[ bluesman @ 12.06.2003. 19:53 ] @
Razmisljao sam gde da postujem, na web design ili web razvoj, ali sam na kraju odlucio da to ipak uradim ovde jer je stvar vise vezana za razvoj nego dizajn (dizajn i nije nesto posebno :-)) Inace, ceo projekat (osim samog unosa podataka, i nekih konceptualnih stvari vezanih za analitiku) je moj od a do š.

Dakle, danas smo postavili projekat koji razvijamo vec godinu dana i prvobitno mu i nije bila namena da se pojavi online. Radi se o outdoor monitoringu, i bilo bi lepo da pogledate pa da malo komentarisemo.

www.outdoor-monitoring.com

p.s. Po nalogu klijenta neophodno je da se registrujete, ali to je besplatno, pa mislim da i nije neki veliki "smor". Slobodno se registrujte, ja odgovaram glavom za privatnost. :-)
[ tweeester @ 13.06.2003. 13:31 ] @
imas gresku u javascript-u, line 222, invalid character ... na home strani
(IE 6.0.28xxxxx)
[ broker @ 13.06.2003. 14:13 ] @
Komentar na dizajn: vrlo vrlo korektno, bas kako treba.

Sitne zamerke

- login, pravilo je da se na loginu korisnika insistira samo kada to zaista ima svrhe. Sajt ne dozvoljava da se neke stvari pogledaju ako korisnik nije ulogovan cak iako njegov login uopst eniej neophodan. Koliko sam razumeo, ideja vlasnika sajta je da tako ima uvid ko posecuje sajt. Mislim da to nije dobar nacin. Prilicno je los marketinski potez da za bilo kakvu informaciju korisnik prvo mora da se uloguje, cak i samo zato da bi video o cemu se radi.

- dobar deo teksta je ispisan suvise sitnim fontom, tolik ositnim da ne moze ni da se izrenderuje kako treba. Cak i opcije menija sa leve strane su takve.

- prilicno je tesko naci nacin da se korisnik vrati na home stranicu

- na naslovnoj, tekst OUTDOOR MONITORING nije stao ceo po sirini, malo je odseceno G

- povratak na prethodnu stranu sa javascript:history.back(); nije bas najsrecnije resenje.
[ Veljko @ 13.06.2003. 15:51 ] @
Citat:
broker:
- dobar deo teksta je ispisan suvise sitnim fontom, tolik ositnim da ne moze ni da se izrenderuje kako treba. Cak i opcije menija sa leve strane su takve.

U IE6 je ok, ali u mozilli ne moze da se procita nista.
[ Goran Rakić @ 13.06.2003. 16:05 ] @
celu stranicu sam gledao sa 200% uvećanjem teksta. ostalo, pa ne znam šta je "ispod". Šta sistem sve pruža, omogućava...
[ broker @ 13.06.2003. 16:05 ] @
Da, da, gledao sam iz Mozzile.
[ bluesman @ 13.06.2003. 16:46 ] @
Izvinjavam se, moja greska - nisam proveravao u mozzili. Ispravicu za 1/2 sata.
[ tOwk @ 13.06.2003. 17:50 ] @
Uz Mozilina sitnoslovca, prva zamerka najverovatnije nema nikakve veze sa tobom: mene „outdoor monitoring“ asocira na „outdoor (elite)security“, tj. „outdoor security“ (već sam zamišljao neke kamere, sistemi i slično ;-).

Mala greška na koju sam naelteo:
Citat:
ne morate popuniti polja o kompaniji, delatnosti i vašoj pozicija,


Možda je samo do mene, ali mi
Citat:
Lozinka (password):

ovo izgleda kao „sugestija“: za lozinku unesi „password“, naročito pošto nisam primetio da je bilo šta drugo na engleskom jeziku ;-)

Citat:
ČESTITAMO! Podaci su uspešno upisani i sada ste registrovani korisnik Outdoor monitoring

1. Napomene:Nije dobra ideja da vam korisničko ime i lozinka budu identični

;-)


Usput, korisnika „pljusman“ možeš da ukloniš, pošto onaj „PROFIL“ ne radi (tj. nema linka).
[ bluesman @ 13.06.2003. 18:11 ] @
jebo mozilovce, gde bas navalise svi sa mozilom :-))

Salim se, ispravljeno je.

'ajmo ponovo, sada je promenjen i access pa moze mnogo vise da se vidi (samo su neke stvari ogranicene).

Hvala na sugestijama i slovnim greskama, verovatno ima jos toga.
[ bluesman @ 13.06.2003. 18:18 ] @
Sto se lozinke tice, neces verovati vec je dvoje ljudi slalo e-mail da pita sta je to "lozinka", pa kada im je receno da je to password, bilo je "aaaaaaaa... to! Pa to znam!"

Sto se marketinga tice, vlasnika i ne interesuju slucajni posetioci, vec profesionalci, koji ionako znaju o cemu se radi. Meni se, takodje, ideja sa logovanjem ne svidja, ali veruj mi da sam to menja 7 puta u zadnja 2 dana jer i vlasnik nije bio siguran sta zeli.

Posto vidim da nekima jos uvek nije jasno o cemu se radi, da pojasnim... Radi se o kompletnom popisu svih billboarda i kampanja na teritoriji Srbije. I jos mnogo toga sto je vezano za to.
[ bOkIcA @ 13.06.2003. 18:27 ] @
A, da napišeš "šifra"!?

btw. za deSign, lepo, lepo
[ bluesman @ 13.06.2003. 18:53 ] @
Mislim da termin šifra predstavlja nešto drugo... Zar nije lozinka opšte prihaćen termin za password? Znaš ono: "Kum Ruzvelt?"

A možda sam gledao jedan partizanski film previše? :-)

Jos dosta "sitnica" je promenjeno...
[ bluesman @ 13.06.2003. 18:58 ] @
Citat:
tOwk:
mene „outdoor monitoring“ asocira na „outdoor (elite)security“, tj. „outdoor security“ (već sam zamišljao neke kamere, sistemi i slično ;-).


Zaboravih da prokomentarisem: Pa to i jeste to! Ovde se radi o ekipama koje idu po gradovima Srbije (i CG) i popisuju svake nedelje šta je na billboardima i da li postoji neki novi... Koja je bolja reč? Nadzor? Pregled? ...

Što se kamera tiče, u Beogradu i jeste planirano da se postavljaju kamere, u početku na važnijim lokacijama, a kasnije svuda.

Zašto nije "billboard" nego "outdoor"? Zato što su pored billboarda popisane sve površine veće od 5m2, znači i zidovi i razni drugi plakati, a priprema se i popis svih raketa, kako solo, tako i onih na autobuskim stanicama, pa cak i ove city lux reklame (one što su skoro postavljene po banderama).
[ tOwk @ 13.06.2003. 20:52 ] @
Ti si baš zabrazdio u „terminologiju“ ;-)

Heh, „raketa“... ja već mislim: mora da su Kinezi lansirali raketu sa ljudskom posadom ;-)

Nego, čini mi se da se „nadzor“ kod nas koristi baš sa značenjem „bezbednosni nadzor“. Zato je možda bolje „praćenje“ (ali i to ima neki loš prizvuk), ili „posmatranje“ (ovo već zvuči bolnički). Šta da ti kažem, loša delatnost za biranje imena :-)

A za „lozinka“, zaista mi je čudno da se kao klinci niste jurili i vikali „daj lozinku, daj lozinku“ dok uvrćete ruke, tučete i slično ;-)


Što se sajta sada tiče, sviđa mi se što ne koristiš navodnike za vrednosti atributa u oznakama („style=t1“): najbolji je SGML :-)

Ono što mi se ne sviđa je što koristiš tako sitan font za baš taj stil (t1): 7pt (2,46 mm je dužina em-crte, što znači da su mala slova najviše trećina toga)— baš i nije za čitanje pri rezolucijama na ekranu (uglavnom do 100dpi). Na sreću, ovo se pojavljuje na samo par mesta, i na vrlo nezanimljivim linkovima (pitanja i slično) :-)
[ bluesman @ 15.06.2003. 04:27 ] @
Naravno da sam u terminologiji kada mi je to posao (bilo je do sada bar 20-ak mojih billboarda na ulicama...), a imena medija nisam birao ja :-)

Navodnici su smor, a taj stil od 7pt je i smisljen da bude sitan i da se koristi samo za manje bitne stvari koje citaju samo pacijenti :-)

Jel' ti uvek gledas source ili sam ja pocastvovan?

BTW, Ne znam da li sam ja jedini bio neznalica ili jednostavno zato sto ne koristim mozillu, ali kada u stylesheet napises:

.outline { border: 1 solid black; }

Mozilla nece da ga cita, nego mora:

.outline { border:1px solid black; }

i onda je sve ok?
[ tOwk @ 15.06.2003. 10:48 ] @
Izvorni kod pogledam kada me nešto konkretno zanima (kako si definisao fontove, pošto su bili suviše sitni ;-).

Što se tiče „1“ i „1px“, preporučujem da koristiš CSS validator na w3.org (kad proveriš stranicu, imaš i link da proveriš i CSS).

„1px“ je „validno“ prema CSS specifikaciji, a dimenzija se mora navesti. Znači, ja pacijent (čitam onaj sitni tekst), a ti neznalica :-P

A što se sajta tiče, pa ok je, samo nisam upućen u tu tematiku (tj. ne zanima me), pa ne mogu da procenim koliko je interfejs dobro osmišljen (tj. da li će neko ko ima neki cilj uspeti lako i brzo da sazna sve što ga zanima).