[ AelTHeGriN @ 11.06.2003. 20:21 ] @
Imam SuSE 8.0 i IBMov 40 gigabajtni disk, deskstar 60GXP. Disk podrzava UltraDMA mode 5, no kada stavim:

Code:
 hdparm -d1 -X69 /dev/hda


javi mi se poruka "kernel: ide0: Speed warnings UDMA 3/4/5 is not functional" u logovima (pri bootanju sistema, naime stavio sam prethodnu komandu u boot.local, pri samom ukljucenju komande bez reboota ne javlja nista), ali hdparm komanda i dalje pokazuje da je UDMA aktivan. Ne razumijem ovo, jel bi mogao netko da mi pojasni. Inace kada testiram nakon ove poruke hdparm -Tt, performanse su jednake onima kada imam ukljucen UDMA sto me navodi na pomisao da on ipak jest ukljucen. Inace, imam podrsku za UDMA u kernelu...
[ silverglider @ 12.06.2003. 11:26 ] @
Pogledaj prvo /etc/rc.d/ init fajlove, jer postoji mogucnost da ti distro sam podesava parametre na osnovu nekog config fajla pre ili posle tog tvog poziva, pa resetuje tvoj poziv svojim.
U RedHatu, na primer, imas /etc/sysconfig dir u kojem stoji hardddisks config fajl, te ga rc.system pregleda kod boot-a i poziva hdparm.
Potrazi dakle, jedan for loop u tim init skriptama koji prolazi hda-hdg i sadrzi hdparm.
[ AelTHeGriN @ 12.06.2003. 22:10 ] @
Koliko vidim u dmesg, ne zove DMA nigdje (pise samo da su postavke u BIOSu AutoDMA). Uglavnom, probao sam i sa 'cat /proc/ide/ide0/hda/settings' i pise da je dma off. Inace, citao sam da je taj UDMA jako osjetljiv da ne smije kabel biti veci od 55cm (mislim da nije) i da ne smije biti zavinut (za ovo nisam siguran) i mora biti 80pin (za ovo sam siguran da imam).
Hvala svejedno;)
[ anon676 @ 11.10.2003. 13:26 ] @
Bilo je price na ovu temu, pretrazi Linux forume...koje jezgro koristis? Ukljucio si sve u kernelu?