[ ksrele @ 14.02.2007. 19:21 ] @
Skoro da bi mogao da ostavim praznu poruku, sve pise u naslovu.
Samo da napomenem da sam pretrazio forum i ne mogu nigde da nadjem dobro objasnjenje ovoga.
Interesuje me vrednost kondenzatora, tj sta se desava ako se menja ili sta ce biti ako ga uopste nema itd...
[ 2006985 @ 19.02.2007. 12:12 ] @
sto veci kondenzator to bolje.ako ga nema nece da radi...bootstrap ti sluzi da na vestacki nacin napravis napone vece od napona napajanja..
[ ksrele @ 19.02.2007. 19:21 ] @
Hvala na odgovoru, ali ako neko zna hteo bi da dobijem neki odgovor sa vise tehnickih detalja. Naravno da bi mogao da trazim konkretan odgovor postavicu konkretno pitnje.
Drugar mi je napravio pojacalo sa STK4231II i ima jedan problem. Naime pojacalo kao da probija pri malim ulaznim signalima, a pomalo se primeti i pri jacim ulazom ali slabije. Nije bitno odakle ide ulaz, znachi svejedno je da li je to PC ili CD Player uvek isto, kao probijanje. Napajanje je sasvim dovoljne i snage i napona. Razgledali smo shemu i skontali smo da nemamo pojma sta je bootstrap kondz.? Da li moze nesto da se popravi sa menjanjem vrednosti ovog kondz.?
To je pitanje za koje me je zamolio drugar da postavim.
A mene zanima da li za svako pojacalo taj kondz. ima istu ulogu? Npr i ja na TDA7294 imam isto taj kondenzator, a pojedini IC-i nemaju taj kondz. pa nas to jako zbunjuje.
Inache, znam da se u H klasi koristi neki kondenzator za dizanje napona napajanja da bi se dobio jaci izlaz, ali posto ova pojacala nisu u H klasi nisam bas siguran da ovi kondenzatori sluze za to.
[ ksrele @ 21.02.2007. 21:37 ] @
Pa zar stvarno nema nikog da malo pojasni nesto na ovu temu?
[ johnny_hush @ 21.02.2007. 21:40 ] @
Jel to probijanje distorzija ili sta? Nisam skapirao to 'probijanje'
[ ksrele @ 21.02.2007. 21:45 ] @
Da, neka vrsta blage distorzije. Ne mogu vise da ti kazem, davno sam cuo, to je kod prijatelja.
Nesto sam razmisljao, da li je moguce da je greska u samom IC-u? Da mu nije otisao neki ulazni stepen ili slicno?
No sve u svemu prvenstveno me zanima sta je bootstrap, a ovo cemo vec nekako resiti, mozda je i taj kondz problem.
[ johnny_hush @ 22.02.2007. 13:45 ] @
Zvuk je tako los upravo zbog bootstrap. Ovo ti je definicija, a ako ne razumes eng. javi pa cu prevesti.

In classical analog designs, a bootstrap circuit is an arrangement of components used to boost the input impedance of a circuit by using a small amount of positive feedback, usually over two stages. This was often necessary in the early days of bipolar transistors, which inherently have quite a low input impedance. The need for such arrangements has largely been alleviated by the use of modern field effect transistor designs, except when ultra-high input impedances are required. Note that because the feedback is positive, such circuits usually suffer from poor stability and noise performance compared to a circuit that doesn't bootstrap.
[ 2006985 @ 22.02.2007. 15:15 ] @
ova dva gore navedena integrisana pojacala ti rade u klasi AB tako da kod njih cak i nema bootstrap kola tako da ne postoji ni slican kondenzator...mozes primetiti da su naponi napajanja dovoljno veliki da mogu da daju izlaznu snagu...
kod pojacala u klasi H i dr ima bootstrap kola zbog toga sto se napajaju sa mnogo manjim naponom od napona koji je potreban za postizanje te snage koju oni mogu da daju npr iz 12v se dobije snaga oko 70w na 4ohm...ovakva pojacala obicno imaju dva i vise kondenzatora reda 5-10mF(5-10000uF)i svaki se vezuju izmedju dva pina cipa...sto se tice principa rada i samog bootstrap kola unutar cipa to i nije bas jednostavna stvar za objasnjavanje i trebalo bi malo vise strana teksta..otprilike je to ovako, u jednom trenutku se kondenzator puni na napon napajanja pa se u sledecem vezuje redno na izvor cime si automatski dobio 2*Vcc..i tako se proces ponavlja kontinualno..naravno unutar cipa postoji logika koja radi ovaj posao...

sto se tice onog "krcanja" pojasni malo vise posto je bas nejasno
[ johnny_hush @ 22.02.2007. 18:59 ] @
Nema ni potrebe da mu objasnjavas teoriju, dovoljno je samo da kazes kakva je stvar...

2006985, poz!

p.s. pozivam sve one koje zanima audio-elektronika da posete forum http://www.teslabg.edu.yu/forum/viewforum.php?f=42 gde cu sutra postovati gomilu sema pojcavaca sa svim potrebnim informacijama (el. sema, pcb... itd) tako da navratite, pogledajte, prokomentarisite (imam to na cd-u od 700MB tako da ce biti po nesto za svakog)...

poz!!