|
[ niksav @ 05.02.2007. 16:18 ] @
| Postovane kolege,
Zelim da pokrenem ovu temu kako bi smo uporedili iskustva u koriscenju novih tehnologija, poznatih poda nazivom Web 2.0, u razvoju PHP web aplikacija.
U nasoj firmi (Logik - www.logik.co.yu) tezimo da uvek koristimo najnovije web tehnologije pa je to slucaj i sa Web 2.0, odnosno Ajax, DHTML, itd. Na prvi pogled prednosti ovih novih alata su velike, narocito Ajax-a. Nazalost, nove tehnologije nose svoje probleme i lako se moze desiti da zarad napretka, aplikacija postaje mnogo komplikovanija i teza za odrzavanje. Kako ima vise pristupa u koriscenju Web 2.0 tehnologija, mozda bi bilo korisno uporediti iskustva.
Pozdrav,
Nikola Savic |
[ dakipro @ 06.02.2007. 08:22 ] @
Citat: Prednosti ovih novih alata su velike, narocito Ajax-a. Nazalost, nove tehnologije nose svoje probleme i lako se moze desiti da zarad napretka, aplikacija postaje mnogo komplikovanija i teza za odrzavanje.
Uklapam se u ovaj citat. Mada moje misljenje o koriscenju tzv. web2 ipak nije tako strasno, bar ovaj nivo do kog sam ja stigo i nivo u kome koristim web2. Za sada mi se mnogo svidja to sto prilicno ubrzava rad (za korisnika), nema potrebe za ponovnim ocitavanjem cele stranice, pogotovo ako je neki malo 'tezi' sadrzaj (galerija slika...) ili nesto sa ovako www.okfindit.com , sa google mapama (inace mojih ruku delo  ), gde se mapa jednom ocita, a u pozadini radi logika slanja, prihvatanja i obrade podataka. Malo je drugacija (teza) logika logovanja i dela koji se tice bezbednosti same aplikacije, mada uz malo opreza, moze i to da se lepo odradi. Takodje mi olaksava fizicki deo posla, kad jednom nacrtam stranicu, samo radim logiku neke operacije, uz eventualno neku notofikaciju korisnika, bez ponovnog sastavljanja templejta, crtkanja neke thank you stranice itd. Takodje mislim da manje 'trosi' resurse samog servera,a i bandwidth-a. Takodje bih voleo da cujem misljenja drugih. Pozdrav
[ niksav @ 06.02.2007. 14:04 ] @
Primer sa Google mapom je odlican! To je i nas izbor kada se radi o takvoj stranici.
Pitanje sa kojim smo se prvo sreli jeste koje podatke tacno razmenjivati koriscenjem AJAXa. Jedan nacin je vracanje HTML koda koji se ubacuje u odredjeni element koriscenjem innerHTML-a. Drugi nacin je vracanje suvih podataka, formatiranih recimo kao XML, pa zatim njihova obrada i dinamicko kreiranje HTMLa iz JavaScript-a. I jedan i drugi nacin imaju svoje prednosti i mane. Nas izbor za sada je razmena gotovog HTML koda preko AJAXa, jer se logika rada PHP skripta ne menja previse.
Postoji i mogucnost da se definise JavaScript funkcija koja u stvari poziva PHP skript na serveru. Da li neko ima iskustva sa ovim pristupom?
Pre nego sto se AJAX pojavio i postao siroko podrzan od strane browsera, mi smo koristili skriveni iframe preko koga su pozivati PHP skriptovi da izvrse odredjeni posao, a vracali su set JavaScript komandi koje su menjale sadrzaj osnovne stranice (recimo dodavali markere na google map-u). Mislim da je ovaj nacin, preko iframe-a, jos uvek popularan i da ima svoje posebno ime.
Pozdrav,
Nikola Savic
Logik d.o.o. Nis - www.logik.co.yu
[ alex @ 06.02.2007. 16:19 ] @
Zasto i kod nas postoji pogresno shvatanje i identifikovanje Web 2.0 pojma sa AJAX tehnologijom? Ajax je samo (veoma) mali deo Web 2.0 pojma. Sustina Web 2.0 je komunikacija i razmena informacija, pre svega! Koristan link za citanje.
Razmislite o razmeni informacija u JSON formatu umesto gotovog HTML - em je cela komunikacija znatno brza em je presentation logika potpuno prebacena na stranu browsera.
Btw, Ajax (iliti XmlHTTPRequest) postoji jos s pocetka veka..
[ Angel_of_Dark @ 06.02.2007. 16:50 ] @
Citat: alex: Zasto i kod nas postoji pogresno shvatanje i identifikovanje Web 2.0 pojma sa AJAX tehnologijom? Ajax je samo (veoma) mali deo Web 2.0 pojma. Sustina Web 2.0 je komunikacija i razmena informacija, pre svega! Koristan link za citanje.
Razmislite o razmeni informacija u JSON formatu umesto gotovog HTML - em je cela komunikacija znatno brza em je presentation logika potpuno prebacena na stranu browsera.
Btw, Ajax (iliti XmlHTTPRequest) postoji jos s pocetka veka..
Ma nije da se samo kod nas pogresno shvata taj pojam, licno mislim da je citav naziv toliko sirok da je jako lako pogresno tumaciti, tj. pokusati pojednostaviti citav problem.
Ja trenutno radim na jednom projektu koji ima puno elemenata WEB 2.0 - sa jedinim 'problemom' sto zahteva Active X plugin. Ali je citav nacin rada dosta zanimljiv jer je veliki deo procesa prebasen sa web servera na klijenta. Web server mi u ovom slucaju sluzi samo da bih mogao da downloadujem sadrzaje (koji naravno - kasnije ostaju na kompjuteru korisnika). Aplikacija (plugin za Explorer ili Firefox) se povezuje recimo direktno na Image Shack, skida slike u razlicitim rezolucijama i prikazuje ih u virtuelnoj galeriji koja je u potpunosti izradjena u 3d dimenzije (kao u video igrici). Citava galerija je povezana na PHP server sa koga uzima podatke o slikama i logici skidanja tih slika. Za sada postoji lokalni content management sistem koji sluzi za uploadovanje podataka i organizovanja citave galerije, ali sa vremenom ce ovaj deo galerije postati 'public' sa mogucnoscu da svi korisnici sajta mogu da zajednicki organizuju sajt.
[ niksav @ 06.02.2007. 18:27 ] @
Kritika oko termina prihvacena. Mozemo smatrati da je tema trebalo da bude AJAX, DHTML i PHP u praksi. Ipak je evidentno da se medju prvim tehnologijama za Web 2.0. pominje upravo Ajax, dok je prva kritika za Web 2.0 termin upravo njegova nedefinisanost.
Kada se AJAXom razmenjuju suvi podaci, recimo u JSON formatu, PHP sloj se znacajno pojednostavljuje, jer ne razmislja o prezentacionom nivou, sto je super. Mene interesuje kako resavate probleme prebacivanja prezentacionog nivoa na stranu klijenta, odnosno JavaScript:
- Kako se odvija azuriranje izgleda sajta, s obzirom da izgled u velikoj meri dinamicki odredjuje JavaScript, a ne lako vidljivi HTML? Odnosno, kako se resava paralelni rad sa dizajnerom i potrebom da on, nezavisno od programera, moze da menja izgled sajta?
- Da li koristite neke JS klase (kao sto su recimo template klase za PHP) kojima se olaksava manipulacija podacima i generisanje sadrzaja? Recimo da na osnovu dobijenih podataka treba generisati odredjeni broj vrsta u tabeli. Koji bi bio vas pristup?
Imao sam prilike da gledam kako su uradjene neke open-source web aplikacije uz intezivno koriscenje AJAX-a i kreiranja/manipulacije sadrzajem na strani klijenta. Iz ugla nekog ko mora da razmislja o odrzavanju aplikacija, a ne samo njihovom inicijalnom pravljenju, moram da priznam da nisam odusevljen tim resenjima.
Pozdrav,
Nikola Savic
Logik d.o.o. Nis - www.logik.co.yu
[ alex @ 06.02.2007. 19:30 ] @
Citat: niksav:
Kada se AJAXom razmenjuju suvi podaci, recimo u JSON formatu, PHP sloj se znacajno pojednostavljuje, jer ne razmislja o prezentacionom nivou, sto je super. Mene interesuje kako resavate probleme prebacivanja prezentacionog nivoa na stranu klijenta, odnosno JavaScript:
JavaScript biblioteke kao sto su Mochikit ili Prototype znatno olaksavaju kako posao dizajnera tako i programera kada je u pitanju JSON. Ja koristim u razvoju najcesce Mochikit (integrisan je sa TurboGears-om koji koristim) no Prototype izgleda veoma robusno i profesionalno (a koriste ga i velike kompanije)..
Inace, odrzavanje aplikacija je jedan od velikih razloga zasto kao programski jezik uvek biram Python  ..
[ ppavlovic @ 08.02.2007. 02:18 ] @
Kolega niksav,
Problem sa izgledom onoga sto ce videti dizaner resavas tako sto na
predvidjeno mesto umetnes ono sto ce biti vraceno kao rezultat. Posto
se rezultati vraceni Ajax pozivom smestaju u neki div, tu umetni parce
HTML-a koje ce biti prikazano
<div id="blabla">
<table><tr><td>insert here</td></tr></table>
</div>
Posle Ajax poziva, doticni Div bice update-ovan sadrzajem
$('blabla').innerHTML = <response ajax poziva>;
Za dinamicko pravljenje tabela mozes da iskoristis "seljacko" resenje
sa jednim var-om koji ce da predstavlja "template"
var table_row = "<tr><td>{IME}</td><td>{PREZIME}</td></tr>";
i onda da iteriras po vracenim rezultatima (koji je npr Array
enkodovan sa JSON iz PHP-a, a ovamo ga dekodiras u sa eval) i menjas
ove placeholdere. Losa strana ovoga je ako imas veeeeliku tabelu moze
se desiti da se browser zakuca na par sekundi, a za to vreme procesor
da bude na 100%.
Bolje resenje je da iskoristis Builder klasu iz Script.aculo.us gde
ces dinamicki da pravis tabele, select box-ove i druge lepe stvari.
Anyway, ajax aplikacije su i jednostavnije za pravljenje ako izbacis
opciju "sta ako klijent nema najnoviji browser". Ako lepo na
serverskoj strani razdvojis Data Layer od Presentation Layer, stvari
mogu da budu prilicno jednostavne. Neka ti jedna funkcija vraca kao
rezultat upita neki Array. Taj Array prosledi templejt klasi (ako
koristis Smarty (a znam da ga ne koristis :-)) to bi se svodilo na
prost Assign, a u okviru Smarty-ja napravis sa njim sta hoces). Time
si resio problem server side generisanja HTML-a.
Ako hoces sa istim rezultatima da se igras na klijentskoj strani,
pozovi tu funkciju, vrati ti Array, JSON encode i posaljes kao odgovor
na Ajax. Onda to prihvatis i Javascript funkcijom generises na klijent
strani ono sto zelis da prikazes.
Sve to jako fino fercera, samo treba malo vise discipline prilikom
rada.
P.S. Vidim da Prototype ima (od skoro) Template klasu:
http://www.prototypejs.org/api/template
[ VladaSu @ 08.02.2007. 20:30 ] @
Moze neko da mi ukratko kaze sta to Web 2.0 donosi novo?!
Sta nije postojalao pre?
[ Gojko Vujovic @ 09.02.2007. 08:44 ] @
Pogledaj novi Yahoo mail (trenutno beta, moraš eksplicitno izabrati da hoćeš da koristiš betu, imaš tu opciju kad se uloguješ na običan mail, negde ispod informacije o broju novih poruka u inboxu na sredini ekrana) i biće ti jasno šta je novost.
[ banzaiii @ 09.02.2007. 17:54 ] @
Citat: VladaSu: Moze neko da mi ukratko kaze sta to Web 2.0 donosi novo?!
Sta nije postojalao pre?
Web 2.0 je buzzword nastao u marketinške svrhe ("kreiran" od strane O'Reilly Media), i sam po sebi ne donosi ništa novo (kao i svaki buzzword  ).
Ono što je "novo" je omasovljanje upotrebe postojećih tehnologija, širenje polja njihove primene, kao i uvođenje nekih novih. Naravno, ovakva evolucija Web-a je nešto što se kontinualno dešava od samog njegovog nastanka 1990. godine, i malo je neozbiljno reći da se baš sada dešava neki "opasan napredak".
[ Mr.Back @ 09.02.2007. 18:17 ] @
Imam ja nekoliko pitanja... Cujem svaki dan za Web2... pa bi volio da znam, kako to da (instaliram) gde da nadjem i dali on podrzava sve sto podrzava ovaj net koji se koristi???... Pozdrav
[ momsab @ 09.02.2007. 18:44 ] @
a da ti lepo procitas ovu temu od pocetka do kraja?
jos imas pristup Internetu
za pocetak: www.google.com/search?q=web+2.0
ako slabije stojis sa engleskim, evo jedne web2.0o domace stranice: www.metak.com
uzgred, skoro sam cuo za web 3.0, pisalo u New York Times
ostali, izvinjavam se na offtopicu
nego, ovde slabo pricate o php-u, uglavnm o JavaScript :(
[ banzaiii @ 09.02.2007. 19:27 ] @
Citat: momsab: uzgred, skoro sam cuo za web 3.0, pisalo u New York Times
Ima na Google-u rezultata i za Web 4.0. 
Šalu na stranu, pročitao sam taj članak (i neke slične). Izgleda da su nakon silnog 2.0 hype-a, mediji u potrazi za 3.0 senzacijom, počeli da tim imenom nazivaju Semantic Web i sve njemu slično.
[ Nikola Vavić @ 09.02.2007. 21:15 ] @
Citat: banzaiii: Web 2.0 je buzzword nastao u marketinške svrhe ("kreiran" od strane O'Reilly Media), i sam po sebi ne donosi ništa novo (kao i svaki buzzword :)).
Ono što je "novo" je omasovljanje upotrebe postojećih tehnologija, širenje polja njihove primene, kao i uvođenje nekih novih. Naravno, ovakva evolucija Web-a je nešto što se kontinualno dešava od samog njegovog nastanka 1990. godine, i malo je neozbiljno reći da se baš sada dešava neki "opasan napredak".
Ne bih se bas slozio da je u pitanju samo obican buzzword, iako su tehnologije koje se koriste postojale i nekoliko godina ranije to ne znaci da je njihova upotreba jedina novost. U poslednje 2 godine stvarno se dogodio "opasan napredak" jer web 2 nije samo tehnologija, veliki deo cele price zauzimaju i sve popularnije mreze gde ljudi razmenjuju i traze informacije. Takoreci Web 1 je bio statican dok u kreiranju sadrzaja W2 sve vise ucestvujuju obicni korisnici. (MySpace, YouTube, Digg, del.icio.us).
Pored toga kao sto rece Gojko pogledaj samo Yahoo Mail sadasnji sa Ajaxom i onaj prosli, onda npr. Google Mape, Netvibes, Pageflakes, Google Docs... mnogo se radi na personalizaciji i desktop Webu tako da se to nekako ipak moralo razgraniciti sa obicnim HTML-om i Cosmic Sans fontovima.
[ banzaiii @ 09.02.2007. 22:17 ] @
Ne znam da li treba da idemo ovoliko u offtopic. Možda je tema ipak trebala da se zove "AJAX, DHTML i PHP u praksi".
@Nikola Vavić
Stvari koje sam napisao nisam napisao tek tako. Problematiku vezanu za evoluciju Weba i "nove Web tehnologije" pratim već duže vremena (uključujući tu i Web 2.0 hype). Nisam sad raspoložen za neku diskusiju, pogotovo što ona u nekom obliku već postoji na forumu
http://www.elitesecurity.org/t150833-Najbolje-Web-aplikacije
P.S. "Razgraničavanje sa običnim HTML-om" je započelo pre nego što je Internet došao u naše krajeve.
http://en.wikipedia.org/wiki/Xml
http://en.wikipedia.org/wiki/Css
[ CallMeSaMaster @ 09.02.2007. 23:32 ] @
Ne znam zasto ljudi misle da je AJAX samo XMLHTTPRequest web 2.0? Naravno da AJAX nije tehnologija koja je nastala samim web 2.0 ONa samo koristi vec poznate tehnologije ali je nacin njihovog kombinovanja i upotrebe drugaciji.
Ajax se prije svega bazira na Ajax Engine, XMLHttpRequest i DOM. Ali moram da napomenem da nije samo AJAX ustvari web 2.0. Cak i ako web2.0 postoji, sto nije definitivno, onda je to sigurno vise nego samo AJAx.WEB 2.0 je ustvari PArticipation, Folksonomy,AJAX,Social Software i jos mnogo toga.
Ja sam Diplomirao na tu temu "Razvoj i primjena Web 2.0 tehnologije" i dobro znam o cemu pricam. Ako nekog interesuje mogu staviti attachment.
[ ppavlovic @ 10.02.2007. 01:05 ] @
Citat: CallMeSaMaster:
Ja sam Diplomirao na tu temu "Razvoj i primjena Web 2.0 tehnologije" i dobro znam o cemu pricam. Ako nekog interesuje mogu staviti attachment.
Diplomirao si na temu Web2.0? Ja bih te oborio. Nisi ti dobro razumeo problematiku. Koji si clanak preveo za diplomski? :)
[ dakipro @ 10.02.2007. 12:54 ] @
Sto volim kad se tema ovako razvije u nedogled, gde ljudi samo caskaju, pricaju o nekom svom vidjenju nekog izgleda na u potpunosti definisanog pojma... Ajde da se sad svi dogovorimo, pa da svako podeli iskustva svog licnog vidjenja "Web 2.0 i PHP u praksi", ali samo prakticnog dela. Znaci svoje ikustvo sa svojom Web 2.0 definicijom.
Ovo me veoma zanima, a ne koliko neko zna vise od drugih sta je ili nije Web 2.0.
Za mene je web 2.0 ovo sto kaze Gojko, Yahoo mail, Gmail, pa cak ceo google paket servisa (ako uopste postoji kao paket(mape, Docs & Spreadsheets...)) i tako to.
[ dejanc @ 11.02.2007. 13:39 ] @
Citat: CallMeSaMaster:
Ja sam Diplomirao na tu temu "Razvoj i primjena Web 2.0 tehnologije" i dobro znam o cemu pricam. Ako nekog interesuje mogu staviti attachment.
Da, mogao bi da okacis, bas me zanima
[ niksav @ 11.02.2007. 15:20 ] @
Ne znam da li postoji takava mogucnost, ali bi bilo dobro zameniti naslov ove teme da ne bi privlacila ovako siroku raspravu. AJAX, DHTML i PHP u praksi bi bila dobro resenje.
Moram da priznam da i pored iskustva od 7 godina u web razvoju, i ako se AJAX pojavio odavno, ja do sada nisam koristio ovu tehnologiju. Da bih olaksao sebi zivot uzeo sam Prototype JavaScript framework koji je Alex predlozio, i za sada sam zadovoljan, posebno zbog Template klase koju sadrzi.
Resio sam da primenim AJAX na jednu od poslovnih web aplikacija koju upravo razvijamo. Problem kod ove vrste aplikacija je cinjenica da su korisnici uglavnom koristili desktop aplikacije slicne namene i odatle vuku neke navike. Recimo, zele da imaju mogucnost lake izmene podataka u tabelarnom prikazu, sto za Web predstavlja problem. Inicijalno resenje je kreiralo veliku formu u tabelarnom prikazu, gde je svaka vrsta odgovarala jednom zapisu (dokumentu). Ne moram da vam objasnjavam koliko to izgleda rogobatno. Kod tako velikih formi je uvek problem provere ispravnosti podataka, koja moze da izvrsi JavaScript na strani klijenta, ali je dobra praksa da i PHP proveri sve podatke pre unosa u bazu. Svako ko je imao iskustva sa velikim formama, posebno onim koje obradjuju veci broj zapisa odjednom, znaju da to nije trivijalni problem.
Pretpostavio sam da bi AJAX mogao da pomogne :) Resenje koje smo napravili izgleda ovako:
* Tabela sa zapisima se prikazuje u klasicnom tekstualnom obliku bez ikakvih edit polja inicijalno
* Za svaki zapis (vrstu tabele) postoji link kojim se omogucava editovanje. Prakticno to podrazumeva pozivanje PHP skripta koriscenjem AJAX-a, gde se vraca HTML kod za tu vrstu tabele sa svim poljima forme. Taj HTML kod se ubacuje na mesto postojece vrste za koju je zahtevano editovanje.
* Nakon izmene podataka, koriscenjem novog linka (save) podaci iz vrste se preko AJAX-a ponovo vracaju PHP skriptu na snimanje. Ako nema gresaka u podacima, zapis se snima u bazu i vraca se HTML kod sa novim vrednostima i bez polja za editovanje. Ako postoji greska, vraca se HTML sa poljima forme i odredjenim naznakama o gresci (recimo crveni border oko polja za unos).
Uocili smo da se JavaScript, koji je deo HTML koda koji se ubacuje koriscenjem innerHTML, ne izvrsava!
Za narednu verziju planiramo da iskoristimo JSON za prenos podataka i Template klasu iz Prototype framework-a. Problem kod prenosa podataka u JSON formatu predstavljaju select polja za unos. Kod ovakvih formi jedno isto select polje se ponavlja u vise vrsta, i zbog toga je korisno imati javascript funkciju za popunjavanje mogucih vrednosti (opcija). Kao sto sam vec rekao, kada se HTML kod ubacuje negde u dokument koriscenjem innerHTML-a, javascript kod se ne izvrsava. Zbog toga je prenos kompletnog HTML koda preko AJAX-a lakse resenje, jer je moguce poslati select polje sa vec popunjenim vrednostima. Resenje koje planiramo da upotrebimo je poziv posebne JavaScript funkcije nakon ubacivanja HTML koda u tabelu. Ta JS funkcija bi popunila sva select polja odgovarajucim vrednostima i postavila odgovarajucu default opciju, na osnovu primljenih podataka. Bitno je da vrednosti za select polja dolaze iz baze i da ih u nasem primeru imamo 5.
Interesuje me koliko je ovo slicno ili razlicito pristupu drugih u koriscenju AJAX-a.
Pozdrav,
Nikola Savic
Logik d.o.o. Nis - www.logik.co.yu
[ CallMeSaMaster @ 11.02.2007. 20:50 ] @
@ppavlovic & dejanc
Mislim da nemate pojma o cemu pricate! Nisam ja prevodio nikakav clanak. POkusaj ti nesto prevesti iz nekog debilnog clanka pa mi reci da li znas sta jew WEB 2.0.
Jedini problem kod svega ovoga je samm pojam WEB 2.0, nista drugo. A vi mi pokusajte objasniti suprotno ako mislite da bi me oborili.
A usput da jos vama dvojici samo kazem da sam procitao tonu knjiga na tu temu.Knjige koje vi nikada nista ni culi ni vidjeli a kamoli skontali nesto oko toga. Vjerovatno ste vi oni koji sve odbacuju i prave se pametnim.
[ VladaSu @ 12.02.2007. 07:52 ] @
Ispadne da ako ne koristim blogove, tagove, gradient, ajax, ako korisnici ne kreiraju moju stranicu....... onda moja stranica nije Web 2.0 i ja sam zaostao? :)
A onaj koji ugura blog u stranicu a niko ga ne koristri onda je ta stranice web 2.0?
Misim da se sama ideja kod organizacije sajta u smislu dizajna i funkcionisanja ne moze nazvati web 2.0.
Uvek nova verzija necega donosi nesto novo.
Mogu da kazem ako pravite crno-bele sajtove to je web 7.0 ili ako koristite potpuno okrugla dugmad to je web 8.0 ...?
Zasto se moraju pratiti ti "standardi", ko ih smislja...? Nemojte reci samo - korisnici!!!!
Cak sam na netu nasao web 2.0 validator !!!!!!!
CallMeSaMaster:"Jedini problem kod svega ovoga je samm pojam WEB 2.0, nista drugo."
Tu se slazem.
[ Rocha @ 13.02.2007. 23:21 ] @
Citat: zele da imaju mogucnost lake izmene podataka u tabelarnom prikazu, sto za Web predstavlja problem
Not with JSF-Java Server Faces my son.
check out demo: http://support.jscape.com/webgalileofaces/
i levo izaberi Table/Advanced Features
A i ostale stavke su vise nego zanimljive
[ extramedia @ 17.02.2007. 13:25 ] @
Pozdrav svima,
Zainteresovan sam za WEB 2.0 tehnologije (kako god se to sad definise :)
Pa evo moje neke primene AJAX-a u praxi.
Napominjem da je implementacija AJAX-a u test fazi, pa zato svako ko poseti www.web-kupovina.com ima opciju da ukljuci/iskljuci koriscenje AJAX-a na sajtu.
I naravno.... kako upotreba AJAX-a utice na SEO???
Voleo bih da cujem neke komentare.
Pozdrav.
[Ovu poruku je menjao extramedia dana 17.02.2007. u 15:32 GMT+1]
[ Nemanja Avramović @ 19.02.2007. 00:59 ] @
Pa pretraživači još uvek nisu toliko pametni da aktiviraju JS, tj. da pokupe rezultate javaskripta (ili možda jesu a aj sam nešto propustio?  ) tako da ga ne treba koristiti nešto preterano (recimo ne treba menjati čitavu stranicu klikom na link koji poziva ajax funkciju za izmenu stranice) ali neke sitne, nebitne stvari se mogu raditi uz pomoć ajaxa (recimo glasanje na anketama, kada se posle glasanja ajaxom dovuku i prikažu rezultati na mestu ankete). Takođe, negde gde uopšte ne zaviruju pretraživači (primer: mailbox - GMail) se isto može koristiti ajax.
[ japan @ 19.02.2007. 03:13 ] @
[ Br@nkoR @ 19.02.2007. 08:09 ] @
Citat: Nemanja Avramović:Pa pretraživači još uvek nisu toliko pametni da aktiviraju JS, tj. da pokupe rezultate javaskripta (ili možda jesu a aj sam nešto propustio?  ) tako da ga ne treba koristiti nešto preterano (recimo ne treba menjati čitavu stranicu klikom na link koji poziva ajax funkciju za izmenu stranice) ali neke sitne, nebitne stvari se mogu raditi uz pomoć ajaxa (recimo glasanje na anketama, kada se posle glasanja ajaxom dovuku i prikažu rezultati na mestu ankete). Takođe, negde gde uopšte ne zaviruju pretraživači (primer: mailbox - GMail) se isto može koristiti ajax.
Uvek možeš napraviti da ukoliko browser ne podržava ajax ili javascript, ili se radi o pretraživaču, da stranica i tada bude dostupna i da se sve odvija na klasičan način, da se stranica klikom na neki link ponovno učitava.
Npr. ukoliko se klikom na neki link pomoću XHR dovlače neki podaci:
Code:
<a href="get_some_data.php" onclick="return !get_some_data_with_ajax();">get data</a>
a js bi bio npr.
Code:
function get_some_data_with_ajax() {
if(hasAjax()) {
// get data with ajax
return true;
} else {
// no ajax
return false;
}
}
Dakle gore klikom na link "get data", ukoliko browser ne pordžava XHR ili JS, ili dođe do nekih problema sa prenosom podataka, korisnik će biti preusmeren na stranicu get_some_data.php gde možeš da mi prikažeš iste podatke.
[ Nemanja Avramović @ 19.02.2007. 12:26 ] @
Pa dobro, tu si u pravu. Nisam razmišljao u tom pravcu 
[ extramedia @ 19.02.2007. 12:38 ] @
Tja.. pa dobro... dakle AJAX generalno smrdi za SEO, osim u slucajevima sitne primene.....
Ok, ja sam u svakom slucaju ostavio posetiocima izbor.. ocesh/neceh.. pa ko zeli brzu navigaciju, nek ukljuci, ko nece, ne mora.
Ajd' u zdravlje 
[ stealth167 @ 14.03.2007. 02:36 ] @
Hm.. web 2.0, ajax, JS, php i ostalo nisam bas neki strucnjak, ali evo vam prakticne primene
Ideja mi je bila 'brzi' sajt, bez glupih reklama adwera, flashova i nepotrebnih banera.
Procitao sam negde Ajax, video primer 'Hello world' i upotrebio ga u praksi
koristim jedan 'div' za prikaz podataka, jednu JS funkciju da bih u 'divu' prikazao podatke (putem xmlHTTPRequest ako je u pitanju Firefox ili ActiveX ako je IE) i jedan ajax.php za generisanje podataka.
pa sad... sajt je vrlo brz, u 90% slucajeva radi (vise manje ???) i jedino me interesuje kako to 'ako browser ne podrzava ajax' da prikazem podatke? Br@nkoR moze malo detaljnije
e da, jel sam vec pomenuo da mi je ovo prvi sajt koji sam uopste nekad uradio?
link je MojaWebProdavnica
ima samo jedan bag koji ne znam kako da popravim. naime ako se pristupi sajtu bez ukucanog www. ne rade linkovi dok se ne klikne prvo na 'PROIZVODI' da bi se ucitao index.php?
[ [M4rk0] @ 05.05.2007. 23:46 ] @
Ja bih samo zelio nadodat kako je po meni Web 2.0 donio u svijet upotrebu TAG-ova i novog programskog jezika Ruby...
[ dr ZiDoo @ 12.05.2007. 21:48 ] @
web2.0 je turbo folk, ali zesci ;)
[ 01011011 @ 12.07.2007. 18:44 ] @
Citat: dr ZiDoo: web2.0 je turbo folk, ali zesci ;)
Najbolji zakljucak koji sam do sada cuo :) Toliko su se svi nalozili na ovo pa to me je dovelo da sad zadnjem klijentu radim staticnu html stranicu i da ga ubijedim kako je to najbolje za njegov posao, a sledece godine cu ga ubijediti kako treba ipak da ga prebacimo na novije tehnologije sa CMS :) HAHA
[ extramedia @ 12.07.2007. 19:56 ] @
Hahahahahha...
Skroz si u pravu.
Al' znash kako.... kada je sujeverje popularno, ne treba se toga zgrozavati, nego kao onaj tarot lik, zasuci rukave i zgrni lovu
BTW... Ne daj boze da ti je zadnji klijent 
[ stough_ser @ 09.01.2008. 00:23 ] @
ljudi...
ja sam pochetnik u PHP-u
a sad naisho na AJAX
i odushevio se ;)
mislim... Javascript i xml nisam radio ranije
al skapiro osnove ajaxa kad koristimo metodu GET
al nikako da nadjem kako da formu u kojoj koristim POST
"provuchem" kroz ajax :(
moze li neko da mi pomogne?
[ kazil @ 09.01.2008. 06:19 ] @
evo ti primer kako radi sa POST metodom. Ovde je cela jedna js funkcija. Ovde content-type header mora biti onaj application/x-www... a sa druge strane mislim da moze biti koji god, ja koristim text/plain.
Code:
function PromeniTekst(){
var xmlZahtev = null;
var podaciSaForme = '';
podaciSaForme += 'id_tekst=' + document.getElementById("id_tekst").value;//pokupi podatke sa forme
try{
xmlZahtev = new XMLHttpRequest();
}
catch(error){
try{
xmlZahtev = new ActiveXObject("Microsoft.XMLHTTP");
}
catch(error){
try{
xmlZahtev = new ActiveXObject("Msxml2.XMLHTTP");
}
catch (error){
xmlZahtev = null;
}
}
}
if (xmlZahtev != null){
xmlZahtev.onreadystatechange = stateChanged;
xmlZahtev.open("POST","ajax_response.php?cmd=promeni_tekst",true);//ovako mozes mesati POST i GET
xmlZahtev.setRequestHeader("Content-type","application/x-www-form-urlencoded");
xmlZahtev.setRequestHeader("Content-length",podaciSaForme.length);
xmlZahtev.setRequestHeader("Connection","close");
xmlZahtev.send(podaciSaForme);//ovo su podaci koje saljes
}
else{
alert("Nisam uspeo da napravim xRequest");
}
function stateChanged(){
if(xmlZahtev.readyState==4 && xmlZahtev.status == 200){
document.getElementById("rez").innerHTML = xmlZahtev.responseText;
OsveziTabelu();
}
else{
document.getElementById("rez").innerHTML = 'Ucitavam...';
}
}
}
[ stough_ser @ 09.01.2008. 13:48 ] @
hvala
prostudiracu danas...
[ rajkoBekrija @ 18.04.2008. 01:57 ] @
Eh ovako mislim da definicija web 2.0 je nesto sasvim drugo, sto mi je cudno da se doticni master nije dotakao.
U odnosu na prethodni web standard, tu se uvodi citavo stablo stranice, tako da se moze svakom elementu cackati recimo po styles atributima, itd...
Evo mog prvenca, moj sav js code
Konkretno kroz citavu komunikaciju ide konverzija u utf8 -> base64 -> json pa onda post request + sve display kroz fast fade engine :), tako da su usernameovi, passwordi , bla, bla, bla zasticeni.
Ukoliko ne fercera js onda se sve staticno sklapa i upucava, extra za seo.
Takodje sam razvio i cooltables :P
Pokusajte selektovati neke redove ove tabelice pa onda klik na naziv kolone da je sortira
http://midnht.freehostia.com
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|