[ superr @ 28.01.2007. 00:55 ] @
ako nekakva šipka ima 6.000mm i iz nje treba iseći...
dimenzije prozora=1000*1200 komada 3
+ 600*600 4kom + vrata 1000*2000...Dimenzije=(X=širina*2,Y=visina*2)
Razložiti sve dimenzije na šipku od 6000mm a ako jedna nije dovoljna Podrazumeva se da se uzme u obzir druga šipka od 6000mm i tako dalje...
Treba iskoristiti maksimum iz šipke tako da ostatak bude =< 3% ili =>600mm
Treba mi formula za gore navedeno i redosled dimenzija za sečenje po šipci
HELPPPPPP OTIČE MI GLAVA
[ Jpeca @ 28.01.2007. 07:17 ] @
Za odredjivanje optimalnih vrednosti (min, max) uz ograničenja (constrains) u Excelu je moguće koristiti poseban alata Solver. Da bi mogao koristiti ovaj alat moraš ga prvo dodati iz Tool -> Add In. Za uputstva kako koristiti ovaj alat potraži u Helpu About Solver ili primere korišćenja na mreži. Nakon toga nadam se da ćeš uspeti svoj problem da postaviš tako da ga rešiš uz pomoć Solvera.
[ Misterio @ 28.01.2007. 12:43 ] @
E izvini, ali je ovo tako jednostavno da bi morao sam da naucis kako se radi. Samo da dodam da je ovo problem linearnog programiranja, jednokriterijumski problem i da mozes koristi i softver pod nazivom Lindo.
[ Ivek33 @ 28.01.2007. 18:25 ] @
Citat:
superr: Treba iskoristiti maksimum iz šipke tako da ostatak bude =< 3% ili =>600mm
Treba mi formula za gore navedeno i redosled dimenzija za sečenje po šipci

..ako ovo riješiš u excelu, svaka čast, i mene bi zanimalo. jer sam se nekada mučio s time i odustao, nabavili su program za optimizaciju rezanja elemenata za AL prozore i vrata. Dovoljno je da upišeš dimenzije prozora, profil i još par sitnica i imaš gotovu reznu listu sa maksimalnom optimizacijom.
Ako riješiš u excelu javi ;-)