[ tdjokic @ 14.06.2003. 17:30 ] @
Ukoliko neko ima probleme sa dial-up konekcijom pomocu kppp, preporucujem da proba wvdial iz SuSE 8.2. On postoji i u Mandrake 9.1 i u RH 9.0, ali treba da se podesava pomocu konzole. Meni nije uspelo. Ustvari, nisam ni znao da postoji pre nego sto sam instalirao SuSE 8.2. U njemu je to program koji se vec nalazi u pocetnom meniju - klik na SuSE znak, ide se na Internet, Controling i dodje se do Kinternet-a, kako se to tu zove.

Klikom na Kinternet se pojavi mala ikonica u panelu, koja predstavlja neki utikac ('viljusku', konektor, steker....).

Klikom levog dugmeta na ikonicu pocinje uspostavljanje konekcije i pojavljuju se neki dodatni simboli: iskra - za pocetak konekcije i slicno tome.

Klikom desnog dugmeta na ikonicu dobije se meni sa mnogo opcija. Moze se videti log, proveriti konekcija, proveriti ili promeniti nesto itd. Pretpostavljam da se to zato i zove Kinternet jer je SuSE napravio sve te dodatne pomocne menije koji u osnovnoj verziji wvdiala ne postoje. Koliko razumem celu stvar, osnovni wvdial radi samo u konzoli?

U dokumentaciji pise da je to inteligentni program, koji ima osobinu da ili radi ili ne radi, nema mnogo mogucnosti za naknadna podesavanja i setapovanja, kao kod kppp-a.

Meni radi super, zato sam odlucio ovo da napisem.

Ovde je izostavljen opis instalacije drajvera za modem, jer se to radi za bilo koji nacin konekcije. Osnovno podesavanje modema i Kinterneta (wvdial-a) se uradi pomocu SuSE programa za podesavanje svega i svacega - YaST-a.

Podesavanje je krajnje jednostavno: tel.broj provajdera, korisnicko ime, password; oznaci se nacin biranja broja pulse ili ton, detekcija signala na pocetku da ili ne i to je uglavnom to. Ima jos par stvari, po zelji, ali nista ono PAP ili CHAP i ostalo, to on sve radi sam, pa sta ispadne.
[ L I L I T @ 14.06.2003. 18:30 ] @
Citat:
Koliko razumem celu stvar, osnovni wvdial radi samo u konzoli?

tako nešto ... a iz koga se izrodio i x-wvdial

a ako više voliš nešto sa mnogo setapovanja preporučujem ti da porbaš i X-ISP sa kojim recimo ja imam pozitivna iskustva ;>
[ dr ZiDoo @ 14.06.2003. 20:03 ] @
X-ISP rula :)
[ tdjokic @ 15.06.2003. 22:49 ] @
Hvala, ne - pa on (X-ISP) je vrlo slican kppp-u, samo malo doteraniji...