opste prihvacen i uopste ga ne sporim.
Citat:
Thetaworld:Prema tome ko želi takvu uslugu može i da je dobije, ako zna da se informiše na pravom mjestu.

Predpostavljam - kod Thetaworld-a? Hm... mogao si odmah da kazes da ti ova tema sluzi za reklamiranje vasih usluga, nije bilo potrebe za celom ovom tiradom :)
Citat:
Thetaworld:Bitno je samo da se nađe procesor koji radi na međunarodnom osnovu i koji prihvata srpsko preduzeće, a takvih procesora ima naravno.

Odlicno. Napokon smo dotakli srz :) Onda lepo objasni @mariji12 i ostalima kako da svoj d.o.o. osposobe za prihvatanje uplata za domace kupce i da im sredstva lezu na njihov dinarski racun u domacoj banci.

Nadam se samo da ne mora da se ide na tvoj sajt da bi se to videlo ili, sasvim slucajno, da koriste vase usluge :)
[ Thetaworld @ 29.03.2007. 12:32 ] @
Citat:
ALI, samo da podsetim - ovde ne pricamo o osnovama e-commerca, vec o scenariju da SRPSKA firma prodaje SRPSKOM kupcu preko ino-procesora i da sredstva lezu na dinarski racun u domacoj valuti


Možda ne čitaš, ali već sam objasnio i dao referencne linkove od Narodne banke Srbije, prema tome pokazao zakone po kojima rezident u međunarodnoj trgovini može da naplaćuje u devizama.

Prema tome srpsko preduzeće može bez bojazni da prodaje srpskom kupcu putem korištenja stranog procesora kreditnih kartica. A sva ta zastrašivanja što se ovde pišu na ovoj diskusiji sigurno imaju neki drugi cilj.

Nisam dao ni jedan link od naših usluga, već sam napisao nekoliko linkova drugih preduzeća kod kojih se takva mogućnost može dobiti. Ako ne pratiš i ne čitaš temu, pokazuješ da sam nisi zainteresovan na temi, već na nečemu drugome.

A marija12 i svi ostali, mogu sami da zaključe gdje i kako da primaju kreditne kartice, jer je ovde navedeno više linkova preko kojih se može to obavljati. Kako ti sredstva ležu na račun, da li u dinarima ili u devizama, uopšte nije bitno. Ako neko ima račun u dinarima i dospiju devize, onda se to pretvori u dinare i ako neko ima devizni račun to onda legne u devizama i nije sporno.

Banke rade po zakonu, pa ti tako neće dati ni mogućnost da dobiješ račun ako ne možeš da primaš u devizama. Mi šaljemo novac u devizama na lične račune u Srbiji od strane raznih preduzeća i pri tome nema nikakvih problema.

Predzadnji link je pokazao allpay.eu i to je jedna od mogućnosti primanja kreditnih kartica. Postoje naravno razni međunarodni procesori kreditnih kartica i pri tome nije bitno gdje se nalazi preduzeće (Srbija), već je još jednom ponavljam bitno da preduzeće ima neki plan prodaje usluga i proizvoda i da ima mogućnost primanja novca od procesora, tj. da ima bankovni račun.

Ti si dao primjer Barclay Banke i još tvrdiš na osnovu "definicija" na Google da su banke koje to primaju, a sam vidiš da Barclaybusiness nije banka već je preduzeće koje je samo za tu svrhu primanja kartica i još jednom napominjem, vrlo rijetko su to banke što primaju kreditne kartice, već su to posebna preduzeća koja rade takva naplaćivanja. Ako ti misliš da ti je Google definicija sa nekih bez-veze sajtova dovoljna da tvrdiš suprotno, pa ti izvoli, samo ne vidim smisao. Ako hoćeš da pokažeš činjenicu, pokaži.

Evo ja ću da pokažem činjenicu usporedbe računa za primanje kreditnih kartica i može lijepo da se vidi da su procesori preduzeća za tu svrhu, a ne banke:
http://www.mbda.gov/?section_i...ket_id=125&content_id=3043

[ marija12 @ 29.03.2007. 16:35 ] @
Ja sam ovaj topic nekako drugačije naslovio negde u januaru mesecu, više se i nesećam kada, sve dok ga @mungos sa pojavom PakomPay-a nije preimenovao u sadašnji naslov "PakomPay - Internet Payment Gateway u Srbiji", mislim da sve ovo o čemu diskutujemo u poslednje vreme više nema nikakve veze sa naslovom i ako se slažete ja predlažem da se sve od ovog odgovora pa nadalje prebaci u novi topic u kojem će se diskutaovati o "Domaći ili strani Internet Payment Gateway". Vidim da čak i mnogo bolje upućeni imaju jako veliki sukob stavova oko ovoga, pa smatram da bi svima pomoglo da se čitava ta misterija malo razjasni u jednoj posebnoj temi.
[ dragancesu @ 29.03.2007. 17:18 ] @
Da, da mnogo je dilema. A mi zivimo u zemlji Srbiji pa se pitamo zasto nije jeftinije.

VISA, DINERS, MASTER i slicne firme nisu banke nego

Citat:
About VISA

Visa is a private, membership association jointly owned by more than 20,000 member financial institutions around the world. The organization is dedicated to serving those members, their cardholders, and their merchant clients by facilitating payment anywhere, anytime, and any way...


U principu svako moze tamo da se ukljuci ako ispuni njihove uslove. E, oni nisu nimalo naivni, narocito u domenu sigurnosti. Da li ste pomislili zasto sve nase banke nisu u svim tim sistemima? Kosta, i to mnogo.

Pakom je uspeo da zadovolji kriterijume Diners-a pa radi sa njima. Ili je Diners prihvatio Pakom kao partnera. To samo oni znaju.

Posto mnogo kosta to treba da se isplati. Verovatno postoje istrazivanja koliki ce biti obim takvog poslovanja pa su tako odredili cene.

[ dragoljub_le @ 29.03.2007. 23:10 ] @
Citat:
Thetaworld: Možda ne čitaš, ali već sam objasnio i dao referencne linkove od Narodne banke Srbije, prema tome pokazao zakone po kojima rezident u međunarodnoj trgovini može da naplaćuje u devizama.
Prema tome srpsko preduzeće može bez bojazni da prodaje srpskom kupcu putem korištenja stranog procesora kreditnih kartica. A sva ta zastrašivanja što se ovde pišu na ovoj diskusiji sigurno imaju neki drugi cilj.

Link na NBS se odnosi na efektivni strani novac (gotovina), što sa naplatom preko interneta blage veze nema. Odluka uglavnom obrađuje "pologe" stranog efektivnog novca po saopštenju NBS.

Citat:
Thetaworld: Kakve izmišljotine se sreću na ovom forumu, to je za povraćanje. Kako možeš tako nešto da izvališ, a da ne uradiš domaći zadatak i da ne provjeriš zakone. Bez veze pričaš tu i praviš neke izjave, ko si da možeš tako da tvrdiš? Jesi otišao kod advokata za pravni savjet, pa onda pišeš na ovom forumu i izjavljuješ takve gluposti što mogu da otežaju rad nekom u Srbiji ko naplaćuje kreditne kartice nekom?

Nadam se da tvoj advokat nije diplomac sa Kragujevačkog pravnog fakulteta, ili možda jesto sudeći po savetima koje ti daje.

Elem.
Svi navodi od vradovanovic su OK

Cela priča će biti još manje izvodljiva zbog skorašnje Odluke NBS da čak i kao fizičko lice prilikom prispeća LORO doznake, recimo od 2CO ili bilo koga iz inostranstva moraš da napišeš izjavu i navedeš po kom osnovu si primio novac iz inostranstva.
Ne treba biti vidovit i naslutiti da Ministarstvo Finansija sada procenjuje koliki je udeo priliva sa neoporezovanom dobiti u odnosu na ukupan priliv fizičkih lica. U svakom slučaju nećeš moći da napišeš da je uplata od 2CO ili bilo kog drugog "naplaćivača" izdržavanje člana porodice ili neka druga nebuloza.
A onda "zaključak". Oni se bave nekim uslugama, i to u inostranstvu, a za ostvarenu dobit ne plaćaju porez?!

Voleo bih da nisam u pravu al smatram da će pravo procesiranje platnih kartica preko interneta prvo da uradi neki "veliki igrač" a onda da to ponudi kao komercijalnu uslugu i drugima.


[ ljcakic @ 01.05.2007. 22:52 ] @
"Nosi lud zednoga preko vode".

Izgleda da su se ovi iz "Pakom"-a prvi setili PRE SVIH OSTALIH.

Koja je cifra u celom ostvarenom prometom e-trgovini u nasoj zemlji od tada,pre i do sada sa svih domacih B2C i B2B sajtova?

Zbirno?

Ali tacne informacije molim!

Hvala na neobjektivnom i tacnom odgovoru.
[ marija12 @ 02.05.2007. 18:45 ] @
Imali kakvih novosti, jel neko sklopio ugovor sa Pakomom, koja su iskustva? Zna li neko neku firmu koja je potpisala ugovor?
[ mr. ako @ 26.07.2007. 23:39 ] @
Da li je moguce da nema novosti vec dva meseca?!
Ili ja ne znam za neku novu temu u kojoj se govori o ovome?
[ mikevecoss @ 27.07.2007. 21:22 ] @
Mene samo interesuje zasto su usluge firme PAKOM blizu 500 evra/racun.

Ako jedna firma zeli prodaju preko Interneta onda ona mora spusti cene.

Ako ih spusti-recimo da ima zaradu 15% na iznos prodatog proizvoda.

Dakle firma treba da napravi promet od barem 7500 evra da bi se ulaganje isplatilo samo za otvaranje racuna.

Ako tu ne racunamo rashode za izradu ecommerce sajta,webmaster,marketing i slicne tehnikalije.

Sve u svemu-racunica kaze svoj da bi se investicija isplatila firma treba da ima barem 10-12 hiljada EVRA prometa preko ecommerce sajta da bi samo isplatila ulaganja.

Pa ko ovde kosi a ko vodu nosi?

Razgovoarao sam sa mendadzerom za devizni promet i devizni priliv iz inostranstva jedne ugledne banke sa renomom u zemlji za domace firme kako bi se regulisale uplate preko ekomerc sajtova iz inostranstva odnosno putem VIsa kartica.

Kaze da sve sto ide preko 2checkout.com se knjizi kao regularan promet iz inostranstva.

E sad 2checkout.com naplacuje $50 dolara(3000 dinara)/racun jednokratno i zauvek bez skrivenih dodatnih troskova(osim provizije of 5% ako ima uplate na racun-prodaje) i prima sve uplate-VISA/MASTER/DINA/DICOVERY i sta ti ja sve znam i to na 20 svetskih valuta iz svake zemlje sveta-a ovi iz PAKOM traze 500 evra samo za DINACARD procesiranja uplata?Koliko li ce tek traziti za sve ostale kartice sto 2checkout.com ima u ponudi?2000 evra/racun?

I smesno i tuzno.

[ Buum @ 27.07.2007. 22:38 ] @
Ma, dovešće se i oni (Pakom) u red čim se pojavi konkurencija.
[ vradovanovic @ 28.07.2007. 09:55 ] @
Citat:
Buum: Ma, dovešće se i oni (Pakom) u red čim se pojavi konkurencija.


Naravno
U ovom postu sam i ja rekao da je potrebna konkurencija. Pošto je dosta vremena prošlo od tad, sad ne samo da treba još neko da uđe u tu priču, nego taj neko treba da bude malo angažovaniji od Pakoma da bi se ponovo zavrtela cela priča (a verujem da će to pogurati i sam Pakom).

Što se tiče PakomPay-a, bilo je tu obećanja da Dina samo što nije, da će Visa i Master uskoro. I na kraju - ništa. Što bi rekli u narodu: tresla se gora, rodio se miš. Nije mi jasno zašto nisu angažovaniji, jer samo Dinu da ubace u procesing (skoro 2 miliona kartica je trenutno u opticaju), već bi to potpuno okrenulo stvar u korist Pakoma.

Citat:
mikevecoss: Mene samo interesuje zasto su usluge firme PAKOM blizu 500 evra/racun.


Sad imaš mogućnost da sistem probaš za 799 dinara. Ako ti se ne sviđa, ili ne ostvaruješ promet koji si očekivao, ti odustani i uštedi sebi 500 evra. Ništa prostije

Citat:
mikevecoss: Razgovoarao sam sa mendadzerom za devizni promet i devizni priliv iz inostranstva jedne ugledne banke sa renomom u zemlji ...
Kaze da sve sto ide preko 2checkout.com se knjizi kao regularan promet iz inostranstva.


Znaš kako, te priče rekla kazala, ne pomažu kad ti dođe devizna inspekcija Narodne banke recimo. Imaš dovoljno postova pre ovog koji sa puno argumenata govore o tome da domaće firme ne mogu da koriste ino procesore za naplatu robe ili usluga od domaćih kupaca. Samo da me ne razumeš pogrešno: ja nisam srećan što je tako, jer već 7 godina firma u kojoj radim pravi e-commerce sajtove za ino kupce a ne može za domaće kupce. Ali jednostavno tako je. Ako hoćeš da radiš legalno, onda moraš da ispoštuješ i zakonska i podzakonska akta koje propisuju nadležne institucije. Ako nećeš da radiš legalno, onda bolje pređi na nešto isplativije (gde ćeš da zgrneš veću lovu i bar ćeš znati zašto ti je glava u torbi).

Ne sviđa se ni meni što kad kupiš knjigu na Amazonu, više te košta carina i špediterske usluge, nego sama knjiga. Ali tako je. Ja da se pitam nešto u državi, ja bih to ukinuo. Verujem i ti. Ali ne pitamo se

Pozdrav,
Veljko Radovanović
www.logik.co.yu
[ mr. ako @ 30.07.2007. 17:33 ] @
SezamPro uveo placanje usluga preko interneta platnim karticama, preko BancaIntesa!

Citat:
Ako imate Visa, MasterCard ili Maestro platnu karticu kojom je moguće plaćanje preko Interneta, od sada možete SezamPro usluge platiti direktno, ne skidajući ruke sa tastature vašeg računara.

Posetite novootvoren sajt prodavnica.sezampro.yu i u jednostavnoj proceduri izaberite, platite i odmah aktivirajte usluge koje želite.

Plaćanje karticom je moguće bez obzira koja banka kod nas ili u svetu je karticu izdala i sastavni je deo globalnog Visa i MasterCard sistema kome smo priključeni zahvaljujući saradnji sa BancaIntesa Beograd.

http://www.sezampro.yu/public/page/placanjekarticom.asp
[ vradovanovic @ 31.07.2007. 07:20 ] @
Citat:
mr. ako: SezamPro uveo placanje usluga preko interneta platnim karticama, preko BancaIntesa!


Fino. Znam da je Telenor pre njih počeo da koristi procesing Intesa banke, a možda ima još firmi koje su se odlučile na takav korak.

U svakom slučaju, payment gateway Intesa banke nije nešto što će oživeti razvoj e-commerce web sajtova u Srbiji, jer su uslovi takci da ih mogu zadovoljiti samo veliki igrači - citat sa Intesinog sajta: "pravno lice ili pravno lice osnivač ima ostvaren prihod u prethodnoj godini poslovanja od minimalno 500.000 EUR". Da ne pričam o papirologiji koja je potrebna - recimo: "Business plan za Internet prodajno mesto (bonitet, tržište prodaje i tržište nabavke, organizacioni aspekti projekta -kadrovi, odgovornosti, finansijska analiza -troškovi projekta, izvori finansiranja, prihodi i rashodi; tržišno-finansijska ocena projekta -konkurencija, tržišno ucešce; specificirana roba koja ce se prodavati, nacin isporuke, nacin reklamacije, planirani obim prometa, ...)".
A u tarifi banke možete naći podatak da će svakog ko hoće da plaća recimo Visa karticom preko interneta sačekati godišnja naknada od 800 dinara.

Em je teško naći prodavce koji će pod ovim uslovima otvoriti web shop, em će biti teško naći ljude koji će biti spremni da plate dodatnih 800 dinara (i to za stvar prema kojoj su inače nepoverljivi).

Baš stimulativni uslovi za online trgovinu!
[ valeksic @ 15.08.2007. 18:34 ] @
Citat:
vradovanovic:
A u tarifi banke možete naći podatak da će svakog ko hoće da plaća recimo Visa karticom preko interneta sačekati godišnja naknada od 800 dinara.

Em je teško naći prodavce koji će pod ovim uslovima otvoriti web shop, em će biti teško naći ljude koji će biti spremni da plate dodatnih 800 dinara (i to za stvar prema kojoj su inače nepoverljivi).

Baš stimulativni uslovi za online trgovinu!


E-commerce godišnja članarina:
Verify By VISA – godišnja članarina RSD 800.00


Verified by Visa:
http://www.visaeurope.com/personal/onlineshopping/verifiedbyvisa
[ vradovanovic @ 15.08.2007. 19:01 ] @
Citat:
valeksic:
Citat:
vradovanovic:A u tarifi banke možete naći podatak da će svakog ko hoće da plaća recimo Visa karticom preko interneta sačekati godišnja naknada od 800 dinara.

Em je teško naći prodavce koji će pod ovim uslovima otvoriti web shop, em će biti teško naći ljude koji će biti spremni da plate dodatnih 800 dinara (i to za stvar prema kojoj su inače nepoverljivi).

Baš stimulativni uslovi za online trgovinu!


E-commerce godišnja članarina:
Verify By VISA – godišnja članarina RSD 800.00

Verified by Visa:
http://www.visaeurope.com/personal/onlineshopping/verifiedbyvisa


Da. Izvinjavam se što nisam lepo proverio u tarifi banke, i što nisam citirao navode iz te tarife. Kao što je napisao valeksic, naknada od 800 dinara je samo za Verify By VISA servis. Za one koji hoće da plaćaju bez te dodatne sigurnosne zaštite, plaćanje je besplatno.

Sa ovim izuzetkom, ostali moji komentari stoje! Praktično je nemoguće da mala firma (pa čak i neke srednje firme) otvori web shop preko Intesinog gateway-a.

Pozdrav,
Veljko