[ markotasic @ 15.06.2003. 23:28 ] @
Kako da stvorim vise layera koristeci DirectX 8(.1).
Da pojasnim kako da stvorim npr. jedan layer gde ce se igra odvijati, a jedan gde ce naprimer biti energija, vreme,....
NAPOMENA: u pitanju je koriscenje 3D (u prostoru, to je onaj ,kao, prvi layer) programiranja a ne 2D.

Brza pomoc ce mi mnogo znaciti , hvala (:-^ )>
[ reject @ 16.06.2003. 11:26 ] @
Odma da se razumemo - expert nisam - DirectX ne znam,
ali u nedostatku expertskog objassnjenja da pokussamo
ovako:

Imass modul enginea koji sluzzi za rendanje tj crtanje
svega ssto treba da se nacrta u datom frameu na ekran.
Ukoliko iscrtavass svaki frame tako ssto prvo iscrtass
sve ssto je po tebi u prvom layeru - znacci 3d objekti
(likovi, mapa, ssta vecc...) a zatim bez da brissess
ekran preko toga iscrtass sve ssto je po tebi u drugom
layeru, sve ssto je iscrtano bit cce iscrtano preko
prvog layera, pa ukoliko koristiss 32bitne (sa alphom)
texture - kroz njih cce se videti prvi layer tako da
mozzess da praviss polutransparentnu skor tablu ili
sliccno.
Tek kada su oba layera iscrtana brissess ekran i
crtass ih ponovo (ukoliko se dessavanje odvija u
zatvorenim prostorima tj. ukoliko cce ekran sigurno
biti ceo iscrtan - ne morass ni da ga brissess).
[ markotasic @ 16.06.2003. 20:46 ] @
Meni je to jasno ali mi nije jasno kako da preko 3D scene nacrtam polutransparentnu 2D povrsinu (Direct3D ili D3DX ili sta vec)????
[ bokash @ 17.06.2003. 06:14 ] @
http://www.andypike.com/tutorials/directx8/011.asp

[ markotasic @ 20.06.2003. 16:50 ] @
Nisam mogao da pristupim ovom linku tako da nisam mogao da ukapiram to sto sam hteo.
Hteo bi da vam navedem svoj problem kako bi ste mi lakse i adekvatnije odgovorili:
Kako da preko 3D pozadine (u kojoj se odvija igra), nacrta neka slika koja ce predstavljati energiju ili vreme. Da li se moze koristiti D3DX?
Napomena: koristim DX 8.0

[ BATE @ 26.06.2003. 12:45 ] @
Prvo to se ne zove layer nego surface :)

Pri kreiranju directdrow-a ili direct3d-a (u zavisnosti da li si koristio 2d ili 3d) kreirao si (standardno) dvije povrsine ili surface-a. PrimarySurface i BackBuffer. BackBuffer ti sluzi za iscrtavanje grafike i nakon sto se grafika iscrta uradis flip (zamijenis pointere povrsina) i BackBuffer postane PrimarySurface koja se prikazuje na ekranu. E sad, zasto sam ti ovo ispricao :) osim ove dvije povrsine, u toku programa mozes da stvoris neogranicen broj povrsina razlicitih dimenzija koje ces da precrtavas "preko" ili "na" BackBuffer koji se kasnije prikazuje. Ovo je uopstena prica i uglavnom se tice i 2D i 3D dijela. Na netu ces naci puno primjera o ovome, samo potrazi... andypike je neko spomenuo, pogledaj tamo.