[ Baba Dzonga @ 12.06.2003. 09:12 ] @
Cao,

Imam ispit za par dana pa sam u prilicnoj frci. Zamolila bih ako neko moze samo par osnovnih stvari o dvojnim integralima da napise. Ja koliko-toliko znam da radim odredjene i neodredjene. Svi mi kazu da su ovi dvojni laki ali ipak shvatite da je vremena malo :) a ja treba da radim i jos neke druge stvari :) Pre svega me zanima po kom principu ja recimo delim neku povrsinu na delove D1, D2 itd. Takodje, oko poretka integracije... Pamtim sa predavanja da je prof. pricala kako to gledamo kao "fiksiramo x, pa gledamo y" itd. Savrseno bi bilo ako neko moze da postuje neki prostiji zadatak :) Znam da su pitanja glupa, ali svaki trenutak mi je bitan pa ako mi vas odgovor ustedi bar malo vremena - sjajno :) Inace sam na Ekonomskom fakultetu. Molim vas napisite bar par reci i unapred vam MNOGO hvala :) Please, pomozite studentu u nevolji :)
[ darkosos @ 13.06.2003. 09:04 ] @
Pa evo jednog jednostavnijeg primera, ali ne verujem da ce ti na ekonomiji trebati nesto mnogo jace.
Na primer :

i neka je oblast D zadata formulom :

Prvo moras da prepoznas sta je D. U ovom slucaju to je kruznica

sa centrom u (0,3) i poluprecnikom 3. Ovu oblast neces morati da delis.
Drugi deo, kako odrediti granice i poredak integracije? Jedna od promenljivih x, y, mora biti 'slobodna', a druga vezana, tj. kao da izaberes sta ce biti promenljiva a sta funkcija te promenljive. Uobicajeno je da je x slobodna a y vezana, mada nekad moze da olaksa ako se uzme obrnuto. Dakle, 'ajde da je x slobodna.
Ovde dosta pomaze vizuelizacija, pa ne bi bilo lose da nacrtas datu kruznicu. Granice za x su x-koordinate krajnje 'leve' i krajnje 'desne' tacke kruznice : to su -3 i 3. To mozemo zapisati ovako : -3 < x < 3.
Sledeci korak je odrediti granice za vezanu promenljivu, y. Vizuelno, izaberes neko x u intervalu (-3, 3) i zamisljas uspravnu (paralelno sa y-osom) crtu od 'najnize' do 'najvise' tacke oblasti D (kruga). Kakva je zavisnost y-koordinata tih tacaka od izabranog x? Odgovor ti daje jadnacina kruznice. Treba eksplicitno izraziti y, tj. y ostaje na jednoj strani a sve ostalo se seli. U ovom slucaju to bi bilo :

Imas dva resenja zbog kvadratne jednacine. Ali to su upravo granice za y! Dakle

I treci deo, samo integraljenje. Poredak integracije zavisi od izbora slobodne promenljive : prvo se integrali zavisna (u ovom primeru y) a onda slobodna. Pri prvoj integraciji, po y, prema x se ponasas kao da je konstanta. Resavanjem tog integrala (primitivna funkcija pa zamena granica) dobijas funkciju po x koju opet integralis, sada kao obican integral sa granicama za x : -3,3.
Nadam se da sam bio od koristi i da nisam nesto pogresio :)...

Mod: kod ispravljen. Tagovi nece raditi ako stavis razmake izmedju zagrada i imena. Dakle [ tex ] (sa razmacima) ne radi. Takodje kraj se oznacava sa:
Code:

[/tex]

dakle crta je forward slash a ne backslash. Dabome, to se ne slaze sa notacijom, ali ne zaboravi da i nije notacija.
[ darkosos @ 14.06.2003. 08:38 ] @
Ajd da probam

Hej, ovo radi! Hvala na pomoci.