[ dragan_bg_88 @ 03.02.2007. 15:35 ] @
Imam kod kojim iz jave pristupam bazi prethnodno napravljenoj u mysql-u, ali su mi rekli da treba da se podesi sledece: control panel\administrative tools\data sources(ODBC) i da pod time treba da se podese tabovi system DSN i file DSN, samo ja ne znam kako da ih posesim, molim za pomoc!
[ ph4t @ 03.02.2007. 16:24 ] @
To je moguce ali nije dobro rjesenje posto MySQL ima native java driver.
http://mysql.org/downloads/connector/j/5.0.html
[ dragan_bg_88 @ 03.02.2007. 19:55 ] @
A sta da radim sa tim drajverom, kako da ga ubacim?
[ zmau @ 03.02.2007. 22:28 ] @
Pogledaj temu http://www.elitesecurity.org/t105198-Setovanje-classpatha.

Obično možeš da se izvučeš i jeftinije, tako što će ti IDE pomoći.
Recimo, ako radiš sa eklipsom :
nađi package explorer, desni klik na tvoj projekat, Build path, configure build path, tab libraries, taster add external jar, dalje znaš; prouči malo ostale opcije u prozoru java build path, umeju da budu korisne.
[ dragan_bg_88 @ 04.02.2007. 00:23 ] @
ljudi kako da ubacim ovaj driver, pokusao sam tj. ja njega ubacim ali onda mi prijavi 100 gresaka!
[ zmau @ 04.02.2007. 01:50 ] @
Ama gde ga 'ubaciš', šta odradiš, koje greške ti prijavljuje ? Daj neki detalj.
[ djalfirevic @ 04.02.2007. 08:17 ] @
Citat:
dragan_bg_88: ljudi kako da ubacim ovaj driver, pokusao sam tj. ja njega ubacim ali onda mi prijavi 100 gresaka!


Probaj ovo...

C:\Program Files\Java\jdk1.x.x_xx\jre\lib\ext

U taj direktorijum samo prekopiraj taj JAR fajl (connector).
[ dragan_bg_88 @ 04.02.2007. 09:44 ] @
Ne mogu da ubacim u taj folder onaj .jar fajl jer ga nemam, ovde se sve zavrsava C:\Program Files\Java\jdk1.x.x_xx\jre\lib\ dalje nema. A kada tu kopiram izbacuje mi izuzetak kao i kada ga uopste tu nema. A inace sam probao da ubacim onaj sql connector kao paket u isti projekat da bi mogao da ga cita, i tu izbacuje 100 gresaka kako ne moze da nadje neke tipove i sl. npr:

D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\c3p0\MysqlConnectionTester.java:30: package com.mchange.v2.c3p0 does not exist
import com.mchange.v2.c3p0.C3P0ProxyConnection;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\c3p0\MysqlConnectionTester.java:31: package com.mchange.v2.c3p0 does not exist
import com.mchange.v2.c3p0.QueryConnectionTester;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\c3p0\MysqlConnectionTester.java:43: cannot find symbol
symbol: class QueryConnectionTester
public final class MysqlConnectionTester implements QueryConnectionTester {
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\jboss\ExtendedMysqlExceptionSorter.java:27: package org.jboss.resource.adapter.jdbc does not exist
import org.jboss.resource.adapter.jdbc.ExceptionSorter;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\jboss\ExtendedMysqlExceptionSorter.java:28: package org.jboss.resource.adapter.jdbc.vendor does not exist
import org.jboss.resource.adapter.jdbc.vendor.MySQLExceptionSorter;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\jboss\ExtendedMysqlExceptionSorter.java:37: cannot find symbol
symbol: class MySQLExceptionSorter
public final class ExtendedMysqlExceptionSorter extends MySQLExceptionSorter {
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\jboss\MysqlValidConnectionChecker.java:31: package org.jboss.resource.adapter.jdbc does not exist
import org.jboss.resource.adapter.jdbc.ValidConnectionChecker;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\jboss\MysqlValidConnectionChecker.java:42: cannot find symbol
symbol: class ValidConnectionChecker
ValidConnectionChecker, Serializable {
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\log\CommonsLogger.java:26: package org.apache.commons.logging does not exist
import org.apache.commons.logging.Log;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\log\CommonsLogger.java:27: package org.apache.commons.logging does not exist
import org.apache.commons.logging.LogFactory;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\log\Log4JLogger.java:27: package org.apache.log4j does not exist
import org.apache.log4j.Level;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\log\Log4JLogger.java:28: package org.apache.log4j does not exist
import org.apache.log4j.Logger;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\log\Log4JLogger.java:39: cannot find symbol
symbol : class Logger
location: class com.mysql.jdbc.log.Log4JLogger
private Logger logger;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\testsuite\BaseTestCase.java:45: package junit.framework does not exist
import junit.framework.TestCase;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\testsuite\BaseTestCase.java:54: cannot find symbol
symbol: class TestCase
public abstract class BaseTestCase extends TestCase {
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\testsuite\regression\PooledConnectionRegressionTest.java:38: package junit.framework does not exist
import junit.framework.Test;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\testsuite\regression\PooledConnectionRegressionTest.java:39: package junit.framework does not exist
import junit.framework.TestSuite;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\testsuite\regression\PooledConnectionRegressionTest.java:168: cannot find symbol
symbol : class Test
location: class testsuite.regression.PooledConnectionRegressionTest
public static Test suite() {
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\StringUtils.java:100: warning: non-varargs call of varargs method with inexact argument type for last parameter;
cast to java.lang.Object for a varargs call
cast to java.lang.Object[] for a non-varargs call and to suppress this warning
return (String) toPlainStringMethod.invoke(decimal, null);
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\c3p0\MysqlConnectionTester.java:54: warning: non-varargs call of varargs method with inexact argument type for last parameter;
cast to java.lang.Class for a varargs call
cast to java.lang.Class[] for a non-varargs call and to suppress this warning
.getMethod("ping", null);
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\c3p0\MysqlConnectionTester.java:68: cannot find symbol
symbol : class C3P0ProxyConnection
location: class com.mysql.jdbc.integration.c3p0.MysqlConnectionTester
C3P0ProxyConnection castCon = (C3P0ProxyConnection) con;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\c3p0\MysqlConnectionTester.java:68: cannot find symbol
symbol : class C3P0ProxyConnection
location: class com.mysql.jdbc.integration.c3p0.MysqlConnectionTester
C3P0ProxyConnection castCon = (C3P0ProxyConnection) con;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\c3p0\MysqlConnectionTester.java:73: cannot find symbol
symbol : variable C3P0ProxyConnection
location: class com.mysql.jdbc.integration.c3p0.MysqlConnectionTester
C3P0ProxyConnection.RAW_CONNECTION, NO_ARGS_ARRAY);
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\c3p0\MysqlConnectionTester.java:87: cannot find symbol
symbol : variable CONNECTION_IS_OKAY
location: class com.mysql.jdbc.integration.c3p0.MysqlConnectionTester
return CONNECTION_IS_OKAY;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\c3p0\MysqlConnectionTester.java:89: cannot find symbol
symbol : variable CONNECTION_IS_INVALID
location: class com.mysql.jdbc.integration.c3p0.MysqlConnectionTester
return CONNECTION_IS_INVALID;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\c3p0\MysqlConnectionTester.java:101: cannot find symbol
symbol : variable CONNECTION_IS_INVALID
location: class com.mysql.jdbc.integration.c3p0.MysqlConnectionTester
return CONNECTION_IS_INVALID;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\c3p0\MysqlConnectionTester.java:108: cannot find symbol
symbol : variable CONNECTION_IS_INVALID
location: class com.mysql.jdbc.integration.c3p0.MysqlConnectionTester
return CONNECTION_IS_INVALID;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\c3p0\MysqlConnectionTester.java:111: cannot find symbol
symbol : variable CONNECTION_IS_OKAY
location: class com.mysql.jdbc.integration.c3p0.MysqlConnectionTester
return CONNECTION_IS_OKAY;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\c3p0\MysqlConnectionTester.java:116: cannot find symbol
symbol : variable CONNECTION_IS_INVALID
location: class com.mysql.jdbc.integration.c3p0.MysqlConnectionTester
return CONNECTION_IS_INVALID;
D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\c3p0\MysqlConnectionTester.java:126: cannot find symbol
symbol : variable CONNECTION_IS_OKAY
location: class com.mysql.jdbc.integration.c3p0.MysqlConnectionTester
return CONNECTION_IS_OKAY;

to su samo neke od svih onih 100
[ zmau @ 04.02.2007. 14:53 ] @
Ček, ček, sad malo skrećeš sa teme.
Imaš sors od mysql connectora i pokušavaš da startuješ neke test klase iz njega. One očekuju prisustvo još nekih paketa koje ti nemaš (recimo jbossa) da bi se izvršile i onda pucaju. Šta je tačno ideja tog MysqlConnectionTester-a nemam pojma (nemam sors), ali to nam nije ni bitno.

Da li si ti pokušao u prisustvu sorsa od mysql connectora da izvršiš ovakvu liniju koda :
Code:

Class.forName("com.mysql.jdbc.Driver");

?
Ispiši je unutar nekog try catch bloka i probaj da izvršiš. Ako ne pukne to znači da tvoja aplikacija vidi klasu com.mysql.jdbc.Driver iz onog mysql connector jara i to je baš ono što ti treba.
Znači, ako ovo prođe, onda verovatno neće biti nikakvih problema da prođe i sledećih par linija :
Code:

String url = "jdbc:mysql://localhost/<imeBaze>?characterEncoding=UTF-8&useUnicode=true";
Connection con = DriverManager.getConnection(url, <user>, <password>);
Statement s = con.createStatement();
ResultSet rs = s.executeQuery("select * from <imeTabele>");

i odradio si posao. Naravno, treba prvo da ubaciš parametre tvoje baze gde sam obeležio sa <>.

A ako ti Class.forName ne prođe, kaži nam s kojim alatom radiš.
[ dragan_bg_88 @ 04.02.2007. 16:46 ] @
Koristim "Sun Java(TM) Studio Enterprise 8". Promenio sam onaj deo koji je kod mene bio malo drugacije napisan. Ja imam kod iz koga treba da pristupim bazi, ali moram nekako da povezem taj kod sa my sql-om, tako da ne koristim onaj tester source. A kada sam probao da promenim to, izbacuje mi gresku: D:\Vezbe_Java\Vezbe\src\mysql_connector\src\com\mysql\jdbc\integration\c3p0\MysqlConnectionTester.java:30: package com.mchange.v2.c3p0 does not exist, i jos dosta njih koje se javljaju kod kompajliranja samog sql connector-a, tj. taj sql connector ima u svom kodu neke importe, npr.

import com.mchange.v2.c3p0.C3P0ProxyConnection;
import com.mchange.v2.c3p0.QueryConnectionTester;
import com.mysql.jdbc.CommunicationsException;

i njih ne moze da pronadje.
[ zmau @ 04.02.2007. 22:24 ] @
Nemaš nikakvu potrebu da teraš MysqlConnectionTester da proradi. Njega zaboravi.
Nego ti lepo pogledaj onu top temu koju sam ti pomenuo.

Ili čačkaj malo po Studiu, naćićeš valjda opciju koja radi povezivanje jara sa projektom. Uzgred, narode, Sun Java Studio ako se dobro sećam dosta liči na netbeans, pa bi neki netbeansovac verovatno mogao da pomogne čoveku oko ovoga.

Nevezano za ovu priču, ja imam dosta loša iskustva sa Sun Java(TM) Studio Enterprise -om. Otkad sam sa njega prešao na eclipse, mnogo lakše dišem. Nadam se da je u međuvremenu Studio uznapredovao, inače ti nimalo ne zavidim na alatu.
[ dragan_bg_88 @ 04.02.2007. 22:37 ] @
ja sam koristio forte for java, i onda sam presao na ovaj studio, mnogo je bolji od forte-a, a pokusacu da cackam nesto. Inace nista nisam cackao po testeru, samo kazem da je probao da ga kompajlira, sam, i izbacio sve one greske, onda sam video i gde su. Ok, ako neko ima jos neku ideju za moj problem neka pise
[ ph4t @ 05.02.2007. 07:13 ] @
Nadji neki JDBC tutorial i onda ga prati. Evo ovo sam nasao na brzaka: http://www.developer.com/java/data/article.php/3417381
[ dalibormaj1 @ 10.02.2007. 18:46 ] @
Javu relativno lako mozes povezati sa bazom podataka. Sledi korake koje cu ti sad pokazati i iz koda cemo sve odraditi, nema potrebe da trazis u IDE-u kako se to radi.

1. Potrebna ti je baza, posto radis u MySQL-u skini je sa neta.
2. Da bi povezao javu i bazu, moras imati JDBC drajver i posle ga implementirati u IDE koji koristis.
Drajver ces skinuti kao zip fajl, otpakovati i jar fajl (ime fajla bi trebalo da bude "mysql-connector-java-5.0.4-bin.jar") ubaciti u IDE koji koristis kako bi on prepoznao drajver pri kompajliranju. Zapamti ubacujes samo taj JAR fajl, nista vise, ostalo nije neophodno. JDBC drajver mozes skinuti sa http://dev.mysql.com/downloads/connector/j/5.0.html i najbolje bi bilo da ga otpakujes tamo gde ti se vec nalazi JDK da bi lakse pamtio gde ti se fajlovi nalaze.
3. Posto IDE sad zna gde se i koji se drajveri koriste, mozes otvoriti novi java fajl i kreiraj klasu slicnu mojoj. Videces nisam nista senzacionalno izmislio, samo sam malo pojednostavio nacin pristupa bazi. Kreiraj instancu klase i metodom accessToDatabase(...) pristupi bazi, upite postavljaj sa setQuery(...) i setManipulationQuery(...) i to je sve.

import javax.swing.*;
import java.sql.*;
import java.io.*;

public class Konekcija{
private Connection konekcija;
private String upit, url, baza;
private Statement stmt;
private ResultSet rezultat;

public Konekcija() throws java.lang.ClassNotFoundException{
Class.forName("com.mysql.jdbc.Driver"); //unosimo MySQL drajver u
//aplikaciju
}
public void accessToDatabase(String databaseName, String userName,
String pass) throws java.sql.SQLException{
//podrazumeva se localhost
url="jdbc:mysql://localhost/"+databaseName;
konekcija = DriverManager.getConnection(url,userName,pass);
stmt = konekcija.createStatement(); //kreira se veza izmedju
//aplikacije i MySQL baze

}
public void setQuery(String query) throws java.sql.SQLException{

//da bi se korisitila ova metoda mora se prvo napraviti veza sa bazom
upit = query;
rezultat = stmt.executeQuery(upit);
}

//ova metoda ne vraca nikakav rezultat, pa se zato koristi kada zelimo
//dodati, izmeniti informacije u bazi.
public void setManipulationQuery(String query) throws java.sql.SQLException{
upit = query;
stmt.execute(query);
}
public String getQuery(){ //vraca poslednje koristeni upit
return upit;
}
public ResultSet getResults(){//vraca rezultate upita
return rezultat;
}
}



[ Cyberghost @ 17.02.2007. 09:18 ] @
Uzeo sam ovu klasu od dalibormaj1 i napravio classu test, evo main metode:


Code:

public static void main(String[] args)
    {
        try
        {
            Konekcija kon = new Konekcija(); 
            kon.accessToDatabase("mdbTest", "", "");
            
            kon.setQuery("Select naziv from proba"); 
                        
            // kako da sada odstampam rezultat ovog upita (jedan ili vise redova)
            
        }
        catch (Exception err) {
            System.out.println("Error: " + err);
        }


Hvala
[ dalibormaj1 @ 18.02.2007. 11:14 ] @
Kao prvo nisam siguran da tako mozes da pristupis bazi, bez podatka o korisnickom imenu i password-u. Najlakse bi ti bilo da se logujes kao root korisnik (administrator) sa nekom sifrom koju si verovatno stavio kad si instalirao MySQL.

npr.
kon.accessToDatabase("neka_tabela","root","123");

Kao drugo, za stampanje rezultata koristices metodu getResults() i to na sledeci nacin:

Tvoj primer je bio upit "Select naziv from proba" i pretpostavljam da ima vise redova.
Jedan prolaz kroz sledecu while petlju uzima jedan red, i tako sve dok ima redova (zato je stavljen uslov
kon.getResults().next()). Nisi mi rekao kako izgleda tvoja tabela "proba", pa sam pretpostavio da ima
2 kolone, kod mene se one zovu "kolona1" i "kolona2", kod tebe verovatno drugacije.

Code:

while(kon.getResults().next()){
       System.out.println(kon.getResults().getString("kolona1") + "," +kon.getResults().getString("kolona2"));
}


kon.getResults().getString - koristis kad iz celije uzimas String vrednost
kon.getResults().getDouble - kad uzimas Double
itd...

Ako budes imao jos koji problem, zovi.


[Ovu poruku je menjao dalibormaj1 dana 18.02.2007. u 12:40 GMT+1]
[ Cyberghost @ 19.02.2007. 16:26 ] @
Hvala, uspeo sam da resim dotican problem (mucnuo sam glavom) i obratio se java.sun.com za tutorial :)
[ dragan_bg_88 @ 25.09.2007. 11:58 ] @
Ljudi, ja sam otvorio ovu temu jos davno. I citao sam sve sto ste mi rekli, ali nisam uspeo da resim problem. Sada sam opet dosao do toga da moram da ga resim jer ne mogu da uradim sve sto mi treba u access-ovoj bazi. I opet sam procitao sve o setovanju classpath-a, i na sun-ovom sajtu, i na ovom ovde, ali ja ne znam da ga setujem??? Ili sam ja glup ili ne znam sta je. Moze li neko objasnjenje, gde treba da kucam i sta treba da kucam da bih setovao classpath. Jeste debilno pitanje skroz, znam da ce se svi smejati kada ga procitaju, ali molim vas za pomoc. probao sam u command prompt-u, ali tu mi izbacuje neku listu komandi kada to ukucam??? Molim vas za pomoc...
[ dragan_bg_88 @ 25.09.2007. 22:22 ] @
Ljudi, molim vas. Ubacujem .jar file iz connector-a u ext folder unutar jre/lib ali ne moze da prodje sledece:
Code:

Class.forName("com.mysql.jdbc.Driver");

U cemu je problem? Svima je ovaj connector proradio, samo meni nece, zasto?
[ zmau @ 26.09.2007. 08:58 ] @
Ako si u međuvremenu prešao na eclipse, raspoložen sam da prođemo celu priču korak po korak. Bez eclipsea čini mi se da nikad nisam ovo radio, pa bih morao prvo ja da proučavam kako to funkcioniše, a to me već mrzi.
[ dalibormaj @ 26.09.2007. 10:20 ] @
Gledaj ovako,

classpath mozes da uneses preko konzole ali to je malo neprakticno, pogotovo kada radis neke vece aplikacije. Ne znam da li koristis neki od IDE-ova (alata za rad) kao sto su Eclipse, JDeveloper, NetBeans ili nesto drugo jer bi u tom slucaju objasnjenje bilo mnogo lepse.

Kada radis preko konzole bukvalno pre svakog poretanja aplikacije moras ponovo da deklarises classpath sto je malo zamarajuce. To radis na sledeci nacin.

set CLASSPATH=c:\projekat\jms.jar;

ja sam ovde ukljucio biblioteku jms.jar ti ces naravno neku svoju.

Posle ovog slobodno mozes da koristis komandu JAVA za pokretanje apliacije.

Malo elegantnije bi mozda bilo da ovu komandu ukljucis u neki BAT fajl i potom pre svakog poretanja aplikacija dva puta kliknes na njega da se podesi environment. Ako hoces da napravis bat fajl:

1. idi na run
2. kucaj: notepad
3. ubaci text: set CLASSPATH=c:\projekat\jms.jar;
4. idi na save
5. otvara ti se dijalog. Kao Save as type izaberi All files.
6. dodeli fajlu naziv : run.bat (vazna je samo ekstenzija)
7. pokreni bat fajl

Preporuka:
Ako vec rucno pokreces aplikacije, preporucujem ti da procitas neku dokumentaciju o ANT-u. ANT je jako dobar alat za ove stvari jer ti omogucava da namestis projekat kako god ti zelis (kopiras potrebne fajlove, pravis jar, pokreces aplikaciju, kompajliras i jos dosta toga). Ant koristi fajl build.xml koji ti sam pises i posle ga pokrenes preko ANT programa. Bas zbog toga sto koristi xml fajl je dobar jer se moze pokrenuti na bilo kojoj platformi. Ako budes zainteresovan veruj mi kad se budes zaposljavao imaces koristi od toga sto ga znas, jer se uvek trazi.

Poz



[Ovu poruku je menjao dalibormaj dana 26.09.2007. u 11:33 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dalibormaj dana 26.09.2007. u 11:34 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dalibormaj dana 26.09.2007. u 11:34 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dalibormaj dana 26.09.2007. u 11:45 GMT+1]
[ dragan_bg_88 @ 26.09.2007. 18:55 ] @
Koristim Java Studio 8, on je veoma slican NetBeans-u, tako da ako moze objasnejnje za NetBeans ili Java studio bilo bi pozeljno...
[ zmau @ 27.09.2007. 09:26 ] @
Citat:
veruj mi kad se budes zaposljavao imaces koristi od toga sto ga znas, jer se uvek trazi


Mislim da preteruješ. Blago rečeno. Za projekat na kome trenutno radim moj saradnik je jednom prošle godine napravio taj build.xml fajl, a ja sam ga u međuvremenu par puta malo izmenio onako odokativno, nije bio problem. Više kontakta sa ANTom nisam imao, osim što često pokrećem taj build.xml :).
U CViju nisam pomenuo ANT (nisam ga se ni setio), a ipak trenutno imam 3 ozbiljne ponude za posao java programera. I razgovarao sam sa potencijalnim poslodavcima i niko me nije pitao za ANT.
[ rj444 @ 27.09.2007. 11:42 ] @
Ljudi kakvi su vas bat fajlovi i rucno podesavanje classpath-a spopali. To je mnogo zamoran, ruzan i staromodan nacin.
Procitajte objasnjenje za ukljucivanje klasa iz externog jar fajla (mysql connector) u vas projekat, a da to sve bude nezavisno od IDE-a: http://www.elitesecurity.org/t276991-0#1651648

Pozdrav
[ anon315 @ 27.09.2007. 12:07 ] @
Citat:
U CViju nisam pomenuo ANT (nisam ga se ni setio), a ipak trenutno imam 3 ozbiljne ponude za posao java programera. I razgovarao sam sa potencijalnim poslodavcima i niko me nije pitao za ANT.


Nisu te pitali zato sto se podrazumeva ;)
[ dalibormaj @ 27.09.2007. 17:59 ] @
Zmau, mislim da ti je Vanja sve rekao. ANT je korisna stvar koja moze a i ne mora da se koristi. Dosta ga je jednostavno nauciti i gotovo se podrazumeva da ga znas.
[ Hurricane_1 @ 25.02.2012. 12:42 ] @
Pozz.

Da li se naredbe tipa Insert,Update,Delete mogu pozvati u jednoj konekciji,tj.iskoristiti?Na koji nacin napraviti metod n.pr. getall(koji iz baze iscitava podatke koji su zapisani u tabeli)?

Hvala unapred.
[ dule_ns @ 27.02.2012. 09:31 ] @
Da. ali pri tom obrati pažnju na eventualne commit i rollback metode.
[ Hurricane_1 @ 27.02.2012. 15:09 ] @
Ok.Hvala.
A kada je u pitanju getAll metod,da li je najbolje koristiti ArrayList?
[ nemnesic @ 29.02.2012. 16:38 ] @
ArrayList....pa zavisi od toga sta pokusavas da resis...daj jos neki detalj.
[ Hurricane_1 @ 01.03.2012. 17:35 ] @
getAll cita podatke iz odredjene tabele(employee) baze podataka(company),n.pr.name,lastName,id...
[ FooLControL @ 02.03.2012. 11:12 ] @
Napravi Statement objekat za tvoju konekciju i pomocu njega izvrsi SQL upit za datu tableu, i rezultat upita smesti u ResultSet. Objekat klase ResultSet sadrzi sve redove tabele, prodjes kroz redove sa next() i za svaki red ocitas kolone koje su ti potrebne, u tvoj slucaju sve.
[ Hurricane_1 @ 02.03.2012. 16:43 ] @
Hvala puno,tako sam i mislio,ali nisam bio siguran.