[ AelTHeGriN @ 25.06.2003. 01:54 ] @
Pozdrav... Imam jedan problem, a posto sam *BSD newbie ne znam u cemu je stvar...
Naime instalirao sam NetBSD na jednu 486 masinu i instalacija je prosla dobro, samo nakon reboota i bootanja sistema javi mi slijedecu pogresku:

boot device: <unknown>
root device: (prazno)

Pod root device sam probao upisati wd0 (tako cini mi se BSD oznacuje diskove, a ne hda kao linux, ali ispravite me ako sam u krivu), no kaze da mogu upisati samo fd0, ddb (nesto tako, ne sjecam se tocno), halt i reboot...
Pri instalaciji odabrao sam citav disk (163MB, 30 za /, 16 za swap, 70 za /usr i ostatak za /var)... U cemu je stvar?

Imam jos jedno pitanje: da li je kao i kod ostalih unixoida pozeljno imati odvojenu var particiju?

Hvala puno

EDIT: Uf da, zaboravio sam reci da se radi o NetBSD 1.6 :)
[ caboom @ 25.06.2003. 11:44 ] @
Citat:
AelTHeGriN
Pozdrav... Imam jedan problem, a posto sam *BSD newbie ne znam u cemu je stvar...
Naime instalirao sam NetBSD na jednu 486 masinu i instalacija je prosla dobro, samo nakon reboota i bootanja sistema javi mi slijedecu pogresku:

boot device: <unknown>
root device: (prazno)


... hmmm... ne zvuci dobro, kao da ti ne prepoznaje disk, ili butuje bez podrske za tvoj kontroler. da li ti uopste daje nek prompt da izaberes boot device? (primer boot device-a: wd0, primer root device-a: wd0a). da te pita oba, pomislio bih da je samo lose podesen disklabel

Citat:

Imam jos jedno pitanje: da li je kao i kod ostalih unixoida pozeljno imati odvojenu var particiju?


da. mada npr. sun sada fura politiku samo / i swap, posto su "diskovi postali dovoljno veliki i brzi", mada to i nije najbolje resenje posto ce ti se slovaris elegantno zakucati kada prepunis /.
[ AelTHeGriN @ 25.06.2003. 14:13 ] @
Ne, ne daje mi mogucnost da izaberem boot device, samo root device... Hm ne znam, disk, a i citava masina su prilicno stari... Mene on nigdje nije kod instalacije za boot device (mislim to je i logicno posto sam odabrao instalaciju na citav disk), ali nisam ocekivao da ce to traziti poslije, vec sam mislio da ce automatski prepoznati. Nisam sasvim siguran da je geometrija diska tocna (a nemam gdje pogledati jer je disk stvarno prastar), no da nije, ne bi se ni instaliralo, jel tako? Ne znam, budem jos nesto pokusao... Budem mu pri boot promptu pokusao odrediti boot device pa cemo vidjeti...
Hvala
[ B o j a n @ 25.06.2003. 14:40 ] @
tipujem da ti nije prepoznao dobru geometriju diska.
boot-uj ponovo sa cd-a, i pre instalacije kick-in-the shell pa lepo disklabel -e, i podesi to ispravno. ja sam na takav nacin sredio fat particiju koju je sistem po default-u nije mogao videti ( zato sto je particija bila iza 100-tog GB-a ).

A inace, /var je vrlo zdravo imati na odvojenoj particiji ako furas neki mailserver/print server ili jednostavno ako imas veoma mnogo logova, pa se plasis da ne popunis ceo sistem.

takodje, jedan free tip; odvoj /tmp na posebnu particiju kao async, to ce *mnogo* da ti pomogne serveru, u vecini slucajeva.

btw, izabrao si okej bsd za start, welcome to the club l;)
[ AelTHeGriN @ 26.06.2003. 03:13 ] @
Evo upravo sam pogledao za geometriju diska i cini mi se da je pravilna (u BIOSU pise isto, pri bootanju same instalacije kaze isto i sa disklabel wd0 kaze isto i on ponudi istu takvu geometriju). Stvarno ne znam sto bi moglo biti. Imam jedan isto stari 250 MB disk, ali daj sam bio kompresirao i radio gluposti, ne znam da li radi, ali budem probao pa cu vidjeti. Ono stvarno nisam uspio srediti, a probao sam puno stvari:( Ne znam...
Hvala svejedno.

P.S. disklabel -e mi ne moze pokrenuti jer nema ed (stavio sam tiny image, imam samo 8MB rama)... Probao sam sa -i modom, ali malo mi je konfuzno i nakon dugog mucenja nisam jos uvijek uspio srediti... Uzasno me smeta sto instalacija ne prikazuje koliko prostora ce zauzeti paketi koje odaberem (znam da pise u dokumentaciji, ali dokumentacija mi je na drugom kompjuteru a nisam u mogucnosti printati, trebali su i na takve mogucnosti racunati:)