[ dejan024 @ 09.06.2003. 09:56 ] @
Pozdrav svima!

Nedavno sam dobio ponudu da drzim kurseve PHP u jednoj skoli za racunare.
PHP-om se bavim vec oko godinu ipo dana i verujem da imam dovoljno znanja koje bi zadovojilo potrebu tog kursa.

E sad ima jedan mali problem i doumica kod mene. Jedan kurs treba da se odrzi za 10 casova.
Sta staviti u tih 10 casova (koji plan i program)?

Ocekuje se od mene da ih naucim instalaciju APACHA,PHP i MYSQL , osnove PHP (kako npr. da rade sa stringovima, obican counter ...) i naravno ocekuju da nauce da rade sa bazom podataka (sto bi ja naravno da prebacim za neki drugi kurs , ako uspem).

Ako imate ideju kako da napravim plan i program molim da mi odgovorite.

I jos nesto koliko je ovaj posao zahvalan , jer znate i sami da se skoro nista ne moze nauciti za 10 casova (jos ako nema iskustvo sa progrqamiranjem)!?

Za moderatora: Molim moderatora da nebrise topic , nisam ga stavio u forum u vezi Vodic za ucenje , jer sam smatrao da cu tu dobiti vise odgovora.Hvala
[ broker @ 09.06.2003. 13:33 ] @
Nesto sam vrlo sumnjicav da u 10 casova moze da stane kurs koji obuhvata administraciju apche-a, MySQL-a, PHP-a i josi programski jezik PHP. Mislim, moze da se zbudzi ali tesko da moze da da efekat.
[ dejan024 @ 09.06.2003. 15:01 ] @
Citat:

Nesto sam vrlo sumnjicav da u 10 casova moze da stane kurs koji obuhvata administraciju apche-a, MySQL-a, PHP-a i josi programski jezik PHP. Mislim, moze da se zbudzi ali tesko da moze da da efekat.


Netreba da bude administracija Apacha nego prosto instalacija (osnove) + instalacija PHP & MySql -a da bi mogao da radi na svom racunaru.

Pa i meni je to nekako nemoguce . Pa zbog toga i trazim vas savet , da li da prihvatim ili ne. Ako prihvatim kakav plan i program da napravim. Vreme je jako kratko za 10 casova. Da je vise casova , nebih ni postavio pitanje, znao bih kako.

[ broker @ 09.06.2003. 16:11 ] @
Samo za prvi deo (to sto ti zoves adminsitracija a ja zovem instalacija, po meni
treba minimum 3 casa).

Pazi, nije da ne mozes svo gradivo da napakujes u 10 casova ali to bi onda
vise bio informativni kurs nego predavanja na kojima nesto moze da se
ozbiljno nauci.

Najbolje ti je, pogledaj knjige na temu PHP-a koje su kod nas objavljene (ima
ih tri-cetiri) pa na osnovu njih napravi i plan.
[ dejan024 @ 09.06.2003. 16:22 ] @
Imam PHP vodic za programere od Micro knjige. Mislio sam po njoj , ali to zahteva mnogo casova. Npr. Jedno poglavlje iz knjige , ako se ozbiljnije shvati nikako ne moze u jedan cas da se ubaci , a ima vise od 10 poglavlja.

Mozda je moj problem sto previse ozbiljno shvatam ovaj poziv i zelim da naucim pocetnike a ne da ih samo informisem , jer onda posle kursa izlaze i opet nista sami ne mogu da naprave.Samo su informisani. Slazem se sa tvojom konstatacijom.

[ flylord @ 10.06.2003. 00:21 ] @
POz,
Ajd da ti pomognem, kolko mogu iz svog malog iskustva od 3 godina rada kao predavac:))
Ovo sto pokusavas da uradis ces jako tesko da postignes sa prosecnim covekom. Prvo stvarno imas mnogo malo casova.

// edit: part removed...

Za MySQL uzmi neki frontend i objasnjavaj im na njemu!!! Na primer imas MySQL Front ili ako hoces phpmysqladmin, mada mislim da ta web aplikacija nije prilagodjena za neki osnovni kurs. Na ovaj nacin ces im mnogo lakse objasniti kreiranje user-a i tako to. Za svo cackanje iz konzole, nek sacekaju napredni kurs.
Dalje objasni im SQL:
tu nemas mnogo, barem ne kod MySQL-a. Ali nemoj da im objasnjavas JOIN :)) , i batali matematicke funkcije.
Znaci samo najosnovnije :
select, insert, delete, update
a create nemoj im pominjes , nek rade preko frontend-a.

Dalje sa PHP :
Imas nekoliko grupa funckija koje ti trebaju :
String, Array, MySQL, Date, matematiku preskoci, ubaci sesije (ali ovo radi samo ono : session_start() i koriscenje $_SESSION, nista vise), objasni im nesto malko File i Directory funkcije i toliko. I pokazi im kako se prave funkcije, i koriscenje $_POST< $_GET, $_SESSION i nista vise

To to je to, samo nemoj im objasnjavas sve funkcije, samo one sto su butne.
I nek vezbaju sto vise:) Nek odrade taj counter i eventualno neku prostu galeriju slika
mada mislim da bi to bilo previse
I samo da znas da ces morati i HTML da stavis u sve to:)) Ali ga svedi na minimum, html, body, header, tabele i nista vise
Poz,
p.s. napravi neki program pa ga posalji i probacu da ti pomognem kolko mogu




[Ovu poruku je menjao -zombie- dana 12.06.2003. u 19:55 GMT]
[ leka @ 10.06.2003. 01:59 ] @

// edit: part removed...

Da se vratimo na temu - ja ne bih voleo da sam u koži tih osoba koje budu dolazile na kurs - biće pretrpane informacijama i na kraju kad ih neko pita šta su naučile - reći će - ništa.




[Ovu poruku je menjao -zombie- dana 12.06.2003. u 19:56 GMT]
[ Zoran Rašković @ 10.06.2003. 02:18 ] @
Apeči, MajEsKjuEl i PiEjčPi, se ne mogu naučiti za 10 časova. Biće to sve z brda, z dola, kao što je napisao flylord.

Vidi ako možeš da ubediš nadležne da ti daju više časova za ovaj kurs.
[ dejan024 @ 10.06.2003. 10:33 ] @
flylord , hvala na nesebicnoj pomoci,
videcu kad napravim neki plan pa cu ti poslati.

// edit: part removed...




[Ovu poruku je menjao -zombie- dana 12.06.2003. u 19:57 GMT]
[ Goran Rakić @ 11.06.2003. 21:51 ] @

// edit: part removed...

Što se kursa tiče, nemoguće je to gurnuti u 10 časova. Brukaćeš i sebe i taj nastavni centar (manje bitno) pred polaznicima koji će bukvalno biti prevareni jer ništa neće znati nakon toga. Izbaci instalaciju i podešavanje (za to podeli skriptu sa lepim sličicama), preskoči rad sa bazom podataka, preskoči sesije. Odradi osnove programiranja, operacije sa stringovima, datoteke (čitanje/pisanje), matematičke funkcije, uvod u HTML, operacije sa formama, prenos podataka POST i GET metodama, kolačiće, prikaz naprednih stvari.

[Ovu poruku je menjao -zombie- dana 12.06.2003. u 19:58 GMT]
[ Zoran Rašković @ 12.06.2003. 03:58 ] @
Ma kakve crne napredne stvari ? Kad će to da stigne sve za 10 časova?
[ dejan024 @ 12.06.2003. 11:11 ] @
Mislim da cu da poslusam Gorana. U subotu idem na dogovor. Predlozicu da kurs nebude kurs PHP-a , nego osnove PHP tako da mucenici to mogu ocekivati da nauce. Saznao sam da jedan njihov cas traje 2 sata (1 sat predavanja + 1 sat vezbe ili sve zajedno izmesano u 2 sata) , sto mi odgovara i menja stvari. I ako uspem da produzim za jos koji cas moce se napraviti neki kursic od toga.
Posto su oni koji ce dolazit na kurs vec bili i toj skoli na kursu web dizajna bilo bi lepo da ih naucim kako da koriste sablone (template).
[ broker @ 13.06.2003. 12:27 ] @
Ja ne bih ukljucivao sablone u takav kurs. To je prilcino napredna opcija. Mnogo je bolje da im pokazes principe sabloniranja a za pocetak je dovolno samo da u HTML dokumentu uvek imaju razdvojen HTML od php koda. Tako ce se neuciti da misle o stranama kroz sablone.

[ -zombie- @ 14.06.2003. 03:21 ] @
ej da.. sad sam jedva našao.. evo ti pripremljene notes od jednog tipa koji isto spremao php kurs..

http://www.bath.ac.uk/~cs1spw/php-training/

ne deluje loše na prvi pogled. možda ti posluži kao osnova.. ti razradi kako ti se sviđa..
[ dejan024 @ 16.06.2003. 10:42 ] @
Evo me , bio sam na razgovoru o poslu.
Naime radi se o nastavku kursa web dizajn gde su ucili da rade sa Photshopom,Flashom, Front Pageom i slicnim programima za izradu simpaticnih stranica. E sad ovaj kurs bi trebao da bude nastavak toga , gde bi oni naucili (po mom vidjenju) da naprave manje skriptice u PHP i da ih uklope u svoje stranice. Znaci counteri, glasanje, knjiga gostiju ,slanje maila, skriptica koja ce analizirati odakle dolaze najvise posetioci , koji OS imaju .... Pa sam razmisljao jos o nekom prostom forumu (cisto da se vidi kako funkcionise rad sa bazom) i tome slicno. Sto prostiji primeri da se lakse shvati kako radi PHP. To je moje vidjenje , a direktor ocekuje da oni posle tih 15 casova (koliko sam izvukao) na zadnjem casu naprave neku manju online prodavnicu! :-) Duhovit covek. Imam 10 dana da napravim neki program pa cemo da vidimo da li mu odgovara ili ne.

Hvala svima na pomoci.

Takodje hvala za notes.
[ Zoran Rašković @ 20.06.2003. 21:35 ] @
:)
Stvarno — duhovit covek!
To sto si nabrojao u poslednjem postu neces moci da uklopis u 15-ak casova, cini mi se....A ponajmanje kreiranje jednostavnog foruma nakon svega ostalog nabrojanog.

Koliko traje jedan cas?
[ dejan024 @ 23.06.2003. 09:04 ] @
2 sata