[ ksrele @ 26.02.2007. 23:24 ] @
Zanima me STRUCNO misljenje o ovom pluginu.
Ukratko za one koji ne znaju o cemu je rec. Plugin je Volume Normalizer ali u tom smislu da dinamicki "normalajzuje" zvuk po vise opsega u isto vreme. Znachi podeli spektar u nekoliko delova i svaki posebno obradjuje. Posle takve obrade ceo zvuk se gleda i ukoliko se zvuk, tj jacina jako promeni tada sledi blaga AGC kontrola samo brzih promena. Naravno, postoji nekoliko presetova za vise zanrova muzike i podesavanje jacine "normalizacija" - drive kao i bass bust najnizih basova.
Drug je napravijo jedan kratak sempl za probu. Neka blaga elektronska muzika. Sempl pre ovog plugina zvuci jako plitko i usko, cak i posle klasicne normalizacije nista se ne dobija. Posle prolaska kroz plugin dobio se neverovatan zvuk. Mnogo puniji i siri.
Da li se ovaj plugin moze koristiti kao (kvazi)profi tool za mastering audio zapisa?
P.S.
Odlucio sam postaviti i semplove da cujete.
[ draganmi @ 28.02.2007. 08:41 ] @
Citat:
ksrele: Zanima me STRUCNO misljenje o ovom pluginu.
Ukratko za one koji ne znaju o cemu je rec. Plugin je Volume Normalizer ali u tom smislu da dinamicki "normalajzuje" zvuk po vise opsega u isto vreme. Znachi podeli spektar u nekoliko delova i svaki posebno obradjuje. Posle takve obrade ceo zvuk se gleda i ukoliko se zvuk, tj jacina jako promeni tada sledi blaga AGC kontrola samo brzih promena. Naravno, postoji nekoliko presetova za vise zanrova muzike i podesavanje jacine "normalizacija" - drive kao i bass bust najnizih basova.
Drug je napravijo jedan kratak sempl za probu. Neka blaga elektronska muzika. Sempl pre ovog plugina zvuci jako plitko i usko, cak i posle klasicne normalizacije nista se ne dobija. Posle prolaska kroz plugin dobio se neverovatan zvuk. Mnogo puniji i siri.
Da li se ovaj plugin moze koristiti kao (kvazi)profi tool za mastering audio zapisa?
P.S.
Odlucio sam postaviti i semplove da cujete.



Za početak, tvoje objašnjenje načina rada plug-ina nije baš najjasnije.
Normalizacija se radi na (najviši mogući ili zadati, odnosno odabrani) nivo peak-a za ceo fajl. Šta znači "normalizacija" za deo frekventnog opsega?
Promena gain-a za određeni frekventni opseg je, valjda, ekvalizacija.

Šta znači "automatic gain control" u ovom slučaju (odnosno koji je ciljani gain)? I šta se njime želi postići? (Čini se da je u pitanju neka vrsta kompresora). Kompresora ima u izobilju, ali mnogo kvalitetnijih, u profesionalnoj varijanti, namenjenih editorima.

Sam plug-in je napravljen kao čista komercijala, odnosno ima samo presete (za koje ne znaš po kojim parametrima su podešeni) i nema nikakvu mogućnost podešavanja frekventnih pojaseva, peakova, gaina. Nije jasna funkcija slajdera, a može se pretpostaviti da određuje ciljani peak(!?). Uz plug-in nema nikakvih tehničkih podataka i ne možeš da izvršiš nikakvu analizu fajla na osnovu koje bi doneo odluku o podešavanjima (jer je plug-in pravljen za plejer, a ne za editor).
To, po meni, ne daje preduslove ni za kakav ozbiljan rad.

P.S. Mora se postaviti i pitanje distorzije koje ovaj plug-in unosi, kao i mogućih dinamičkih apsurda koje pravi.
Inače, da bi se mogli porediti primeri koje si dao, treba ih prethodno ujednačiti po prosečnoj snazi (RMS).
[ ksrele @ 28.02.2007. 13:12 ] @
Aha, pa dobro.
Malo sam ja pogresio u terminologiji, radi se dinamicka obrada (compressing/expanding) na pojedinacnim (odvojenim) opsezima.
Da, dobro si primetio da nema nikakvih podesavanja osim preseta. Ali moram da priznam jednu stvar, imao sam slican (skoro)PRO plugin koji je imao brdo podesavanja. Prvo, kada sam konachno uspeo da podesim kako mi odgovara plugin je radio ocajno sporo. Objasnjenje je da kada se podesavanja "izbace" u GUI to jako usporava "engine" plugina.
Volume Logic je zaista brz plugin i mislim da je zakon za radio stanice. Sto se tice profi editinga, pa to se moglo predpostaviti da nije dobar.
Mene je zanimalo strucno misljenje oko kvaliteta zvuka koji izlazi iz njega, nisam se mnogo hteo vezati za opcije.
[ draganmi @ 01.03.2007. 08:20 ] @
Citat:
ksrele
Mene je zanimalo strucno misljenje oko kvaliteta zvuka koji izlazi iz njega, nisam se mnogo hteo vezati za opcije.


Tvoje pitanje je bilo: "Da li se ovaj plugin moze koristiti kao (kvazi) profi tool za mastering audio zapisa?" A moje mišljenje je da ne, već iz prostog iz razloga što nemaš dovoljno kontrole.

Što se tiče kvaliteta zvuka, to se ne može odrediti samo na osnovu primera koje si poslao. Trebalo bi izvršiti niz testova, kao i merenje distorzije itd.
Osim toga, za slušno testiranje bi bio mnogo pogodniji neki snimak ljudskog glasa i prirodnih instrumenata.
U svakom slučaju, obrađeni snimak koji si priložio je rezultat kompresije (a verovatno i neke vrste ekvalizacije), a izvorni snimak je zahtevao ekvalizaciju, te je u tom smislu originalni snimak "poboljšan".
To ništa ne govori o tome da li bi se to isto moglo uraditi mnogo bolje u nekom drugom programu.
[ ksrele @ 01.03.2007. 12:54 ] @
Aha, tako znaci.
Pa na snimku jeste uradjena ekvalizacija ali automatska, tj taj plugin je to sam uradio. Pitanje je da li je on to dobro uradio... Ja sam namerno podesio da malo "jace zgazi" snimak jer je to i drug zatrazio jer mu je tako bolje zvucalo.
Pitanje koje se vise ne veze mnogo za temu je da li je dobro koristiti dinamicke procese na gotovom mixu i to po nekoliko (skoro) nezavisnih opsega? Znachi da li se sme kompresovati samo visoki ton posebno od srednji i ostalih ospega? Primer je da slusam pesme (nekad i sa istog albuma) jednu za drugom, iako su prilagodjene po srednjoj snazi pesme nisu prilagodjene po ekvalizaciji ili ti po jacini odredjenih spektara. Tako da u nekoj pesmi je mnogo izrazen visoki ton koji prosto smeta dok je u drugoj nekako u drugom planu. E sad, to se ne da ispraviti ekvilajzerom jer se nekako stvaraju cudni efekti suma i sta ti ja znam cega ostalog. Auto dinamicki ekvilajzer mi tu resava problem.
Da naglasim da ni sam ne volim gubitak na dinamici ali, posto sam imao iskustva sa radom u radio stanici, ostalo mi u krvi da "uguran" sto vise zvuka u dozvoljenu devijaciju (modulaciju) i ona navika da mi sve zvuci ujednaceno jer niko ne zeli da prilikom slusanja radio stanice cas pojacava cas smanjuje radio ili se igra sa ekvilajzerima, a ni ja koji pustam musiku nisam stalno prisutan... novije radio stanice.