[ Ammar.K @ 02.03.2007. 14:08 ] @
Zakoni fizike su vremensko-simetrični. Stoga, ako postoje objekti zvani crne jame, u koje stvari mogu pasti ali ne i izaći van, trebaju postojati drugi objekti kod kojih stvari mogu izaći van, ali ne i pasti unutra. Takve bismo mogli nazvati bijele jame.
Bijela jama je vremenska opreka crnoj jami. To je objekt iz kojeg stvari mogu izaći, a ništa ne može pasti u njega.

Gore navedeno je iz knjige BUDUĆNOST SVEMIRA od Stephen W. Hawkinga!
Zanima me vase misljenje o fenomenu bijelih rupa.

[Ovu poruku je menjao superbaka dana 02.03.2007. u 19:04 GMT+1]
[ takla @ 02.03.2007. 14:18 ] @
osobno sumnjam u tu teoriju, jer to bi trebale biti rupe od antimaterije koje bi posjedovale natigravitaciju sa kojom bi odbijale sve tvari od sebe...
jesu li uopce nadjene neke bjele rupe?
[ Miroslav Jeftić @ 02.03.2007. 15:29 ] @
http://casa.colorado.edu/~ajsh/schww.html
[ Shadowed @ 02.03.2007. 15:55 ] @
Takla, kakve veze antimaterija ima sa antigravitacijom?

Inace, da, ako gledas vremenski simatricno i pustis vreme u nazad, crna rupa se ponasa upravo kao bela - sve ide iz nje i nista u nju.
[ Ammar.K @ 02.03.2007. 16:10 ] @
Kada bi imali na jednom djelu svemira crnu rupu a na drugom bijelu to bi omogucilo putovanje sa jednog mjesta na drugo ili cak iz jedne galaksije u drugu..ovo govorim samo teoretski, jer kada bi usli u crnu rupu odmah bi bili rastrgani od strane njene gravitacije ali bi i dalje nase cestice mogle uci u nju, sto nije neka utjeha.. :D
[ Shadowed @ 02.03.2007. 17:49 ] @
Cisto teorijski, sta bi premestilo te cestice do te bele rupe da bi onda iz nje izasle?
Drugo pitanje, zasto bas do te a ne neke druge bele rupe?
[ Miroslav Jeftić @ 02.03.2007. 17:58 ] @
Bio bi uspeh da se premeste do bilo koje bele rupe, nije bitno gde (drugo pitanje). Što se tiče prvog, koliko-toliko je objašnjeno kako bi to teorijski moglo da izgleda na linku koji sam ostavio. Naravno, u praksi ne možemo ni do Marsa da odemo k'o ljudi, ali u teoriji se već traži egzotična materija i bele rupe. :P
[ Ammar.K @ 02.03.2007. 18:03 ] @
to: Shadowed
Pa.. crna rupa bi "usisala" neku cesticu i onda bi ta ista cestica izisla na bijelu rupu..kao crvotocina (koja je primjecena na subatomskoj razini prilikom izvrsavanja nekih eksperimenata i trajala je vrlo krtako).
A na koju ce bijelku rupu izaci ta cestica to ti nebih znao odgovoriti , ali gle ovo mozda svaki put kada nastane crna rupa nastane i bijela u paru :) (cisto teoretski.)

Isto naglasavam da ovo na samoj granici sa naukom..
[ entropy @ 02.03.2007. 20:44 ] @
Pa postoje pretpostavke da bele rupe mogu biti kvazari, jer se pretpostavlja da kroz njih crne rupe emituju energiju.
Kvazari se nalaze gotovo na samom horizontu dostupne vasione. Liče na zvezde promenljivog sjaja, ali zrače i sto puta više nego neke čitave galaksije tako da bi im više odgovarao naziv "objekti sa aktivnim jezgrima". Izračivanje energije tj. X zračenja kvazara zavisi od njegove mase. Smatra se da masu kvazara mora da nosi neko centralno telo, a da se energija dobija neprekidnim upadanjem nove materije u to centralno telo. Neki smatraju je to centralno telo ustvari crna rupa koja bi bila najstabilnije centralno telo i najefikasniji pokretač svih procesa u kvazarima. Pretpostavlja se da crne rupe zrače kroz kvazare, odnosno da je zračenje kvazara u stvari zračenje akrecionog diska crne rupe. Kvazari ispuštaju uske snopove materije kroz parne jake radio izvore širine od 3-5 stepena, što pokazuje da postoji uski kanal kroz koji se materija izbacuje. Radijacija se emituje u pravcu ose diska koji okružuje crnu rupu "kanalom" koji stvaraju jake elektromagnetne sile. To elektromagnetno polje ubrzava čestice i izbacuje ih.

Protivnici teorije belih rupa zameraju to što se na ovaj način krši drugi zakon termodinamike.

Ma da nemožemo reći ni to da crne rupe samo usisavaju materiju (Hawking-ovo zračenje).
A kad sam već kod Hawkinga i zračenja evo citata iz njegovog dela "Crne rupe i bebe-Vasione":
"...kako izgleda čestice padaju u crnu rupu koja potom ispari i nestaje iz našeg dela Vasione. Čestice dospevaju u bebu-Vasionu koja se izdvaja iz naše Vasione. Te bebe-Vasione zatim nam se ponovo pridružuju na nekom drugom mestu. One možda nisu baš pogodne za svemirsko putovanje, a njihovo postojanje znači da ćemo biti u stanju da predvidimo manje nego što smo očekivali, čak iako dođemo do celovite objedinjene teorije."

Inače u nekim tumačenjima na modelu večno oscilirajućeg svemira sreće se i objašnjenje da bela rupa jeste objekat, ali i stanje kroz koje prolazi Svemir u svom "razvoju", odnosno večnom kretanju. U fazi bele rupe prostorno-sažimanje se "preobraća" u prostornu-ekspanziju, na nacin "recipročan" procesu u fazi crne rupe. Koristeći teoriju stabilnih objekata, može se pokazati da Svemir postaje crna rupa u trenutku kada njegov poluprečnik dostigne vrednost 2.33*1029 metara, što odgovara "proteklom vremenu" od 2.79*1020 sekundi ili oko 25 biliona godina.
Analogno tome, faza prostornog-sažimanja traje isto toliko. (U višedimenzionalnom smislu to znaci da podrazumevamo iste pređene puteve).

[ Ammar.K @ 03.03.2007. 21:41 ] @
Da bijele rupe bi mogle biti kvazari slazem se sa tobom jer iako su kvazari 1000 puta svjetliji od prosječne galaksije ta silna energija dolazi sa podrucja koje je manje od jedne zvijezde! Ali namece se pitanje odakle tim bijelim rupama tolika energija ?
Naglasavam da su Bijele rupe matematički potpuno ispravna posljedica teorije relativnosti.




[ entropy @ 04.03.2007. 19:06 ] @
"Ali namece se pitanje odakle tim bijelim rupama tolika energija ?"
Pa koliko ja razumem koncept, bele rupe bi zračile onu energiju koju joj je crna rupa zaplenila.
Crna rupa svojom gravitacijom utiče na okolne objekte, zarobljava gas i drugu materiju sa svog vidljivog pratioca. Time oko sebe formira dodatni disk tj. akrecioni disk. Ta materija se sliva kao kroz levak ka crnoj rupi i dok ne dosegne horizont događaja odaje neko zračenje. Gravitaciono polje u blizini horizonta je jako veliko i materijal koji upada u crnu rupu ima veliku brzinu (blizu brzini svetlost) i ubrzanje, čestice koje se slivaju međusobno se sudaraju i to žestokim sudarima kao u nuklearnom akceleratoru, pa zato akrecioni disk odaje elektromagnetno zračenje visokih energija, najverovatnije X zračenje.


Citat:
Ammar.K: to: Shadowed
Pa.. crna rupa bi "usisala" neku cesticu i onda bi ta ista cestica izisla na bijelu rupu..kao crvotocina (koja je primjecena na subatomskoj razini prilikom izvrsavanja nekih eksperimenata i trajala je vrlo krtako).

.


"U realnosti crvotočine su i praktično moguće; nalaze se u mikroskopskim naborima kvantne pene, ali nažalost njihov prečnik iznosti 10-12(deset na minus 12) milimetara a vreme trajanja 10-20 sekunde(deset na minus 20)." to jeste tačno ali ja mislim da je to matematički model a ne eksperimentalni rezultat (teško da je neko stvorio eksperimentalne uslove tj. da je labaratorijski "napravio" singularitet).

Singularitet je sačinjen od kvantne pene (quantum foam). Tako je nazvana struktura singulariteta zbog haotičnog, neodređenog oblika koji podseća na penu. Kvantna gravitacija rukovodi verovatnoćom pojavljivanja različitih oblika kvantne pene. Različite tačke povezane tunelima u kvantnoj peni odgovaraju različitim tačkama prostor-vremena u kojem se nalazimo ili, možda, različitim prostorno-vremenskim odrednicama neke druge dimenzije postojanja. Prvi slučaj je moguć, a po pitanju drugog slučaja bilo bi potrebno da je univerzum u kome se nalazimo zatvoren ali to još uvek nije u potpunosti izvesno.

[Ovu poruku je menjao entropy dana 05.03.2007. u 02:24 GMT+1]
[ Ammar.K @ 05.03.2007. 18:25 ] @
Neki ljudi smatraju da su bijele rupe galaksije u procesu nastajanja.Ako neko moze to da objasni bilo bi lijepo.
(sa kojim pravom to oni tvrde?)

a i sto se tice da su bijele rupe qvazari ... zar to nije malo daleko..


[Ovu poruku je menjao Ammar.K dana 05.03.2007. u 22:01 GMT+1]
[ tosa @ 06.03.2007. 09:40 ] @
Kakva ti je ovo slika, kao da su je crtali u crkvi :)
Skroz je heliocentrična, do te mere da ispade da je sunce u centru (poznatog) svemira :D
[ Ammar.K @ 06.03.2007. 20:41 ] @
HAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHA :-) ma stavio je samo zbog primjera da pokazem da ako su bijele rupe kvazari da nastaju daleko. I moze li nastati bijela rupa malo blize nama :D ?
[ entropy @ 08.03.2007. 16:24 ] @
Do sada nijedna bela rupa nije pronađena u svemiru. Sam koncept bele rupe je veoma sporan i većina naučnika ga odbacuje. Kao što sam naveo koncept je u suprotnosti sa drugim zakonom termodinamike(o tome možeš da pročitaš i na linku koji je ostavio Miroslav Jeftić). O kvazarima sa jako malo zna, a jedna od pretpostavki je da su oni bele rupe ali tako nešto nije dokazano. Tvrdnja da su bele rupe galaksije u procesu nastajanja o tome nisam čitao ali deluje kao interesantan koncept.
Pristalice teorije o večno oscilirajućem svemiru kažu da se prostorno-sažimanje završava ne kao singularitet, nego kao bela rupa. Ovaj, kako oni kažu neobični objekat nije ništa manje "egzotičan" od singulariteta, ali je ipak "stvarniji", a njegovo postojanje verovatnije jer su i veličine koje ga karakterišu iako izuzetno "male", ipak realne. Na dimenzionoj skali one su jako udaljene od "našeg sveta", ali bez obzira koliko male, ipak su različite od nule, pa prema tome i realne veličine. U svakom slučaju, u odnosu na singularitet, i bela rupa je beskonačno velika.
[ vaske71 @ 08.03.2007. 17:33 ] @
Kvazari nikako ne mogu biti bele rupe , crne rupe postoje to da ali bele rupe mi se nikako ne uklapaju u celokupnu sliku dogadaja !!! Mislim da je Hoking konacno napravio gresku !!! Bela rupa nece i ne moze biti !!! Ako se utvrdi da postoji verovatno ce u pitanju biti drugi nama nepoznati Svemir a ne bela rupa !!!
[ entropy @ 08.03.2007. 21:11 ] @
Slažem se sa tobom Vaske u vezi postojanja belih rupa. Mislim da je to promašena teorija.

A što se tiče Hawking-a ne slažem se jer on i ne podržava teoriju belih rupa. Njegova istraživanja pokazuju da Hawking-ovo zračenje dovodi do isparavanja crne rupe i ona se smanjuje. Dakle postaje sve manja i zbog toga sve brže odaje čestice dok na kraju ne svede svoju masu na nulu i potpuno nestane. Tada se otvara pitanje šta biva sa objektima koje je crna rupa usisala, odnosno gde odlazi ta materija? Po njemu materija bi otišla u malu, vlastitu bebu-Vasionu. Ta Vasiona se odvaja, poput grane, iz našeg područja Vasione i može se ponovo pripojiti našem području Vasione. Ako se to desi beba-Vasiona bi nam delovala kao još jedna crna rupa koja je nastala i zatim isparila odnosno čestice koje su upale u jednu crnu rupu delovale bi nam kao čestice koje emituje druga crna rupa i obratno. Pri tom broj čestica u bebi-Vasioni jednak je broju čestica koje su dospele u crnu rupu plus broj čestica koje emituje sama crna rupa tokom isparavanja. Kao što vidiš on ovde u potpunosti zaobilazi koncept belih rupa i na potpuno drugačij način opisuje šta se dešava sa svom tom materijom koju crna rupa usisa.

Već sam naveo citat:

Citat:
entropy:
"...kako izgleda čestice padaju u crnu rupu koja potom ispari i nestaje iz našeg dela Vasione. Čestice dospevaju u bebu-Vasionu koja se izdvaja iz naše Vasione. Te bebe-Vasione zatim nam se ponovo pridružuju na nekom drugom mestu. One možda nisu baš pogodne za svemirsko putovanje, a njihovo postojanje znači da ćemo biti u stanju da predvidimo manje nego što smo očekivali, čak iako dođemo do celovite objedinjene teorije."
[ entropy @ 14.03.2007. 20:01 ] @
Da dopunim svoj prethodni post konstatacijom da je i ovo sa bebama-Vasionama prevaziđeno, odnosno da je Hawking sada došao do nekih novih otkrića.
Naime, on je ceo koncept beba-Vasiona uveo da bi objasnio da informacija sadržana u materiji ili energiji koji su prvobitno upali u crnu rupu ne nestaje. Jer tako nešto(nestajanje informacije) nije dozvoljeno zakonima kvantne fizike, koji kažu da informacija o onome što je upalo u crnu rupu nikako ne može da bude potpuno izbrisana. Pa je Hawking pokušao da nađe "izlaz" u drugim univerzumima (“bebama univerzumima”), objašnjavajući kako intenzivna gravitacijska polja unutar crne rupe rešavaju problem slanjem informacije u druge univerzume.
Hawking je promenio mišljenje i sada smatra da informacija ipak curi nazad u naš univerzum. Povodom toga on je izjavio:
"Žao mi je što ću razočarati ljubitelje naučne fantastike, ali ako je informacija sačuvana, ne postoji mogućnost upotrebe crnih rupa za putovanja do drugih univerzuma. Ako uskočite u crnu rupu, vaša masa/energija biće vraćena nazad u naš univerzum, ali u narušenom obliku, koji sadrži informaciju o tome kakvi ste bili, međutim u neprepoznatljivom stanju."
Tu svoju novu postavku Hawking je izneo na 17. međunarodnom kongresu o opštoj relativnosti i gravitaciji, u Dablinu.


[ Nedeljko @ 26.03.2008. 10:02 ] @
Citat:
Ammar.K: Zakoni fizike su vremensko-simetrični.

Ja ne znam koju fizičku teoriju Hoking podržava, ali

1. Zakoni opšte teorije relativnosti (koja dopušta postojanje crnih rupa) nisu vremenski simetrični.
2. Standardni model (koji doduše ne obuhvata gravitaciju, pa nema veze sa crnim rupama) takođe nije vremenski simetričan.

Što se tiče standardnog modela, on je CPT-invarijantan, to jest, ako zamenimo materiju antimaterijom (svaku česticu njenom antičesticom), promenimo orjentaciju prostora i smer proticanja vremena, onda se dobija invrijanta. Drugim rečima,

standardni model je vremenski simetričan uz određeni ceh - da se pritom promeni orjentacija prostora i svaka čestica zmeni svojom antičesticom.

Pošto standardni model nije T-invarijantan, to ne može ni jedna opštija teorija biti T-invarijantna, jer ako nešto ne važi u posebnom slučaju, onda to ne može važiti ni u opštijoj. Pri prelasku na opštiju teoriju, broj inverzija invarijante se ne može smanjiti, već eventualno povećavati. Međutim, objedinjujuća teorija (koja bi obuhvatila i opštu teoriju relativnosti) bi možda mogla da bude CPT-invarijantna, ili npr. CPTXYZ-invrijantnaa, gde bi X,Y,Z bile neke novootkrivene inverzije specifične za tu teoriju. Drugim rečima, postoji mogućnost da bude T-invarijantna uz određeni ceh, koji mora da iznosi najmanje CP (kao u standardnom modelu) ili možda više, ali, takođe postoji mogućnost da ne bude T-simetrična niuzkakav ceh.

Ako bi nekakva dualnost u objedinjujućoj teoriji postojala, onda bi u njoj svaki pojam (pa i pojam crne rupe) imao dualan pojam. Pretpostavka o belim rupama se zasniva na pretpostavci da će u objedinjujućoj teoriji postojati nekakva dualnost koja bi obuhvatila i vreme. No, to može biti samo puko nagađanje sve dok se objedinjujuća teorija ne otkrije, a onda će se videti kakve invarijante imaju (ili nemaju) njene jednačine.
[ milos crni @ 02.03.2010. 04:51 ] @
Citat:
tosa: Kakva ti je ovo slika, kao da su je crtali u crkvi :)
Skroz je heliocentrična, do te mere da ispade da je sunce u centru (poznatog) svemira :D


Da ti skrenem samo pažnju da si pomješao izraze heliocentrični i geocentrični.Geocentrični(što znači da je Zemlja središte) sistem je podržavala katolička crkva, a za heliocentrični(što znači da je Sunce središte) bi ubijala.Heliocentrični sistem se pripisuje Nikoli Koperniku, mada je dokazano da su u srednjovjekovnoj Srbiji učenjaci znali za heliocentrični sistem i čak je i Despot Stefan na svom dvoru imao neki stroj, kao sat, ili sl. koji je bio maketa sunčevog sistema, sa osnovnim planetama naravno, pokazivao vrijeme i zodijački ophod koji sunce prođe u godini.Za ovo su znali i u Persiji, Indiji i Kini.Geocentrizam ima smisla samo ako se Zemlja uzima kao stajaća tačka za posmatranje vanjskog svijeta, gdje se mi ne krećemo, kao u anstajnovim eksperimentima, a sve oko nas se kreće.To je sve klasična astrologija, kojoj su izgleda, kao su pokazala neka istorijska istraživanja, visoki svještenici Vatikana bili naklonjeni.A što se ove slike tiče, zaista ako bi se vasiona prikazala ovooliko umanjenom, sunce bi zaista došlo negdje tako.Naime najnovija posmatranja teleskopa Habl pokazuju upravo da je vasionski horizont jednako udaljen od nas, znači negdje 13. milijardi sv.godina u svakom pravcu, što je nekih 26. milijardi sv.godina promjera vasione.Ne da je samo Sunce u centru svemira, već ono pripada sa našom galaksijom mliječni put, galaktičkom jatu koje je u središtu vasione.
Što se bijelir rupa tiče, ovo je ipak za jednu iscrpniju raspravu, jer se mora dokazati jednom kompleksnijom teorijom.
[ 3way @ 19.03.2010. 11:11 ] @
Citat:
milos crni: Naime najnovija posmatranja teleskopa Habl pokazuju upravo da je vasionski horizont jednako udaljen od nas, znači negdje 13. milijardi sv.godina u svakom pravcu, što je nekih 26. milijardi sv.godina promjera vasione.Ne da je samo Sunce u centru svemira, već ono pripada sa našom galaksijom mliječni put, galaktičkom jatu koje je u središtu vasione.


Da je ovo 1650. godina, ovo bi bilo ispravno.
Medjutim, o svemiru i prostoru danas znamo mnogo vise, pa tako znamo i da je ovo sto si ti rekao totalna glupost.
[ milos crni @ 20.03.2010. 11:20 ] @
Citat:
3way: Da je ovo 1650. godina, ovo bi bilo ispravno.
Medjutim, o svemiru i prostoru danas znamo mnogo vise, pa tako znamo i da je ovo sto si ti rekao totalna glupost.


1650!?
Eeee svašta...
Teško da je iko od onih što su učili da je Zemlja ravna ploča mogao tada da zna kako izgleda vasiona, a kamoli da to šematski iscrta.Ovo nijesu moja istraživanja, što sam gore naveo, već izveštaji NASA i nekih drugih agencija za istraživanje svemira, barem ovog materijalnog dijela.
Naravno ona slika koju je dotični naveo, je samo šematski prikaz toga.Uprošćena šema za školski primjer.
Ova druga rečenica ti se više odnosi na fiziku samog svemira, barem kako si je napisao, što sve nema veze sa pravim odgovorom na ono što sam gore rekao.
Naime svemir je star skoro 13. milijardi godina, što i ima za posljedicu njegovu širinu, t.j. vasionski horizont.Ovo možda i nije niko ko se pravi pametan rekao, ovo znaju i knjige Veda, ep Mahabharata, upanišade, Zend-Avesta i sl.E sad šta se iza toga nalazi, uporedni svemiri, pod svemiri, druge dimenzije..., to je sasvim druga priča.
[ 3way @ 26.03.2010. 08:24 ] @
Citat:
milos crni:Ovo nijesu moja istraživanja, što sam gore naveo, već izveštaji NASA i nekih drugih agencija za istraživanje svemira, barem ovog materijalnog dijela.


Tacno, samo sto si ih ti pogresno interpretirao.
Ni Zemlja ni Sunce nisu u centru Svemira.


Citat:

Naime svemir je star skoro 13. milijardi godina, što i ima za posljedicu njegovu širinu, t.j. vasionski horizont.Ovo možda i nije niko ko se pravi pametan rekao, ovo znaju i knjige Veda, ep Mahabharata, upanišade, Zend-Avesta i sl.E sad šta se iza toga nalazi, uporedni svemiri, pod svemiri, druge dimenzije..., to je sasvim druga priča.


U tim epovima pise da je Svemir star 13. milijardi godina? :)
[ milos crni @ 29.03.2010. 15:38 ] @
Ponoviću još jednom, čitajte moje postove pažljivo i u skladu sa gornjim postovima na koje se odnose.
Naime nijesam pogrešno bilo šta interpretirao i nijesam rekao da je naš solarni sistem u doslovnom centru vasione, već se ta poruka odnosila na post korisnika Ammar.K u vezi sa slikom koju je postavio, a koja šematski pokazuje raspored nebeskih tijela u prostoru.
Tačnije za veličinu ovakve slike i one tačkice gdje smo mi, a koja u stvari predstavlja jedno galaktičko jato u tom dijelu vasione, mi smo ne mikrometarski dio te tačke, ni nanometarski dio, ne znam da li smo čak i pikometarski dio, možda tamo neki femto, ato, ili šta već u minusu.
Ovo sve i jeste bilo u vezi ove slike, koja je samo školski primjer rasporeda nebeskih tijela širom vasione, ništa više od toga.
Uostalom cio post je bio samo skretanje pažnje članu toseu u vezi zabune o pojmovima geocentričan i heliocentričan, a za ovaj drugi pojam je katolička crkva spaljivala, tako da ova slika ni u kom slučaju nema veze sa crkvom, već je samo šematski prikaz iz neke enciklopedije.
Uostalom ako ti znaš nešto više o rasporedu našeg solarnog sistema i galaksije mlječni put u vasioni, ti to napiši ili postavi slike na ovaj forum, mada sam vrlo redovno pratim najnovija dostignuća, studije i istraživanja iz svijeta nauke.
Da one svete knjige zaista sadrže u sebi neku vrlo rafiniranu kozmogoniju, koja detaljno govori o stvaranju vasione i njenih zakonitosti, a koju su naučnici tek sada počeli da uviđaju i da priznaju kao vrlo validnu. Uostalom ko je proučio sve svjetske mitove ovog tipa, a istovremeno je upoznat sa najeminentnijim teorijama u oblasti kosmogeneze, nemože, a da je sasvim normalan i logičan, da se otrgne utisku da je riječ o jednom te istom, samo pisanom različitom terminologiom.Mi i ovako koristimo neku skoriju latinsku terminologiju, izmasakriranu engleskim, varvarskim načinom govora i raznoraznim anglo-šatro izrazima i doskočicama.

To je sve, za sada, od mene u ovoj temi.Odjavljujem se na nešto duže vrijeme.Pozdrav.