[ valeksic @ 01.03.2007. 10:58 ] @
Mobilni Brodbend


Telenor je od 1. marta omogućio komercijalno korišćenje usluga koje pruža Mobilna brodbend tehnologija. Osim zanimljivosti poput video poziva, najveća prednost koju našim korisnicima donosi Mobilni brodbend je znatno lakši i brži pristup sadržajima koji se nalaze na internetu, kao što su filmovi, televizijski program ili muzički spotovi.

Svim Telenorovim postpaid i prepaid korisnicima su na raspolaganju usluge Mobilnog brodbenda, ukoliko imaju odgovarajući tip mobilnog telefona i nalaze se na teritoriji Beograda ili u užem gradskom jezgru Niša i Novog Sada. Bez dodatnog prijavljivanja, zamene sim kartice ili dodatne pretplate, svi korisnici koji imaju aktiviran GPRS mogu da uživaju u kvalitetnijem prenosu podataka, plaćajući samo ostvaren prenos sadržaja po kilobajtima. Neometano automatsko prebacivanje sa 3G na 2G mrežu je omogućeno.

Mobilni brodband (Mobilni brodbend) je tehnologija prenosa podataka kroz UMTS mrežu koja predstavlja treću generaciju mobilnih komunikacija.

Servis Mobilnog brodbenda, omogućava pretplatnicima Telenorove mreže jednostavan i brz pristup WAP-u i Internetu, pri čemu su ponuđene brzine prenosa podataka znatno veće od onih koje se mogu postići u klasičnoj GSM mreži. Dodatna prednost se ogleda u načinu naplate servisa, koji nije baziran na vremenu trajanja konekcije, već je zamenjen konceptom naplate količine prenetih podataka.



Tarifiranje

Usluga Mobilnog broadbanda automatski je aktivirana svim postpaid i prepaid korisnicima Telenor mreže. Za ove usluge ne postoji mesečna naknada, plaća se samo korišćenje. Govorni pozivi imaju istu cenu i kada se koristi GSM mreža, kao i kada se koristi Mobilni broadband opseg.

Video pozivi imaju istu cenu kao i govorni pozivi, kako unutar Telenor mreže, tako i ka ostalim nacionalnim mobilnim mrežama, u zavisnosti od tarifnog paketa na koji je korisnik pretplaćen. Video pozivi ulaze u kvotu besplatnih minuta (kod Pro paketa) i minimalnu mesečnu potrošnju (kod Više priče tarifnihpaketa).

Tarifiranje se vrši isključivo prema količini prenetih podataka, bez obzira na vreme koje korisnik provede na Internetu putem Mobilnog brodbenda. Cena protoka podataka je ista kao za GPRS: postpaid 0,04 din/kB i prepaid 0,05 din/kB, tj. u zavisnosti od tarifnog paketa.

Cene SMSa i MMSa se naplaćuju u zavisnosti od cena definisanih tarifnim paketom korisnika. Da bi mogao da koristi Mobilni brodbend, pre-paid korisnik treba da ima najmanje 20 dinara kredita.


Pristup Mobilnoj brodbend mreži

U zavisnosti od svojih potreba ili specifičnosti aplikacije koju želite da koristite, mobilnoj brodbend mreži možete pristupiti na jedan od sledećih načina:

* Putem Vašeg mobilnog telefona
* Kombinacijom laptopa i mobilnog telefona opremljenog IC portom,
* Kombinacijom laptopa i mobilnog telefona opremljenog Bluetooth-om ili data kablom
* Pomoću laptopa u koji se umeće PCMCI kartica
* Korišćenjem Pocket PC ili PDA uređaja u kombinaciji sa compact flash karticom
* Dodavanjem eksternog UMTS/HSDPA modema na Vaš Desktop računar

Neophodan preduslov jeste da na SIM kartici koja se nalazi u uređaju (mobilnom telefonu, modemu, PCMCIA,...) koji ćete koristiti za pristup brodbend mreži bude aktivirana GPRS usluga, kao i da uređaj podržava UMTS. Aktivacija GPRS servisa se obavlja pozivanjem Call Centra na broj 063/9863 i podrazumeva dodelu javnog APN: internet datom broju telefona...
[ Slobodan Milivojevic @ 01.03.2007. 14:25 ] @
U Nisu, radi telenor 3G odlicno, probao sam video call nije neki kvalitet slike... ali standardno radi... :)
[ boki @ 01.03.2007. 18:42 ] @
lepa vest... bila bi jos lepsa da imam 3g telefon :)
[ Tyler Durden @ 01.03.2007. 19:05 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: U Nisu, radi telenor 3G odlicno, probao sam video call nije neki kvalitet slike... ali standardno radi... :)


:)
Meni je na ovoj slici obratno...

Znaci, mora da se ipak pozove za aktivaciju?
[ Slobodan Milivojevic @ 01.03.2007. 19:46 ] @
Jedino sto ti je potrebno je aktivan GPRS na kartici i 3G telefon, i da si u zoni pokrivanja...

Ne znam gde se tacno nalazis, moguce da nema bas tu kod tebe telenor 3G signala... Kao sto kod mene nema mt:s.

I, da, ne znam sto, al telefon kad je u dual modu nece da selektuje 3G, uvek je u GSM modu...

Moras da mu kazes da koristi samo i iskljucivo UMTS. Ako ti treba program za symbian 8.x (field test), javi mi se na pp.
[ renne @ 01.03.2007. 20:46 ] @
Da, definitivno mora biti na UMTS, a ne na Dual
[ Tyler Durden @ 01.03.2007. 21:11 ] @
Nokia 6630. U 'Network mode' imam samo 'GSM' i 'Dual mode'? Nema spomena o UMTS.
[ Nemanja Dubravac @ 01.03.2007. 21:21 ] @
dual mode znaci da kad udje u domet UMTS mreze, prebaci na nju... a ako je nema, onda ostane na GSM
[ yooyo @ 01.03.2007. 22:08 ] @
Hmm.. kod mene nece da radi kako treba... Imam Nokiu E61.
- Kada izaberem UMTS onda se pojavi simbol 3G, ali nestane naziv mreze (Telenor) i telefon je nedostupan. Cak i kada pokusam manuelni izbor mreze opet se isto desava.
- Kada vratim telefon u Dual mode, pojavi se Telenor i 3G stoji tako 30 sec i onda telefon izgubi mrezu. Posle 2-3 minuta telefon dobije mrezu ali nema 3G simbola.

Zivim u centru Beograda u zgradi na zadnjem spratu... signal je uvek max.

Ima li neko ideju sta se desava?


[Ovu poruku je menjao yooyo dana 01.03.2007. u 23:59 GMT+1]
[ Bojce @ 01.03.2007. 22:39 ] @
Ja imam 6680, i radi super! Sto se tice opcije Dual ili GSM, ostviti na dual,pa kada hocete recimo livestreaming, automatski te prebacuje na UMTS, tj. 3G.Sve u svemu DUAL i radi bez problema i bilo kakvih dodatnih podesavanja.
@yooyo:
sto se tice signala, ima neka fora sa tim,da ne prepricavam, pogledaj:
http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=3434
[ VRider @ 01.03.2007. 22:55 ] @
Lepo je to sto nema zamene kartica, dodatnih pretplata, ali 0.04 dinara kB? Ovo je i dalje samo poslednja opcija za ocajnike ako vam treba net u pokretu...
[ yooyo @ 01.03.2007. 22:56 ] @
@Bojce:
Ja sam kod Palilulske pijace (300m od Tasmajdana).. Trebalo bi da radi... Videcu sutra.. sad me mrzi da se zezam sa tim!
[ Slobodan Milivojevic @ 01.03.2007. 23:29 ] @
Pa za sad se jedino isplati Video call... Evo sad je happy hour pa se malo zezam sa tim

Sto se tice prenosa podataka, bije po usima, a i po novcaniku

Ali bar imas koga da pozoves a ne kao na mt:s-u od celog imenika 2 coveka imaju aktivnu uslugu video poziva...

Treba dase sredi mreza jos, definitivno, jer se desava da "zabaguje"...
[ yooyo @ 01.03.2007. 23:49 ] @
Evo sad radi.. doduse samo kada je telefon u UMTS modu. Probao sam video streaming i radi lepo. Zdravka necu ni da pokusavam.
[ Deda_Mraz @ 02.03.2007. 16:44 ] @
Gledanje TV-a i igrianje igrica preko 3g samo debil može da radi... Jedino se isplati taj video call i SAMO U KRAJNJOJ situaciji internet.

U zemunu ne radi 3G ali samo jučeo bio na faksu (takovska ulica) i kod devojke (kružni tok, nbg) radi sasvim lepo video call. Imam n6680!
[ Dejan Krstic @ 02.03.2007. 23:00 ] @
Citat:
yooyo: Evo sad radi.. doduse samo kada je telefon u UMTS modu.


Sta si hteo ovim da kazes?

Da nisi mozda ocekivao da radi u gsm modu?
[ Mobtel @ 03.03.2007. 11:10 ] @
e sad da li je potrebno bilo kakvo podesavanje za net preko pc?ja povremeno koristim net sa laptopa pa me zanima da li treba nesto posebno da se podesava?


isto pitanje za video pozive?ako zovem nekog sa 3g apatara na 3 g aparat da li treba sta podesavati?
[ yooyo @ 03.03.2007. 11:19 ] @
Citat:
Dejan Krstic: Sta si hteo ovim da kazes?

Da nisi mozda ocekivao da radi u gsm modu?


Ne.. nisam ocekivao da radi u GSM modu, nego da radi u Dual modu (procitaj moje prethodne poruke).
Ako je u UMTS modu onda kad nestane 3G signala, broj je nedostupan. Dok ne sredite, nema smisla drzati tel u UMTS modu.

[ Bojce @ 03.03.2007. 14:37 ] @
@ mobtel
da bi zvao sa 3g na 3g aparat ne treba nista podesavati, ako ti je podesen GPRS
za laptop-net varijantu imas pdfna telenorovom sajtu kako se podesava konekcija kada ti mobilni sluzi kao modem
[ associate @ 03.03.2007. 14:41 ] @
@mobtel
Nema potrebe.
[ acabgd @ 03.03.2007. 23:21 ] @
Mozda glupo pitanje, ali nisam imao sa kim da probam - da li rade video pozivi izmedju 063/064 mreze preko 3G ?
[ Deda_Mraz @ 03.03.2007. 23:41 ] @
Ne vidim zašto ne bi radilo? I jedna i druga mreža podržavaju 3g i video call, samo treba da se oba sagovornika nalaze u zoni pokrivanja 3g signala i eto ti video komunikacije
[ renne @ 04.03.2007. 19:40 ] @
Isprobano, radi sasvim OK, bez ikakvih problema
[ acabgd @ 04.03.2007. 20:57 ] @
Meni recimo ne radi - sa Telenora zovem ortaka koji ima business broj na mt:s i aktiviran 3G i kaze mi "Video call not supported by other network"
[ Deda_Mraz @ 06.03.2007. 18:57 ] @
Možda je bio u zoni gde nema 3g!?
[ kosmosjevrh @ 07.03.2007. 21:12 ] @
Telenor verovatno jos nije uspostavio seamless 3G mrezu i na nekim tipovima telefona je obavezno manuelno prebacivanje sa GSM na 3G odnosno Dual.
Postoji soft patch za neke tipove Nokia telefona kojima se moze resiti ovaj problem.

Nego sta cujem od ortaka da Telenor lansira transfer kredita prepaid to prepaid i to do iznosa od par hiljada dinzi. I pri tome se koristi Java client koji se downloaduje na telefon.
Jeste li culi nesto o tome?
[ Dejan Krstic @ 26.03.2007. 09:10 ] @
Moguce je uspostaviti video poziv sa korisnicima hrvatskog VIP-a.
[ evolution @ 19.11.2007. 13:35 ] @
Od 01.12.2007. godine i pre paid korisnici Telenora mogu koristiti Mobilni brodbend u roamingu.
[ Slobodan Milivojevic @ 21.11.2007. 09:34 ] @
Djuice, ima li nekih najava kad ce se pokrivenost 3G mrezom popraviti, jer mt:s odavno ima 3G i u manjim gradovima, a Telenor nema ni u nekim delovima Nisa.
[ mischo @ 28.11.2007. 19:00 ] @
Telenor je raspisao tender za nabavku oko 2000 Node-B. Ovo je cifra, koja je jako velika i njome mogu pokriti više nego celu Srbiju (više puta).
Za realizaciju ovako krupnog projekta je potrebno bar pola godine.
[ zoolmayur @ 29.11.2007. 12:43 ] @
jel zna neko da li postoji mogucnost pretplate na 3g u telenor mrezi,kao sto postoji mogucnost u mts za neke smesne pare da se mesec dana neograniceno koristi 3g.
[ tukidid @ 17.12.2007. 18:40 ] @
jel objavljena nabavka nokia siemens opreme ide za prosirenje 3g mreze i otkud to kad su poceli 3g u martu s ericssonom?
[ Slobodan Milivojevic @ 17.12.2007. 20:35 ] @
Citat:
zoolmayur: jel zna neko da li postoji mogucnost pretplate na 3g u telenor mrezi,kao sto postoji mogucnost u mts za neke smesne pare da se mesec dana neograniceno koristi 3g.


Telenor za razliku od mt:s-a svojim korisnicima ne naplacuje koriscenje 3G mreze. Svi prepaid i postpaid korisnici koji se nalaze u zoni pokrivanja signalom 3G mreze mogu da koriste 3G usluge bez pretplate.

Cena video poziva je identicna ceni voice poziva.

Live streaming postoji (za sada samo TV B92). Cena gledanja TV programa je 10din/min + pdv. Bitna stvar je da live streaming radi i na GSM mrezi (preko EDGE-a).

Mesecna pretplata na 3G portal ne postoji.
[ zdjole @ 17.12.2007. 20:53 ] @
Da li neko može da mi reši problem?

Imam Sony Ericsson K608i (koji je "skinut" sa italijanske??? mreže "3") na kome je instaliran softver od SE K600
(iz već poznatih razloga - da bi mu "svirao radio"!!!).
Sve je radilo OK do puštanja Telenorove 3G mreže (koju sam sa nestrpljenjem očekivao). Tada je usledilo razočaranje.
Na mestima koja su "pokrivena 3G signalom", moj telefon NEMA PRISTUPA iako pokazuje da prima signal. Prvo na buvljaku,
pa na aerodromu pa u centru Beograda i td. Tada sam nedostupan i ne mogu zvati niti slati poruke.

Prvo sam mislio da mi kartica nije u redu (imao sam onu najstariju pripejd 063 MobiKlik) pa sam je zamenio za novu Telenorovu
"koja je za 3G mrežu" po rečima prodavca u Knez Mihailovoj (naravno uz doplatu od 200 dinara!!!).
Ništa se nije promenilo, a prodavci (stručnjaci!) su sa čuđenjem čeprkali po telefonu 15 minuta.
Onda se neko setio i dao mi objašnjenje:
"Pošto je telefon nelegalan, t.j. "skinut" je sa Italijanske mreže, ne može da radi na našoj 3G mreži !!!"
I šta sad?
1. Kupiti novi telefon?
2. Preći na drugog operatetra? (Na primer na VIP i odreći se 3G mogućnosti do daljeg?)
3. Ostaviti sve onako kako je? (Biti nedostupan gde god ima 3G signala - i plakati od muke?)
4. Isto kao pod 3. ali hrabro i dostojanstveno trpeti "blagodeti" tehnološkog napretka u Srbiji?
5. Nešto sasvim treće?

HVALA SVIMA UNAPRED
[ Slobodan Milivojevic @ 17.12.2007. 21:04 ] @
Da li taj telefon ima u opcijama mogucnost da koristi samo GSM mrezu? Ili ne? Posto se sa 3G mrezom bas i ne snalazi naj bolje...
[ zdjole @ 17.12.2007. 21:21 ] @
Nažalost nema.
U meniju "Podešavanje" i podmeniju "Mreže za mobilne" ima samo dve mogućnosti.
Prva je "Izabrati mrežu" a druga "Preferisana mreža". ("Za izbor neke od trenutno dostupnih mreža ili unošenje izmena na listu mreža kojima dajete prioritet")

Kada izaberem "Izabrati mrežu" on mi posle pretraživanja dostupnih mreža daje mogućnost izbora između "Telenor 3G", "Telenor" i nekih drugih (MTS, MTS 3G, YU 05 ...).
Ako izberem "Telenor 3G" (ima specijalnu oznaku za 3G mrežu), događa mi se isto: "NEMA PRISTUPA".
Ako izberem "Telenor" (Dakle onaj stari, bez 3G) on mi "proradi" normalno nekoliko sekundi a onda sam prebaci na mrežu "Telenor 3G" i prikaže natpis "NEMA PRISTUPA".
Nema nikakve mogućnosti da sam izaberem da radi samo na GSM mreži (onoj staroj, valjda se tako zove).

Napominjem, u delovima Beograda koji nisu pokriveni signalom 3G mreže sve funkcioniše OK.
[ renne @ 18.12.2007. 07:32 ] @
kupi drugi telefon
[ duck@ @ 18.12.2007. 08:54 ] @
Meni isti taj telefon savrseno radi na 3G mrezi i na GSM mrezi. Ne obracam paznju kada je na kojoj - uvek radi!
[ Sonic021 @ 18.12.2007. 10:57 ] @
Pokušaj da debrendiraš telefon, verujem da će ti onda proraditi.
[ zdjole @ 18.12.2007. 21:00 ] @
Uhhh ... a kako se radi "debrendiranje"? Ja sam laik za to, pomozite.
[ Sonic021 @ 19.12.2007. 13:06 ] @
Ne znam da li postoji neki solidan program za kućno debrendiranje SE, tako da ti oko toga ne mogu pomoći :( (mada uvek postoje ljudi koji se time bave za određenu cenu, e sad koliko se to isplati, ne znam...) u svakom slučaju, verujem da bi ti to rešilo problem. Debrendiranje otključava telefon i uklanja sve oznake mreže sa koje je skinut, a često mreže znaju da zaključaju opcije poput prelaska iz GSM u UMTS/Dual mode.
[ zdjole @ 20.12.2007. 11:21 ] @
U svakom slučaju hvala na pomoći.
Znam šta se može učiniti za samo "jedan dinar".
;-)
[ zdjole @ 12.01.2008. 17:07 ] @
Ej ljudi, izgleda da sam na putu resenja mog problema sa 3G mrezom.

Pronasao sam programcic kojim, izmedju ostalog, na mom telefonu mogu da izaberem Network mode: GSM only ili GSM/UMTS ili UMTS only.

Preostaje mi da proverim kako to funkcionise u praksi (u svim delovima grada) pa cu vam javiti za naki dan.
[ zdjole @ 15.01.2008. 09:20 ] @
Da, da ... rešen problem!
Nije baš najidealnije, ali mi telefon sada ipak normalno radi, kao nekad (pre puštanja 3G mreže).

Dakle, u najnovijem programu My Phone Explorer ( http://www.fjsoft.at/en/ ) postoji opcija promene profila u okviru koje se može uticati na izbor Network mode: GSM only ili GSM/UMTS ili UMTS only.

Na mom telefonu bilo je ranije podešeno na GSM/UMTS a sada sam prebacio na GSM only.

Jeste da nemam 3G (kao da sam ga ikad imao?) ali mi sve ostale funkcije telefona opet normalno rade i što je najvažnije IMAM PRISTUP.

Inače, toplo vam preporučujem My Phone Explorer jer je, između ostalog, kompatibilan sa Windows Calendar-om (za korisnike Windows Viste!).
[ dusbum @ 03.07.2008. 17:14 ] @
Da li i dalje svi Telenorovi prepaid i postpaid korisnici, koji se nalaze u zoni pokrivanja signalom 3G mreze, mogu da koriste istu bez pretplate? Takodje, zanima me da li se skuplje tarifira koriscenje 3G u odnosu na GSM mrezu i koliko su odredjene usluge skuplje?
[ Ell Diablo @ 03.07.2008. 22:01 ] @
Da, za postpaid moze a za prepaid ne znam a cena ti je potpuno ista...
[ Slobodan Milivojevic @ 03.07.2008. 22:18 ] @
Svi prepaid i postpaid korisnici mogu da koriste Telenor 3G mrezu bez ikakve pretplate, i cene su potpuno iste i za prenos podataka i za razgovore i poruke. Cena video poziva je identicna ceni voice poziva.
[ dusbum @ 04.07.2008. 01:53 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Svi prepaid i postpaid korisnici mogu da koriste Telenor 3G mrezu bez ikakve pretplate, i cene su potpuno iste i za prenos podataka i za razgovore i poruke. Cena video poziva je identicna ceni voice poziva.


Ako sam dobro razumeo, ispada da i prepaid Telenor korisnici imaju mogucnost, bez ikakve nadoknade ili ti pretplate, da koriste blagodeti 3G mreze, po potpuno istoj ceni kao i da su koristili GSM... Pod blagodeti prvenstveno mislim na Net, a sto se tice razgovora i poruka, kapiram da mu na isto dodje koristio GSM ili 3G!

Sta se desava sa 3G-om, po pitanju roaminga, za prepaid korisnike? Da li se i tu isto tarifira prenos podataka, razgovor i sms, kao i da sam iskljucivo na GSM mrezi?

Ako je sve ovo tacno, onda ispada da na svom mobilnom telefonu nemam razloga iskljucivati 3G mrezu, tj. mogu bez ikakve bojazni ostaviti istovremeno cekirano GSM i 3G! Drugim recima, gde god da se nalazim na ovoj zemaljskoj kugli, mogu za iste pare koristiti i jednu i drugu mrezu, u zavisnosti koja od njih mi je u tom trenutku dostupna!

Ispravi me ako gresim!
[ Slobodan Milivojevic @ 04.07.2008. 07:34 ] @
Sto se tice Voice razgovora, SMS-a i protoa podataka ista je cena u roamingu i putem 3G i putem GSM mreze, dok video pozivi imaju posebno tarifiranje.

U maticnoj mrezi je sve jedno da li obavljas obican ili video poziv. Tarifiranje je po tarifnom profilu.
[ dusbum @ 04.07.2008. 09:45 ] @
Hvala na brzim odgovorima!
[ Mr One @ 06.07.2008. 00:04 ] @
Eto čisto da napomenem još jednu stvar. Video pozivi u postpaidu takođe ulaze u kvotu minuta dobijenih uz odgovoarajuću pretplatu.
[ vetmedic @ 06.07.2008. 09:02 ] @

Oni koji trenutno koriste 3G u Srbiji su verovatno ljudi koji zaradjuju pare na nelegalan nacin.
U svim zemljama van Srbije 3G moze da koristi i obini prosljak, posto flat 3G bez koriscenja peer to peer moze dobiti vec od 20 evra.
Nije slucajno da u Madjarskoj vec ima preko 300.000 korisnika, da ne pricam za Austriju i nemacku.
Jadni oni sa 1000-3000 Evra plate a pacaju 3G od 20-50 evra mesecno.


http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=5381

http://www.pannon.hu/en/private/tariffs/mobile_internet/


[ acabgd @ 06.07.2008. 10:02 ] @
Nazalost ne zaradjujem na nelegalan nacin, ali me zato pljackaju kao poslednjeg idiota - sto i jesmo s obzirom koliko placamo ne samo 3G internet, nego i same telefonske razgovore.
Tuga da u Madjarskoj kod u principu istog operatera 5Gb protoka na 3G mrezi kosta 2.000 dinara, a kod nas 3Gb kosta 5.000.
[ zzviktor @ 06.07.2008. 10:39 ] @
Mi u globalu skupo placamo internet pa se onda kao zalimo sto imamo malo
stalnih konekcija po glavi stanovnika.
[ zzviktor @ 06.07.2008. 10:44 ] @
Moze im se ne postoji regulativa...Nema nikoga ko ce da zastiti korisnikova
prava.
[ Catch 22 @ 06.07.2008. 11:45 ] @
Citat:

Number of 3G users in Europe exceeds 100 million
Since being available since April 2003, 3G has steadily grown over the last few years, with users in Europe exceeding 100 million, in the span of five years. To be precise, by the end of May this year, Europe had 101.5 million subscribers, out of the total 910.8 million users, giving 3G around 11% of the European market. Some of the growth can be attributed to the popularity of 3G modems, offering access to the Internet from your Laptop or Computer, with a fair amount of use per month, giving good value for money for the consumer. The highest number of subscribers belongs to Sweden, Norway and Italy, totalling over the region of 25%.

Izvor: Mobile Review
[ Slobodan Milivojevic @ 07.07.2008. 13:55 ] @
Evo sta sam dobio kao odgovor na mail koji sam poslao:

Moj mail:
Citat:
Mobilni broadband (3G HSDPA) mreza Telenora je aktivna od 01.03.2007. od tad je proslo nesto vise od jedne godine i 4 meseca. Pokrivenost signalom je vrlo vrlo skromna. Delovi Beograda i centar Nisa, to je moje iskustvo. Bilo gde van ovih gradova 3G signal na Telenor mrezi ne postoji. Sto ce reci da ste Vi vrlo malo uradili po pitanju 3G pokrivenosti Srbije. Vasa konkurencija, mt:s mreza je svoju 3G mrezu pustila u decembru 2006. a vec u martu 2007. je i Pirot odlicno pokriven 3G signalom. Interesuje me da li je planirano prosirenje 3G mreze Telenora u nekom doglednom roku, i da li je planiran i Pirot? Unapred hvala, Slobodan Milivojevic


Odgovor Telenora:
Citat:
Postovani

Sto se tice poboljsanja mrezne pokrivenosti sa 3G signalom od pocetka godine radi se na poboljsanju mreze i odredjen broj gradova je vec pokriven (Kraljevo Uzice....) a do kraja godine treba ocekivati znacajniju pokrivenost 3G signalom cele Srbije.


Jel to stvrno Telenor 3G dostupan u ovim gradovima?
[ evolution @ 07.07.2008. 15:20 ] @
http://www.telenor.rs/?section=about&page=5800
[ max82 @ 08.07.2008. 18:41 ] @
Evo u Krusevcu ima Telenorovog 3G signala, i to jako dobrog!
[ zALFex @ 08.07.2008. 23:05 ] @
I u Beogradu je prosirena 3G mreza i odlicna je!
[ shabanajzer @ 11.07.2008. 13:31 ] @
secam se da mi se telefon pre jedno 2 meseca konstantno prebacivao na GSM, i samo rucnim setovanjem 3G je radilo. zvao sam 9863, pa su mi rekli da nesto rade, i posle nedelju dana se sve vratilo na normalu. od tada nema problema, u skoro celom gradu, po onim krajevima gde se ja krecem (osim recimo dela vracara) ima 3G.
[ Mr One @ 17.08.2008. 00:49 ] @
Pokrivenost 3G signalom:
Citat:
Beograd: Širi centar grada, Novi Beograd, veći deo Zemuna, Krnjača i veći deo Borče, veći deo Banovog brda i Čukaričke padine, delovi Senjaka i Dedinja, delovi Žarkova i Ceraka, veći deo Rakovice, Miljakovac, Kanarevo brdo, Braće Jerković, delovi Voždovca, deo naselja Banjica, delovi naselja Karaburma, Mirijevo i Višnjička banja, severni deo Sremčice, južni deo Batajnice, Aerodrom Nikola Tesla, deo autoputa Beograd-Zagreb između aerodroma i Velikog Mokrog luga, deo Obrenovca

Novi Sad: Širi centar grada, naselja Telep, Grbavica, Adamovićevo naselje, Satelit, Bistrica, Banatić, Klisa, Vidovdansko naselje, Limani, Industrijska zona sever, deo plovnog toka Dunava kroz Novi Sad, deo autoputa Beograd – Subotica (pored Novog Sada), severozapadni deo Petrovaradina.

Niš: Veći deo grada Niša (oko 90%), sa izuzetkom naselja Pantelej i Donja Vrežina, istočnog izlaza iz grada (ka Niškoj banji)

Kragujevac: Centar grada, kompleks „Zastava“, izlaz iz grada prema Čačku

Kruševac: Širi centar grada, veći do industrijske zone

Kraljevo: Širi centar grada, naselje Ribnica, put prema manastiru Žiča

Tara: Oblast u okolini hotela Omorika, Javor, Beli Bor (sami hoteli najverovatnije nemaju zadovoljavajuće 3G pokrivanje). Napomena: u zoni Tare aktivna je samo jedna 3G lokacija koja se nalazi na oko 1km od hotela.

Zlatibor: Centralni deo naselja Partizanske Vode, hotelski kompleksi u širem centru, deo puta Beograd – Nova Varoš (u delu pored platoa Partizanskih Voda)

Kopaonik: Centralni deo hotelskog kompleksa na Kopaoniku: hoteli Grand, Konaci, A klub,...

Novi Pazar: Centralni deo Novog Pazara, izlaz iz grada ka Tutinu. Nisu pokriveni južni deo grada, kao ni industrijska zona na severu.

Požega: Sam grad Požega (oko 90%), deo Ibarske magistrale pored Požege (putni pravci Požega-Užice, Požega-Arije i Požega-Lučani)


Moram priznati da su se dosta popravili, inače u mom kraju (Beograda) do skoro sam Telenorov 3G signal imao samo na prozoru od kuhinje :)) a sada je pun signal u celom stanu i kraju - bolji od MTSovog.
Sad sam primarno na MTSu... na kom mi dok sam na 3G mreži prekida i secka razgovor tako da mi je, kad sam kući, uključen GSM only. :(
[ angelos @ 05.10.2008. 10:07 ] @
Da li neko zna zasto se u dual modu (gsm+ 3G) zakucavaju N95 i E51?
Kada nekoga zelite da pozovete,izbaci connection error!?
A u gsm modu radi okej.
Telefoni nisu prekodirani,kupljeni su kod distributera.