[ Marko Lisinac @ 26.02.2007. 15:23 ] @
Pozdrav,
Mislim da definitivno nesto nije u redu sa kompom tj. sistemom (MacBook Pro, CD 1,83ghz, 1GB RAM..) Evo i nekih primera sta se desava, pa se nadam da ce mi neko pomoci...

1. Sistem se bootuje mnogo duze nego ranije... Prvo se onaj kruzic na sivoj pozadini vrti dosta dugo, a zatim onaj deo gde pise "Loading Mac OS X" takodje sporo ide. Kada konacno prodje i taj deo, treba mu bar pola minuta-minut da ucita sve, a svo vreme HDD radi ko lud.. U activity monitoru najvise radi "kernel task" ali nista posebno mnogo...

2. Finder reaguje sporo, tj. pri otvaranju svega javlja se "lag"

3. Bilo koju aplikaciju da pokrenem HDD radi ko blesav dosta duze nego ranije

4. Desava se da ponekad secne i divx (i QT i VLC)

5. Free RAM je uvek skoro na minimumu (40-50MB).. sad ne znam da li je to dobro, posto po stranim forumima sam citao da ram i treba da bude iskoriscen skoro do maksimuma svo vreme...

5. Safari puca, a desava se npr. kada hocu da pogledam vec otvorenu stranu koja je puna slika i sl. da mu treba 5-6 sekundi da stranica postane dostupna za skrol a do tada se vrti ona sarena loptica (SBBOD ili kako se vec zove :)). Takodje, Safari zna da uzme i preko 150MB "real memory"-je - ne znam da li to tako treba...

To je to, manje vise, nista strasno na prvi pogled, ali masina definitivno radi sporo i to mnogo sporije nego ranije...

Hvala unapred na savetima!

Pozdrav,

Marko
[ Marko Lisinac @ 26.02.2007. 15:24 ] @
Ne znam kako sam uspeo da dupliram temu, zamolio bih nekog da izbrise jednu :)
[ henrik @ 26.02.2007. 19:48 ] @
Meni se skoro tako nešto dešavalo, i rešio sam stvar zamenom directoryja pomoću DiskWarriora.
[ NastyBoy @ 26.02.2007. 20:39 ] @
Definitivno pokreni "Verify Disk" u Disk Utility-u i nadaj se da cesh dobiti "zeleni" rezultat.
Moj iBook je imao slichne simptome pre pucanja diska.
I da, shto pre uradi backup!
[ calimero @ 26.02.2007. 22:22 ] @
sta znaci to "pucanje diska"? posto vidim da to macovci stalno spominju...
da li to znaci da fajl sistem pobrljavi ili se fizicki osteti disk (mehanika, elektronika? bad sectori...?)
[ milke @ 26.02.2007. 23:27 ] @
Citat:
calimero: sta znaci to "pucanje diska"? posto vidim da to macovci stalno spominju...
da li to znaci da fajl sistem pobrljavi ili se fizicki osteti disk (mehanika, elektronika? bad sectori...?)
Ovo drugo, doživelo par ljudi ovde skoro. Doživeo sam isto pre skoro tri godine, disk bio neka Toshiba 40 GB.
[ Marko Lisinac @ 27.02.2007. 01:14 ] @
Citat:
NastyBoy: Definitivno pokreni "Verify Disk" u Disk Utility-u i nadaj se da cesh dobiti "zeleni" rezultat.


To sam prvo probao, i sve je OK..

Citat:
henrik: Meni se skoro tako nešto dešavalo, i rešio sam stvar zamenom directoryja pomoću DiskWarriora.


Jel moze kratko objasnjenje cemu to sluzi? Tj. da li mi savetujes da probam taj DiskWarrior?


Evo sta sam do sada uradio, i manje vise sredio stvari:

1. Oslobodio prostor na disku maksimalno, tako da je sada preko 10GB (bilo je oko 3GB)
2. Uradio "Verify disk" (sve je proslo OK)
3. Pomocu programa "Cocktail" izbrisao cach (system, user, internet) i log fajlove
4. Pobrisao sve stupidne widgete i programe koji su se vremenom nakupili (AppZapper-om)
5. Iskljucio "Spotlight" (tako sto sam u Privacy ubacio ceo HDD)
6. Uradio disk defragment pomocu programa iDefrag
7. Ponovo ukljucio "Spotlight"

Sada sve radi primetno bolje, videcu kako ce biti posle 48+ sati rada... Boot-uje se mnogo brze...


Hvala svima na odgovorima

[Ovu poruku je menjao Marko Lisinac dana 27.02.2007. u 07:29 GMT+1]
[ henrik @ 27.02.2007. 10:19 ] @
Citat:
Marko Lisinac

1. Oslobodio prostor na disku maksimalno, tako da je sada preko 10GB (bilo je oko 3GB)



To sam jednom negde pročitao, ne znam kakva su iskustva drugih - da treba držati >5GB prostora na sistemskom disku.
[ madamov @ 27.02.2007. 10:26 ] @
Preciznije, barem 10% veličine diska treba da bude slobodno, mada ako imaš disk od 300 GB sigurno je da ne treba baš 30 GB da bude prazno.