[ SerbianRenegade @ 27.02.2007. 18:50 ] @
Sledeceg vikenda odrzavaju se parlementarni izbori u Estoniji:vest ne bi zasluzivala narocitu paznju da to nece biti prvi izbori na svetu na kojima ce gradjanima biti omoguceno da glasaju preko Iinterneta.
Prvo svetsko web biranje poslanika zapravo na najbolji nacin ilustruje Estonske reforme:Jednu od najuspesnijih tranzicijskih prica u Evropi,zasnovanu izmedju ostalog na snaznom razvijanju INFORMACIONIH TEHNOLOGIJA.
Zanimljivo je da se niko u Srbiji- u opstem divljenju Irskom privrednom cudu- nije dosetio da pogleda na drugu stranu Evrope i tamo pokusa da pronadje recept za uspesno prevazilazenje tranzicionih muka.Iako je Irskom konceptu zaista tesko pronaci manu,on ne moze biti primenjen kod nas iz jednostavnog razloga:ova je zemlja reforme pocela da sprovodi nakon ulaska u tadasnju Evropsku ekonomsku zajednicu I to izdasno potpomognuta njenim bogatim fondovima.Danas je Estonija,uz Sloveniju,najuspesnija medju 12 novih chlanica EU, a njeni rezultati u mnogim segmentima nadmasuju I mnogo bogatije evropske zemlje.
Najfacinantniji je svakako podatak o stopi nezaposlenosti od svega cetiri odsto, sto prakticno znaci da ne rade samo oni koji to ne zele.

Estonija- Softverski lider u Evropi

Promene u ambijentu I razmisljanju ljudi dovele su do stvaranjavelikog broja novih preduzeca, a najvazniji iskorak napravljen je u informacionim tehnologijama.
Estonija je danas jedna od softverskih lidera u Evropi, a prema izvestaju Svetskog ekonomskog foruma, 25. u svetu po efikasnosti koriscenja novih tehnologija.
Malo ljudi zna da je “Skajp”, servis za telefoniranje putem interneta koji danas koristi 70 miliona ljudi sirom planete,zapravo estonski.Iz ove zemlje su potekli I neki drugi globalno prihvaceni kompjuterski programi,poput “kazaa” softvera….
Naravno citav taj BUM u IT sektoru ne bi se ni dogodio da vlada nije prepoznala znacaj Informacionih Tehnologija I snazno ih podrzala:
Slobodan pristup Internetu u Estoniji je definisan kao jedno od osnovnih ljudskih prava I kao takav je potpuno besplatan

{Izvor:Dnevnik 25.02.2007 Vladimir Cvorkov}

Posle citanja ovog clanka zapitao sam se da li je sve ovo tacno,posto zvuci suvise dobro da je istina.Jos cu dodati da je inflacija u Estoniji ispod 3 procenta a da je prosecna plata 1200 eura.Sta dalje reci nego ljudi ajde da se pakujemo I pravac Estonija, ja znam da cu se svakako raspitati i pokusati.A sad mi treba vase misljenje na ovu temu.


Pozdrav
[ SerbianRenegade @ 27.02.2007. 20:38 ] @
Ej, MIshko, idi radi neshto....Nemoj shiriti lazzne informacije! Kurir ti nije ravan!
[ DaliborP @ 28.02.2007. 00:07 ] @
Na ovom sajtu ima dosta informacija o ekonomiji u Estoniji, a i uopste o zemlji: www.estonica.org

To sto se tice nezaposlenosti je tacno, jedna od najnizih u Evropi.
Mislim da je Estonija jedina zemlja koja ima flat taxe na plate, bez obzira koliko zaradis, platis oko 20%.

Malo si preterao sa platama, negde sam procitao da je prosecna plata u Estoniji nesto manja od 500 evra, sto vec zvuci razumnije.
1200 je previse, s obzirom da je u Sloveniji prosecna plata oko 800 evra, za Estoniju je stvarno mnogo.

[ Filthy McNasty @ 28.02.2007. 18:04 ] @
Ne znam odakle podatak da Estonija ima samo 4% stopu nezaposlenosti, ovde http://www.indexmundi.com/estonia/unemployment_rate.html kaze malo drugacije , 2006. je to iznosilo 7.9%.
Jeste da je u opadanju ali nikako onako niska cifra........
U svakom slucaju, Estonija dosta obecava i vrlo su se brzo ekonomski opravili posle osamostaljenja. Ali takodje ne treba biti previse euforican

Centrala Skypa je koliko znam u Luxemburgu, mozda i gresim ali pre par nedelja sam preko Visa kartice uplacivao nesto kod njih i video da je novac legao na racun u Luxemburgu.
[ vukad @ 28.02.2007. 21:11 ] @
Tvorci Skype-a su Svedjanin Niklas Zennström i Danac Janus Friis, a HQ je u Luxembourg-u. Inace covek koji je napisao voice codec za Skype sedi u kancelariji sprat ispod mene :)
[ markoristic @ 05.03.2007. 22:22 ] @
Ja sam u avgustu proveo 8 dana u Estoniji kao učesnik IT Seminara i mogu da vam potvrdim skoro sve što stoji u prvom postu. Jedino se oko prosečne plate ne bih složio, ipak je nešto manja.

Tačno je da su tvorci Skype-a i Kazaa-e upravo Estonci. Imao sam prilike da posetim glavnu centralu Skype-a u Talinu.
Sada je Skype internacionalna kompanijama sa više sedišta neka od njih su u Londonu, Stokholmu i naravno Luksemburgu.

Što se interneta tiče, skoro cela zemlja je pokrivena WLAN-om, besplatnim!
Što se zaposlenja tiče, svi studenti sa tehničkog univerziteta su zaposleni tokom studija.

Pozdrav
[ SerbianRenegade @ 06.03.2007. 23:27 ] @
Da li mi mozes reci jel komplikovano dobiti vizu za Estoniju,mislim jel komplikovanije dobiti vizu za Estoniju ili za USA,Australiju???
[ markoristic @ 09.03.2007. 09:54 ] @
Naravno da je mnogo mnogo lakše dobiti vizu za Estoniju nego za USA ili AUS.
Procedura je ista, a u nekim slučajevima i prostija, nego kod drugih članica EU.
Postoji samo jedan mali problem, ambasada je u Budimpešti.

Evo detaljnih informacija: http://www.serbiatravelers.org/html/vize/evropa/estonija.htm
[ mira-d @ 03.04.2007. 21:45 ] @
a jel primaju tamo i lekare ili samo inzenjere, i kakav im je standard medicinara?
[ markoristic @ 04.04.2007. 16:57 ] @
Za lekare stvarno ne znam. Nije moja struka pa se nisam interesovao.
Ali zato je milina za inženjere, IT cveta u Estoniji. Ne znam koliko su otvoreni za radnu snagu iz ne-EU zemalja.
Videću ako se rešim da konkurišem za neki posao tamo.