|
[ rljuba1 @ 14.02.2007. 12:51 ] @
| Pozdrav,
Upravo se odlucujem kupiti neki od digitalnih aparata. Vec sam odabrao model i tip aparata.
Najveca "misterija" trenutno, je... Za koji se model odluciti. Model aparata sa AA baterijama, ili model sa Lithium-ion baterijama. Da napomenem da su im karakteristike identicne u svim ostalim funkcijama.
Molim pomozite konstruktivnim objasnjenjima :)
Unapred zahvalan! |
[ crnibombarder @ 14.02.2007. 13:16 ] @
Vec dosta puta polemisano,
Li-Ion baterije ce dati vecu autonomiju,duzi zivotni vek,nije ih problem nabaviti kao nekad,a sa druge strane kvalitetne Ni-Mh AA baterije imas na svakom cosku,nisu skupe,tako da je diskutabilno sta je bolje,to sam moras da odlucis na osnovu svojih potreba.
[ Abdee @ 14.02.2007. 13:19 ] @
Na to pitanje ti niko ne moze dati pravi odgovor. Neko voli jedne, neko voli druge a svako dodje u situaciju da proklinje one koje koristi.
[ mulaz @ 14.02.2007. 14:05 ] @
ja licno preporucujem AA model, pa kupi baterije za punjenje, neke najbolje
e sad... po pravilu su baterije uvek pune... OSIM kada se nesto dogodi i treba da slikas. Znaci dok stoji u ormanu... sve puno... kad odes na jednonevno putovanje... tri slike i prazne (veruj mi.. ovaj murphy nije izmisljotina.. imam licna iskustva sa time :)). A ako imas aa model, stvarno, kako kaze @crnibombarder, mozes da ih kupis na svakom cosku
[ guru @ 14.02.2007. 16:19 ] @
Zato imash Li-ION koji se od nule napuni za sat vremena i mozesh da ga punish kad hocesh. Uz aparat vec dobijesh jednu bateriju i punjach, a za cenu AA+punjach koje morash da kupish, mozesh da kupish josh jednu, pa nema shanse da ti se desi da ti baterija zafali. AA ne mozesh da punish kad hocesh, pune se pola dana, a alkalne traju 50 snimaka pa nisu nikakvo reshenje na brzaka.
Koristim i jedne i druge (AA zato shto moram), i na LiION nikada ne mislim, dok za AA uvek moram da imam neki plan, bez obzira na 2 kompleta..
[ kobac66 @ 14.02.2007. 18:24 ] @
Skoro sve je vec receno ali da dodam.
LiIon su lakse pa je i aparat obicno prilicno laksi.
Brzina punjenja AA baterija se sa nekim brzim punjacima sada smanjila na 15 minuta (mada su po meni optimalni punjaci sto pune za sat-dva) tako da tu neke razlike i nema.
Licno vise volim AA varijantu posto mi je par puta znacilo sto sam mogao da stavim alkalne baterije u aparat, a i onda imam zaista dobar punjac koji moze da posluzi za punjenje baterija za jos ponesto osim za foto-aparat.
Naravno tu je i trosak dodatnog dobrog punjaca sto je 30-50e pa treba izvagati sta je kome bitnije. :)
[ icko.nom @ 14.02.2007. 23:20 ] @
kobac66- "Brzina punjenja AA baterija se sa nekim brzim punjacima sada smanjila na 15 minuta (mada su po meni optimalni punjaci sto pune za sat-dva)"
pretpostavljam da si pogresio u 'tipkanju',15 min jedino ako ih direktno nabodes na 'Djerdap',mada u tom slucaju postoji opasnost da ih 'prepunis',salim se,naravno
ali je normalno da se pune 10 sati ili nesto krace,za takve baterije je to i preporucljivo
a u vezi pitanja sta kupiti,AA ili Lion model, mislim da se pri kupovini treba uzeti u obzir druge karakteristike, one koje uticu na kvalitet fotki,zar ne
baterije su sve manji problem,ionako se pune za 15 minuta:)
[ Vole Domu @ 15.02.2007. 01:32 ] @
ne, nije pogresio,
ja licno imam sanyo punjac koji puni za dva sata...
a postoje i modeli koji pune za 15 (petnes') (petnaest) (fifteen) minuta....
[ Abdee @ 15.02.2007. 14:11 ] @
Ti "petnaestominutni" punjaci za 15 min. napune baterije do 85% kapaciteta i baterije u njima se nenormalno greju tako da ih ne smes staviti u aparat jos 15 minuta posle punjenja. Sve u svemu, marketinske fore, kao i Eneloop i sl. revolucionarne NiMh baterije...
[ grozda @ 15.02.2007. 14:27 ] @
Nisi rekao koji aparat kupujes. Kod nas je koliko sam primetio podrska za LiON baterije u zadnje vreme kvalitetna, tako da ces i za par godina moci da pronadjes ako zatreba. Neki modeli imaju preskupe LiON baterije pa se raspitaj i po tom pitanju, kakva je podrska i kakve su cene. Za neke modele LiON kostaju i po 50-ak eura pa za par godina pitanje je da li ces ih naci i ko zna koliko ce kostati.
[ guru @ 15.02.2007. 16:19 ] @
Vecina normalnih punjacha puni AA baterije za 1.5-2 sata, ali ti ne mozesh AA da stavish kad hocesh, vec morash da ih ispraznish prvo shto traje 5 ili 10 sati, i to je problem, ne mozesh da rachunash na te baterije nikako. A drugo, LiION mozesh da punish/dopunjujesh i u kolima, AA ne mozesh..
[ aleksandar.smartart @ 15.02.2007. 22:29 ] @
Svakakvih budalastina ovde ima. Po meni prednost Lithium-ion baterije je samo u tome sto je mala i lagana. Da je punis kada hoces i gde hoces i koliko hoces mozes samo ne ocekuj da ce da ti traje kao pri normalnoj upotrebi. Imam dve lthium-ion isti model, jedna moja jedna sestrina isti dan kupljene ne funkcionisu vise isto - a sve zbog razlicitog rukovanja pridrzavanja odnosno ne pridrzavanja pravilnog koriscenja baterije.
AA baterije su mnogo veceg kapaciteta od Lithium baterija, imas punjac za 15 min koji radi i u kolima (nije marketinska fora imam ga) baterije izlaze mlake jer ima ugradjen ventilator, ne przi baterije i ne puni ih do 85% i definitvno je posao sa ovim setom bolji od Lithium varijante (mnooogo bolji). Mana AA baterija je sto su same baterije teze, punjac je veci i tezi, i imas malo vise kablova sve u svemu solidno si sputan u izboru torbica ako zelis all in one resenje za aparat i pratecu opremu. Ali si isto tako i rasterecen jer rezervne baterije imas na svakom cosku, punjenje od 15 minuta je nenormalno brzo i o tome vise ne razmisljas kao o bilo kakvoj stavci u procesu fotografisanja. Moj predlog ti je AA 2700(2900mAh) + brzi punjac, nije jeftino ali o tome vise ne razmisljas.
[ mulaz @ 15.02.2007. 23:00 ] @
[ guru @ 16.02.2007. 08:08 ] @
Citat: aleksandar.smartart: Svakakvih budalastina ovde ima. Po meni prednost Lithium-ion baterije je samo u tome sto je mala i lagana. Da je punis kada hoces i gde hoces i koliko hoces mozes samo ne ocekuj da ce da ti traje kao pri normalnoj upotrebi. Imam dve lthium-ion isti model, jedna moja jedna sestrina isti dan kupljene ne funkcionisu vise isto - a sve zbog razlicitog rukovanja pridrzavanja odnosno ne pridrzavanja pravilnog koriscenja baterije.
AA baterije su mnogo veceg kapaciteta od Lithium baterija, imas punjac za 15 min koji radi i u kolima (nije marketinska fora imam ga) baterije izlaze mlake jer ima ugradjen ventilator, ne przi baterije i ne puni ih do 85% i definitvno je posao sa ovim setom bolji od Lithium varijante (mnooogo bolji). Mana AA baterija je sto su same baterije teze, punjac je veci i tezi, i imas malo vise kablova sve u svemu solidno si sputan u izboru torbica ako zelis all in one resenje za aparat i pratecu opremu. Ali si isto tako i rasterecen jer rezervne baterije imas na svakom cosku, punjenje od 15 minuta je nenormalno brzo i o tome vise ne razmisljas kao o bilo kakvoj stavci u procesu fotografisanja. Moj predlog ti je AA 2700(2900mAh) + brzi punjac, nije jeftino ali o tome vise ne razmisljas.
Ti si verovatno jedan od onih koji formira bateriju u novom mobilnom telefonu :) Hocesh da kazesh da se LiION baterije moraju prazniti, a NiMh mozesh da punish kad hocesh i to traje 15 minuta ? :)
Forum i alkohol ne idu zajedno :)
[ Abdee @ 16.02.2007. 08:16 ] @
Citat: Svakakvih budalastina ovde ima.
Nije ih bilo dok ti nisi napisao to sto si napisao.
Ako u nesto "ulazi" 7500 mA to ne moze da bude mlako... Cak i 800mA prilicno zagreje baterije.
[ ikac2000 @ 16.02.2007. 09:20 ] @
>
Seti se mobilnih telefona, Li-Ion baterije gube kapacitet nakon par
godina intenzivnog koriscenja, a kako su dosta skupe i namenske po
aparatu, predstavljace ti veci trosak nego komplet AA (200 din po komadu).
Inace da su kompaktnije i zahvalnije za punjenje, nema sumnje....
[ icko.nom @ 16.02.2007. 10:09 ] @
Very istog dana kada je postavljeno pitanje 'AA ili Litijum',pre nego li sam i 'svratio' ovde,ja sam pitao kolegu za misljenje,isprovociran reklamom koju sam video u Refoto-u,(abdee je pomenuo marku),covek mi je doslovce rekao da izbegavam sve takve 'od frtalj punjace' i da tu vazi pravilo preuzeto iz pornica 'duze je bolje'.Covek se svakog dana druzi sa Amperom,Voltom i Wattom pa mogu da mu verujem,objasnjavao mi je zbog cega ali sam istodobno bio na nekom porno sajtu sofisticirane, umetnicke erotike pa nisam uspeo da se skoncetrisem:)
Sto se samog izbora tice,ponavljam i podvlacim da on nije bitan u zboru,nije to, kako to intelektualci govore, 'pitanje prvog reda' prilikom kupovine fotoaparata, tu ima vise fizike/optike nego hemije/sta vec, meni se, ne jednom desilo da ostanem 'bez goriva' sa (brus)li-ion baterijom, a da nigde na vidiku nisam imao benzisku stanicu, a rezervnu nemam,jerbo nama,pripadnicima kaste proletera, to status ne dozvoljava...
Tako da je sve relativno,obe imaju prednosti i mane, a po svemu sudeci cu i ja preci na AA 'konfiguraciju' i odmah kupiti 6500 baterija, nek se nadje.
[ guru @ 16.02.2007. 11:19 ] @
Pa naravno, to je sve na silu, i bez praznjenja ne moze, a to traje bar 5 sati (kada aparat prijavljuje prazne baterije).
Shto se tiche cene, mozesh ti da kupish i AA na buvljaku za po 100 dinara i vartin punjach koji ne prazni a puni za 12 sati, i tako ushtedish 10e, ali ako hocesh konfor, o AA necesh ni razmishljati..
[ grozda @ 16.02.2007. 18:10 ] @
Ovo me podseca na pricu o baterijama za mobilne i to da li uzeti NiMH ili LiON baterije.
U svakom slucaju je dokazano da su LiON bolje i zato su i proizvodjaci Mobilnih napustili NiMH.
Citat: NiMH (nikal-metal-hidrid), donijela je mnoga poboljšanja, ali i neke probleme. Osnovni napredak je u tome što je toksični kadmij zamijenjen hidridom (spojem metala i vodika) netoksičnog metala. Ovaj ekološki znatno prihvatljiviji kemijski sastav donio je i znatno veću (do 50%) gustoću energije od NiCd baterija. NiMH baterije se odlikuju i znatno smanjenom kristalizacijom, pa su stoga osjetno manje zahtjevne za svakodnevnog korisnika jer traže tek minimalno održavanje. Osnovni nedostatak im je oko dva puta kraći životni vijek, no ne brinite previše - NiMH bateriju ćete napuniti i isprazniti barem 300-500 puta prije nego primijetite pad kapaciteta. Potencijalni nedostatak je i vrlo izraženo samopražnjenje: već 24 sata nakon punjenja baterija će izgubiti oko 10% svog kapaciteta, a nakon toga samopražnjenje polako pada i smanjuje se na 10% mjesečno. Ni zbog ovoga ne trebate brinuti jer ćete napunjenu bateriju vjerojatno iskoristiti unutar nekoliko dana
Sto se tice digitalnih aparata pitanje je koliko se on koristi u svakodnevnom radu.
Neko ga ukljuci samo kad treba da ide na neku proslavu, letovanje, izlet ... kako obicno planira kada ce fotografiati napunice baterije na vreme.
Ovde imate odlican tekst o baterijama pa zakljucite sami
http://www.info-mob.com/clanci/baterije-liion-nimh-nicd.html
Citat: Vjerojatno se čuli za nešto što se zove memorijski efekt. Recimo to odmah na početku - baterija vašeg mobilnog telefona od toga zasigurno ne pati. Memorijski efekt je fenomen koji se, u mjerljivom iznosu, javlja isključivo kod starijih generacija NiCd baterija. Uočen je kod baterija na jednom satelitu, a pojavio se iz jednog vrlo specifičnog razloga. U orbiti oko Zemlje, kako su solarni paneli satelita ulazili i izlazili iz njene sjene, baterija je uzastopno prolazila kroz potpuno jednake razine pražnjenja i punjenja. Iako se baterija u Zemljinoj sjeni nije uopće znatno praznila, nakon većeg broja ciklusa primijećen je znatan pad kapaciteta. Na kraju, kapacitet baterije smanjio se upravo na razinu do koje se baterija praznila prilikom svakog ciklusa, kao da baterija pamti razinu do koje se prazni. Otuda i ime - memorijski efekt. Rješenje ovog problema bilo je u povremenom punom ciklusu pražnjenja i punjenja, tj. bateriju je bilo potrebno nekoliko puta uzastopce potpuno isprazniti i napuniti, a taj postupak održavanja trebao se ponoviti svakih mjesec dana. Za sve današnje NiCd i sve NiMH baterije može se reći da nemaju mjerljivi memorijski efekt, a Li-Ion i Li-Poly uopće ne pate od tog fenomena. Za paranoične: čak i kada bismo u mobitelu imali stariju vrstu NiCd baterije, normalnom uporabom bilo bi gotovo nemoguće u bateriji izazvati memorijski efekt. Razlog tome je što bateriju gotovo nikad ne praznimo do potpuno iste razine.
Licno koristim AA baterije imam 4 kom. koje su napunjene sporim punjacem i nije mi se desilo nijenom da ne mogu nesto fotografisati. Ako jedan par otkaze tu je drugi rezervni. Nikad ne pravis po 500 fotografija odjednom da bi potrosio oba kompleta. U danasnje vreme i punjaci postaju napredniji, brzi punjaci, neki imaju i opciju discharge (praznjenje) tako da se ne bi stvarao memorijski efekat.
Svaka baterija ima neki vek trajanja, padanja kapaciteta koji nepravilnom upotrebom mozemo ubrzati ali sve to nije bas toliko strasno.
Znaci nakon 300-500 punjenja baterija ce pokazti jasne znake da je vreme za zamenu. Pri nekom umerenom koriscenju foto aparata izracunajte koliko ce vam trajati.
AA su jeftine i teze, LiON su lakse, duze traju ali su skuplje i teze ih je naci pa odlucite sami ... kazem, proverite cenu LiON za konkretan model i da li se moze naci.
[Ovu poruku je menjao grozda dana 16.02.2007. u 19:20 GMT+1]
[ kobac66 @ 17.02.2007. 07:53 ] @
Da neko ne pomisli da branim AA baterije.
LiIon baterije su daleko bolje u skoro svakom pogledu osim u jednom.
Ne postoji standard tako da svako zivi pravi razlicite baterije za svoje uredjaje, pa i isti proizvodjac retko kada napravi dva uredjaja u koji ide ista baterija.
Ako se ikada dogovore i postave neki standard za LiIon baterije i pocnu te standardne da ubacuju u aparate gladne energije tek tada ce AA izaci iz "mode" .
[ Abdee @ 17.02.2007. 12:10 ] @
I jeste i nije tako... Skoro sve Li-Ion baterije iste velicine u sebi imaju potpuno iste celije (cesto i istog proizvodjaca). Razlike su najvece u pratecoj elektronici jer dok neki aparati prikazuju u detalje kako je baterija raspolozena i koliko ce da radi, neki i dalje furaju fazon sa "tri crte"...
[ zeljo_bl @ 17.02.2007. 18:23 ] @
kao što rekoše prtehodnici bitno je za šta ćeš koristiti tj koliko ćeš koristiti aparat
Trenutno imam fuji s9600 koji crpi 4 AA baterije i uglavnom koristim 4-5 setova baterija(ne koristim blic na njemu, već 3-4 posebna blica za koje gore nisam uračunao baterije, ali doviljan im je po jedan set dobrih baterija). Setovi su 2x2300 i 2x2600mAh a ponekad i jedan od 2000.
Na kojekakvim višednevnim ekspedicijama i izletima je nemoguće napuniti baterije jer gotovo nikad nema struje u kampu a i kad upadnemo u neko selo treba čekati 5-6 sati da bi se jedan set napunio kako treba,a nemoguće je nositi više punjača(jedva bude mjesta i za taj jedan)...
Brzi punjači samo uništavaju baterije a naročito oni “frtalj” punjači...
Dio mojih problema je riješio solarni punjač koji puni 12 baterija odjednom a i cijena mu je prihvatljiva...
Čim mi finansije dozvole prelazim na Li-Ion fotoaparat pošto poznajem čovu kojem su na Fuji S2 svi problemi riješeni sa 2 baterije, dok popiješ kafu baterija puna(al sigurno puna)...
[ guru @ 17.02.2007. 18:59 ] @
Ako prichamo o prosechnom korisniku, svakome je dovoljno 500 fotki koje isporuchuje vecina danashnjih LiION baterija u kompakt aparatima. Kome treba vishe, taj ce morati da se potroshi i na dodatne kartice, a kome treba josh vishe, nece moci bez data storage-a koji koshta 100+ eura, pa pricha o skupim baterijama tu nema nikakve veze.
Ja imam dve LiION baterije koje traju preko 2000 snimaka, i za toliko fotki mi treba 3-4 seta AA baterija za blic. Da bih imao gde da stavim tih 2000 fotki, treba mi 6GB kartica, a ako pucam RAW, trebace mi vishe od 12GB, u prevodu, niko to nema, vec kupuje prenosni photo data storage sa HDDom koji koshta minimum 100e. Kada sve to pogledamo, nishta ne znachi da imash AA baterije da bi mogao da kupish 10 setova za jeftine pare, jer to mora da prati josh bar 200e ulaganja. Hocu da kazem da cena tih baterija ne znachi nishta.
[ zeljo_bl @ 17.02.2007. 19:39 ] @
slažem se za tih 200e ulaganja ali ako si amater i još učiš(kao ja), te slikaš i brišes jedno te isto 50 puta onda ti treba osrednja memorija (1-2Gb) i mooogo baterija
sto bolje upoznajem fotografiju sve više uviđam da je to rupa bez dna... eto juče na e-bay naleteh na jako fin set radio okidaca za blic koji su mi prijeko potrebni ali morace da sacekaju neke sretnije dane(sad razvlačim kojekakve budzene kablove po pecinama)
[ Abdee @ 17.02.2007. 21:02 ] @
Citat: te slikaš i brišes jedno te isto 50 puta
OFFTOPIC: Izbegavaj taj postupak. Veruj mi.
[ zeljo_bl @ 18.02.2007. 10:24 ] @
Citat: Abdee: OFFTOPIC: Izbegavaj taj postupak. Veruj mi.
razlog brisanja je najcesce sledeci:
Zbog naglih promjena temperatura objektiv mi zamagljuje pa izmedju brisanja objektiva uslikam svega 5-6 fotki
a na temperaturama od 8-10C jedva da uslikam 100ak fotki sa AA setom baterija, za Li jos ne znam ali cu ih testirati pocetkom marta(i to u hard core situaciji: 4 dana na 10ak stepeni sa procentom vlage izmedju 70 i 95%). pa ce vidimo rezultate
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|