[ ton_majstor @ 25.02.2007. 20:15 ] @
Kao što sam obećao, raspisaću se malko ovde o toj problematici. Očekujem i od vas da učestvujete, kako iskustvom a tako i pitanjima.

Ali, pod jednim uslovom:

- ako i zadamo neki domaći rad ili damo nešto na probu-test, voleli bismo da nam barem 5-10 vas članova ovde feedbackuje, a ne da se mi moderatori ovde dopisujemo kao slepci.

Znači, od vas ZAVISI! (zavisnika)

Pozdrav!
[ ton_majstor @ 25.02.2007. 20:33 ] @
Apriori zapamtite da se pojmovi MASTERING i POSTPRODUKCIJA drastično razlikuju!

Mastering je vezan za audio industriju, a postprodukcija je filmski termin. Autoring je takođe termin iz videa. Znači, ne brkati, molim vas!




Po meni, primaran i najlakši način da se da nekakva definicija audio-masteringa je "industrijsko" i muzičko "ujednačavanje" zvuka. Šta to znači?

Ako se ima jedna pesma pred sobom, treba je dovesti na neki tehnički-zanatski NIVO, koji će je učiniti ugodnom i konkurentnom ostalim pesmama iz istog muzičkog miljea, ili barem slične grupe pesama.

Ako je u pitanju kompletan album, zadatak je još izazovniji, jer je pored toga što se za svaku od njih morate zasebno pobrinuti, potrebno je dodatno sve pesme izbalansirati između sebe, tj. da album zvuči kao uravnotežena i pitka CELINA, unutar koje pesme ne odskaču previše između sebe po frekventnom ili dinamičkom rasponu, ili da se ispoštuje neki unapred dogovoren okvir, unutar koga će zvuk funkcionisati.

Naravno, tehnički standardi su jedno, a praksa i ukus su drugo, tako da su vam ruke poprilično odrešene da eksperimentišete i igrate se sa zvukom-produkcijom-miksem, ali finalni proizvod ipak MORA da bude unutar nekih industrijskih granica i parametara. Pogotovo ako se radi o pakovanju za izdavanje na nekom mediju.

Hoću da kažem da je mastering poprilično precizan proces, ali ne i puka tablica množenja, koja ima fiksne i predodređene vrednosti, već možete sami improvizovati rešenja, dok ne dobijete upotrebljiv ili zanimljiv rezultat!

Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao ton_majstor dana 25.02.2007. u 21:50 GMT+1]
[ ton_majstor @ 25.02.2007. 21:18 ] @
Sam proces bih rado podelio na nekoliko segmenata, ovde poređanih po redosledu aktivnosti.

Pretpostavićemo da radite nepoznat ili tuđ materijal i da ste za to plaćeni, znači... ne radite na svom materijalu i nemate sve vreme ovoga sveta:

1. Razgovor sa autorom (autorima, bendom), sadržajno i suštinsko upoznavanje sa materijalom.




Zašto je ovo važno? Upoznavanjem sa autorima, saznaćete šta su uopšte hteli sa tim materijalom, kako su došli do njega, koliko su uspeli u nameri da to zvuči baš kako oni hoće... itd.

Dalje, saznaćete ŠTA tačno očekuju od vas, koliko su vezani za pojedine pesme (bitno, jer se možete skoncentrisati na najvažnije ili njima najomiljenije), gde im se diže kosa na glavi usled svojih grešaka a gde su ponosni na svoje "čedo".

Saznaćete koje pesme smatraju za dobre ili hitove i kakav možda redosled planiraju da naprave na CD-u. Takođe, saslušajte žalbe na prethodne studije i tehničare ili slične kolege, jer ne smete ponoviti njihove greške!

Zapamtite da ste upravo postali deo benda, makar i privremeno... a trenutno ste i najvažniji, jer su sve oči uprte u vas.

Samim tim, proverite koliko imate odrešene ruke u odlučivanju! Neki bendovi ili pojedinci dolaze da vas prosto, tehnički iskoriste i imaju jasne predstave (makar i pogrešne) o tome šta hoće da čuju na kraju! Ukoliko naiđete na takve "pacijente", slobodno im uradite šta žele, makar i svesno spustili sopstveni kriterijum, jer je njihov novac presudan (a i kasnije preporuke). Kasnije, izbegavajte ih.

Ukoliko vas angažuje izdavačka kuća, podrobno se uverite koji tehnički nivo od vas očekuju, a posebno se uverite da od vas ne očekuju da budete CD-štamparija, sa porudžbinama od par desetina komada CD-a! O tome kasnije... Takođe, uzmite neka izdanja te kuće na slušne konsultacije, da vidite u kom pravcu treba da radite i koga treba da stignete ili nadmašite!

Ukoliko je neki (ili više njih) član benda posebno nadobudan i ima svoje ČVRSTE predstave o tome šta treba da uradite, neophodno je da utvrdite koliko je to mišljenje bitno za vaš rad i naplatu. Ukoliko je to lični trip, pustite ljude da iznesu svoje želje i radite po svom kada jednom izađu iz studija, ali ukoliko prepoznate potencijalnu opasnost, ODMAH reagujte! Kasnije možete zažaliti, kada vam se natovare na vrat i počnu da vas "sisaju" i zombiraju...

Ukoliko u snimku čujete ozbiljne TEHNIČKE neispravnosti (neispravne faze, puckanja, dropovi, itd), ODMAH reagujte! Kasnije, kada ste već jednom primili posao, može da bude kasno! Ako je stvar pod kontrolom i ponovljiva, naterajte ih da donesu ispravan miks! Ukoliko su u pitanju greške koje možete ispraviti, odmah im ukažite na njih, jer će shvatiti koliko posla imate oko njihovog materijala!
Saznajte da li je neko pre vas već pokušavao da masteruje materijal i šta se dešavalo? Da li su miksevi već "masterovani" nekim skrndelj-procesom? Na vama je da ih prepoznate i vratite, ako su neupotrebljivi!

Znači, KOMPLETNO preslušajte CEO materijal (ako treba i više puta, mada ne preterujte), bez preskakanja i sa pauzama i razgovorom između pesama!

Zapamtite da su njima PUNE UŠI te muzike, a vi ste svež i neopterećen prethodnim problemima. Samim tim, odmah ukažite na razlike u produkciji, greške u miksu...

Ok, vodite nekakve beleške, da ne ispadne posle da sve pamtite... i ispratite ih.

Imal' pitanja?

Pozdrav!
[ almir90 @ 25.02.2007. 22:21 ] @
@ ton_majstor , mene zanima u vezi tog masterina, primjer ja se bavm isto muzikom tj produciranjem remixa, i to je na neki naicn produkcija, ali to je u men vise hobi, radim sve preko racunara, eh mene zanima alati koji mogu koristiti za dobar mastering u SoundForge ili nekom drugom Editoru, znam ja neke stvari oko masteringa sam naucio, ali me zanima jos, covjeku nikad dosta tih insformacija, sto se vise zna sto bolje, nego da neidm u offtopic, ako mozete pomoci mi oko ovoga bilo bi super. Hvala unaprijed
[ ton_majstor @ 25.02.2007. 22:44 ] @
Naravno, ovde ću VRLO postepeno da iznesem celu problematiku... pa kome šta treba neka i uzme.

Za početak planiram ceo ovaj tok da isteram, prvo što se tiče priče i teoretisanja, a zatim da prikažem barem dva osnovna načina masteringa.

Takođe, daću i neke demo-primere i testove, pa da vidimo šta će da ispadne od toga.

Za kraj, planiram i neku listu preporučenog softvera, barem ono što ja koristim... da ne bude zabune.

Ovo je moj metod i moj trip sa ljudima. Radim tako godinama i masterovao sam dosta muzike i drugih vidova audia, pa čak i 5.1 mikseve.

Ako nekome sve ovo ne paše, žao mi je... ili ako ima svoja rešenja, nek' ih podeli sa nama.

Ako od ovoga svega očekujete da se ovde "VRŠE" nekakve "čarolije" ili one-touch rešenja... razočaraćete se, ja da vam kažem!

Ali, 'ajdemo polako...

Pozdrav!
[ 3D-Elite @ 26.02.2007. 00:44 ] @
Svidja mi se ideja...iako vise radim sa videom...nekada mora i audio zapis da se "popravi"....ocekujemo nastavak price!
[ das @ 26.02.2007. 06:35 ] @
Evo mene konkretno zanima kako da AC3 192kbps fajl doradim koliko je to moguce.. znaci da ga "procistim" i pojacam. zvuk.
[ daniel_trifunovic @ 26.02.2007. 09:17 ] @
baš sam htjeo da pitam nešto o tome kada ono priča več počela. super! ispratiću je, a i učestvovati u zadacima. naime, skoro sam počeo da se interesujem za produkciju, tako da sate provodim u cubaseu i u nekoliko vsta koje imam. naravno da bih htjeo da izvučem najbolje što mogu iz svega toga, zato me ova tema i interesuje. eto toliko za sada, samo da se javim i podržim ideju. pozz :)
[ cukovanny @ 26.02.2007. 10:14 ] @
tema je lepa i zanimljiva tim pre shto malo ljudi u nashoj srbiji radi taj posao (profesionalno), a josh manje zna uopshte o chemu je rech. po meni, audio mastering je sve ono posle miksa svirke/soundtracka treba uraditi da bi dobio neki nosach zvuka. eto, dalje cu da pricham kad budem imo vishe vakta. ovo je dovoljno da malo chujemo probleme i iskustva ljudi u ovoj oblasti ...
[ samzy @ 26.02.2007. 14:31 ] @
Produkcijom se bavim tek onako pomalo i skoro da sam laik.Nadam se da cu ovde procitati mnogo korisnog,zato podrska svim onom koji ce se oglasiti na ovu temu
Pozdrav
[ Sashco @ 26.02.2007. 19:59 ] @
Prava tema!
Detaljno cu propratiti sve postove, i rado odraditi sve domace zadatke.
[ losmipfc @ 26.02.2007. 22:29 ] @
Nekako mi se ova tema poklopila sa pocetkom vjezbi iz snimanja zvuka i njegove obrade u Nuendu. Svaka cast za majstora, naravno da cemo je aktivno ispratiti.

Samo nastavite da obucavate mladju gardu, mozda nesto i ispadne od svega toga :)

Cheers
[ kompozitor @ 26.02.2007. 22:31 ] @
Citat:
Sashco: Prava tema!
Detaljno cu propratiti sve postove, i rado odraditi sve domace zadatke.


Takodje.
[ wolfgang @ 27.02.2007. 09:38 ] @
Konacno i o tome!
Bravo za tonmajstora!
[ ton_majstor @ 27.02.2007. 11:20 ] @
Hmmm, ne treba meni ili kolegama sa ES, pohvala. Mada, hvala... u ime tima.

Tražim od vas da aktivno učestvujete u nečemu što je krucijalno i/ili zanimljivo. Pod "aktivno", smatram da je ako mi iole protivurečite ili imate ideje koje su vredne ili bolje od mojih ili skup iskustava, kao i finalno... kreativna svađa oko detalja... što obožavam!!!

Opet kažem, ja ću da se "istresem" ovde, al' to nije poenta... nego da zajedno pokušamo da podignemo naš tech-level i naravno, DEMISTIFIKUJEMO ceo posao! Usput, da se pre svega uvidi da nije IME ono što je bitno, nego rezultat!

Ljudi moji, godinama gledam kako se pored nas ŽIVIH ovde... stidimo stranaca i ne radimo ili radimo u senci ili se stidimo rezultata!!!

Nisu oni tamo nimalo ili mnogo bolji, imaju isti ili sličan HW+SW, a klanjamo im se! Nemojmo! Adekvatni smo.

Idemo dalje.

Pozdrav!
[ acaradio @ 27.02.2007. 12:28 ] @
Evo ja cu da postavim jedno pitanje: dinamicka obrada pri masteringu, kompresor ili samo peak-limiter ?
Znaci, da li treba raditi kompresiju i pri finalizaciji (bez obzira sto svaki kanal i master komprimujemo pri mixu), ili se zadrzati iskljucivo na limiteru ? Vidim da tu ljudi pristupaju razlicito.
[ vindic8or @ 27.02.2007. 15:02 ] @
mora i kompresija. narocito danas. ukoliko ne zgazis rms na -7 dBFS imas sve sanse da ostanes bez posla :( ne kazem da je to ispravno, ali tako je. mada i pre loudness rata je finalna kompresija ostavljana mastering inzenjeru. danas je prva stavka u opisu posla mastering inzenjera povecavanje perceptivne glasnoce materijala.

kompresiju finalnog mixa ne bih preporucio mix inzenjeru. ja obicno kad mixujem (najcesce SSL deskovi) stavim master kompresor negde u headroom da blago skida peakove. ali mastering inzenjer ima bolje uslove za monitoring i bolje kompresore i vise iskustva, tako da njemu/njoj to treba prepustiti, da svezih usiju krenu da rade. naravno ako je neki low profile projekt onda ga malo nagazim kompresorom prilikom bouncovanja zbog karakteristicnog zvuka, a i sam ga dodatno propustim kroz Sony Oxford Limiter ili Inflator.

isto mislim da treba izbegavati kompresiju prilikom mixa na svakom kanalu. mnogo je bolje raditi dosta fader ridinga i automatizovati mix, a kompresovati samo ono sto apsolutno mora ili ono sto se kompresuje samo zbog karaktera. to sve zato sto ce mix biti zgazen u masteringu i ovako i onako. a mnogo lepsi, puniji i prirodniji zvuk ce dati nesto sto se kompresuje jednom, nego nesto sto se kompresuje 2-3 puta.
[ ksrele @ 27.02.2007. 16:23 ] @
Lep odgovor, ali da li bi mogao da pojasnis neke termine i fraze? Evo navescu ih da znas na sta mislim.
"ukoliko ne zgazis rms na -7 dBFS", "stavim master kompresor negde u headroom", "malo nagazim kompresorom prilikom bouncovanja", "mnogo je bolje raditi dosta fader ridinga i automatizovati mix", "to sve zato sto ce mix biti zgazen u masteringu".
Ja sam totalni laik i pocetnik i meni ovi termini nisu jasni, zeleo bi da pratim ovu temu ali samo ako se makar malo priblizi laicima sto se tice znanja, ali sa dosta "smisla" za zvuk i naravno sluha. E jedino sto mi fali je oprema, ali... i to ce biti jednog dana.
P.S. Mnogo covece "gazis" taj svoj materijal.. kako on to prezivljava? :) Salim se naravno...
[ wolfgang @ 28.02.2007. 08:40 ] @

Pozdrav svima!
Zasto toliko kompresovanja?Ako je zdrav mix,zasto ga ne pustiti takvog kakav jeste.Cuo sam more pesama koje nisu prosle mastering i ok.Zar taj mastering ne ubija dinamiku i sa minimalnim kompresovanjem.Kako se to radilo pre 15-20 godina,kad ljudi nisu imali kompove i sva ludila sto idu uz to.Pa ti neki snimci su i dan danas dobri,a ovo sto se danas radi,mislim da je samo utrkivanje ko ce jaci mix da napravi,a od dinamike nema ni "a"!
[ namiguShin @ 28.02.2007. 10:54 ] @
U potpunosti se slažem sa ksrele-tom... Da citiram ton_majstora:

Citat:
Naravno, ovde ću VRLO postepeno da iznesem celu problematiku... pa kome šta treba neka i uzme.


Nemojte pogrešno da me shvatite, ne pokušavam da zavodim red ovde, ali pustite da ton_majstor diktira tempo ove teme... Čini mi se da je dobro osmislio šta i kako (barem tako izgleda ovih prvih par postova)... Pričanje o nečemu do čega tema još nije stigla samo zbunjuje one koji ne znaju dovoljno i koji se nadaju da će upravo iz ove teme naučiti nešto... A plus i dodatno zagušuje temu...

Još jednom se izvinjavam ako ova moja poruka deluje malo drsko... To mi nije bila namera...

Ili možda ja nisam najbolje shvatio šta je cilj ove teme... :)

Sve najbolje
[ acaradio @ 28.02.2007. 11:41 ] @
Citat:
wolfgang: Kako se to radilo pre 15-20 godina,kad ljudi nisu imali kompove i sva ludila sto idu uz to.Pa ti neki snimci su i dan danas dobri...

I ti snimci su prolazili dinamicku obradu. Uredjaji za din. obr. signala postoje vec oko 50 godina...prvo analogni, a od pre nekih 25-30 godina pojavljuju se i digitalni. I dan danas se itekako koriste.

Softverske varijante su se pojavile tek pre 10-15 godina.
[ banditi @ 28.02.2007. 15:00 ] @
Pozdrav prijatelji, sjajna tema !

Koliko se razlikuje kompresija ritam sekcije i ostalih instruemenata,dodataka sklopenjih u jednu kompoziciju ?
Koliko tu ustvari stavki postoji a koliko razlicitih kompresija pre mastering zahvata ?

Krenite redom.

[ kompozitor @ 28.02.2007. 16:20 ] @
Citat:
namiguShin: Nemojte pogrešno da me shvatite, ne pokušavam da zavodim red ovde, ali pustite da ton_majstor diktira tempo ove teme... Čini mi se da je dobro osmislio šta i kako (barem tako izgleda ovih prvih par postova)... Pričanje o nečemu do čega tema još nije stigla samo zbunjuje one koji ne znaju dovoljno i koji se nadaju da će upravo iz ove teme naučiti nešto... A plus i dodatno zagušuje temu...

Još jednom se izvinjavam ako ova moja poruka deluje malo drsko... To mi nije bila namera...


U pravu si , slazem se sa tobom 100% .

Bilo bi mi neobicno drago kada bi se svi UZDRZALI od pitanja tipa kako unistiti miks sa kompresorom .

Siguran sam da se moze nauciti dosta, medjutim, ukoliko budemo ISLI COVEKU NA ZIVCE sa "naduvavanjem miksa", verovatno ce odstati od teme.

Pozdrav ...

[ acaradio @ 28.02.2007. 17:03 ] @
@ kompozitor & namiguShin

Ton_majstor je na kraju jednog posta rekao:
Citat:
ton_majstor: Imal' pitanja?

...tako da je prilicno jasno da svako ko ima neko pitanje moze da ga postavi i ne verujem da ce se covek iznervirati necijom radoznaloscu
[ nikoladjordje @ 28.02.2007. 19:21 ] @
pozdrav svima,

i ja se slazem da je najbolje da prepustimo ton_majstoru da vodi temu

mozda je najbolje da krenemo od samog pocetka, tj. od softwera koji koristimo za pravljenje muzike
pa onda od VST instrumenata, plug-inova... i da malo prodiskutujemo o svemu
bitno je da svako iznese svoje iskustvo u radu sa pojedinim VST instrumentima, plug-inovima i ostalim stvarima
[ Sava @ 28.02.2007. 19:56 ] @
Da, ali tada su se time bavili samo oni ljudi koji su to zaista znali da
rade i školovali se kod kvalifikovanih ljudi i firmi, često u inostranstvu.
Sećam se kada je došao stručnjak iz Engleske da Ribljoj Čorbi uradi ton,
znalo se zašto je tako radjeno. Danas se snimanjem zvuka i produkcijom bavi
ko stigne, ljudi bez dana provedenog u nekom ozbiljnijem studiju itd...
Naravno, ova degradacija je globalnije prirode, snimanje zvuka je samo
segment. Ogi Radivojević je neki dan u intrevjuu rekao kako ipak ima ljudi
koji se bave umetnošću. Time je mnogo rekao.
[ ton_majstor @ 28.02.2007. 20:25 ] @
2. Analiza materijala




Elem, potrebno je pre svega analizirati doneti materijal, da bi se odlučilo kojim metodom ćemo masterovati, a i kako ćemo dalje.

Ja se obično prvo upoznam sa njegovom "volumenskom" strukturom, znači... maksimalan RMS, peak vrednosti...

Najlakše mi je da fajl učitam u Sound Forge, i u njegovom "Process" meniju, izaberem "Normalize" proces:



Izaberem Average RMS level kao input, i opalim "Scan Levels". Vrednosti koje mi se pojave za PEAK i RMS upisujem u tefter. Ako imam celu ploču da radim, analiziram svaku pesmu pojednačno. Vrlo brzo, stekne se predstava o konzistentnosti mikseva, a može se videti i da li su i koliko procesirani prethodno!
Kako? Pa ako je neko stavljao nekakav dinamički proces na stereo miks, RMS i peak vrednosti će biti visoke, što je dovoljan dokaz. Miksevi direktno sa stereo-šine imaju obično razumnu rezervu dB-a do peak-a, a i RMS vrednosti su niske, oko ili ispod -20 dB.

Napominjem da je ovo vrlo jednostavan i vrlo bazičan metod analize, postoje naravno, i komplikovaniji (kvalitetniji) alati. Međutim, mahom je ovo sasvim dovoljno. Sve one šarene "mrdalice" koje imate na raspolaganju će vam uzeti više vremena, a imaćete otprilike sličan rezultat. Ako hoćete da fascinirate mušterije, radite kako hoćete, ali je za posao dovoljno i ovo...

Znači, PAZ iz Wavesa, Pinguin Audio Meter itd... ima toga koliko hoćete. Neki su baš neprecizni, a neki su Bogami i nepregledni!

Posle analize i piskaranja, dobićemo nekakvu tabelu:



Primetićete odmah i bez mnogo mudrovanja, da su jače pesme obično sa čvršćim ritmom, a balade ili nežniji beat tiše ili manje masivne. To se vidi i prostim gledanjem u wav, u editoru. Ako je "telo" waveforme krupnije, masivnije... imamo jači RMS. Ne gledajte peak-ove. Oni su uvek tu, a ne nose veliku ENERGIJU u miksu!

Ako ste dobili gotov redosled pesama za CD, poređajte ih odmah u editoru i poslušajte na "preskok", na "blic"! Videćete koliko se razlikuju i kako i koliko ćete morati da ih ujednačavate, a da bi CD kao master profunkcionisao kao celina. Zapišite i te stvari, kao subjektivne primedbe za svaku pesmu. Izmislite sami termine... ...tamno, mutno, prštavo, nož, krpa, providno... samo ih zapamtite i uvek koristite kao takve. Olakšaćete sebi i oformiti opisnu predstavu o zvuku neke pesme u glavi, a i za sve naredne projekte.

Pozdrav!
[ vindic8or @ 28.02.2007. 20:39 ] @
da, trkali su se izdavaci za sto glasnijim izdanjem i pre digitalnih tehnologija, ali ih je tada ogranicavala fizicka specifikacija vinil ploca. tj igla bi krenula da preskace ako se mastering ne bi odradio po odredjenim standardima, koji ukljucuju i dinamicki opseg. kod CDa i bilo kog digitalnog nosaca, ta ogranicenja postoje, moguce je snimiti bilo kakav zapis.

Citat:
ksrele: Lep odgovor, ali da li bi mogao da pojasnis neke termine i fraze? Evo navescu ih da znas na sta mislim.
"ukoliko ne zgazis rms na -7 dBFS",


rms (root mean square) je prosek "glasnoce" u snimku izmedju svih amplituda. CD ima 16 bita za opisivanje nivoa svakog sampla (ima ih 44100 po sekundi), 16bita * 6.02 dB po bitu = ~96 dB kao najveci moguci dinamicki opseg CDa. 0 dBFS je apsolutni gornji limit za digitalne snimke, i sve ostale vrednosti su negativne i progresivno (logaritmicki) tise od ovoga. e sad, dinamicki opseg se smanjuje upotrebom kompresije. tako podizes tise delove snimka da budu glasniji, a glasnije ogranicavas da budu ili tisi ili da ostanu na nivou na kom su vec. ako preteras sa upotrebom kompresije (tzv gazenje:) zavrsis sa mixom u kom su i hi hat i gitara i bass i vokal i svi ostali instrumenti podjednako glasni, i pri tom ubijes ono sto su muzicari odsvirali i prirodi zvuk instrumenta. ako je rms na -7 dBFS (vrednost sam lupio, ali to je vrlo hot za rms), to znaci da koristis samo mali deo dinamickog opsega koji ti pruza CD.


Citat:
"stavim master kompresor negde u headroom", "malo nagazim kompresorom prilikom bouncovanja"


na analognim deskovima vrednost 0 dBu nije maximum. preko toga npr imam 26 dB headrooma u koji mogu da guram signal da bude glasniji, prilikom mixovanja EQ i channel kompresija ce podici neke kanale iznad 0 dBu vrednosti u taj headroom. ja onda ceo mix kompresujem sa thresholdom koji je iznad 0 dBu da bih samo one najglasnije amplitude malo smanjio. ponekada, u zavisnosti od stila muzike i gde mix ide dalje (ko radi mastering), kompresor spustim i do 0 dBu, a i ispod toga, da bih veci efekt kompresije postigao na celom mixu, jer generalno volim zvuk master kompresora na deskovima na kojim obicno mixujem. ovo radim tek pre nego sto snimim mix na CD, ne tokom mixa. na digitalnim sistemima ovih 0 dBu je najcesce -15 dBFS, tako da ti je vrednost iznad toga na kompresoru u headroomu ako si pravilno snimao i radio gain structure na svim kanalima.


Citat:
"mnogo je bolje raditi dosta fader ridinga i automatizovati mix", "to sve zato sto ce mix biti zgazen u masteringu".


fader riding je kada ti sam pomeras fejder da bude signal bude glasniji kada ide tisa nota, a tisi kada ide glasnija nota. ovim ces vise da sacuvas prirodni zvuk instrumenta, i mozes da sacuvas dinamicki opseg koliko hoces. to sto pomeras fejder mozes i da snimis pa se posle kad radis playback fejder pomera sam od sebe onako kako si ga ti prvi put pomerao. to se zove automatizacija, i svaki softver i hardver ima to, samo konsultuj manual za svoj sekvencer i nadji gde su automation Write i Read opcije na trackovima i to je to. mozes da snimis ne samo fejdere nego gotovo sve parametre.

to predlazem kao alternativu kompresiji, zato sto zavrsis sa prirodnijim mixom i vecim dinamickim opsegom, koji ce posle toga biti drasticno smanjen u masteringu. kada kompresujes nesto sto je vec kompresovano, rezultat nije najprirodniji, i bolje je samo jednom "zgaziti". naravno ako razumno koristis kompresiju prilikom mixa, nije problem. ovo sve pisem ako radis akusticno snimanje bilo kog instrumenta ili vokala. ako radis synthove, druga je prica. tu mozes da kompresujes i ubijas sve po zelji, jer ne postoji prirodni zvuk syntha zar ne :)


Citat:
Ja sam totalni laik i pocetnik i meni ovi termini nisu jasni, zeleo bi da pratim ovu temu ali samo ako se makar malo priblizi laicima sto se tice znanja, ali sa dosta "smisla" za zvuk i naravno sluha. E jedino sto mi fali je oprema, ali... i to ce biti jednog dana.
P.S. Mnogo covece "gazis" taj svoj materijal.. kako on to prezivljava? :) Salim se naravno...



mnogo je gazenja u industriji, ode zvuk do djavola.

ako imate 2 minuta vremena, obavezno pogledajte ovaj film:
http://www.digido.com/downloads/Loudness_War-small.mov

pojacajte zvucnike pristojno, lepo se i vidi i cuje sta prekomerna kompresija (a.k.a. gazenje) radi u masteringu.
[ ksrele @ 28.02.2007. 21:38 ] @
Eeee super, sada znam sta je gazenje :) Nije los izraz :) Hvala na sjajnom objasnjenju.
[ idekius_nis @ 28.02.2007. 22:20 ] @
Odlicna i lepo koncipirana tema!!!
Cestitke Ton_Majstoru za ovo!

Sto se merenja tice, napomenuo bih samo da je lep alat Wave Lab-ova opcija Global Analysis... Sve lepo kaze...
Sond Forge dugo nisam upotrebio, ali i on ima lepu opciju za to... mislim sa se zove Statistics...

Tu nedostaje graficki prikaz, ali... daje sve podatke koje treba da da...

Sto se RMS-a tiche... ove metode merenja koristim vise kao oslonac... kao potvrdu onoga sto sam radio...
Nemoguce je reci npr. RMS treba da bude -11 db!
Iz jednog prostog razloga... Glasnoca pesme zavisi itekako i od samog aranzmana i drugih metoda u mixu... zna se sta i koliko snage nosi... narocito je (po meni) bitno lepo spakovati kick i bass. Mnogo tu stvari igra... Kako su sredjeni i kompresovani instrumenti u samom mixu... da npr. dobosh ne iskace iz matrice i nenormalno aktivira BW Limiter, kao i sto je potpuno jasno da ce pesma koja se sastoji recimo samo od klavira i vocala da ubije od glasnoce ako joj se RMS krece na nekih -11, -12, dok pun arr. nece... ali, ne bih sada da Ton_Majstoru kvarim koncepciju preuranjenim prichama, jer sam ubedjen da ima nameru da kaze koju i o tome...

Malo strpljenja ;)

Opet malo preuranjeno, ali, reci cu i to da je meni graficka analiza prevashodno bitna, kod provere spektra i faza (opet ne kao merilo, vec radi sigurnosti i potvrde onoga sto sam uradio) i u te svrhe koristim PAZ Analyzer i Pingvincica, koje je Darko pomenuo, a i Elemental Audio IXL Analyzer koji smatram jako dobrim, ma da malo skuchenim za moj ukus...
[ ton_majstor @ 01.03.2007. 11:19 ] @
Vind, FANTASTIČAN prikaz dekadencije zvuka!!! Hvala puno!

Idekius, respect! I sam znaš kakva je ovde BORBA u pitanju, pa sam ti vrlo zahvalan... iznesi i tvoje TAZE iskustvo sa Bob Ludvigom, a i ja ću sa Nemcima.

Analiza je MAJKA i pola posla! Hajdemo vaša iskustva, ako ih ima...

Pozdrav!
[ ontheroad @ 01.03.2007. 16:01 ] @
SJAJNA TEMA !!

NADAM SE DA SE NEĆE U STARTU PRETERANO ODLUTATI U DETALJE I POTPITANJA.
AKO SAM DOBRO SHVATIO REČ JE O PSIHOLOGIJI ODN. O PRISTUPU KORISNIKU USLUGA.

Jedno pitanje u vezi sa ovim. Često se dešava da sami članovi benda nisu složni u pogledu zahteva. U situaciji kada se svi svađaju tonac je posmatrač. OK, ali posao visi u vazduhu, da li se mešati i biti neka vrsta arbitra ili ih ostaviti da se sami dogovore koliko god grešili i nemali jasnu predstavu šta hoće.
[ ton_majstor @ 01.03.2007. 19:29 ] @
U takvim situacijama imaš samo dva izbora:

1. Pustiš ih da se svađaju, pa ko pobedi-slušaš njega...

2. Odmah se umešaš i AUTORITATIVNO odlučiš u najboljem interesu ZVUKA, ne sujete pojedinaca.



Prvo rešenje je odlično ako te zabole dupe za sam zvuk, tj. treba im uzeti pare i odraditi posao. Nije dobro za duže staze i za tvoju reputaciju.
Drugo rešenje zahteva određeno iskustvo i solidnu moć ubeđivanja.

Čemu iskustvo? Pa, da im se u roku od minut DOKAŽE na očigledan način gde greše! Znači, odmah tu pred njima "izvrteti" neki ultrafast-masterčić i upozoriti ih na mogući rezultat! To ipak traži malo više iskustva, ako si me shvatio...

Dalje, jako je lepo kada ti se veruje i kada ljudi sa punim poverenjem prepuštaju tebi svoj materijal u ruke. Onda se i ne dešava da ti se u studiju, ateljeu gostuje ceo bend.

Ah, da... niti si dužan da ih sve trpiš. To im otvoreno i stavi do znanja. Ako im se to ne sviđa, i žele da te gledaju dok radiš, ŠTO JE APSOLUTNI NO-NO u našem zanatu, odbij posao. Zaista.

Slobodno im reci da je postupak krvaviji od klanja svinje, pa ih eto... želiš da poštediš gledanja kako im kasapiš pesme!

Pozdrav!
[ NICS @ 04.03.2007. 11:44 ] @
Ajde sad svako od Vas koji su davali omentare da procita koji je naslov ove teme Ja sam procitao "Audio mastering - tehnike i alati" i stvarno mi mi nije jasno zastot ne pocnete. Dajte neke predloge a ne da li je ili mnije ili ce mozda biti ako bude i kada bude.
ALATI i TEHNIKE koje korisite
[ Rocket Roll @ 04.03.2007. 11:59 ] @
Dobro pitanje, Nics, sasvim na mestu. Pa, da probam da predvidim kraj threada - završenu pesmu provučeš kroz Waves L3 Ultramaximizer ili kroz Sony Wave Hammer, tweakujući malo fabričke settinge "Mastering For 16-Bit" ili "HI-Res CD Master". I kraj.

U čekanju na opis tehnika i opis alata, može i ovako. Wave Arts Final Plug takođe lepo radi.
[ ksrele @ 04.03.2007. 13:11 ] @
Ljudi stvarno ste nemoguci... nemam reci...
Ako znate to sve sta onda ima da trazite u ovoj temi? Da se ja pitam ja bih vam zabranio pisanje. Pogledajte ko je pokretac teme i kako je taj neko (Ton Majstor) zamislio ovu temu. Zato vas ja evo prvi molim da ili cutite i lepo pratite temu i posle svakog "poglavlja" kada se dopuste pitanja (u vezi sa tim poglavljem) mozete postaviti pitanje ili dopunu tom "poglavlju" ili, ovo je najbolji predlog, posaljite mi PP poruku sa detaljnim i slikovitim objasnjenjem kako se sve to radi i to skroz iz pocetka. Ja zam zeljan znanja. Mozete i tvoriti svoju konkurentsku temu (ako vam dopuste moderatori) pa da vidimo ko ce bolje da objasni ovu problematiku.
Konachno smo i mi koji ne znamo mnogo a bas zelimo da sve natenane skontamo, dobili priliku za to uvek se nadje neko da sve pokvari svojom brzopletoscu.
[ ton_majstor @ 04.03.2007. 15:04 ] @
Uuuu, gotiva...

Zaista razmišljam dal' treba bacati bisere pred... L3 i teraj (slobodno, neće vam uspeti)! Uskoro će saznati da su JAKO u pravu!

Mada, ima vas koji ste zainteresovani.

Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao ton_majstor dana 05.03.2007. u 09:52 GMT+1]
[ kompozitor @ 04.03.2007. 16:28 ] @
Braco, lepo sam rekao/predlozio da OHANEMO sa JE....M limitiranjem .

ton_majstor, daj uploduj neki miks pa da pocnemo radimo, tj. bar da pokusamo.

Pozdrav ...
[ Aleksandar Đokić @ 04.03.2007. 20:54 ] @
Citat:
svakog sampla (ima ih 44100 po sekundi), 16bita * 6.02 dB po bitu = ~96 dB


@vindic8or

nije li problem da objasnis zasto bas 6.02db?

hvala
[ ton_majstor @ 05.03.2007. 10:49 ] @
3.1 Odluka oko izbora SW-a i načina plasiranja-redosled plaginova.

Po meni, jedna od prvih odluka je KOJI program koristiti za mastering. Lično ne volim previše dvokanalne editore (Sound Forge), jer volim da radim sa celokupnim albumom pred sobom, a šetanje između aktivnih prozora mi nije po volji.

Inače, SF je ipak dobar izbor za one koji ga vole i koriste, ako ništa drugo zbog činjenice da NEMA master-šinu (kao fu.... Wavelab), već direktno ispaljuje zvuk iz sebe, što je lepo...

Lično ne volim da radim mastering u Cubase-u ili Nuendu, jer sam sa tim zvukom donekle nezadovoljan, pogotovo Cubase SX nije Bogznašta. Ako baš morate, Nuendo je bolji izbor. Samo, ne dirajte master-šinu, neka ostane na 0.00 dB. Ne kačite na nju nikakav proces, već plaginove aplicirajte na radne kanale. Znači, ona mora da bude rasterećena procesa, i da samo sabira, što joj je i namena!

Koristim Pro Tools, i otvorim onoliko kanala koliko imam pesama, pa svaku rasporedim na svoj kanal i poređam na timeline po redosledu, sa pauzama između njih. Tako i vizuelno imam predstavu o albumu, a i brzo mogu da radim A/B upoređivanja.

Takođe, inserti se onda mogu plasirati po pesmi sa različitim setovanjima za svaku, a ne da se barata jednim plaginom i presetima.

Redosled insertovanja mi je bitan, i uvek počinjem sa nekakvim HI-PASS filterom: http://www.elitesecurity.org/p740957

Obično prilično "strmo" sečem frekvencije ispod 30-35 Hz. Ako je materijal bass-heavy, menjam krivulju i BOOST-ujem, dok ne počnem da ČUJEM šta ću da skinem, kada najzad krenem u CUT.

Važno mi je da rasteretim materijal superdubokih frekvencija, jer one zaista umeju da preopterete dinamiku pesme, pa da pogrešno triggaju (okidaju) kompresor (ili neki drugi dinamički proces) kasnije.

Vidim da čitate pažljivo, pa sad da ODMAH pitam: PITANJA?

Pozdrav!

[ vindic8or @ 05.03.2007. 11:18 ] @
ta vrednost dinamickog opsega je po jednom bitu u svim digitalnim sistemima. znaci u 8 bitnom snimanju imas oko 50 dB opseg. u 16 bitnom oko 96 dB, u 24 bit 144,50 dB.
e sad problem kod digitalnog snimanja je sto se ovaj opseg (signal-to-noise) ne moze iskoristiti u potpunosti zbog kvantizacionog shuma i dither noise-a. tako da se efektivno izrazava signal-to-dither range, i on za 16 bitni snimak iznosi nesto preko 90 dB.

nadam se da sam odgovorio.
[ Alt_F4 @ 05.03.2007. 12:27 ] @
Drago mi je da je tema masteringa na ES konacno zazivela jer sam tolko smarao da se ona zapocne pa se isplatilo tj. nadam se da CE se isplatiti....sve pohvale za mod.
Citat:
kompozitor: Braco, lepo sam rekao/predlozio da OHANEMO sa JE....M limitiranjem .

ton_majstor, daj uploduj neki miks pa da pocnemo radimo, tj. bar da pokusamo.

Pozdrav ...

Ok je uvod,mada sam nestrpljiv,pa kad bude moglo bilo bi super da se >citat:"uplodujE neki miks pa da pocnemo radimo, tj. bar da pokusamo".Mene zanima mastering u elektonskoj muzici...mogu cak da uploadujem neki moj kolko-tolko ok izmiksan track(tj. neki deo!),(EQ svakog kanala,mast. reverb+limiter).Pa da se na njemu postepeno radi,Ton majstor je imao prilike da cuje a ako nadje nesto drugo za obradu bilo bi josh bolje!Nemam nista protiv da se prvo radi sa ne-electro muzikom...
nastavite...
Pozz
[ ton_majstor @ 05.03.2007. 21:29 ] @
Uploadovaću uskoro, strpite se.

Moram da izaberem nekoliko pesama koje su stilski i zvučno različite. I da, moraću da ih UPLOADUJEM što kvalitetnije, tako da ne očekujte neke skrndelje od MP3 ili par MB. Nijedna neće biti kompromisna.

Tako da će ići preko nekog Rapidhare ili slično. Čak je i naš ES-musicpro mailbox sa 10 MB mali.

Mada, ne znam koliko je važno za ovu temu da radite ciljani mastering već sada, dok izlažem principe i očekujem polemike, ali 'ajde da vas poslušam.

Ionako vam neću deliti ocene niti diplome online... to radim na drugom mestu.

Pozdrav!
[ kompozitor @ 06.03.2007. 09:16 ] @
Citat:
ton_majstor:Mada, ne znam koliko je važno za ovu temu da radite ciljani mastering već sada, dok izlažem principe i očekujem polemike, ali 'ajde da vas poslušam.


Moze se pratiti napredak. Kako je radjeno/zvucalo na pocetku kursa i na kraju.

Pozdrav ...
[ ontheroad @ 06.03.2007. 14:33 ] @
pozdrav !!!

Ima li to veze i sa tzv. DC ofsetom. U alatima npr. Waves Hum vidim da je to neko polje do 60hz. moze li malo pojasnjenje uloge DC ofseta u snimku. Naravno za Laike.
I jos jedno pitanje.
Da li je audio reparacija u smislu obrade doterivanja itd. snimaka iz npr. 50-tih takodje deo teme.
Mozda da se kasnije kaze nesto i oko toga...
Primetio sam da su na zapadu prakticno sve odradili, u redu tamo je lova kultura kadrovi itd. a mi sve to nemamo pa ispada da nam ne trebaju ni istorija ni kadrovi ni diskovi sa snimcima recimo ploca 78 obrtaja iz 1925 koje su se kod nas stancovale (Odeon) itd....
[ ton_majstor @ 06.03.2007. 19:36 ] @
Hvala na savetu.

To sam odavno obradio, ali ću opet da upozorim na to:

http://www.elitesecurity.org/p907933

...a i JESTE prva stvar koja se radi na fajlu u toku masteringa. Daklem, analizira se ceo fajl, ne prvih 5 sec i to obavi.

Čak, ako je loša oprema i traljava struja u studiju, neophodno je to uraditi nekoliko puta u procesu snimanja i miksa, ali to ovde nije issue, jer pretpostavljam da imamo MIX pred sobom, ne neki rough ili demo.

Pozdrav!
[ ton_majstor @ 06.03.2007. 20:35 ] @
Audio-restauracija (zvuči kao kafana sa muzikom) je IPAK drugi problem i drugi segment. Možemo i to otvoriti ovde kao temu, ali se mora naći i DASA koji to ume da prezentuje i obradi.

Ja nisam taj. Ne zato što ne znam ništa o tome, nego zato što ipak ima ljudi koji su to radili OZBILJNO. Meni je trebalo povremeno i ograničeno.

Pozdrav!
[ milettic @ 08.03.2007. 08:38 ] @
Ovdje svi pocnu od polovine, prvo krenite od mikrofona, preko zice, do zvucnika ...
Ja bih prije razumio na engleskom o cemu je rijec...
Ljudi, malo vedrine treba unijeti... (nista drugo i ne znam...)
Ja imam Audacity instaliran, ubacim pjesmu, prepolovim i sluam pola (citava ne moze stati na tel :))).)
Moze li mi neko reci, radim jedan sajt, www.tkd-doboj.com, e sada, htjeo sam da ubacim muziku, Techno Remix - Mozart - Carmina Burana - Classical music, ali je mp3 format i 5.79mb, u sta da je konvertujem dabi je ljudi mogli ucitati (bar za minut na dial up-u) i u koji format?
[ ontheroad @ 08.03.2007. 09:22 ] @
HEH!!
Negde sam video na engleskom pa sam probao da to prevedem (onako tarzanski).

Hvala za link!!! Procitao sam i ako ne zameras odstampao kao podsetnik.

U svakom slucaju nesto od tehnika i lekcija sigurno ce se poklopiti.

Izvinjavam se zbog skretanja sa teme. IDEMO DALJE.
[ Alt_F4 @ 10.03.2007. 13:12 ] @
Daj ljudi sto smo stali?
[ ton_majstor @ 10.03.2007. 19:52 ] @
Ok, evo ga prvi rad za vežbu, a Bogami, ako dobro uradite, ići će na neka "zvanična" mesta. O tome kasnije...

U pitanju je remiks pesme "Stay" grupe Intruder. Radio ga je Sledge_Psy, moj đak i veliki tech-freak.

Žanr: na granici trance-a, puno atmosfere i efekata, al nikada ne upadne u smor...

Tehnički, postavljeno u Reason-u, dorađeno u Cubase-u, izvezeno kanal-po-kanal u smixano u 5-6 podgrupa u Pro Tools 6.7 LE.

Namerno je pretenciozna sa basom i midlovima, da bi vam bilo zanimljvije za rad.

Fajl je velik 16.5 MB i nalazi se ovde: http://rapidshare.com/files/20...Stay_-_Sledge_Psy_RMX.mp3.html

Sledi još...

Pozdrav!
[ ton_majstor @ 11.03.2007. 19:10 ] @
Evo još dva:

1. http://rapidshare.com/files/20536823/Bajka_final_mix.mp3.html - Bajka, Negativ.

2. http://rapidshare.com/files/20539440/Ja_i_ti_final_new.mp3.html - Ja i ti (valjda), Zourana.

Ne zaboravite da su sve pesme pod autorskim copyrightom, pa je ovo samo za vašu internu upotrebu, tj. u svrhu vežbanja nad zvukom.

Znači, OVO su mixevi sa stola... bez ikakvog procesinga. Odavde se kreće u mastering.

Radite... čitamo se.

Pozdrav!
[ tribal_kg @ 11.03.2007. 19:16 ] @
Odlicna tema!Svaka cast za trud.

Bilo bi zanimljivo da ti (ili ko je vec zaduzen za ove pesme) odradis istu stvar,ako vec nije odradjena,pa da se uporedjuju rezultati.

Pozdrav
[ ton_majstor @ 11.03.2007. 19:52 ] @
Ja sam to već odradio pre nekoliko godina... kupite te CD-e, pa ih poslušajte POSLE mog masteringa.

Ovde je poenta da VI to uradite što bolje, uz moju pomoć eventualno... a ne da ja OPET ovo žvaćem kao moron!

Pozdrav!
[ tribal_kg @ 11.03.2007. 19:59 ] @
Aha,nisam znao da su ovo vec uradjene pesme.Ne pratim nijedan od ovih muzickih pravaca pa mi oprosti sto nisam u toku :):)

Mislio sam da su neke pesme koje tek treba da budu "izbacene" pa sam zato predlozio.

Skinuo sam i zanimljivo zvuci.Sutra nosim u atelje da se igram :D:D

Pozdrav
[ Mikula-Mali @ 17.03.2007. 23:00 ] @
Downloadirao sam sve tri pjesme, odabrao sam pjesmu "Zorana - Kad smo se rastali".
Otvorio sam je u Soundforge-u i izmjerio:
Peak 0,0
RMS: -14,9

Nadam se da mi se nece zamjeriti na totalno pocetnickim pitanjima.

1. Koji Eq plugin (VSt, Dx) bi preporucili za onaj Low Cut oko 30 Hz? Ima li smisla to raditi u originalnom SoundForge-ovom Eq i u kome (graphic, paragraphic, parametric)?

2. Pitanje je vezano za krajnji cilj:koliki Peak bi trebao imati finalni master (-0,1 ili -0,2 dB)?

3. Kada u Sforge uradim "extract audio form CD" s nekog originalnog CD-a, pa zatim taj isti wav file kome je peak bio -0,1 dB, snimim kao mp3, taj isti mp3 ima peak 0,0 dB. Je li to karakteristicno za svaki wav->mp3 konverter?


Hvala lijepo



[Ovu poruku je menjao Mikula-Mali dana 18.03.2007. u 12:03 GMT+1]
[ ton_majstor @ 19.03.2007. 11:40 ] @
1. Bilo koji, koji ti se inače sviđa. Recimo, uzmi Waves... URS, itd. SF je OK, mada pomalo nezgodan za rad, ali ako nađeš KRIVULJU koja ti odgovara, onda je sve ok. Znači, ne seci ŠIROKO, nego gledaj da ta krivulja ima uži, strmiji pad. Da ne "pojedeš" korisne informacije!

http://www.elitesecurity.org/p815729
http://www.elitesecurity.org/p845135

Pa čitaj tu negde, i tada sam ti pričao o tome.

Inače u toj CELOJ temi postoji lepa količina odgovora raznih ljudi oko audio-masteringa, ali eto...


2. Peaku nemoj da dopustiš da IKADA pipne -0.0 dB! Znači, svejedno je lepa granica -0.3 dB. Pogotovo što se može desiti da u raznom SW dobiješ različita merenja. Finalno, pusti wav u SF i TU pogledaj dal' pali PEAK! Ako NE, sve je u redu.


3. Ne znam pod kojim uslovima si ga IZVEZAO, koji parametri kompresije su odabrani?

Mali savet... RMS isprobaj na raznim vrednostima. Probaj -16, -12, -10, -8... nemoj dalje! Videćeš (čućeš) i sam ŠTA dobijaš a ŠTA gubiš!!! Mahom gubiš ako pređeš preko -12 dB.

Samo pitaj... i radi!

Pozdrav!

[ Bogy_moksha @ 22.03.2007. 19:06 ] @
Nisam neko vreme bio na forumu i bash me je prijatno iznenadio ovaj topic..iako ga nisam celog procitao..pa se nadam da moje pitanje nije vec postavljeno

elem posto se bavim produkcijom elektronske muzike...zanima me do koliko db treba da ide track pre masteringa? i da li je to sto track ne pikuje dovoljno ili se traze nize vrednosti tipa -1-2db....koja je najbolja vrednost da bi se ostavilo master majstorima da rade svoj posao??

[ ton_majstor @ 22.03.2007. 22:51 ] @
BILO ŠTA ispod -0.1 dB!

Znači, slobodno IMAJ "podnivo"... tj. tih snimak, ako je u digitalnom domenu.

Neka je PEAK slobodno -2, -3dB... neka je RMS slobodno ispod -15dB, pa i -20 dB. To je OK.

Pozdrav!

[ Jah`Rasta @ 25.03.2007. 17:19 ] @
pozdrav za sve...
Ovako mene interesuje dali je bolje koristiti WaveLab ili Sound Forge ili mozda samo T-RackS za mastering...posto sam nedavno imao iskustvo da mi WaveLab-ov global analajzing pokaze recimo cliping -0.5dB i na levom i na desnom kanalu a RMS -10dB (to je sve izlaz iz Nuenda),a SoundForge mi za isti fajl pokazuje cliping 0 dB na oba kanala i RMS od -13dB,a po wave formu se vidi da je tacnije ovo iz WaveLab-a jer je form masivniji...oba su stavljena na analiziranje cele pesme...?
[ ton_majstor @ 25.03.2007. 18:35 ] @
Ja napisah da Wavelab-u ne verujem, barem zvučno. E sad, ne znam ko je u tvom slučaju kriv?

Ubaci taj wav u Waves PAZ Analyzer i vidi ko laže!

T-Racks je simpatičan, ali mislim da je pomalo igračka, sa nedovoljno kontrole. Probaj pre one Izotope alate. Pa nam javi.

Pozdrav!
[ Jah`Rasta @ 28.03.2007. 15:54 ] @
Pa paz metar a i metar koji ja korsitim stalno (IXL -vi metri) pokazuju da je tacnije ovo iz WaveLab-a,ali to sto se tice zvucnog si u pravu,znaci izbacim nesto iz nuenda i tu je zvuk onako mutnjikav,ubaci u SF ,totalno je isti kao i u nuendu,a ubacim ga u wavelab,odmah se cuje jasnije,i ondak nemam realnu sliku...

a sto se tice Izotopovih alata,vec dugo koristim Izotope Ozone koji ima u sebi Paragraphic Eqilizer,Mastering Reverb,Loudness Maximizer,Multiband Harmonic Exciter + Multiband Dynamics i Multiband stereo Imaging ...znaci sve sto treba za mastering,i zadovoljan sam sa njime,pogotovu zato sto ja radim reggae,i daje mi nekako topliji zvuk od Wavs-ovih L3 Multi i UltraMaximizera koje takodje koristim...
a taj t-racks je gotivan bash zato sto je ogranicen,podseca na neka ranija vremena i analogiju...
Poz
[ ton_majstor @ 28.03.2007. 17:47 ] @
Waves L2 je teško s*****, a L3 ima uglavnom lošiji punch od L1. Tako da... Waves L1+. To je moj PLUG za RMS.

Peak držim na onih njegovih -0.3 dB. Dither je Type 1 (najčešće) a noise shaping mi je ili Normal ili Ultra, nema pravila. Domen - digitalni.

Uzgred, kako da čujete šta rade ti šejperi ili diteri? Insertujte L1+, prebacite na kvantizaciji na 8 bita i čućete šum. Menjajte tip šejpinga i ditera i primetićete kako se menja struktura šuma. Znači, ako imate šum kvantizacije u snimku, ovako ćete najpre doći do oblika koji će najmanje smetati.

Naravno, ako se radi sa 24 bita... i ostaje se na njima (ne masteruje se za CD-audio), onda je sve to manje-više nevažno.

Upravo testiram neke nove Wavearts plagove za mastering, javiću šta sam čuo.

Pozdrav!
[ sikter @ 12.04.2007. 14:54 ] @
zasto je ovo stajalo na cetvrtoj stanici?
bump!!!!!!!!!!!
[ ton_majstor @ 24.05.2007. 22:07 ] @
Pa evo, posle mesec dana pauze na ovoj temi da "odam" tajnu meni lično najbolje rock-ploče u karijeri. Bend Negativ, naravno.

Evo ga Wiki-blabla:

Citat:
Skupivši dovoljno novih pesama, sastav ulazi ponovo u studio, ponovo u saradnji sa producentom Xxxxxx Xxxxxxxxxxxxx. Leto 2002. provode snimajući album „Ni ovde ni tamo“. Album izlazi kao izdanje PGP-RTS-a. Prvi singl sa albuma „Bez promene“ najavio je malo tvrđi zvuk i šokira ljude Ivaninim izgledom (kratka crvena kosa). Ovaj neo pank izgled i sadržaj albuma bio je odraz vremena u kome je nastao. Iako mnogo mračniji od prethodnog, mada daleko energičniji, ovaj album sjajno prolazi kod malo alternativnije publike.


Ontopic:

Tada sam dobio dvokanalne snimke, 16bita - 44100 kHz. Rough mixevi, na DAT-u.

1. Usisavanje u komp (Intel PI 120 MHz, 128 MB RAM, Creamware TripleDAT karta)

2. DC-offset removal i skeniranje RMS-a u Sound Forge. Opsecanje wav-ova.

3. Ubacivanje u Pro Tools LE 5.1 (Mac G4 867, 1 GB RAM, Digi 001), aplikovan hi-pass na 30 Hz, ne preoštro.

4. Aplikovan EQ, tada IZUZETAN plagin McDSP (zelembaći), paragraphic 6-pojasno. Strateške rupe i generalni punch u midlovima.

5. Tako obrađeno, protureno SAMO kroz Waves L1+. Limit -0,1 dB, threshold variabilno. Dither vrlo umeren, jer je signal posle prethodnih par koraka izgubio analogni feel i popio digitalni harsh. RMS... hmmm, jurio sam tada taze ploču one Pink, pesma "Pill" je imala -12dB RMS, nisam insistirao uvek na toliko "budženja".

6. Sve to mereno i slušano par dana, pa poređano nazad u PC-u (bez konverzija, umreženi su PC-Mac), pa nazad u TripleDAT (fino obrađeno) i... narezano na CD-R. Ispoštovan red-book, naravno.

7. Poslato u fabriku.

Možda napišem za još pokoju priču-ploču... pošto je tema pokojna odavno.

Pozdrav!

[ vindic8or @ 24.05.2007. 23:32 ] @
zar si sa masteringa slao direktno red book u fabriku?! sa najgorom detekcijom i korekcijom gresaka u digitalnom svetu dizajniranim 70tih proslog veka?!
[ ton_majstor @ 25.05.2007. 11:43 ] @
Paaa, fabrika je već bila u Košutnjaku. Nije više išlo u Budimpeštu.

Onog momenta kada sam predao master, prestao sam da mislim na daljnji proces.

Znam da tamo (Košutnjak) sedi lik koji grebuje pa dorađuje moje mastere, pa pošto ne mogu da utičem na to, niti imam predstavu ŠTA on zaista radi i na ČEMU radi... (navodno, PT), ne lomim glavu time!

Citat:
sa najgorom detekcijom i korekcijom gresaka u digitalnom svetu dizajniranim 70tih proslog veka?!


Ovo nisam baš najbolje razumeo? "red book" - shvati pojam uslovno, jer je tehnička pismenost ovde u tom pravcu (bila?) izuzetno niska. Da li bi ti bilo lakše da sam napisao "orange book"?

Mene trenutno najviše zanima "Scarlet book".

Pozdrav!
[ ton_majstor @ 25.05.2007. 16:49 ] @
Moram da dopišem ovo: nekoliko puta smo ČULI jasno da je naš miks DRUGAČIJI posle rezanja na CD (srebrnjak!).

Uglavnom smo za AB test koristili sve što nam je bilo dostupno od tehnike i po 3-4 različita slušanja odjednom...

Uvek smo čuli šumove kvantizacije (ili tako neki "imaging"), 'bem li ga šta?! Bilo je i OZBILJNO naknadno EQ-ovanih snimaka (nekom se nije valjda dopalo što smo forsirali 30-35 Hz?), a bogme je bilo i čujnih reverberacija (nekom se dopalo da turi Lexa na naš miks!).

Pozdrav!

[ vindic8or @ 25.05.2007. 20:32 ] @
mislis na razliku izmedju audio CD-a i data CD-a? data CD (znaci WAV fajlovi) ima mnogo bolju detekciju i korekciju gresaka (mada i dalje s*****) od audio CD-a (CDDA). zato mi je vrlo cudno da neka fabrika trazi audio disk, a neki neki profesionalni format isporuke.

a ovo za doradu u PT u fabrici mi tek nije jasno. oni imaju mastering inzenjere tamo i tvoj klijent ima neki kontakt pa im trazi da rade jos nesto?
[ ton_majstor @ 25.05.2007. 20:49 ] @
Isključivo je bio zahtev da se SPAKUJE CEO CD-DA, redosled pesama, sa pauzama... praktično premaster disk, od njega se pravio glass-master.

Nikada mi niko nije tražio data-disk, pa da oni u fabrici naprave sami premaster.

Ne, oni to (dodatni edit u fabrici, istina PGP-ovoj) rade po svom slobodnom uverenju, tj. ako zatreba. Vind, kapiram da si zgrožen, ali tako je ovde (barem bilo do prošle godine).

Pozdrav!
[ vindic8or @ 25.05.2007. 21:00 ] @
znam da svasta prolazi u drzavi srbiji, ali mi i dalje nije jasno koji je njihov interes da ulazu svoje vreme da bi menjali tvoj master kojim si zadovoljan i ti i tvoj klijent...
[ ton_majstor @ 26.05.2007. 15:28 ] @
Sujeta (+ maltene vojnička revnostnost) je OGROMNA-multidisciplinarna kategorija...

Pozdrav!
[ dgrudic4 @ 01.08.2007. 17:00 ] @
Evo pratim malo ovu temu Audio masterinng....pa nitko da kaze nesto konkretno kako se radi i sa kojim alatom.
Ja cu vam napisati nesto iz moga iskustva.
Napravim mix pjesme i snimim je u stereo traku. i sta dobijem? dobijem nivo snimke otprilike 0,5db peak i -16db RMS-a.
Nakon toga idem dignuti nivo snimke da dobijem nekih -12 db RMS-a i sjebem sve sto sam do tad napravio.
Izlete mi neki instrumenti previse van ili vokal ili mi sabije pjesmu da to vise nije ta pjesma.

gdje gresim? pozdrav svim toncima
[ kompozitor @ 02.08.2007. 10:20 ] @
Grešiš u tome što smatraš da je glasnoća= kvalitet.

Ako imaš loš miks, džabe se patiš, po mom mišljenju.

Ako sam miks ne zvuči odlično, da može da prodje, bez da se nešto radi. Onda je to smisleno poslati negde na mastering, ali da ti prvo odrade probni minut.


Ako misliš da je "suština" u masteringu. Imaš loš ili slab ili osrednji miks, pa se desi čudo, samo ga treba "pronaći", grešiš, nema čuda.


Tako misle svi, mislio sam i ja. To nije tako. Ako radiš za sebe, uradi miks da valja i ne pipaj, nema potrebe.
Ako hoćeš nešto da izdaš. Uradi miks da valja, pa pošalji onom ko zna i ima monitoring. Na više mesta traži referencu, pa se odluči.

Ako ne znaš da uradiš miks da valja, idi kod tonca. Ili vrti potenciometre dok ne poludiš.

Ima nekoliko DOBRIH tutorijala. Steinberg je ZAKON. Tutorijal za mastering nisam gledao, ali je ovaj o miksu najbolji ubedljivo od svega što postoji. Ima ih još par + gomila knjiga...
[ vindic8or @ 02.08.2007. 12:11 ] @
bez obzira koje cifre citas za rms i peak vrednosti, ako ti zvuci da si totalno poravnao sve instrumente u mixu, moraces da postepeno smanjujes nivo kompresije.
[ sazema @ 08.09.2008. 12:17 ] @
Pozdrav svima na forumu

Pratim ovaj forum i ovu kao i mnoge druge teme već odavno, ali nisam od posla imao vremena da se prijavim... ali nikada nije kasno :) zato se sada javljam.

Naime, bavim se već poodavno muzičkom produkcijom i kao i mnogi drugi imam uvijek problem sa masteringom, šta kako gdje koji efekat koju dinamiku, koji reverb, koji limiter itd...

Što se tiče software-a koji koristim (a korisim isključivo software)

* Cubase SX3
* WaveLab

Što se tiče plugina

* ima ih more.... ali izvdojio bih TC, Waves i Oxford recimo

Što se tiče hardware-a koristim

* KORG ES-1mk2 rhythm machine
* CASIO midi kontroler
* Yamaha klasična gitara
* Peavey 8 mixer
* M-Audio Audiophile 2496 soundcard

itd... itd...

Postavio bih ovdje par svojih uradaka (domaćih) pa bih volio da čujem mišljenja prvenstveno na masteringu, a i ostalo je jako dobrodošlo.

pa ovako:

1. Red Apple take - http://www.anonym.to/?http://r...pple_take__chill_mix_.mp3.html

(ovo je zadnja stvar koju sam radio i u kojoj sam snimao živu gitaru, sve je ispalo tako što sam htjeo da snimam gitaru da vidim kako će to da zvuči i onda hajde reko da nabacim malo ritma itd... i eto na kraju sam to i završio kako sam završio )

2. Rain - http://www.anonym.to/?http://r..._-_Rain__feat._Matea_.mp3.html

3. Morning Chill - http://www.anonym.to/?http://r...Sasha_-_Morning_chill.mp3.html

4. Aurora - http://www.anonym.to/?http://r...470738/Sasha_-_Aurora.mp3.html

5. Guitar thing - http://www.anonym.to/?http://r...r_thing__demo_v.2.11_.mp3.html

inače najviše radim chill/ambient muziku....

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao sazema dana 08.09.2008. u 13:53 GMT+1]

hm... jest da ovo spada u radove članova ES foruma, ali opet se tiče pitanja oko masteringa pa ću ostaviti i ovdje a prebacit ću i tamo...

[Ovu poruku je menjao sazema dana 08.09.2008. u 14:34 GMT+1]