[ kolink @ 07.02.2007. 15:08 ] @
Zanima me da li vredi overklokovati ovu konfiguraciju i da li mi neko moze reci do koliko se moze klokovati ???
procesor - AMD Atlon 64 2800+ (sada je na 1830)
ploca - MSI K8N Neo (MS-7030)
chipset - nVIDIA nFORCE 3, AMD Hamer
memorija - Kingston 512 (PC 3200 DDR SDRAM)
graficka - ATI Radeon 9550(128Mb)
[ sergio2matrox @ 07.02.2007. 15:16 ] @
Jedino zbog igrica, ako ih koristiš?
[ seizmos @ 07.02.2007. 16:23 ] @
Citat:
kolink: Zanima me da li vredi overklokovati ovu konfiguraciju i da li mi neko moze reci do koliko se moze klokovati ???
procesor - AMD Atlon 64 2800+ (sada je na 1830)
ploca - MSI K8N Neo (MS-7030)
chipset - nVIDIA nFORCE 3, AMD Hamer
memorija - Kingston 512 (PC 3200 DDR SDRAM)
graficka - ATI Radeon 9550(128Mb)



i da klokuješ procesor u igrama nećeš imati veće efekte , prvo moraš dodati još jedan RAM modul od 512 i da zameniš grafičku karticu jer je ovaj model radeona odavno prevaziđen kad su u pitanju 3D igre novijeg datuma.





pozdrav
[ bokisha @ 07.02.2007. 23:37 ] @
Ja bih ga klokovao pa kud puklo!!!!
U svako slucaju osetices se zadovoljnijim ;-)
[ sergio2matrox @ 08.02.2007. 12:49 ] @
I ja bi klokao, imao sam tu grafiku, lepo je hladi, radiće super
[ DarkHorus @ 08.02.2007. 13:24 ] @
@ bokisha, sergio2matrox - GLUPOST !!!
@ seizmos - naravno. poslusaj coveka lepo je rekao. neces dobiti nista vidljivo.

zasto?
- ploca na 1. mestu - tj NF3 cip-set. - svakako nije bajan
- malo memorije - kupi jos nego da i to malo sto imas natezes ili spaljujes.
- sirota graficka. klokovanjem neces dobiti - NISTA !! razliku izmedju 8 ili 9 fps-a u novim igrama neces primetiti !

- kada resis pod 2) i 3) neces imati potrebe da klokujes procesor.
[ Nenad Vranjanac @ 08.02.2007. 13:29 ] @
ako nista drugo, kad ga overklokujes, ima tolko da budes srecan da ti ni igrice nece trebati
[ bokisha @ 08.02.2007. 22:41 ] @
Pa sta fali ploci i NF3???
Ja imam i extra radi i to klokovana!!!

Citat:
DarkHorus
- malo memorije - kupi jos nego da i to malo sto imas natezes ili spaljujes.
- sirota graficka. klokovanjem neces dobiti - NISTA !! razliku izmedju 8 ili 9 fps-a u novim igrama neces primetiti !


Pa kako ja i jos mnogi ovde nisu spalili memoriju,a ako na njoj pise da moze da radi na 400MHz,ne vidim razlog da se potera do te granice i ima da radi na 400 jer je covek platio 400MHz.
A za graficku,pa i da je spali nije steta,cena joj je oko 25 evra.
[ vaske71 @ 08.02.2007. 22:46 ] @
Ne klokuj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[ Vladokv @ 08.02.2007. 22:54 ] @
Meni klokovanje memorije je donelo samo nevolje.
Ostalo sam sve klokovao bez problema i vidnog efekta (15% poboljsanja).
Probaj, posle toga ces se osecati bolje (placebo efekat)
[ _syber_ @ 08.02.2007. 23:16 ] @
hm , valja , ne valja ... klokuj , ne klokuj ... hm , uradi par benchmarka (3d mark , super pi itd ) sa default masinom , pa posle sa overklokovanom i sam zakljuci , mislim da je to najpostenije ... kolko ljudi tolko cudi ... pozz
[ sergio2matrox @ 08.02.2007. 23:20 ] @
klokuj, klokuj ništa neće faliti da probaš malo da je klokneš
[ DarkHorus @ 09.02.2007. 09:43 ] @
ALI, LJUDI, ovde se radi o:

procesor - AMD Atlon 64 2800+ (sada je na 1830)
ploca - MSI K8N Neo (MS-7030)
chipset - nVIDIA nFORCE 3, AMD Hamer
memorija - Kingston 512 (PC 3200 DDR SDRAM)
graficka - ATI Radeon 9550(128Mb)

- procesor - ok
- ploca ok, ali nista vise od toga
- treba mu vise memorije nego da je nepotrebno nateze
- graficka ...bolje da ne komentarisem

I SAD JA LEPO PITAM: STA CE ON DOBITI KLOKOVANJEM (OSIM RIZIKA) ???????????
OSETNO POBOLJSANJE ????
BRZE IGRE????

DAJTE LJUDI NE SALITE SE.

uzmi vise memorije bar za pocetak...posle razmisli o drugoj grafickoj. TACKA. tada neces morati nista da klokujes... bar neko vreme...

poz.

(malo ozbiljnosti, molio bih od ostalih)
[ sergio2matrox @ 09.02.2007. 15:43 ] @
da, ali čovek nije rekao da daje kintu...
[ _syber_ @ 09.02.2007. 20:18 ] @
sto se tice memorije i graficke dark je u pravu , malo memorije i slaba graficka . taj 9550 bi mogao da overklokuje do specifikacija 9600 modela (i dalje slabo) ... a stojim iza svojih reci , proba default masinu pa onda overklokovanu ... tako ce stvoriti svoje misljene o overkloku i dobiti svoj odgovor DA ILI NE ... pozz
[ StORM48 @ 10.02.2007. 02:49 ] @
Iako je tema na granici zaključavanja, ostaviću je da još malo "živi".

Zašto? Pa, očekujem da možda vidim nešto više od par validnih argumenata, koliko ih dosad ima.
Ako se diskusija nastavi u tonu - "klokuj!" - "ne klokuj!", smatraću da ste sve već rekli.

Pozdrav
[ cheguewarra @ 10.02.2007. 15:43 ] @
Neznam sta bih ja pametno dodao.Sto se tice grafike(prvo ono najgore)jeste ona odavno zastarela i mozes je naterati da radi kao neka 9600(pod uslovom da je tvoja 9550 neka gt/td).Ali da budem iskren ja na jednoj masini imam takvu grafiku,jadniju plocu i proc(socket A)1.2gb rama i na njoj igram wow.Moram se sloziti sa nekima,jos 512 rama pa malo igranja sa klokom(kako ploce tako i grafike)onda uporedi sa default i vidi vredi li dobitak truda.Sto se tice atija skini omega drajvere pa sa njima probaj izvuci max.Bilo bi lepn da dodatno ohladis memorijske cipove na grafickoj,umeju se ugrejati.
[ Nenad Vranjanac @ 10.02.2007. 15:48 ] @
kod nekih 9550 mogu da se otkljucaju dodatni pajpovi. e tu bi mogao da se ostvari neki realni dobitak.
to se kod nevidie radi riva tunerom, a kod ati-ja mislim da idu ati tool i omega driveri. ne secam se vise toga, kako se radi, ali mozda se sad neko i seti...
[ StORM48 @ 10.02.2007. 21:32 ] @
Radi Riva i sa ATI-jem.

Pozdrav
[ DarkHorus @ 12.02.2007. 13:11 ] @
Riva sa ATI-jem???

nikad video!
Omega otkljucavaju soft-mod kartice tipa 9800SE --> Pro.

ATI se flesuje iz DOS-a za ATI flash rom-om i sa .bin fajlom (bios)
vazno je da se samo pogodi memorija (iz iskustva znam da cak ni model tj. proizvodjac nije bitan)

9550 je tipican primer za flash - otkjucavanje. to za ATI tool... ne znam. voleo bih da mi to neko pokaze kako. zaista nisam cuo, a zelim da znam.
[ StORM48 @ 12.02.2007. 16:09 ] @
Kod mene radi neka verzija, ko zna od kad... (mislim da je u pitanju kraj 2003., početak 2004. - tako nešto).
Riva Tuner 2.0 RC14.3

U jednoj mašini imam baš 9800SE sa otključanih 8x1 i klokovana na frekvencije Pro verzije.

Pozdrav
[ Nenad Vranjanac @ 12.02.2007. 16:44 ] @
da li je mozda neko najzad nasao nacin (hw/sw) da se otkljuca x550?
ja sam pokusao da trazim po netu, al se nisam bas snasao.
[ _syber_ @ 12.02.2007. 22:44 ] @
radeoni serije x , x1300 i nize su zakljucani za overclock (za jace nisam siguran) . novim ati tool-om mozes overklokovati GPU , memorija je i dalje zakljucana . probano na mojoj x1300 ;)) e sad kako je overklokom graficke memorije veci dobitak naspram overklokvanja GPU-a mislim da nije vredno truda (takodje provereno) ... sto se tice sw overkloka . e da RIVA TUNER moze ocovati ATI based kartice ...pozz
[ Nenad Vranjanac @ 13.02.2007. 01:17 ] @
nemam pojma, ja sam podigao klok mog gpu sa 400 na oko 520 (a moze mnogo vise izgleda) i nisam primetio NIKAKAV dobitak. memorija ne moze jer radi na 250 sto je max za ddr1.
mozda negde gresim?
[ DarkHorus @ 13.02.2007. 13:16 ] @
proveri dali se moze ista procedura i na X550 kao na 9550. (fleshovanje biosa)
[ zverko1 @ 16.02.2007. 22:37 ] @
Novi sam na forumu pa se ispričavam ako nešto ne radim dobro. Ja sam svoj proc overkloknuo na 3.0 ghz.
Procesor -AMD Athlon64 4000+
Matična -Asrock 939Dual-SATA2
Memorija -Neka(Pci...mislim) 768mb DDR
Grafička -Redeon 9800 pro
Zasada sve radi bez greške,jedino me malo zabrinjava temperatura koja je kod mirovanja 35°-37°c a kod punog opterećenja
48°-51°c.(Jeli to previsoka temperatura?).
[ _syber_ @ 17.02.2007. 00:22 ] @
3.o ghz ???? svaka chast , ako je tako ne brini za temperature
[ JOJO847 @ 17.02.2007. 15:40 ] @
ne, temperature su ti super cak i za normalan "ne OC" rad.
[ zverko1 @ 18.02.2007. 13:04 ] @
Hvala na odgovorima.Zanima me koliko s ovim taktom umanjujem životni vijek tog procesora?
Novi sam u tom svijetu OC-a pa neke stvari još istražujem.
[ JOJO847 @ 18.02.2007. 14:36 ] @
Prije ce zastariti, i to debelo. Ako je ovo tocno s temperaturama i stabilnosti - 5g bez problema (uz redovno ciscenje hladnjaka) sigurno!
Najstetnije je podizanje napona, zbog sicusnih vodova unutar CPU-a.
[ zverko1 @ 18.02.2007. 16:22 ] @
Hvala na informacijama.
[ zverko1 @ 18.02.2007. 17:44 ] @
Ne znam kako da stavim ovdje sliku CPUz-a pa da vidiš rezlutate,
pa mi odgovoriš jesu li svi parametri u redu.Probao sam igrati Prey-a i
poslije 2 sata igranja temp. je bila tih nekih 51°c.Nije bilo nikakvih zastajkivanja ili
problema.
[ zverko1 @ 18.02.2007. 20:47 ] @
Evo uspio ja,pa procijeni:
[ DarkHorus @ 19.02.2007. 08:57 ] @
opet cu ja ko baba o ustipcima:

tako brz procesor jos klokovati???? bolje da si dokupio jos memorije... ili drugu graficku, pa ne bi morao proc+chipset da natezes. svakako mu skracujes vek, a po mome NEPOTREBNO.
[ vlaiv @ 20.02.2007. 15:16 ] @
Mislim da u danasnje vreme nije validan argument "Skracujes vek procesoru" ...

Ako je covek dosao na forum OC onda ga to i interesuje, znaci hoce da se igra ... OC je igranje sa sistemom...

Retko ko to radi da bi za naucni proracun vreme izvrsavanja smanjio sa 30 na 29 dana ...

Ukoliko ga ne sprzis, procesoru i ako skratis radni vek za 50% nije uopste problem ...

Pretpostavimo da je bez OC-a radni vek procesora ~ 5 godina (meni su procesori trajali i duze u funkcionalnom stanju
sa i bez OC)

Znaci imas "garanciju" na 2.5 godina ...

Vecina ljudi koja se bavi OC-om radi to zato sto voli da se igra sa sistemom i racunarski je entuzijasta u neku ruku ...

takvi ljudi svakako menjaju platformu na svake 2-3 godine ... (pojavi se nesto bolje) - prema tome, ionako ce menjati
procesor, crkao on ili ne ...

Jedini problem kod OC-a je stabilnost sistema, a to je ujedno i char OC-a ... Naterati sistem preko granica u specifikaciji
a da on i dalje radi normalno ...
[ StORM48 @ 20.02.2007. 18:52 ] @
Prvo, ako neko dođe ovde i postavi pitanje "DA ili NE", to po mom shvatanju ne znači da on silno želi da OC-uje, da je ubeđen u dobitke i da je nekakav entuzijasta. Postoje oni koji uopšte ne postavljaju pitanja u vezi ovoga (i to je OK, što se mene tiče), ali postoje i oni koji su čuli da je tako nešto dobar način za dobitak kojeg procenta snage, ali NISU spremni da bez konsultacija uđu u tako nešto, bez trunke iskustva.

Drugo, ako je Tebi nebitno koliko Ti procesor traje, možda je njemu bitno. Zato i postoje ovakve teme - niko se nije rodio naučen, pa zato i postoje forumi poput ovog.

A na stranu što većina OC poduhvata završi sa ponekim procentom "dobitka", koja samim tim postaje sumnjivo, u smislu da uloženo (novac za bolji kuler ili viša temperatura sa "stock" varijantom, ponekad i buka uz sve to) ispraćeno adekvatnim rezultatima.

Na kraju, u "štetnost" OC-ovanja se ne računa samo platforma po sebi. Mnogi su skloni zanemarivanju uticaja OC-a i na neke "sporedne" komponente. Pa sam imao situacija gde ljudima "rikne" HDD, i kada pokušam da ustanovim problem, primetim da je isti pregrejan do nivoa nemogućeg. Nekome su podaci nebitni, nekome su bitni, ali ne verujem da postoje oni koji naprosto vole da ih gube.

Ima tu i drugih činioca - slabo, konfekcijsko napajanje nigde u svetu se ne uklapa u OC-potencijal neke konfiguracije, osim kod nas. Shvatam da većina ljudi nema baš novca za bacanje (uostalom, neki zato i pribegavaju OC-u), ali treba znati da svaka nedovoljno pouzdana i stabilna komponenta može prouzrokovati štetu, koja nekada može biti nenadoknadiva i koja može rezultovati potrebom za novim komponentama. A u svetlu sve bržeg "napretka" i hiperprodukcije komponenti, ne treba zaboraviti da rezervnih delova nikada manje nije bilo.

Zato, svaki savet ima svoju težinu, pa... polako sa olakim savetima.

Pozdrav

P.S Ah da... postoji još jedna caka - primetio sam da jedino okoreli overklokeri nikada nemaju problema sa "crkavanjem" komponenti. Kad god im se nešto pokvari "to je viša sila". Nikada nisam čuo racionalno razmišljanje u smislu da je možda baš OC uzrokovao prevremen otkaz nekog komada HW-a. Čik nađite nekog ko će reći da je nešto uginulo zbog OC-a... Ima ih, ali jaaaako malo. Malecno malo.
A poznato je da je nemoguće utvrditi kada je komponenta uginula zbog OC-a, osim prilikom ugljenisanja. Zanimljivost ili ne?
[ parafora @ 20.02.2007. 19:49 ] @
da sam na tvom mestu kolkovao bih tog semprona 2800+ jer on moze opushteno da ide na 2.4ghz i veruj mi razlika uopste nije mala..
[ sergio2matrox @ 20.02.2007. 20:13 ] @
pročitaj StORM48-ov post, razuman je poprilično. Zima je, a sa prvim zracima prolećnog sunca dolazi sezona paljenja
procesora. Šalim se, ja sam spržio 2 AMD procesora, pa ih više ne čačkam... Pozz
[ parafora @ 20.02.2007. 23:50 ] @
procitao sam stormov post i ne slazem se sa njim.... meni nikada nista nije crklo a uvek sam klokovao... i samo mi josh nije jasno u njegovom postu a to je kako se to hdd pregrejao od overkloka... pa nije valjda i hdd klokovao? shta je uradio? klokovao ga da radi na 7400rpm a ne 7200.. mislim stvarno..
a i ovde se ne radi o, kako on kaze "ponekom procentu dobitka" vec o ogromnom procentu...
i josh neshto, to shto si ti sprzhio dva procesora smo govori o tome kako ti klokovanje ide od ruke a i chinjenica je da je to bilo odavno tj u vreme kada si mogao da sprzhish procesor a da te u tome ne zaustavi matichna ploca...
...ja ne kazem da oc nije rizichan, ali tvrdim da, ako se to pazhljivo i odmereno radi, nikakvih problema nece biti, a da ce, sa druge strane, biti boljih rezultata
..i takodje kapiram da ce se MOZDA smanjiti radni vek klokovanih komponenti ali meni nije bitno da li ce meni procesor raditi 6 ili 10 godina, jer cu ga ja posle najvishe 3-4 zameniti drugim...
[ zverko1 @ 21.02.2007. 00:18 ] @
Pa vidim da imate različita mišljenja o ovome, ali ako ne probam ništa neću ni znati, a zanima me. To je isto kao da vidiš zgodnu ženu(rado bi je povalio) i razmišljaš da možda nema muža nasilnika ili da možda nema sidu. Uvijek je neki rizik u pitanju. Ma vratit ću ja njega s 3.0ghz na tvorničkih 2.4ghz, (3.0ghz nema nekog velikog efekta zbog ostalih komponenti računala koje ne mogu dobro pratiti taj takt);a meni ostaje dobar osjećaj da nešto mogu i znam napraviti. Uostalom većinom
smo svi na ovom forumu poradi tog zadovoljstva. Zahvaljujem svima na svjetima.
[ DarkHorus @ 21.02.2007. 13:09 ] @
Storm je totalno u pravu.
Jos na to treba dodati i detalj sto je takodje spomenut - a tice se konfekcijske cigle od napajanja (mejd in Cajna), i njene (ne)mogucnosti da isprati povecanje potrosnje, sto dodatno cini situaciju "nestabilnijom" pored cinjenice da sam cip-set u nategnutom stanju vise gresaka pravi. Ljudi krecu u o/c vode, a da blage veze nemaju ni koje napajanje imaju.

Dodao bih jos i sledece:
bolje je kupiti "prorodno" tj. "default" brz procesor, i dosta rama uz graficku srednje klase, jer po mome, a ne mislim da gresim, procesori nikada nisu bili brzi za ulozeni novac !! vec za 120-130E moze da se kupi opak procesor koji ce bez po muke sve da samelje - kako igre tako i bilo koju ozbiljnu aplikaciju. A rezultat je - vise nego li solidan i izbegava se o/c i rad ce biti vise nego zadovoljavajuci.

Storm rece (s pravom!)"
"Zato, svaki savet ima svoju težinu, pa... polako sa olakim savetima." - dodao bih lakomislenim...

A, to, da se overklokeri ogradjuju od svojih spaljenih ceda od par stotina E - to je cinjenica. Nikada nisu oni. "nesto" drugo je. jesu li oni slepi ili sta? to je verovatno sindrom "lak mozak u bogatasa" (nikad nije morao da razmislja)

O/C - moze ali umereno. po meni ne treba ici preko 10% (cak i manje).

bolje je dokupiti memorije i/ili graficku i resiti kasljanje...u igrama.... itd.
[ StORM48 @ 21.02.2007. 14:53 ] @
Hvala svima na razumevanju. Neki ipak ili loše interpretiraju ili se prave da ne razumeju...

Citat:
parafora: procitao sam stormov post i ne slazem se sa njim.... meni nikada nista nije crklo a uvek sam klokovao... i samo mi josh nije jasno u njegovom postu a to je kako se to hdd pregrejao od overkloka... pa nije valjda i hdd klokovao? shta je uradio? klokovao ga da radi na 7400rpm a ne 7200.. mislim stvarno..
a i ovde se ne radi o, kako on kaze "ponekom procentu dobitka" vec o ogromnom procentu...


Pa eto, neko me poznaje, neko ne. A mogu se kladiti da sam overklokovao više mašina nego što su neki ukupno videli. Ali, to nije tema.

O tome da Ti "nikad ništa nije crklo", već znamo - nisam ni očekivao da neki vatreni overkloker prizna da je nešto nekada riknulo. Ta "uverenost" i tvrdoglavost ide do te mere, da ispada da overklokeri NIKADA nisu doživeli da im neka komponenta crkne, što defakto implicira da su njihove komponente kvalitetnije, kada su OC-ovane. Ja drugi razlog za tako "savršen" rad ne vidim. Ili sam slep? Uostalom, pročačkaj Google sa sledećim terminom "Fried overclocked components", pa ćeš već naći i oprečna iskustva gospode "vatrenih". "Vatrenih" u svakom mogućem smislu. S tim što je to na zapadu neki vid "sporta", a kod nas "nužde", radi postizanja boljih performansi sa "gotovo, pa krš" komponentama. Big difference! OC na Taganu, Antecu ili Enermaxu ili Kung-fu Neu, MSIndustrial i KME? Isto - neće biti!

Što se tiče "klokovanja" HDD-a, prvo sam mislio da Ti ostavim da sam razmišljaš na temu "kako je moguće da hard rikne zbog kloka", ali nisam siguran da bi bilo rezultata. Ne zato što mislim da nisi dovoljno bistar (to svakako NE mislim), već upravo iz malopre pomenute tvrdoglavosti vatrenog overklokera.

HDD je čoveku prosto zbrisao particije, jer se pregrejao do mere da se BUKVALNO nije mogao držati u rukama (zamalo mi je ispao i to NAKON što je kompjuter isključen i disk polako odšrafljen (znači NAKON 5-6 minuta od gašenja!). A pregrejao se usled opšte pregrejanosti "enterijera" kućišta, koje je izazvao "naprženi" Celeron.

Nakon što je sve vraćeno na default vrednosti i "drndanja" konfiguracije u vremenu od par sati, ispostavilo se da HDD radi sasvim normalno i uopšte se ne pregreva iznad dozvoljenih vrednosti. Pri kasnijoj probi overkloka (da bismo utvrdili da li je to zaista bilo uzrok pregrevanja), sve se vratilo na staro - posle samo pola sata, HDD je dostizao neverovatnu temperaturu (sondu nisam čak ni konsultovao, jer sam imao osećaj da će mi koža ostati na HDD-u!). Sve ovo se značajno kompenzuje pakovanjem harda u aluminijumski Chieftec rack, ali i dalje ostaje topliji na dodir (inače je ovaj rek sposoban da svaki disk ohladi do nivoa "špricer hladan").

Tako da... sprdnja u fazonu "šta si ti radio - klokovao disk na 7400rpm?" zvuči krajnje neukusno.

Pročitaj još jednom moj post i pokušaj da razumeš jednu stvar - NISU svi spremni da im procesor traje 5-6 godina, kao što nisu u mogućnosti ni da ga menjaju svake 3-4 godine. Takođe, iskustva drugih se teško poklapaju sa Tvojima. I pride, ne stradaju "samo" procesori, već i druge komponente - memorija, grafička, ploča... Kada bilo šta od toga "rikne", "pravi ovekloker" samo kaže "pokvalira se, ne znam zašto". Ne bi priznali da ste sami pokvarili komponentu OC-om, ni za živu glavu.

O procentima dobitka neću ni govoriti. Testiraj svoju konfiguraciju na nominalnim vrednostima, pa onda na OC-ovanim. Onda postuj ovde TAČNE dobitke u konkretnim zadacima (ne sintetičkim testovima!), tipa frejmovi u par igara, brzina podizanja Win-a, brzina kompresije DivX-a, Zip arhiva, rendering nekog modela, kopiranje velike količine fajlova sa diska na disk itd.

Na prste se mogu pobrojati kombinacije koje donose više od 10% UKUPNOG ubrzanja.

I još nešto, osim što si replicirao, nisi izneo NITI JEDAN validan argument, a cela se tema, najzad, vrti oko toga - "DA ili NE, i zašto?".

Pozdrav
[ sergio2matrox @ 21.02.2007. 15:06 ] @
Verovatno bi i ona 2 dual-core na Power Mac-u mogla malo brže da rade
[ parafora @ 22.02.2007. 14:57 ] @
Citat:
O tome da Ti "nikad ništa nije crklo", već znamo - nisam ni očekivao da neki vatreni overkloker prizna da je nešto nekada riknulo


ako malo razmislish shvaticesh da je ovo shto si rekao veoma ne promishljeno. ne mozes neki uzorak primeniti na svakoga. ja nisam rekao da nikome nikada nishte nije crklo, vec da meni nikada nishta nije crklo. ali ti to vec znash, samo ti se svidja shto si bash ti provalio da overklokeri ne priznaju svoje greshke pa sad furash tu prichu.

Citat:

pročačkaj Google sa sledećim terminom "Fried overclocked components", pa ćeš već naći i oprečna iskustva gospode "vatrenih". "Vatrenih" u svakom mogućem smislu


...a ti procackaj sa "parachute didnt open", tamo cesh naci iskustva o tome takdje, pa onda okolo prichaj da se ni jedan padobran ne otvara

Citat:


OC na Taganu, Antecu ili Enermaxu ili Kung-fu Neu, MSIndustrial i KME? Isto - neće biti!


ovo je potpuno tachno. samo ne znam zashto si to meni rekao. ja nikome nisam preporucio da klokuje ako ima kung-fu komponente

Citat:

Što se tiče "klokovanja" HDD-a, prvo sam mislio da Ti ostavim da sam razmišljaš na temu "kako je moguće da hard rikne zbog kloka", ali nisam siguran da bi bilo rezultata. Ne zato što mislim da nisi dovoljno bistar (to svakako NE mislim), već upravo iz malopre pomenute tvrdoglavosti vatrenog overklokera.

HDD je čoveku prosto zbrisao particije, jer se pregrejao do mere da se BUKVALNO nije mogao držati u rukama (zamalo mi je ispao i to NAKON što je kompjuter isključen i disk polako odšrafljen (znači NAKON 5-6 minuta od gašenja!). A pregrejao se usled opšte pregrejanosti "enterijera" kućišta, koje je izazvao "naprženi" Celeron.

Nakon što je sve vraćeno na default vrednosti i "drndanja" konfiguracije u vremenu od par sati, ispostavilo se da HDD radi sasvim normalno i uopšte se ne pregreva iznad dozvoljenih vrednosti. Pri kasnijoj probi overkloka (da bismo utvrdili da li je to zaista bilo uzrok pregrevanja), sve se vratilo na staro - posle samo pola sata, HDD je dostizao neverovatnu temperaturu (sondu nisam čak ni konsultovao, jer sam imao osećaj da će mi koža ostati na HDD-u!). Sve ovo se značajno kompenzuje pakovanjem harda u aluminijumski Chieftec rack, ali i dalje ostaje topliji na dodir (inače je ovaj rek sposoban da svaki disk ohladi do nivoa "špricer hladan").

Tako da... sprdnja u fazonu "šta si ti radio - klokovao disk na 7400rpm?" zvuči krajnje neukusno.


to shto je on dozvolio da mu se enterier zagreje do usijanja samo govori kakav je on overkloker i koliko to pazhlivo radi.
..a ono sa klokovanjem diska jeste bilo neuskusno, ali sam to namerno napisao kako bi ti shvatio da je to zbog greske lika koji je to radio.. izvinjavam se ako sam te uvredio.


a ovo da li se isplati ili ne neka kaze cinjenica da se svaki sempron 2800+ (1600mhz default) klokuje bar na 2.4ghz, a dobar deo primeraka na 2.6ghz i sve to da default naponu... sad ti meni reci da li je ili ne to 10%+... znam sada cesh ti reci: da, ali da li se to primecuje u realnom radu... cinjenica je da se ne primecuje ali si ti dobio 3600+ procesor koji koshta znachajno vise od ovog.. razumesh o chemu pricam? isto tako ti necesh primetiti razliku izmedju recimo tog semprona i nekog x2 u svakodnevnom radu, ali chinjenica da taj procesor znachajnije brze radi stoji


vidim da si mi skrenuo pazhnju na to da nisam pisao o tome treba li klokovati ili ne. ja kazhem da, lai mislim da se to moze naslututi iz mog posta.. i takodje stojim iza toga da treba klokovati samo ako posedujesh kvalitetne komponente..
znam da ima ljudi koji zhele da im komponente traju po 20 godina, (bash zato sam i naveo onaj gore primer u skracenju rada procesora) i oni ne treba da klokuju svoje komponente. mislim da je to jasno iz mog prethodnog posta...




[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 22.02.2007. u 17:43 GMT+1]
[ StORM48 @ 22.02.2007. 16:46 ] @
off-topic:

@parafora
Argumenti su jedno, a kultura izražavanja drugo. Nastoji da iz svoje "argumentacije" eliminišeš reči kao što su "glupo" i tome slično, jer će svaka naredna poruka u tom stilu biti obrisana bez upozorenja, pa kako god hoćeš!

kraj off-topica.

Pozdrav
[ StORM48 @ 22.02.2007. 17:12 ] @
on-topic

Citat:
parafora: to shto je on dozvolio da mu se enterier zagreje do usijanja samo govori kakav je on overkloker i koliko to pazhlivo radi.


Bravo, tako je - to je upravo ta grupa ljudi koja postavlja pitanje da li je to dobro/sigurno ili nije i onda dobije odgovor "iz cuga" u stilu ~ "pa naravno da jeste".

Citat:
ne mozes neki uzorak primeniti na svakoga. ja nisam rekao da nikome nikada nishte nije crklo, vec da meni nikada nishta nije crklo.


U ovo mogu da poverujem samo ako kažeš da kompjuter imaš tek godinu dana. Hoćeš da kažeš da Ti NIKADA NIŠTA nije crklo od komponenti? Ti u tom slučaju imaš neke, za mene i većinu ostalih, neviđeno kvalitetne komponente.

Citat:
ovo je potpuno tachno. samo ne znam zashto si to meni rekao. ja nikome nisam preporucio da klokuje ako ima kung-fu komponente


Nisi, naravno. Samo nisi preporučio ni da odustane od OC-a, ako su komponente nekvalitetne, što mu dođe na isto. Kao što rekoh: "svaki savet ima svoju težinu, pa... polako sa olakim savetima."

Citat:
a ovo da li se isplati ili ne neka kaze cinjenica da se svaki sempron 2800+ (1600mhz default) klokuje bar na 2.4ghz, a dobar deo primeraka na 2.6ghz i sve to da default naponu... sad ti meni reci da li je ili ne to 10%+.


Ne znam kako da Ti kažem... ali... 10% viši takt ne znači ni 0,10% bolje performanse. Klok procesora je jedan u moru parametara koji reguliše brzinu neke konfiguracije. Gde je tu bandwidth memorije, magistrale, brzina grafičke, fleksibilnost čipseta itd, itd?

A na stranu što na moje pitanje "koja je razlika između stock klokova mašine koja postiže 8+ frejmova u Doom-u 3 i one koja hipotetički postiže 50, pa i 100% bolje performanse (što je naravno i teoretski i praktično nemoguće!) i ostvaruje CELIH 12 (50%) ili 16 (100%) fps?" Reći ću ja - obe su (uslovno rečeno, gledano iz ugla igrača) matori krševi i ne služe ničemu. Prvo zbog toga što je granica za komotno igranje Doom-a (full detalji) malo poviša od nekakvog Semprona, a drugo što će grafička iz srednje (ili čak niže) klase totalno demoralisati korisnika da se zamara sa slajd šouom ispred sebe.

OK, ne mora se sve posmatrati iz ugla jednog igrača, ali... oni koji rade neki ozbiljan posao ni u ludilu neće krenuti u OC avanturu i to iz više razloga:
1. Bitni su im podaci,
2. Nekakvo ubrzanje, koje je moguće zabeležiti samo statistikom sa decimalama, im ne donosi benefit,
3. Bitna im je stabilnost, bez obzira na sve,
4. Pogledaj prvi razlog.

Pozdrav
[ parafora @ 23.02.2007. 11:01 ] @
Citat:

U ovo mogu da poverujem samo ako kažeš da kompjuter imaš tek godinu dana. Hoćeš da kažeš da Ti NIKADA NIŠTA nije crklo od komponenti? Ti u tom slučaju imaš neke, za mene i većinu ostalih, neviđeno kvalitetne komponente.

Kompjuter imam mnogo duze od godinu dana, i da, ja bash to hocu da kazhem.
Ali, to nije zato shto ja imam super kvalitetne komponente, nego zato shto ih prodam cim mi istekne garancija na njih i kupim druge sa garancijom, bash iz razloga shto klokujem i ne znam koliko ce mi dugo trajati. nikada nisam jednu komponentu drzao u racunaru duze od 3 godine bash iz razloga shto nikada nisam dobio garanciju koja duze traje. ja sam svestan da im skracujem rok pa zato kupujem nove. ako ti je ovo toliko neverovatno i tesko da prihvatish ti slobodno misli kako sam ja samo jedan od overklokera koji ne zele da priznaju da im je neshto crklo.

Citat:

Ne znam kako da Ti kažem... ali... 10% viši takt ne znači ni 0,10% bolje performanse. Klok procesora je jedan u moru parametara koji reguliše brzinu neke konfiguracije. Gde je tu bandwidth memorije, magistrale, brzina grafičke, fleksibilnost čipseta itd, itd?

A na stranu što na moje pitanje "koja je razlika između stock klokova mašine koja postiže 8+ frejmova u Doom-u 3 i one koja hipotetički postiže 50, pa i 100% bolje performanse (što je naravno i teoretski i praktično nemoguće!) i ostvaruje CELIH 12 (50%) ili 16 (100%) fps?" Reći ću ja - obe su (uslovno rečeno, gledano iz ugla igrača) matori krševi i ne služe ničemu. Prvo zbog toga što je granica za komotno igranje Doom-a (full detalji) malo poviša od nekakvog Semprona, a drugo što će grafička iz srednje (ili čak niže) klase totalno demoralisati korisnika da se zamara sa slajd šouom ispred sebe.

OK, ne mora se sve posmatrati iz ugla jednog igrača, ali... oni koji rade neki ozbiljan posao ni u ludilu neće krenuti u OC avanturu i to iz više razloga:
1. Bitni su im podaci,
2. Nekakvo ubrzanje, koje je moguće zabeležiti samo statistikom sa decimalama, im ne donosi benefit,
3. Bitna im je stabilnost, bez obzira na sve,
4. Pogledaj prvi razlog.


hmmmz.. pa klokovanjem se i povecava takt magistrale, pa sa visim taktom magistrale povecava se i takt memorije pa i njen bandwith.. a to je vec veliki procenat riba u tom moru koje si naveo (ne znam kako merish fleksibilnost cipseta i stvarno bih voleo da mi objasnish makar na pm jer me najiskrenije zanima)

ovaj drugi pasus ti je potpuno oftopic i stvarno ne znam kakve veze ima sa celom pricom.. sempron je bio samo primer. ne klokuju se samo semproni i graficke iz nize klase.

a za ovo poslednje si potpuno u pravu. ja takodje ne znam nikoga ko radi neki ozbiljan posao i klokuje svoju mashinu, bash iz razloga koje si naveo.





@offtopic
izvinjavam se shto sam napisao rech "glupo" mada josh uvek ne razumem gde sam pogreshio, niti sam nekoga uvredio, niti sam je upotrebio u pogreshnom kontekstu :D

[ StORM48 @ 23.02.2007. 20:55 ] @
Dalja rasprava na ovaj način je totalno bespredmetna, koliko vidim...

Citat:
parafora: ovaj drugi pasus ti je potpuno oftopic i stvarno ne znam kakve veze ima sa celom pricom.. sempron je bio samo primer. ne klokuju se samo semproni i graficke iz nize klase.


Nešto mi se čini da su onda svi Tvoji postovi na ovoj temi - off-topic. Obrati pažnju oko kakve konfiguracije je rasprava povedena. Osim procesora, sve ostalo nije vredno klokovati. Posebno memoriju (koje ima malo), a ni izdaleka grafičku. Sa tom grafičkom (a posebno memorijom), igre i programi koji rade kako valja i sada rade kako treba. Kada se klokuje i dalje neće moći da izađe na kraj sa jednim Doom-om 3 ili FarCry-jem (zbog hroničnog manjka memorije), a o novijem softveru da i ne pričam. Ne vrti se sve oko igara, ali aplikacijama za rad će i mnogo slabija konfiguracija biti dovoljno, pa smo opet na istom.

Na stranu što nisam dobio odgovor na pitanje "koliko je tačno poboljšanje performansi nakon kloka prosečne konfiguracije". Napominjem, E6300 je daleko od definicije "prosečnog". Znači, ne procenat povećanja takta, nego konkretnih rezultata u aplikacijama, u radu sa diskom, memorijom, u radu igara... (?)

To što Ti menjaš komponente u garantnom roku (odnosno na kraju istog), ne znači da mogu svi. U svakom slučaju, ovde su svi manje/više izneli poneki argument, osim Tebe. Svi postovi Ti se svode na čisto kontriranje. A pošto kažeš da Ti nikada ni jedna komponenta nije otkazala poslušnosti... šta da kažem... "Lucky you!".

A sad, pustimo ostale da kažu svoje, pošto i uzurpacija teme spada u kršenje Pravilnika.

Pozdrav

P.S. Lepo je DarkHorus napravio "obdukciju" ovde: http://www.elitesecurity.org/p1464123
A i ovaj post je dosta razuman: http://www.elitesecurity.org/p1464851