[ Humanoid @ 19.06.2003. 11:55 ] @
Evo,ja bih poceo s razvijanjem OS-a u Pascalu(jooj,netko ce me ubiti zbog ove izjave).Znam da je to mozda glupa ideja,ali eto ,i takve padaju na pamet ,pa me zanima da'l bi se na netu mogla naci literatura za nesto takvo (obavezno u Pascalu!)?
[ tweeester @ 19.06.2003. 11:57 ] @
Video sam sve i svasta ali tako nesto nisam nigde, sto ne znaci da nije moguce ...
[ salec @ 19.06.2003. 12:01 ] @
Citat:
Humanoid:
Evo,ja bih poceo s razvijanjem OS-a u Pascalu(jooj,netko ce me ubiti zbog ove izjave).Znam da je to mozda glupa ideja,ali eto ,i takve padaju na pamet ,pa me zanima da'l bi se na netu mogla naci literatura za nesto takvo (obavezno u Pascalu!)?


"Principi operativnih sistema", Per Brinch Hansen, Naucna knjiga (ako se dobro secam)

Inace, cika Niklaus Wirth je posle Pascala smislio Modulu-2 za tu namenu (sistemsko programiranje)
[ tOwk @ 19.06.2003. 13:04 ] @
A posle Module-2 je „smislio“ Oberon i čak i napisao ceo operativni sistem u njemu: http://www.oberon.ethz.ch/

Uostalom, najverovatnije ima i „operativnih sistema“ (najverovatnije samo jezgra uz nešto malo funkcionalnosti) pisanih u samom Pascal-u, pa ko voli nek izvoli.
[ Adr-1 @ 12.06.2004. 05:43 ] @
Zasto je glupo ima dosta OS-ova pisanih u pascalu sam MacOS je napisan u pascalu pa je poslije prebacen u c (mislim da se u stvari radi o predhodniku MacOS-a Aplle LisaOS). Ima i nekih novijih sistema pisanih u Pascalu pa cak i source sam negdje vidio nedavno. (potrazi na google ima dosta toga o pisanju OS-a u Pascalu)

Pascal je strasno mocan i ne vidim zasto netko nebi napravio sistem u njemu. Za koju godinu i ja namjeravam napraviti sistem u pascalu.
[ BaCkSpAcE @ 01.07.2004. 18:46 ] @
Citat:

Zasto je glupo ima dosta OS-ova pisanih u pascalu sam MacOS je napisan u pascalu pa je poslije prebacen u c (mislim da se u stvari radi o predhodniku MacOS-a Aplle LisaOS)


Meni se cini da sam negde cuo da se u jezgru MacOSa nalazi Linux...
[ madamov @ 01.07.2004. 19:32 ] @
Citat:
Meni se cini da sam negde cuo da se u jezgru MacOSa nalazi Linux...


Prvi Mac OS, pa sve do Mac OS-a, tj. Systema 7 kako su se tada zvali operativni sistemi za Maca, zaključno sa Systemom 6, su pisani u Pascalu. Štaviše, Apple je 1983., a možda i ranije, prvo razvio svoj posebni Pascal kojeg su nazvali Object Pascal, pa onda u njemu razvio svoj OS. System 7 i kasniji Mac OS 8 i Mac OS 9 su napisani u C-u.

Što se Mac OS X tiče, to je potpuno novi operativni sistem sa FreeBSD osnovom kao i Linux (ali mu Linux nije osnova, samo imaju istu osnovu) koji nema nikakve veze sa prethodnim operativnim sistemima za Maca, osim što omogućavaju da se programi pisani za starije sisteme pod OS X izvršavaju u tzv. Classic okruženju.
[ caboom @ 01.07.2004. 19:50 ] @
ako se ne varam, ovo bas i nije u potpunosti tacno. prvi macos rom je u sustini izveden iz delova lisa koda tako sto je uzet assembly language outputa iz lisinog pascal kompajlera (lisa os je zaista i bio napisan u pascalu) i takav kod je posle bio optimizovan i nadogradjen, ali je od tada pa do kasnih verzija macos-a ceo operativni sistem bio razvijan u asembleru. dosta stvari je krenulo da se menja kada se preslo sa motorola 680xx procesora na powerpc, sto je uzrokovalo grdne probleme zbog te cinjenice, tako da je apple ipak morao malo da promeni strategiju razvoja.
sto se tice os/x-a on prvenstveno lezi nad mach kernelom, a uzet je freebsd posix layer, tcp/ip stack, ipc itd. itd. pogledati ovde: http://www.kernelthread.com/mac/osx/arch_xnu.html

btw. ni macos ni os/x nemaju apsolutno nikakve veze sa linux-om. mozda je zanimljiv podatak da je bilo dosta neuspelih pokusaja da se od macos-a napravi unixoliki sistem, ali je apple omanuo u tome... bar do os/x-a, koji opet, nema apsolutno nikakve veze sa starim macos kernelom (zbog ovoga se ponajvise "raduju" carbon programeri).
[ madamov @ 02.07.2004. 00:24 ] @
Citat:
ako se ne varam, ovo bas i nije u potpunosti tacno. prvi macos rom je u sustini izveden iz delova lisa koda tako sto je uzet assembly language outputa iz lisinog pascal kompajlera (lisa os je zaista i bio napisan u pascalu) i takav kod je posle bio optimizovan i nadogradjen


Citat iz Macintosh Revealed Volume One: Unlocking the Toolbox od Stivena Černikofa:

When Apple first began developing software for the Macintosh, there wasn't any Macintosh to develop it on. Fortunately, Mac's big sister Lisa (now known as Macintosh XL) was around to lend a hand. The Lisa alrady had a complete software development system based on the same microprocessor used in he Macintosh, the Motorola MC68000. This Lisa programming environment, with its Pascal compiler and 68000 assembler, became the de facto standard for programming the Macintosh. All of Apple's own Mac software - including the Toolbox itself - was written in Lisa Pascal or assembly language, compiled or assembled on a Lisa, and "ported" to the Macintosh to run.

...

Because the Toolbox has its hitorical roots in the Lisa development system, its internal data formats and calling conventions are based on those of Lisa Pascal. In a sense, Pascal is the Toolbox's "native language".
[ caboom @ 02.07.2004. 20:10 ] @
ovo je prilicna retorika :)
[ madamov @ 02.07.2004. 23:25 ] @
Citat:
ovo je prilicna retorika :)


Moguće, ali su to reči čoveka koji je učestvovao u razvoju Mac OS-a.