[ lukans @ 26.02.2007. 23:33 ] @
Kod provajdera gde hostujem sajt više godina koristim Webalizer pošto takvu uslugu daje sam provajder. Pre nešto više od mesec dana postavio sam Google-ov kod i danas sam prvi put detaljno pregledao Google-ov Analytics. Impresivno jeste ali pojavio se ozbiljan problem.

Razlika između podataka o broju posetilaca i broju pregledanih strana koje daje Webalizer i Google Analytics je "ko nebo i zemlja". Webalizer kaže da je dnevni prosek za februar 2007. godine 659 posetilaca i 6694 pregledane strane dok Google Analytics kaže da je dnevni prosek 155 posetilaca i 657 pregledanih strana. U čemu je stvar? Sajt je izveden u Mambo CMS-u.

P. S. Ovo je trenutno moj problem za Artmagazin. Verujem da će to uskoro da bude problem mnogih da dokažu komercijalni status svog sajta ukoliko žele da na istom plasiraju prodaju banera. Istražujući mnoge druge ugledne diskusione grupe nigde nisam naišao na informaciju da Webalizer laže. Naprotiv. Razmislite o tome.

[Ovu poruku je menjao lukans dana 27.02.2007. u 20:26 GMT+1]
[ bsaric @ 27.02.2007. 20:57 ] @
Ja sam dosta provjeravao točnost statistika, i vjerujem da Google Analytics puno "točniji" od Webalizera. Svaka statistika je točna za ono što mjeri, statistike "ne lažu", ali pitanje je na koji način što mjeri. Glavna razlika između webalizera je što mjeri sve što pristupi serveru, dok analytics samo stranice koje sadrže ubačen kod.

Ono što niti jedna statistika ne mjeri krivo, uglavnom, je promet sa tražilica, sve ono više manje imaju istu brojku, istu brojku posjetitelja sa tražilica, istu brojku broja različitih ključnih riječi sa kojih dolazi promet itd. Tom brojkom se vrlo lako da na temelju posjete sa referala i direct bookmarka vidjet stvarna posjeta (kad se ne računaju spammeri itd.).

Provuci svoj sajt kroz nekoliko statistika i dobit ćeš stvarne brojke, preporučam http://www.phpmyvisites.us/, besplatna, strašno detaljna i poprilično točna (moje osobno mišljenje na temelju većeg broja domena).

[ lukans @ 27.02.2007. 22:32 ] @
Poštovani Bruno Šariću, hvala na odgovoru i preporukama. Prethodnom (detaljnom) proverom i upoređivanjem rezultata između Webalizer-a i Google Analytics-a nema kolizije na nivou ključnih reči, poseta na osnovu istih ili statusa uspeha strana sadržaja itd. Čak ni na nivou dubljih analiza (referali i slično).

Problem je, kao što sam i naznačio, broj poseta i broj pregledanih strana. Ekstremna razlika. Tolika razlika u konkretnoj statistici je iznenađujuća. Čak i više od toga, najblaže rečeno. Ukoliko je Google Analyzer u pravu takva razlika je nedostojna za Webalizer i onda on nema razloga da više postoji što bi trebalo proizvođaču i naznačiti. Šta mislite o tome?

P. S. U nekim razgovorima, vezanim za pomenuti problem oko Google Analytics statistike, postavljena je situacija da "postoji moguć problem" (navodnici su jer niko ne veruje u to) keširanje kontrolnih resursa Joomla / Mambo CMS aplikacije. Pretpostavljam da ovaj deo komentara zalazi u komercijalni deo znanja i ne očekujem decidiran odgovor. Ipak, nije mi jasno kako je moguće da svetski proverena i dokazana PHP aplikacija broji jedno, a da Google Analytics kaže drugo.

[Ovu poruku je menjao lukans dana 28.02.2007. u 00:26 GMT+1]
[ bsaric @ 27.02.2007. 23:13 ] @
Dovoljno je Bruno :)

Webalizer mjeri točno ono kako je isprogramiran kao i svaka druga statistika. Neke mjere unique posjetitelje kroz 24 sata, neke 12, neke kroz session varijable, kako koja, sve su točne.
[ lukans @ 27.02.2007. 23:44 ] @
Poštovani Bruno, hvala na ljubaznosti i odgovoru. Shvatio.