[ igorsa @ 26.02.2007. 05:05 ] @
Za šta ste se vi opredelili?
[ PPZ @ 26.02.2007. 07:09 ] @
Firefox....
[ Dachaz @ 26.02.2007. 08:10 ] @
Camino
[ madamov @ 26.02.2007. 09:14 ] @
Safari. B) Pa onda Camino kao sekundarni.
[ calimero @ 26.02.2007. 09:32 ] @
Da li Camino podrzava FireFox pluginove?
[ madamov @ 26.02.2007. 10:16 ] @
Ne podržava: http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?p=1462697#1462697
[ calimero @ 26.02.2007. 11:16 ] @
onda dzaba...

Na PrCu sam koristio Operu ali posto Ajax sajtovi uglavnom ne rade presao sam na FireFox ali u svkom slucaju morao sam da ga opremim sa dosta pluginova da bi h mu dao funkcionalnost jedne Opere...

mada probacu Camino u svakom slucaju...
[ NastyBoy @ 26.02.2007. 13:24 ] @
Za svakodnevni browsing:
Safari > Camino > Firefox, tim redom.
Josh uvek nisam naishao na sajt koji mi je potreban a koji ne radi pod Safarijem. Uz to, Safari je primetno brzhi od Firefox-a na Mac-u.

Za webdev: Firefox > Safari (uz debug mod i nighly builds)
[ henrik @ 26.02.2007. 15:53 ] @
Safari.
[ Borko Savic @ 26.02.2007. 16:09 ] @
Camino. Instalirao sam CamTools i CamCrash (valjda se tako zove, restore session program) koji mu donose par značajnih poboljšanja, al i dalje me nervira ograničena upotrebljivost tabova (u odnosu na firefox). Što se tiče ekstenzija, većinu onoga što sam na win držao u firefoxu sad imam u dashboardu.
[ PPZ @ 01.03.2007. 16:56 ] @
A kako si resio problem sa Grckim fontovima? Meni na Tigru nikako nece da ih prikaze kako treba, dok na Panteru sve radi.Nasao sam negde kao bajagi fix sa brisanjem dupliranih fontova, ali to kod mene nije slucaj.Isto se desava i na Caminu i na Firefox-u, dok Safari radi kako treba....
[ Borko Savic @ 01.03.2007. 19:53 ] @
pa problem nisam rešavao jer ga nikad nisam ni imao :) i camino i firefox (logično) prikazuju fontove bez problema
[ PPZ @ 02.03.2007. 16:51 ] @
Pa onda nisi nikad probao da otvoris neku stranicu na Grckom.Dobro, nema veze Naci ce se vec neko resenje....
[ madamov @ 02.03.2007. 17:09 ] @
A jednoj mojoj "klijentkinji" Firefox odjednom prolupao i ne prikazuje naša slova. Iste strane Safari prikazuje kako treba. Brisao sam keš, preference, reinstalirao Firefox i ništa. Da li se još nekom to desilo?
[ PPZ @ 03.03.2007. 16:38 ] @
Isto kao i meni sa Grckim.....

Kazu da negde duplira fontove i navodno se to zato desava.Pretrazi disk za dupliranim fontovima.Mozda tebi pomogne.Meni nije....
[ Borko Savic @ 03.03.2007. 17:17 ] @
Citat:
PPZ: Pa onda nisi nikad probao da otvoris neku stranicu na Grckom.Dobro, nema veze :( Naci ce se vec neko resenje....



otvaram ih svkai dan, i sa ff i sa caminom i rade grčka slova i na jednom i na drugom
[ PPZ @ 03.03.2007. 18:07 ] @
Sa Tigrom 10.4.8? Ja sam probao na dva kompjutera i ne radi kako treba.Jedan Intel Hackintosh I jedan G3....

Sa Panterom sve radi kako treba.
[ Dachaz @ 03.03.2007. 19:03 ] @
Seeing is believing:



Intel iMac 24" sa svime najnovijim (uključujući i Camino koji je iz beta branše, a ne stable)
[ PPZ @ 03.03.2007. 23:19 ] @
Hmmmmm.....e sad sam se zabrinuo....
Ma lepo sam skinuo Camino, i Firefox.I to stable verziju, ne neku customized, i opet nece pa nece.Cudnovato je to sto Safari radi kao DOXA
[ Dachaz @ 03.03.2007. 23:29 ] @
Da probaš Camino 1.1a2? Možda budeš imao više sreće...
...mada sumnjam jer tebi ni Firefox ne radi što znači da Gecko engine na tvojoj mašini brljavi.

Ozbiljno vidi da nije nešto sa fontovima... Tipa, isključi sve User fontove, restartuj program i vidi da li se stanje promenilo.
Na početku moje Mac avanture sam imao problema sa fontovima jer sam importovao par hiljada fontova koje sam rabio na PC-u i onda su mi u jednom trenutku svi sajtovi postali Hebrew :)
[ Borko Savic @ 04.03.2007. 07:15 ] @
evo i ja da kačim screenshote sa 10.4.8

http://borko.ae4ever.com/camino.png
http://borko.ae4ever.com/firefox.png
[ PPZ @ 13.03.2007. 22:33 ] @
E misterija je resena sa Caminom i Firefoxom.Naime, bagovane su verzije za Intel arhitekturu, i NE RADE SA GRCKIM FONTOVIMA.Provereno 100%.Resenje je ne instalirati Camino sa universal binary nego za PPC i pokrenuti ga pod rozetom.... Ali tu onda Safari jasno pravi razliku u brzini....
[ Dachaz @ 14.03.2007. 02:47 ] @
Ma je l' da?
Pogledaš par postova unazad i vidiš da 1.1a2 radi normalno jer sam ti njega slikao.
Usput sam sad poćerao i Firefox na onaj isti sajt (in.gr) i vidim slova normalno; tako da pretpostavljam da bi mi i stable Camino radio normalno.

So there!

Ili kopaj dublje da vidiš u čemu je problem, ili budi lenj pa teraj preko rozetne :P
[ PPZ @ 14.03.2007. 09:20 ] @
E nisam pogledao, a cim stignem kuci skinucu taj koji ti koristis.Ja sam da budem iskren testirao sa stable verzijama (1.04 ako se ne varam).Hvala.
[ igorsa @ 17.03.2007. 19:04 ] @
1) Firefox mi nekada preklapa reci, recimo na Google-u.
2) Sa Mighty-jem ne mogu sa srednjim clickom da otvaram tabove sto mi nekada znatno usporava rad ako imam da otvorim recimo 30 tabova odjednom, pa moram da idem desni klik pa Open in New Tab.


Evo i screenshota za tacku 1
[ henrik @ 17.03.2007. 20:33 ] @
To možeš da radiš sa command+click.
[ igorsa @ 17.03.2007. 21:32 ] @
E fala nisam znao :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.03.2007. 23:33 ] @
Meni Opera ponekad prikaže cele strane tako, ali je to baš do stane koju gledam. Google mi radi ok.

Zar i middle click ne otvara novi tab po defaultu?
[ madamov @ 05.06.2007. 17:18 ] @
Izašao Camino 1.5.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 05.06.2007. 18:15 ] @
Ovo Dachi treba umotati u crni krep papir i poslati na kućnu adresu :)
[ Dachaz @ 05.06.2007. 18:38 ] @
Mnjah, 1.5.1a (nightly build) teram već duže vreme.
Nadao sam da će u ovoj "zvaničnoj" verziji popraviti neke bugove, ali o njima ništa ne piše, pa se nadam da novi nightly build ima još neke budže i sad njega skidam :)

Mada mi se sve nešto čini da će ta dva buga ostati do Camino 2 jer o njima znaju već jako dugo - jedan je što se sadržaj strane ne može jednostavno drag&dropovati kao iz Safarija (bilo u Photoshop ili u Mail); a drugi je da se gubi fokus pri popunjavanju formulara ako se u drugom tabu završi učitavanje strane.

Al' opet - ko ga zna - download crash bug su popravili... Valjda će i ovo nekad :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 05.06.2007. 18:48 ] @
Ja kliknem na stranu u Safariju, držim sekund-dva i probam da prevučem stranu na Desktop ili Mail i ništa se ne dešava :)

Koja je fora? :)
[ Borko Savic @ 06.06.2007. 23:57 ] @
jel ono sređivanje tabova uključuje i mogućnost skrolovanja, kao kod firefoxa?
[ Dachaz @ 07.06.2007. 00:02 ] @
Skrolovanje da - dragovanje ne.
[ R2k @ 08.06.2007. 02:08 ] @
glasam za Camino...(mada koristim samo Safari)
FF mi daje nekako ruzan prikaz,to nisam ja utripovao,postoje razlozi ...
[ MortDread @ 16.01.2008. 11:56 ] @
Ja sam vise za FireFox,nekako sam navikao na njega mada nemam nista protiv i Camina,a i Safari je OK....
[ kefaja @ 22.03.2008. 20:30 ] @
Ljudi, jel ste probali Firefox 3? Ja imam neku development verziju (Minefield), koja je kao optimizovana za Mek, tacnije za PPC, i na mojoj lampi radi primetno brze od Firefoxa 2, cak i od Camina, Safari je samo za nijansu brzi skoro neprimetno, al sam se ipak odlucio za ovaj...
[ Dachaz @ 22.03.2008. 20:59 ] @
Pre par meseci sam skinuo neku betu Firefoxa 3 koja koristi neki engine iz decembra (Gecko/2007121014 Firefox/3.0b2) i mnogo je troma (na Intelu).
Iskreno, to mi je čudno jer sam isti dan gled'o neke grafikone po kojima je Firefox 3 mnogo lud i brz i šta sve ne :)
[ kefaja @ 28.03.2008. 23:01 ] @
Da ne otvaram novu temu... Opera 9.5b, najtoplija preporuka. Brza i od Safarija, jedina mana - jede memoriju ko luda. A sto se firefoxa tice, stvarno su verzije optimizovane za ppc mnogo bolje od onih sa zvanicnog sajta...

p0zdrav
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 29.03.2008. 01:06 ] @
Koristim 9.50 jos od alpha faze i imam osecaj da kako sa novijom verzijom isprave jedan bug, naprave novi. Ali eto, i dalje mi je default browser :)
[ euripyd @ 05.04.2008. 20:30 ] @
Koristio dugo vremena Firefox, ali devojka ga voli pa da ja njoj nesto ne ugasim ni ona meni, onda sada koristim Safari.
Inace, probao sam i Camino, Opera, Netscape (!!!) i Flock.

Flock je veoma, veoma interesantna verzija Firefoxa, ne znam sto se ne spominje???? Sada ga sve vise koristim...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.04.2008. 10:05 ] @
Ne spominje se jer većina korisnika nije u tom "my-blog-my-space-my-sh*t" fazonu...ne treba to ljudima. Sam FF je dovoljan...ili Opera, ako već Safari nije.

Mada, videćeš, kombinacija dva browsera je dobitna kombinacija.

A pošto ste na OS X-u, tamo je to barem savršeno odrađeno, što ne napraviš njoj drugog korisnika, pa svako neka koristi šta voli, makar to bile iste stvari?
[ Dachaz @ 07.04.2008. 10:13 ] @
Odvojeni accounti i Fast User Switching, ftw! :)
[ euripyd @ 15.04.2008. 08:31 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Ne spominje se jer većina korisnika nije u tom "my-blog-my-space-my-sh*t" fazonu...ne treba to ljudima. Sam FF je dovoljan...ili Opera, ako već Safari nije.


Ne bih se slozio.
samo jedan deo je povezan sa blog-space itd.... Veci deo mozes da koristis recimo: direktno otvara g-mail ako kliknes na e-mail adresu, veoma dobro odradjen feeds, accounts manager, web clipbord, media, itd..
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.04.2008. 10:35 ] @
A opet je tu i FF, u kome možeš jednostavno da ne instaliraš neku od komponenti koja ti ne treba, jer i ona ima ext za otvaranje webmaila, feed reader... :)
Naravno, nije svako ko koristi Flock član MySpace-a :)
[ RedRott @ 15.04.2008. 11:12 ] @
A SeaMonkey ?

Ogoljna verzija Firefoxa sa temom i par extenzija postaje super browser koji bash lepo radi (bar je takvo iskustvo na mom starom Titanijumu)

Sve zive browsere sam probao i SeaMonkey mi se najbolje pokazao

RSS fead mi stalno vrti-skroluje teme u dnu ekrana (to je neka mala extenzija)


[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.04.2008. 12:30 ] @
Meni se pre godinu i po Seamonkey učinio presiromašnim. Možda je sada nešto bolji.

Ko hoće da se poigra još nekim browserima neka pogleda Shiira i Sunrise.

Nemanja, svakako probaj ovaj Sunrise, manjeg od njega skoro da nema :)
[ euripyd @ 17.04.2008. 10:39 ] @
meni jedino sto smeta kod camina jeste da svaki put kada promenim nalog na gmailu, ili slicno on me pita da li zelim da sacuvam nove vrednosti ili koristim stare. totalno bezveze. kao da covek ne moze da ima vise od 15-20 privatnih mejlova koje redovno koristi
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.04.2008. 11:04 ] @
LOL, izgleda da nisi bio jedini kome je smetalo to za jedan nalog :)

http://www.versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/14326

Camino 1.6 :)

Citat:
Keychain compatibility - Camino can now store information in the Keychain for multiple accounts at the same site.
[ euripyd @ 19.04.2008. 14:49 ] @
Hmm, pa ne znam kako, instalirao sam ga pre jedno tri nedelje... Jel to neka nova verzija?
[ bsdgroup @ 06.05.2008. 19:01 ] @
safari ima hrpu rupa, što su priznali i sami apple-ovci, imam apple macbook pro 2.2GHz i veliki sam fan apple-a, ali ipak moram priznati da je mozilla bolja. šta se tiče camina i firefox-a gotovo su isti, ako se nevaram camino je također "rađen" od strane mozilla fundation i gotovo je isti engine, jedina stvar je ta što mozilla ima puno više plugina koji korisnicima itekako koriste... pozdrav!
[ henrik @ 07.05.2008. 23:09 ] @
Aj navedi neku rupu u Safariju, nejasno je na šta misliš.
[ kefaja @ 14.05.2008. 03:35 ] @
Probao Camino 1.6, i sa zvanicnog sajta i ppc build, nema nekih razlika u odnosu na stari (ovime mislim samo na brzinu). Bolje radi Firefox 3pre, aLi... Camino 2.0a1pre ima znacajna poboljshanja, koristim ga tek par sati i preporucujem (ipak velika je razlika kad dodje Gecko 1.9).
Inace bilo je price i o Operi ovde, izasla je Opera Dragonfly...

p0zdrav
[ Zavisan @ 21.05.2008. 19:22 ] @
Dajem prednost Safariju samo zbog brzine. Ugodjaj, stabilnost i naravno lakše korišćenje tab -ova ide FF u prilog.

Postoji li neki način da se tabovi otvaraju automatski, kao u firefox -u?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.05.2008. 08:15 ] @
Kako misliš automatski? Misliš da ti čuva tabove po zatvaranju i da iste opet otvori pri otvaranju?

Za Windows još ne postoji plugin, a za OS X postoji plugin Saft.
[ madamov @ 22.05.2008. 09:25 ] @
Verovatno misli na to da se link koji bi se inače otvorio u novom prozoru otvori u istom prozoru, ali u novom tabu.

Command+click je ono što ja koristim za to.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.05.2008. 11:53 ] @
Meni se Middle clickom linkovi u Safariju otvaraju u novom tabu u pozadini istog prozora, ali mislim da sam to odradio preko Logitech Control Centra.
[ RedRott @ 23.05.2008. 00:33 ] @
Koji bi browser trebao da "leti" na PPC od 500 Mhz ?

Dosta sam experimentisao i sem SeeMonkey-a mi nishta brze nije radilo... mada nisam bash zadovoljan,trebalo bi josh brze :)

[ kefaja @ 23.05.2008. 04:07 ] @
Evo posto sam dokon, da ti odgovorim :)
Ja vec duze vreme tragam za "najbrzim" browserom i samo mogu da ti prenesem moja dosadasnja iskustva. Nisam radio nikakve testove i ne mogu da prikazem nikakve bechmark rezultate, sve se svodi moju tacku gledista i moja zapazanja, tako da ne mogu da garantujem za univerzalnost.
Ovako...

Safari 3.1.1
Startovanje (pokretanje aplikacije) - najbrze. Jako brz, u smislu otvaranja novih stranica odnosno renderovanja istih, jako brz interfejs. Kada je otvoreno mnogo tabova prepunih flesh animacijama ili kada ima mnogo tabova koji se josh ucitavaju jako brzo prebacuje s jednog na drugi (najbrze od svih browsera koje sam koristio). Ljudi se zale na rupe, iskreno, ne znam na sta misle. Zale se na nekompatibilnost sa sajtovima, to sam naleteo na jednu jedinu stvar koja mi smeta a to je manja nekompatibilnost sa Joomlom, al nebitno je sta je u pitanju. Ono sto ljudima jos smeta je sto nema ekstenzija ko sto ima firefox, i sto nema toliko opcija. Meni jedno smeta cuveni memory leak, posto imam malo memorije posle nekog vremena mi ugusi ceo sistem pa moram na force quit i onda sve opet. Nije strasno al ne mogu da se patim s time.

Firefox 3 rc1
Startovanje - jedan od sporijih. Brzo ucitava stranice, sporije od safarija al primetno brze od Firefoxa 2. Interfejs ne tako brz, kad je stranica puna flesh animacija ili ako je u toku ucitavanje sporije je prelazenje izmedju tabova (milisekunde su u pitanju, al primecujem), a sporije je i skrolovanje trenutne stranice, cak se cesto desava i sa samo stane, upali se sarena loptica koja se vrti na par sekundi pa onda nastavi, jako iritirajuce. Josh jedna stvar koju su uveli skoro, kada je u fokusu druga aplikacija koja ne zauzima ceo ekran (npr textedit, adium i sl) Firefox onako posvetli da je van fokusa, pa kad opet kliknem na njega dok se vrati u originalnu boju (ili kontrast) treba mu oko pola sekunde, nervira me to, ranije je bilo da samo gornji deo posvetli odnosno menja kontrast... Dugo sam ga koristio, nisam ga gasio nekad po vise od nedelju dana i nisam imao problema sa memorijom. E da, firefox 2 je imao problem sa cirilicom, u Gecku 1.9 je to reseno.

Opera 9.5b2
Startovanje - jako brzo, skoro ko Safari. Prvi utisaj je wow, sve instant ucitava, brz interfejs, dosta opcija, dosta podesavanja, nedostatak ekspanzija al dobro, sta se moze. I onda sam startovao vise od 5 tabova, uspori se dosta, pojavljuje se sarena loptica, a na 10+ tabova pojede svu memoriju, baguje i nije vredna nerviranja. Plus totalno mi je neupotrebljiva za neke stvati u Joomli. U Operi su svesni toga, i kazu da ce da reshe ubrzo, al ne kazu kad. U svakom slucaju, ako se koristi kao da ti treba nesto na brzinu da pogledas na guglu, ili da pregledas par sajtova, pravi izbor, ali ako treba da surfujes ili radis nesto sto dugo traje i oduzima mnogo procesorskog vremena, odustani, nije za to...

Netscape, Flock, Seamonkey
Startovanje - malo brze od Firefoxa. Sve sam ih stavio u isti tabor jer ih nisam mnogo koristio. Od njih je najbrzi Netscape pa Seamonkey pa Flock. Svi imaju Gecka, al startog tako da im se brzina svodi na Firefox 2, mozda je Netscape malo bolji. Sta im je mana? Guse mi i procesor i memoriju, i nisu mi nesto prijali, lako sam odustao od svih.

iCab
Startovanje - jako brzo, al ne secam se kolko, sporije od Safarija. Ovaj preporucujem, jako. Koristi OmniWeb tako da je ucitavanje i renderovanje stranica kao kod Safarija. Lepo izgleda, odnosno izgleda maltene ko Firefox 3, s tim sto se brzina interfejsa ne moze porediti, iCab leti. Ima mnogo manje problema sa memorijom od Safarija, al opet sam morao ponekad da ga gasim. Da ne pisem ponovo, za ovaj browser vazi sve sto sam napisao za Safari (nekad mi je delovao cak i brzi).

Sunrise
Startovanje - isto ko iCab. Neko je ovaj browser pominjao kao najmanji. Jeste on najmanji (5mb valjda), al to ne znaci da ce da trosi malo resursa. Naprotiv, jede vise memorije od Firefoxa, interfejs mu je jako brz, prebacivanje tabova najbrzhe, skrolovanje malo sporije nego kod Safarija, al opet, deluje kao skroz nedovrshen projekat koji ce mozda biti ok za neki vremenski period, sta ja znam. Ovo je igracka po meni, a ne neki ozbiljan browser.

Camino 2.0a1pre
Startovanje - kao Opera. Ovaj sam ostavio za kraj. Probao sam i 1.6, al on nazalost moze da se poredi samo sa Firefoxom 2 i to da je brzi u oba smisla. Ja koristim ovaj koji ima Gecko 1.9 i razlika u renderovanju stranica je primetna, odnosno kao kod Firefoxa 3 gorepomenutog. Camino ima jako brz interfejs, prebacivanje tabova, skrolovanje, ucitavanje flesha, gushenje procesora, znaci u svemu tome se nalazi odma ispod Safarija i iCaba. S tim sto ovaj ima primetnu prednost, jede najmanje memorije, i nema memory leak. Odnosno mogu da imam 15 tabova, radice sporije al nece da ugushi, i kad se vratim na samo 2 taba on trosi memorije ko da sam na pocetku imao 2 taba, to sam primetio samo kod njega. Ali opet, smetalo mi je to sto je Safari za koju milisekundu brzi, to sam kao resio editovanjem preferencesa, tako sto sam iskljucio delay kod redraw-a i povecao pipelineing, i sad sam jako zadovoljan. Po meni najbolji odnos brzina-kvalitet. Isto ne postoje add-onovi za njega kao za Firefox, al ono sto ga izdvaja od Safarija je memorija, i potpuna kompatibilnost sa Joomlom (sto je meni jako bitno).


Napomena:
Masina na kojoj je ovo koriceno je G4 700MHz i 512Mb Sdrama sa Tigrom 10.4.11
Ovo je jako bitno posto na brzim kompjuterima sve ovo radi brze, i verovatno ne bi ovako primecivao sitnice kao na ovom. A na Intelima je verovatno sve drugacije (ne znam, nisam imao kontakta s njima).

Hvala na paznji, valjda ce nekom ovo biti koristno, ako ne, dzaba sam krecio :)

p.s. Mogli bi da promenite naslov teme u malo opstiju diskusiju o browserima na Meku?
[ kefaja @ 13.06.2008. 02:48 ] @
Izasla Opera 9.5 final www.opera.com

Moji utisci: radi isto brzo kao i beta, ne puca, jede manje memorije (bar mi se tako cini), al se i dalje svadja sa joomlom, tako da mi ne odgovara :(

p0z
[ cikaKosta @ 19.06.2008. 16:18 ] @
Upravo skinuo Firefox 3, odushevio se skroz, izuzetno brz start, mozda za delic sekunde sporije od safarija, ali me prijatno iznenadio.
Porepoduka uz safari definitivno!!
[ RedRott @ 19.06.2008. 21:26 ] @
Mene je vishe iznenadila nova Opera 9.5 , bash lepo radi na mom starom MAC-u...
samo shto imam problema sa sajtom fakulteta - nece da prikaze tabelu sa polozenim ispitima u opciji studnetski servis.


Inace brzina rada i mali utroshak memorije su veliki + !
Pogotovu u radu sa vishe tabova