[ scele @ 16.06.2003. 17:03 ] @
Cesto kada snimam neki glas u Sound Forge, slova "s", "z", "c" se nekako neprijatno cuju, kao da piste. To sam primjecivao par puta i na drugim snimcima, i znam da se to moze otkloniti. Pokusavao sam nekako u Sound Forge-u ekvilajzerom ali nisam uspio. Kako to da otklonim?
[ drdrksa @ 16.06.2003. 22:43 ] @
Koliko kvalitetan mikrofon imas? Mozda je to.
[ Corleone @ 16.06.2003. 23:57 ] @
Probaj da u Adjust Audio Propertisu smanjiš intenzitet mikrofona. Možda je to ono što te "guši".
Kao što reče kolega možda je i do mikrofona. Probaj da snimaš sa nekim drugim mikrofonom.
Pozdrav
[ scele @ 17.06.2003. 13:02 ] @
Mikrofon je bezveze, ali je problem sto sam sve to vec snimio i nemogu opet da snimam nego moram da "prepravljam" u Sound Forge-u. Nemogu da provalim koji su to tonovi, jer bilo da skinem visoke, bilo niske, bilo srednje problem ostaje.
[ lancia88 @ 18.06.2003. 00:27 ] @
Pozdrav,
da li imas plug-in noise reduction? ako imas, odradi prvo sa njim redukciju suma na osnovu prvih zvukova u file-u, pa mu zadaj normalize. To bi trebalo izjednaciti sve tonove pa onda pokusaj odraditi visoke i niske tonove na piskavim deonicama (ovo ume da pomogne ali ja sam ga koristio kod P i B slova gde puca)
Pozdrav
[ reject @ 21.06.2003. 23:50 ] @
Citat:
scele:
Mikrofon je bezveze, ali je problem sto sam sve to vec snimio i nemogu opet da snimam nego moram da "prepravljam" u Sound Forge-u. Nemogu da provalim koji su to tonovi, jer bilo da skinem visoke, bilo niske, bilo srednje problem ostaje.


Cudnovato 's' 'z' 'c' su vazda problem pri snimanju. U profi produkciji ili na
profi radio stanicama (bar su ih imali dok sam ja radio :) koriste se specialni voice
processori koji pak imaju specijalne De-Esser module koji skidaju 's' 'z' 'c' i sliccno
- odnosno pokussavaju da ih skinu u real-timeu pre negoli ovi dodju do mixete.
Ssto se ticce obrade u Forgeu, postoji Waves-ov plugin DeEsser koji bi trebao
da ti pomogne ali ne occekuj previsse od doticcnog, vecc gledaj da se subjekat
cciji se vokal snima malo odalji od mikrofona, mada ni to nije neki lek. Neki glasovi
jednostavno imaju 's' 'z' 'c', neki ne (ako se setimo sarkasticcne voditeljke dnevnika
na RTSu koja je vodila dnevnik neko vreme nakon promena - ubijala je skoro svaku
vest sa 's' 'z' 'c' tako da su dnevnici uglavnom bili nerazumljivi).
[ Ni ten ichi ryu @ 22.06.2003. 00:47 ] @
mozes da kupis mali pop-filter za mikrofon, u principu su zaista jeftini, a pomoci ce do neke mere (zavisno od mikrofona i glasnih osobina govornika). U kombinaciji sa bilo kojim softverskim de-esser-om bi trebalo da se resi problem.
[ scele @ 22.06.2003. 17:04 ] @
Nadjoh Wave-ov De-esser ali mora da se kupi cijeli paket "efekata". Da nezna ko mozda gdje mogu da skinem (po mogucnosti besplatno) samo taj de-esser filter?
[ djovani7777 @ 22.12.2004. 20:05 ] @
e jel mi mozes pojasnit kako snimas glas u sound for...

kratak postupak !! i jel znas jel mogu u tom programu snimat telefonski poziv ,znaci ja nekog nazovem i snimam razgovor ?!?!

hvala
[ acaradio @ 24.12.2004. 14:55 ] @
@scele

DeEsser je deo Waves-ovog paketa i ne verujem da se moze izvuci van pomenutog. Waves....besplatno...sa neta...hahaha. Tesko. Waves to jako lepo naplacuje. Neki od njihovih paketa kostaju cak i po 4000 $.
Ja imam i stare i nove Wavesove pakete, ali ne znam kako bih mogao da ti posaljem (ja mislim da su od 9-25 MB). Mogu da ti uploadujem na neki server, ako imas ideju gde.

Jednostavnija varijanta (ako imas Sound Forge 6 ili 7):
Otvori file (u Sound Forge-u) na kom se nalazi to "prskanje". Idi na EFFECTS > DYNAMICS > MULTI-BAND. Odaberi preset "Reduce loud sibilants (deesser). Kolicinu deessinga korigujes "treshold"-om i "gain"-om. Mozes da koristis i sledece parametre (moj preset): treshold -23 dB, ammount 20:1, gain 0,5 (gore-dole), attack 1,0 , release 100,0 , type: Band-notch, center 7,300 (za zenski vokal) ili 5,900 (za muski vokal), width 0.9. I naravno, korigujes treshold i gain da postignes pravi rezultat.
[ peconi95 @ 28.01.2010. 11:02 ] @
da li neko zna neki dobar program za kvalitetno snimanje glasa
[ acaradio @ 28.01.2010. 12:21 ] @
Pregledaj malo starije teme, pricalo se dosta o tome.