[ pejatezgaros @ 03.02.2007. 19:11 ] @
Zdravo ljudi evo me opet. Uradio sam aranzman u cubaseu i sad zelim da snimim vokal. Interesuje me kako da to uradim a da mi se ne poklapaju frekvencije s nekim instrumentom tj. da ne smeta jedno drugom?
pozdrav carobnjaci
[ Ni ten ichi ryu @ 03.02.2007. 19:57 ] @
ja bih prvo snimio vokal i tek onda se brinuo o eventualnim problemima koji nastanu - jer ne znas sta ce tacno biti problem bez snimljenog vokala. Onda, i tek onda, mozes da se bavis vadjenjem vokala iz mase bilo prostorno ili u frekvencijskom spektru. Ja vokal prvo ubacim u neki prostor, i onda se igram s njim zavisno od namene i ukusa.

Greskice na kojima sam ja ucio... Lepse je seci nego dodavati. EQ ne treba primenjivati dok je kanal solo, jer u miksu zvuk samog ('solo') instrumenta ne pravi nikakvu razliku... i tako ih sve treba posmatrati. Nije vazno da li zvuk gitare dok je solo zvuci dobro ili ne, dokle god radi svoj posao i lezi kako treba u miksu, jer niko nece slusati tu gitaru odvojeno od ostalih elemenata.
[ vindic8or @ 03.02.2007. 21:49 ] @
svaki vokalista svaku notu peva sa drugacijom spektralnom karakteristikom. tako da prvo ti to snimi, pa onda brini da li se clashuje nesto sa vocalom. zato imas EQ, dynamics, panning i reverb.
[ pejatezgaros @ 04.02.2007. 01:34 ] @
ljudi hvala nastavljam dalje pa ako bude problema koristim dzoker POMOC PRIJATELJA.
Novi sam u ovom. Imam Athlon na 3000 mHz dual core proc. 1 ghz rama, M-audio fast track usb, digi tech studio 2000 procesor. Gibson les paul gitaru i marshal pojacalo, Pa 1x pro korg. Radim u cubaseu.Pa se po malo ukljucujem. Interesuje me sve zato cu biti mozda dosadan.
[ vindic8or @ 04.02.2007. 02:50 ] @
zvuci dobro taj setup. ne ustrucavaj se da pitas bilo sta.
[ pejatezgaros @ 05.02.2007. 12:27 ] @
jos jedno pitanje. Imam i korgov(stari) audio-midi interfejs ali radi na windows 98. Nemam pojma sta cu s njim. Mogu li za njega naci drajvere da mi radi u XP? Drugo pitanje na mom M-audio fast track usb interfejsu mic. ulaz je predvidjen za dinamicke mikrofone, da li mogu koristiti kondenzatorski mikrofon s njom? Trece:mogu li usb klavijaturu koristiti u cubaseu i kako?
HVALA NARODE
[ acaradio @ 05.02.2007. 15:43 ] @
Citat:
pejatezgaros: da li mogu koristiti kondenzatorski mikrofon s njom?
Ako nema ugradjeno fantomsko napajanje (48 V) ne moze, jer kondenzatorski bez pomenutog ne radi...jedino ako se ubaci eksterno napajanje.
Citat:
pejatezgaros: mogu li usb klavijaturu koristiti u cubaseu i kako? E

Naravno. Windows treba automatski da prepozna USB klavijaturu...ako ne, sigurno si dobio driver uz klavijaturu i treba da ga instaliras. Ako je to proslo uspesno, otvoris Cubase, ides na Devices > Device Setup > MIDI > All MIDI inputs i proveri da li u listi stoji taj USB uredjaj (npr. moju M-Audio klavijaturu Cubase vidi kao "USB Audio Device"). Namestis ga da bude aktivan (Active: Yes). Kada ovo zavrsis trebalo bi da se pojavljuje MIDI aktivnost (crveni indikator MIDI IN Activity skace k'o blesav na transport panelu pri tipkanju po dirkama). I to je to.
[ pejatezgaros @ 05.02.2007. 19:16 ] @
ljudi hvala puno