[ daytues @ 27.02.2007. 18:30 ] @
Za onog koji zna, prosto pitanje - koji je najbolji nacin da se pocne Net bizniz u Srbiji? Pojasnjenje...

Pretpostavimo da ja hocu da prodajem nesto preko Neta. Recimo da je to roba ingangible tipa, tj. nesto sto ne mora da se salje: softver, grafika, astroloske karte, ... Sad, nije problem da ja to postavim na neki sajt (npr. sajt za skidanje ikonica). Medjutim, mali problem je kako to naplatiti. Blage veze nemam kako se to radi, citao sam ovaj forum i jos 100 stvari na Net-u i samo mi je puna glava svega i svacega, a nista mi nije jasnije...

Evo jednog prostog pitanja: koji je najjeftiniji nacin naplate preko Net-a? Nije bitno sto lova ne stize odmah (doduse, ne bi skodilo da to bude nesto reda max. 2 nedelje, ne vise). Bitno je da kupcu to bude prilicno prosto. Npr. slanje cekova nije bas prosta stvar - mislim, ko bi slao cek od €0.10 da kupi jednu ikonicu?! Pretpostavljam da je ovo najlakse izvesti platnim karticama, ali tu sam vec totalno zbunjen. Ok, ima ih ovakvih ili onakvih, ali kako ja da korisniku omogucim da meni posalje €0.10 ili €15 ili koliko god treba i da mi troskovi na tih €15 ne budu vise od 10% ili slicno.

Gledao sam razne sajtove tipa e-gold.com, moneybrookers.com, 2checkout.com i tako to. Cemu sluze ovi sajtovi? Vidim, naplacuju ovoliko ili onoliko da urade neku novcanu transakciju. Da li i banka naplati posle toga da ja uzmem te pare? Da li su ovi sajtovi potrebni ili bar dobra stvar? Naime, koliko je tesko da se uradi ono sto i oni vec rade - da se korisniku omoguci da upise broj platne kartice i da se sama transakcija uradi "rucno"? Koji su problemi oko ovoga?

Mozda je najbolje da neko sibne neki link koji dobro objasnjava ovakve stvari i nudi neka konkretna resenja... Trazio sam dosta, ali posto nisam iskusan, potrosicu jos grdno vreme ako budem provaljivao sta god treba - zato, pomoc ljudi, ako znate i/ili imate iskustva u ovoj oblasti... Treba mi FAQ, ne objasnjenje od 10 stranica...
[ Dejan Bizinger @ 02.03.2007. 22:47 ] @
2checkout.com je sasvim dobar kada nema neke bolje alternative. Godinama se prica o pojavi domaceg payment gateway koji moze da ti pomogne u prodaji ako troskovi ukljucenja ne budu veliki. Vise o tome na http://www.elitesecurity.org/t239404-Payment-procesori-Srbiji

Inace, ako zelis da imas uspesan net biznis to ne znaci da nesto moras da naplacujes putem kreditne kartice. Mozes poceti od toga da prvo napravis kvalitetan sajt sa kvalitetnim sadrzajem. Kada to budes imao, imaces i posetioce, a kada budes imao i posetioce naci ces vec neki nacin da sve to i naplatis. Nemoj prvo krenuti od razmisljanja kako da uzmes pare, nego kreni prvo od ideje da ponudis dobar proizvod. Vecina uspesnih biznisa u svetu je upravo krenulo na taj nacin. Dovoljno je samo da pogledas Google i Amazon.
[ daytues @ 05.03.2007. 13:06 ] @
Hvala na preporuci, 2checkout je interesantno resenje. Da li si (ili neko drugi) imao iskustva sa 2checkout ili necim slicnim? Pre svega me zanima kakva je procedura da se novac na kraju uzme. Naime, vazno je da bi se u principu radilo o malim transakcijama (reda 10 - 30 evra, recimo), pa me brine to sto se uvek uzimaju neke provizije fiksnog tipa (npr. na 2checkout sam video da se uzima $0.45 od svake transakcije) i slicno - da ne ispadne da se, kada se prodje ceo put do konacnog preuzimanja novca, izgubi 50% istog... Moze li neko ovo da mi objasni - bas ceo put. Ne mora u detalje, ali neka budu svi koraci i ako moze eventualne poteskoce vezane za pojedine korake. Naravno i alternative ne bi skodile.

Citat:

Inace, ako zelis da imas uspesan net biznis to ne znaci da nesto moras da naplacujes putem kreditne kartice.

Koja je druga opcija? Mislim, koja je druga za korisnike prihvatljiva opcija, u smislu da nece da odustane od kupovine zato sto ga mrzi da ode do postanskog sanduceta i posalje cek ili slicno.

Citat:

Mozes poceti od toga da prvo napravis kvalitetan sajt sa kvalitetnim sadrzajem. Kada to budes imao, imaces i posetioce, a kada budes imao i posetioce naci ces vec neki nacin da sve to i naplatis. Nemoj prvo krenuti od razmisljanja kako da uzmes pare, nego kreni prvo od ideje da ponudis dobar proizvod. Vecina uspesnih biznisa u svetu je upravo krenulo na taj nacin. Dovoljno je samo da pogledas Google i Amazon.

Ne bih da krecem u biznis pre nego sto budem siguran da necu potrositi silno vreme nudeci korisnicima nesto dobro sto kasnije nikako, vrlo tesko ili bez znatnih troskova necu moci da unovcim. Dosta mi je rada za dabaka :(

Hvala u svakom slucaju, pogledacu 2checkout!
[ Thetaworld @ 05.03.2007. 14:52 ] @
Za uspješno naplaćivanje preko Interneta, čak i za uspješnije naplaćivanje samo jednom metodom, potrebno je svim posjetiocima ponuditi što je više mogućih načina plaćanja i pri tome objasniti i navesti sve detalje. Recimo ako neko plaća putem čeka, da se možda treba pričekati 20 dana dok se ček ne unovči i ako neko plati putem Western Union, da se onda naplati US $10 ili US $15 za odlazak do Western Union agencije. Prema tome jedna stranica: "Mogućnosti plaćanja" treba da postoji i poželjna je.

Pri tome se mogu razne metode plaćanja integrisati u sistem cijelog web sajta.

2Checkout.com je dobar sistem i nije potrebno praviti zahtjev kao preduzeće.

Clickbank.com: http://www.clickbank.com je jedan od sistema naplaćivanja kreditnih kartica za isporuku digitalnih proizvoda.

http://www.shareasale.com je jedan od načina marketinga takvog web sajta, jer tako nudite provizije drugima.

http://www.496.biz/e-gold je jedan od najsigurnijih načina primanja vrijednosti, samo u zlatu.

Drugi način preko zlata je: http://www.e-bullion.com

Ne znam zašto se u Srbiji misli da je Paypal nešto posebno, jer Paypal nije toliko poznat u U.S. kako se na forumu smatra. Mi nemamo skoro ni jednu uplatu preko Paypal-a za naše venecijanske maske, iako nudimo tu mogućnost. Znači svi uplaćuju putem kreditnih kartica.

Direktno primanje kreditnih kartica je moguće, ali je potrebno preduzeće i ozbiljan rad.

Da li će ti se isplatiti ako radiš sa firmom, to zavisi od količine dobitka i od dohodka ako bi radio bez preduzeća. Prema tome, prvo moraš da imaš u vidu mogući dobitak za kraj godine, pa da vidiš koliko bi se oporezivao kao preduzetnik i koliko kao preduzeće i da li bi imao veće troškove sa preduzećem. To zavisi od sume dobitka.

Offshore preduzeće se ne isplati, bez prave strukture koja se ne kosi sa zakonom. Jer ako radiš offshore, taj novac primaš i opet oporezuješ, jedino što imaš poslovnu slobodu. Inače moguće je imati ekonomske prednosti, to jeste da se zaradi sa offshore preduzećem ili stranim preduzećem i da postoje određene prednosti, ali ne direktno posjedovanje ili direktna dobit jer bi se to kosilo sa zakonom. Takva struktura se isplati samo ako su porezi godišnje preko US $1500 ili US $2000 ili više. I onda bi se takav izdatak možda mogao prepoloviti, ali sumnjam, jer offshore poslovanje je za biznise sa više dobitka.

[ daytues @ 06.03.2007. 17:41 ] @
Citat:

Za uspješno naplaćivanje preko Interneta, čak i za uspješnije naplaćivanje samo jednom metodom, potrebno je svim posjetiocima ponuditi što je više mogućih načina plaćanja i pri tome objasniti i navesti sve detalje. Recimo ako neko plaća putem čeka, da se možda treba pričekati 20 dana dok se ček ne unovči i ako neko plati putem Western Union, da se onda naplati US $10 ili US $15 za odlazak do Western Union agencije. Prema tome jedna stranica: "Mogućnosti plaćanja" treba da postoji i poželjna je.

Slazem se sa ovim. Meni je, ipak, najbitnije da se orijentisem na online transakcije. Naime, radi se o stvarima koje su digitalnog tipa, sto znaci da ce korisnici najverovatnije hteti da koriste kupljeni proizvod odmah (nema cekanja na slanje postom i tako to). Naravno, ovo ne znaci da ne treba omoguciti ostale metode, ali recimo da ako omogucim samo online transakcije ne bi mi uopste smetalo da ne prihvatam druge vidove placanja (kao sto recimo ni clickbank ne omogucava nista u pisanoj formi).

Citat:
Direktno primanje kreditnih kartica je moguće, ali je potrebno preduzeće i ozbiljan rad.

Ovo nije bitno. U skorijoj buducnosti ovo sigurno ne bi bio posao tih razmera.

Citat:

Da li će ti se isplatiti ako radiš sa firmom, to zavisi od količine dobitka i od dohodka ako bi radio bez preduzeća. Prema tome, prvo moraš da imaš u vidu mogući dobitak za kraj godine, pa da vidiš koliko bi se oporezivao kao preduzetnik i koliko kao preduzeće i da li bi imao veće troškove sa preduzećem. To zavisi od sume dobitka.

Kako se "racuna" da li se ovo isplati ili ne, ako postoji neka prosta zakonska norma po tom pitanju?

Citat:

Offshore preduzeće se ne isplati ...

Nisam jos dosao do tog stepena :), ali hvala na komentaru i na ovu temu.
[ Thetaworld @ 06.03.2007. 18:28 ] @
Da li ti se isplati preduzeće ili samostalni rad, zavisi znači od tvoje zarade na kraju godine.

Ovo su ti koraci kako to da ustanoviš, jer šta ne ustanoviš sam, nisi nikad siguran:

1. Ustanovi svoju predviđenu zaradu za 12 mjeseci.

2. Provjeri da li bi mogao da spadneš u kategoriju paušalno oporezivanih preduzetnika i koliko bi poreza platio.

3. Provjeri koliko bi poreza platio i ako ne spadaš u paušalno oporezivanje.

4. Provjeri koliko bi te koštalo da platiš poreze na dobit od preduzeća na kraju godina i da tu istu dobit isplatiš sebi (jer moguće postoji i na to porez).

5. Uporedi svoju poreznu obavezu između tački 2 i 3.

Da su zakoni jednostavni, ovde se ne bi diskutovalo.