[ stevica88 @ 18.02.2007. 10:24 ] @
Pravio sam (implementirao) jedan joomla sajt sa shopping-om i forumom i obrada nekih banera i reklamica. Sta vi mislite koliko bi to trebao naplatiti. Cisto onako okvirno...
[ BoFkE-ZEROX @ 18.02.2007. 13:59 ] @
Citat:
stevica88: Pravio sam (implementirao) jedan joomla sajt sa shopping-om i forumom i obrada nekih banera i reklamica. Sta vi mislite koliko bi to trebao naplatiti. Cisto onako okvirno...


Zavisi koliko ima proizvoda u shopu, koji je forum, sta si koristio od komponenata, modula itd.

Nista ispod 800 Eur. Pozz.
[ stevica88 @ 18.02.2007. 16:22 ] @
Pa koriscen je JA Xenia shopping template, koji je mnooogo izmenjen i prilagodjen. Forum je cisto za iskustva i pitanja korisnika, onaj joomlaboard. Po uzoru na ovo:
http://www.joomlart.com/templates_demo.php?template=ja_xenia
ali dosta je preuredjeno i dodato je dosta opcija... Shopping je virtuemart.
Dosta smo zajedno radili, ja i gazda. Zanimalo ga je pa je i on cackao. Kada sve sracunam, podelim na pola (ipak zajedno smo radili) izaslo bi oko?
[ stevica88 @ 18.02.2007. 16:25 ] @
A sto se tice proizvoda moj posao je bio da napravim samo, a ne da dodajem prozivode. To ce biti uglavnom bestbuy proizvodi, nekih 3-5 proizvoda.
[ misk0 @ 18.02.2007. 17:04 ] @
Izracunaj koliko si sati potrosio na sve to, odredi cijenu tvog radnog sata i proizvod ta dva broja je cijena koju treba da naplatis. Mozes je smanjti za 10-15% i to je to.
[ stevica88 @ 18.02.2007. 19:13 ] @
Al dosta nekih 300-400eura? Sasvim solidno za 4-5 dana (tj noci rada)
[ bukovski @ 18.02.2007. 21:02 ] @
bez ljutnje ali ja bi slicno ili isto uradio i za 100 evrica , ipak zivimo u siromasnoj zemlji a za 300 bi i odrzavao tih godinu dana. PO meni je ok cena oko 300-400
[ stevica88 @ 18.02.2007. 22:49 ] @
Naravno, sa odrzavanjem...
[ Rafael Pupovac @ 21.02.2007. 02:02 ] @
Takav Joomla site (pod navedenim uslovima) moze da prodje za oko 500 evra, mozda i manje obzirom da je koriscen vec postojeci template.
[ web4you @ 20.03.2007. 16:39 ] @
Zdravo,
Svidja mi se Joomla! i kako sam pocetnik u web dizajnu, hostingu, itd... odlucio sam da je koristim. Ovo je odlicna tema: Koliko naplatiti Joomla! sajt?, posebno zbog toga sto neki web dizajneri i programeri koje poznajem na Joomlu gledaju kao sto neki "asembler programer" gleda na nekog ko programira u PHP-u Molio bih one koji imaju iskustva da poblize objasne da li Joomla zaista vrijedi i da li se moze koristiti komercijalno. Naime, ne bih zelio da ljudima naplatim nesto sto ne vrijedi. S druge strane, normalno je da se ne moze ni dzabe raditi. Na primjer, upravo zavrsavam sajt za klijenta kojem sam objasnio sta je Joomla, sta je template i sta je besplatni template. Da li je u redu da modifikovan free template (promijenio sam malo html i css), unos fotki i teksta i postavljanje sajta naplatim 200 EUR? Znam da je tesko govoriti o cijeni, jer ona zavisi od mnogih faktora, pravo pitanje koje zelim da postavim jeste: Da li je u redu sajt koji pokrece Joomla naplatiti kao da ga pokrece neki non-free CMS? To mi nije jasno, ako klijentu kazem da koristim free CMS (koji je testiran i koji mnogi koriste), zasto ga ne bih naplatio kao da je non-free. Klijent je dakle upoznat sa svim, ono sto njega zanima je da li to radi i kako izgleda, i ako hoce to da plati, zasto mu ne bih naplatio? Mozda je ovaj moj post malo konfuzan ali bih molio da se oni koji su upoznati s problemom ukljuce u raspravu.
Hvala
[ Zmaj @ 22.03.2007. 18:26 ] @
kao i obicno ne naplacujes free software, nego svoj ulozeni rad i vreme, posto kaze da si pocetnik, ti odredi koliko bi tebe zadovoljilo da dobijes para. I nikad klijentu ne objasnjavaj sta je free soft. i free template, tvoj klijent je mozda bravar, pa ti on sigurno nece objasniti kako je dosao do materijala i alata, ili prodaje kookice a ukrao je dzak kukuruza negde, svi oni naplacuju svoj rad i vreme...
[ krilezr @ 05.04.2007. 09:10 ] @
Tu se slazem, to je i ideja Opensource proizvoda - naplacuj uslugu a ne softver.
Sto manje znaju to je bolje za tebe. Naplacivanje u joomli pocinje kad klijent ima neke posebne zahteve i kad bi trebalo da se menja kod. Do te tacke je sve na neki nacin neka drag and drop aplikacija. Uzmes sadrzaj smestas ga gde hoces, cista igra. Sto je najbolje, joomla ima mnogo integrisanih komponenti koji su ponekad i bolji od onih zahteva sto klijent trazi.

Po meni bi trebao da naplatis taj ili bilo koji drugi projekat sto vise. Uzmi samo vreme (u satima) koje si proveo citajuci razne literature o html, css, php, mysql saberi i pomnozi puta 100din i dobices Platu koju ti niko nije platio s obzirom da su te placali 100din na sat.
U Srbiji je zalosno sto ce svaki gazda dati 100Evra za malterisanje nekog zida 2x2, a za neko znanje koje se godinama stice iz IT sve trazi skoro besplatno.
[ neddim @ 05.04.2007. 11:34 ] @
Pogledaj cijene po freelancers sajtovima.
Nijedan sajt koji se podigne, bilo u Open Source CMS ili nekom komercijalnom ne kosta ispod 1.500 USD.
Uzevsi u obzir da zivimo u siromasnom drustvu, mislim da je naplata od nekih 500 USD sasvim normalana.
Pozz
[ marija12 @ 29.04.2007. 22:22 ] @
@neddim složio bih se sa tobom s' obzirom da sam imao iskustva sa pojedinim freelancer kompanijama. Samo ni tu ne cvetaju ruže. Treba licitirati sa Indijcima i Pakistancima koji su spremni da rade za još manje novca nego mi (verovali ili ne), treba precizirati potrebno vreme da se posao odradi... nije lako.
Ali opet kad pogledam situaciju bar ovde kod nas u Srbiji ne bih se složio da treba ići sa tako visokim ciframa, prvo iz razloga što se retko kome ovde isplati investicija u sajt. Veoma malo ljudi koristi internet a i to malo ga uglavnom koristi za zabavu tako da sajt neke firme koja se bavi uobičajenim privrednim delatnostima gotovo da nema posećenost na internetu. A to opet znači džabe bačen novac za vlasnika firme. Moje mišljenje je da SEO (Search engine optimization) ima najveću cenu i najveću vrednost za vlasnika sajta kojem uzimaš novac, ako ga na Google-u mogu pronaći samo ako ukucaju pun naziv domena onda onda mu po mom mišljenju sajt i ne postoji. Pokušaj da na Google-u potražiš neke najznačajnije artikle u shop-u sajta koji si radio i ako ako ih pronađeš na prvoj strani Google-a onda svakako treba da potražiš veći iznos.
Kako reče @krilezr kod nas je bolje plaćen zidar od programera što je nažalost istina, koliko ja znam majstor zidar ima oko 30-40€ dnevnicu pa ti vidi da svojih 4-5 dana rada pomnožiš bar sa ovom dnevnicom kao poslednji iznos sa kojim bi se pomirio.
[ borisazekic @ 25.03.2008. 17:46 ] @
Jedna navijacka grupa koja ima samo forum trazi da im uradima sajt slican mom a oni ce skupit pare,nisam jos odgovorio ne znam kolko da trazim ,asresa mog sajta je

www.as-roma.co.nr

sta mislite kolko???
[ misk0 @ 25.03.2008. 21:12 ] @
Izracunaj koliko ti vremena treba za tako nesto, pomnozi to sa cijenom satnice, odbij 20% kao popust na 'projekat' i dobices cijenu.
[ himera25 @ 27.03.2008. 10:07 ] @
500 evra nije puno za par dana(noci) rada.
Ako si im stavio Vmart i pruzio podrsku u smislu obuke...to je to
Naravno ja u tu cenu racunam kupovinu domena, prostor na disku od 50-100 MB,Cpanel,mail adrese i sve shto ide u paketu.
Niko mi do sada nije pravio problem,shto se cene tice, a na taj "osnovni" paket naravno uvek ponudish neki CRM orange ili neki slican tako da
cena komotno ide na 1000 ....
Cena je vrednovanje tvog znanja pa sad sam vidi...
[ vladakru @ 16.04.2008. 12:37 ] @
posto sam totalni amater, sta vi mislite koliko bi mogao da se naplati ovaj sajt (nije jos zavrsen u potpunosti) www.nasaobaveza.6te.net
[ Miloš Baić @ 16.04.2008. 13:44 ] @
Citat:
bez ljutnje ali ja bi slicno ili isto uradio i za 100 evrica , ipak zivimo u siromasnoj zemlji a za 300 bi i odrzavao tih godinu dana. PO meni je ok cena oko 300-400

Mislim da naši ljudi greše što se tiče spuštanja cene rada zbog toga što smo mi siromašna zemlja. Šta, bavim se programiranjem u provinciji pa je cena mog rada manja od cene, koju za isti posao i kvalitet, dobija programer u Beogradu!?! Sami sebe moramo poštovati a i nivo same države možemo postići jedino kvalitetnim radom i naplatom.
[ klaywert @ 17.04.2009. 17:26 ] @
U pravu si Milose, ja se pomalo bavim sa tim, tj ucim se, ali me nervira sto mnogo ljudi pogotovo pocetnika spusta astronomski cenu samo zato sto nema posla ili je iz neke provincije i to strmoglavo.
Moj prijatelj je bas ovde postavio temu da mu treba izrada sajta i cene su isle od 4000 dinara pa sve do 36000 za jedno te isto. I sad nek neko objasni u cemu je fora tolike razlike u ceni. I jedni momci koji su bili do 100 eura su dali lepse ponude od firmi koji su hteli da izmu i do 3 puta vise. I naravno da ce se odluciti za jeftiniju varijantu. Ipak je ovo srbija.
[ Paramecijum @ 18.04.2009. 00:07 ] @
Cenu ne određuje onaj ko uzima pare, nego onaj ko daje.
A jeftinoća je u 99% slučajeva u celom svetu merilo izbora.
Misliš da će američka firma da plati više ako može da plati manje?
Ja kada angažujem "programera" da pripomogne, odmah mu kažem koliko će para da dobije i to su realno male pare, ali nikada me niko nije odbio.
[ Prokleta_Nedelja @ 18.04.2009. 07:36 ] @
Citat:
Ja kada angažujem "programera" da pripomogne, odmah mu kažem koliko će para da dobije i to su realno male pare, ali nikada me niko nije odbio.

apsolutno se ne slazem da je cijena jedini izbor. Ako neko zeli da mu se odradi web sajt onako kako treba, i da taj web sajt pocinje da donosi novac, kvalitet izrade je presudan kriterijum.

Tvoja poslednja recenica mi govori da tebi programer i ne treba. Vjerovatno ti programeri prave toliko nebitne programe da ti je najbitnije koliko para ces da izdvojis a ne kako ce program da radi.
[ combuster @ 18.04.2009. 08:23 ] @
Citat:
Paramecijum: Cenu ne određuje onaj ko uzima pare, nego onaj ko daje.


Velika greska... Cenu ti kaze onaj ko ti radi program a ti mozes da prihvatis ili da trazis drugog. A i ja sam mnogo puta odbio posao ako mi se ne svidja cena, ako ono sto treba da uradim vredi 300EUR a meni neko ponudi cenu za 150EUR iako bi mi mozda lepo palo tih 150EUR-a odbicu... Izuzetak su ljudi koje odlicno poznajem...
[ Zmaj @ 18.04.2009. 14:48 ] @
Prvo oni sto rade za 150-200e rade to za dzeparac, svako ko mora da brine o porodici nece pristati da radi za manje 300-400e, a druga stvar je da ti i nemaju puno iskustva u izradi sajtova, trece je da ako rade za tako male pare, oni nemaju realnu predstavu koliko vremena je ulozeno.

Znam da kad kazem da je pocetna cena za sajt 500e pa navise, da iza te cene stoji znanje i iskustvo, tako da ako nekom kazem dobijes sajt za 500e sa cms-om po zelji i vreme izrade je oko 10 do 15 dana. Drugo znam da se prica nece zavrsiti na samo gotovom sajtu bice tu uvek nekih sitnih izmena koje realno nemozes da naplatis, nisam za varijante mesecnog odrzavanja i cene za to jer to se u srbiji smatra "zovem te na mobilni i skidam te sa zene jer sam promenio mail, i da mi se promeni tekst na nekom linku".

Imao sam isustvo da je lik hteo da se ugradi u moju cenu za oko 20% i da sam dogovori posao, na kraju kad je sabrao njegova zarada je bila duplo manja, jer nije racunao da treba da se on cima i da zivka musteriju na mobilni i da mu objasnjava sta i kako, pa izvedi klijenta na pice da se dogovori posao, pa odlazak do klijenta taksijem. A takve troskove niko ne uracuna u cenu od ovih sto rade za male pare jer jednostavno nemaju iskustva.

Vrlo brzo se ocisti od tih koji rade za male pare jer jednostavno vreme pokaze koji kvalitet poseduju i koliko su u stanju da napreduju. Na kraju ili pocnu da rade za vece pare pa koje prati vece iskustvo i znanje, ili odstanu. Zato se ne plasim da kazem cenu, ko nece da muradim za pare koje sam mu rekao neka trazi drugog, i na kraju obcno shvati da je pogresio jer nije dobio ono sto je ocekivao.

Na kraju krajeva - svaka roba ima svog kupca.
[ Mister Big Time @ 22.04.2009. 03:12 ] @
Citat:
Paramecijum: Cenu ne određuje onaj ko uzima pare, nego onaj ko daje.
A jeftinoća je u 99% slučajeva u celom svetu merilo izbora.
Misliš da će američka firma da plati više ako može da plati manje?
Ja kada angažujem "programera" da pripomogne, odmah mu kažem koliko će para da dobije i to su realno male pare, ali nikada me niko nije odbio.

Netacno, cenu odredjuje ipak trziste Ako se nesto moze uraditi za manje pare a da zadovolji 90% zahteva, velika vecina ce se odluciti za tu soluciju.
Ja u tom slucaju kazem - moja cena je toliko, vi slobodno pogledajte i na drugim mestima, pa ako vam je cena jedina odrednica onda po tome odlucite, vrlo prosto... ali ja da snizavam nesto sto je vec snizeno i ispod realne granice necu.
Tako je i sa ovom pricom - iz iskustva manjim firmama u Srbiji je mnogo i 800 evra za joomla + virtuemart web shop, custom dizajn, custom prikaz proizvoda i bitne modifikacije samog kataloga proizvoda, dakle sve po njihovoj zelji i zahtevu 'do sitnih crevaca' (a jel moze ova linija da bude 1cm levo, umesto u desno...). Velike firme vec imaju svoja resenja i IT timove, stoga njima ponuditi cms nije bas jednostavno.

A know-how support? To ovde ne treba ni pominjati, jer ce da ti kazu da im prodajes maglu.
[ milosijaa @ 04.05.2009. 01:19 ] @
Citat:
himera25: 500 evra nije puno za par dana(noci) rada.
Ako si im stavio Vmart i pruzio podrsku u smislu obuke...to je to
Naravno ja u tu cenu racunam kupovinu domena, prostor na disku od 50-100 MB,Cpanel,mail adrese i sve shto ide u paketu.
Niko mi do sada nije pravio problem,shto se cene tice, a na taj "osnovni" paket naravno uvek ponudish neki CRM orange ili neki slican tako da
cena komotno ide na 1000 ....
Cena je vrednovanje tvog znanja pa sad sam vidi...


Zanemaricu na trenutak stavku oko domena i hostinga...

Za joomla site koji je radjen "nekoliko dana" naplatiti 500 ili vise je pravi bezobrazluk. Koliko sam ja skontao Stevicu88 covek je samo izmenio template i konfigurisao module/komponente koje su mu bile potrebne. Dakle nikakva dalja Custom-izacija resenja.

Ja bih se u najmanju ruku osecao prevarenim da mi neko tako nesto uradi za te pare.
Joomla nije Rocket science i jednostavne stvari se stvarno lepo brzo i kvalitetno resavaju, dok se kompleksne, specificne NE mogu resiti osim ako sam ne iskodiras MODUL, plugin ili komponentu... ali to je druga prica.

Dakle, >500 eur za klik vamo klik tako ..... himera25 svaka ti cast ako nalazis klijente koji mogu da popuse pricu >500eur za joomla resenje od nekoliko dana....
[ jeja7676 @ 18.11.2009. 15:20 ] @
Mislim da se kod nas odrzavanje "ne racuna bas" .... a u zavisnoti od sajta bas to moze da te "zakolje"...
Pod odrzavanje ulazi ono "samo ovo malo", "to si trebao", "to ti je 5 minuta" i sl.
[ spezia @ 24.11.2009. 18:22 ] @
Isto mislim da je 500 eura u Joomli previse. Realno to je posao za max 100 eura...
Za 5 dana osim dodavanja tekstova , raspored na stranici i instaliranje teme nije mogao vise. On kaze nocni rad, znaci nije radio 10 sati preko noci ,nego 4-5 max.
Sto se tice cene, reci nekom 800 eura za sajt, vecini se to nece dopasti. Razlog je jednostavan. Vecini malih preduzeca to nije potrebno. Baciti tolike pare a poseta na sajtu je bizarna.
Takvi sajtovi sluze uz vizit kartu, da neko nebi okrenuo broj telefona vec se malo informisao na samom sajtu.
I ko je lud da za malo reklame plati 1000 eura. Sta da kazem ja sto kucam u editoru i html, css, php kodove...Sam pravim CMS... Znaci od 1 karaktera do zadnjeg sam pisem. Trebalo bi sigurno da trazim 2000 eura. A koliko je firmi u Srbiji spremno da plati tu cenu?
[ jessicagameover @ 25.11.2009. 11:19 ] @
Kao 500 je mnogo , al meni 100 malo...

Da sednes samo za racunar, dok ga ne upalis :) ma samo jednu slicicu da popravish u photoshopu, uvek nesto krene naopako ili i da ne krene , trosi se vreme...

Fizicki je to posao :)
problem ljudi inzenjera i programera je sto ne umeju da cene svoj posao...

Koliko za ruke uzima majstor kad radi generalku ? Koliko sati to radi ?
E sad - ono je nauka a ovo je zaj..cija ...

Nije nego bez sajta se moze a bez kola ne moze ..o tome se radi..

A jednog dana se ni kod nas nece moci bez sajta ..pa ko je pametan ...

Poz

[ jessicagameover @ 25.11.2009. 11:20 ] @
sad pogledah odgovor od
spezia

Covek zbori mudro ...to je sustina
[ R A V E N @ 25.11.2009. 19:35 ] @
Naplatiti 800 ili 500 eura za rad koji se sastoji u instaliranju web aplikacije, promjeni stila, dodavanju sekcija i, generalno, klikanju i odabiranju po nekom GUI-u je suludo i ravno pljački. To prolazi samo zato što ljudi kojima se to prodaje nemaju uvid u to što im se prodaje i misle da je riječ o nečemu iznimno kompleksnom. To je isto kao naplatiti 100 eura za jednostavno formatiranje diska i instaliranje Windowsa.
[ gaganed @ 25.11.2009. 20:41 ] @
Lepo receno....
[ jessicagameover @ 26.11.2009. 07:39 ] @
Princip da se generalno nesto naplacuje samo na bazi toga koliko je truda ulozeno ne pije vodu :)

Ako neko ne zna posao ulozice puno truda i napravice los sajt - to ne znaci da treba da naplati puno
Ako neko razbija i sa lakocom i upotrebom gotovih resenja (inzenjerski pristup) napravi odlican sajt - to ne znaci da treba da ga naplati malo

Pricip naplacivanja je cisto stvar ponude i potraznje. Potraznja iskreno nije velika, ali i ponuda to jest pojedini programeri treba da prestanu da objektivno posmatraju stvari kad je novac u pitanju, jer na kraju krajeva neko od toga treba i da zivi.

Zamislite kad bi vecina lekara govorila kako je opravka zuba samo izbushish rupu i stavish malo onog belog - sto u principu i jeste 15 minuta posla . I da bi to realno trebalo da kosta 300 dinara ?
Nije u tome stvar .... aman ... inzenjeri..programeri :))
[ Prokleta_Nedelja @ 26.11.2009. 08:49 ] @
Kažete da je bezobrazluk za joomlu naplatiti 500 evra? A šta to vas briga? Ko neće da plati - ne mora, neka nađe drugog.

Svako cijeni svoje vrijeme i rad po sopstvenim aršinima.

Često nerealno gledate na stvari, a evo i primjera:
ako nekom inžinjeru treba pola sata da odradi posao, to ne znači da je posao lak. Niko ne broji godine učenja koje je taj inžinjer proveo da bi došao u fazu kada posao može da završi za pola sata.

Takođe to što ste sami pisali kod, ne znači da automatski treba da je viša cijena. Šta klijenta briga jel mu kod pisao pero, đuro ili joomla tim? Njemu je cilj da dobije funkcionalan sajt uz dogovorenu cijenu.

Joomla jeste gotovo rješenje, ali svaki programer prilikom kreiranja CMS-a koristi niz sitnih, gotovih rješenja (npr tinyMCE ili neki drugi WYSIWYG editor), a dosta programera se ponaša kao da je izmislila toplu vodu.

Cijenu određuje samo tržište. Ako procjeniš da možeš da uzmeš veće pare, onda ne žali klijenta i obrnuto. Tako se posao i pravi.
[ jessicagameover @ 27.11.2009. 07:27 ] @
apsolutno se slazem sa Prokleta_Nedelja..

btw. meni je obicno ponedeljak proklet :))

a generalno - nije svaki inzenjer programer, kao sto nije svaki programer inzenjer ;)

poz
[ jessicagameover @ 27.11.2009. 07:33 ] @
sad mi pade primer na pamet...

aj napravi mi sajt u joomli za 200$ i dam ti jos 100 da ga izoptimizujes i izgradish mu linkove tako da bude na prvoj strani google-a, za keyword koji tuche recimo 400.000 monthly search (exactly)...
a?
pazi i da ne upali, rizikujem 200 e da zaradjum 200 e mesecno..pa to nema u meridijanu.

ajmo da se igramo na duge staze... plati koliko bi ti zaradio u best case scenariju za 6 meseci npr. recimo 250 * 6 eur...

ne znam .. lupam ..

:)

[ Zmaj @ 27.11.2009. 07:52 ] @
Koliko vas koji ovde pisete, stvarno zivi od programiranja, ili na kraju krajeva instaliranja joomle. Koliko imate poslova mesecno? Da li stvarno mislite da je 100-200e dovoljno za posao od nedelju dana. Koliki su vam rashodi kad mozete da sebi priustite da radite nedelju dana za 100e.

Pitanje od kojeg treba krenuti koliko vam to zadovoljava vase potrebe, ako ste student koga mama i tata izdrzavaju, pa usput odradite neki posao za 200e vama je super, ali neko ko treba da hrani porodicu nece ni da gubi vreme za tih 200e.

Kada stavis na papir koliko placas net, telefon za dogovor sa klijentom, eventualni odlazak do klijenta, i jos razne stvari koje mogu da se dese za vreme jednog projekta... da li stvarno mislite da je za bilo kakav posao dovoljno 100-200e.

Da li se razmislja sta ako mi grom spali kompjuter (meni je spalio adsl modem, switch 8 portni, dve maticne ploce), a treba da se zavrsava posao jer postoji deadline.

Inace iz iskustva, znam da su ti sajtovi od 100-200e bas takvi koliko su i naplaceni - NIKAKVI. Lose optimizovani u svakom pogledu, sa jadnim kodom koji je supalj ko sito... Na kraju ni jedan posao ne traje nedelju dana, pa cak ni onaj najprostiji, od momenta kad krene prica do isporuke nekog sajta prodje i par nedelja.
[ R A V E N @ 27.11.2009. 19:19 ] @
Rad od sedmicu dana je već druga stvar. Pisanje punog XHTML/CSS/JS/PHP kôda je možda vrijedno više stotina dolara. Ja sam gore mislio na osobe koje ne napišu niti liniju kôda u nekom editoru. Eventualno bih za njihov rad (kako sam ga gore opisao) bilo u redu uzeti najviše 30 eura.

Mada je i u ovom slučaju detaljnijeg rada moguće "mutiti", npr. uraditi nekih 5 statičnih XHTML stranica i za to naplatiti 1000 dolara.


Citat:
Zmaj: Na kraju krajeva - svaka roba ima svog kupca.


Citat:
Prokleta_Nedelja: Kažete da je bezobrazluk za joomlu naplatiti 500 evra? A šta to vas briga? Ko neće da plati - ne mora, neka nađe drugog.


Sve je to kako ko na koga naleti. Možeš prodavati i obični čaj u bočici po cijeni najuspješnijeg lijeka protiv AIDS-a.

Citat:
Zmaj: Vrlo brzo se ocisti od tih koji rade za male pare jer jednostavno vreme pokaze koji kvalitet poseduju i koliko su u stanju da napreduju.


Kao što rekoh gore zavisi šta zapravo radiš.

Citat:
neddim:Pogledaj cijene po freelancers sajtovima.
Nijedan sajt koji se podigne, bilo u Open Source CMS ili nekom komercijalnom ne kosta ispod 1.500 USD.
Uzevsi u obzir da zivimo u siromasnom drustvu, mislim da je naplata od nekih 500 USD sasvim normalana.
Pozz


U ovo što ti pričaš mi je teško vjerovati. Naima, instaliranje WordPressa i nekog njegovog stila traje oko pola sata i malo je teža radnja za naučiti i obaviti od vezivanja zimskih cipela i zakopčavanja kaputa.

Kako se onda ne pojavi masa klinaca koji rade taj posao za barem 10 puta manje novaca i ne unište posao tim koji rade za 1 500 dolara? Šta je sljedeće, instaliranje Winampa za 700 dolara?

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 27.11.2009. u 21:02 GMT+1]
[ Milos911 @ 27.11.2009. 20:00 ] @
Citat:
Pisanje punog XHTML/CSS/JS/PHP kôda je možda vrijedno više stotina dolara. Ja sam gore mislio na osobe koje ne napišu niti liniju kôda u nekom editoru. Eventualno bih za njihov rad (kako sam ga gore opisao) bilo u redu uzeti najviše 30 eura.

Vidis ne slazem se ni sa jednim ni sa dugim. Svaka budala moze da napise neku php skriptu koja se od nje trazi(dobro skoro svaka). I moze da je pise danima. To ne znaci da ta skripta vredi vise stotina dolara.
A ako tebi klijent kaze uradi mi to to i to, to da radi tako, ovo ovako i ti to uradis onako kako ti je najlakse zasto mu ne naplatiti recimo 500e? Pa sta ako je sajt uradjem u joomli ili nekom drugom cms-u ako radi ono sto je klijent hteo? Pa sta ako je onaj ko je pravio taj sajt proveo u pravljenju 1h? Ako klijent misli da to ne vredi 500e jer je pravljeno samo sat vremena neka uzme sam i napravi to sto je hteo...
Mislim da je zmaj najrealniji ovde i potpuno se slazem sa njegovim porukama...
Negde ovde sam procitao zanimljivu pricicu koja mi se urezala u pamcenje pa cu da je podelim sa vama:
Nekad davno na divljem zapadu pokvari se lokomotiva. Masinovodja se danima mucio da je popravi. Posto nije uspeo zvao je majstora da je popravi. Majstor je dosao i zavrnuo jedan ventil. Masinovodji je dao racun na kome je pisalo 1000$. Ovaj se pobunio i rekao "Zasto da ti platim 1000$ za 5 minuta rada i zavrtanje jednog ventila?". Majstor mu je odgovorio: "1000$ nije za zavrtanje ventila, vec zato sto sam znao koji ventil da zavrnem".
[ R A V E N @ 27.11.2009. 20:13 ] @
U redu, shvatam tvoju poentu i slažem se. Možeš uložiti krupnu količinu napora da naučiš nešto i onda to rješavati za 15-ak minuta. S druge strane, uputa za instaliranje WordPressa nije duža od 10-ak linija teksta.

Citat:
Prokleta_Nedelja: Ako procjeniš da možeš da uzmeš veće pare, onda ne žali klijenta i obrnuto. Tako se posao i pravi.


To je eksploatacija. Isto kao što su se odigravale na prvi pogled sulude stvari: specijano kreirana MP3 datoteka je njenim otvaranjem u Winampu kreirala exploit, tj. neki software je eksploatisao neki drugi software koristeći njegov nedostatak - tako i ljudi mogu eksploatisati druge ljude koristeći njihovo neznanje.

Usput, dodao sam još teksta u prethodnu poruku.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 27.11.2009. u 21:56 GMT+1]
[ gaganed @ 27.11.2009. 20:27 ] @
Citat:
Milos911:
Mislim da je zmaj najrealniji ovde i potpuno se slazem sa njegovim porukama...
Negde ovde sam procitao zanimljivu pricicu koja mi se urezala u pamcenje pa cu da je podelim sa vama:
Nekad davno na divljem zapadu pokvari se lokomotiva. Masinovodja se danima mucio da je popravi. Posto nije uspeo zvao je majstora da je popravi. Majstor je dosao i zavrnuo jedan ventil. Masinovodji je dao racun na kome je pisalo 1000$. Ovaj se pobunio i rekao "Zasto da ti platim 1000$ za 5 minuta rada i zavrtanje jednog ventila?". Majstor mu je odgovorio: "1000$ nije za zavrtanje ventila, vec zato sto sam znao koji ventil da zavrnem".


Ovo jeste lepa poslovica ali nema veze sa temom, ovde se prica o tome kako ljudi prave lokomitive i oni koji prodaju gotove kao napravljene.
Da bi napravio lokomotivu treba biti inzenjer a da bi je samo prodavao treba biti prodavac, i treba da se rasclani to, ne mozes da naplatis nesto sto nisi napravio.
Ali mozes da naplatis ugradnju toga i to tako treba predstavis klijentu a ne kao pravljenje necega(sto masa ljudi radi), a koliko ces to naplatiti to je tvoja licna stvar i to ne moze niko da ti
zameri.
[ R A V E N @ 29.11.2009. 21:20 ] @
Najveća ironija kod nekih web "studija" koji prodaju Joomlu! uz njen stil koji su preuzeli sa interneta je ta da kada otvoriš neku stranicu koju su "pravili", vidiš da nisu otklonili ni onu Joomlinu! faviconu.

Evo baš gledam kod jednog studija koji prodaje svoje usluge po najmanje 300 KM:

Code:
<link href="http://***********/templates/yt_rollout/lib/js/lightbox/css/slimbox.css" rel="stylesheet" type="text/css" />


i uz kratku pretragu na Googleu, nalazi se da se stil YT Rollout može besplatno skinuti, legalno ili ilegalno.

Taj "kiks" sa Joomlinom! faviconom se dešava kod prilično ozbiljnih stranica, primjer je jedna od ozbiljnijih političkih stranki u Bosni.
[ _Maria_ @ 30.11.2009. 10:37 ] @
Trealo bi svi malo vise da cenimo sebe i svoj rad. Nije poenta raditi po ceni radnog sata u Indiji.
Ako vam dodje moler, vodoinstalater, elektricar on ce vam bez milosti naplatiti maximum. Jer on ceni svoj rad (i svoje ruke).
Mi ne cenimo nase mozgove. Joomla ja laka, ali kome je laka?? Nama koji se time bavimo. Klijentu koji prodaje srafove, cipele, ormare, to nije lako.
Ne vidim razlog spustanju cene i omalovazavanju sopstvenog rada. Postoje i drugi poslovi gde ljudi za sat vremena rada uzmu 100-200evra (pomislite samo na advokate). Da li je rad advokata vredniji od naseg?? Ili oni samo znaju da unovce svoju pamet.
[ pusonja @ 30.11.2009. 11:19 ] @
Cemu tolika rasprava?

Ja idem po principu - cijenim tudji, ali i svoj rad...
Ljudi su cudni, uvijek je lako kada znas :)

I slazem se sa svima koji su rekli da treba cijeniti i umni rad, a ne samo fizicki...
[ boccio @ 02.12.2009. 09:40 ] @
Citat:
_Maria_: Trealo bi svi malo vise da cenimo sebe i svoj rad. Nije poenta raditi po ceni radnog sata u Indiji.
Ako vam dodje moler, vodoinstalater, elektricar on ce vam bez milosti naplatiti maximum. Jer on ceni svoj rad (i svoje ruke).
Mi ne cenimo nase mozgove. Joomla ja laka, ali kome je laka?? Nama koji se time bavimo. Klijentu koji prodaje srafove, cipele, ormare, to nije lako.
Ne vidim razlog spustanju cene i omalovazavanju sopstvenog rada. Postoje i drugi poslovi gde ljudi za sat vremena rada uzmu 100-200evra (pomislite samo na advokate). Da li je rad advokata vredniji od naseg?? Ili oni samo znaju da unovce svoju pamet.

Cool. Jel imas nekog ko je spreman da ti iskesira 200evra za sat tvog rada? Nemas? Cemu onda dalja prica... :)

[Ovu poruku je menjao boccio dana 02.12.2009. u 11:20 GMT+1]
[ _Maria_ @ 02.12.2009. 12:12 ] @
Citat:
boccio: Cool. Jel imas nekog ko je spreman da ti iskesira 200evra za sat tvog rada? Nemas? Cemu onda dalja prica... :)

[Ovu poruku je menjao boccio dana 02.12.2009. u 11:20 GMT+1]


A ti radis sajt kod nekog kuci i on te sve vreme nadgleda?
Zasto mora klijent da zna koliko si ti sati radio.
On ti naruci uslugu, ti kazes cenu, on plati, ti isporucis-svi srecni. I kraj price.

Nemoj tako ograniceno posmatrati stvari. Iza tvoje usluge 'od sat vremena' kriju se meseci i godine ucenja i rada. Placanje skolovanja, kurseva, seminara, sertifikata, knjiga, software-a i ostalog. Sve to kosta. Nije palo s neba.
[ boccio @ 02.12.2009. 13:32 ] @
Citat:
_Maria_: A ti radis sajt kod nekog kuci i on te sve vreme nadgleda?
Zasto mora klijent da zna koliko si ti sati radio.
On ti naruci uslugu, ti kazes cenu, on plati, ti isporucis-svi srecni. I kraj price.

Nemoj tako ograniceno posmatrati stvari. Iza tvoje usluge 'od sat vremena' kriju se meseci i godine ucenja i rada. Placanje skolovanja, kurseva, seminara, sertifikata, knjiga, software-a i ostalog. Sve to kosta. Nije palo s neba.


Ne razumes me nazalost. Ne govorim bukvalno, naravno da nece niko da ukljuci taksimetar i meri ti kad ides u WC. Ja pricam zdravo-razumski, znaci naplatila si posao 3k evra, radila si ga efektivno 2 dana - to je 200/hr. Kraj price, prosto. Da li si ti rekla klijentu da ti treba 12 dana, a pocela da radis devetog je nebitno, pricam koliko si efektivno radila, prosta matematika. Da parafraziram - da li ti mozes da uzmes web projekat za koji je:
a) neko uopste spreman da ti izkesira 3k evra
b) ti mozes da ga efektivno uradis za 2 dana posla.

Ako je odgovor na oba pitanja "da", onda klap-klap, samo napred, cepaj. Ako nije, nikom nista. Razumes? Nema kukanja, vi u celoj temi nesto kukate, ne samo ti. Te "svaka budala moze ovo-ono", te "Sto mi ne bi naplatili, pa eto i vodoinstalater.." i slicno. To je ono sto je meni nejasno...
[ _Maria_ @ 02.12.2009. 16:39 ] @
Ja tebe ne razumem isto koliko i ti mene ne razumes.
Ne govorimo ovde o 3k sajtovima, vec o tome da se neko 'stidi' da uzme vise od 200 evra za sajt samo zato sto ga radi nekoliko sati.
Ako bi za svaki 200 evra sajt uzeli 50% vise, na mesecnom nivou bi zarada bila bar 400 evra vise.
Ovo je Srbija 3k sajtovi se ne rade svaki dan.

Drugo, ne znam sto si zapeo sa pricom 'placanje po satu'. Postoji nesto sto se zove 'placanje po rezultatu'. I o tome ti ja pricam.
[ boccio @ 03.12.2009. 00:22 ] @
Dao bih se okladiti da ti ipak mene ne razumes malkice vise ;p aj' da probamo jos jednom... dakle, reality check...
Citat:
Milos911:
A ako tebi klijent kaze uradi mi to to i to, to da radi tako, ovo ovako i ti to uradis onako kako ti je najlakse zasto mu ne naplatiti recimo 500e?

Slazem se, zasto mu ne naplatiti? Pa naplati onda... Ja stvarno vas ne kapiram :)) Zlatno pravilo trgovine - roba vredi tacno onoliko koliko je kupac spreman da plati za nju. Sve ostalo je SBBKBB.
Citat:
Milos911:
Pa sta ako je sajt uradjem u joomli ili nekom drugom cms-u ako radi ono sto je klijent hteo? Pa sta ako je onaj ko je pravio taj sajt proveo u pravljenju 1h? Ako klijent misli da to ne vredi 500e jer je pravljeno samo sat vremena neka uzme sam i napravi to sto je hteo...

Naravno da nece, nego ce probati da nadje drugog, treceg, cetvrtog koji ce mu to uraditi za manje pare. Ako uspe, i ako taj to uradi na kvalitetan i zadovoljavajuci nacin - onda si ti u problemu. Ako ne uspe, i ako taj koji je jeftiniji napravi kupusaru, doci ce tebi u suzama, i onda ces mu naplatiti sve sa kamatom. Ajde iskreno, koliko puta se tebi to desilo? Treba da platis neku robu/uslugu, pa ti se ucini preskupo, pa nadjes triput jeftinije, pa shvatis da si tek onda dobio njesra, pa se vratis na to prvo mesto, tj. prvu cenu, poklopis usima i platis to sto je odmah trebalo da platis...
Citat:
_Maria_:
Ne govorimo ovde o 3k sajtovima, vec o tome da se neko 'stidi' da uzme vise od 200 evra za sajt samo zato sto ga radi nekoliko sati.

Ko se bre stidi? Ja se ne stidim... Gomila programera/dizajnera koje sub-contractujem se niti najmanje ne stide da mi skinu kozu sa ledja... Ko se onda stidi? Jedino onaj koji je nesiguran u svoje znanje, kvalitet i iskustvo. Eventualno takav. Ili pocetnik. Daj mi molim te nadji jednog iskusnog, sposobnog, inteligentnog web developera koji se stidi da naplati, zaposljavam ga ovog sekunda, a tebi dajem 50% njegove prve plate. Uopste se ne zezam, mrtav sam ozbiljan :)
Citat:
_Maria_:
Ako bi za svaki 200 evra sajt uzeli 50% vise, na mesecnom nivou bi zarada bila bar 400 evra vise.

Eeeeeeeeeehhhhh, AKO bi :) Izvini, ne zelim biti nekulturan, ali koliko ti zapravo imas godina? :)
Citat:
_Maria_:
Drugo, ne znam sto si zapeo sa pricom 'placanje po satu'. Postoji nesto sto se zove 'placanje po rezultatu'. I o tome ti ja pricam.

Que?! A u cemu je tacno sustinska razlika? :) Mislim... Rezultat moze da se kvantifikuje samo i iskljucivo u funkciji vremena. Ili sam ja pao sa marsa.
[ _Maria_ @ 03.12.2009. 09:29 ] @
Jednodimenziono isprogramirni programer-pretpostavljam da si. Znanja iz ekonomije ocigledno nemas.
Ostavljam te da sa sopstvenim frustracijama Imam pametnija posla.
[ stephon @ 03.12.2009. 10:16 ] @
Citat:
_Maria_: Placanje skolovanja, kurseva, seminara, sertifikata, knjiga, software-a i ostalog.

Ti si baš izučila ovu džumlu
[ boccio @ 03.12.2009. 10:18 ] @
^ ja uopste nisam programer, ni blizu. A ako je tebi znanje iz ekonomije "kad bih naplatio duplo vise, imao bih duplo vise" onda stvarno nema svrhe diskutovati, slazem se - to vise lici na neki slogan sa Grunfove majce tipa "ako kanis pobijediti ne smijes izgubiti" :)

take care
[ drkljenko @ 16.12.2009. 13:02 ] @
Joomla kao CMS resenje nije toliko laka za ucenje, ali ona je ipak open source, i mislim da se ne treba naplacivati. Medjutim, znanje bi trebalo da se naplacuje, a u zavisnosti od ulozenog "skila", a ne toliko od ulozenog vremena. Nije bas dobro merilo placanje po satu, jer ja, kao programer, mogu klijenta da zavlacim u nedogled. Ukoliko je klijent zadovoljan izgledom resenja, brzinom rada istog, onda se nalazi cena usluge. Ko ima dovoljno iskustva u optimizaciji i implementaciji joomla resenja, taj ce imati i dovoljno znanja da naplati svoje vestine, koje nije bilo nimalo lako stekao iako je Joomla open-source.

Dakle, skill je najbolje merilo za naplatu. Nekom mozes da das da ti odradi resenje, i da mu je potrebno 100 dana za to, a da radi za dnevnicu od 1000 din :D.
Zato, samo po vestini se upravljajte, to vazi i za programere i za klijente. A klijentu se moze predstaviti vestina kroz uradjene projekte. A na klijentu je da odluci sta hoce, u kojoj meri i koliko ce max da plati :D

Nema nista jevtino, niko ni meni ne radi za dz nista!

[ bjtetf @ 14.01.2010. 13:13 ] @
1. Zanatlije naplacuju intervenciju od sat,dva vremena oko 10, 20 evra. Pravi inzenjer mora naplacivati bar duplo. Znaci, ako radis 7 dana,a ne uzmes bar 250 e, to je slabo ugovoren posao i ispod je dostojanstva da se radi, izuzev ako covjeka situacija primora da radi.

2. Kome je bitno da li je sajt CMS ili rucno pisan kod. To je apsolutno isto, jer korisnika zanima izgled i funkcionalnost, a sta je u pozadini, to je njemu sasvim nebitno. Zato to dvoje ja poistovecujem. Jer dobar programer vec ima gotovih svojih komponenti, tako da se i njemu svede da pravi svoj CMS za dva, tri sata.

3. Pocetnici ili ljudi koji ne znaju da cijene svoj rad, nemaju iskustvo ili nesto trece, to je njihov problem, neka rade za 10 e po satu. Trziste je otvoreno za sve. Ali svaki strucnjak u svom poslu naplacuje i svoje ime, a ne samo djelo koje je uradio.

[ klaywert @ 26.02.2010. 10:23 ] @
U pravu ste skoro sa svih strana, ali većina klijenata će se ipak odlučiti za nekog ko će nešto uraditi za duže vremena a za manje para nego obrnuto. Cenim svačiji rad isto kao i svoj ali treba da postoje granice. Ja sam trgovac i znam da svaka roba ima svoga kupca ali danas cena prodaje artikal a sve manje kvalitet pogotovo ako pričamo o nekoj internet prezentaciji koja treba da predstavlja indentitet neke firme i na kojoj treba da se predstavi čime se bave i gde se nalaze i za to uzeti 300€ mislim da je suludo. Ja sam svoj sajt uradio ne jednom od besplatnih domena sa free builderom unutar njega i meni je super. Tako da razumem ljude koja traže više stotina € za izradu kompleksnijih sajtova sa web shopom i raznim animacijama i bla bla ali to je uredu kome treba. Nedavno sam kontaktirao jednom čoveka koji se bavi izradom template-ova za joomlu i malo razgovarao sa njim jer sam hteo da se okušam u joomli i on mi je ponudio da mi uradi ceo sajt besplatno ja samo da pošaljem tekst i slike koje će biti na sajtu i šta želim od modula. Jer kaže da može sve da mi završi u roku od 48 sati i odvojiti jos nedelju dana za optimizaciju po mojoj želji. On je iz amerike i kaže da se tamo uglavnom sajtovi rade besplatno, osim za neke posebne potrebe, a zarada je time što se ugovara mesečno održavanje tog sajta nakon izrade.
[ walper @ 18.03.2010. 19:25 ] @
Citat:
klaywert: on mi je ponudio da mi uradi ceo sajt besplatno ja samo da pošaljem tekst i slike koje će biti na sajtu i šta želim od modula. Jer kaže da može sve da mi završi u roku od 48 sati i odvojiti jos nedelju dana za optimizaciju po mojoj želji. On je iz amerike i kaže da se tamo uglavnom sajtovi rade besplatno, osim za neke posebne potrebe, a zarada je time što se ugovara mesečno održavanje tog sajta nakon izrade.


Nevjerovatno , lik ce da ti pokloni 48 sati + nedelju dana za optimizaciju , besplatno , da , ovo sto pricas bas ima smisla .

Ovo nije amerika !!!

Nemoj pricati da je nesto besplatno kad nije , sam si sebi kontradiktoran i pricas gluposti , ako postoji ugovor o mjesecnom odrzavanju koji se placa, samim tim nemozes ni reci da je izrada besplatna vec je uvrstena u taj ugovor , to je samo vjestina kako da privuku kupce , cisti marketing , takvih primjera i na nasem trzistu imas milion , razno razni artikli-usluge za jedan dinar euro ili KM a onda te mjesecno cijedi par godina , to je stara prica kao odradicu ti ja nesto besplatno ali to treba odrzavati , to na kraju te doje na isto ako ne i skuplje !

[ Ljubiša Begović @ 18.03.2010. 23:54 ] @
U Americi nešto besplatno, čisto sumnjam :-)
Tamo se normalni ježe na reč "free", jer znaju da će da ih oderu...

To je kao svi telefoni za 1 dinar, a posle ti dve godine gule kožu.
Sve su to marketinški trikovi.

I kao što reče jedan cenjeni ekonomista (Amerikanac): "Nema besplatnog ručka."
[ Prokleta_Nedelja @ 19.03.2010. 07:23 ] @
Evo da se i ja uključim u raspravu
Citat:
Joomla kao CMS resenje nije toliko laka za ucenje, ali ona je ipak open source, i mislim da se ne treba naplacivati.


Ne naplaćuje se tu joomla nego lični rad.

Prije nekoliko godina i sam sam bio u dilemi koliko da naplatim neki web sajt. Procjenite obim posla i vrijeme za koje morate uraditi.
Ovakvim pitanjima se obično bave početnici, pa mislim da će ovaj savjet valjati:
Ne budite pohlepni. Cijenom privucite veći broj klijenata, a poslije kada budete imali dosta referenci, slobodno podignite cijenu. Iskoristite klijenta tako što nećete raditi džaba, a pribavićete više nego potrebne reference.

Jako je malo klijenata na našim prostorima kojima treba zahtjevniji web sajt i za koji su spremni izdvojiti veću sumu.

Mislim da je za početnika, postavljanje sajta u joomli uz normalna podešavanja, odlična cijena 100-150 evra. Trebaće vam dva-tri dana da se završi posao a klijentu će biti jeftino.

Pozdrav
[ w3bl0rd @ 19.03.2010. 08:29 ] @
instaliranje joomle i već definiranog templatea uz neki modul možda traje sveukupno manje od sata vremena, nema se tu što baš naplačivat, oderi koliko možeš...
[ deerbeer @ 19.03.2010. 10:06 ] @
E bre džumlari svi hocete 'leba bez motike' :) Pa ne ide to uvek tako .
Salim se malo , ako nadjete papana koji ce za džumla - sajt da vam plati masne pare - sto da ne . Samo napred .
Ali u vecini slucajeva ozbiljni kupci - za potencijalno ozbiljne pare itekako znaju sta koliko vredi i moze da proceni.
Ne zavaravajte se mnogo .
[ worthy @ 20.03.2010. 12:59 ] @
Citat:
Bez ljutnje ali ja bi slicno ili isto uradio i za 100 evrica , ipak zivimo u siromasnoj zemlji a za 300 bi i odrzavao tih godinu dana. PO meni je ok cena oko 300-400


I ja bih prodavao benzin za 50-60 din. Kakav je to razlog "ipak zivimo u siromasnoj zemlji"

cene su nam evropske za vecinu osnovnih stvari.

[Ovu poruku je menjao worthy dana 20.03.2010. u 23:29 GMT+1]
[ zikaa @ 29.03.2010. 00:21 ] @
Citat:
instaliranje joomle i već definiranog templatea uz neki modul možda traje sveukupno manje od sata vremena


e kad bi se jos tako radili web sajtovi bilo bi odlicno. ti sedis a klijenti dolaze jedan po jedan, svako zna sta hoce, sedne odaberes mu templejt, instaliras joomlu, sajt gotov.. ajd sledeci , za dan 8 sajtova po 50e ... radis samo sredom :)

u praksi je skroz drugacije
cekanje klijenta pola dana, dogovaranje oko izgleda jos toliko, cekanje materijala nedelju dana, preganjanje sa provajderom jos 2 ..


Citat:
Bez ljutnje ali ja bi slicno ili isto uradio i za 100 evrica , ipak zivimo u siromasnoj zemlji a za 300 bi i odrzavao tih godinu dana. PO meni je ok cena oko 300-400


i ja bi, ali jbga moram da placam doprinose, poreze i uz to da zivim od necega :)
[ R A V E N @ 29.03.2010. 14:35 ] @
Ovo sam već prije napisao, ali mi je moderator obrisao. No ne mogu, a da ne napišem ponovo, jer veoma slikovito ilustruje stvari vezanu uz ovu temu. Obećavam da neću proširivati diskusiju dalje u ovom pravcu.

Od 2004.-e do otprilike 2008.-e pratio sam tzv. EDM (electronic dance music) "scenu" u Bosni i tu je bilo mnogo ljudi koji su se grlato borili da kao DJ-i budu priznati kao "umjetnici", "radnici", da im država prizna "zanimanje" koje bi se zvalo (pazite sad!) DJ !!! Generalno, željeli su da budu u istom rangu sa pjevačima, kompozitorima, tekstopiscima. Čak se pričalo o osnivanju nekog "DJ sindikata".

Konkretnije, zahtijevali su da njihov "rad" koji se sastojao samo u pretapanju krajnje bezvrijedne EDM muzike iz pjesme u pjesmu bude plaćen u stotinama eura. Naravno, po njima, obavezno uz to je bilo da im vlasnik lokala/mjesta gdje su "nastupali" tokom cijelog "nastupa" obezbijedi besplatno piće.

No međutim u čemu se taj njihov "rad" sastojao? U tome da se jednostavno spreme, strpaju u džep par DVD-ova sa piratizovanim "empetricama" koje su naskidali preko Interneta i dođu tamo gdje trebaju "nastupati" (naravno, onda i jednostavno pretapanje muzike), a organizator nastupa/vlasnik mjesta je po njima bio dužan da im obezbijedi i te stotine eura i besplatno piće tokom "nastupa" i odgovarajuću opremu.

Da ne govorim da većina opreme/programa koji se koriste u miksanju ima ugrađene funkcije koje olakšavaju misanje - drugim riječima, obave barem pola posla za tebe, ti samo pritišćeš dugme i(li) klikaš tamo negdje po GUI-u!

Eto toliko... a vi izvucite zaključak i pronađite paralele bitne za ovu temu.
[ Ljubiša Begović @ 29.03.2010. 16:09 ] @
Jeste slikovito, ali nema veze sa ovom temom.
Upoređuješ razvoj sajta u Joomla cms-u sa puštanjem piratskih mp3 dvd!
Nije moje da određujem koliko oni treba da naplate za taj svoj "rad" kako kažeš. Ali ako je tako onda po tvom taj gazda može da nabavi to što ti "radnici" imaju pa nek on sam radi. Em će uštedeti par stotina evrića za noć em će naučiti "zanat". Ili treba da očekuje da mu neko celu noć radi za dž (ma kakav god to rad bio) i još da mu na kraju ostavi bakšiš.

Kad firma ili pojedinac hoće da napravi sajt zašto traži nekoga da mu to radi? Zašto ne uradi sam? (I u Word-u može da napravi sajt.) Nek zakupi hosting, domen...instalira joomla i par modula i eto ima sajt. Extra! Dobio sajt i uštedeo. I naučio da radi u Joomla cms-u! Čak može još nekom da to uradi - društveno koristan rad.

Zašto platiti razvoj sajta u Joomla cms-u par stotina evrića kad sve to može za dž ili za 50 (neki rade sajtove i za 100 dinara!!)?
Zašto platiti Milka čokoladu 100 din kad na ulici imaš 2 za 100?
Zbog kvaliteta...

Ako neko misli da se izrada sajta svodi na instalaciju Joomla cms-a, par modula i jednog gotovog template-a, i sve to za sat vremena, onda ja više nemam komentar.
[ trawarijus @ 18.07.2010. 21:45 ] @
Ne vise od 350-400€....
[ mld @ 19.07.2010. 09:11 ] @
Zanimljiva rasprava.
Tačno da ima nekoliko aspekata: kako naplaćivati rad kada se radi o besplatnom CMS, kada ne treba mnogo raditi, koliko naplaćivati itd.
Imao sam različita iskustva.
Jednom sam postavio sjt u čistom HTML, tabele, CSS i to je trajalo nekoliko godina i bilo je uspešno, ali vremenom sve teže za održavanje. A onda sam jednostavno nakon nerazumevanja pretpostavljenih odbio da više brinem o tom sajtu.

Sa ovim CMS imam tri zanimljiva iskutva:
1. Sajt koji održavam besplato iz entuzijazma i uz pomoć autora koji pišu radove i on skromno živi i ima svoju funkciju.
2. Sajt koji održavam za lovu za jednu firmu koji jedva da živi, ali oni kažu njima završava posao.
3. Sajt koji je vlasnik hteo ambiciozno da mu krene i da što manje ima troškova i da sam sve održava, onda je shvatio da to i nije tako jednostavno i odustao jer nema vremena da to radi.

Dakle nije potrebno samo postaviti sajt, mnogo je važniji njegov život, održavanje i njegova uspešnost.
[ SCgoran @ 15.10.2010. 10:56 ] @
Ok ja se slažem svi imaju razlicita iskustva itd.

Ali mislim da ljudi koji ozbiljno rade ovaj posao ce me razumeti koliko tu ima posla nerviranja,problema da se krene (jer ipak dalje je ovde zastuplljena prica "ovo je srbija") frustracija itd

Jer naravno kao sto vecina misli nije sve u instalaciji joomla-e, templejta i furaj.

Pre svega treba taj templejt prilagoditi sebi tj firmi za koju radis sajt to zahteva oderdjeno vreme i znanje, potom treba napuniti joomlu artiklima, potom teba izaci u susret izmenama i nadolaskom mnogih ideja od strane vlasnika tokom izrade koje nisu dogovorene, pa bezobraznih zahteva od klijenata pa tu su doprinosi porezi i sto neko rece gore i zivot.

tako da sa ovim citatom
Citat:
“Bez ljutnje ali ja bi slicno ili isto uradio i za 100 evrica , ipak zivimo u siromasnoj zemlji a za 300 bi i odrzavao tih godinu dana. PO meni je ok cena oko 300-400”


se nimalo ne slazem, i mislim da momci koji ovako napacuju svoj rad ubijaju sebi cenu i nama ostalima pa svako tu gubi, CENI SEBE I SVOJ RAD, I DRUGI CE TE CENITI, ok je sa tacke gledista ako zivis kod roditelja i imas gomilu vremena pa odvojis par dana pa zavrsis svoj sajtic uzmes npr 100 evrica itd i srecan ti i svi ostali jer ne znaju za bolje, u medjuvremenu ti se zaposlis zaboravis na sve sta si radio i cela prica ispadne neozbiljna vlasnik isfrustriran jer nije mogao da dodje do tebe itd.

Uglavnom moja poenta je ljudi CENITE SEBE I SVOJ RAD i ne plasite se da naplatite !!!
[ mikajlovic @ 01.12.2010. 13:39 ] @
E ovako:

uradjena dva sajta (Joomla)

1. Prvi sa on-line kupovinom (preko 300 artikala), flash header, izrada logo-a.

2. Drugi statican sa sedam strana.

Za oba sajta vazi:
- Placeni Joomla templejti (plus dva tri modula).
- Izlazak na teren i slikanje. Tekstovi su moji, na osnovu par fraza koje sam dobio od klijenata.
- Na oba je otvoren i uradjen facebook, postavljeni linkovi na sajtovima koji reklamiraju isti sadrzaj.
- SEF i SEO po PS-u - Prijava na google, yahoo, bing (npr. po kljucnim recima sajtovi se nalaze na 1 i 2 strani gugla).
- Azuriranje, redovan back-up itd.

Generalno kompletna organizacija je moja, pocev od preporuke tipa koji provajder, pa do postavljanja naloga za mejlove i edukacije kako i sta. U principu klijenti su prezadovoljni.

E sad je doslo vreme naplate.

Prvi cenim oko 500e + troskovi (oni su 50-60e).
Drugi 230-270e.

Znam da naplata zavisi od vise faktora ali eto voleo bih da cujem bar necije misljenje, da ne promasim puno.
[ temerin @ 03.12.2010. 23:28 ] @
Prijatelju, sto se mene tice za ovaj drugi (sa 7 staticnih strana) ti je cena ok. Ali za ovaj prvi, ako si sam sastavljao tekstove, unosio artikle (300 komada) + obuka korisnika, SEO... U ostalom pogledaj proporcionalno, koliko si vremena i truda ulozio za ovaj sa statikom i ovaj drugi e-shop. Po meni bar, za taj sa artiklima imas sigurno jos prostora, za jedno 30% da korigujes cenu navise. :)
[ mikajlovic @ 06.12.2010. 20:23 ] @
I ja sam se oko toga dvoumio.

Hvala na odgovoru.
[ Juice011 @ 11.03.2011. 02:20 ] @
Ako cemo realno, skoro svaki Joomla sajt ima neke Flash animacije, a cena Flash animacija se krece od 10 do 15 evra po satu izrade. Pa sad vi racunajte, da potrosite samo par sati da odradite tih par animacija za sajt to je vec samo stotinak evra.
[ justarby @ 29.12.2011. 21:06 ] @
Majstori weba da li ima neko ko je raspolozen da mi "pomogne"oko jednog nedovrsenog joomla sajta>><<????Hvala
[ Sasa Banker @ 25.02.2012. 22:25 ] @
Realno, u Srbiji je sve jeftinije pa tako u Grckoj naplacuju sajt radjen u joomli po nekoliko hiljada evra (oko 1.500 eur) za sajt od 50 - 100 strana...

Mislim da je realna cena oko 200 eur za sajt do 10-15 strana, 300 eur za sajt od 15 - 50 strana, 400 - 500 eur za sajt od 50-100 strana... Sve u zavisnosti koliko ti posla poslodavac pravi, odnosno koliko je spreman da saradjuje (mislim na tekstove, slike, animacije itd.).

I dodao bih jos nesto :) ... Ovi sto bi radili sajt za 100 eur su cisti amateri jer ne cene svoje vreme, svoj rad i ne postuju druge kolege... ;)