[ xPipo @ 14.02.2007. 13:28 ] @
Imam problem tokom snimanja glasova u SF. Inace Mikrofon je povezan preko miksete pa onda u racunar. Kada se glas snimi i hocu preslusati sta je snimljeno pojavljuje se sum, dok je taj sum jos veci kada se glas normalizuje. Sta nije u redu
[ acaradio @ 14.02.2007. 14:55 ] @
Treba utvrditi odakle taj sum dolazi...da li iz miksera ili se generise u racunaru. A mozda je kabl u pitanju, ako je loseg kvaliteta (npr. lose oklopljen), pokupices zujanje koje se kasnije cuje u snimku. Proveri sve kontakte. Ako se sum pojavljuje samo pri snimanju, a pri direktnom slusanju na kompu ne postoji nikakav problem, onda probaj sa reinstalacijom drajvera za zvucnu kartu.
[ vindic8or @ 14.02.2007. 15:57 ] @
kakav mixer, mikrofon i audio interfejs imas?

ja imam utisak da je taj shum snimljen sa sve glasom, pa se kad podignes ceo snimak normalizacijom i taj tisi deo podigne jos vise.
probaj da snimas udaljen od elektronske opreme. da li imas balansirane kablove?
[ xPipo @ 15.02.2007. 07:55 ] @
Berindzer eurorack mx 12ch. Mikrofon dinamicki rucno pravljen sa shure glavom i SB Live kartica. A pojasni mi pojam izbalansirani kablovi. Dok je oprema bila u drugoj prostoriji nije se desavalo tako nesto...
[ acaradio @ 15.02.2007. 12:24 ] @
Verovatno imas nesto u okolini sto "zraci", pa ti unosi nezeljene pojave u zvuk...ako vec kazes da ti se u drugoj prostoriji to nije desavalo.

Kakav je to sum ? Zujanje, brujanje, sustanje ? Tako ce se lakse pronaci izvor suma.

Brujanje (50 Hz i slicni brrrrr zvukovi) mozes da dobijes a). od loseg elektrolita u ispravljacu miksete, b). bogami i "iz struje", ako ti je npr. kompjuter prikljucen na uticnicu koja je sa jedne faze, a mikseta na uticnicu koja vodi sa druge faze (a.k.a. fazno divljanje), c). lose uzemljenje/nulovanje.
Zujanje (zzzzz) uglavnom nastaje kada u (uglavnom lose sirmovan, tj. oklopljen) vod kojim se prenosi zvuk, ulecu razne elektromagnetne "prljavstine" koje generisu fluorescentne lampe, "dimmer" prekidaci za svetla, televizori, transformatori na raznim uredjajima u sobi......cest je slucaj da cak ni dobro napravljen kabl ne moze da potisne ove smetnje, ali to onda znaci da se smetnje prenose "preko mase" i u tom slucaju je potrebno napraviti balansiranu vezu (kabl sa dva voda i "oklopom" + XLR konektori) koju je pominjao Vindic8or, ali koja naravno podrazumeva da na mikseti imas ugradjene balansirane XLR izlaze, kao i na audio kartici (a to SB Live sigurno nema). Ali veoma je vazno da mikrofon bude prikljucen na miksetu balansiranom vezom, nikako "banana varijantama" !
Sustanje - kvar u mikseti, prljavi/osteceni "mehanicki" delovi miksete (potenciometri, prekidaci & preklopnici - tipicno za Behringer), losi kontakti kablova, a bogami i kvar ili softversko blentavljenje SB Live kartice (zato sam pomenuo reinstalaciju drajvera kod iste).

Kao sto sam napisao u prethodnom postu, prvo proveri da li nezeljeni zvuci dolaze iz miksete ili se stvaraju u PC-u. Iskljuci kabl iz ulaza svoje kartice i pokreni snimanje u Sound Forge-u...ako u snimku nema suma, onda nije do kompa.

[Ovu poruku je menjao acaradio dana 15.02.2007. u 13:35 GMT+1]