[ kronos @ 03.02.2007. 14:19 ] @
Telekom Srbija krenuo sa testiranjem WiMAX-a po 802.16d standardu.

cheers,
[ gojnik @ 03.02.2007. 15:16 ] @
Koji gradovi, ima li još nekih informacija sem da je počelo?
[ Milan Andjelkovic @ 03.02.2007. 18:44 ] @
Ovakvo objavljivanje vesti je krajnje neozbiljno - bez detalja, bez citata, bez izvora, bez ikakvog objasnjenja.

Bilo bi dobro da se autor malo vise potrudi, a u suprotnom apelujem na moderatora da obrise ovu temu.
[ broker @ 03.02.2007. 19:17 ] @
Istina je. U Uzicu su pustili prvi link prema korisniku na WiMax. Objavljeno je pre nekoliko dana.


djricky: i nije ti neki izvor... rek'o mu zet da su uveli nesto novo...

[Ovu poruku je menjao djricky dana 03.02.2007. u 23:58 GMT+1]
[ Milan Andjelkovic @ 03.02.2007. 19:34 ] @
Ovo je i dalje rekla-kazala, samo sto si ovaj put ti autor Pedja.

Ne mislim da je izneto neistina, ali to sto se neko setio da to napise na nekom forumu je ipak u najboljem slucaju samo nezvanicna informacija, i to tako i treba predstaviti.
[ VRider @ 03.02.2007. 20:07 ] @
Covek radi tamo, i pise sta radi ovih dana. Sta hoces, mangel? Da da scan radnog naloga?
Mislim, admin si, ako mislis da tema nije kako treba, a ti obrisi.
[ kronos @ 03.02.2007. 21:56 ] @
evo ovako za one neverne Tome.
Priča je podeljena na rurlane, subrurlane i gardske sredine. Optička vidljivost nije bitna osima ako daljina nije toliko velika.
Ja sam pustio korisnike u rad na skoro 9km bez optičke vidljivosti i imali 1.9Mbps interneta i normalno VoIP, jer je WiMAX upravo tome namenjen.
Plan nam je kad pustimo sve korisnike, u zavisnosti od stanja svih linkova, proširimo kanalski opseg i povećamo brzinu na 3Mbps.

Pedja je u pravu, na Zalitboru ima dva korisnika sa respektivnim daljinama od 19 i 24Km.
Mi smo ovde uspeli da pustimo korisnike bez optičke vidljivosti hvatajući reflektovane talase i to rade super. Na rastoje od skoro 9Km to je po uputstvu praktično nemoguće. Aliuz malo muke radi. Brzine su stabilne,nema kašnjenja u prenosu govora i to je to. Ako neko još ne veruje mogu da sotavim slike jedinica.

Btw, djricky sam već bio poslao nešto o wimax-u tako da ako neko ne veruje meni neka pita njega.Mislio sam da je ovaj forum za razmenu ideja, rešavanje problema i sl., a ne ovakve nastupe poput milana.

cheers,
[ kronos @ 03.02.2007. 22:31 ] @
adsl2+ traži vrlo kratku pretplatničku petlju. zato su i testni korisnici birani blizu dslam-a.
TS sad radi pretplatničke petlje do 1km, takav je preporuka i nijedan projekta ne može da prođe drugačije.
logično je ako TS želi da što pre uvede xdsl na teritoriji Srbije.ar

wimax je nešto drugo, radi se o 802.16d standardu koji je poslednji sertifikovan i ako neki guraju 802.16e koji ustavri još uvek nema konačnu verziju.
ljudi ovo leti , ovo je čudo. prema adsl koji imam izgleda mi kao da sam iz fiće ušao u avion.
napominjem da se radi o testiranju.

cheers,

[Ovu poruku je menjao kronos dana 04.02.2007. u 09:49 GMT+1]
[ MyWay @ 03.02.2007. 22:37 ] @
Citat:
kronos:napominjem da se radi o testiranju.

Reci bolje da je u pitanju pilot - i meni je u prvom trenutku promakla tvoja napomena.

Btw Smernica je da petlja<1km, nije preporuka.
[ optix @ 03.02.2007. 22:45 ] @
@kronos

Obrisao sam poruku pre nego sto si postavio odgovor, jer sam shvatio da je beskorisna :) (slican razlog kao i kod MyWay-a)

Znamo mi limite tehnologija, moj komentar je bio na Telekomove ;) :)
[ djricky @ 03.02.2007. 22:54 ] @
mene najvise interesuje kakav je ping na 19km?

[ kronos @ 03.02.2007. 23:02 ] @
Citat:
djricky: mene najvise interesuje kakav je ping na 19km? :)


i mene ovo interesuje. planiram da stupim u kontakt sa kolegom i čujem njegova iskustva.
ja sam ovde sa Redline firmom zadovoljan.

Hrvatska ima wimax, tako da ako ima koga iz Hrvatske da podeli informaciju sa nama bilo bi lepo.

cheers,
[ broker @ 03.02.2007. 23:17 ] @
Mozete da brisete koliko hocete, ja sam info dobio iz Telekoma. Naravno da je nezvanicno jer nece da izlaze zvanicno kada jos ne pustaju zvanicno.
[ Milan Andjelkovic @ 03.02.2007. 23:37 ] @
Znaš kako kronos, ja možda znam da ti radiš u Telekomu, i još neki možda znaju, ali veliki broj čitalaca to neće znati. Neproverene i netačne informacije se na ESu pojavljuju više nego što misliš, pa kada neko dodje i vidi jednu takvu vrlo skromnu rečenicu, pomisliće "vidi ovaj ES, i ovde svako piše šta mu padne na pamet, ovi su neozbiljni, idem ja dalje". Na meni je da ne dozvolim da ljudi steknu takav utisak. Pritom, ne bi bio prvi put da ovde dobijemo netačnu informaciju od ljudi koji rade u Telekomu, pa i korisnicima koiji su upućeniji znači da pročitaju više detalja i uvere se da nije u pitanju samo prazna priča.

Ovako, kada daš malo više informacija, vidi se da zvaničan izvor ne postoji (što je ok), ali i da autor nije neki klinac koji je čuo od ortaka njegovog burazera da blabla... već čovek koji radi u Telekomu i ima informacije iz prve ruke.

To je sve što sam tražio. Ako smatraš da to nema smisla, žao mi je, ali tako će biti.
[ Boe @ 04.02.2007. 01:23 ] @
mozeli neko da mi pojasni zasto se ne tera 802.11n umesto wimax-a?
[ Milan Andjelkovic @ 04.02.2007. 10:34 ] @
Citat:
Boe: mozeli neko da mi pojasni zasto se ne tera 802.11n umesto wimax-a?

Ima više razloga. Neki od njih su:
- zato što 802.11n pripada grupi standarda koji su predvidjeni za WLAN rešenja (za razliku od WiMAX-a)
- WiMAX nudi veći izbor frekvencija
...
[ kronos @ 04.02.2007. 11:09 ] @
http://www.elitesecurity.org/t95243-WiMAX-standard

radovic jepostavio ovu temu pre neko vreme, tako da tamo moze da se procita o wimax standardu.

cheers,
[ wifiguru @ 04.02.2007. 19:22 ] @
Pre izvesnog vremena, firma Airspan, član WiMax foruma je imala prezentaciju opreme u Hyattu. Tamo su predstavili mašinu od 3W i rekli gomilu istina o WiMax-u.

1. Postoji puno opreme koja nosi oznake WiMax, a u stvari nije sertifikovana po standardu 802.16d. Vrlo je moguće da su gore navedeni linkovi rađeni sa nekom ovakvom opremom, jer je stanica koju je Airspan doneo u Beograd u to vreme koštala oko 100.000 dolara. Iz nje su izlazila nekoliko kabla debela kao ruka :)

2. Oprema po stanardu 802.16e je daleko i osnovna razlika u odnosu na 802.16d je mobilnost klijenata, dakle moći će da konkuriše GPRS-u, EDGE-u i ostalim standardima u mobilnoj telefoniji.

3. NLOS se u stvari izvodi velikim snagama i niskim frekvencijama, recimo imate baznu stanicu na 900MHz snage nekoliko vati. Znači, NLOS ni u slučaju WiMaxa nije neko čudo, već sve ono što smo i do sada znali.

4. Kada je u pitanju LOS povezivanje, ni tu nema čuda, i dalje su potrebne velike antene, tako da gore navedeni linkovi od po 20-tak kilometara nisu ništa spektakularno, to se izvodi sa trenutno opremom bez ikakvih problema, to većina ljudi na ovom forumu zna.

5. WiMax donosi smart antene, to jeste tehnološko dostignuće. Recimo omni antene će raspoređivati više snage na onu stranu gde ima više korisnika, dakle neće puno zračiti tamo gde nema korisnika. Ovo se verovatno rešava segmentima u samoj anteni i elektronikom koja to poganja.

6. WiMax će imati antene sa ugrađenim transiverom u samoj anteni. Dakle, popnete ovo čudo na stub od 50m i optičkim kablom ga vežete do dole gde mu stoji mozak. Gore je samo pojačanje i antena, a sve ostalo dole. Nema gubitaka zbog kablova, nema veranja po stubovima zbog svakog mogućeg kvara, milina. Baš kao radio stanice, samo što su one to rešavale snagom.

7. 802.16e se bazira na pametnim algoritmima koji će moći da komuniraju sa mobilnim korisnicima. Isto važi i za NLOS komunikaciju, softver će biti dovoljno pametan da može da komunicira sa korisnicima koji u stvari rade, kako to kažemo, od odbitka.

8. WiMax podrazumeva i pametne CPE uređaje, sa smart karticama, sa daljinskim podešavanje klijenta od strane provajdera i drugim džidža bidžama.

Dakle, da ne pričamo o WiMaxu kao neko tehnološkom čudu, radi se samo o novoj generaciji wireless opreme, što je logičan korak unapred, ako nam globalne klimatske promene ne pomrse konce.

I da kažem nešto u vezi 802.11n, zašto kreće ovaj standard a ne odmah WiMax. Oprema 802.11n je potpuno kompatibilna sa 802.11a/b/g, što znači ubacite 802.11n karticu u Mikrotik mašinu i radite, jedino što će imati veću brzinu komunikacije. Sačekaćemo još prilično vremena da 802.11d proradi u Mikrotiku i drugim sličnim rešenjima. WiMax oprema koju sam video u Hyattu je papreno skupa.
[ wifiguru @ 04.02.2007. 19:30 ] @
Da, zaboravio sam nešto važno, ali pošto je moj prethodni post i tako bio previše dugačak, napisaću to u novom postu.

Prethodno navedena firma Airspan se pohvalila ogromnim brojem prodatih WiMax uređaja nekom provajderu u Japanu koji time hoće da pokrije kompletan Tokio (koji ima oko 30 miliona stanovnika, ako se ne varam). U celoj toj priči koriste WiMax samo za linkove do malih baznih stanicama koje se nalaze, verovali ili ne, na banderama i koje rade u 802.11b/g režimu. Poznato je da je Japan veoma rigorozan u pogledu korišćenja frekvencija, tako da su dozvoljene male snage i onda provajderi moraju da postave opremu bukvalno na svaki ćošak. Ne sećam se imena ove firme, rekli su ljudi na ovoj konferenciji, ali radi se o veliko provajderu koji sklopio ugovor sa tamošnjom firmom koja je vlasnik elektro stubova, odnosno bandera. Inače, Japanci koriste bandere zbog zemljotresa, kada bi podzemni kablovi pucali, a ovako opstaju.

Ono, i kod nas ima bandera koliko hoćeš, ali ne verujem da je neka firma spremna da uloži toliko para. Verat je svojevremeno pričao o saradnji sa nekom kineskom firmom, ali izgleda da od toga nema ništa. Obzirom da ovde ima ljudi koji rade na Veratu, možda mogu da nam kažu nešto više o tome. Naime, bilo je priče da će Verat povezati kompletnu Srbiju WiMaxom. Iskreno, ja bih pre voleo da to uradi neka privatna firma nego Telekom, muka mi je od Telekoma i njihovog monopola. Ili još bolje da to urade više privatnih firmi, kako bi bilo konkurencije. Tu će biti najveća frka oko frekvencija, zato se Telekom i bori da otme frekvenciju 3.5GHz od beše Verata, Beotela i ne znam koga još, ako već nisu oteli.
[ kronos @ 04.02.2007. 20:21 ] @
a da li su rekli da su prodavali opremiu redlina kao svoju

cheers,
[ bukovski @ 04.02.2007. 20:57 ] @
bolju vest nisam mogao da cujem...
[ Dexxy @ 04.02.2007. 22:28 ] @
Ima li nekih novosti za Novi Sad, i neki makar okvirni cenovnik...
[ wifiguru @ 04.02.2007. 22:43 ] @
@kronos

Ne, ali danas je tako normalno da svako prodaje svačiju opremu, a do pravih proizvođača je veoma teško doći. Eto, nedavno sam nabasao na jednog kineskog proizvođača wireless opreme od koga, recimo, kupuje D-Link gomilu proizvoda. Da bi firma kupila od njih, potrebno je da kupi ogromnu seriju, na desetine ili stotine hiljada komada. Zna se i za mnoge računarske brendove da su koristili Foxconn matične ploče, pa ništa. Airspan je američka firma sa sedištem u Londonu, tako da im se može da prodaju na hiljade svojih preskupih proizvoda Tokiju, jer stoje iza tih proizvoda u smislu tehničke podrške, iako ih je možda napravila neka kineska firma.

@Dexxy

Jel si ti ozbiljan sa ovim cenovnikom? Pa Telekom još nije napravio do kraja ni ADSL u Novom Sadu, a već obećavaju ADSL-2 sa još 500 kablovskih kanala (tripple play) navodno u martu, sada i WiMax, pa mislim, šta ćemo mi od sreće Pa bićemo prosto rečeno kao Pariz, tamo je 25Mbps Internet, kablovska i telefon sa besplatnim telefoniranjem u celoj Francuskoj 30 evra. Telekomu bi za početak bilo dobro da dvojnicima da normalne telefonske linije, pa makar i preko tripple playa, vlasnici se neće ljutiti
[ Ser_Zile @ 04.02.2007. 22:56 ] @
mislim da je ovo jako daleko od bilo kakvog cenovnika.
cena i baznih stanica i klijentske opreme mora da se spusti na nivo da to standard u srbiji moze da plati.
[ wifiguru @ 05.02.2007. 10:00 ] @
@Ser_Zile

Potpuno se slažem.

@all

Čuo sam da Telekom eksperimentiše i sa ADSL-2, potvrdio mi je njihov šef prodaje, da ga sada ne imenujem, ali je isto tako rekao da nemaju cenovnik i da samim time ne može to ni da ponudi. Takođe mi je rekao da nema pojma kada će to uopšte biti u ponudi. Već sam rekao da kruže priče i o Telekomovom tripple playu, ali kao što reče Ser_Zile, i to će biti skupo za Srbiju, za tako nešto je potreban boks kod svakog korisnika, a to košta.
[ tacka @ 05.02.2007. 12:10 ] @
mene su prosle nedelje kontaktirali, ocekujem ih ove nedelje da mi montiraju opremu.
koliko sam razumeo rec je o tri vrste opreme koja se testira, te ce se potom izabrati najbolja.
inace rec je o pilot programu.
preciznije cu znati kad mi dodju.
[ kreculj @ 05.02.2007. 12:31 ] @
Sve je to lepo jos samo da se radi u nasoj drzavi,...

... ovde ni telefonske linije ne rade kako treba

pa tek naslaganja sa telefonskim impulsima (znate sta mislim),

da li Vam pada na pamet sta ce tek TELEKOM raditi sa naplatama

i kvalitetom njihovim usluga,... UZAS!!!

[ tacka @ 05.02.2007. 13:29 ] @
videcemo nesto poput flat naloga,
inace znam da u bosni valjaju bezicne talefone za ako se nevaram 200 km,
a ja u novom sadu nemogu dobiti fiksni telefon
[ kronos @ 05.02.2007. 14:12 ] @
čitaj te lepo, radi se o pilot projektu . Što znači da se testira i tek onda uvodi u komercijalnu prodaju.

cheers,
[ MilanMilan @ 06.02.2007. 12:50 ] @
Citat:
kronos: čitaj te lepo, radi se o pilot projektu . Što znači da se testira i tek onda uvodi u komercijalnu prodaju.

cheers,

A kako se odredjuje ko ce da testira?
[ wifiguru @ 06.02.2007. 15:42 ] @
@MilanMilan

Kao i sve drugo kod nas, ko ima vezu, taj testira
[ gojnik @ 06.02.2007. 18:01 ] @
Krenulo testiranje i u Subotici. Nažalost mene nisu izabrali, jedino što sam dobio u oktobru je bio poziv iz Telekoma sa pitanjem da li bih hteo da budem test korisnik u pilot projektu. Od tada mi se niko nije javljao.
[ mospa @ 07.02.2007. 23:25 ] @
Bez namere da se upustam u dublje tehnicke detalje vec samo da prenesem neke utiske sa Zlatibora...Po lepom Srpskom obicaju,WIMAX na Zlatiboru testiraju samo neki polupismenjaci a entuzijasti koji bi,poput mene,mogli pruziti dosta korisnih informacija vezanih za WIMAX,MORAJU DA SE KACE ILEGALNO!!!
[ sanibo @ 10.02.2007. 22:43 ] @
Ja sam jedan od ucesnika u pilot projektu. Ugradjena mi je oprema, testiranje ce trajati oko 2 meseca...Ostalo ne bih komentarisao jer nemam ovlascenja...Jedino mogu reci da je ovo "MLAZNI AVION" sto se tice brzine i prenosa informacija...Brzina download-a je 2 mb/s, upload 1 mb/s toliko je pusteno za sad....
Odusevljen sam...oprema je da ti pamet stane...naspram npr. dial-up modema...kao bicikl i avion.

Pozdrav...
[ Sopocanac @ 11.02.2007. 19:36 ] @
pozdrav i ja sam ucesnik u pilot projektu, download 150 kb/s upload oko 50 kb/s rekao bih da imam 1 mbit down 512 mbit uplink ping ka 212.62.32.1 (pttov DNS server) je oko 40 ms . Toliko od mene za sad :)

Opremu koju sam dobio na koriscenje je alvarion.
[ broker @ 12.02.2007. 11:27 ] @
Zbog previse nagadjanja i delom netacnih informacija vezanih za Telekomovo testiranje WiMax opreme, proverili smo kako stvari stoje na samom izvoru u Telekomu

Citat:


Uzice.Net: Telekom testira WiMax na Zlatiboru

Zlatibor, 12. februar

Po recima nadleznih iz Telekoma, Telekom na Zlatiboru vrsi testiranje WiMax opreme. Postavljeni su probni linkovi i ispitivanja su u toku, a dosadasnji rezultati si veoma dobri.

WiMax je novi standard za bezicno umrezavanje namenjen upravo za internet provajding i daleke bezicne linkove, znatno napredniji od WiFi umrezavanja koje je siroko rasprostranjeno.

Osnovne prednosti WiMax mreza su: vece brzine protoka, bolji rad u uslovima smetnji i ono sto je najvece ogranicenje WiFi mreza - nije neophodna opticka vidljivost izmedju klijenata i pristupnih tacaka.

U probnom periodu, na Zlatiboru, na "Moni" je postavljen i jedan WiFi AP, koji je povezan na WiMax, a omogucava svim zainteresovanima da se povezu i isprobaju kako to radi. Pristup AP-u je slobodan i verovatno ce tako ostati do pocetka Maja.

Nadlezni iz Telekoma u ovom trenutku nisu u mogucnosti da daju detaljnije informacije, jer se radi o internom testiranju opreme, a ne o postavljanju linkova radi javne eksploatacije.

P. S.

[ doczoran @ 12.02.2007. 11:36 ] @
Meni je Telekom nedavno ugradio u potkrpvlju Airspan uredjaj za koji u uputsvu stoji da je Wimax sertifikovan. Posto nemamo provrdene kablove u nadelju, fiksnu telefonsku liniju dobili smo tako sto je montiran ovaj uredjaj plus posebna antena na zidu kuce.
Na uredjaju postoje izlazi za dva nezavisna telefonska broja i dva izlaza za UTP kabal za koje su mi tehnicari koji su instalirali opremu rekli da moze da posluzi za izlaz na internet ako to Telekom zeli da pusti. Rekli su mi takodje da se veza sa centralom ostvaruje preko WLL protokola.
Ima li neko ideju koga da kontaktiram u Telekomu o mogucnosti ukljucivanja interneta? U korisnickom servisu Telekoma su mi rekli da nista ne znaju o tome.
[ broker @ 12.02.2007. 11:37 ] @
Citat:
mospa: Po lepom Srpskom obicaju,WIMAX na Zlatiboru testiraju samo neki polupismenjaci a entuzijasti koji bi,poput mene,mogli pruziti dosta korisnih informacija vezanih za WIMAX,MORAJU DA SE KACE ILEGALNO!!!


Kako mislis ilegalno? Tesko da imas potrebnu opremu i da mozes tek tako da se ilegalno zakacis na bilo koju WiMax mrezu.

Telekom je na Zlatiboru postavio klasicnu WiFi pristupnu tacku koja je povezana na WiMax link, a AP je potpuno otvoren tako da bilo ko ko zeli da proba moze da se zakaci.
[ Miroslav Jeftić @ 12.02.2007. 18:55 ] @
Eto, taman je čovek pomislio da je iskusno uhakovao visoku internet tehnologiju, a ti mu sa tamo nekim vestima pokvariš veselje, kako u stvari mogu svi da se kače.
[ bsubotic @ 14.02.2007. 20:55 ] @
Citat:
doczoran: Meni je Telekom nedavno ugradio u potkrpvlju Airspan uredjaj za koji u uputsvu stoji da je Wimax sertifikovan. Posto nemamo provrdene kablove u nadelju, fiksnu telefonsku liniju dobili smo tako sto je montiran ovaj uredjaj plus posebna antena na zidu kuce.
Na uredjaju postoje izlazi za dva nezavisna telefonska broja i dva izlaza za UTP kabal za koje su mi tehnicari koji su instalirali opremu rekli da moze da posluzi za izlaz na internet ako to Telekom zeli da pusti. Rekli su mi takodje da se veza sa centralom ostvaruje preko WLL protokola.
Ima li neko ideju koga da kontaktiram u Telekomu o mogucnosti ukljucivanja interneta? U korisnickom servisu Telekoma su mi rekli da nista ne znaju o tome.


Pozdrav!

Prema nevedenom opisu radi se o Airspan AS4020 iST terminalu koji se koristi u WLL mrezi. Oprema koju pominjesh radi na 3.5 GHz i do sada je ugradjivana na siroj teritoriji opstine Cacak, zatim na teritoriji opstine Ivanjica (prostor 40x50 km) i od prosle godine i na teritoriji opstine Zemun.
Ova oprema omogucava dobijanje do dva fiksna telefonska broja i poseduje u sebi dvo-portni Ethernet switch putem koga se prikljucuje korisnicka IT oprema. Putem tog uredajaj moguce je dobiti od Telekoma zaseban VLAN s statickom IP adresom (za firme) ili pak putem PPPoE protokola servis namenjen rezidencijalnim korisnicima. Ako te zanima da budesh kosirnik PPPoE servisa stupi u kontakt s Telekomom i izjasni se da zelish testiranje Interneta putem PPPoE protokola kroz WLL mrezu. Koliko mi je poznato besplatan promotivni period je do kraja marta pa stoga pozuri. Od Telekoma cesh dobiti username/password koji unosish u kreiranu PPPoE konekciju na tvom racunaru. Najvaznije da se napomene je da AS4020 NIJE WiMAX!!!
Korisnik AS4020 ne dobija nikakvo uputstvo u kome se spominje WiMAX tako da ne znam odakle ti informacija o tome.. Ne znam u kojoj si zoni pokrivanja WLL mreze na teritoriji Srbije, no poshalji mi tvoje podatke/broj telefona na E-mail: [email protected] pa cu ti pomoci da dobijesh uskoro Internet servis (u promo periodu).
[ bsubotic @ 14.02.2007. 20:59 ] @

U septembru prosle godine WiMAX Forumu doslo je oko 17 proizvodjaca WiMAX opreme s dalekog istoka sto je definitivno pokazatelj da nas ceka skorije ponuda vece kolicine jeftinije robe..
Treba samo napomenuti da prema WiMAX specifikaciji ti dalekoisticni proizvodjaci nece implementirati 100% sve mogucnosti koje nude ili ce nuditi u buducnosti "brand name" proizvodjaci opreme, pa se treba pomiriti malo i s sudbinom.. Koliko para, toliko i mogucnosti...

[ bsubotic @ 14.02.2007. 21:11 ] @
Kakav je ping na 19km?

Pa isti kao i ping na 9 km koliko je najblizi WiMAX korisnik na Zlatiboru.

Konkretno korisnik na 19.9 km (GPSom mereno od bazne stanice Tornik) je mesna industija "Zlatiborac". Sto je zanimljivo, oni u pravcu vrha Tornik imaju masivnu prepreku u formi jednog brda koji im 100% zaklanja vidiljvost prema baznoj stanici. Svim korisnicima u tom podrucju pusten je za potrebe testiranja protok brzine 2 Mbps. Svi su to bez ikakvih problema uspeli i da ostvare.

Naredni korisnik po daljini od bazne stanice je na 23,4 km udaljenosti. Takodje testirano mu je 2 Mbps. Iduce nedelje ako vremenski uslovi to dozvole probacemo da se nakacimo na Tornik s lokacije hotela "Omorika" na Tari. Nadam se da cemo biti u sektoru koji pokriva BS "Tornik" pa ako budemo imali srece "Omorika" ce postati novi WiFi "open" hotspot "hranjen" WiMAXom na toj teritoriji.
U slucaju da ne budemo imali srece, novi HotSpot na Zlatiboru ce biti ili hotel "Jugopetrol" il' mozda Hotel "Olimp"..
Sve u svemu ostalo je josh par terminala za ugradnju na toj teritoriji pa postaje malo guzva Puno interesenata ogranicen broj terminala...

Pozdrav!
[ bsubotic @ 14.02.2007. 21:39 ] @

Morao bih na josh jednu "pogresnu interpretaciju" da odgovorim.
Pomenuto je u jednoj od skorashnjih poruka da je u pocetku Airspan prodavao Redline opremu kao "svoju"...

Zeleo bih da napomenem da je Airspan prvi proizvodjac u svetu koji je napravio i javno prezentirao (na Cebitu 2005. god.) prvi WiMAX CPE uredjaj na svetu. Radi se o EasyST CPE opremi.

Posto je prvi u svetu (javno prikazan) onda je nemoguce da je uzimao od drugoga tudju opremu i prodavao kao svoju tim pre sto Redline proizvodi TDD opremu a Airspan na 3.5 GHz iskljucivo opremu za FDD modulaciju. Npr. za projekat Yozan u Japanu Airspan proizvodi oprmu na TDD modulaziji na 4.9 GHz.

Pored toga, cinjenica je da je Redline prvi sertifkovan, ali i za to postoji jednostavno objashnjenje. Svi TDD proizvodjaci opreme skupljeni su krajem decembra 2005 i pocetkom januara 2006 u Spaniji, gde je za sada jedina WiMAX laboratorija u svetu, gde se dobija WiMAX Forum Certified "papir" pa ja to razlog sto je on medju prvima bio na spisku sertifikovanih.

FDD proizvodjaci skupljeni su u narednom "okupljanju" par meseci kasnije radi testiranja interoperatibilnosti i opsteg testiranje opreme ponaosob radi dobijanja WiMAX sertifikata. Samim time Airspan je s nekolicinom srodnih FDD proizvodjaca sertifikovan u prvom talasu za FDD opremu.

Desilo se samo shto je TDD prvi izabran za testiranje umesto FDDa..





[ srbaja @ 15.02.2007. 22:21 ] @
Citat:
bsubotic: Morao bih na josh jednu "pogresnu interpretaciju" da odgovorim.
Pomenuto je u jednoj od skorashnjih poruka da je u pocetku Airspan prodavao Redline opremu kao "svoju"...
Čovek je pogrešio, verovatno je mislio na Alvarion
http://www.bbwexchange.com/news/2002/dec/redline120502.asp
[ n1tr0 @ 15.02.2007. 23:57 ] @
A da li je moguce nekako postati test-er, posto Telekom odlaze prikljucenje novih korisnika fiksne telefonije u Cortanovcima vec godinama a o ADSL-u ne trebam ni da govorim :(
Ja sam na 20km od NS-a, 15km od Indjije, a od Stare Pazove ne znam tacno ali 15km do Indjije + od Indjije do Stare Pazove.
Da li uopste TS prikljucuje nove test-ere?
[ djricky @ 16.02.2007. 00:03 ] @
ja ne videh da je neko rekao kakav je ping na 19km? ili sam omasio?
[ gojnik @ 16.02.2007. 18:21 ] @
Citat:
n1tr0: A da li je moguce nekako postati test-er, posto Telekom odlaze prikljucenje novih korisnika fiksne telefonije u Cortanovcima vec godinama a o ADSL-u ne trebam ni da govorim :(
Ja sam na 20km od NS-a, 15km od Indjije, a od Stare Pazove ne znam tacno ali 15km do Indjije + od Indjije do Stare Pazove.
Da li uopste TS prikljucuje nove test-ere?


Sve zavisi da li si pokriven sektorom. Recimo mene posle ankete nisu zvali jer nije pokriven moj deo grada.
[ n1tr0 @ 17.02.2007. 00:52 ] @
Citat:
gojnik: Sve zavisi da li si pokriven sektorom. Recimo mene posle ankete nisu zvali jer nije pokriven moj deo grada.

A kako da saznam da li sam pokriven, koga da kontaktiram, imas li neki mail, jer kada sam slao telekomu mail povodom toga, oni bi mi odgovorili nesto tipa - a sta je to WiMAX?!?
[ gojnik @ 17.02.2007. 08:34 ] @
Nažalost nemam za tebe. Ovaj mail što ja imam je za direkciju u Subotici.
[ skijash @ 17.02.2007. 12:15 ] @
A kakvo je stanje u BG? Da li se nekako moze saznati koji delovi grada su pokriveni i da li se moze testirati oprema?
[ srbaja @ 17.02.2007. 12:23 ] @
Nikakvo. U Beogradu se ne testira.
[ bsubotic @ 17.02.2007. 13:08 ] @
Citat:
srbaja: Nikakvo. U Beogradu se ne testira.


Pa to je vec stvar za diskusiju. Da li se pod Beogradom smatra Zemun ili ne?
Kolega iz Konsinga bi sigurno trebao da zna da je i Beograd u "prici"

Pozdrav!

[ srbaja @ 17.02.2007. 13:37 ] @
Zemun u Beogradu? Pa to je Austrougarska valjda :)
[ radojko @ 17.02.2007. 16:44 ] @
Pre koji mesec na Cisco Expu jedan od direktora Tekoma rece:
"Mi nismo najjaci jer smo monopolisti vec zato sto imamo servse!". Stvarnost je sasvim drugacija, vi ste najjaci jer imate monopol a servise uopste nemate.
Primer od pre 2 dana: prijavio sam se pre 2 meseca za ADSL kod Telekoma znajuci da ce malo brze da poguraju jer oni to uvode posto mi je centrala u zgrad iako imam kablovski net i wireless na krovu, cisto da nebudem crna ovca. I na radost zovu mene iz telekoma da dodjem po modem, medjutim kad ono iznenedjenje pre potpisivanje ugovora rekose mi da moraju da me obaveste da moram da budem njihov korisnih godinu dana inace ako raskinem ugovor moram da im platim uvodjenje 5900dinara. Samo sam se okrenuo sam se i otisao. Kakav monopolisticki bezobrazluk, sva sreca da u ovoj oblasti nemaju sav monopol kao u ostalim inace tesko nama.
To samo govori koliko je Telekom predusretljiv i poznaje trzisne zakone.
Od Telekom WiMaxa nema nista po normalnim uslovima pored velike cene uredjaja, velike ugradnje firmi koje istaliraju za Telekom, ugradnje rukovodecih struktura, i nerealne poslovne politike.



@djricky iz mog iskustva na 15km ping je bio 40ms. Wimax nije pravljen za backhoul veze.
[ bsubotic @ 17.02.2007. 20:50 ] @
Citat:
radojko: Pre koji mesec na Cisco Expu jedan od direktora Tekoma rece:
"Mi nismo najjaci jer smo monopolisti vec zato sto imamo servse!". Stvarnost je sasvim drugacija, vi ste najjaci jer imate monopol a servise uopste nemate.

Primer od pre 2 dana: prijavio sam se pre 2 meseca za ADSL kod Telekoma znajuci da ce malo brze da poguraju jer oni to uvode posto mi je centrala u zgrad iako imam kablovski net i wireless na krovu, cisto da nebudem crna ovca. I na radost zovu mene iz telekoma da dodjem po modem, medjutim kad ono iznenedjenje pre potpisivanje ugovora rekose mi da moraju da me obaveste da moram da budem njihov korisnih godinu dana inace ako raskinem ugovor moram da im platim uvodjenje 5900dinara. Samo sam se okrenuo sam se i otisao. Kakav monopolisticki bezobrazluk, sva sreca da u ovoj oblasti nemaju sav monopol kao u ostalim inace tesko nama.


Koliko kostaju mobilni telefoni recimo kod Telenora koji se besomucno vec mesecima reklamiraju na svim medijima?
100, 200 dinara, malo skuplje.. Sve jedno je.. Svako te od pruzalaca takvih usluga bilo da si u Srbiji ili negde u Evropi
ili pak u Americi ce se na isti nacin ponasati. Dobicesh jeftino tel. aparat ako budesh duze vreme ugovorno vezan za
njih i mesecno imao minimum XYZ veliki racun. Ista je stvar i u Nemackoj, Velikoj Britaniji.. Zar je i tamo "zlica" Telekom umeshao prste? Sram ga bilo...

Evo ti npr. Beocity provajder (mada je verovatno slicna stvar i kod drugih ISPova). Oni nude besplatan uredaj ako unapred platish ADSL servis za recimo godinu dana! Platish unapred!!!

Zamisli da ti Telekom trazi da uplatish telefonsku obaveznu pretplatu i pausal prosecne cene tvog mesecnog racuna
za godinu dana unapred? Telekom ti trazi da se veze ugovorom da mu budesh pretplatnik i za to dobijash ADSL modem... Shvatash razliku?

Recimo u Americi ne mozesh uzeti mobilni telefon na ugovor ako nemash SSN (Social Security Number). Nemash SSN, nemash ni kreditnu istoriju. Bez nje niko ti nece rentirati ni viljushku i noz (da i te stvari se tamo rentiraju) jer si visoko
rizicna kategorija korisnika. Ovo ti sve govorim jer sam licno bio svedok jednog takvog zakljucivanja ugovora. Dovoljno je da ne platish npr. jednu ratu kredita za stan (to ti se odmah zabelezi u centralnom registru kredtne zaduzenosti gradjana i vezano je za SSN) pa da ne mozesh ni shugavi mobilni telefon da uzmesh na ugovor. Da ne govorim da s modelima
telefona kaskaju za Evropom 4-6 meseci. Na takav jedan komentar s moje strane da zaostaju za Evropom u aktielnosti
modela, zaposleni u Cingular-u mi je rekao "Pa, da, ali zato mi imamo pametnije bombe!..." Sta reci posle takve izjave..

Citat:

To samo govori koliko je Telekom predusretljiv i poznaje trzisne zakone.


Veruj mi, ponashao se na isti nacin kao i vecina pruzalaca takvih usluga sirom Evrope i sveta.. Nista nash Telekom nije niti bolji niti loshiji nego recimo Telekom u Poljskoj ili Ceskoj ili pak Velikoj Britaniji. Dacu ti svez primer iz Londona od pre par meseci. Sestra moja selila se iz jednog dela Londona u drugi. Imala je u "starom" stanu ADSL vezu koji je zelela da preseli na novu lokaciju... Odselila se oko 20. novembra 2006. a ADSL na novoj lokaciji je dobila posle 2 meseca!!!
To je inace jednostavna procedura u BT-u koja traje u proseku 5 dana!!! Za svo to vreme uredno su joj zaracunali
mesecni servis kao da ga ja koristila...

Citat:

Od Telekom WiMaxa nema nista po normalnim uslovima pored velike cene uredjaja, velike ugradnje firmi koje istaliraju za Telekom, ugradnje rukovodecih struktura, i nerealne poslovne politike.


Vidi, radim u jednoj firmi koja se solution provider za odredjenu opremu Telekomu. Moram ti priznati da sam do pre X godina delio tvoj pogled na Telekom, ali stvar je u realnosti daleko drugacija. Da bi ti npr. dobio jednu baznu stanica za mobilnu telefoniju imash citav "bataljon" ljudi koji rade u pozadini razne poslove iz cijeg rada dobijash finalni proizvod kakvog ga ti vidish. Telekom ima tacno ugovoren cenovnik i koliko shta moze da koshta tokom gradnje takvih objekata i
ne moze bilo ko s strane da pumpa svoju cenu kako se njemu prohte. Skupe su dozvole za kojekakve pravne, tehnicke, geodetske i druge poslove bez kojih recimo ne mozesh uvesti struju na lokaciju bazne stanice. Jedno je s drugim povezano. Sama telekomunikaciona oprema je davno vec ugovorena i veruj mi opet iz iskustva za neku opremu oko
koja sam bio sam ukljucen, vrlo cesto se proizvodjaci utrkuju da pruze nizu cenu orpeme za nase trziste kako bi
lakse dobili deo trzisnog kolaca... Sve mora biti po propisima koje je ova zemlja uvela i ne znam sto je Telekom toliko problem ako se zeli drzati pravnih normi ove drzave.

Koliko znam prvi postulat demokratije je sloboda izbora.. Ne znam shto se sloboda izbora vrlo cesto mesha s pojmom anarhije, jer sve stvari koje si pomenuo podleze pod to.. Recimo koristish wireless na tvojoj zgradi.. Ima li tvoj ISP dozvolu za obavljanje ISPo posla? Ima li dozvolu za rad na nelicenciranom bandu? Ima li projekte za svoj bazne stanice?
Ima li uradjeno radio planiranje? Da li ima odgovarjuju opremu u NOCu kojim ti se moze garantovati sigurnost servisa?
O takvim stvarima je zaduzen i RATEL. Ne moze bilo ko da se pojavi na ovom trzishtu da ndi nesto, prevari korisnike
i nestane u vidu magle..
Verovatno na sve ovo ce odgovor biti ne.. Zar to nije anarhija?

Imash s druge strane SBB.. Da se kolege iz te kuce ne ljute nekim slucajem, ali veliko je pitanje koliko se iza citave njihove infrastrukture nalazi "papira".. Koliko npr. struje za napajanje svojih uredjaja uzimaju od "zajednicke" struje u zgradama. Uzimaju tvoju struju bez pitanja i placanja za to.. A redovno ti svakog meseca shalju racun za kablovsku TV ili internet.. Zar to nije malo drsko? Koliko je samo opticke i koaksijalne infrastrukture kod njih legalizovano i legalno postavljeno??? Zar ti profesionalno izgleda "paucina" od coax kablova napravljena izmedju zgrada bilo od SBBa ili nekog drugoga?

Treba malo biti s vishe "otvorenim" ocima u zivotu.. Telekom je svim provajderima pruzio mogucnost da imaju
modemske i ADSL pretplatnike na praticno citavoj povrshini Srbije. Sada npr. SezamPro ima korisnike i u Novom Pazaru
a kao i drugi uskoro ce moci da ponudi ADSL usluge i tim korisnicima kao i korisnicima u svakom vecem mestu u
Srbiji.. Zar to nije servis? Iza toga infrastrukturno stoji veliko broj ljudi, profesionalna oprema...
Uz pomoc stapa i kanapa se ne pravi high tech servis.. Sve to koshta. Treba imati razumevanja..

Npr. moj dobar drugar sada je u Juznoafrickoj republici. Oni su na novou Internet cena i servisa kakve smo mi imali
krajem 90-ih godina.. Procecan ADSL od 1024/256 kbps koshta pretvoreno u "nashe pare" negde oko 100-120 eura mesecno! Zar nije kod nas povoljnije? Tamo sistemi prenosa podataka papreno koshtaju..
Bitno je da ne kaskamo za svetom i da smo u toj trci vishe manje tu ravni s okruzenjem a mozda i napredniji u odnosu na neke zemelje u okruzenju..

Citat:

@djricky iz mog iskustva na 15km ping je bio 40ms. Wimax nije pravljen za backhoul veze.


Ne znam skojom si opremom testirao? Ping moze varirati od vishe faktora al sve u svemu u uslovima
dobro podesene opreme ne bi smeo da predje 60 ms prema dosadashnjim zapazanjima koje imam.
U proseku se moze reci da nema razlike u ping-u na 10 ili 20 km...

WiMAX je pravljen izmedju ostalog i za backhoul veze.. Recimo oprema s kojom imam srece da radim,
moze iskoristiti recimo za TDM over IP tj. recimo prenesh 1,2,3 E1 izmedju tacke A i tacke B.
Oprema je u principu dosta jeftnija nego kupovina odgovarajuceg PDH linka i lako se i brzo postavlja.
Recimo sa sabor u Guci treba nahraniti nekoliko baznih stanica GSMa
odgovarajucim servisom.. To se moze postici i WiMAXom.. Jedna bazna stanica i nekoliko CPE opreme
za profesionalnu montazu.. Alternativa tome ti je najmanje 3 para RR uredjaja za koje verovatno znash i sam
da daleko vishe koshtaju i da je za njihovu montazu potrebno vishe vremena.
Putem jednog E1 prenosish recimo ISDN PRI do neke poslovne zgrade do koje recimo optike nema ili
su poznati problemi s nedostatkom bakarnih parica... Tu je WiMAX super reshenje za tako nesto..
Ili, shto bi radili ISDN ako je VoIP vec postao stvarnost.. S odgovarajucim codec-om, i recimo G729
kompersijom zaista se moze kroz 1-2 Mbps postici veliki broj simulatnih poziva koriscenjem QoSa
a da pri tome firma ima i Internet servis pored toga.. Primecujesh, jedan medijum a vishe servisa..

S druge strane recimo policiji za regulaciju i kontrolu saobracaja u gradovima, WiMAX moze posluziti kao
tehnologija za prenos video signala u uslovima kada do kamera ne moze doci optika ili slicno konvencionalnim
metodama ili pak se radi o privremenim instalacijama. Zamisli recimo opremu za nadzor huligana
na fudbalskom stadionu.. Kolicina kamera moze dostici brojku od preko 100 komada.. Treba ti brza
tehnologija da pohvatash signal s vece kolicine kamera i sprovedesh u centar.

Ala sam se raspisao... Eto toliko od mene..
Pozdrav!
[ kronos @ 17.02.2007. 21:18 ] @
izvinjavam se napravio sam previd kada sam rekoa da Airspain prodavao Redline opremu kao svoju.
Mislio sam na Alvarion.Na kraju ovog testiranja glavni takmaci su po meni ove tri pomenute firme

cheers,
[ mrkidivx @ 17.02.2007. 21:38 ] @
Citat:
Bitno je da ne kaskamo za svetom i da smo u toj trci vishe manje tu ravni s okruzenjem a mozda i napredniji u odnosu na neke zemelje u okruzenju..



Jel to vic?
[ braker @ 17.02.2007. 23:20 ] @
Citat:
bsubotic.....Npr. moj dobar drugar sada je u Juznoafrickoj republici...Procecan ADSL od 1024/256 kbps koshta pretvoreno u "nashe pare" negde oko 100-120 eura mesecno! Zar nije kod nas povoljnije?...
...Bitno je da ne kaskamo za svetom i da smo u toj trci vishe manje tu ravni s okruzenjem a mozda i napredniji u odnosu na neke zemelje u okruzenju..


Lepo.Da ti je drugar kojim sluchajem u nekoj od zemalja Saharske zone verovatno bi nas proglasio liderom u primeni najnovnijih dostignuca na polju telekomunikacija.Sve zavisi shta nam je reper u poredjenju-meni je Evropa ipak malo blizha.
Paketi i cene u tom delu sveta su ti sigurno poznati.
Verovatno cesh svoje rechi najbolje razumeti:
Citat:
Treba malo biti s vishe "otvorenim" ocima u zivotu..



[ radojko @ 18.02.2007. 01:18 ] @
@bsubotic

Nisam ja ovca a oni bogom dani da me muzu i prave ludi za nekakvih 5900 dinara. To je nepostovanje kupca. Zasto spominjes tog mizernog provajdera kada se zna da niko nenaplacjue koristenje modema i ne postavlja uslove, od svakog mozes da odes kada hoces samo im vratis modem. Nemoj da poredis ADSL modem od 10 eura i telefon od 100 jer nemaju veze jedno sa drugim.

To sto je Telekom usao na ADSL trziste za krajnje korisnike je takodje cisto monopolisticki, ako vec pruzaju uslugu interneta povajderima, ako im iznajmljuju ADSL protove gde je tu logika da se i oni bave rezidencijalnim korisnicima. Naravno moze im se i zato to rade.

U jednoj takvoj firmi u kojoj ti radis radio sam 3 godine. Cene koje telekom ima nisu da neko nebih mogao da pumpa cenu jer su napumpane, nego da bih odredjeni mogli da zarade. Zna se na kakav se nacih dolazi do posla sa telekomom i koliko ces posla dobiti. Zna se i kako se dobija dozvola za projektovanje i izgradnju, sve je to zacarani krug.

Za backhaul se misli na P2P ne na P2MP, za P2MP WiMax je ok resenje samo je potrebno da prodje jos vremena da se oprema istestira i proizvodjaci realizuju ono zasta kazu da vec imaju i sto pise u specifikaciji.
[ barakuda111 @ 18.02.2007. 10:15 ] @
Citat:
bsubotic:Bitno je da ne kaskamo za svetom i da smo u toj trci vishe manje tu ravni s okruzenjem a mozda i napredniji u odnosu na neke zemelje u okruzenju..


Nekaskamo za svetom?? Za kojim to svetom mi nekaskamo? Neznam mozda zivimo u razlicitim svetovima?

Konkretno ti navedi sa kojim smo mi to zemljama ravni pa i bolji u okruzenju. Napisi lepo koje su cene, koje brzine interneta u kojoj zemlji i onda uporedi to sa nama.

Braker je lepo rekao. Mozda ti pod svetom podrazumevas Saharu? "Pa ljudi pogledajte malo svetske pustinje, naprimer pingvini na Antarktiku jos nisu dobili ni obican modemski pristup a vi se ovde zalite" LOL
[ bsubotic @ 18.02.2007. 15:20 ] @
Citat:
barakuda111: Nekaskamo za svetom?? Za kojim to svetom mi nekaskamo? Neznam mozda zivimo u razlicitim svetovima?

Konkretno ti navedi sa kojim smo mi to zemljama ravni pa i bolji u okruzenju. Napisi lepo koje su cene, koje brzine interneta u kojoj zemlji i onda uporedi to sa nama.


Tema o kojoj pricamo je WiMAX! Cene Interneta servisa je neshto s cim WiMAX nema dodirnih tacaka. U toku protekle godine imao sam kontakte s predstavnicima najveceg mobilnog operatera u Bugarskoj koji je zapoceo pilot s WiMAX opremom. Radilo se u pocetku o Siemens-u da bi kasnije oni presli na Alvarion (za testiranje). U Makedoniji se neshto raducka i testira koliko vidim.. O Albaniji nemam podatke. Kosovo je krenulo malo zesce s tenderom za nekih 200 baznih stanica koje bi se koristile za WLL (preko WiMAXa) pre svega u ruralnim krajevima. Najzanimljivije je da to Telekom Kosova finansira iz svojih sredstava. U Bosni se koliko mi je poznato ne radi nista znacajnije za sada. Hrvatska je imala pokusaj s Samsung (oprema bez sertifikata) da krene u pokrivanje odredjenih turistickih tacka na autoputu Zagreb -> Split medjutim od ljudi koji su bili u kontaktu s tim "projektom" saznao sam da je sve to palo u vodu.
Moguce je da imaju neka testiranja u ovom trenutku, ali ne znam nista detaljnije. Madjarska mi je nepoznanica kao i Rumunija..
Od zemalja iz Evrope, imam neke podatke za Poljsku gde je skoro radjen pilot izmedju Alvarion i Airspan opreme u dva grada. Testiralo se na definisanom skupu korisnika u dva grada prvo s jednom a zatim s drugom opremom.. Tender je dobio Airspan (prema informacijama koje posedujem). Prosle godine imao sam kontakte s ljuduima koji su zapoceli jednu WiMAX komericjalnu mrezu u Londonu. Tamo je josh sve to u povoju i mali deo grada je pokrivensignalom. Prosle godine je krenula i mreza WiMAXa u Berlinu i Holandiji. Globalno u tog testing trci, smo tu vishe manje slicni s ostalim ucesnicima. WiMAX je kao tehnologija jos uvek mlada i puno se toga josh treba upeglati u narednih par godina.

Sto se tice cene, a izgleda da nam je to najvaznije posle fudbala u glavama (il nekih drugih stvari ), dacu primer recimo iz Londona. Prosle godine jedan od mobilnih operatera koji nudi usluge 3G telefonije privukao je veliku populaciju korisnika ponudom da svako ko potpishe ugovor s njim, dobice besplatno paket ADSLa za stan. A oni ko Srbi, nagrnuli, uzeli ugovore, i sada ADSL radi katastrofalno loshe.. Tehnicka podrska tog provajdera za 3G je totalno zanemarila korisnike ADSLa a servis je i dalje ocajan. Al nema veze, potpisali su ugovore s korisnicima, uzeli na brzinu pare, a za posle vec ce se videti. :->
Zelim da kazem da se i napolju deshavaju prevare kupaca i gledano iz tog ugla nekada je bolje i platiti malo vishe nego imati macku u dzaku. U svakom slucaju ne treba juriti na lepak..

Citat:

Braker je lepo rekao. Mozda ti pod svetom podrazumevas Saharu? "Pa ljudi pogledajte malo svetske pustinje, naprimer pingvini na Antarktiku jos nisu dobili ni obican modemski pristup a vi se ovde zalite" LOL


Momci, zaista mi je zao sto Internet ne koristite kao sredstvo za prikupljanje informacija..
Sto se tice Saharske Afrike i njene blize okoline, jedna od prvih instalacija komercijalnih WiMAXa u svetu desila se verovali vi ili ne ali u Maroku (Kazablanka za one koji misle da je to u Svajcarskoj ). Projekat je zapocet josh leta 2005. godine. Ako nekoga zanimaju fotografije s tih montaza, vrlo rado cu mu ustupiti. Pored toga u toku su komercijalne instalacije za WiMAX na Kipru, Egiptu, Saudijskoj Arabiji, Malti i josh nekim zemljama.. To je sve vishe manje okolina pomenute zone..

Prosle nedelje u BGu bio je jedan moj drugar iz Kanade. Posto covek zivi vec vishe godina tamo (u IT vodama je) veoma se prijatno iznenadio koliko se toga na IT sceni dogodilo kod nas. I sam je covek rekao, da je jaz u ITu veoma mali u dosnosu shta to dobijaju rezidencijalni korisnici u drugim zemljama. A video je to covek u Americi, Kanade, Madjarskoj i Izraelu..

Medjutim tu cete me "udariti" s tim kako ljudi dobiaju pakete od 4 Mbps ili i vece na ADSLu za neke smesne pare.. Pa cinjenica, vece su brzine, ali nemaju svi za te pare flat rate, niti im provajder nudi mogucnost izivljavanja s P2P programima na tim brzinama.. Recimo ADSL paket u UK je s cenom tu izmedju 10-20 funti u proseku, al vecina paketa je s ogranicenom kolicinom prenetih podataka.. Pre neki dan cujem od jednog korisnika WiMAX-a na jednoj od tesnih lokacija u Srbiji da je za jedan dan skinuo (koliko se secam) preko 19 GB materijala s Interneta.. Al ljudi, kada bi samo industrija HDDova uspela da snabde sve lepe zelje ljudi u Srbiji, verovatno bi pola planete bilo u deficitu s tom robom

Primecujete, danas je bio lep dan.. Duze vreme razmishljao sam koliko je pametnije provesti vreme u prirodi nego ga straciti na pisanje i odgovore na standardno pesimisticke poruke prosecne populacije IT sveta na ovom forumu..
Kao sto sam rekao u jednoj od prethodnih poruka, prvi postulat demokratije je sloboda izbora! Kome se neshto ne svidja
ne mora da uzme, slobodan je covek i moze da bira.. Kome se sve ovo smucilo, lepo, pasos u ruke pa u pravac u taj savrsheni svet... Pre ili kasnije svi se vrate u Srbiju s vecim ili manjim zivotnm iskustvom..

Ma koliko se crno gledalo, Srbija ima potencijala i mislim da je na dobrom putu. Posto se bavim Internetom vec nekih 15 godina, dugo vremena me je mucila cinjenica da ma koliko se mi tehnoloski priblizili svetu, ostaje problem u ljudima.. Prosecna populacija je i dalje tehnicki nepismena a za Internet misle da je to novi kremni namaz za hleb..

Pogledajmo pre svega od sebe. Koliko je svako od nas uticao da se neshto pomeri s mrtve tacke.. Najlakshe je osuti drvlje i kamenje po svemu, al biti kreativan, pozitivan je nekada daleko teze, mnogo teze.. Vrlo cesto veca je prepreka takav "crn" pogled na svet u kome zivimo nego sto je sam problem po sebi..
Moj zivotni moto je da u Srbiji svako domacinstvo ima Internet prikljucak i da to postane normalna stvar poput struje, vode ili telefona. Ja cu s moje strane teziti tome koliko na tome jedinka moze uticati..
Imao sam prilike da u nekim zabitim selima u okolini Ivanjice boravim pre nekih godinu dana.. Do vecine mestana zbog visine snega nemoguce je doci do proleca.. Zamilite da se s glavnog puta drndate se zemljanim putevima vishe od 50 minuta i dolazite do zaseoka s par kuca.. Ljudima donosite mogucnost da imaju vezu s svetom, mogucnost stalne veze na Internet.. Donosite im jedan od proizvoda nashe civilizacije. Ja vam ne mogu opisati osmehe i srecu tih ljudi kojima se servis pusta. Sekund takvog osecaja ne bih menjao ni za hiljade sati provedene na ovakvim forumima.. Neko ce reci to je bacen novac na sela koja umiru.. Ne bih se slozio s tim.. Iz jedne takve kuce rodilo se cak 4 doktora nauka..

Molio bih vas da ne ovu poruku ne odgovarate.. Draze bi mi bilo da ako planirate neshto da napisete, dopustite da taj osecaj malo prenoci.. Ja cu se manje pojavaljivati na forumu s komentarima, sem ako ne bude neke ozbiljnije dezinfomracije, cisto da vam ne budem povod za budjenje iz zimskog sna..

Do gledanja..

Pozdrav!

[ braker @ 18.02.2007. 16:13 ] @
Citat:
Molio bih vas da ne ovu poruku ne odgovarate..

Evo ja se izvinjavam shto nisam u stanju da usmeno aminujem prolelekomsku propoved vasheg visokog preosveshtenstva,ali ako dozvolite,bicu jako kratak.
Zanemarujuci ironiju u pokushaju,najzhalosniji deo priche (uzimajuci u obzir stavove) je sledeca izjava:
Citat:
...Posto se bavim Internetom vec nekih 15 godina...

ZHalosno!




[ n1tr0 @ 18.02.2007. 16:23 ] @
Citat:
Prosle nedelje u BGu bio je jedan moj drugar iz Kanade. Posto covek zivi vec vishe godina tamo (u IT vodama je) veoma se prijatno iznenadio koliko se toga na IT sceni dogodilo kod nas.

Iz kog dela Kanade je tvoj drugar, posto mnogo ljudi sa kojima sam pricao iz Kanade, a otisli su tamo pre desetak godina to ne vide tako. Tamo siromah ima za mnogo manje pare nego ovde 512kb/s.
Pogledaj cene npr. wireless-a u Hrvatskoj - za ~2000din koliko ja placam moj wireless(flat rate) od 256kb/s, oni za malo vise para(nekih 10% vise) 1Mb/s wireless(flat rate). Zar to nije velika razlika?
Koliko se toga na IT sceni dogodilo kod nas? Pa da gledajuci ono pre 15god kada smo zaostajali za svetom nekih 10god i sada kada zaostajemo oko 5god - sto znaci da smo za 15god prevalili put od 20god, ali ne verujem da ce bilo ko normalan na to tako gledati, zar ne?
btw svratio je prekjuce stari moj drug iz Australije, koji je tamo na ADSL-u, zali se da nema uslove za ADSL2, ali kada je cuo cene za nas ADSL prestao je da se zali, verovao ili ne ovo je istina!
[ redbull78 @ 18.02.2007. 16:35 ] @
@bsubotic

Svaka cast na postu, apsolutno se slazem sa tobom.

Ovde se vecina takmici ko ce sto vise ocrniti Telekom i ko ce biti "duhovitiji". Svi vide bannere na kojima pise 10Mb/s za 20 eur i odmah postuju link ovde a niko se ne potrudi da bar procita sta pise u tom ugovoru. A obicno je uslov da potpises ugovor na min. 1 godinu, i naravno, radi se o protoku sa merenjem saobracaja.
Sad se neki bune sto se placa 5900 din. ako se raskine ugovor pre nego sto istekne 12 meseci. Pa sta je tu cudno?
Tako je skoro svuda u svetu. Pogledajte T-Com u Hrvatskoj koji tako cesto volite da citirate.
Pogledajte malo sta ljudi pisu na hrvatskim forumima o T-Comu. Vecina je nezadovoljna kvalitetom usluga a i cenama.
Sta im vredi sto imaju vece brzine kad prosecan korisnik ne moze sebi priustiti flat paket. Takodje, i dan danas postoje ljudi u sred Zagreba koji nemaju teh. mogucnosti za ADSL. A od kada je T-Com kupio njihov Telekom, ulazu ogromne pare u marketing, dok je razvoj infrastrukture u drugom planu. I. naravno ulaze se najvise u mobilnu telefoniju, jer to donosi najveci i najbrzi profit. A o cenama u fiksnoj telefoniji da i ne govorim, 8-9 x je skuplje nego kod nas. Definitivno je da imamo najjeftinije telekomunikacione usluge od svih zemalja u regionu.
Jel dosao Telenor kod nas? I sta smo dobili? Jos jednog "monopolistu".
Neki su do pre 2 nedelje pricali da ce dobiti ADSL do 21xx godine i ismejavali Telekom na sve moguce nacine. A sad, kad je ADSL postao realnost u Srbiji i kad je Telekom za manje od mesec dana omogucio ADSL u skoro svim gradovim u centralnoj i jugoistocnoj Srbiji i kad se svakim danom javlja sve vise ljudi iz razlicitih mesta, opet postoje "kontrasi" koji tvrde kako je ovo sto mi imamo prevazidjena tehnologija i kako u Japanu ima 100 Mb/s. Ljudi, pa vi nas to poredite sa Japanom, a do juce smo koristili Dial-up!!!!
Naravno, sad se javljaju i oni iz pojedinih delova Beograda i Vojvodine kojima ne odgovara sto je Telekom prvo pustio ADSL u Vranju, Kragujevcu, Pozarevcu, Svilajncu i dr. mestima u Srbiji. Pa po cemu vi trebate da imate visi prioritet od ostalih gradjana Srbije. Srbija nije samo Beograd, nego i Vlasotince, Surdulica, Leskovac, Vranje, Prokuplje, Uzice, Kragujevac, Paracin, Jagodina.... Cinjenica je da ce uvek biti nezadovoljnih ali isto tako i da ne mogu svi odjednom da dobiju ADSL.
Teorije zavere su cak isle i do te mere da su neki pricali da Telekom ceka da ADSL pusti pred izbore ili da prioritet imaju oni koji ne prave velike tel. racune, tj. da oni koji mnogo trose na dial-up namerno nece dobiti ADSL.

Izvinjavam se na off-topicu, ali stvarno nisam mogao da ostanem ravnodusam prema onima kojima vecito nesto smeta, kojima je uvek tamo negde bolje i ma koliko se neki ljudi trudili da stvari ucine boljim, oni ce to omalozavati i ismejavati.
Nije mi uopste bila namera da branim Telekom, cinjenica je da je to jos uvek glomazni aparat kome je potrebno "veliko spremanje", ali isto tako je i cinjenica da su mnogi mladi ljudi dosli tamo i da imaju dosta energije,volje ali i znanja da ucine mnoge stvari boljim nego sto jesu.

[ n1tr0 @ 18.02.2007. 16:42 ] @
Da ne bude bilo odakle ti te cene sto i ocekujem evo link - cene prvog provajdera u Sloveniji na kog sam nabasao(imaju cene samo za net i cena net+telefon pa mozes jos i da koristi fixni telefon za razgovor sa fixnim neograniceno mesec dana):
http://www.amis.net/home/zasebni_1_2_1_1_1.php
Citat:
do 20/1024 45,90 €
do 2048/512 21,28 €
do 1024/256 16,27 €

Zanimljivo je da je 1Mb/s najslabiji paket. :D

Ostali provajderi u Sloveniji:
http://www.eslovenija.net/

@bsubotic: aj da ponovo pitam - da nije tvoj drugar iz Kanade pobrkao nase brzine od 128kb/s sa 128kB/s, pa rekao da nije velika razlika???
[ sokko @ 18.02.2007. 18:51 ] @
@redbull:
Treba li mozda da hvalim Lopovkom ako sam u novembru podneo zahtev za ADSL na, tada jos uvek, analognoj ali "cistoj" liniji. U januaru prebace sve linije na digitalnu centralu i ja, pun nade, pitam "kada ce" i dobijem odgovor da nema teh. mogucnosti jer je linija na PCM-u! Ej!
To je napredak i digitalizacija na njihov nacin.
U jednoj stvari se slazem sa tobom - ne treba "osuti drvlje i kamenje" nego im treba je...ti maj.u i celu blizu i siru rodbinu. Ja "drzim pare u ruci" i nudim im a oni svojim debilnim poslovanjem unistavaju sansu da naprave profit.

Ma daj.

Izvinjavam se na offtopicu.

BTW sve je manje zemalja sa kojima se mozemo porediti. Ja sam '99 ili 2000te (ne secam se tacno) koristio ADSL u Nemackoj. A sad je 2007-a. A ta prica o drzanju koraka sa RAZVIJENIM svetom mozda moze da prodje u nekom vrticu ili domu za ometene u razvoju.
[ Ivan Dimkovic @ 18.02.2007. 19:33 ] @
Citat:

Iz kog dela Kanade je tvoj drugar, posto mnogo ljudi sa kojima sam pricao iz Kanade, a otisli su tamo pre desetak godina to ne vide tako. Tamo siromah ima za mnogo manje pare nego ovde 512kb/s.


Pa ne mozes porediti neku razvijenu zemlju sa Srbijom i na osnovu toga reci kako je situacija losa - cinjenica da se danas u Srbiji od prosecne plate moze priustiti ADSL je ipak za pohvalu, uzimajuci u obzir kakva je situacija bila pre samo 2 godine kada uopste nije bilo moguce imati kvalitetan broadband, a tamo gde je postojao los WiFi servis je cena bila previsoka.

Promena brzine ADSL-a u Srbiji je minorna operacija za operatere, sada kada su DSLAM uredjaji vec tu i verovatno ce se desiti onog momenta kada bude otplacen deo opreme - mnoge linije u Srbiji su sasvim spremne i za ADSL2+ .
[ djricky @ 18.02.2007. 19:48 ] @
zamolicu sve (ukljucujuci i Administratora) da se uzdrze od daljeg off-topica...
[ n1tr0 @ 18.02.2007. 20:57 ] @
Citat:
A o cenama u fiksnoj telefoniji da i ne govorim, 8-9 x je skuplje nego kod nas.

@redbull78: izvini ali u Hrvatskoj imam rodbinu, a i bio sam tamo na letovanju, znam koliko sam pricao - dosao je listing i mogu ti reci da su cene fiksne telefonije iste. Zanimljivo je da sada postoji u skoro svim EU zemljama da platis pretplatu 20-50eur i pricas unutar fiksne telefonije koliko hoces!

Da se vratim na temu WiMAX-a: bilo bi logicno da TS pokrije sa WiMAX-om ono sto je neisplativo pokriti sa ADSL-om, zar ne?
[ Ser_Zile @ 18.02.2007. 23:49 ] @
Citat:
n1tr0
Da se vratim na temu WiMAX-a: bilo bi logicno da TS pokrije sa WiMAX-om ono sto je neisplativo pokriti sa ADSL-om, zar ne?

kolko ja kontam telekom i planira wimax za brda i doline gde se ne isplati praviti mrezu sto je i logicno.
nema nikakvog razloga niti se moze po istoj ceni ponuditi wimax kao adsl u gradovima gde sledi
povecanje brzina na adsl-u(ista cena/veci paket kao sto se radi u celom svetu), a zatim ce ponuditi i adsl2+.
ako TS nastavi istim tempom kao proteklih par godina nema brige za brzim i dostupnijim internetom.
[ Milos Stojanovic @ 20.02.2007. 00:25 ] @
Hehehe, odlično, evo mogu i ja da potvrdim :)

Pre par dana sam u ispostavi/skladištu jedne firme u Zemun Polju podešavao Airspan ProST terminale. Bio sam u kontaktu samo sa indoor jedinicama, tako da ne znam kakva je oprema na krovu i gde je to upereno, al stvarčica me oduševila.

Maltene zero config, podesio internet (256/64) i 3x2 telefonske linije preko tih terminala i sve šljaka besprekorno.

Nemam predstavu kolko ih je to zadovoljstvo koštalo, kada sam pitao, dobio sam odgovor "ćuti, ne smem da ti kažem"... lol

eh, da, ping... pa nemam pojma, mehanički sam pingovao google, tako da to baš i nije neka relevantna informacija, sve u svemu paketi se nisu gubili i ping je bio reda veličine 50-60ms... mada evo sad kad pingujem od kuće (Beotel ADSL) dobijam vrednosti oko 100ms ...čudno
[ morgowan @ 26.02.2007. 17:09 ] @
Zanima me da li ovi uredjaji na slikama imaju veze sa wimax-om? Ako nemaju ima li neko ideju sta je to posto se pojavljuju kao pecurke.






morgowan
[ bsubotic @ 26.02.2007. 20:46 ] @

Navadene fotografije (verujem da su nacinjene u Zemunu). Radi se o Airspan opremi AS4020 tj. poznatije kao
WLL oprema. Svaka ovih ovih antena koju vidite, u stanju je da "podari" korisniku 1-2 fiksne digitalne telefonske
linije i broadband vezu simetricnim ili asimetricnim servisima brzine do 2 Mbps. Trenutno je u predmetnoj zoni
test faza koriscenja Interneta za fizicka i pravna lica. Ako ima zainteresovanih za testiranje Interneta kroz WLL
moze mi se javiti.. :-) Uslov je da je regularan korisnik WLLa na toj teritoriji..
Navedena oprema nije WiMAX, ali radi na 3.5 GHz. Na istom tom prostoru testira se trenutno i WiMAX (Airspan).
WiMAX terminali izgledaju totalno drugacije.
A to shto se pojavljuju ko posle "kishe", pa radi se na tome da shto veci broj korisnika dobije telefone i Net..

Pozdrav,
Bane
[ bsubotic @ 26.02.2007. 21:09 ] @
Citat:
trooper: Hehehe, odlično, evo mogu i ja da potvrdim
Pre par dana sam u ispostavi/skladištu jedne firme u Zemun Polju podešavao Airspan ProST terminale. Bio sam u kontaktu samo sa indoor jedinicama, tako da ne znam kakva je oprema na krovu i gde je to upereno, al stvarčica me oduševila.

Pozdrav!
Plashim se da si se malo zaleteo s tim sta si sve uradio Elem unutrashnja jedinica iST (AS4020) i ProST terminala (SDA-4S)
izgledaju gotovo identicno.. Razlika na prvi pogled je shto unutrasnja jedinica ProST terminala poseduje iskljucivo Ethernet interface
prema korisniku, dok AS4020 "indoor" uredjaj poseduje 2 RJ-11 uticnice i 2 RJ-45 Ethernet uticnice. Shto se tice podeshavanja,
s strane korisnika nema shta da se podeshava, tako da ne znam shta si ti to "podeshavao" Postoji specijalizovani software
za odredjeni novo podeshavanja uredjaja, ali nije dostupan za javnu upotrebu. A jesi li primetio da RJ-45 uticnice funkcionishu
auto-sense tj. bilo da uljucish u njih cross-over ili straight through kablic, uredjaj se prilagodjuje korisniku.. Dve RJ-45 uticnice
ponashaju se kao dvo-portni Eth switch.
Citat:

Maltene zero config, podesio internet (256/64) i 3x2 telefonske linije preko tih terminala i sve šljaka besprekorno.

Pa plashim se da nisi tu mogao bog zna shta da podeshavash.. Servis 256/64 kbps trenutno se dodeljuje eksperimentalno
relativno manjim firmama. Kontrola brzine prenosa podataka vrshi se na nivou bazne stanice prema korisniku a ne na samom
korisnickom uredjaju.. Tvoj biznis korisnik dobija ono shta mu je dozoljeno iz Telekoma... Ti tu nisi mogao bilo shta da podeshavash
sem korisnicke opreme u vidu nekog PC racunara ili broadband routera prema parametrima dobijenim iz Telekoma..
Tvoj korisnik je zasigurno dobio test paket s statickom javnom adresom.. Ako to nije slucaj, onda radish s PPPoE protokolom,
al to je varijacija na temu servisa..
Posto pominjesh 3 x 2 telefonske linije radi se o 3 montirana iST terminala. Preko svakog iST terminala se moze dobiti nezavisan
Net servis! U svakom slucaju ma shta da sim im radio, savetujem ti kao i svim biznish korisnicima da nabave neki broadband ethernet router kako bi vecu kolicinu racunara iz lokalnih mreza propustili na Net. Ujedno ih taj isti router stiti u vidu firewall-a.. Ne zaboravi antivirus software
Citat:

Nemam predstavu kolko ih je to zadovoljstvo koštalo, kada sam pitao, dobio sam odgovor "ćuti, ne smem da ti kažem"... lol

Uvodjenje tih telefonskih linija koshta koliko i uvodjenje obicne "paricne" linije u Beogradu (koliko je meni poznato)..
Znaci nije im bilo skuplje nego koliko bi platili da su npr. na Novom Beogradu, Novom Sadu il pak Kragujevcu.
Citat:

eh, da, ping... pa nemam pojma, mehanički sam pingovao google, tako da to baš i nije neka relevantna informacija, sve u svemu paketi se nisu gubili i ping je bio reda veličine 50-60ms... mada evo sad kad pingujem od kuće (Beotel ADSL) dobijam vrednosti oko 100ms ...čudno

Internet koji si probao tamo dobavlja se iz TK Centra na Slaviji tako da nije ni cudno da radi odlicno..

Ako ti treba neka pomoc oko podeshavanja, slobodno se javi..

Pozdrav,
Bane

P.S. Ako neko josh ima nekih iskustava s Internet servisom kroz WLL neka se slobodno javi..
[ bukovski @ 26.02.2007. 21:25 ] @
hehe ocu i ja da testiram :)

:):):)
[ morgowan @ 26.02.2007. 21:33 ] @
Kojoj sluzbi se treba obratiti za narucivanje linija preko te WLL opreme? Postoji li ta mogucnost i za fizicka lica ili samo za pravna?

morgowan
[ bsubotic @ 26.02.2007. 23:06 ] @
Citat:
morgowan: Kojoj sluzbi se treba obratiti za narucivanje linija preko te WLL opreme? Postoji li ta mogucnost i za fizicka lica ili samo za pravna?

morgowan


Da bi neko mogao fizicki da bude korisnik Interneta putem WLLa (za sada WLL postoji samo u Zemunu ako se gleda teritorija Beograda) mora biti fizicki lociran na teritoriji neke od navedenih naselja: Altina, Novosadski put, Batajnica, Busije, Ugrinovci. Samo je u tim naseljima je omogucen servis..
Da bi neko postao korisnik mora uredno podneti (ili je vec podneo) zahtev za telefonskom linijom (jednom ili vishe njih). Internet mogu dobiti i fizicka i pravna lica kojima je vec realizovan barem jedan telefonski prikljucak. "Sluzba" kojoj se treba obratiti je Telekom Srbija
Najbolje je za kontakt naci nekoga u Telekomu Srbije na teritoriji Batajnice/Zemuna..
Za one koji su vec postojeci WLL korisnici (imaju uvedem 1 ili 2 telefona putem WLLa), mogu im pomoci da dobiju Internet u kratkom roku.. Za one koji nisu WLL korisnici, sta da se radi Neka sacekaju ADSL..

[ F F F F @ 27.02.2007. 11:36 ] @
Ja sam iz Subotice i prijavio sam se još u decembru za testiranje ... zvali su me juče da će danas/sutra doći da mi postave opremu, pa ću vam javiti kakva je scena !
[ bukovski @ 27.02.2007. 13:38 ] @
a gde se to prijavljujes za test ?
[ F F F F @ 27.02.2007. 16:22 ] @
yes! bili su momci iz telekoma i instalirali su opremu kod mene ! baš takvu kakvu vidite na slikama gore .
uradio sam test na speedtest.net i :
download: 1427 kb/s
upload: 527 kb/s
latency: 63 ms
:)
....zadovoljan sam :)
inače rekli su mi da je ovo samo test i da su ovu opremu dobili od kanađana, i moraće da je vrate. Tako da još nema reči o tome da ovo kod nas postane standard ...

[Ovu poruku je menjao F F F F dana 27.02.2007. u 21:52 GMT+1]
[ igorsd @ 27.02.2007. 23:00 ] @
Potrebna mi je informacija o firmi koju (zvanično ili nezvanično) drži Babarogić a bavi se upravo ovim stvarima. Neko mi reče da se zove "Eurotrade", al posle nekoliko dana googlanja ja ne nađoh ništa slično. Molim vas ako imate ikakvu informaciju, moze i na [email protected] ako mislite da bi to bila neka reklama!? Prilično mi j ebitno da stupim u kontakt sa njima i biću neizmerno zahvalan za info.
[ sokko @ 28.02.2007. 01:04 ] @
A da pokusas na:

http://regpr.komora.net/Default.aspx?tabid=55

ili

http://pks.komora.net/
[ Gedoras @ 28.02.2007. 02:41 ] @
Ovo je definitivno zemlja nedovoljno naprednih, nesmem da kazem pravu rec da me milance nebi najurio, ali ima veze sa morem. Iz koje je bre spanske serije ovaj genijalac sto prica da nismo u zaostatku za svetom i da je Selekom na njihovom nivou.
Kako samo nekome moze da padne na pamet da napise nesto kao izaberi od toga sto ti se nudi, a ako ti se nesvidja uzmi pasos i idi iz ove zemlje.
[ wifiguru @ 28.02.2007. 09:38 ] @
@igorsd

Obrati se bsuboticu.

http://www.apr.sr.gov.yu/Repsi...ode=07476949&rnd=814020721

Firma se zove Jugotrade.
[ igorsd @ 28.02.2007. 11:01 ] @
Hvala svima na trudu, da ne zatrpavamo forum, pronašao sam.
[ doczoran @ 01.03.2007. 09:08 ] @
Jeste pomalo paradoksalno, ali ako nemate fixni telefon postoji mogucnost da uz liniju od telekoma dobijete daleko vise...
Eto ja sam u pokusaju da dobijem fiksnu liniju u novoizgradjenoj kuci u zemunu dobi bezzicni terminal kao onaj na postavljenim slikama. Na pocetku sam mislio da se radi o medjurjesenju dok ne stigne fizicki parica a onda i mogucnost ADSL-a.
Kratka pretraga na internetu pokazala je da navedeni uredjaji nude daleko vise. Odnosno internet porotok u rangu ADSL-a. Trebalo je malo vremena ali se ispostavilo da TELEKOM ustvari i moze da pusti internet servis vlasnicima ovih uredjaja. Samo ukljucite UTP kabal u terminal i sve redi besprekorno. Hvala bsubotic-u na podrsci i pomoci.

E sad treba pohvaliti TELEKOM za testiranje WiMAX-a. Konkretno na podrucju Zemuna sve radi besprekorno. U poredjenu sa Wireless-om antena gotovo pa izgleda diskretno, mala bijela kutija na terasi, ukljucite UTP kabal i to je to.

Koliko sam ja upoznat, ADSL je prilicno kasnio u Srbiju ali sa WiMax-om stvari izgledaju drugacije. TELEKOM na nekoliko lokacija vec ima sistem koji radi provjereno. Nadam se samo da komercijalna primjena nece cekati toliko dugo koliko je trebalo 3G-u da bude komercijano pusten u rad.
[ sibok @ 01.03.2007. 10:53 ] @
Poz svima na forumu!
Sto se tice novih lokacija za testiranje WiMAX sistema-postavljena je oprema u Pozarevcu (jedan sektor), Staroj Pazovi (2 sektora) i Kragujevcu (2 sektora). Ako neko ima iskustva kako ta nova oprema funkcionise neka podeli sa nama. To su isto pilot projekti, ne znam tacno cija je oprema, ali mogu da se raspitam...
[ wifiguru @ 01.03.2007. 12:34 ] @
U Požarevcu će pustiti test za 20 korisnika i to su sve pokupili radnici Telekoma, tako da za obične građane ništa nije ostalo :)

Mislim da servis još nije pušten u pogon, a kako mi rekoše, tu opremu je Telekom dobio na test i treba da je vrati nakon testa, što mi je malo čudno da je nekome potrebna nazad polovna oprema.
[ sibok @ 01.03.2007. 15:16 ] @
Da, tacno je, oprema se skida i vraca. To je ustvari jedna firma instalirala kao Telekomov podizvodjac (da ih ne reklamiram, dovoljno su veliki ;) ali ne znam koliko ce biti u funkciji, mozda samo 3 meseca. Pilot je projekat, pa valjda ako Telekom to prihvati bice jos instalacija takvih uredjaja. Pogledacu za dan-dva koja je oprema u pitanju...
[ Djomloun @ 02.03.2007. 21:58 ] @
Koliko je meni poznato testirao se i ADSL2 pa nisxta nije bilo posle od njega...tako da to sxto se testira WiMax je odlicno, ali bitnije je da li ce biti ponudjen kasnije kao usluga...
[ Mbit @ 09.03.2007. 19:26 ] @
pročitao sam sve, mislim da nisam propustio, na kom frekventnom opsegu funkcioniše wimax?
na 1 stranici bilo je priče za 900 MHz, a na strani 4, o 3.4 GHz.
[ misko_mi @ 10.03.2007. 12:08 ] @
Wimax ide na 3.4 ili 3.5 GHz, kod nas jos nisu dodeljeni ovih licenca, za druge zemje nezam.
Pozdrav.
[ kronos @ 11.03.2007. 08:12 ] @
Citat:
misko_mi: Wimax ide na 3.4 ili 3.5 GHz, kod nas jos nisu dodeljeni ovih licenca, za druge zemje nezam.
Pozdrav.


pa zar NEOTEL nema dozvolu za WiMAX u Skoplju?

cheers,
[ misko_mi @ 11.03.2007. 19:08 ] @
Momentalna situacija je ta. Licence su jos oficijalno ne dodedjelene. Svi znamo da Neotel radi na to polje ali jos nista oficijalno. Kad se licence dodele videcemo sta su oni pripremili.

Pozdrav.
[ Milos Stojanovic @ 13.03.2007. 16:18 ] @
Citat:
bsubotic:
A jesi li primetio da RJ-45 uticnice funkcionishu
auto-sense tj. bilo da uljucish u njih cross-over ili straight through kablic, uredjaj se prilagodjuje korisniku

Nisam baš. Cross kablove ne koristim već par godina ;)

Citat:
bsubotic:
Tvoj korisnik je zasigurno dobio test paket s statickom javnom adresom

Yup, upravo tako.

Citat:
bsubotic:
Pa plashim se da nisi tu mogao bog zna shta da podeshavash..

Pa da, dobro, možda sam se loše izrazio. Rekao sam da je zero-config, dakle što se tiče samog terminala "podešavanje" se svelo na povezivanje odgovarajućih kablova.

Citat:
bsubotic:
U svakom slucaju ma shta da sim im radio, savetujem ti kao i svim biznish korisnicima da nabave neki broadband ethernet router kako bi vecu kolicinu racunara iz lokalnih mreza propustili na Net. Ujedno ih taj isti router stiti u vidu firewall-a..

Pa da, normalno da je to povezano na router, bilo je potrebno da 15ak računara ima pristup internetu.

Znači nije WiMax? Blah, šteta... a isto izgleda kao wimax oprema :)
[ dejanVPK @ 20.03.2007. 18:03 ] @
Fina rasprava nema sta. Sto se tice WiMax-a koliko sam informisan licencu je kupila privatna kompanija i sigurno ce biti u upotrebi tj ponudi od oktobra - novembra i to po principu poklon opreme uz simbolicnu predplatu na mesecnom (10e) nivou.Prijavio sam se i cim dobijem papirologiju ( ovih dana ) informisacu sve o nazivu firme i kontakt adresi kako bi mogli da se prijavite.Kako kazu TS je konkurencija u domenu fiksnih korisnika ali njih vise zanimaju poslovni citaj mobilni korisnici velikih prohteva po pitanju kvaliteta i brzine veze.Ozbiljan nastup na trzistu i ja ocekujem tek od naredne godine neverujem da ce uspeti sve da odrade kako planiraju - velika je to investicija !
Pozdrav svima
[ smiters @ 21.03.2007. 18:28 ] @
Evo i ja da pitam.

Znam za sigurno da je u naselju Busije instalirana dotična oprema, i znam da nemaju tel. centralu i ljudi su jedva dočekali da dobiju telefone , tako da ne verujem da će skidati opremu, (i ne samo zbog toga).

Zanima me samo da li stvarno neko zna koga kontaktirati u vezi priključenja jer neverujem da će telekom samo na osnovu zahteva za novu liniju da instalira Wimax?

Poz.
[ Ser_Zile @ 21.03.2007. 21:00 ] @
Citat:
dejanVPK: sigurno ce biti u upotrebi tj ponudi od oktobra - novembra i to po principu poklon opreme uz simbolicnu predplatu na mesecnom (10e) nivou.

jesi svestan koliko ovo nerealno zvuci?
ne postoji racunica na osnovu koje se ovako nesto moze ocekivati.
[ anchi_bg @ 21.03.2007. 22:27 ] @
Imam jedno pitanje za ljude koji su korisnici projekta!
Ja sam isto korisnik i sve je NAJ NAJ ...Shto tel,shto net...
Nego adresa koju su ostavili za skidanje file1 i file 2 za provjeru download-a meni ne funkcionishe a ona glasi wimax.telekom.yu
da li neko zna pravu adresu???
[ bsubotic @ 22.03.2007. 06:23 ] @
Probaj fajlove skidati sa:

http://172.16.100.16

Javi ako imash problema..

Pozdrav
[ meka @ 22.03.2007. 07:44 ] @
Mene zanima gde je začkoljica. Telekom do sad nikad nije radio u korist korisnika (inače ne bi imao monopol - da, da, na papiru ga nema). Šta je to što nas ovaj put može očekivati?
[ svedok @ 08.04.2007. 01:57 ] @
Kruze neke price da ce da krenu i oni sa distribucijom wimax-a, ne znam da li je to tacno..
[ smartem @ 20.04.2007. 08:04 ] @
Da da ljudi u toku je pilot projekat tu Telekomu. Nekoliko firmi iz BEograda ucestvuje vec je instalirana oprema u nekoliko gradova u Srbiji.
Pitanje za Kronosa imas li neku literaturu o WiMAxu. ILi neko drugi ko se bavi ovim stvarima neka salje na meil [email protected]
Pozdrav
[ smartem @ 20.04.2007. 08:22 ] @
Pozdrav za Baneta.
Vidim da je vrlo aktivan i cini se da puno zna o WiMaxu pa ako mu nije problem posto se i ja interesujem za WIMAx neka posalje neku literaturu o tome na meil [email protected]. Samo ako saljes posalji nesto stvarno ozbiljo posto imam puno brosura i sl. reklamnih materijala.
Pozdrav za sve ljubitelje novih tehnologija
[ smartem @ 20.04.2007. 08:32 ] @
OPet ja . Bane Hrvati imaju nekoliko provajdera koji nude WiMAx. Medju njima i TCOm hrvatski bivsi drzavni fiksni telekom operater.
[ tetreb5 @ 10.05.2007. 16:32 ] @
Moze li se negde prijaviti za test user-a ?
Lokacija : Kragujevac .

Administriram jedan veliki domaci torrent tracker pa bih "pametno" iskoristio taj bandw.. :-)
Skromnost mi je mana ;-)
[ ryo-n-gats @ 15.05.2007. 12:47 ] @
Samo im se javi telefonom i obavezno napomeni da administriras torrent tracker, dobices status test usera dok trepnes...
[ zakmo @ 16.05.2007. 15:04 ] @
Sve najgore o Derikomu koji uvek kaska za svetom a svoje usluge vrednuje ne daj boze
[ kronos @ 19.05.2007. 17:24 ] @
završen je probni period za WiMAX.

cheers,
[ skijash @ 20.05.2007. 14:43 ] @
Što znaci šta?
[ kronos @ 20.05.2007. 19:31 ] @
Citat:
skijash: Što znaci šta?


znači da je testni period završeni, i da nema potrebe da se ljudi muče oko toga kako da budu korisnici wimax-a.
TS kreće sa instaliranjem wimax-a u CG, za šta već ima licencu.

cheers,
[ optix @ 20.05.2007. 19:42 ] @
A sta znaci, da se ne muce oko toga da postanu korisnici, Telekom nije zainteresovan za prodaju?
[ D.i M.e @ 20.05.2007. 20:08 ] @
Citat:
skijash: Što znaci šta?


Da će za jedno 2-3 godine da se krene sa komercijalnom ponudom :)
[ minikola @ 12.07.2007. 01:33 ] @
Citat:

Da će za jedno 2-3 godine da se krene sa komercijalnom ponudom :)


Do tad telekom nece ni da postoji, onakav kakvog ga znamo danas :)
[ dusanissimus @ 09.09.2007. 14:51 ] @
ispravite me ako gresim ali od kraja testiranja adsl-a i i komercijalnog rada adsl nije proslo vise od 3-4 meseca, ja ipak sledstveno tome mislim da ce telekom jako brzo uvesti wimax, a kako sam ja skapirao prva primena je razvodjenje novih fixnih linija po kaludjerici sremcici mml vml i sl.
internet ce doci malo kasnije....
ako sam ja dobro skapirao naravno
[ Horvat I @ 09.09.2007. 18:44 ] @
Bilo bi dobro ,ali samom sebi praviti konkurenciju? Kod nas kad su testirali pokrili su samo strogi centar koji je sad pokriven adslom
[ dusanissimus @ 10.09.2007. 09:38 ] @
Citat:
Horvat I: Bilo bi dobro ,ali samom sebi praviti konkurenciju? Kod nas kad su testirali pokrili su samo strogi centar koji je sad pokriven adslom


nisi u pravu
bakarne i opticke zice su neverovatno skupe. wi-max se isplati u razudjenom podruciju kkava su prigradska naselja. u tome je stos nista vise.
smanjuju troskove.
[ Horvat I @ 11.09.2007. 11:08 ] @
S`tvoje tastature na Božji monitor!!!
[ Ser_Zile @ 11.09.2007. 11:33 ] @
Citat:
dusanissimus: ispravite me ako gresim ali od kraja testiranja adsl-a i i komercijalnog rada adsl nije proslo vise od 3-4 meseca, ja ipak sledstveno tome mislim da ce telekom jako brzo uvesti wimax, a kako sam ja skapirao prva primena je razvodjenje novih fixnih linija po kaludjerici sremcici mml vml i sl.
internet ce doci malo kasnije....
ako sam ja dobro skapirao naravno


razlika je u tome sto su sa adsl-om kasnili citavu deceniju za ostatkom sveta dok wimax tek sad pocinje svoj zivotni vek.
druga stvar je da je i adsl2+ prosao pilot program i da ce on biti sledeca stvar koju ce ponuditi pa tek onda wimax ili ce mozda ici paralelno ali ne u istom podrucju jer kao sto si i rekao bakarne i opticke zice su neverovatno skupe u razudjenom podrucju tako da ce tu ulogu odigrati wimax, a ne
u gusto naseljenim gradovima gde cenom ne moze da pridje adsl-u.
[ skymusic @ 11.09.2007. 12:40 ] @
pitanje moze biti i da li se isplati postavljati wimax bazne stanice za ta
razudjena podrucja i ko su korisici i koliko ih ima, i sl. pitanja.
uzmite proracunajte koliko kosta jedna stanica, koliko kosta oprema za
korisnika, i na kraju treba videti koliko ima korisnika adsl-a u manjim
gradovima,
mislim da je to jos uvek neisplativo jer je ovaj wimax sto ga sada nude tip
D, a to je po meni wireless na 3,5 ghz.
i jos mislim da se ne treba radovati toliko tom jer ni adsl jos nije dosao
na tu cenu da ga siroke narodne mase mogu prihvatiti,
zamislite jos i wimax,.
jednostavno vidite ovde po forumu koliko se ljudi interesuje za to.
jedan je iz ovog kraja srbije , drigi iz onog, i tako

pozdrav, svima


[Ovu poruku je menjao bakara dana 11.09.2007. u 13:51 GMT+1]
[ dusanissimus @ 11.09.2007. 15:21 ] @
jeste to tako ali WI-MAX ne treba posmatrati kao tehnoloski napredak, jer je to greaska, iako on to nesumljivo jeste.
on je preakticno prva dovoljno jeftina mreza industrijskog kvaliteta. 802.11a/b/g/n su mreze koje su isuvise osetljive na spoljne uticaje. WI-MAX nije, i on stoga ima kvalitet koji je neophodan za pouydanu eksploataciju.
iz ekonomske perspektive podjimo od kaludjerice. tamo SIGURNO ima 4000-5000 zahteva ya zemaljske tel linije (pretpostavljam daleko vise, ali podjimo od ove brojke.
1 (jedna) stanica moze da pokrije dobar deo kaludjerice, neyavisno od broja antena i sl, a ako je prikljucak 500-600 evra, a bice otprilike toliko (ni u ygradi nije mnog jeftinije, da se ne lazemo) 4500*500eur=225000 eur i eto racunice! i to samo kaludjerica, a sta je sa sremcicom, zemun poljem itd.
cista ekonomija
[ dusanissimus @ 11.09.2007. 15:25 ] @
****najnovija vest****

SBB hoce da uvede fixne linije preko kablovskog prikljucka.

IZVOR: B92

http://www.b92.net/info/vesti/...v_category=9&nav_id=263091
[ skymusic @ 11.09.2007. 16:28 ] @
ovo za sbb imas na naslovnoj strani vec nekoliko dana.

da se vratimo na wimax. prikljucak za tel. kosta oko 6000 za fizicko lice da dobijes liniju, pa uvodio ga u zgradu ili kucu. i naveo si primer beogradskih opstina, i gde to jos ima osim u tim opstinama 5000 prikljucaka, nije to bas tako,

kod mene nemas gde staviti stanicu da bi pokrio sve one koji nemaju telefonski prikljuck. i generalno od zlatibora pa ovamo po geografskoj strukturi tesko ili nikako, tako da ja je moje licno misljenje da je taj wimax (a u slucaju da nije ostavljeno da se bazne stanice prilagode E standardu) mlacenje prazne slame. a ako jeste onda je to prava stvar, jer je E savrsenstvo.

laptop i pod krevet pa uzivanje. al ce to kod nas ako bude radio nas telekom da bude dranje naroda jer sve sto je novo mora debelo da se naplati. e ako krene sa stranim kompanijama mozda bude i razlike. za sada sve ove informacije sa kojima raspolazemo su sa ovog foruma ili iz novina ili iz literature. a javljaju se i pojedinci koji kazu da su testeri wimaxa na odredjanim lokacijama sa komentarima ''znate ovo je jos tajna ja se prijavio za testera i oni me zvali'' i sl. ja mogu da slikam sve stubove u mom kraju od raznoraznih predajnika,
jel ima neko od Vas verodostojan podatak (sliku) gde su postavljene te telekomove stanice pa da vidimo stubove da vidimo antene i ostalo kako je realizovano pa da ko ljudi pricamo o wimaxu a ne ovako ko da pricamo o vanzemaljcima ''znate mene su zvali mali zeleni da pricamo o ljudima''

dalte neku sliku od neke nase stanice,

al od nase ne sa wimax foruma
[ dusanissimus @ 11.09.2007. 16:42 ] @
izvod iz clanka:

Pomoćnik ministarke za telekomunikacije Slobodan Laketa kazao je da nove licence za fiksnu telefoniju neće biti izdate do kraja godine, ali da se novi operateri fiksne telefonije mogu očekivati u 2008. godini.

On je naveo da SBB kao kablovski i intenet operater već ima mrežu preko koje u kratkom roku može da počne da pruža usluge telefonije, ali da je neophodno da pre dodele dozvole formira fond za univerzalne usluge.

Laketa je dodao da je u toku i razmatranje planova za raspodelu frekvencija koje će omogućiti razvoj "vajmaks" (WiMax) tehnologija, odnosno pružanja usluga fiksne telefonije bežičnim putem.

ov je kljucna recenica.
prevod: telekom oce, telekom ce da dobije. tacka.
[ starisloven @ 13.09.2007. 14:52 ] @
E, za ove krajeve gdje je puno brda i dolina mislim da ni Wimax nece puno
pomoci. Ne znam kakav je taj e standard o kome govorite, mozda on mogne
pomoci...
[ skymusic @ 13.09.2007. 15:36 ] @
e taj ce da mogne.
[ dusanissimus @ 21.09.2007. 08:20 ] @
mikrovesti, dnasnje (mozda jucerasnje):

6. Telekom Srbija nabavlja sistem Class 5 Softswitch
---------------------------------------------------------------------------
Kompanija Telekom Srbija potpisala je ugovor sa kompanijom Ericsson o isporuci sistema Class 5 Softswitch, koji će pružati širok spektar profesionalnih usluga i omogućiti uspešnu implementaciju i integraciju mreže.

Class 5 Softswitch je standardizovan sistem koji omogućava operaterima da vrlo brzo izbace na tržište nove usluge za svoje klijente. Iz perspektive krajnjeg korisnika, omogućava pristup multimedijskim sadržajima i aplikacijama, a u isto vreme im pruža isti izgled i osećaj bez obzira koju mrežu ili uređaj da izaberu.

Uvođenjem sistema Class 5 Softswitch Telekom Srbija će moći da ponudi napredne multimedijalne usluge i sadržaje preko širokopojasnih mreža
koje koriste IP tehnologiju. (D.K.)
[ D.i M.e @ 22.09.2007. 01:47 ] @
INTERVJU — Igor Jecl, direktor Direkcije za usluge kompanije Telekom Srbija

Citat:
Ministarstvo za telekomunikacije najavilo je izdavanje licenci za fiksnu telefoniju i putem bežične WIMAX tehnologije. Kako komentarišete taj potez? Kada će biti završena digitalizacija mreže i kada će svi građani dobiti mogućnost da imaju telefon?
- Fiksna telefonija je još uvek u usponu zbog izuzetno niskih cena. Telekom primenjuje nove tehnologije kao što je CDMA, koje će omogućiti rešavanje zahteva i u sredinama u kojima je veoma teško obezbediti kablovsku infrastrukturu. Žao mi je samo što nismo dobili licencu za WIMAX tehnologiju koja bi brzo rešila, ne samo zahteve za novim priključcima i rešavanje dvojnika, već bi se ujedno obezbedio i širokopojasni bežični Internet. Nije mi jasno zbog čega se Telekomu, koji već ima licencu za pružanje usluga fiksne telefonije, ne obezbedi mogućnost primene novih tehnologija, već se ta opcija čuva za uvođenje konkurencije. A da ne govorim da su pri tom izdate neke privremene licence nekim malim privatnim preduzećima. Ovim se prvenstveno nanosi šteta korisnicima koji bi mogli da dobiju usluge fiksne telefonije bez čekanja, ali se ujedno i Telekom stavlja u neravnopravan položaj jer nam se onemogućava brzi razvoj fiksne telefonije i završetak digitalizacije. Kada se novom operateru dodeli licenca za pružanje fiksne telefonije, neka i on uvede WIMAX pod istim uslovima. Liberalizacijom tržišta neće automatski doći do pada cena impulsa, pogotovo ne u domaćem saobraćaju. To je praktično nemoguće jer su cene danas toliko niske da je sledeća granica nula dinara. Danas u slabijoj tarifi između dva fiksna telefona sat razgovora košta 9 dinara. Ali, u okviru posebnih paketa moguće je obezbediti korisnicima i da besplatno telefoniraju. Već od oktobra Telekom će izaći na tržište s takvom ponudom. Niže cene osetiće oni koji zovu inostranstvo, kao i biznis korisnici. Takođe, nerealno je očekivati da operateri koji dobiju licencu za fiksnu telefoniju postave infrastrukturu u ruralnim krajevima jer im se to ne isplati. Da smo dobili licencu za WIMAX kada smo je tražili do kraja sledeće godine bi bila završena digitalizacija, imali bismo oko tri miliona priključaka i svi bi dobili mogućnost da imaju telefon i da pristupe širokopojasnom Internetu.


http://www.danas.co.yu/20070922/ekonomija1.html#0
[ veljadj @ 24.09.2007. 19:23 ] @
Malo pre je tip iz Telekoma izneo cak i cene za pojedine pakete ali nisam stigao sve da cujem nisam gledao vesti od pocetka.
[ 19_februar @ 04.10.2007. 20:28 ] @
I ja sam prosao kao i ti. Uleteo na sam kraj priloga. Ne mogu da verujem da niko od ovde prisutnih nije uspeo da vidi taj intervju sa likom iz telekoma.
[ D.i M.e @ 06.10.2007. 23:12 ] @
Evo, Telenor u Norveškoj krenuo sa WiMAX-om, ima i broadband preko standardne mobilne mreže... Kad li će se setiti da nešto tako urade i kod nas..
[ D.i M.e @ 20.10.2007. 18:58 ] @
Telekom Srbija krenuo sa WiMAX-om, al' u Crnoj Gori.
[ dusanissimus @ 03.11.2007. 13:09 ] @
Mikrovesti, 3.nov 07

4. WiMax postao standard za mobilnu telefoniju treće generacije
---------------------------------------------------------------------------
Izgledi za skoro pokretanje WiMax mreža postali su znatno izgledniji, nakon što je Međunarodna unija za telekomunikacije (International Telecommunications Union, ITU) nedavno usvojila standard WiMax kao standard za mreže mobilne telefonije treće generacije (3G).

Unija je prihvatila standard WiMax 802.16 kao deo skupa globalnih standarda IMT-2000. Radi se o specifikacijama koje se odnose na mrežni aspekt međunarodnih telekomunikacija mobilnim telefonima (International Mobile Telecommunications 2000, IMT-2000), odnosno o skupu globalnih standarda za treću generaciju (3G) mobilnih telefona. Unija upotrebu standarda WiMax naročito preporučuje operaterima mobilne telefonije koji još uvek nisu pokrenuli 3G mreže mobilne telefonije.

Analitičari smatraju da će upotreba standarda WiMax pospešiti upotrebu mobilnog Interneta podjednako u gradskim i provincijskim sredinama, ali upozoravaju da će biti potrebno od dve do pet godina da WiMax mreže uđu u široku upotrebu.

Standard WiMax će se na tržištu suočiti sa konkurencijom drugih 3G standarda koji su se ranije pojavili i dosada, po nekim podacima, privukli oko tri milijarde korisnika mobilne telefonije. Tu se pre svega misli na standarde koji se koriste u mrežama zasnovanim na tehnologiji pristupa dolaznih paketa velike brzine (high speed downlink packet access, HSDPA) i standarde koji se koriste u mrežama zasnovanim na tehnologiji višestrukog pristupa podelom koda, odnosno tehnologiji širokopojasnog višestrukog pristupa podelom koda (Code Division Multiple Access, CDMA, odnosno Wideband Code Division Multiple Access, W-CDMA). Što se tiče širokopojasnog pristupa Internetu, rival WiMaxa biće standard DSL koji je
dosada privukao oko 500 miliona korisnika.

Pred standardom WiMax se nalazi i problem koji je donekle političke prirode. Naime, istraživači Instituta elektro- i elektronskih inženjera (Institute of Electrical and Electronics Engineers, IEEE) su početkom godine započeli rad na razvoju gigabitne verzije standarda WiMax, u nadi da će ta verzija, možda, uspeti da postane standard za buduće mreže mobilne telefonije četvrte generacije (4G). Standard WiMax 802.16m će biti dovršen do 2009. godine, a u njegovom razvoju se koristi tehnologija OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing), kao i tehnologija za višestruki ulaz i izlaz podataka (multiple input, multiple output, MIMO).
Osim toga, standard IEEE 802.16m će biti kompatibilan i sa ranijom verzijom standarda WiMax 802.16e.

Ako novi standard koji će razviti Institut IEEE bude ujedinio tehnologije 3G i WiMax, onda će morati da bude prihvaćen od strane ITU-a i organizacije Partnerski projekat za treću generaciju (3rd Generation Partnership Project, 3GPP), u kojoj glavnu reč vode telekomunikacione kompanije. Iako su neki operatori, kao npr. američka kompanija Sprint Nextel, prihvatili standard WiMax i već počeli sa izgradnjom mreže,
većina drugih operatera ima negativan stav prema tom standardu. (G.B.)
[ Miladinovic @ 13.11.2007. 14:06 ] @

Poštovani,

Test period za uslugu WiMax je završen, očekuje se dozvola Republičke agencije za telekomunikacije za pružanje navedene usluge, o čemu će korisnici biti blagovremeno obavešteni.

S poštovanjem,

DIREKCIJA ZA USLUGE

Sektor za brigu o korisnicima

11000 BEOGRAD, Dubrovačka 35

Telefon
9813

Mail
[email protected]


www.telekom.yu

To su mi odgovorili kada sam ih upitao "Kada će biti komercijalni start WiMax usluge?"
[ D.i M.e @ 13.11.2007. 15:57 ] @
Stalno se oni vade na Agenciju, isto tako i onaj Jecl pričao. Gledan jutros na televiziji prilog o elektronskoj kupovini kod nas, i onaj direktor Agencije, Jovan Radunović, priča nešto „kao nije raširen broadband internet kod nas“ ili nešto slično, treba da ga bude sramota pošto je on nadležan za to.
Ja mislim da mi treba da kontaktiramo Agenciju, možda ako nas više bude smilovaće se da nam odgovore. Ili da pošaljemo Kuriru i ekipi zašto crnogorci imaju WiMAX po jeftinoj ceni a kod nas ne može.

Uzgred, gledam sad ovaj sajt Agencije i vidim da Telenor nema odobrenje za distribuciju interneta; ima je samo Telekom (od mobilnih operatera). Mada je to za jednu drugu temu na ovom forumu.
[ D.i M.e @ 28.11.2007. 12:16 ] @
Citat:
„Intel" pregovara s Vladom o uvođenju „Vajmaks" tehnologije

Kompanija „Intel", vodeći svetski proizvođač čipova i kompjuterske opreme, otvorila je predstavništvo u Beogradu za Srbiju i region Balkana. Predstavništvo će obezbediti prisustvo te kompanije na teritoriji Slovenije, Hrvatske, BiH, Crne Gore, Makedonije i Albanije. „Intel" razgovara sa vlastima u Srbiji i „Telekomom" o uvođenju „Vajmaks" tehnologije, koja bi omogućila uvođenje bežičnog interneta u delove Srbije koji do sada nisu imali nikakav pristup internetu.


http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=16675

Ovo mi liči na onaj slučaj sa Motorolom i uvođenjem elektronskih ličnih karata. Pošto je posao stao, presednik Motorole je morao da dođe kod Tadića i Koštunice da bi pogurao stvar. Odmah posle se proces ubrzao. Isto sad i ovo, ljudi nagovaraju uvođenje da bi prodali svoju tehnologiju.
Svi vide da smo banana-država...
[ D.i M.e @ 14.01.2008. 11:46 ] @
Zanima me da li Telekom već koristi WiMAX za bežičnu telefoniju i da li WiMAX uopšte služi za tako nešto. Razlog zašto ovo pitam je što se u nekim selima u mojoj blizini planira uvođenje fiksne bežične mreže (inače, Telekom su naterali da im uvodi telefone tek kada su blokirali prolazak regionalnog optičkog kabla, a što je najgore, ljudi su čak hteli i da plate troškove izgradnje, al’ ovi nikako nisu hteli da uvedu). Radi se o nekoliko manjih sela gde nisu kuće raštrkane, ali su ipak po brdima i nezgodnom terenu. Palo mi je na pamet da se radi o WiMAX-u zato što su ljudima rekli da se radi o nekoj novoj tehnologiji, zatim idu po okolnim selima gde već postoji fiksna mreža i pitaju da li ima zainteresovanih za drugi broj (ovo sam povezao i sa tim da sam negde čitao da su bazne stanice za WiMAX skupe, pa ovako kapiram da hoće da što više imaju prihoda od nje), a rekli su da će se sa tog predajnika moći pokrivati i jedno selo, koje je inače udaljeno 14 km.
[ Librabicboj @ 14.01.2008. 13:43 ] @
@ D.i.M.e

Po tvom opisu, to je najverovatnije WIMAX, nema sta drugo...
[ mischo @ 14.01.2008. 17:34 ] @
@D.i.M.e

Verovatno je u pitanju CDMA, a ne WiMax. Kaži mi samo gde je to, pa ću ti potvrditi.
[ D.i M.e @ 14.01.2008. 19:19 ] @
Radi se o selima Belasica, Veliko Krušince, Zebica, Mala Reka, Rlica, Srndalje, sva u blizini Velikog Šiljegovca u opštini Kruševac.
[ mischo @ 15.01.2008. 00:35 ] @
Sad sam skoro siguran. U pitanju je varijacija CDMA 450 standarda. Već postoji i u okolini Kragujevca, o čemu je već bilo reči.
[ WOW @ 15.01.2008. 10:02 ] @
http://www.ratel.org.yu/index....amp;get_treerot=8&lang=srp

Ovo drugo je WiMax jel da?

Edit: One kutije na slikama par postova unazad - ima ih svuda i po mom gradicu/selu... Jel to znaci da cu bez problema moci da dobijem WiMax usluge kada se pocne komercijalna upotreba? U pitanju je jedno predgradje Beograda na Cukarici...

[Ovu poruku je menjao WOW dana 15.01.2008. u 11:14 GMT+1]
[ Nebojsa Mijovic @ 15.01.2008. 12:02 ] @
ljudi koristim u CG. WiMax sistem M-Telov u paketu fiksni + internet 128/512 i prezadovoljan sam cijenom i uslugom.Sad me zanima posto bih nesto uveo u stanu u BG relacija Ul: Brace Jerkovica .Sta je najbolje i ima li ovog WiMax sistema...ili nesto drugo pomagajte.Za sada je u CG najbolje resenje ponude,cijene,funkcijonalnost M-Tel. normalno jos uvjek u okolini Podgorice ali mreza napreduje i siri se veoma brzo. Sta je kod Vas dobro po vama?
[ D.i M.e @ 15.01.2008. 17:26 ] @
Ako sam ja lepo razumeo iz drugih tema ovde i iz pretrage, CDMA radi na sličnoj mreži kao i mobilne telefonije i brzina je ograničena.
Ako je ovako, zašto se ne radi odmah sa WiMAX-om pošto on dozvoljava veći protok, kada u tim krajevima gde se rade ove mreže sigurno neće ići neki drugi način broadband pristupa (ADSL, kablovski internet, wireless)?
[ marko37 @ 31.01.2008. 19:17 ] @
Zato što je u ruralnim brdovitim predelima lakše i jeftinije izgraditi CDMA pristupnu mrežu nego Wimax.
[ mischo @ 01.02.2008. 13:48 ] @
Zato što CDMA u Srbiji već radi više od godinu dana, a dozvole za WiMax Ratel još nije počeo da izdaje. A nema ni konkretnih najava kad će.
[ jdejansb @ 02.02.2008. 13:07 ] @
Da li se varam ili je RATEL upravo raspisao konkurs za .... za .... za izdavanje licenci za WiMAX ??!??
...
Ups, nisu licence nego evidentiranje. Na sajtu ratela objavljen je POZIV za EVIDENTIRANJE ZAINTERESOVANIH "za pružanje usluga bežičnog pristupa korišćenjem frekvencijskih opsega 3,4 – 3,6 GHz i 3,6 – 3,8 GHz" ...

http://www.ratel.org.yu/index....mp;get_treerot=54&lang=srp


Poz,
Dejan
[ Dexxy @ 21.02.2008. 23:31 ] @
Oce li ga vec evifentirati jbt....evo cekamo da proradi vec godinu ipo...???
[ mischo @ 22.02.2008. 19:07 ] @
Evidentiraše ih.... ;-)

http://www.ratel.org.yu/index....mp;get_treerot=54&lang=srp
Citat:

Završeno evidentiranje zainteresovanih za pružanje usluga bežičnog pristupa

22.02.2008
Republička agencija za telekomunikacije – RATEL, objavila je 02.01.2008. javni poziv za evidentiranje zainteresovanih lica za pružanje usluga bežičnog pristupa korišćenjem frekvencijskih opsega:

3,4–3,6 GHz i 3,6–3,8 GHz
i
411,875–416,050 / 421,875-426,050 MHz

RATEL je uputio javni poziv za prijavljivanje sa ciljem da se prikupe informacije o zainteresovanosti operatora/investitora da ulažu u izgradnju ove vrste mreža i pružanje usluga, kako bi se sagledali potencijalni pravci daljeg razvoja telekomunikacione infrastrukture u Republici Srbiji.

Korišćenjem savremenih tehnoloških rešenja koja se mogu primeniti u ovim frekvencijskim opsezima (WiMAX, CDMA...), moguće je zadovoljiti potrebe, kako u urbanim sredinama gde postoje zahtevi za širokopojasnim pristupom, tako i u ruralnim sredinama koje su trenutno ugrožene nepostojanjem telekomunikacione infrastrukture. Primenom ovih tehnologija bilo bi moguće obezbediti pružanje govorne usluge, ali i pristup Internetu, a izbor tehnologije bi zavisio od potencijalnog interesovanja korisnika za određenom vrstom usluga i ekonomske isplativosti.

Značajan broj lica se prijavio za pružanje usluga bežičnog pristupa korišćenjem frekvencijskih opsega 3,4–3,6 GHz i 3,6–3,8 GHz. Veći broj prijavljenih je zainteresovan za regionalno pokrivanje, a nekoliko velikih operatora za dobijanje licence za nacionalno pokrivanje.

Za pružanje usluga bežičnog pristupa korišćenjem frekvencijskog opsega 411,875-416,050 / 421,875-426,050 MHz, prijavio se manji broj zainteresovanih i to uglavnom za regionalno pokrivanje.
Planirani period realizacije zavisi od regiona i tehnologije, ali su predviđeni rokovi od 6 meseci do godinu dana za početak pružanja usluge i 2 do 3 godine za potpunu realizaciju projekta.
[ virus_crew @ 22.04.2008. 23:13 ] @
I sta sad???
The end
[ ljubo-exyu @ 23.04.2008. 20:23 ] @
Pa Kume, daj ga bre više... Prevaziđoše nas i tadžikistanci. Biće para ne brinite, delićete, gradićete vile i kuće, samo ga više pustite u narod, ojadiše nas ovi lokalno wirelessovci. Zaista sam vrlo nestrpljiv, jer sam 3 godine na lošem wirelessu i nemam tehničkih uslova za ADSL . Molim sve koji imaju novost na ovu temu da ih podele sa nama.
[ D.i M.e @ 03.05.2008. 12:17 ] @
Prenosim dve vesti:

Citat:
133 miliona WiMAX korisnika do 2012. godine

WiMAX Forum je saopštio da će u svetu postojati preko 133 miliona korisnika WiMAX tehnologije do 2012. godine. Tokom predstojećeg meseca će zvanična studija pod naslovom WiMAX Forum Worldwide Subscriber and User Forecasts biti objavljena, a u njoj je detaljno obrazložen način dolaska do ove brojke. Studija je obuhvatila napredak provajdera WiMAX servisa, razvoj tehnologije, porast broja korisnika po regionima i tako dalje. Prema njoj, najznačajniji faktor porasta WiMAX pretplatnika će biti prihvatanje tehnologije u određenim regionima, kao što su Amerika i Azijsko-pacifički region, gde bi WiMAX mogao postati izuzetno značajna, ako ne i dominantna tehnologija za pružanje usluge širokopojasnog pristupa internetu, zbog geografskih specifičnosti pomenutih teritorija.

http://www.bench-market.com/mo...amp;file=article&sid=15651



Citat:
Radujko: I dalje traje
trka na mreži


OKO 200.000 porodica u Srbiji čeka priključak na fiksnu telefonsku mrežu. Ali, samo primenom bežične tehnologije, pod uslovom da ne bude administrativnih komplikacija, "Telekom Srbija" može do kraja godine da reši polovinu zahteva.
To, u razgovoru za "Novosti", kaže Branko Radujko, novi generalni direktor "Telekoma Srbija", naglašavajući da ovaj kolektiv uvodi najnovije tehnologije, ali rešava i osnovne potrebe građana koji u svojim domovima nemaju običan, fiksni telefon.

U Srbiji još ima "dvojnika" i domaćinstava bez telefonskih linija?
- Mnogobrojne su prepreke. Izdvojio bih komplikovane i spore procedure za pribavljanje raznih dozvola i ekonomsku isplativost pojedinih investicija. Mi radimo sa ubedljivo najnižom cenom pretplate u širem regionu. Od nas se očekuje da veoma brzo rešimo sve zatečene probleme i da, istovremeno, ostvarujemo visok prihod za državu kroz dividendu koju ubire naš većinski akcionar. Ipak, ne žalimo se i znamo kako da rešavamo probleme. Stepen digitalizacije danas se nalazi na blizu 95 odsto. Što se tiče "dvojnika", naš plan je da do kraja sledeće godine taj problem bude sasvim rešen.

USKORO bi "Telekom" mogao da dobije i konkurenciju u fiksnoj telefoniji?
- Konkurencija je dobra i korisna, naravno, pod uslovom da je to zaista konkurencija koja, kao i mi, radi na osnovu izdatih licenci i s kojom se takmičimo u pravno regulisanoj utakmici. Ako je konkurencija legalna, a utakmica regulisana i pruža jednake mogućnosti svim igračima, uspeh "Telekoma" će zavisiti od nas samih, od našeg rada i naše sposobnosti. "Telekom" se ne protivi potpunoj liberalizaciji tržišta zasnovanoj na pravu i regulativi. Naprotiv.



Šta su prioriteti u ovoj godini i koje investicije planirate?
- Moramo da ubrzamo transformaciju kompanije i promenimo orijentaciju s tehnologije i infrastrukture na korisnika i njegove potrebe. Inače, strategija razvoja "Telekoma" bazirana je na razvoju širokopojasnog pristupa, čime ćemo korisnicima omogućiti pristup novim i naprednim servisima. Ovo podrazumeva investicije u podizanju stepena pokrivenosti teritorije sa "ADSL 2 plus" priključcima, povećanje pokrivenosti 3G mobilnom mrežom, unapređenje pristupne mreže u oblasti optike...

Da li će se "Telekom" pojaviti na još nekom tržištu u okruženju?
- Trenutno smo fokusirani na jačanje naše pozicije na tržištima Bosne i Hercegovine i Crne Gore, i veoma smo zadovoljni razvojem situacije. Istakao bih činjenicu da "Telekom Srpske", odnosno naš brend "M-tel", sve ozbiljnije nastupa i u drugom entitetu, u Federaciji BiH, zbog čega bih naročito pohvalio ljude koji vode "Telekom Srpske". U Crnoj Gori smo, kao treći operater, praktično oborili rekord, i za manje od godinu dana premašili 25 odsto tržišnog udela. Pratimo stanje na regionalnom tržištu telekomunikacija i nećemo propustiti eventualnu dobru priliku.

Planirate li nova kadrovska rešenja?
- Ne razmišljam na takav način. Tokom maja biće završen predlog strateškog plana kompanije. U odnosu na taj plan, krenućemo u novu organizaciju, a za to su nam potrebni kadrovi koji mogu da iznesu drugačije postavljene obaveze i odgovornosti u menadžmentu. Računam na svoje saradnike, ali je izvesno da nam je potrebno i pojačanje. To je uvek tako u velikim kompanijama.


DA LI je bivši generalni direktor Draško Petrović još na platnom spisku "Telekoma" i koju funkciju obavlja?
- Da. On trenutno koristi godišnji odmor za prošlu i ovu godinu na koji ima pravo.

Koje su novine u MTS-u i kako se "borite" s konkurencijom?
- Imaćemo više novih servisa. Pre nekoliko dana, imali smo čast da Novak Đoković promoviše "Blekberi" rešenje. Ova usluga nudi korisnicima naše mobilne mreže mnogobrojne prednosti: organizovanje poslovnih aktivnosti, uz mogućnost definisanja više javnih i-mejl adresa, razmenu elektronske pošte preko poslovnog servera... Uveli smo i novi servis koji omogućava da se na jednoj kartici definišu dva broja, poslovni i privatni, pa korisnici ne moraju da nose dva aparata. Imamo i novu korisnu uslugu: čuvar imenika, koja bezbedno na mt:s serveru čuva sve kontakte sa SIM kartice, tako da više nema straha od gubljenja svih podataka u slučaju nestanka telefona ili kartice. U ponudi imamo i usluge "autotrak" i "moj pogled". Prva omogućava nadgledanje i praćenje vozila, sa ažuriranjem podataka svakog minuta, uz dostupnost informacija na internet-portalu, a posebno je pogodna za preduzeća s voznim parkovima. Druga, "moj pogled", jeste servis baziran na malim kamerama i 3G tehnologiji, i namenjen je za nadzor udaljenih objekata.
- Za naklonost korisnika nadmećemo se sa dva veoma respektabilna svetska operatera s kojima imamo veoma korektne odnose. U narednom periodu stavićemo akcenat na razvoj usluga zasnovanih na mobilnom širokopojasnom Internetu i 3G tehnologiji. Želimo da korisnicima omogućimo veće brzine, prenos veće količine podataka, pristup Internetu i i-mejlu, na bilo kom mestu, u bilo kom trenutku.


Šta planirate u internet-ponudi?
- U narednim nedeljama krenućemo sa "TV servisima napredne generacije". Upravo radimo na novom portalu na kome će naši korisnici u svakom trenutku i sa bilo kog mesta i uređaja moći da pristupe i provere status svojih usluga, da naruče nove usluge ili da sami uključe neke dodatne opcije za već kupljene servise. Na kraju, nudimo nove ADSL pakete sa atraktivnim cenama i brzinama, a preko istog priključka nudićemo i nove multimedijalne servise.

Šta vam je najteže na novoj funkciji?
- Istakao bih jedino to da mi je potrebno više vremena za porodicu. A, problemi neposredno u vezi s poslom ionako su karakteristični za naše društvo.

ŠTA TREBA MENjATI
Šta ste prvo uradili po dolasku na čelo "Telekoma", a šta planirate da menjate?
- Krenuli smo s veoma složenim procesom reorganizacije kompanije s ciljem dostizanja standarda koji važe u ozbiljnim svetskim kompanijama.
- Nemamo jedinstvenu tehničku niti prodajnu funkciju na nivou kompanije da, na primer, svega desetak odsto zaposlenih radi u prodaji i da nema dovoljno dobro obučenih prodavaca koji su usmereni na velike biznis-korisnike. Imamo ogromne zalihe. Prihod po zaposlenom je izrazito nizak, a to ne mora da se rešava nužno smanjenjem broja zaposlenih, nego i racionalizacijom postojećih ljudskih resursa. Ako to dobro uradimo, bićemo dovoljno jaki da izdržimo
svaku konkurenciju.


DOBRI I USPEŠNI
Kakvi su bili poslovni rezultati "Telekoma" 2007. i u prvom tromesečju ove godine?
- Prošle godine profit kompanije je bio za 22,6 odsto manji nego u prethodnoj, 2006. godini. To je ozbiljan indikator, ali se i dalje može govoriti o dobroj i uspešnoj kompaniji.
- Što se tiče prvog kvartala ove godine, zabeležili smo rast prihoda od 17 odsto u odnosu na isti period lane.
To je dobar i ohrabrujući pokazatelj, ali verujem da možemo još bolje. Uz racionalizaciju troškova, treba očekivati i dalji rast profita.

http://www.novosti.co.yu/code/...st=120450&datum=2008-05-02
[ D.i M.e @ 09.05.2008. 12:06 ] @
Citat:
Ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo za Biznis

Aleksandra Smiljanić: EPS razbija monopol nad internetom

Telekom više neće biti jedini provajder nad provajderima za internet usluge u Srbiji, zato što će do kraja godine Elektroprivreda Srbije pustiti u rad optičku mrežu i digitalne vodove i iznajmljivanje tih kapaciteta naplaćivati po komercijalnim cenama, kaže u intervjuu za Biznis ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo Aleksandra Smiljanić. Prema njenim rečima, ceo projekat EPS će finansirati kreditom iz fonda Evropske banke za obnovu i razvoj.

„Telekom" je do sada bio nadprovajder za internet usluge, od koga zavise svi provajderi u Srbiji. Da li će se to sada promeniti?

- Postoji nešto što se zove „okosnica". To je optička mreža koja povezuje gradove i lokalne mreže. To je ono što čini nadprovajdera. „Telekom" ima najrazvijeniju optičku infrastrukturu i zato svaki provajder koji recimo ima dva sajta u dva grada, mora da ih poveže preko „Telekoma", koji ima najbolje mogućnosti za tako nešto. Trenutno izvesnih mogućnosti ima i SBB, koji ima dosta razvijenu infrastrukturu, ali je to ipak nedovoljno. Izgradnja EPS-ove mreže će to promeniti. To preduzeće ima mrežu koja se meri hiljadama kilometara, tako da će to iskoristiti da uđu u ovaj posao.

Internet provajderi se odavno žale da plaćaju znatno više cene kada internet vreme kupuju od „Telekoma" nego kada bi ga kupovali direktno u inostranstvu?

- Slažem se da postoje izvesne anomalije kada je reč o politici cena. Mi smo o tome razgovarali sa „Telekomom" i oni su spremni da izvrše korekcije. Trenutno su veleprodajne cene više nego maloprodajne, što nema smisla. Mi smo im predočili da je to vid monopolskog ponašanja i Branko Radujko, generalni direktor „Telekoma", izrazio je spremnost da taj problem reši.

Kada će i kako biti liberalizovano tržište fiksne telefonije? Prvobitno je bilo reči o dodeli licenci za klasičnu fiksnu telefoniju, ali je sada u opticaju priča o bežičnoj „Vajmaks" tehnologiji?

- Tender za fiksni bežični pristup, konkretno za dodelu licenci za tehnologiju „Vajmaks", biće raspisan u narednih nekoliko meseci. Ovih dana će biti objavljen pravilnik o minimalnim uslovima za dodelu licenci. Posle toga, RATEL za 60 dana mora da objavi tender. Licence će biti deljene po regionima, a biće ukupno 25 regiona. U svakom od njih biće podeljeno po tri licence, sa izuzetkom Beograda, gde je 2005. godine već podeljeno nekoliko dozvola.

Koje minimalne uslove zainteresovane kompanije treba da ispune da bi učestvovale na tenderu?

- Najpre, operater treba da bude registrovan kod RATEL-a. Zatim, oni koji dobiju dozvolu moraće da u roku od šest meseci počnu da pružaju komercijalnu uslugu. Takođe, provajderi će imati obavezu da tokom prve dve godine pokrije 25 odsto svog područja, a posle tri godine 60 procenata. Operateri će morati da obezbede brzinu protoka od najmanje 256 kb/s po korisniku.

Da li će početne cene biti visoke? Koliko će koštati licence?

- Početne cene nisu suviše visoke. Hteli smo svima da omogućimo učešće, da i manje firme mogu da konkurišu. Ukupna početna cena svih licenci iznosi oko 2.000.000 evra. Cene smo određivali na osnovu broja stanovnika, visine prihoda stanovnika i broja kanala, odnosno opsega koji će biti dodeljeni.

Neke dozvole su već dodeljene. Da li će tu biti problema i kako će biti rešen status tih operatera?

- Dozvole su 2005. godine dobili „Verat", „Medija vork", „Telekom" i „Telefonija". Oni su dobili dozvole za određene lokacije i određene kanale u Beogradu, ali nemaju ni obavezu ni pravo da postavljaju bazne stanice na drugim mestima. Taj problem ćemo morati da rešavamo u hodu. Iako oni pokrivaju okrug, nemaju dovoljno baznih stanica i ne mogu da obezbede visoke bitske brzine. Pri tom, nemaju prava da naprave nove bazne stanice, a s druge strane, niko drugi ne može da gradi, jer su oni tu. Te firme nisu dobile klasične licence, već su dobile dozvole, i to bez javnog nadmetanja. Pitanje je kako sada rešiti tu situaciju, jer im ne mogu biti oduzete, zato što rade regularno, a ne možemo ni da im dodelimo licence, jer su dozvole dobili bez javnog nadmetanja. U svakom slučaju, predviđen je još jedan kanal za Beograd, a onaj ko ga dobije, moći će da gradi bazne stanice u celom Beogradu, što će omogućiti razdvajanje dvojnika i uvođenje telefonskih linija tamo gde trenutno ne postoje.

Kakve promene očekujete na tržištu posle njegove liberalizacije? Šta će se desiti sa cenama telefonskih i internet usluga?

- Ne verujem da će pojeftiniti telefonske usluge. Cene ne mogu ići dole, jer su već jako niske. „Telekom" tvrdi da je u poslu sa fiksnom telefonijom cena održavanja mreže veća od zarade. Cene u Srbiji su najniže i u odnosu na Evropu i region. Očekujemo da će procedura za dobijanje telefonskih linija biti znatno ubrzana i pojednostavljena. Pad cena može se očekivati u oblasti brzog interneta, koji će se znatno brže razvijati nego sada.

Srbiji predstoji realizacija projekata „E-Srbija" i „E-uprava", koji bi trebalo da građanima omoguće jednostavniju komunikaciju sa državom posredstvom interneta. U kojoj je fazi taj projekat i koji su sledeći koraci?

- Pravilnik o primeni elektronskog potpisa, koji je jako bitan za realizaciju ovog projekta, završen je. Takođe, tokom narednih nekoliko meseci očekujemo da budu akreditovana tela koja će izdavati kvalifikovane digitalne sertifikate. „Pošta" je recimo već spremna za to, a evidentirali su se pre nekoliko dana. Osoblje svake zainteresovane firme ili institucije moraće da položi i određene testove o bezbednosti informacionih sistema. Sve to biće urađeno u sledećih nekoliko meseci.

Koliko je državna uprava spremna za „E-upravu"?

- Tu se sada postavlja pitanje šta je starije, kokoška ili jaje. Najpre, nije bilo potrebnih softvera koji bi omogućili primenu digitalnih sertifikata u državnoj upravi, a s druge strane, proces akreditacije tekao je sporo, jer nije bilo potrebnih softverskih servisa. Idejni projekti za softver koji će se primenjivati u državnoj upravi su već predstavljeni i ovih dana će biti raspisani i tenderi za projekte „E-uprave". U okviru tendera biće traženi ponuđači koji će razvijati softver i koji će sprovoditi neophodnu obuku osoblja u državnoj upravi, kao i ponuđači hardvera i potrebnih licenci. U Srbiji postoji između deset i 20 firmi koje bi mogle ozbiljno da pristupe tom poslu.

Na inicijativu ministarstva lokalizovani su neki besplatni softveri, odnosno softveri „otvorenog koda". Da li će ih koristiti i državna uprava?

- Moguće da će državna uprava koristiti besplatni softver, ali svaki organ državne uprave donosi samostalno odluku koji će softver upotrebljavati. U tom pogledu u Srbiji ne postoji centralizovano odlučivanje. Vrlo je teško koordinirati rad svih organa državne uprave i, iskreno, mislim da bi to unelo dosta tenzije oko izbora softvera, tako da nisam sigurna koliko bi to bilo dobro rešenje.


http://www.biznisnovine.com/cm...sr.html?view=story&id=9238
[ cvrle_85 @ 30.05.2008. 23:52 ] @
evo pronasao sam neku vest vezanu za wimax, sad me interesuje, da li je to cisto samo reklama da od toga nece biti nista u skorije vreme?
evo linka:

http://www.mtsmondo.com/lifestyle/cars/text.php?vest=98702

pozdrav,
[ D.i M.e @ 31.05.2008. 09:00 ] @
Pa biće to, samo je pitanje kada. Mislim, sad su tu nebuloze kao ne može da donosi pravilnike kao tehnički ministar, a mogli su da predlažu zakone kao tehnička vlada (na šta nemaju pravo). Ne znam gde to piše da ne može da se donose ovakvi pravilnici, koliko se sećam u Ustavu se kaže da Vlada radi neodložne poslove, a ovo jeste neodložan posao.

Drugo je pitanje koliko su ovi propisi koje su oni napravili dobri, u javnoj raspravi je bilo kritika što će se dozvole dodeljivati prvo po okruzima, a možda eventuntualno kasnije i na nivou republike. Baš me zanima kako su zamislili da u svakom okrugu postoji drugi pružalac usluge fiksne telefonije.
[ niksav @ 03.06.2008. 17:06 ] @
Da li neko moze da mi kaze koja je procedura da se dobije WiFi pristup na Zlatiboru, i koliko brzo to moze da se realizuje? Da li postoji jos neki WiFi provajder na Zlatiboru?
[ bakara @ 03.06.2008. 18:08 ] @
Wi fi ili wi max?...to nije isto
[ niksav @ 03.06.2008. 18:36 ] @
Pretpostavljam da je i WiMax bezicni pristup? Tako da pitanje ostaje isto. Posto vec pricate o Zlatiboru, a treba mi hitno Internet link na par dana, interesuje me koja je procedura recimo za Telekomov WiMax, i da li postoji jos neki provajder koji standardno nudi WiFi?
[ New Village DC @ 05.06.2008. 19:20 ] @
Danas su na tv izjavili da WiMAX u srbiji nece biti uveden pre 2009. godine. Pokusacu da nadjem vest negde, ali mislim da je bilo na Dnevniku 2.
[ netto @ 08.06.2008. 12:22 ] @
@niksav
na Zlatiboru postoji wifi provider ercov.net.
Znam dosta ljudi koji saradjuju sa njima, pojedinci i firme, hoteli...
prilicno su korektni, stabilna veza, a zlatibor pokriven signalom
na oko 90% podrucja, mada mislim da su malo jaci sa cenama.
Dalje, ceo trzni centar, i vecina hotela i privatnog smestaja ima wifi hotspot,
sto preko ovih iz ercov.net, sto preko adsl-a,tako da mozes za free koristiti net,
pa i ako si u blizini nekog od njih.
Sto se tice wimax-a, to je na zlatiboru bilo u test fazi pre nekih godinnu dana,
malo ljudi je moglo to da koristi, dobijao se i 042 broj na koriscenje, takodje besplatno.
Evo sada nude na Zlatiboru i u okolini bezicnu fiksnu telefoniju sa netom do 128kbps.
Nadam se da sam pomogao.
pozdrav i lep provod
[ niksav @ 08.06.2008. 17:34 ] @
Upravo sa tom firmom smo napravili saradnju. Za sada ide dobro, a do kraja cemo videti :) Hvala puno na informacijama.
[ D.i M.e @ 13.06.2008. 12:58 ] @
Nešto što sam preneo i u drugoj temi.

Citat:

Bežični internet u najzabačenijim oblastima EU

BRISEL - Evropska komisija je saopštila da se zalaže za razvoj bežičnog interneta, naročito u udaljenim oblastima.

Evropska komesarka za informaciono društvo Vivian Reding je na sastanku ministara telekomunikacija EU izrazila bojazan da, bez boljeg pristupa svetskoj informacionoj mreži, neće biti moguć ubrzan razvoj udaljenijih oblasti Unije, naročito sela.

Ona je ukazala da ne postoji nikakvo povoljno rešenje koje bi dovelo optičke kablove u izdvojene i udaljene regione. Za širenje bežičnog širokopojasnog interneta Komisija namerava da koristi radio frekvencije koje su prvobitno bile namenjene samo za mobilne telefone.

Komesarka se zalaže za ubrzani razvoj bežičnog interneta zato što bi Evropu u tom smeru vrlo lako mogle da prestignu Amerika i Azija.
"Ako hoćemo da stimulišemo privredni rast, ne možemo i dalje da ignorišemo činjenicu da je radijski spektar postao važan faktor proizvodnje", istakla je komesarka.

Industrijski sektor baziran na "radu" sa radijskim spektrom je jedna od onih oblasti koje se najbrže razvijaju. Firme koje se kreću na tom polju 2006. godine su, prema podacima Komisije, ostvarile promet od 260 milijardi evra.


http://www.rtv.co.yu/sr_ci/ves...ropa/2008_06_13/vest_67847.jsp
[ lakson @ 14.08.2008. 16:45 ] @
I gde je taj Wimax??? Tema je trebala biti obrisana još na samom početku. Koji telekom, kakav adsl, imam sreće da mogu i preko modema na net. neću više ništa da pišem, počeću da koristim neke ... reči.
[ 19_februar @ 18.09.2008. 17:19 ] @
Smorio me je bre vise internet u srbiji. Zivim u okolini Sombora. A ovde u "provinciji" caruje dial up. Sto bi se telekom akao sa 150-200 prikljucaka? Ako ne moze da uzme gomilu para za sicu nece da radi. A ne da ni konkurenciji da radi. Vise mi je dosta i onih prepotentnih likova iz ratela. Dokle vise da nam kidaju zivce??? Te moze, te bice, te ovo, te ono, te nece biti...... Jesmo li mi debili ili oni sto nas zaj*****ju? Da mogu podmetnuo bih im bombu, ali ne obicnu, vec ATOMSKU. Sramota sta nam rade!
[ miki_250 @ 29.09.2008. 00:02 ] @
jel si podneo zahtev za adsl?
[ Ser_Zile @ 29.09.2008. 18:04 ] @
evo za sve one koji su od wimax-a ocekivali cudo
http://www.tgdaily.com/content/view/39515/103/

If you are looking for uninterrupted wireless broadband coverage, WiMax is not an option yet.
[ Gugliša @ 30.09.2008. 09:41 ] @
Meni samo nije jasno zašto se toliko priča o Telekomu, kada postoje firme u Srbiji koje već godinama pružaju uslugu bežičnog Interneta koristeći WiMAX.
[ miki_250 @ 30.09.2008. 18:33 ] @
ne pruza niko to to je obican wifi a to nije wimax
[ Librabicboj @ 30.09.2008. 19:10 ] @
Citat:
miki_250: ne pruza niko to to je obican wifi a to nije wimax



Naprotiv, ima jedna kompanija koja pruza WiMAX.


Sa njihovog sajta:
Citat:

Krajem 2006. godine u Beogradu je instaliran i pušten u rad prvi bežični WiMAX sistem na 3.5GHz.

Osnovna razlika između WiMAX sistema i klasičnih veza je pre svega u kvalitetu signala, njegovoj izuzetno visokoj bezbednosti i mogućnosti povezivanja na mrežu provajdera bez optičke vidljivosti.

Ovaj sistem predstavlja poslednju tehnologiju na polju bežičnih telekomunikacija, a trenutno je dostupan u Beogradu i široj okolini, s obzirom da je radijus koji pokrivaju predajnici ovog tipa izuzetno veliki (do 30 kilometara).
[ Gugliša @ 30.09.2008. 23:38 ] @
Upravo tako. Više informacija na PP.
[ ooIVANoo @ 07.10.2008. 22:51 ] @
Ono što ta firma nudi nije za prosečnog desktop user-a. A o telekomu svi pričaju zato što od njega očekuju da omasovi WiMax za obične smrtnike. Kad budem mogao da platim osamsto evra za net mesečno onda ću da odem kod gorepomenutih provajdera ;)
[ stevac @ 15.10.2008. 11:48 ] @
i zna li neko konachno ko je dobio licencu za WiMax u Srbiji i kad ce i da li ce ikada konachno krenuti komercijalno sa uslugom???
[ nikolabog @ 23.10.2008. 11:32 ] @
Telekom je rec koju vrlo RETKO koristim. Obicno kazem aha ovi monopolisti sto s**u mnogo..... Razumemo se.
WiMax u Srbiji po ceni pristupacnoj kao ADSL u razvijenijim zemljama (mada i po nasim kriminalnim cenama) ce za nas jos dugo, dugo biti samo san. WiFi je preskup u Srbiji. Znaci dodje mi da ZAPALIM ove monopoliste sto s**u mnogo.
Da li mozda neko ima informaciju kada ce da sire ADSL mrezu ili da bilo koji provajder uvede WiMax? Zivim u selu blizu Prokuplja!
[ suse103 @ 06.12.2008. 23:33 ] @
HAHAHHAHA morao sam da se nasmejem sto neko rece daleko je sunce.
A sto se tice telekoma da nije zalosno bilo bi smesno
Telekom je smao od interneta u 2007 godini ostvario prihod od 5.000.000.000,00 din
Pa zar mislite da su belsavi da uvode nesto novo kad im dobro i ovako.
Cene u okruzenju su daleko ispod nasih sto se tice interneta.
A telekom provajderima u decembru povecao cene interneta.
Pa sta vi ocekujete od njih vise Ovo je strasno horor
jadna li si Srbijo kad ti je i rumunija Zapad.
[ nikolabog @ 19.01.2009. 00:44 ] @
Ma kakva Rumunija. To je nama daleki Zapad. Albanija je Zapad za nas. Oni imaju internet jeftiniji od nas. Nisam mogao da verujem j***m li im mamicu. A da ne pricamo o stvarnom Zapadu (Francuska, Nemacka, Engleska, ...). To je za nas VRLO DALEKA BUDUCNOST.
P.S. Ako je uopste i docekam...... :-D
[ MladenIsakovic @ 26.06.2010. 01:45 ] @
Ova tema dugo zvrji prazna. Dal' da pitam, il' ne pitam - dešava li se šta po pitanju WiMax-a u zemlji Srbiji??
[ djricky @ 26.06.2010. 08:28 ] @
ima ga u Beogradu, Pancevu i Novom Sadu, za sada...
[ Librabicboj @ 26.06.2010. 20:28 ] @
Citat:
djricky: ima ga u Beogradu, Pancevu i Novom Sadu, za sada...


Ovo je OFF, al da pitam:
A da li je moguce da "kolege" iz VERATA opišu u ovom delu foruma sta sve koriste za pruzanje usluga putem WiMax-a u BG i NS?
(koju opremu koriste, kako to sve radi, kakvih problema imaju, ako imaju, i ostala iskustva)
[ djricky @ 28.06.2010. 02:12 ] @
ako si pod "kolege iz VERATA" mislio na mene ne mogu ti puno pomoci, ja se bavim odrzavanjem mreze na IP nivou (L3)...
[ Librabicboj @ 29.06.2010. 13:05 ] @
Citat:
djricky: ako si pod "kolege iz VERATA" mislio na mene ;) ne mogu ti puno pomoci, ja se bavim odrzavanjem mreze na IP nivou (L3)...


Mislio sam na tebe, a i na ostale ljude iz VERATA koji "posecuju" ovaj forum, bila bi to zanimljiva tema, jer ima mnogo ljudi koji bi zeleli da znaju kako radi WiMax koji je VERAT postavio u ta 3 grada.

A ne bi mozda bilo lose da se jave i ljudi iz MediaWorks-a i da oni dodaju nesto, jer i oni vec dugo obezbedjuju BG sa WiMaxom.
[ srdjanm3 @ 05.07.2010. 12:00 ] @
Jedno pitanje...ne znam bas najbolje kako bih se izrazio.. Pre par godina, kad sam citao o uvodjenju WIMAX-a, bilo je reci da su u pitanju antene koje pokrivaju podrucje od oko 50Km valjda.. E sada, da li u NS ima ta antena ili je antena postavljena negde drugde pa hvata NS..jel to na tom principu radi...

Zanima me konkretno da li je moguce u selu koje je 30Km od novog sada da se koristi wimax?

Hvala unapred

Pozdrav
[ Slobodan Milivojevic @ 05.07.2010. 12:30 ] @
http://www.verat.net/sr/wimax/connect/

Imas da kliknes na mapu pokrivenosti Novog sada... Po ovome, nisam bas siguran da moze.
[ srdjanm3 @ 05.07.2010. 13:01 ] @
Da, tako sam i ja zakljucio, al sam hteo da proverim sa nekim ko zna mozda nesto vise..

Hvala u svakom slucaju.

Pozz
[ mish_ns @ 15.07.2010. 21:49 ] @
srdjanm3, za sada ne verujem da mozes.
Mada tu nema pravila, najbolje pozoves provajdera i pitas da se izadje na teren i da se uredjaj proba.
[ Stranger2 @ 27.08.2010. 02:07 ] @
Zanima me kakva je situacija sa wimax-om u Novom Sadu. Trebam traziti stan u ns pa mi je bitno u kojim lokacijama je dostupan wimax? I ako znate ko sve nudi i kolike su cene?

[Ovu poruku je menjao Stranger2 dana 27.08.2010. u 17:58 GMT+1]
[ bachi @ 27.08.2010. 09:04 ] @
Pa gledaj ako nema Wimax da ima SBB cable net. Zašto baš Wimax? Ovo je za Verat.Net, idi na http://www.verat.net/sr/wimax/ i klikni na Novi Sad.


SBB cenovnik (cable):


Verat.Net cenovnik (wimax)
[ Stranger2 @ 27.08.2010. 16:57 ] @
Citat:
Pa gledaj ako nema Wimax da ima SBB cable net. Zašto baš Wimax?

Pa zato sto su velike sanse da nadjem stan koji nema ni telefon ni kablovsku. ...a internet mi jako treba pa je mozda najpametnije da se odmah odlucim za te lokacije gde ima wimax pristup i da ne ovisim o kablovskoj ili adsl-u.
Nije mi neophodna velika brzina vec samo da imam skoro stalni pristup i jedno 5-6 GB mesceno da mogu da radim na sajtovima u bilo koje doba dana.


Ok je ovo. Hvala!

Zanima me jos vise kako stoje stvari sa lokacijama? Kakva je pokrivenost novog sada?
[ bachi @ 27.08.2010. 19:37 ] @
http://www.verat.net/sr/wimax/ - sa desne strane klikneš na Novi Sad i dobiješ mapu, no, najbolje je ipak ako ikako možeš da zoveš i proveriš da li na toj lokaciji može net pre nego što kupiš stan.
[ Stranger2 @ 04.09.2010. 13:37 ] @
Hvala!
Po ovome izgleda da je skoro ceo novi sad pokriven.

Inace, jedva sam nasao. Nije na toj stranici vec ovde http://www.verat.net/sr/wimax/connect/ u sredini.
[ gorgo @ 15.01.2011. 09:07 ] @
Pozdrav svima.
Zanima me da li iko mozda zna kada i da li ce ovi postojeci WiMax provajderi da se rasire i van mesta u kojima su svakako telekomunikacione usluge mnogo rasprostranjenije?
Mislim, razumem ja da su veci gradovi automatski vec trzista, ali i manji gradovi imaju jako veliki broj korisnika koji su vezani na neke usluge koje nazalost moraju da koriste, i rado bi ih zamenili.
Hocu da kazem da potencijal postoji i van vecih centara a provajderi mi deluju nekako nezainteresovano, inertno.(Konkretno poslao sam nedavno mail Orion Telekomu sa pitanjem o pocetku pruzanja usluga na teritoriji mog gradica, iskulirali su me max i nisu me nikakvog odgovora udostojili, dok me Lelekom kulira za bilo kakve usluge vec duze vreme :( )
A opet postoje mnoge mogucnosti za usluge (i zaradu) samim tim sto sam WiMax moze da se koristi za mnogo vise od samog ISP. Tu su VOIP, IPTV...
[ ikeda @ 20.05.2011. 02:04 ] @
Da ne bih otvarao novu temu, mislim da može i u ovu.

Gde mogu pronaći spisak kompanija koje su dobile licencu za WiMAX u Srbiji? Ili ako neko sa sigurnošću zna koje su.
[ Librabicboj @ 20.05.2011. 21:12 ] @
Citat:
ikeda: Da ne bih otvarao novu temu, mislim da može i u ovu.

Gde mogu pronaći spisak kompanija koje su dobile licencu za WiMAX u Srbiji? Ili ako neko sa sigurnošću zna koje su.




Vidi na sajtu RATELa.

Ako se dobro secam, licence poseduju Mediaworks (tj. ORION), Verat, i Telekom Srbija.
[ ikeda @ 24.05.2011. 18:51 ] @
Hvala.

Nažalost ne mogu da pronađem tu informaciju na sajtu Ratela.
[ Stranger2 @ 30.09.2011. 04:31 ] @
Eh ja nasao stan u sred novog saa, visoka zgrada, na krov mogu i antenu da postavim kakva treba, ali na sajtu Verata vise nama ni reci od WIMAX-a?! Sta se desilo sa Wiimax-om?

Druga stvar, verat sada nudi wireless (pretpostavljam Wi-Fi) i ja sam u zoni pokrivenosti. A zgrada izgleda ima i kablovsku.... Moze mala pomoc:
Vase misljenje, sta je bolje:
- Veat wireless SMART paket http://www.verat.net/sr/wireless/
- SBB L paket prepaid http://www.sbb.rs/Paketi/327/FlatHome.shtml

koliko vidim velika je razlika u brzini uploada u korist wireless a posto radim sa web sajtovima i odrzavaam, moguce je da mi je brz upload bitniji?"! Ne znam ni koliko su ti gradski wirelles veze stabilne kada je na primer nevreme ili neke smetnje?

[ bachi @ 30.09.2011. 16:54 ] @
Stranger2 napisa:
> ali na sajtu Verata vise nama ni reci od WIMAX-a?! Sta se desilo sa Wiimax-om?

http://www.verat.net/sr/wireless/ Tu su n00bovi stavili WiMax.
Inače, između kabla i talasa, uvek biram kabl. :D

Ako biraš između ta dva, ja bih uzeo SBBov S paket (ugovor na
godinu dana) + 900 dinara upload booster i onda bi za ukupno 2.420 imao
paket 6Mb/1.3Mb umesto Veratovih 3/1 Mb za 2990 dinara.
[ marko37 @ 30.09.2011. 19:45 ] @
Citat:
bachi: Inače, između kabla i talasa, uvek biram kabl. :D


Požar kod mosta Gazela oštetio optičke kablove za distribuciju signala i na taj način otežao internet saobraćaj.

Pensioner in Georgia cuts Armenia off from internet
[ bachi @ 01.10.2011. 10:34 ] @
marko37 napisa:
> (Požar kod mosta Gazela oštetio optičke kablove za distribuciju
> signala i na taj način otežao internet saobraćaj.:

Poenta? :D Desilo se jednom, a koliko raznih faktora utiče na
WiFi mreže? Doduše WiMax jeste mnogo stabilniji i bolji od klasičnog
wirelessa, ali ne mere to bez kabla. :D
[ Stranger2 @ 01.10.2011. 10:46 ] @
Citat:
http://www.verat.net/sr/wireless/ Tu su n00bovi stavili WiMax.
Inače, između kabla i talasa, uvek biram kabl. :D

Ako biraš između ta dva, ja bih uzeo SBBov S paket (ugovor na
godinu dana) + 900 dinara upload booster i onda bi za ukupno 2.420 imao
paket 6Mb/1.3Mb umesto Veratovih 3/1 Mb za 2990 dinara.

Eh, juce sam bio u sedistu SBB-a u novom sadu i proverim da u mojoj zgradi na zalost nije SBB kablovska vec ona druga (KDS valjda). Tako da mi sada preostaje ili Verat Wireless ili mozda KDS kablovski internet (ako ga nude uopste)...

Da li ima neki novosadjanin ovde koji je korisnik Verat wireless-a da mi kaze kako je zadovoljan brzinama?
[ make_lele @ 01.10.2011. 12:08 ] @
malo mi nelogicno da neko uopste razmatra wireless 3/1 spram kablovskog 6/0.5 za isti novac... pogotovo sto taj 6/0.5 obicnim potpisivanjem ugovora bez ugovorne obaveze moze postati 9/0.5
[ bachi @ 01.10.2011. 12:56 ] @
make_lele napisa:
> malo mi nelogicno da neko uopste razmatra wireless 3/1 spram

Da, samo što je kasnije dodao da ipak nije u pitanju SBB, već
neki KDS (PTT KDS?) tako da se situacija promenila.
[ make_lele @ 01.10.2011. 13:04 ] @
To je ocigledno.
[ Jbyn4e @ 01.10.2011. 15:49 ] @
Ili kds novi sad?
http://www.kablovska.co.rs/ind...ang=rs&mid=0&tmp=paket

U svakom slucaju, 3/1 wireless ili 6/1 kabl za iste pare - nema sta da se razmatra.
[ Ser_Zile @ 01.10.2011. 15:52 ] @
Sigurno je KDS NS.
[ Stranger2 @ 02.10.2011. 10:14 ] @
Ako je KDS NS onda je SURF FLAT PREPAID 6144/1024Kbps = 2.880,00 DIN ubedljivo najpovoljnije od svega.
http://www.kablovska.co.rs/ind...ang=rs&mid=0&tmp=paket

Nadam se da je KDS NS. Videcu sutra...

Citat:
malo mi nelogicno da neko uopste razmatra wireless 3/1 spram kablovskog 6/0.5 za isti novac...

Pa radi odrzavanaj sajtova, cesto nesto uploadujem. A ako se uploadujei i downlaod se uspori... ali dobro ova KDS NS ponuda resava te dileme.
[ Stranger2 @ 21.10.2011. 20:39 ] @
Ipak nisam uspeo kablovsk iinternet jer u mojoj zgradi ima samo kablovski TV signal a ne i internet. Pa sam se bio definitivno odlučio za WiMax ali toliko me smorila procedura i komplikacije da sam odustao i neću o wimaxu više ni da razmišljam. Možda ću razmisliti ali kad ga bude uvela neka poznata svetska telekomunikaciona kompanija.

Uzeo sam VIP mobilni internet i to ću koristiti dok ne nadjem nešto bolje.