[ SladgeHammer @ 13.02.2007. 12:40 ] @

Pozdravljam uvazeni skup.
Imam jedan problemcic, pa da zamolim za pomoc. Mozda je bilo dosad, ne zamerite odskora sam na ES.
Dakle ovako. Ponosni sam vlasnik Titaniuma na 1 GHz. Od pre par meseci imam sledecu pojavu na ekranu. Posle nekog vremena, nekad posle par minuta, a nekad posle pola sata recimo, na ekranu se pojave neke crtice bilo vertikalne bilo horizontalne, i ekran pocne da vuce rekao bih vise na zelenu boju. Nekad se to izgubi u toku rada, nekad ne. Mislio sam da nije onaj kablic do ekrana, ali ne, mislim da nije ni ekran u pitanju. Od jednog ortaka sam cuo da je to najverovatnije problem pregrevanje grafickog cipa ili memorije, tj. njihovo neadekvatno hladjenje. Onda me jos uplasio da se kod tih modela desavalo da se usled zagrevanja odlemi graficki cip (ili memorija bese?). Ja sam ga rastavio i stavio pastu na cipove, i malo prekontrolisao kako hladnjak naleze na njih. Bilo je O.K. dve nedelje, a onda opet po starom.
Ima li kakav savet/predlog/iskustvo ?

----------------------------------------------

Prva Bozja zapovest:
- Ja sam Mac, kompjuter tvoj, nemoj imati drugih kompjutera.

[ madamov @ 13.02.2007. 15:56 ] @
Hm, imam četiri godine starog Titaniuma koji je u proseku radio minimum 12 sati dnevno i ovo mi se ne dešava. Nešto nije u redu sa grafičkom sigurno. Što se mog Titaniuma tiče, izgleda da mu slabi ekran, kada ga uključim sav je nekako žućkasto crven, a onda posle jedno desetak sekundi se vrati u normalu.
[ SladgeHammer @ 13.02.2007. 17:54 ] @
Pa ono jest, krstenica ...
kad smo vec kod toga, i baterija je na izdisaju, a SuperDrive sam morao vec da menjam sa Combo - by the way, mogu li se ta dva artikla naci u Bgd i po kojoj (razumnoj ceni) ?
Ima li neko te neke stvarcice na lageru ?
[ hulja @ 13.02.2007. 19:45 ] @
nista u beogradu se ne moze naci po razumnoj ceni.
[ MacOS @ 13.02.2007. 21:06 ] @
> Posle nekog vremena, nekad posle par minuta, a nekad posle pola
> sata recimo, na ekranu se pojave neke crtice bilo vertikalne bilo
> horizontalne, i ekran pocne da vuce rekao bih vise na zelenu boju.
> Nekad se to izgubi u toku rada, nekad ne.

Hm, izgelda da je isto kao kod mene na Al 1.25. Samo sto je meni
crklo u roku od nedelju dana a manifestuje se i kao lose renderovanje
3D stvari tako da ozgleda da je memorija jer sve ostalo deluje sasvim
OK i ne reaguje na mrdanje tokom rada.
[ SladgeHammer @ 13.02.2007. 23:10 ] @
Izgleda si u pravu druze, verovatno je memorija pobrljavila usled pregrevanja, da je graficki cip u pitanju mislim da bi tek onda bio cirkus.
By the way, zao mi je zbog tvog Al 1.25 (a bas sam se mislio da nabavim slican model). Jesi li sanirao kvar ili je otisao u donatore organa - pitam zbog Superdrive-a, trebao bi mi.



Hm, izgelda da je isto kao kod mene na Al 1.25. Samo sto je meni
crklo u roku od nedelju dana a manifestuje se i kao lose renderovanje
3D stvari tako da ozgleda da je memorija jer sve ostalo deluje sasvim
OK i ne reaguje na mrdanje tokom rada.[/quote]
[ madamov @ 14.02.2007. 10:21 ] @
Citat:
SladgeHammer: Pa ono jest, krstenica ...
kad smo vec kod toga, i baterija je na izdisaju, a SuperDrive sam morao vec da menjam sa Combo - by the way, mogu li se ta dva artikla naci u Bgd i po kojoj (razumnoj ceni) ?
Ima li neko te neke stvarcice na lageru ?

Bateriju možda još i ima, ali SuperDrive (originalni) teško. Nego, jedan momak od kojeg ponekad kupujem neko parče "univerzalnog" hardvera mi reče da su optički drajvovi za laptopove pojeftinili i da se čak mogu naći i slot loading verzije za iste ili manje pare nego u USA. Negde smo već pričali o tome, bio je jedan model slot loading Pioneera koji je, prema porukama na stranim forumima, sigurno radio u Titaniumu. Moraću to da iskopam, a čim vidim drugara pitaću ga za koliko bi mogao da nabavi slot loading snimač. Što se baterije tiče, koliko vidim na www.apple.co.yu ista košta oko 12000 dinara za Aluminijum, nema podatka o istoj za Titanium, a siguran sam da ova ne odgovara. Verovatno je servisni deo pa je nema u cenovniku, treba pitati dilere.
[ MacOS @ 14.02.2007. 11:43 ] @
> Izgleda si u pravu druze, verovatno je memorija pobrljavila usled
> pregrevanja, da je graficki cip u pitanju mislim da bi tek onda bio
> cirkus.

Svejedno, tesko ces nesto da uradis cak i da je samo memorija. Mnogo
je opasno davati nekom da ti lemilicom cepkra po ploci cak i da
nadjes chip.

> By the way, zao mi je zbog tvog Al 1.25 (a bas sam se mislio da
> nabavim slican model). Jesi li sanirao kvar ili je otisao u
> donatore organa - pitam zbog Superdrive-a, trebao bi mi.

Nije popravljen hardverski al sam ga sanirao softverski. Ubio sam mu
crvenu boju i zaboravio na igranje na njemu.
[ SladgeHammer @ 14.02.2007. 23:45 ] @
Citat:
madamov: Bateriju možda još i ima, ali SuperDrive (originalni) teško. Nego, jedan momak od kojeg ponekad kupujem neko parče "univerzalnog" hardvera mi reče da su optički drajvovi za laptopove pojeftinili i da se čak mogu naći i slot loading verzije za iste ili manje pare nego u USA. Negde smo već pričali o tome, bio je jedan model slot loading Pioneera koji je, prema porukama na stranim forumima, sigurno radio u Titaniumu. Moraću to da iskopam, a čim vidim drugara pitaću ga za koliko bi mogao da nabavi slot loading snimač. Što se baterije tiče, koliko vidim na www.apple.co.yu ista košta oko 12000 dinara za Aluminijum, nema podatka o istoj za Titanium, a siguran sam da ova ne odgovara. Verovatno je servisni deo pa je nema u cenovniku, treba pitati dilere.



Uh, bio bih ti veoma zahvalan (i konkretno kad budem dolazio za Bgd) ako bi nasao malo vremena da mi to pogledas, to za rezac i bateriju. Mislim nije neki hitan domaci zadatak, ali mislim da ne kupujem neki externi DVD rezac.
Moze se baterija i to nabaviti i u USA ali mi je malo komplikovano - mislim da je baterija oko 100+ US$.
[ SladgeHammer @ 14.02.2007. 23:49 ] @
Citat:
MacOS
Svejedno, tesko ces nesto da uradis cak i da je samo memorija. Mnogo
je opasno davati nekom da ti lemilicom cepkra po ploci cak i da
nadjes chip.




Ja ipak mislim da je samo problem sa pregrevanjem. Recimo, ekran pobrljavi, ja otvorim prozor, onda se ponekad vrati u normalu.
Videcu za vikend da Titaniuma otvaram i da resavam problem.